O Er moet muziek in de pachtprijzen blijven Opruiming Lage prijs OLENSTRAAT VERZICHT DELFIA WIERINGE8 Kermis Voor 'n Cadeau slaagt U bi] ons UITENL ANDSCH Paar/Jenkoek of Biks Piet Blokker, Dancing „Concordia" HESS PREDIKT VREDE. PRAAG BLIJFT IN HET MIDDELPUNT PER EUROPEESCHE BELANGSTELLING. HERLEEFT DE ONTWAPENINGS GEDACHTE? Hoe meer men zich bezig houdt met internationale' politiek, hoe nauwlettender men déze volgt, hoe meer men tot dc conclusie zal ko men, dat men met iets zeldzaam on berekenbaars te doen heeft. c Dc mensch wil altijd weten, wat er mor ren te koon zal zijn. Dat een staatsman daar zijn moeite mee heeft, weten we te over. „Re- eccren is vooruitzien", zegt het spreekwoord en de meesten zijn het er wel over eens, dat liet aantal goede regeerders minimaal is. Een buitenstaander sluit op welhaast on overkomelijke bezwaren. Immers, hij be schikt niet alleen over de schat van gege vens die dagelijks bij ieder ministerie van buitenlandsche zaken binnenkomen, daar naast worden hem opzettelijk tal van ver keerde gegevens voorgezet. Want veel poli tici houden er de gewoonte op na de din gen anders te zeggen dan ze meenen, indien ze vinden, dat daardoor hun plannen ge diend worden. En zoo staan we altijd voor de puzzle: is het waar of is het onwaar? Dat in oorlogstijd liet onwaarheid spre ken tot een gewoonte kan worclen, weten we maar al te goed. Degenen, die het vergeten waren, hebben hun herinnering kunnen op- frisschen aan de communiqués van het gevechtsterrein in het Verre Oosten, waar de Chineezen liehhcn getoond beter te kunnen liegen dan de Japanners, omdat de laatsten het er al te dik opleggen, zoodat hun be richten niet meer worden geloofd, Ook in vollen vredestijd echter weet men dikwijls niet, in hoeverre de uitlating van eenigen staatsman, welgemeend is of niet. En zoo hebben we het juichen over goed nieuws reeds lang afgeleerd, terwijl we het minder goede plegen te nemen met de ge dachte: de soep wórdt nooit zoo heet gegeten als zc wordt opgediend. Wanfcer dus op het oogenblik Duitsch- land zich weer eens buitengewoon vredelie vend betoont, dan hooren we dat met voldoe ning, maar we vragen, ons tegelijkertijd af, waarom Hess het noodig oordeelde zooveel padruk tc leggen op de Duitsche vredesge- ziüdboHl. We weten maar al te wel, dat de Jieercn te Berlijn hun Tsjccho-Slowaakschc aspirutieS allerminst hebben opgegeven, dat deze huil buitenlandsche politiek blijven.be- hccrschcn, terwijl voorts de Sudeten-Duit- sche kwestie een der vraagstukken is, welke reeds cenige malen de rust in ons wereld deel dreigde te vestoren. In de bloemrijke taal, welke de Duitsche bewindhebbers eigen is, liet hij ons weten, hoe bij een eventueele nieuwe oorlog in ons werelddeel vermoedelijk alleen de commu nisten zouden winnen. Iets dergelijks be schouwde hij en hij staat in dat opzicht stellig niet alleen als een der grootste ranrpen, welke Europa zou kunnen overko men. Men zou mogen hopen, dat deze gedachte inderdaad zoo diep tot het bewustzijn der Duitschers is doorge drongen, dat, ze er ook naar handel den. Aan dit laatste echter blijft he laas, nog al eens wat mankecren. Ze schijnen af en toe de gedachte toege daan, dat er voor lionzelve misschien uit een botsing toch ook eenig voor deel te behalen valt en zoo deze ge dachte werkelijk in hun gemoed leeft, dan zijn de uitlatingen van Hess slechts holle woorden. Beter zou het zijn, indien de Duitschers door daden toonden, dat het hen ernst is en ze zouden dit kunnen doen door om te be ginnen zich een weinig inschikkelijker te tooncn ten aanzien van de Tsjecho-Slowaak- sche aangelegenheid. Nog in de allerlaatste dagen is door Engeland herhaaldelijk aan gedrongen op matiging, waarbij men do® Eondenschc. politici niet van partijdigheid kan betichten, omdat ze hun vertogen niet alleen aan Berlijn, Ynaar ook aan Praag héb- hen gericht. Voor alles schijnen ze daarbij tijd te willen winnen. Althans aan dc Praag- kegeeringr js mot grooten nadruk ver zocht <lc Sudeten-Duitschers toch vooral vol doende tijd en gelegènheid te laten hot na- Tionahteiten-statuut, zooals dat is ontwor pen, te kunnen best udeeren. alvorens het r ('c wetgevende vergadering wordt aan genomen. Be meest brandende kwestie daar bij is de autonomie, de zelf-regeering der Sudctcn-Duitschers, die natuur lijk nooit zoo groot, zal kunnen zijn, dat, de Sudeten-Duitschers geheel on afhankelijk worden van Praag cn de internationale politiek van hun di strict kunnen bepalen, los van de f sjecho-Slowaaksche landspolitiek. Tegen iets- dergelijks is Frankrijk overi gens sterk gekant, omdat Tsjecho-Slowakije een der voornaamste schakels is uit zijn eraragenstelsel en daarin onmogelijk kan worden gemist. t 1 rr e,Z,oe^ van von Wiedemann aan J-orii Halifax-, het, onderhoud tusschcn den "ïischen ombassadcur van Dirckscn met uiamborlafn, na afloop waarvan von Dirck- na.ai' Berlijn vertrok, wijzen er op, dat v Cl li derhand el d wordt, en uit de rede fo i.°,ss xon men geneigd zijn de conclusie trekken, dat Duitschland wel geneigd is oor de hecle geschiedenis een redelijke op- ossing ie vinden. Wat voor oplossing dit zou kunnen zijn, hangt natuurlijk geheel in net duister. Merkwaardig in dit verband is ie opvatting, die men de afgeloopen dagen hooren cn die niet. alleen de wensclic- «jKhcid bepleitte de aangelegenheid voor te leggen aan een conferentie, waarop behalve Praag, ook Berlijn, Rome, Londen en Parijs vertegenwoordigd zouden zijn, maar die te vens de mogelijkheid opperde, dat men als gevolg van eeii en ander zou kunnen ko men tot een ontwapening in Europa. Inmid dels heeft Engeland het loffelijk voorstel ge daan zijn ex-handelsminister Lord Runci- man als bemiddelaar tc zenden, welk voor stel de Tsjechische regcering heeft aange nomen. De bewapeningswedloop heeft van ons werelddeel cén groot tuighuis gemaakt en dat Engeland (dat eenigen tijd geleden een achterstand had, aardig bezig is deze in te loopen, bewijst liet bericht, dat we deze weck konden lezen, volgens hetwelk Engeland binnen twee jaar in staat zou zijn per jaar zegge en schrijve 25.000 vliegtuigen tc pro- duceeren. Door cleze maatregelen wordt na tuurlijk veel van wat elders is bereikt, te niet gedaan, terwijl intusschcn hier en daar ook veel reeds weer is verouderd. Verwonderlijk zou het, de economische moeilijkheden van verschillende landen in acht genomen, niet zijn, wanneer men het nut der onbeperkte bewapening toch wat an ders gaat heoordeelen. Hopen we, dat de ont wapeningsgedachte veld gaat winnen. Want Europa schijnt te staan voor de keuze: ont wapening of aanstond onvermijdelijk oor log. Als de boeren goede prijzen voor hun producten maken, willen ze ook wel eens een extraatje verdienen, zegt Ir. Smeding tij dens de nabeschouwing van de excursie der vereeniging van leerlingen van de Landbouw- winterschool te Schagen. Strikte toepassing van mobiel pachtsysteem ongewenscht? Voor men aanving met een nabeschou wing op de gehouden excursie ter gelegen heid van de vergadering van de vcéecniging van oud leerlingen van de landbouwwintcr- school te Schagcn, waarvan men aldus in dit nummer een verslag vindt, werd de heer Ir. Smeding in de bloemetjes gezet ter gelegenheid van het feit, dat hij voor de vijfde maal een excursie als dezen mid dag gehouden, leidt Zichtbaar getroffen dankt de heer Smeding voor de fraaie (door de fa. Kruit te Schagen geleverde) bloemen mand. Als men een kopje thee heeft gedron ken, wordt de vergadering hervat en is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Voorzitter vraagt of de spanten bij het akkerbouw bedrijf voldoende sterk zijn om de kop van dc huizen te dragen, zoolang men zich dat heeft gedacht. Ir. Smeding wijst op de constructie van het R.A.I. gebouw te Amsterdam. Inderdaad is^er geen practijk, maar men is er toe over gegaan omdat het materiaal (verschillende lagen gelijmd hout met vlicgtuiglijn) zoo buitengewoon solide is. Men heeft alle ver wachting, al heeft men geen zekerheid, dat alles intact zal blijven.«De ijzerconstructies welke men eerst toepaste hebben niet vol daan. De heer Lakeman acht het niet juist dat hij de beoordeeling van de indexcijfers ook het varkensvleesch in aanmerking wordt genomen. Ir. Smeding licht, toe, dat men voor de correctie van dc pachtprijzen de melk als basis had. De cijfers van 1932 leerden dat een groote verhooging van de grondpacht- sommen noodig was geweest. Dat was ech ter niet billijk, daarom nam men de gemid delde indexcijfers, van de veeteeltproducten in Nederland als basis. In zekeren zin is de basis niet juist, om dat het gemiddelde in Nederland niet altijd geldt "voor de Wieringermeer. Echter zal men op den duur langzamerhand tot een goed coëfficiënt komen, gebaseerd op de toestanden in dc Wieringermeer. Spr. weet niet of men er zoo komt. Het is de vraag, of de con junctuurgolven voor 190% als cor rectie op de betaalde pachtsom zul len kunnen gelden. Immers de boeren zullen, als de prijzen hoog zijn, wel eens wat willen over hou den. Spr. meent, dat men het mobiele pacht systeem niet geheel rechtlijnig moet nastre ven. Spr. is het niet eens met het boekje van dén heer C. NobPl die elke verhooging en verlaging van de conjunctuurgolven- verdisconteerd wil zien in de pachtprijzen volgens een bepaalde ingewikkelde formule. Spr. meent dat er steeds muziek in de pachtprijzen moet blijven zitten. Het varkensvleesch zal overigens niet zoo'n grooten invloed hebben gezien ook de beperking. De melk blijft toch de voornaamste 'factor. De heer Smeding vraagt of dc vlakke bc- tonbakken in de veestallen het stroo vol doende kunnen houden. De heer Ir. Smeding antwoordt, dat de ruim 100 boeren geen klachten hebben. Ze zijn mans genoeg, dus als er wat was zou den ze het wel zeggen! Op een vraag, hoe de resultaten zijn van de afvloeiing van de condensatiedampen, zegt Ir. Smeding dat er in den beginne is 1 is het woord is de daad KOFFERS - STADSTASSEN DAMESTASSEN. AVONDTASJES en AKTETASSEN. GERO ARTIKELEN - LINNENMANDEN. VOOR TAFEL-, ONTBIJT OF THEESERVIES f 6.75 f 2.35 f 3.30 Naar het Importhuis v./h S. de Vries P.S. Wij geven vanai heden op el- ken gulden 2 Reispunten gratis is het voordeeligste en het beste krachtvoer voor Uw paard. TEL. 14. OUDESLUIS. MET DE A.S. naar de Muziek E.V.O. Band. Te koop: Een Zelfbinder, Cormick, Een Sleephark, Een Wiedmachine. 1.50 M. Alles gebruikt, in goeden staat, bij CORN. DISSEL, Schagen. Donderdag op de Laan. Te koop: 2 Dressoirs, 4 Bnffetten, 2 nieu we Vloerkleeden, 1 Schuiftafel, 1 Theetafeltje. C. BONTF.S?, Heerenboschstr., Schagen. Te vens geheelé of gedeeltelijke inboedels te koop gevraagd. moeilijkheden waren. De plaatsing v$n de ventilatiekokcrs is verbeterd, en daarmee het euvel bestreden. De kokers zijn hooger boven het dak uit geplaatst. De heer Smeding vraagt nog naar de ervaring met brandvrije zolders in de prij zen tegenover houten zolders. Ir. Smeding zegt dat het prijsverschil ge ring is. Een commissie, ingesteld door den minister van landbouw, is bezig tc onder zoeken of bctonzolders in het algemeen vol doen cn zal vermoedelijk tot dezelfde con clusie komen, 'dat hetonzolders volkomen verantwoord zijn. Waarom electriciteit en water leiding? Op een vraag van den heer Wonder, waarom men het brongas niet benut, zegt Ir. Smeding, dat nu nog gelegenheid be staat den polder te elèctrificeeren en van waterleiding te voorzien. Als dc polder la ter een gewone gemeente is, kunnen er al lerlei moeilijkheden komen. Bovendien zal de „spaarpot" brongas over een paar jaar opgesoupeerd zij-n Hicyr en daar is ook geen brongas.' Dc heer Kaan wil weten, waarom er zulke groote erven bij de huizen zijn. Een klein tuintje is toch veel mooier? De heer Ir. Smeding is het daarmede niet eens. 't Is overigens een veelomstreden vraag. Er is dikwijls gezegd, dat de erven te klein waren. De erfgrootte zal later, óver 10 jaar verantwoord blijken, in welk ver band spr. wijst op het beplantingsplan. Er komen vruchtboomcn cn bijgebouwen; dat heeft de praktijk geleerd! .Op een vraag van den heer Kaan zegt Ir. Smeding nog, dat niet allo boerderijen mooi geverfd worden. Dat is te duur. Het moet zoo blijven, dat de menschen zeggen: „Wat is dat een mooie boerderij", daarom wordt' alleen op markante punten een boe renplaats een bijzonder fraai aanzicht ge geven. Hierna sluit de voorzitter de vergadering, met een hartelijk woord van dank' aan d.en heer Smeding en meent dat de vereeniging op een buitengewoon geslaagden dag kan terugzien. Uit onze omgeving SCHOORL WACHTER, WAT IS ER VAN DEN NACHT? Kermis te Groet Strandfeest te Camperduin Zomerfeest te Schoorl. Nog enkele dagen cn Groet heeft weer zijn jaarlijkschc kermisvreugde, al is dat niet meer als vroeger. Al dagen te voren verzorg de toen een ieder zijn tuintje eens extra, de heggen werden mooi recht geschoren, alle „vuil" daar onder verwijderd en moeder ging aan 't „schaken", zooals de kleine schoonmaak na het binnenhalen van het hooi werd genoemd. Zoo werd alles klaar gemaakt voor de ontvangst van de gasten, want elders wonende kinderen, familiele den en oude bekenden kwamen natuurlijk met. de kermis te gast. Zoo was het, maar voel is veranderd, al is de gehechtheid van elke Groeter aan Groet, zijn of haar terug verlangen naar Groet, gebleven. Nu zijn het ook andere gasten, pensiongasten, die mee ter kermis gaan en weten te genieten van zweef enz. en een dansje wagen op de dans vloeren. Het terrein bij P. Huiberts zal dan ook heel wat kormisgangers trekken. Met de voorbereidingen is reeds een aan vang cemaakt en de jeugd toont groote be langstelling in het plaatsen van zweef molen, Turksche schop, fietscranolgn, koek en oliebollewkraam, enz. enz. Dc groote danstent, die zich elk jaar in een druk bezoek mag verheugen, zal ook nu weer verrijzen. Zuur- en palingstalletjes en de gelegenheid voor een ijsje zullen mi nt uurlij,k niet ontbreken. Strandfeesten. Een week later en Groet staat in liet toeken der strandfeesten, waarmee V.V.V. Groet-Camperduin telkenjare zoo'n succes heeft. De ijverige strandfeest-commissie or ganiseert weer verschillende wedstrijden voor kinderen van ingezetenen en gasten. Met muziek voorop gaat het weer in op tocht naar Camperduin, waar de jeugdige strijders hun best zullen doen om een prijs je te veroveren. Dit kinderfeest valt steeds zeer in den smaak cn geniet ruime belang stelling van de zijde van het publick. Schoorlsche Zomerfeesten Deze zullen dit jaar een eenvoudig ka rakter dragen. Behalve het steeds weer ge liefde bal, zal er een gecostumeerde voet balmatch worden gehouden, waaraan een aardige verrassing zal worden verbonden. Dit moet echter een verrassing blijven en daarom mondje dicht. BERGEN Vreugdevuren. Op 4 September as. wordt door de geza menlijke padvinders\^reenigingen ter gele genheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin overal op de gren zen van Nederland vreugdevuren ontstoken op pl.m. 8 K.M. van elkaar. Het district Alkmaar zal zorgen voor het aanleggen van dergelijke vuren op het strand van Huisduinen, Callantsoog, Cam perduin, Bergen aan Zee, Egmond aan Zee, Bakkum en Wijk aan. Zee. Verkeerstelling. ïn deze gemeente zullen, evenals dit in 1935 het geval was, wederom verkeerstellin gen worden gehouden op den Kanaaldijk aan twee poslen, te weten het wachtlokaal aan de Koedijkervlotbrug en het tramhuisje KoedijkNoord. De eerste telling heeft Maandag j.I. plaats gevonden, terwijl zij voorts op de volgende dagen zal worden -.gehouden, n.1. 7 en 19 Augustus, 10 en 15 September en 4 en 12 Qc- tobcr. De tellingen geschieden door werkloozen uit deze gemeente in twee ploegen, waar van de eenc werkzaam is van 's ochtends 6 tot 's namiddags 3 uur e» de andere ploeg van s-middags 3 uur tot 12 uur 's nachts. Zij genieten daarvoor eenigen toeslag op hun werkvers'chaffingsloon. Witter dan wit worden Uw tanden wanneer U poetst met wat goeds, namelijk met i\#noni Tube 60en 40ct. Doos 20ct. IVWI,VU LANGENDUR NOORDSCHARWOUDE.. Oranje-comité. Gisteravond heeft het plaatselijke Oranje comité vergaderd, ter nadere voorbereiding van dc te houden feestelijkheden ter herden king van het 40-jarig Regeeringsjubileum van I-I.M. de Koningin. De opbrengst van de in de gemeente ge houden collecte was f354.hetgeen een bevredigend resultaat kan worden genoemd. Naar wij vernemen, zullen dc kinder- en volksfeesten op liet sportterrein achter de R.K. Kerk worden gehouden, terwijl het concert achter Ue O. L. school zal worden gegeven. Het programma zal, zooals wij dat reeds in het verslag van de eerste vergadering publiceerden, geheel worden uitgevoerd. OUDKARSPEL. I Geslaagd. Voor liet; te Utrecht, gehouden examen wegentechnicus slaagde onze plaatsgenoot, de heer II. Tauber Hz. Hij genoot zijn op leiding bij P.B.N.A. te Arnhem. HARENKARSPEL WAARLAND ONGEVAL. De heer C. Blank alhier kwam een dezer dagen te vallen van een met paard bespan nen wagen, waarmede aardappelen werden vervoerd. De direct ontboden geneesheer constateer de dat er een rib was gebroken, tengevolge waarvan de heer Blank wel eenigen tijd rust zal moeten houden. DEN HELDER DEURWAARDER BENOEMD. Bij beschikking van den minister van Jus titie van den 25 Juli 1938 is met ingang van 25 Juli 1938 aangewezen als waarne mend deurwaarder bij het kantongerecht te Den Helder, ter standplaats Den Helder, (vac. J. W. Biersteker): S. Prins, deunvaar-. der bij de arrondissementsrechtbank te Alkmaar, ter standplaats Jexel. WINKEL Bevorderd. Onze vroegere plaatsgenoot W. C. S. de Ridder, is bevorderd van de eerste naar de tweede klas van de „de Ruiterschool" te Vlissingen. Politie. Gevonden: een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter. ANNA PAULOWNA Benoeming. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Oc- ter 1938 benoemd tot Heemraad van den Anna Paulownapolder de heer J. Linden- bergh. alhier. KOEDIJK Geslaagd. Voor het. esperanto-cxamen A slaagden mej. Jannie Dol en de heer Joan Geus, beide alhier. ZUPE Politie. Gevonden: Een bruin leeren dames- lasch. Inlichtingen bij gemeenteveldwachters. ROTTERDAM, 26 Juli. Veemarkt. Totaal-aanvoer 2903 stuks, t.w.: 139 paarden, 39 veulens, 830 magere runderen, 694 vette runderen, 45 vette kal veren, 226 graskalveren, 539 nuchtere kal veren, 297 schapen en lammeren, 1 varken, 93 bokken cn geiten. Prijzen per Kg.: Vette koeien 746444r50 ct., vette ossen 6962 48-52 ct., stieren 60—55—51 ct., vette kalve ren 92—78—65 ct., scha.pcn 47—37—30 ct., lammeren 55—4540 ct., graskalveren 64— 50 ct., nuchtere kalveren 53—4S-43 ct.., slachtpaardcn 49—4232 ct. Prijzen per stuk: schapen f 25—21—18, lammeren f 17— 138, nuchtere slachtkalveren f L4—10—7, nuchtere fokkalveren f' 262218, slacht- paarden f 210175105, werkpaarden f 360 —300-200, hitten f 245—195-100, bokken en geiten f 13105. Overzicht: Vette koei en en ossen, aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen als gisteren. Stieren, aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen pr. kw. tot 7S, pr. os 72. Vette kalveren, aanvoer klein, handel lui, prijzen als gisteren. Schapen en lammeren, aanvoer als vorige week, handel matig, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets grooter, handel kalm, prijzen iets hooger. Paarden, aanvoer korter, handel matig, prijzen slacht paarden iets hooger, werkpaarden en hitten onveranderd. Kalf- cn melkkoeien, aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen le soort hooger, overigens onveranderd. Varekoeien, aanvoer iets grooter, handel stil, prijzen le soorts iets hooger, 2e en 3e kw. stabiel. Vaarzen en pinken, aanvoer iets ruimer, handel matig, prijzen vaarzen iets stijver. Graskalveren, aanvoer iets kleiner, handel stug, ruim prijshoudend. Bokken en geiten, aanvoer constant, handel vlot, prijzen als vorige, week. Veulens, aanvoer korter, han del goed, prijzen iets hooger. PURMEREND, 26 Juli. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 70.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 21.50. 7 stapels kleine Boe renkaas f 20.50, 3 stapels volvette f £4.50. 1540 Kg. boter f 1.22—1.28 per kilo. Runderen, totaal 682 stuks: 335 vette koeien 64—72 ct. per Kg., stug, 180 gelde koeien f 100205 per stuk, matig; 95 melk koeien f 220300 per stuk, matig; 72 stie» ren 51—55 ct. per kilo, matig; 16 paarden f 80190 per stuk, stug; 64 vette kalveren 3050 ct, per kilo, matig. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 43.000 eendeieren f 2.10—3, 80.000 kipeicron: 65—66 Kg. 3.75—3.80, 60—62 Kg. 3.45—3.65, 58—59 Kg. 3.45—3.55, 56—57 Kg. 3.45—3.50, 53-55 Kg. 3.35-3.40. GRONINGEN, 26 Juli. Graanbeurs. Wintergerst f 6—6.85* zo- mergerst 6.507.50, haver (wit) 5.50—6.20, zwarte haver 5.50—6, koolzaad nieuw 710,' karwijzaad oude oogst 16—20 nieuw 15lo' kanariezaad 7.buitenlandsche gerst 6.90 —7.20. ronde mais 8.35—8.55, platte mais /.30—7.50. Aanvoer nieuw koolzaad tame lijk ruim. Witte haver f 6.05,

Schager Courant | 1938 | | pagina 3