apan wil geen oorlog Het Engelsche Koningspaar waar thuis Voor honderdduizend arbeiders tien jaar werk! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER met Rusland! iet heeft het te druk met China Vrachtauto door lokaaltrein meegesleurd K. Baumgarten verbetert Ned. record 300 meter Deensch schip in den grond geboord 1 h Jeerbericht db bilt seint* Laan, Schagen, Tel. 20. ZATERDAG 23 JULI 1938. 81e Jaargang. No. 10629. Hqare éec NV. Uitg.-Mij'. „Hollonds Noofderl<wortier" ivfoiirtint Japansche pers staakt haar al- armeerenden toon. Gerust- stellende verklaringen van het departement van oorlog. Dskou melk van de te Mos- is „door I itics wor*| k in de ziet Soms is sche om- vcnscheffl food- alestina. overval rzetting f Joden van De Japansche pers, die tot giste- xen allerlei aiarmeerende berichten gal over het grensincident in Vandsjoekwo, zwijgt thans bijna ge heel en beperkt zich tot het geven xan gematigde verklaringen. De woordvoerder van het departement van oorlog heeft verklaard, dat Ja pan geen oorlog met Rusland wenscht, zoolang het met China be zig is. Deze verklaringen bevestigen den indruk dat de toestand zich de ldatste 24 uur ontwikkelt in de rich ting van een voortzetting der be sprekingen. De woordvoerder van het departement n oorlog zeide nog, dat het Japansche Ker op het oogenblik aan de diplomatie erlaat de kwestie te regelen. Hij voegde hieraan toe, dat het incident m wer- ln Tsjangkoefeng duidelijk opgeblazen is ren een jp01, (^e buitenlandsche en ook de Japan- ie pers zelf op grond van al te alarmee- ide berichten uit Mandsjoelcwo en Ko- tE te on- te deel op, of vrouw mee- in m 765 wer- lcer- s, of elij.ke- in door vrou- ver- jon- it re- kin- ch- dan zijn. >t 70 te 11 ge- Met Her ijgc- non- icie- zijn Tn oen bespreking van de beweegredenen i de Sovjet Unie ertoe gebracht kunnen c\j\ien dezen heuvel, die de laatste vijftig aien door Korcanen en Mandsjoereezen vrij bestreden, te bezetten, zegt de Yomioeri jimboen, dat men hierin een poging kan en, de aandacht van Japan van Hankau te leiden, zulks naar aanleiding van het lineesche verzoek om steun. Een meer plausibele verklaring ligt echter de roekelooze versterking der grenspa- ouilles, ten einde nieuwe ontvluchtings- igingen van ambtenaren onmogelijk te ma- 'n, en te trachten na de vlucht van gene- lal Loesjkof het moreel der Gepeoe te ver erken. De Yomioeri Sjimboen betoogt, dat Sovjet Unie, te oordeelen naar de moei- jkheden in het binnenland, niet gereed is n zich in een oorlog met Japan te storten, ich verklaart, dat het Japansche volk gc- oft, dat de Sovjet Unie achter het „inci- int in China" steekt: Het blad raadt - de ivjet Unie aan, uit te scheiden met haar itruststokerij voor het te laat is. De Kokoom in Sjimboen is van oordeel, 5t het incident misschien niet door de gc- one diplomatieke onderhandelingen kan orden geregeld en het blad dringt er op m, dat het. volk zoowel op vrede als op irlog wordt voorbereid. EEN AMERIKAANSCH SCHIP GEBOMBARDEERD? Aan de fronten in China is het rustig. Een niet bevestigd bericht meldt, dat een merikaansch olietankschip op 20 km. ten uidoosten van Kioekiang in het Pojangmeer ten •sto ten zij- lci- :ok li- 11e id Nederland blijft neutraal De Regeering ziet niet in, hoe partijdigheid de onmenschelijke practijken in Spanje zou kunnen beletten. Op de vragen van den heer Van Embden net betrekking tot het voorstel der Britsche eReering, dat Nederland zou deelnemen an de uitzending naar Spanje van waar nemers ter vaststelling van de bedoeling 'an luchtbombardementen op open steden, eeft de minister van Buitenlandsche Za- en o.a. geantwoord, dat er geen uitnoodi- inp van beide strijdende partijen met strekking tot de in te stellen commissie s verlangd, doch instemming. Op het ntbreken hiervan is de zaak niet afge- tuit. Het Nederlandsche standpunt is geweest, zich niet te mengen in een strijd, waarin Nederland niet recht streeks is betrokken, op een wijze, waarbij in wezen tegenover een der partijen stelling werd genomen, en zulks niet op den grondslag van breede internationale samenwerking. I De Regeering ziet niet in hoe het volgen fan eon partijdige gedragslijn onmenschelij- p praktijken zou kunnen beletten. 1 Iedere poging om een einde te maken aan luchtaanvallen op een weerlooze burgeibe- polking zal door de regeering zooveel moge- "Ik worden ondersteund. kanaal gistermiddag door Japansche vlieg tuigen is gebombardeerd en tot zinken ge bracht. Bij een Chineeschen aanval is men er in geslaagd nog een Japansche kanonneerboot tot zinken te brengen. De Chineesche toe stellen bombardeerden drie Japansche oor logsschepen en bestookten de Japansche luchtafweergesohutstellingen langs de Jangtseoevers. De ontruiming van Hankau. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat het Chineesche departement van bui tenlandsche zaken tegen het einde van de maand naar Tsjoengking zal verplaatst worden in overeenstemming met het Chi neesche program tot evacuatie der nietstrij- ders uit het gebied van Hankau. Alle bur gerlijke bestuurslichamen zullen naar Tsjoengking worden overgebracht, De mili taire blijven in Hankau. Naar verluidt zul len ook de buitenlandsche ambassades naar Tsjoengking gaan. Vliegfeestcn op Schiphol Defensie verleent medewerking. De plannen, om ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin te Schiphol vliegfeesten te houden, zullen, naar het Hbld. meldt, voortgang vinden. De gemeente Amsterdam en de K.L.M. zijn met de organisatie belast. Het vliegfeest, dat een populair karakter zal dragen, heeft plaats op 6 en 7 Sept. a.s. tijdens de demonstraties. De K.L.M. zal zooveel mogelijk van haar materiaal laten zien; daarnaast is de me dewerking gevraagd van de Luchtvaart-Af- deeling te Soesterblrg en van de Marine- Luchtvaartdienst, alsmede van het 2e re giment luchtdoelartillerie te Amsterdam. De minister van Defensie heeft de medewerking van de L.V.A. en den M.L.D. in beginsel reeds toegezegd. Voorts is een beroep gedaan op de medewerking van de N.L.S., terwijl aan de Amsterdamsche Aero-club gevraagd is, bij die gelegenheid een nationale ster- vlucht voor sportvliegers naar Schiphol te organiseeren. Gistermiddag omstreeks een uur is op den onbewaakten overweg tusschen Mee- den en Muntendam (Groningen) een vracht auto, geladen met turf en afkomstig van Emmererfscheiderveen door den locaaltrein naar Stadskanaal gegrepen. De auto werd meer dan dertig meier meegesleurd. De eigenaar van den wagen, de 23-jarige D. Boelens werd met zware inwendige kneu zingen en gebroken boenen opgenomen en naar het Diaconessenhuis te Groningen ver voerd, waar hij kort na aankomst overleed! De naast hem zittende knecht kreeg slechts een lichte verwonding en is na in het ziekenhuis te zijn verbonden naar huis teruggekeerd. De auto werd gegrepen door den trein, welke om 13.13 uur van het station Meeden- Muntendam in de richting Veendam was vertrokken. De wagen werd door den lo comotief over de spoorbrug meegesleept tot aan de andere zijde van het kanaal en ge heel in elkaar gedrukt. CENTRALE VERWARMING BLIJVEND AF IS EEN INSTALLATIE VAN ONS, ZOOWEL WAT HET ECONOMISCH GEBRUIK ALS SOLI D1TEIT BETREFT. DE V TECHN. BUREAU R I E S ALKMAAR ROTTERDAM Tel. 2197-3897 44504 Een kwart millioen menschen op de been om hen te verwelkomen. Om 17.30, uitgeleide gedaan door minister Bonnet, vertrok het Engel sche koningspaar aan boord van hun jacht „Enchantress" uit Calais naar Dover, waar zij om 19.10 uur aan kwamen. Per trein zijn zij vandaar naar Londen vertrokken, waar dui zenden en duizenden zich langs den weg naar het Buckingham Palace verdrongen. Geestdriftige tooneelen speelden zich" af, wc^ke herinneringen wekten aan de kro ningsfeesten. Op sommige plaatsen bij het sta tion stonden de menschen vijftien rijen breed en naar schatting heb ben 250.000 personen het vorstelijk paar bij zijn terugkeer verwelkomd. Bij het station verbrak de geestdrif tige menigte op een gegeven oogen blik de afzetting en rende juichend naar de koninklijke auto, die een moment tot stilstand kwam. Bere den politie baande tenslotte een weg voor den koning en de koningin. Lord I-Ialifax, die met het vorstelijk gezel schap naar Engeland was teruggekeerd, nam afscheid van den koning en de koningin op het station. Spoedig nadat de koning en de koningin in Buckingham Palace waren aangekomen, stroomde een duizendkoppige menigte sa men voor het paleis. Het „God save the king" werd gezongen. De koning, de konin gin en de beide prinsesjes kwamen daarop op het balkon van het paleis. De koning boog verscheidene malen en de koningin wuifde de menigte toe, waarna zij herhaal delijk handkussen in de richting van de juichende menigte wierp. Twee minuten bleven de vorstelijke personen op het bal kon, onafgebroken toegejuicht door de en thousiaste menigte. Een danktelegram. Nooit zullen wij vergeten, zegt de koning in een danktelegram aan president Lebrun, de warme en liefdevolle ontvangt, die ons door uw landgenooten, mannen zoowel als vrouwen, is bereid. Ik zie hierin een nieuw bewijs van de banden van hartelijke vriendschap en wederzijdsche achting, die onze beide landen reeds zoo lang vereeni gen, een vriendschap gebaseerd op gemeen schappelijke idealen, op gemeenschappe lijke offers en uitsluitend gewijd aan de handhaving van een rechtvaardigen en duurzamen vrede. De koningin en ik rich ten tot het Fransche volk een „tot weer ziens" en danken het van ganscher harte. Stichting van een „Pachtwet-Onderlinge" Ontwerp-statuten reeds gereed. De Landbouw Onderlinge is van plan, een „Pachtwet Onderlinge" te stichten, waarvan de ontwerp-statu ten reeds in beginsel zijn vastge steld. De bedoeling is het door de leden ge zamenlijk doen dragen van de risi co's, die voor den pachter of ver pachter buiten eigen schuld voort vloeien uit de nieuwe Pachtwet en de daarop gebaseerde overeenkom sten. JUMeiiek Te Stockholm maakt onze land genoot een tijd van 33,8 sec. Op den derden, tevens laatsten avond, van de internationale athle- tiekwedstrijden te Stockholm slaag de Karl Baumgarten er in het Ne- derlandsch record over 300 meter, dat sedert 6 September 1936 op naam staat van Osendarp met een tijd van 33,9 sec., gevestigd te Am sterdam, met 0,1 sec. te verbeteren. Baumgarten kwam weer tegen Mallot uit. I-Iij wist den Amerikaan uitstekend bij te houden en werd slechts met gering verschil geslagen. De tijd van den Amerikaan be droeg 33,4 sec. Venzke heeft getracht het 8 jaar oude wereldrecord van Jules Ladoumègue over den kilomeier te verbeteren. De Amerikaan mocht hierin niet slagen, hij bleef met een tijd van 2 min. 24.9 sec. ruim 1 seconde boven het wereldrecord. Over 1000 yards deed hij 2 man, 12.2 sec. en ook dit was geen nieuw wereldrecord. Nieuwe gevechtsvlieg tuigen op Soesterberg Een luchtkruiser en een nieuwe jager. De eerste T. 5 en D. 21 vliegtuigen, waar van, zooals hekend, bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam een geheele serie in opdracht van de militaire luchtvaart in aanbouw is, zijn gisteren op het vliegveld te Soesterberg gearriveerd. De beide vliegtuigen, waarvan reeds een uitvoerige beschrijving is gegeven, trokken uiteraard veel belangstelling. Het type van de nieuwe toestellen wijkt in vrij sterke mate af van de tot op heden gebruikte modellen. Vooral de verschijning van den grooten T. 5 luchtkruiser trok de bijzondere aan dacht. Ook de G. 1 spoedig afgeleverd. Naar wij voorts vernemen, is de aanbouw van de eveneens bij Fokker in opdracht zijnde G. 1 toestellen ook reeds in een zoo danig stadium gekomen, dat cte aflevering hiervan binnenkort kan worden tegemoet gezien. Op 60 mijl ten Oosten van Bar- celona tot zinken gebracht. Spaansch vliegtuig boven Frank rijk. Gandia gebombardeerd. De commandant van den Britschen krui ser „Shropshire" meldt, dat hij, op weg van Palma naar Marseille, gezien heeft, hoe het Deensche schip „Bodill" op 11 mijl afstand door een vliegtuig werd gebombardeerd. De kruiser was toen 60 mijl ten oosten van Bar- celona. Toen het schip op de plaats van den overval aankwam, was de Deensche beman ning in de booten gegaan, de „Bodill" was gezonken. De kruiser heeft de Denen naar Marseille gebracht. Spaansche vliegtuigen boven Frankrijk. Gistermiddag om tien minuten over drie vlogen zes Spaansche vliegtuigen boven Fransch gebied in de omgeving van Osse- jailes. De Fransche luchtafweerkanonnen openden het vuur en schoten drie granaten af in de richting der toestellen, waarna de ze naar Spaansch gebied terugkeerden. Radio-Barcelona heeft de volgende mede- deelingen omtrent de militaire operaties uitgezonden: Aan het Levantefront is in den sector van Toras dien geheelen dag verwoed ge vochten!. De regeeringstroepen hebben den opmarsch der rechtschen tot staan gebracht en tegenaanvallen gedaan op hun stellin gen. De linkschen geven echter toe, dat de troepen van Franco Candiel hebben vero verd en hun druk op het Levantfront voort zetten. Dit nummer bevat 16 pagina's Verwachting: Meest zwakke noordoostelijke tot zuidoos telijke wind, plaatselijk zw. bewolkt tot betrokken tij dens den nacht, dauw in den vroegen ochtend, overdag licht tot half bewolkt, droog, met waarschijnlijk warmer weer. Verdere vooruitzichten: toene mende onweerskans. Het Rijk trekt steeds aan het langste eind Naar verlaging der rente voor woningwetwoningen? Het Tweede Kamerlid Steinmetz is van oordeel, dat aan de rentebepaling van rijks voorschotten, krachtens de woningwet, steeds de gedachte ten grondslag heeft gelegen, dat het rijk het percentage berekent, dat het zelf geacht kan worden te betalen, en heeft deswege vragen aan den minister ge steld. Hij wil weten of de ministers van binnenlandsche zaken en finantiën bereid zijn, in het belang van een juiste exploitatie van bestaande woningwetwoningen hun me dewerking tot verlaging der rente op de ge geven voorschotten te verleenen, zulks: a. ter vermindering van de z.g. extra te korten, welke op vele met woningwetsteun gebouwde complexen worden geleden; b. ter vermindering van rijks- en gemeen- tebijdragen; c. in bepaalde gevallen ter financiering van noodzakelijke huurverlaging? Zijn de minister^ tot diezelfde medewer king bereid met betrekking tot nieuw te verleenen voorschotten, teneinde voor te bouwen woningen een lagere kostprijshuur te bereiken? vraagt de heer Steinmetz ten slotte. Sportvliegtuig verliest zijn passagier Te ver naar buiten gebogen en te pletter gevallen. Nabij het niet ver van Warschau gelegen dorp Sasy is de passagier van een sport vliegtuigje doordat hij zich zoo ver naar buiten boog, dat hij zijn evenwicht verloor, uit het toestel gevallen, dat zich op een hoogte van 1000 meter bevond. De man had geen valscherm en viel te pletter. De be stuurder bemerkte de verdwijning van zijn passagier eerst, toen hij geland was. Onze bodemproductie moet benut worden! De massale werkloosheid, welke ons land nu reeds meer dan zeven jaren teistert, kan slechts bestreden worden dooy de uitvoering van wer ken van cultuur-technischen aard, aldus ir. J. Th. Westhoff, Rijksin specteur voor de werkverschaffing te Zwolle, in een rede tijdens de Chr. Historische Zomerconferentie te Lunteren gehouden. Niet alleen dat cultuurtechnische werken arbeids-intensief zijn (het percentage direc te arbeidsloonen wisselt van 60 tot 90 pet.) cn dat zij een belangrijke investcering van de zijde der particulieren ten gevolge heb ben, óók pleit de omstandigheid, dat er mo menteel een groote bPhoeftc aan cultuur grond bestaat. Men heeft al jaren lang kunnen consta- teeren, dat bij verkoopingen en verpachtin gen van landerijen het aantal liefhebbers in snel tempo stijgende is. Als gevolg van de cultuur-technische wer ken zien wij een blijvende werk. en woon gelegenheid ontstaan. Zoo geeft de vermeer dering van tien h.a. cultuurgrond plaats voor 8 personen, terwijl tevens f 2.000 in geld in omloop wordt gebracht voor zaai zaad pootgoed, meststoffen, veevoeder enz., en ook weder werkverruimend wordt, beleed Men kan veilig aannemen, dat 1 h.a. cul tuurgrond jaarlijks aan ons volksinkomen bijdraagt bruto f 300. De gespannen internationale toestand ver- eischt een zoo breed mogelijke hasis voor onze voedselvoorziening, zoodat Nederland zich onder deze omstandigheden niet de weelde kan veroorloven cle productieve krachten van zijn bodem niet ten volle te benutten. Daarbij beschikt Nederland over een zeer deskundigen en energieken boerenstand, on- DE GROOTE VOORDEELEN VAN CUL TUUR-TECHNISCHE WERKEN. der meer als gevolg van een goed georga niseerd landbouwonderwijs en van de Rijks landbouwvoorlichtingsdienst, waardoor ver betering van den bodemtoestand zeker tot zijn recht zal komen. Wij zijn andere landen voorl In dit opzicht zijn wij vele ande ren landen voor en mede hierdoor is Nederland, meer dan eenig ander land aangewezen om de bodem te verbeteren. De wijze' waarop bijvoorbeeld de Wieringermeer in cultuur is ge bracht en verder gekoloniseerd, is uniek en ondenkbaar in een ander land waar geen Nederlandsche ener gie en landbouwkennis te dienste staan. Er bestaat in ons land een surplus aan arbeidskrachten, geschikt voor cultuur-tech nisch werk van ruim 200.000 man. "Wat de werkgelegenheid betreft is er op het stuk van ontginning, inpoldering en droogmakerijen, ontwatering en ruilverka veling voor 100.000 arbeiders tien jaar arbeid De invloed van deze werken gaat echter nog verder. Bij ontginningen inpolderingen enz., maakt men cultuurgrond, welke op zich zelf een productiemiddel is en dus werkverruiming en wel blijvende werkver ruiming in het leven zal roepen. Op 100 h. a. cultuurgrond kunnen 80 Nederlandsche ingezetenen een bestaan vinden. Spr. ontkende, dat door ontginning, in- polderig, ontwatering, ruilverkaveling en herontginning de productie van den land bouw te hoog zou worden opgevoerd. De kosten. Vooral op grond van de blijvende inkom sten, welke uit deze wijze van werkloos heidsbestrijding zullien voortvloeien n.1. be lastingen en invoerrechten, is het volkomen gerechtvaardigd een leening aan te gaan, aldus spr.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1