RADIO Onze mislukte fruitoogst DOOR EDG AR R I C E iBURROUGHS No. 36. „Kom langzaam mee, Korak", fluisterde Akoet. „Doe mij precies na". Terwijl zy hun weg door de bomen vervolgden, stonden zij opeens op een overhangende tak van het amphitheater. Toen uitte Akoet een eigen aardige kreet. Onmiddellijk sprongen enkele apen op. De nieuwe apenkoning was de eerste, die de beide figuren op de tak zag. Hij gromde onheilspellend. Zyn haren stonden overeind en zyn poten verstrakten, terwijl hij met een hortende beweging naar de beide indringers toewaggelde, gevolgd door een aantal grote apen. Akoet wenste niet te vechten. Hij was met de jongen gekomen om opgenomen te worden in de troep. „Ik ben Akoet", riep hij naar beneden. „Dit is Korak. Hij is de zoon van Tarzan, die de Koning der Apen was. Ook ik was Konig der Apen aan de andere kant van het grote water. Wij waren machtige vechters. Laat ons in vrede met jullie mee trekken." De kleine oogen van den koning kregen een sluwe uitdrukking. Hij was bang voor deze twee vreemde apen. Het slanke, bruine, onbehaarde lichaam van dejjongen zei „mens" en mensen haatte hij. „Ga weg", gromde hij, ,(of ik zal je doden!" De onstui mige jongen, die achter de grote Akoet stond, was vervuld geweest met blijdschap. Hij wilde naar beneden springen en de harige monsters zyn vrienden verwelkomen. Maar de vatorden van de aapkoning maakten hem be droefd en neerslachtig. De grote apen waren zijn laatste hoop geweest. Bij hen had hy op kameraadschap gehoopt, die de mensen hem geweigerd hadden. Plotselinge woede overviel hem. De apen onder hem hadden een halve cirkel rond hun koning gevormd en wachtten vol belangstelling op hetgeen er zou gebeuren. Voordat Akoet zyn voornemen kon vermoeden of het kon verhinderen, sprong de jongen op de grond, midden op het pad van de koning, die daar stond als een woeste, jaloerse furie. il Het Prinsesje op reis Vacantietocht met Haar Ouders. Men meldt ons van officieele zijde: HH. KK. HH. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gisteren per auto naar het buitenland vertrok ken om in Heiligendam in één der villa's van den groothertog van Mecklenburg voor een vacantiever- blijf van enkele weken aan de oost- teerkust te vertoeven. Prinses Bea trix gaat op deze reis met Hare ver zorgster, jonkvrouw© Feith, met Hare Ouders mede. Dit is dus de eer ste groote reis van het Prinsesje. Het jacht „Piet Hein" is reeds in de haven van Warnemünde aange komen, teneinde aan HH. KK. HH. de gelegenheid te openen bij gun stige weersomstandigheden kleine tochtjes langs de kust te maken. Ronselarij in Drente Brie jongemannen naar Spanje. De wervingsactie voor vrijwilli gers voor de internationale brigade der Spaansche regeeringstroepen heeft thans ook in de Drentsche veenstreek succes gehad. Zondagochtend verdwenen uit Emmer-Erf scheidenveen de jonge arbeiders Haak, Wol iers en De Jong, nadat zij hun ouders had den gezegd, dat zij in Groningen een verga dering wilden bijwonen. Toen zij des avonds niet weerkeerden en familieleden een on derzoek instelden, bleek, dat zij niet in Groningen waren geweest; Maandag kreeg naar de N.R.Crt., meldt, een der gezinnen een kaart uit Amsterdam en Dinsdag kwam er een brief uit Antwerpen met de mededee- ling, dat de jongemannen op weg waren naar Spanje. „Als je dezen brief ontvangt, zitten wij waarschijnlijk al in Spanje" zoo stond er in. De politie werd van een en ander in kennis gesteld, maar het on derzoek leverde tot dusverre geen enkele aanwijzing op, door wier bemiddeling de avontuurlijke jongens zich hadden laten aanwerven. Zij zijn de communistische rich ting toegedaan. Hoe fietsers een tjalk dwars zaten 1 Brug hing verbogen boverf het water De tjalk „Verwisseling", schipper W. Smook, uit Meeden, is Woensdag avond bij het binnenvaren van de sluis aan het Verbindingskanaal te Groningen in aanraking gekomen met de brug, doordat deze niet tijdig kon worden opengedraaid. De brug werd geheel ontzet en hing verbo gen boven het water. Wonder boven wonder is het incident zonder ongelukken afgeloo- pen. Het verkeer, zoowel te water als te land, was gedurende twee uren gestremd. De oorzaak moet worden toegeschreven aan het feit, dat vier wielrijders op het laat ste oogenblik de brug nog wilden passeeren. Proces-verbaal is opgemaakt. Een voorwereldlijke bladluis Fossiel ontdekt. Op het zoo juist afgeloopen congres der palacontologie (kennis der fossiele wereld) in Bayreuth, waaraan ook een 50-1 al bui tenlandei's, onder wie Nederlanders, deel namen, demonstreerde Dr. Voigt uit Haile zijn lakfilmprocédé, met behulp waarvan het gelukt is, bij ongeveer een DOZIJN IN SECTEN uit het oudste deel van het ter tiaire tijdperk van het Geisendal de weekc deelcn vast te steilen, tot zelfs het door ke vers afgescheiden darmsecreet, waarin men een jonge voorwereldlijke bladluis van 0.12 m.m. lengte, vond, wat het kleinste tot dusverre ontdekte fossiele dier is. Auto over den kop Dame gewond. Gistermorgen te ongeveer elf uur is een auto uit Heemstede, waarin de lieer en me vrouw P. waren gezeten, op den Haarlem merweg ter hoogte Aan het Kruithuis tegen een boom gereden en daarna .over den kop geslagen. Mevrouw E. P. liep vcnvondingen aan hoofd en beencn op. Zij is per ambulance- auto van den G. D. naar het Wilhelmina- Gasthuis vervoerd. Haar zoon, die aan het stuur zat, had enkele snij wonden bekomen en kon, na ver bonden te zijn, naar huis terugkecren. De auto werd ernstig beschadigd. Opperman mishandelde arbeiders Maar hij ontliep zijn straf niet. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gistermorgen de zaak behandeld tegen den 39-jarigen gedelineerden opperman M. van G., wonende te Nistelrodc, die aldaar in den avond van 29 Mei tijdens een vechtpartij den arbeider J. Zecgers met een mes in liet rechter bijbeen heeft gestoken, waarbij een slagader is geraakt, tengevolge waarvan Zee- gers is doodgebloed. De Officier van Justitie bad tegen van G. drie jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft hem gisteren wegens mishandeling, den dood tengevolge hebben de, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Pleidooi voor verlaging van mo nopolieheffing op versch buiten lands ch fruit. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft zich met een schrijven tot den minister van Economische Zaken gewend met het verzoek een spoedige en in grijpende verlaging van de nionopo- lieheffing op versch buitenlandsch fruit in ernstige overweging te wil len nemen. De Kamer grondt dit verzoek op de vrees, dat het Nederlandsche volk in de eerstvol gende maanden gedwongen zal zijn het ge bruik van vruchten zeer te beperken, omdat de vooruitzichten voor het zachte Neder landsche fruit dit jaar buitengewoon onbe vredigend moeten worden geacht. De heffingen leggen tezamen mot de in voerrechten op den invoer van fruit een last van tientallen procenten van de waar de van het product. Hierdoor is de invoer in de laatste jaren binnen zekere grenzen beperkt gehouden. Door begunstiging van den invoer zal ten dcele een vergoeding worden geboden voor de nadcclcn welke verbruikers, kooplieden, vervoerders, arbei ders en de Nederlandsche telers onmiddel lijk en later zullen ondervinden van do mislukking van de fruitoogst 1938. Bovendien zou door verlaging van de monopolieheffingen de Rotterdamsche inter nationale fruitmarkt weer eenigen steun worden geboden. UIT ONZE OOST Een wrak als woonplaats Inlanders maken zich meester van de overblijfselen der „Baud". Naar de „Indische Courant" verneemt, heeft de bevolking van 't eiland Tengah in de Banda-zee, in de nabijheid van Avelk ei land het wrak van het Nederlandsche s.s. de „Baud" ligt, het verzoek ingediend bij het binnenlandsch bestuur om dit wrak te mo gen bewonen. Het bestuur heeft hiertegen geen bezwaar gemaakt, zoodat de bevolking van Tengah zich thans op het wrak heeft geïnstalleerd. Het Indische elftal weer thuis Wedstrijd tegen Egyptisch team gaat voorloopig niet door. Het Indisch elftal is met de „Christiaan Huygens" te Batavia aangekomen. Door de welwillendheid van de maatschappij „Neder land" werden aldus de N. R. Ct., verschillen de voetbal-officials in staat gesteld aan boord te komen reeds voordat het schip ge meerd was, zoodat de vooraanstaanden uit de voetbalwereld de spelers op rustige wij ze konden begroeten. De spelers, in de be kende bruine sportjasjes gestoken, zagen er allen even opgewekt uit. Zij verklaarden een goeden overtocht te hebben gehad. De leider, de heer Van Bommel, deelde mede, dat de voorgenomen wedstrijd te Cairo tegen een Egyp tisch team niet kon doorgaan daar het momenteel in Cairo uiterst warm is en zeervele spelers zich in ver hand daarmede te Alexandrië be vinden. De spelers van Bandoeng afkomstig heb ben gisteren hun reis nog voortgezet, die van andere plaatsen gaan heden verder huiswaarts. EEN HUWELIJK VAN KINDEREN. De bruid was twaalf; de bruide gom 14 jaar. Twee rijke families in den Staat Arizona (Amerika) zijn door het huwelijk hunner kinderen aan elkander verwant geworden. Dat is niets bijzonders; maar als wij erbij vertellen, dat de bruid ien leeftijd heeft van twaalf jaar en de bruidegom niet ouder is dan veertien, dan woedt liet toch een eenigszins ander geval; lezen wij in de Daily Express. De vader van den jongen gaf aan de moe der van'do bruid drie koeien, twee paarden en een Kralenketting in ruil voor haar toe stemming tot het huwelijk. PROGRAMMA ZATERDAG 23 JULJ 1988. Hilversum I. 1875 en 415,5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.8(k— 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwyding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.001.45 Gramofoonnuziek. 2.00 De Ramblers en gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.0C Filmland. 7.30 Cursus „Wondergeloof en wonderver* halen." 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. V-' RA-Varia. 8.20 VARA-orkest en solist 4.00 Declamatie. 9.15 Gevarieerd programma. 10 30 Berichten ANP. 10.35 Populair concert. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.4512.00 Zang en orgel. Hilversum n. 801,5 m< KRO-uitzendlng. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. ca. 1.15 Berichten. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Kinderuur. 4.00 Berichten, gramofoonmuziek. 4.30 KRO-Melodisten en solist. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Uitzending van kinderen naar koloniehuizen". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Accordeontric Den Held, declamatie, het Kilima-Hawaiian-Trio en de KRO-Melodis ten m.m.v. solist. 10.30 Berichten APN. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. door Jan W. Jacobs 24. ..Je kan gerust ophouden", had Lettie ge- „het eenige wat ze in het midden brengt 18> ..het kan wel zijn!" Je bent heelemaal vex-- &eten dat ze een échte Ribourdin en geen tooneel-Ribourdin is! Echt een exemplaar van de massa, die leeft uit het laat-maar-waaien- printipe, als mijn leventje maar rolt, als je m'J maar niet beleedigt, als je mij maar niet te kort doet... Zij is een lid van de machtige partij der Leslies en Ribourdins... jvat kan het hun schelen, hoe het de menschen gaat fian wie zij hun gezondheid, hun 'genot, hun ontwikkeling... haha! ontwikkeling!... te danken hebben... Goeje, beste collega, al9 je tegen mevrouw Ribourdin zou zeggen: weet U, dat Einstein moest vluchten voor onze beschaving, dan zou ze in staat zijn te zeg gen: heeft die man zijn geld niet ontvangen voor zijn werk? of: dan had hy maar niet zoo dicht bij de beschaving moeten komen... baha!... Wie met vuur speelt, die brandt zich... Of Erich Mühsam: waarom zouden nu juist de Ribourdins moeten eischen om de bioordenaars van zoo'n Mühsam te berech- ®n— Ten slotte heeft niemand de Einsteins 1 de Mühsams geroepen... niemand heeft en gevraagd iets voor de beschaving te oen... Waarom wilden ze de menschen toch biet alle geweld het oorlogvoeren afleeren... s ze elkaar wilden uitmoorden, laat ze dan gaan... Dat moeten ze zelf weten... Maar zoo ou mevrouw Ribourdin niet gesproken heb- n want als ze zoo gesproken had, dan d ueen verheugend blijk zijn, meer van dingen af te weten dan men veronderstel len mocht. Ze had een uitstekende opvoeding genoten, was op kostschool geweest, had oefeningen van Monti leeren spelen, wist hoe lang de Tachtigjarige oorlog had geduurd en dat Nederland zegenrijk bestuurd werd. Toen was ze gehuwd met Ribourdin, nam de hon neurs aan de theetafel allervoorbeeldigst waar was abonnee op twee modetijdschriften en een hartstochtelijk bewonderaarster van de film, welk zwak haar noodlottig werd... want voor een andere rol dan die van mevrouw Ribour din die ze niet spelen wilde, omdat ze... die niet kende deugde ze niet... Een nüs- bruik maken van het feit, dat ze tóch die toi had gespeeld, dé.t wilde Al Leslie niet... Ten slotte werd de beschaving duidelijk genoeg gedemonstreerd door de Ribourdins en de Leslies; de modekoningin kon beter verstar ren tot een levende étalagepop, die in den val der Ribourdin-beschaving werd medege* sleept... Zoo werd het project dus gewijzigd en zou niemand meer verbaasd geweest 7.yn dan Clara wanneer ze de film ooit zou gezien hebben... Ja, misschien voelde ze zich toch meer teleurgesteld dan beleedigd, als het bleek, dat ze niet eens gebruik hadden w i I- 1 e n maken van haar medewerking. i.Iaar om zich vei'der te verdiepen in wat mevrouw Ribourdin zou doen of zeggen... déér had den Al Leslie en Lettie Fieberman geen tyd voor! Er moest dubbel hard gewerkt worden. De samenwerking tusschen teekenaars en foto graven viel in dit gedeelte niet mee. De Ri bourdins en Leslies waren verstard tot cir kelronde dikbuiken en paal-lange voornaam heden, by de ineenstorting van hun mode republiek grepen ze zicht bij duizenden als vluchtende wandluizen vast aan de slip pen van hun modepop... maar niet3 hielp... uit de holen en gangen marcheerden van alle kanten de bevrijde troepen der vernieuwing aan, zij waren als het ware de schoonmakers, de opru'mers van de maatschappij, niets spaarden ze en ze waren niet eerder tevreden dan toen met donderend geweld de modepop met heel zyn Ribourdin-aanhang over het randje der wereld kieperde... Schaterend we zen de sterrenkundigen op Mars hun collega's de astrologen, op een klein, onoogelijk hondje, dat eenzaam jankend achterbleef. Een ding was zeker: mevrouw Ribourdin behoefde niet geblameerd te worden en „De Machten der Wereld" zou een succes zijn! 29. Ribourdin en MacLeslie waren na hun eerste kennismaking in het museum van het Sint Jansziekenhuis te Brugge, een kennis making. die zij denzelfden avond nog in het hotel van Leslie hadden voortgezet en die bezegeld was met een paar glazen goeden wijn, de beste vrienden geworden. Met ka meraadschappelijke warmte vertelden ze elkaar hoe ze hun ongedachte rol hadden ge speeld ii. de filmhistorie. En het onaange name van de heele zaak was, dat er ergens in Amsterdam een stelletje op hol geslagen fantasten er zijn voordeel mee deed, terwijl de ondernemingen van Edmond Ribourdin en MacLeslie reeds lang in andere handen wa ren overgegaan. Natuurlijk was er geen sprake van, dat zooiets succes zou hebben. Voor een goede filmindustrie had je gedegen zakenmenschen noodig en een solieden, finan- cieelen grondslag. Bovendien hield het publiek niet van dit soort werkelijkheid, waarheid en liefde Het publiek had beho,fte aan verstrooi ing, aan verbeelding, aan fantasie een ar tistieke onderneming, die wilde slagen moest daar op welk gebied ook rekening mede houden: het publiek wilde in zijn vrijen tijd een andere rol spelen dan die van slager, mrikboer. bakker, kantoorbediende, schillen boer of glazenwasscher; de man uit de straat wilde de held zien: d.w.z. zich verbeelden, dat hij dien held was, die daar op het witte doek de schoonste jonkvrouw uit de klauwen der afschuwelijke roovers redde; d.w.z. hij wilde de detective zijn, die den moordenaar ontmaskerde, die den millioenendiefrial op helderde; kortom dè held. dat moest de toe schouwer zich kunnen indenken... maar niet het eenvoudige ondergeschikte deeltje uit de maatschappij machinerie... dat hij in werke lijkheid was. Dat waren Ribourdin en Mac Leslie roerend eens en zij zouden zich niet meer met de film ophouden, ofschoon er wel iets aardigs in zou zitten om voor geza menlijke rekening een maatschappij te stich ten, b.v. onder den naam „RibouLes", maar dan moesten anderen er in gezet worden en dat voor hen opknappen... Wat henzelf be trof. nu ze zoo aangenaam kennis hadden ge maakt, allebei eigenlijk losloopende vogels, zoo reizende zonder eenig st doel, geen van beiden naar veel nieuwe connecties verlan gend, hadden ze zich by elkaar aangesloten en een aardig reisje georganiseerd. Zuch tend herinnerde Ribourdin zich de angst en zorg, die hij had uitgestaan. Daar aan het heerlijke meer van Lugano, juist de dag, dat ze samen een bezoek aan het graf van den grooten d'Albert zouden brengen, had hem des morgens by het open maken van de post den slag getroffen... Het was of de heele wereld om hem ronddraaide... Groeneveld, zijn procuratiehouder, de man die hij twintig jaren als zichzelf had vertrouwd... Groeneveld die meer van zijn privézaken wist dan zijn eigen vrouw... toen zij nog zijn eigen vrouw was geweest... ooit had geweten... Groeneveld, hoe was het mogelijk, daar had hij nooit iets van gemerkt... dat die man zoo in moeilijkheden had gezeten ,zoo geknoeid had, dat het te bezien zou wezen of er nog wat te redden viel! Gerrits, de eerste boek houder, deelde het hem voorzichtig-omslachtig mede... De procuratie-houder had sinds jaren speelschulden gemaakt en het eene gat met het andere gestopt tot... ze hem 's morgens gevonden hadden, opgehangen... Ontzettend! En het huis Ribourdin stortte ineen... Edmond was zoo in de war geweest, dat MacLeslie eerst dacht, dat zijn vriend plotse ling ziek was geworden. Er was geen woord uit hem te krijgen, hij zag heelemaal grauw, of hij tien jaar ouder was geworden. En eindelijk... had hij hem verteld, dat hij niet langer blijven kon. dat hij weg moest... arme kerel; dat hij... geruïneerd was ...alles, élles kwijt, dat het huis Ribourdin, de trots van veel geslachten, roem van zijn vaderland... binnenkort uit de geschiedenis weggevaagd zou zijnAls een man was hij zijn reis begonnen en als een bedelaar zou hij terug- keeren... En toen het er eenmaal uit was, had zich een groot medegevoel van MacLeslie meester gemaakt en hij had getracht zijn vriend te troosten. En toen had hij hem ver teld, hoe ook hij eenmaal alles, alles kwijt was geraakt, en... dat die slag veel grooter was geweest... Want hij had zijn zoon... d.w.z. den man dien hij als zijn zoon had lief gehad, verloren... Want Al Leslie was het kind van zijn huishoudster en met de vrouw had hy" zich aan den jongen gehecht... zelf had hy nooit kinderen gehadlater had hij de vrouw getrouwd en den jongen geëcht... En met hun drieën waren zij gelukkig geweest tot...... de jongen later op de universiteit kennis maakte met revolutionnaire mede studenten, bij een staking in een vechtpartij met de politie was geweest... ja, ja, een staking notabene bij de fabriek van zijn éigen vader... en... Och, hy was er nu over heen. Maar als hij grijze haren had, dan kwam dit niet door ouderdom. Alles met dien jongen was hem tegengeloopen en hij had hem meer vertrouwd dan... Edmond Ribourdin zijn pro curatiehouder... Later was de jongen bij de film gegaan, even leek het, dat alles weer goed zou worden, maarhoe het inderdaad geloopen was, kon Ribourdin zelf het beste beoordeelen... Gemeenschappelijk leed bracht de nieuwe vrienden, zoo mogelijk, nog dichter bij elkaar... Het graf van d'Aibert werd niet bezocht en weldra was het tafeltje tusschen de beide heeren overdekt met papieren en zaten zij te cijferen, want één ding stond vast, zei MacLeslie: hy zou geen Amerikaan zijn als hy, nu het er op aan kwam. Ribourdin niet hielp! Een tegenstander bevechten, met ge lijke wapenen een vriend helpen, met eigen middelen Zoo reisden ze samen naar Amsterdam en beredderden samen de zaken van bet wereld beroemde porcelein en aardewerk-huis Ri bourdin. En zoo kwam de firma Ribourdin aan 'n Co., zonder dat iemand op de club ooit de ware redengiste. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7