RIJSWIJK Het Japansche leger is teugelloos Onder» goederen firmaSchmalz Boelhuis Twee Huiskamer- ameublementen, Terreur onder de burgers Groot nationaal muziek concours te Heiloo Hoornsche Crediet- Effectenbank N.V. Pyama's en Nachthemden Dinsdag 2 Augustus 1938, SCHAGEN, VOOR FIJNE SCHOENEN LAGE PRIJZEN voor alle scholen Trapman Bevestiging Ds. Eikema. Zelfs Japan vreest den terugkeer der benden DE SOLDATEN HEBBEN ZICH UIT DEN G-SEP HUNNER AANVOERDERS LOSGEMAAKT. Sinds het Japansche leger zich aan geweldige wreedheden overgegeven heeft ,is de goed? naam van het leger verdwenen en de haat der Chineezen tegenover de Japanners sterk toegenomen. De Japanners gaan door voor slechte verliezers en wreken zich door geweldige ver woestingen aan te richten. Hierover volgen in onderstaand artikel eenige hij zonderheden. Ontelbare malen hoorde men uit den mond van vooraanstaande Japansche per soonlijkheden de verzekering, dat de te genwoordige strijd niet zoozeer het Chince- schc volk betreft, dan wel de regeering van Tsjang-Kai-Sjck en de Kwomintang. Eveneens werd herhaaldelijk beweerd, dat het conflict een volledige uitroeiing van de de anti-Japansche stroomingen in China beoogde. Deze te bestrijden en hot geheele Chineesche volk van de eerzame en vriend schappelijke bedoelingen te overtuigen, werd het doel van den oorlog genoemd. Zelden had een, op vreemden bodem strijdend leger een gunstiger gelegenheid, dit doel te be reiken. De Chineesche boor, wiens boerde rij en akkers in de vechlszöne lagen, was door de lallooze burgeroorlogen en door de ongebreidelde troepen van verschillende Chineesche generaals reeds aan veel leed, honger en armoede gewend. Hij wist, dat de soldaat ook leven wil en geduldig droeg hij de oorlogslasten, die hem opgelegd wer den. Niets zou voor de Japanners ge makkelijker geweest zijn, dan door een vlekkelooze discipline een een- voudigen landman duidelijk het ver schil te toonen tusschen de wilde horden Chineesche bandieten en een goed georganiseerd Japansch le ger. Deze gelegenheid hebben ze echter voorbij laten gaan. Inplaats de Chineesche bevolking vriend schappelijk ten opzichte van hen te stemmen, schiepen zij door hun ver regaande onbeschaamdheid, hun vol komen verachting van menschelijke gevoelens, hun ruwheid en onmen- scholijkhcid een verbittering, die niet. gemakkelijk meer uit te roeien zal zijn. Het zijn géén geruchten De eerste opgewonden berichten van ge welddadigheid kwamen uit Taivoean, de hoofdstad van Sjanse. Men schonk aan deze,mededeclingen destijds niet, veel aan dacht, maar beschouwde ze als Chineesche gruwelpropaganda. Toen evenwel, gedu rende en na de inneming van Nanking de Japanners weer zoo wreed en meedoogenloos optraden, veranderde men van meeningr Ditmaal waren er ook buitenlandsche ge tuigen hij geweest, die moord en doodslag en willekeurige plundering hadden moeten aanzien, zonder actief te kunnen optre den. In Nanking bleek maar al te duidelijk dat. de Japansche soldaten reeds lang aan de handen vim hun aanvoerders ontglipt waren. Generaal Matsoei schijnt dat ook ge weten te hebben, want er wordt verteld, dat hij met opzet een parade hield, omdat hij hoopte, dat hij daardoor weer wat dis cipline onder de soldaten krijgen zou. Hoe weinig hij daarin geslaagd is, bewijst zijn scherpe vermaning aan zijn officieren, het aanzien van het Japansche leger hoog te houden. Hoe het komt. Generaal Araki, de vroegere mi nister van oorlog, zei een paar da gen tevoren tegen een buitenland- schon verslaggever: „Mochten der gelijke uitspattingen van onze sol daten tegenover de burgerlijke bevol king voorgekomen zijn, wat echter nog niet bewezen is, dan komt dat, omdat onze soldaten zulke ernstige verliezen geleden hebben tijdens de gevechten bij Sjanghai. Hiermee bevestigde generaal Araki een feit, dat al lang bekend was. Hoe dapper der de Chineesche soldaten vochten, des te erger moesten de burgers er voor boeten. Talrijke ernstige voorvallen heben zich voorgedaan bij Sjantoeng, Sjansi en ook in de omgeving van Sjanghai, Japanners zijn slechte verliezers. De verruwing van het Japansche leger is het gevolg van de nlangcn duur van den oorlog. De opmarsch naar Peking ge beurde met een voorbeeldige discipline, waarbij zich geen onkel noemenswaardig» voorval voordeed. De soldaten gedroegen zich behoorlijk en betaalden de goederen, die ze kochten. Helaas werd de discipline in tusschen zeer verwaarloosd. En wan neer met dan de oorzaken van deze ver ruwing tracht na te gaan, komt men tot de gevolgtrekking, dat deze gezocht moe- ton worden in het karakter van de Japan ners. De Japanner mist de noodige vol harding, hij verliest spoedig zijn ge duld, wordt snel nerveus, geprik keld en raakt in een soort extase, welke hij naderhand niet verant woorden kan. Wie wel eens Ja pansche sportfccstcn bijgewoond heeft, die zal steeds opgemerkt heb ben, dat de mcnschen, die verloren hadden, zenuwuitbarstingen kregen en bijna op het punt stonden, amok te maken. De Japanners zijn nu eenmaal slechte verliezers, niet alleen in de sport, maar ook in het dagelijksch leven en dus ook in den oorlog. Het gevaarlijkst zijn ze echter in dronken toestand. De eenvoudigste Chinees is op fatsoen gesteld. Met groote angst ziet men dan ook in het bezette gebied van China den dag tege moet, waarop de Japanners belangrijke verliezen zullen moeten lijden. Een vrecse- 1 ijk bloedbad onder de bevolking zou dan wel eens het gevolg kunnen zijn, de ver nietiging van talloozc mcnschcnlevens en een volkomen verwoesting van het gebied. Zoo ver is liet echter nog niet. Het resul taat van dit gebrek aan discipline is na tuurlijk een nnti-Japansche stemming, die tot nu toe onder de brcede lagen der Chi neesche bevolking nagenoeg onbekend was. Zelfs de flegmatieke Noord-Chinees, die eerst net zoo onverschillig tegenover de Jananners, als tegenover de regeering van Tsjang-Kai-sjek stond, zoo lang hij maar met- rust gelaten werd, begint nu tegen woordig ook partij te kiezen. Hij lijdt des te meer onder de teugelloosheid van het Japansche leger, daar zelfs de eenvoudigste burger in China op netheid en fatsoen ge steld is. Ook Japansche burgers vreezen. De groote keizer Meiji vaardigde bij zijn dood het beroemde decreet uit, dat slechts uit liet woord „makato" beslaat, dat met „woorden in daden omzetten" omschre ven kan worden. Vele Japanners hebben deze spreuk in schoonschrift boven hun deur hangen en menigeen onder hen zal het betreuren, dat de trots van zijn vader land, het eens zoo geroemde leger zijn naam zóó op hot spel zet. Maar tevens donken zij met angst aan den tijd, dat dil leger weer eens naar Japan zal moeten, ferugkeeren. Zij vreezen, dat de terugkeer van het leger zwaarder op Japan zal druk ken, dan de veldtocht van nu in China. En zij hopen dan ook, dat alle moeite met succes beloond zal worden. Misschien slaagt generaal I-Iata er in do oude discipline weer lo herstellen en daarmee don naam van het leger. Moeilijker zal het echter zijn, den haat der Chineezen tegen de Japan ners uit te roeien... Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Fanfarecorps „Eensgezindheid" te Heiloo werd aldaar een Nationaal concours gehouden, waarvoor zeer veel belangstel ling heeft bestaan. Het concours, dat over drie dagen verdeeld was, is uitstekend ge slaagd. De jury bestond uit de heeren Ed. Flip te Rotterdam, W. van Erp te De Bilt, en W. Zonderland te Leeuwarden. De uitslagen van de marsoliwodstrijden, 1e dag.: Muziekgezelschap Witlenburg, Am sterdam, lo prijs; St. Caecila Hoorn 2e prijs; St. Gregorius Duivendrechl 3e prijs; Twee- ALKMAAR Oudegracht 297 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Alle Bank- en Effectenzaken. Moderne Kluisinrichting. N.V. De Heldersche Graan- en Kunst mesthandel voorheen C. R. Keyser Co., Binnenhaven 64, tel. 106, Den Helder Vrijblijv. noteering af magazijnen op onze bekende condities: f 8.6 Laplatamais Nieuwe oogst Maismeel Gerstemeel prima Voertarwe, zware Haver geschoond Chevaliergersigeschoond, zware geschoond Voerrijst f 8.20 Paddie geschoond - Gemengd Kippenvoer OCHTENDVOER C.R.K. Varkensmeel A f 8.35 B f 8.25 C - Kalvermeel met mineralen A f 9.80 B - Koeienmestmeel A f 8.30 B - Murwe Lijnkoek W.L., in kisten, netto 12% vet - Wessanen's Weidekoekjes A 22-24% eiwit en vet - Weidekoekjes Prins Gebr. Amerikaansche Lijnkoek Gebr. Zaansche Voorslaglijnkoek f 9.45 Vette Lijnzaadschilfers SYPESTEYN e.a. Gebr. Grondnotenkoek 55% f 8.40 Schilfers Gebr. Cocoskoek, blanke Soyaschroot Inlandsch Gebr. Palmpitkoek Opfokvoer A f 12.50 B f 11.50 C Korrelvoer A f 12.30 B f 11.20 C Tarwezemelen f 7.20 Tarwegrind Vischmeel „Hollandia" f 12.50 Haringmeel Diermeel SCHAGEN f 9.50 Carnarina N.S. Delftsche Voederkalk f 7.— geslibd krijt TURFMOLM per pak - 1.20 Per 100 K.G. Gemalen en gebroken bruto voor netto. MAAL- EN PLETLOON van granen f 0.30 per 100 K.G. 25 juli 1938 .60 7.65 7.80 9.20 6.60 7.90 7 10 8.50 9.70 8.15 9.25 8.15 11. 8.40 8.40 - 9.45 - 10. - - 9.55 - 8.55 - 8.65 - 8.20 - 8.10 - 10.75 - 9.— - 7.20 11. - 11.— DamesHeeren en Kinder- koopt U zeer voordeelig bij Notaris H. J. VAN VEEN te Zijpe, zal op des v..m. om 9 uur, in het. café „De Roode Leeuw" aan de Marktplaats te houden van slaapkamerameublement, vlocr- kleeden, karpet, kachels, kas ten, bureau, buffet, mangel, stofzuiger, bedden ledikant, gordijnen,*vitrages, looper, kap stok, keukengerei, naaimachi ne, spiegels, schilderijen, tafel- kieeden, tafel- en bedlinnen, petroleumstellen, gasstel, enz., enz. Nagelaten door mevr. de Wed. D. Keet-Bakker. U kunt er haast op wachtee Zoo vlug en vooral zorgvuldig en vakkundig werken wij L'w films af. Fotohandel NI EST ADI SCHAGEN. Te koop: Een ingeschreven MERRIEVEULEN, bruine bics, witvoet, bij M. v WIERINGEN, Vccrwcg 12, An na Paulowna. Zoo spoedig mogelijk vraagd een nette HUISHOUDSTER, P.G., in een arbeidersgezin me{ 3 kinderen, die geheel de huis houding op zich neemt, 35 a 40 jaar, bij* II. J. HULLEMAN, Opmeer D 11. Voor direct gevraagd: Een NETTE DIENSTBODE. voor d. of v. d. en nacht, bij G, BIJVOET, Callantsoogcrvaart, Post 't Zand. in Boekhandel Door het groote Als attractie krijgt diegene, die de 100 heeft volgemaakt, 100 Reisbonnen, no. 99 en 101 krijgen 50 reisbonnen. Bespreekt nog heden. Beleefd aanbevelend, T. DE JONG NIEUWE NIEDORP Kapper - TEL. 19. de dag; le prijs Exclcior Alkmaar, 2c prijs Muziekver. „Tuindorp" Watergraafsmeer en Groot nationaal muziekconcours tc Heiloo. derde prijs Knapcnfanfare Concordia Oost- zaan. Derde dag.: Harmonie Appollo Hoorn le prijs, Watcrlandsch Fanfare Amsterdam tweede prijs. Concertwedstrijd: 4e afd. Fanfare: Kna pcnfanfare Concordia te Oostzaan 2c prijs 312 punten; 3e afd. Fanfare: St. Ceacilia Locncn aan de Vecht 3e prijs 259 pul.; „St. Johunnes" Zuidscharwoude te prijs 517 pnt.; 2e afd.' fanfare: Jeugd fanfare Oos- terkwartier; Haarlem, 2e prijs 294 pnt.; 2o afd. Harmonie: Excelsior Limmen 2e prijs 294 pnt.; Kunstzin Julianadorp 2c prijs 295 punten; le afd. Fanfare: St. Caecilia Heiloo 3c prijs 252 pnt., Crescendo Watergang 2e prijs 294 pnt.; Volharding Berkhout 2c prijs 312 pnt.; Door Wilskracht Saamgebraciil Venhuizen 3e prijs 203 pnt,; le afd. Harmo nie; Arheidersmuziekvcr. Voor.w. Vclscn 2e prijs 297 pnt.; Muziekvereen. Tuindorp Watergraafsmeer le prijs 330 pnt.; Afd Uitmuntendheid Fanfare: Muziekgezelschap Witte.nburg Amsterdam 2c prijs 324 pnt.; SI. Gregorius Duivcndrecht 2e prijs 318 pul. St. llildcgardus Harenkarspel 2e prijs 301 pnt.; Volharding llpendani 2e prijs 313 pnt. Excelsior N. Niedorp 3c prijs 272 pnt.; An dante Oosthuizen 2e prijs 325 pnt.; Afd. Uit muntendheid Harmonie: Verkade's Harmo nie Zaandam le prijs 391 pnt.; Ecre- afd. fanfare: Veni vidi vici Amsterdam Noord 2e prijs 309 pnt.; De Vriendschap Schoorl 2e prijs 322 pnt.; Crescendo Sloterdijk 2e prijs 299 pnt.; Oefening Kweekt kennis Oost woud 2c prijs 327 pnt.; Wittenburgs fanfare Orkest Amsterdam le prijs 330 pnt.; Kunst na Arbeid Purmerend le prijs 363 pnt.; Ecre-afd. Harmonie: „Excelcior" Alkmaar 1c prijs 34i pnt.; Zaandamsch Muziekcorps Zaandam 2c prijs 31S pnt.: Kunst en Vriend schap Krommenie le prijs 339 pnt; Supe rieure afd. Fanfare: Onderling Genoegen Krommenie le prijs mot lof der jury 420 pnt.; Harmonie Assendelft le prijs 402 pnt. Ons Genoegen Wijdenes 2e prijs 318 pnt.: Watcrlandsch Fanfare lc prijs 411 pnt.; Superieure afd. Harmonie: St. Gregorius de Groote Den Haag 2e prijs 327 pnt.; .Ko ninklijke Harmonie Excelsior Wormerveer 1e prijs 417 pnt.; Harmonie \pollo Hoorn 384 pnt.; Diemcr Harmonie Diemen le pr. 394 pnt. De uitslag van de tambours-wedstrijd over de drie concoursdagen was als volgt: Apollo Hoorn lc prijs 19 pnt.; Wittenburgs Fanfare 2e prijs 18 pnt.; Wittenburgs Fan fare 3e prijs 15 pnt.; Verkade's Harmonie Zaandam 3e prijs 15 put, WIERINGEN DEN OEVER. Mej. L. van Hoboken, onderwijzeres aan de O. L. school alhier, is benoemd aan een zelfde school tc Amsterdam. Met mej. van IJobokcn gaat een goede leerkracht Den Oever verlaten. Wij wenschen haar een pret- tigen werkkring in haar nieuwe stand plaats. Nederlandsche Trekkersbond. Zaterdagavond is in de jeugdherberg tc Oost ei land een vergadering belegd om tot oprichting te komen van oen afdeeling van don Ncd. Trekkersbond. De vergadering heeft tot resultaat gehad, dat thans defini tief een afdeeling is opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld. Voorzitster mevr. G. Tijsen-Bosker, secretaris Nic. Bocrsen, Bert van 't Hof, penningmeester, terwijl als commissieleden werden benoemd dc lieer A. Bakker en mej. Geer Lont. Het steenbedrijf. Reeds iaren liggen op het opslagterrein te Den Oever duizenden tonnen steen als herinnering aan de Zuiderzeewerken. Men is thans bezig enkele Rijnkasten te laden voor liet werk aan den N.O,-polder. Naar wij vernemen zal voorloopig 5000 ton verscheept worden. Wanneer zal de tijd aangebroken zijn, dat al deze stcencn opgeruimd zijn en aan de vverkhaven een prachtig industrieterrein beschikbaar is? Geniewerken. Nog steeds worden de Geniewerken aan Oost Wielingen uitgebreid. Dezer dagen is de fa. Vermeulen begonnen met voorberei dende werkzaamheden voor nieuwe gehou wen aan den Rijksweg (Oostcrlanderdijk). Een hartelijk welkom. Zondagmorgen vond in de Westzijderkerk te Zaandam de bevestiging plaats van den nieuwen predikant den Welcerw. Heer* Ds. J. Eikema, in de vacature wijlen Ds. Swijg- huyscn Reigersberg. Het kerkgebouw was goeddeels bezet, toen de Weleerw. Heer Ds. van Wijk den kansel betrad. On-der liet gehoor merkten wij op eenige predikanten van kringgemeenlen in de Zaanstreek. Op dezen bijzondcrcn dag, aldus Zijneerw., op dezen feestdag voor onze kerk, nu de be langstelling van U allen uitgaat naar den nieuwen predikant om hem te zien en te hooren, wensch ik enkele opmerkingen te maken over liet predikambt. Gewoonlijk wordt van een predikant ver wacht, dat hij alle wenschen zal vervullen I en velen denken, dat alleen van hem de bloei van de geheele gemeente afhangt. Veelal let men te veel op het uiterlijk en vaak komt de waardeering voor zijn werk pas later aan den dag. Men bedenke tocli vooral, dat de predikant niet alleen preeijt doch ook cathechiseert. Zijneerw. schetst? het predikambt aan de hand van hetgeen ge schreven staat in liet 13e hoofdstuk van! Mattlicus, vers 3 tot en met 9: „Zie een zaaier ging uit om te zaaien". Aan de bovestigingsformule deed Zijn eerw. een woord vooraf gaan tot de gemeen te en tot den nieuwen predikant. Onwillekeurig, aldus Zijneerw. o.a. gaarf mijn gedachten op dezen dag terug naar den dag, waaron ik voor circa 30 jaar zelf bevestigd werd in dit kerkgebouw. Toen had de Zaanstreek terecht een slechten naam op kerkelijk gebied. Vele leden van onze ker kelijke gemeente wisten niet, welke en hoe veel predikanten er waren. Gelukkig is in' de latere jaren het godsdienstig denken ont waakt, dank zij het feit, dat diep in de har ten iets moois verborgen was. Op dezen dag herdenken wij met weemoed wijlen Ds. Swijghuyscn Reigersberg en spreken woor den van dank voor alles, wat hij deed voop onze gemeente. Hij was anders dan ik en onze predikant, collega Eikema zal anders zijn dan wij hei den. Moge het U gegeven zijn, aldus spr. tot den nieuwen leeraar, grooter publiek on der Uw gehoor te hebben dan wij ooit had den. Boven alles wensch ik U toe, dat gij in staat zult zijn te zaaien in de harten der menschen. Gij hebt een groot deel van uw leven nog vóór U. De samenwerking met de kerkelijke collega's is hier steeds prettig, zoodat u een aangename werkkring wacht. Moge u vriendschap vinden in Zaandam. Een korten tijd, hoogstens enkele jaren, zul len wij nog kunnen samenwerken. De aan staande gerhvongen samenvoeging van de' gemeenten West-Zaandam en Oost-Zaandam! moge tot bloei strekken van de gemeente. Gaame wil ik hier zeggen, dat het afzonder lijk blijven mij liever ware geweest. Ook hierin moeten wij echter zien God's werk. Hierna volgde de gebruikelijke bevesti- gings-ceremonie. De gemeente zong daarna staande gezang 245 vers 2. Na het slotgebed bracht de heer Dijkstra namens de kerkelijke' collega's dank aan Ds, van Wijk voor de wijze, waarop hij in het jaar na het overlijden van Ds. Swijghuy- sen Reigersberg zijn zware taak had vol bracht. Des avonds om zeven uur hield Ds. Eike ma voor een groot gehoor zijn intreepreek, Ook uit Schageu was een delegatie aanwe zig.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8