Een Spaansche tragedie ter zee Een stad staat leeg... Is Acht kammen en tat|f- Spaansche zeep j Ti 350 jaar geleden werd de Onoverwinnelijke Vloot verwoest Licht in de Ossche duisternis Zaagselregen op IJpenburg L Het doode meet REEDS BEIERDEN DE KLOKKEN DER „ARMADA" EEN ZEGELIED Het troosteloos overschot nog dobberend op de golven, Werd onder het zwalpend schuim den naasten nacht bedolven; Een kleen verachtelijk deel dreef achter Ierland heen Naar Spanje, dat, ontvolkt, in rouw versmolten scheen In het hart van Spanje en afge sloten van de wereld, zat in zijn klein kabinet een klein, somber, oudachtig, weinig ontwikkeld, altijd bezig, ziekelijk mannetje. Met grij zend haar, vooruitstekenden kin en perkamenten aangezicht broedde hij daar dag aan dag, terwijl er zel den een woord over zijne lippen kwam en er nooit zelfs een glimlach zijn gelaat ontplooide; uren lang over hoopen van brieven en andere staatsstukken gebogen. Een of twee klerken openden van tijd tot tijd de kamerdeur, en zonder gedruisch te mogen maken, brachten en na men zij mede de bundels brieven, door hooge beambten geschreven. Op deze maakte de altijd bezige man zijn aanteekeningen, die, steeds, even beuzelachtig en on leesbaar bleken. Philips 2, Koning van Spanje, in boven staand alinea geteekend door Motley, heeft ook in deze sfeer en in zijn stille regeerings- stoel gezeten, het plan uitgebroed Engeland en Nederland aan zijn troon te onderwer pen. Voornamelijk wilde Philips 2 de wereld- monarchie veroveren en aangezet door zijn verbittering tegen de vrijbuiters van Enge land, Holland en Zeeland, besloot, hij een vloot te bouwen, zoo machtig groot, als ooit de zeè gedragen had, en die inet één greep Engeland zou doen knielen en de Vereenigde Provinciën voor altijd aan de Spaansche ketting zou doen leggen. Jaren en onnoemelijke schatten waren noodig, alvo rens de „onoverwinnelijke vloot" op 28, 29 en 30 Mei 15S8 de Spaansche haven kon verlaten. Koningin Elizabeth was zuinig. Het Engeland van Koningin Elizabeth, wier zuinigheid schier aan gierigheid grens de, voelde zich beveiligd door de zee, die het omringde. Engelands vloot kon die der Vereenigde Provinciën niet gelijken, hetgeen mede een gevolg was van het zuinig bestel van Koningin Elizabeth. Ook de slechte toe stand der krijgsmacht was hiervan het ge volg. De reeds lang achterstallige soldij van de soldaten werd hun betaald in den klin kenden vorm van stokslagen! Niettegen staande scheen alle onbegeerlijkheid, kle vende aan de oppermacht van Elizabeth, vergeten, toen men haar de souvereiniteit over deze landen opdrong. Eljsabeth nam een hal ven maatre gel, die voor beide landen zeer ge vaarlijk had kunnen worden. Zij zond haar vertrouweling Leicester, in wien men een anderen Willem van Oranje meende te zien, met een onbeduidende krijgsmacht, maar verbood hem de souvereiniteit te aanvaarden. Een vergrooting van haar rijksgebied voor Engeland begeerlijker dan voor Nederland wenschte zij niet uit vrees voor de te maken kosten. De heerschzuchtige Leicester bleek ech ter niet tegen den met Italiaanschen sluw heid begaafden Parma opgewassen, zoodat de staten hem, na twee jaar van berouw over hun overijling, naar Engeland terug stuurden en besloten de teugels niet meer uit handen te geven. Intusschen had Leices ter, gedeeltelijk uit onmacht, niets anders gedaan dan het land in handen van Parma gespeeld en hem een eventueele overwinning mogelijk gemaakt. Koningin. Elizabeth, die met Spanje vre de wenschte te sluiten, liep met niet te verklaren argeloosheid in een door Parma gespannen politieken strik. Panna had bij Leicester aangedrongen zijn Koningin te bewegen Maria Stuart, die reeds jaren gevangen zat, ter dood te brengen en nadat dit ten uitvoer was gebracht had Elizabeth tusschen haar e<n den Spaanschen Koning een ondempbare kloof gegraven. Om tijd te winnen liet Philips gefingeerde vredes onderhandelingen voeren, in welken tijd zijn onoverwinnelijke vloot in gereedheid werd gebracht. De bouw en uitrusting. Geheele bosschen werden gekapt in Spanje en Italië voor het hout der schepen terwijl scheepsbehoeften in alle havens der Middellandsche Zee werden opgekocht, hetgeen betaald werd met 's Konings geld. De scheepsbouw stond echter nog verre ten achter bij den monumentalen bouw van kerken en paleizen. Om zich tegen de vijandelijke kogels te schermen werden de zijwanden zoo zwaar betimmerd, dat de schepen zich slechts langzaam en log kon den voortbewegen. Stangen en masten werden met dik touw doorwoèld en omslingerd. Sommige sche pen waren als kasteelen opgetrokken met kapellen en altaren, waarop vergulde beelden stonden. Andere schepen droegen .kerktorons, waarin zware kioke hingen. Terwijl me aldus hezig was de onpractische schepen in gereedheid te brengen, trok de Engelsche zeeheld Drake in het jaar 1587 met een vloot van 27 schepen van haven tot haven en vernielde hij in de. baai van Cadiz een honderdtal schepen, die met ma teriaal voor de vloot geladen lagen. Een vrouw voert het leger aan. Vele koopmansschepen voer Drake met zich mee naar Engeland, waar Koningin Elizabeth tijdens het., bijeengeroepen Par lement o.m. de volgende woorden sprak: „Hét zal niét noodig zijn om Uw moéd en ijver op te wekken, al leen zij nog gezegd dat ik, hoezeer een vrouw zijnde, niet nalaten zal mannenmoed bij deze gelegenheid te toonen. Ik zal onversaagd alle gevaren ja den dood zelve tegemoet gaan, en gewillig mijn leven indien het noodzakelijk is, ter bescherming van mijn volk opofferen." Het Parlement was diep getroffen door deze woorden en verleende bijstand van raad, wapenen, volk en schepen. Onder Admiraal Charles Howard van Effingham verzamelden zich honderd schepen in de haven van Plymond. In het leger reed op een wit paard en gekleed als amazone met een blinkend borstharnas, koningin Eli zabeth van Engeland, die haar on derdanen tot geestdrift bracht en alle harten in vaderlandsliefde deed ontvlammen. Ook in de Vereenig de Provinciën nam men d'e wapens tegen den afgezworen Spaanschen Koning op. Prins Maurits werd tot admiraal beëedigd en onder bevel van Kapitein Cornelis Lonck van Roosendaal voegde de Nederland- sche Vloot zich bij de Engelsche. Geheel Europa verkeerde in spanning. Het was het jaar 15S8... Volgens den Duitschen astroloog Regiomontahus zou in dit jaar de wereld vergaan, en reeds stond in den horizont de silhouetle van het log gevaarte der Armada. Strijd en ondergang. De silhouette der 150 schepen, tezamen metende 57910 ton, voer onder den Opper bevelhebber Alonzo Peres de Gusman, Her tog van Medina Sidonia, heer van St. Lucar, die zich in de haven van Lissabon als een vorst had ingescheept. Hij droeg zijden prachtgewaden en dronk onder sna renspel uit gouden schalen. De geheele Spaansche en Portugeesche adel waren op de schepen tegenwoordig. De bemanning bedroeg 30.000 kopepn. Nauwelijks waren de schepen der Armada eenige dagen in zee of wérden in den golf van Biskaje, waar het zee-element haar lusten botviert, door een hevigen storm te gen elkaar geslagen en uiteengedre ven. De voornaamste Portugeesche Galei, de Diana, verging met man en muis; verschillende andere sche pen verloren de masten. Vrijdag 22 Juli hereenigde de vloot zich, nadat de zware schade was hersteld. 29 Juli nam de Armada Kaap Lizzard in bezit waar de Armada zich voor het beloofde land schaarde in een liniebreedte van twee uren gaans. Het uitvaren der Armada. 136 Schepen lagen er als een drij vende vesting, waarop de klokken in de hooge torens het lied der over winning reeds beeirden en waar men van meening was dat de Ar mada.,zonder weerstand, als een zegepraalde onoverwinnelijke vloot de Theems zou opvaren. Zij hielden echter geen rekening niet de stormen en winden, die nog steeds de distatuur over de zee voe ren én die ieder schip ook al draagt het den naam „onoverwinne lijk" tot den ondergang kunnen lei den. Het critieke oogenblik. Tienduizend vuren gaven kennis van het feit, dat de Armada de Engelsche kust naderde en onmiddellijk voeren 60 der beste Engelsche schepen strijdvaardig ter zee. In de kogelvrije ruimte der St. Lucar zat de Opperbevelhebber omringd door kolonels der cavalerie en generaals der in fanterie, die allen even weinig van zee zaken afwisten als de hertog van Medina zelf. De ranke Engelsche en Hollandsche scheepjes dansten om de onwendbare ga leien, wien zij de volle laag gaven. Hun logheid maakte het niet mogelijk een eigenlijken strijd te voeren. Aanhoudend leed de Armada schade, toegebracht door de Engelsche en Hollandsche plagers, die de schepen geen rust doch slechts nadeel brach ten. Reeds den eersten dag verloor de Arma da twee groote schepen, 450 man en een schat van 100.000 gouden dukaten. Dinsdag 2 Augustus bracht de wind de Armada in het voordeel en werden er levendige gevech ten geleverd. Onze kleine vloot hield echter dapper stand totdat, de wind uit het Westen ging waaien en de Armada langzaam deed afdrijven. De Opperbevelhebber der Armade vroeg hulp aan Parma en schreef hem o.a.: „...de schepen der Arma da zijn door hun zwaren bouw ge heel in de macht des vijands, die aanvallen en wijken, vechten kun nen of niet vechten, juist zooals zij verkiezen, terwijl ons, dus voortdu rend getergd, niets anders rest dan met lijdzame volharding onze koers naar Calais te vervolgen. OSS- KRIJGT EEN ELECTRISCH VERLICHT TORENUURWERK. De vereeniging „Oss' belang" nam eenige maanden geleden het initia tief tot ejectrische verlichting van hot torenuurwerk der groote kerk te Oss. De toren dezer kerk is circa 60 meter hoog cn tot ver in den omtrek zichtbaar. Oss' belang is thans verzekerd van het benoodigd bedrag voor de installatie, een bedrag van rond f 1.000.Hiertoe heeft, de vereeni ging met succes een beroep gedaan zoowel op ingezetenen als oud-in gezetenen, terwijl tot bestrijding der verlichtingsinstallatiekOsten ook nog een serie voetbalwedstrij den tusschen plaatselijke clubs gaande is. De gemeenteraad van Oss besloot j.1. Maandag met algemeene stem men, dat dè gemeente de zorg voor dc instandhouding der verlichting op zich neemt. De feestelijke ingebruikstelling zal in samenwerking met het Oran je-comité geschieden op den dag van het Regeeringsjubileuni van H. M. de Koningin. De bestuivingsproef met vlieg tuigen. Gisterochtend hébben de proeven met bestuiving van hoornen en planten vanuit vliegtuigen, in tegenwoordigheid van eenige deskundigen op IJpenburg plaatsgevonden. Het ibestuivingstoestel, dat door de nationale luclitvaartschool ont worpen en geconstrueerd is, was in het vliegtuig de P.H.—A.T.I. inge bouwd, doch is zóó eenvoudig van constructie, dat het zonder eenige moéite in kort tijdsbestek in elk ander sportvliegtuig kan worden aangebracht. Het bestaat uit een groote, ronde bus, met Spits toeloopenden bodem, welke in een buis eindigt. Deze buis steekt onder het vliegtuig uit en is af te sluiten door middel van een houten prop. Op het mo ment., dat men wil gaan bestuiven, trekt men de prop naar de hoogte en het fijne poedér valt in een dikken stroom onder het vliegtuig uit. De bus bevat 25 liter bestuivingsmateri- aal, hetgeen voor de bestuiving van een oppervlakte van eenige hectaren boseh kan dienen. Gisterochtend deed men de proeven slechts boven het vliegveld, waarbij liet insectenpoeder vervangen was door he- stuivingsmiddelen van verschillende zwaar te (talk, thomas-slakkenmeel, zaagsel), om op deze wijze na te gaan, hoe de verschil lende stoffen zich verspreiden. Deze stof fen de z.g. draagstoffen, zullen dan dienen om het insecten-poeder aan te mengen, op dat dit zich in voldoende mate kan ver spreiden. De wind als spelbreker. Er stond gisteren evenwel te veel wind om in dit opzicht een bepaal de conclusie te trekken. Alle „draag stoffen", zoowel de lichtere als de zwaardere, werden onmiddellijk door den wind weggeblazen en 't. eenige, wat de deskundigen konden vaststellen, was, dat de bestuiving van vliegtuigen uit zeer zeker mo- Zaterdag 6 Augustus viel het anker voor Calais. Parma kon zich niet bij de Spaan sche vloot voegen, daar de Hollandsche'sche pen van allerlei grootte, eiken mogelijken uitgang van Nieuwpoort, Grevelingen, Sluis, Vlissingen en Duinkerken blokkeerden. Geen enkel schip kon de haven verlaten zonder in den grond geboord te worden. Hollanders mee de diepte in. Intusschen deed het weer van zich spreken. De maan ging schuil ach ter zwarte, dicht opeen gepakte wolken. Uit het Zuidwesten bracht de donder een storm met zich mee. Een gespannen duisternis hing over de zee. Plotseling deed de vloed acht in lichter laaie staande bran ders de Armada indrijven. De vloot werd uiteengejaagd, terwijl een groot gedeelte uitbrandde. Eén der grootste galeien, de St. Philippus, werd door de Hollanders veroverd, die zich na de overwinning aan de Biladaja-wijn te goed deden. Toen plotseling het schip zonk, nam het een 300-tal te zorneloozen in de diep te mede. Door den storm van 13 tot 16 Augustus werd de Onoverwinne lijke Vloot verpletterend verslagen. Op de Iersche kust strandden 17 qal joenen, die een bemanning van 6000 koppen hadden geteld. Zij die levend op het Iersche strand stonden, wer den met den bijl vermoord. De Opperbevelhebber, de Hertog van Me dina Sidonia, bereikte de haven van Oud- Castilie. St. Andcro, waar hij in stilte en ziekte zijn verdere dagen leefde. Slechts 53 van de 150 schepen der Armada keerden met 10.000 man in het Vaderland terug. De meeste hunner stierven door ziekte een vroegtijdigen dood. Niet als Cesar kon Philips '2 roemen: „Ik kwam en zag en overwon", doch slechts kon „het sombere mannetje met perkamen ten aangezicht' 'stamelen: „Ik kwam en zag en werd verpletterend verslagen" gelijk is en in bepaalde gevallen de eenige wijze. Het bestuiven van boomenrijen langs lanen b.v. brengt dikwijls groote moeilijkheden mee en van uit een vliegtuig, dat de heele laan overvliegt, zal dit nu zeer eenvoudig te doen zijn. Men hoopt zoo spoedig mogelijk een wer kelijke bestuivingsproef te kunnen nemen. HET PROBLEEM DER LEEG STAANDE WONINGEN IN ONS LAND. WEL èL TE GAUW IS EEN WONING „OUDERWETSCH" Nu de minister van Binnenland- sche Zaken aan de gemeentebe sturen een circulaire heeft gezon den, waarin de mogelijkheid wordt geopend om onder ver schillende voorwaarden woningen te verbeteren met steun van rijk en gemeente, openbaren zich merk waardige toestanden. Het is gebleken, aldns de „Gelder lander" dat in de drie grootste ste den van ons land zooveel woningen leeg staan, dat ze samen een wo ningruimte bieden die toereikend is voor meer dan honderdduizend zielen... Een stad staat dus leegl Niettemin wordt in die steden nog steeds bijgebouwd. Ook voor wat ons geheele land betreft. In het afgeloópen jaar werden ruim 32.000 woningen gebouwd en ruim 7000 door on bewoonbaarverklaring of anderszins aan haar bestemming onttrokken. Men zou dus kunnen .constateeren dat in oen kort tijdsbestek de woningconjunctuur volledig is omgeslagen van nijpend gebrek tot verkwistenden overvloed. Hoezeer ook op het eerste gezicht de cij fers voor de gevolgtrekking pleiten, toch lijkt ons de gevolgtrekking niet. juist, zegt het Hsb, Want cn op het platteland èn in de steden worden nog tal van woningen aangetroffen, die zelfs bij zeer matig gestel de eischcn niet voldoen aan de eischen, die men aan een volkswoning moet stellen. Iets anders is echter, of er onder be- naalde soorten woningen niet een teveel is. Dat lijkt ook ons het geval en is inderdaad een heel netelig vraagstuk ontstaan: het probleem der leegstaande woningen. De diepere oorzaak van dit probleem zien we in het prikkelen van overdreven be hoeften op woninggebied, speculatiebouw die sociaal en economisch tot allerlei na deden leidt. Zóó hekeken kan dc proef, die van Over heidswege thans, wordt genomen voor wo ningverbetering een saneerende werking uitoefenen. De spil, waarom deze proef zal draaien is de kwestie: zal de vraag naar be hoorlijk verbeterde woningen een zoodanige zijn, dat overbodige en daardoor ongezonde uitbreiding van woningbouw voldoende wordt geremd? Er groeit een factor van onzekerheid in de woningpolitiek. die zich vooral wreekt ten nadeele van den bouw van goede en goedkoope woningen. Er rijst hier echter nog een ander be langrijk vraagstuk, dat van de ongezonde stadsuitbreiding. Door aanbouw van woningen waaraan geen behoefte is in den gezonden zin van het woord, worden telkens weer groote ter reinen aan de behoefte voor tuinbouw, land bouw, enz. onttrokken. En dat geschiedt, terwijl de kernen der steden ontvolkt wor den. Dat alles leidt tot onevenredige stijging van den cultuurgrond en niet minder ook tot onnoodige en ongewenschte opvoering der uitgaven voor de gemeentehuishouding. Dat behoorde vroeger bij I uitzet der AmsterdamsohtJ kinderen. Het werk yj „Kammoeder". Tot de functionnarissen in het Bt gerweeshuis te Amsterdam bel de in vroeger jaren de „kaï der". We kunnen ons, afgaande dezen titel, de taak van deze au] tenares voorstellen, die een gr^ deel van den dag „op jacht" y Bij 't „kleejen en reejen" va\i verpleegden behoorde toch ook' h reinigen van de hoofden en in dt tijd toen meer dan 1000 kinden een „blije toevlugt" vonden in fa Burgerweeshuis, kon deze taak las niet als een schouwd. sinecure worden EO B L In de instructie van de „kaamt* stond, dat zij de kinderen had vrij den van „luysen, seerichheden ende gelijkck'voorzeker een taak die toer( en zorg eischte. De regenten in den vroegeren tijd, dis tot in de bijzonderheden de instructie het weeshuispersoneel vaststelden, de deftige kooplieden en burgers wien I - de dichterlijke ontboezeming „gij, die ons kleedt en reedt", aldus de N.R Van de oudsten tot de jou toe - Op vaak realistische wijze werden i HET LA huisreglementen en verordeningen de t n geregeld en bij herhaling wordt dan AAli gesproken van het „reynigen der hos LOOP. op gesette tijden van de oudste keft tot die jonexten toe". De stichters van het ArmenweeshJ Den Haag bepaalden, dat de taak vat weesvader was: „den weeskinderen nistreeren. spijs en drank geven en een dicnstmaech ofte meer na den Ü||J eysche sal, doen rcijnigen en havencnj ook mettertijt densclve daertoe houdt sij op gesette tijden hen selven sullen haven en reijnigen". In de notulen van een geslicht hem leest men, dat de „wollennaayi een extra toelage werd gegeven, oi door de ziekte van een der suppoosti veel werk had gehad, met het „luyi pluysen" der jongste kinderen. In hetzelfde weeshuis werd een or j dat zich stilletjes had onttrokken aa: ochtendreiniging, drie dagen in „sd kleeren" gestoken, nadat zij eerst mef>j rotting was gestraft. Vo Kope te gt hind ten de 1' hoofs hoor notei Dene vena der eind inhei zlchi niet trali held heel i oofei Volgens het dagregister vom «Lexa" scYull Uitdeeling van schoone hen binnenvader van het Burgenvees# huis te Middelburg moest dezi functionnaris er voor zorgen, da des. Zaterdags de kinderen behoor lijk van „alle vuyl" waren gera: nigd, waarna hij iederen Zaterdai avond onder het eten aan de wet zen schoone hemden moest ui! deelen. dat blik van Zwec tot b (ever Noor ook Wij ki In een instructie van den binnen! lijkheid van het weeshuis te Aardenburg w« d&t paald, dat hij er streng op moest t« om er t( dat de kinderen „zich zelf reinigen j;Q ^fer alle vuiligheid en luizen". Zoo nu et door me moest deze opvoeder der jeugd de ven üchters den visiteeren en indien hij nog ongti dan vee vond, moést het kind, dat zich niet lyriek doende had „gekuist" met de plak w: getuchtigd. W'e willen ons praatje over dit a kwikkelijke onderwerp eindigen met d! In Di dedeeling, dat de regenten van het Bï terstonc weeshuis te Amsterdam bij het vertrel bijzondi kinderen uit het huis nog van hun bei steld is heid blijk gaven voor de reinheid van bèwape pupillen door bij den uitzet, die o.a, een on stel kleeren bevatte, te voegen acht kan verkeoi en twee pond Spaansche zeep. vrij ga tij is i Geen plant groeit er, geen ziet men er. Het „doode meer" op Sicilië, niet vet Kalta Girone, kende men reeds in het Rome. Maar nog veel vroeger gold het water Wi dit meer als doodelijk en de bevw noemde dit water, met het zwarte, r glanzende oppervlak, sinds die tijd het- y de meer". Ook de omgeving is geheel16 storvcn; geen plant groeit er, geen die.' V men er. Ook in het water zelf is geen lê' 3. teeken te ontdekken. Ze De moderne wetenschap heeft ziel «meekt natuurlijk ook met het geheim, vat ga niet dit meer beziggehouden. De veron- houdt! derstelling, dat het water giftig iV! Maai onjuist gebleken; de oorzaak van na geb het. feit, dat er geen leven niogelijt hoorde is in de omgeving van het'meer,veel..." een andere. In de diepte ontdekt! ^tet men namelijk sterke koolzuurbrofr van ha nen. hare hs oogenbl Het koolzuur stijgt door het wateraiecht* naar boven. En daar dit gas zwaarder» waa er lucht, blijft het giftige gas laag bij de? van ov» hangen. Een verblijf in de nabijheidjaifcande het meer kan daardoor al gevaarlijk!lichaam Rondom het meer zijn nu waarschuw daar in borden geplaatst, die op dit gevaar «flden, z(j dat ver verlang* Franscb militair vliegt'! fe™tawj verongelukt t Vijf Wond ze Lyon, Gisternacht is bij de u Saint-Rambert Dalbon, in Frankrijkk, i militair vliegtuig brandend omlaag ?f; °le Uit het wrak zijn vijf lijken geborgen. PPPa

Schager Courant | 1938 | | pagina 6