Opleiding d i ploma 9 firma SCHMiLZ Wanneer de school weer begiet Boekhandel TRAPMAN INMAAK verbouwing Middenstands- Spaander Co. Tehuis «oor Ouden eau Dagen „Buiten-Zorg" in de Zijpe (Vestigingswet Kleinbedrijf 1937) 1 1 Zorgeloozeouderdom 't Leven is ter zeiver tijde aü. 'kort encle lang, «I 't maakt de eene blijde en ■p? de andere bang 'k Zegge vele, niemand en spreekt mij tegen! hoe meer dat het mindert, hoe zwaarder dat 't zal wegen. Guido Gezelle. Op een mooien, zomerschen dag voelde ik mij innerlijk gedrongen, dat „minderende leven", dat voor de meesten „zoo zware weegt" met eigen oogen te gaan zien. Ont vangen door den Voorzitter van !t Armbe stuur, den heer G. v. d. Sluys en Moeder Bos, mocht, ik alles bekijken, 't Lijkt van voren met zijn bloemperken en net onder houden gazons een welonderhouden huiten- plaats. De verpleegden 16 mannen, waarvan de oudste 92 jaar is en 11 vrouwelijke, waar van één dc negentig nadert of liever den leeftijd der „zeer sterken" heeft overschreden vinden in dit Rusthuis alles, hetgeen een mensch op dien leeftijd en in die omstan digheden kan verlangen. Iedereen, inwo- ners(sters) van de gemeente Zijpe in dc eerste plaats, raad ik ten sterkste aan op Zondag. Dinsdag of Donderdag eens mijn voorbeeld te volgen, ze zullen versteld staan over dien goeden, juisten geest, die hier uit alles straalt. Eerst bezichtigde ik de Bestuurskamer, waar o.m. een pholo hing van het tegen woordige bestuur: voorzitter de heer G. v. d Sluys; secretaris-penningmeester dc heer C. Smit, Burgerhrug: leden de heeren P. Grin. St. Maartensbrug, J. Blom, Petten, W. Friks en J. Komen te Oudesluis. Regentes sen'de dames: VaderHopman (reeds ruim 25 jaar) en KronenburgSchoorl. Verder Moeder Bo? en een sprekende foto van den oud-burgemeester, den heer .Tb. de Moor. Deze kamer was in denzelfden staat, als voor negen jaar, toen ik ter gelegenheid van d^Bkenking en plaatsing van de radio- 1oosjer»e, Huis voor het laatst bezocht. Vo<jRW®*verpleegden is- echter alles ver nieuwd en verbeterd: een zeer toe te jui chen opvatting van de bestuurders, die men in de gehêele inrichting en wijze van be handeling terugvindt; Eerst de verpleeg den! Rechts van de hreede gang is de mannen- afdeeling. Een slaapkamer voor zes perso nen. die moeilijk trappen kunnen loopen. 't Geheele interieur is in lichten vroolijken toon gehouden en maakt den indruk van een moderne zickeninrichting. Boven de met frissche spreien (eigen gebreide en ge haakte) gedekte ledikanten is dc ouderwet se?) e beddelichfer in nieuwen vorm aange bracht, als een verchroomde blinkende klein soort gymnast iekring, hangende aan een stevig mooi koord. De vloerbedekking in allo zalen is inlaid zeil. Daarnaast een douche-vertrekje, waar de menschen door de wijkzuster, mej. A. Meurs, kunnen worden behandeld. In de mannenzaal zaten oen paar verpleegden ge zellig in hun gemakkelijke stoelen een pijp je te rooken en „den Schager" te genieten. Alle naar huiten openstaande deurramen, lieten de heerlijke zomersche lucht binnen. Wat een verschil met vroegere toestanden, als de onaangename menschenlncht den bezoeker tegenslocg. Ook hier treft direct het juiste inzicht van den heer de Leeuw Sr., die deze verbouwing ontwierp, en waar van zijn zoon. de heer de Leeuw te t Zand het laatste gedpelte voltooide. Het gansche gebouw is centraal verwarmd en de firma Swarf te 't Zand heeft op keurige wijze de verlichting enz. verzorgd. Aan de andere zijde van de breede corri dor is voor de vrouwelijke verpleegden op dezelfde royale wijze gezorgd. Boven zijn de slaapzalen aangebracht, die men door een „overloop" van ruime afme tingen bereikt. Een lust, voor 't oog. Me nigeen zal zijn gansche leven van zwoegen en strijden om 't dagclijksch brood niet ge dacht, noch gedroomd kunnen hebben, eens zon vertroeteld te zullen worden. Daarboven in den nok van het gebouw is de drooginrichting, van top tot teen moesten we den boel bezichtigen en keuken, zolder en kelder, alles even helder! Het was Hol land op zijn breedst. De keuken met haar electrische fornuis, en practisehe aanrech ten, waaronder een ruime kelder en voor zien van de henoodigde kasten vormt bet. dagclijksch domein van Moeder Bos. dio haar waakzaam oog over alles en nog wat laat gaan, geassisteerd door een drietal meisjes. Het spreekt vanzelf, dat we lang niet al les kunnen vermelden, het zij slechts een aansporing tot kennismaking en waardee ring van al hetgeen hier door bestuurders er. regentessen wordt verricht. Buiten is een halve hectare grond tot tuin aangelegd, die voor 3/| het vercischte eten voor allen oplevert. De verpleegden verzorgen den ganschen tuin en boomgaard, geen vuiltje was te zien en de veldvruchten gaven en beloofden veel. De firma Kruit te Behagen heeft eer van haar aanleg en onderhoud. Een lief tuinhuis, omringd met bloembak ken, voorzien van banken en een tuinmeu- blement deed ons een tijdje toeven. De voorzitter was zoo welwillend ons en kele gegevens te verstrekken: De gemeente Zijpe geeft per jaar f 28000 subsidie voor Armenzorg, terwijl de op brengst van 2 boerderijen, daaraan ten goede komt, zoodat het budget per jaar een kleine 40.000 gulden beloopt. Doch werkelijk dit geld wordt op kostelijke wijze besteed en veraangenaamt het leven der verpleegden op alle manieren. Wat een verschil met vroeger, toen helaas maar een daalder per week aan deze menschen kon worden be sleed. dat was omstreeks 10111012, toen „Buiten-Zorg" gebouwd werd en liet nog don hateliiken naam van Armenhuis had. Toon worden do mannon eens por week ge- s oh oren. nu 2 koer, zoodat allen er behoor lijk uitzien. Bij 't afscheidnemen voelden we ons ge drongen als samenvatting van den geheelen middag te verklaren, dat de Zijne een model-inrichting bezit, waarvoor allen, die er hun moeite on zorgen aan wijdon, woor den van erkenning en liulde toekomt. Uit onze omgeving EERVOL ONTSLAG LEERAAR R.H.B.S. Bij K. B. van 5 Augustus 1938 is met in gang van 1 September 1938 aan ir! A. J. van der Laan op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. ZUPL 't Soldatenpak aan. De dienstplichtigen A. J. Mink en A. Boon tjes van de lichting 1938 zijn aangewezen om respectievelijk op 4 October en 24 Oc- tober a.s. te worden ingelijfd, eerstgenoemde bij liet Regt. Huzaren, laatstgenoemde bij het Regt. Genietroepen. Ook over 't kippenhok waakt de overheid Burgemeester en Wethouders hebben de volgende bouwvergunningen verleend: aan Jan Sneekes te Schagerbrug tot het bouwen van een kippenhok; aan K. Biesboer te St. Maartensbrug tot 't bouwen van ©en schuur, dienende tot kip penhok. Om de kas te stijven. B. en W. dezer gemeente, hebben aan de afd. „Oudesluis" van den Nederl. Ar beiderssportbond vergunning verleend tot het houden van een kleine verloting. Dc be doeling is 100 loten a f 0.10 uit te geven. PETTEN. Onze schoolreisjse. Naar wij vernemen zal het jaarlijksch schoolfeest op 22 en 23 Augustus worden gehouden. Op 22 Augustus gaan de oudere leerlingen per autobus naar IJmuiden en Amsterdam, terwijl de jongere kinderen op 23 Augustus per auto naar Schoorl en Ber gen gaan. CALLANTSOOG STRANDFEEST. Zandhoopen maken. Zondag heeft een commissie uit de pen- s'onhouders en neringdoenden een wedstrijd in het maken van zandhoopen georgani seerd. Ruim twintig paren waren voor dezen wedstrijd ingeschreven. Na loting werd om tien uur 's morgens met frisschen moed begonnen en groeiden de bergen aan tot flinke zandmassa's, al of niet versterkt door een dijkje als golfbreker. Tegen hoog water werden de genummerde vlaggetjes opgezet en was het wachten op cle dingen die komen zouden. Wiens berg zou het eerste slachtoffer van het verwoestende water zijn! Door de landwinden, gedurende de laatste week was het strand hol en was het te voorzien dat zij, die dit jaar de mid denplaatsen bezetten, niet zoo gelukkig zouden zijn. Dit kwam wel uit, stuk na stuk begonnen de bergen te bezwijken en tuimel den de bergen van Roeland de Graaf en Wim Volkers, die dus de troostprijs kregen. Na een ruim half uur stonden nog alleen de nummers 1, 2 en 3. Dat is wel heel toe vallig geweest. Ten slotte gingen ook deze vlaggen om laag: De uitslag is als volgt: le pr. Gerard van Honschoten en Jaap Hoogvorst; 2e pr. Nellie Blom en Tu de Raat; 3e pr. Jaap Breed en Al je Breed; 4e pr. Piet Breed en Simon Kruit; 5e pr. Jan Vos en Jan Prins. Troostprijs: Roeland de Graaf cn Wim Volkers. Na afloop zorgde de zee nog voor een aar dige springwedstrijd. De terugweg van het terrein van den strijd bleek door het zeewa ter afgezet. Er was een kil gevormd. Vele veteranen hebben de sprong gewaagd en natuurlijk tot groote hilariteit waren er weer enkele „soppers." Het was een prachtig geslaagd strandfeest, waarvoor de organisatoren een woord van hulde toekomt. BERGER EXPOSITIE JAAP SAX EN HANS BEERS IN HET DORPSHUIS. Inderdaad; de talentvolle schilder Jaap Sax en de niet minder talentvolle teeke naar en etser Hans Beers hebben ons iets te zeggen! Jaap Sax doet dit op een bescheiden wijze zijn doeken dragen allen het stempel van een stil droomen in de natuur en het weer geven van de impressies zooals hij deze in zich heeft opgenomen, als hij. zwervend door bosch, polderland of duin, de teere tinten zag welke zon of maan te voorschijn wis ten te tooveren en die hij dan op een zoo treffende wijze wist vast te leggen. Sax is geen kunstenaar van de Berger School; zijn werk heeft veeleer den inslag der Fransche meesters. Het is daarbij sterk impression- nistisch; dikwijls mysterieus en steeds vol sentiment. Beziet, eens zijn doek „Maanavond". Wijd ligt. de polder voor ons open; als een zilve ren lint slingert zich de beek door de donkere landen en in een floers schijnt daarboven de maan, welke zich weerspiegelt in het stille water. Bekijkt eens het prachtige zonnige land schap bij Egmond; het malsche groen der weiden en de hel gele kleur der blonde Hol- landsche duinen. In deze doeken heeft men Sax op z'n best vertelt hij ons van het wezen der dingen in de natuur en laat hij het landschap voor ons spreken. In zijn natuurstudies werkt deze schil der veel met diep paarsen ondergrond; men bcschouwe eens zijn doek „Staatsbos- schen" waar hij het mysterie van het don kere dennenwoud, zoo prachtig heeft weten te treffen. Hans Beers geeft ons een veertiental tee- keningen en eenige aquarellen. Mooi fijn werk, waarvan ons vooral getroffen heeft de „Boerderij'; forsch van opzet en mooi van afwerking. I-Icel subtiel is ook zijn pot- loodteekcning „Berken". Forsch is Beers in z'n houtskool teekenin- gen: forsch van opzet en forsch van lijn. Zijn aquarel „Vierhouten" heeft ons niet kunnen bevredigendeze is van een eigen aardige samenstelling, de boerderij en de zware boomen rondom doen voor ons ge voel althans zéér zonderling aan. Vermelden wij tenslotte nog z'n fraaie IN PLAATS VAN KAARTEN. Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Dochter, MADDY. N. SPIERDIJK. A. SPIERDIJK—Goosen. Schagen, 8 Aug. 1938. Den Helder. Schagen, Noord 75a, Tel. 159 Alkmaar, Zaadmarkt 66-68. Tel. 2975. Het Hoofdbestuur van den IJsbond Holl. Noor derkwartier geeft ken nis van het overlijden van zijn bondsvoorzit ter, den heer A. J. STIKKEL. in den ouderdom van 67 jaar. Namens het Hoofdbe- bestuur, D. G. G. MARGADANT, Vice-Voorzitter. J. WERKMAN, 2e Secretaris. De teraardebestelling zal plaats hebben Don derdag a.s., op de Alge- meene Begraafplaats te Alkmaar, Vertrek vanaf het sterfhuis Ver- dronkenoord 119, n.m. 2 uur. Alkmaar, 8 Aug. 1938. KRUIDEN VOOR: Augurken, Komkommers, Uitjes, Haring, enz.. Zeer geurig en pikant, 20 cent per groot pak. KRUIDENAZIJN, de bekende fijne soort, 25 cent per liter, 20 cent per flesch. BLANKE INMAAKAZIJN, 10 cent per flesch AZIJN-EXTRA.CT, 30 cent per flesch, vol doende voor 7 flesschen azijn. Alle Specerijen, benoodigd voor den inmaak, als: Laurierbladen, Spaansche Peper, Cayenne peper! Peperkorrels, Venkelzaad, Piment Tragon. Thijrn, Majoran. Gemberwortel, Mos terdzaad, Coriander, Kruidnagelen, Foelie, Cardamom, Kerry, enz., enz. KOKS- of VLEESCHKRUIDEN: Hazenkruid, Palingkruiden. Verder: Kurken, Perkament, Inmaakvlies, Zwavellint, Flesschenlak, Parafine. Alle be- noodigdheden voor den inmaak, 't best en billijkst bij „Het Groene Kruis" J. H. Vrielink Hoogzijde 115 Schagen Het Bestuur der Handelsavondschool en het Instituut voor Middenstandsontwikke ling te Schagen opent half September A. een begincursus; B. een vervolgcursus, 2e jaar; C. een 3e jaarscursus, voor het examen middenstandsdiploma, dat in het voorjaar van 1939 gehouden wordt; D. een spoedcursus voor 25—32-jarigen voor het z.g. „verlichte" examen. Het schoolgeld voor de Handelsavondschool bedraagt f 12.minvermogenden f6.— en onvermogenden gratis. Aangifte en alle ge- wenscht.e nadere inlichtingen bij het Be stuur of den Directeur. De Directeur, D. BROUWER. Het Bestuur: M. C. TUINMAN, Voorzitter. W. D. NIESTADT, Secretaris. C ROGGEVEEN Cz., Penningm. Hiermede betuigen wij U, mede namens wederzijdsche Familie, onzen hartelijken dank voor de belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. Ir. L. KAPER. S. KAPER—v. Kempen. Beverwijk, 8 Aug. 1938. De ouden van dagen in het Tehuis te Sint Maaiden zeggen hiermede hartelijk dank aan allen, die dat mogelijk maak ten voor het jaarlijks reisje, dat voor hen een onvergetelijkcn dag is geworden. Augustus 1938. A. M. OUDENDIJK en G. OUDENDIJK—Vel zeggen hiermede hartelijk dank mede namens wederzijdsche Ouders, voor cle zeer vele blij. ken van belangstelling voor en bij hun Huwelijk ondervonden, Wieringenvaard 9 Aug. VOO! de belangstelling, bij de geboor, te van onze Dochter. P. DEKKER. A. DEKKER—Witlofc St. Maartensbrug, Aug. 19^ Wist U dat wij onze winkel vergroot hebben Wit U dat wij geweldig concurrerend zijn Wist U dat wij een grote keuze hebben Wist U dat wij alleen goed goed verkopen Wist U dat wij goedkoper zijn als Amster dam Wist U dat onze coupeur zijn werk met goud en zilver bekroond is Wist U dat wij een geheel nieuw inkoop- 9 systeem hebben. Bezoek eens onze magazijnen, dan weet Udit alles Langestraat Alkmaar Kinderledikantjes Kinderstoelen Kinderboxen Wiegen Dekentjes Lakentjes Sloopjes Sierkussens koopt U, door combinatie-inkoop, het voordeeligst bij Vraagt eens naar onze speciaal verpakte Luiermanduitzetten, compleet vanaf f 9.50 is er altijd heel veel nieuw' aan te schaffen. De boeken voor Uw kinderen, het schrijf materiaal, schriften, enz., enz., koopt U ech ter het voordeeligst in v. Zeer sterke en goedkoope SCHOOLTAS- SCHEN en verdere artikelen tegen spot prijzen, als gevolg van de pastelteekening „Begonia", dat is werk van de eerste orde. Een ieder die belangstelt in werkelijk goede kunst, verzuime niet de expositie dezer beide artisten in het Dorpshuis te gaan zien. Men is daartoe tot 15 Augustus in de gelegenheid. LANGEND1JK Bloembollensaneeringsplan. De Minister van Economische Zaken heeft goedgevonden, het Bloembollensaneerings- plan 1937 te wijzigen in dier voege, dat het in art. 5 van het plan bedoeld percentage voor hyacintihen en tulpen op 100, en voor narcissen op 105 wordt gesteld, terwijl ver der wordt bepaald: De vervaldag voor de betaling van koopsommen, welke betrek king hebben op, uit den oogst van 1938 afkomstige, door aangeslotenen in het bin nenland verhandelde bloembollen, moet door hen worden bepaald vóór of op 1 Mei 1939, met dien verstande dat voor betalin gen, welke geschieden vóór 1 Mei 1939, voor elke maand, waarmee de betaling wordt vervroegd, y2 procent korting mag worden verleend tot een maximum van 5 procent in totaal. ZUIDSCHARWOUDE. Een nieuwe toekomstige burge meester. Als volontair ter gemeente-secretarie wordt te werk gesteld de heer Huiberts te Alk maar. W ARMENHUIZEN Dat scheelt ruim gulden. zes duizend Onze veiling-omzet bedroeg in Juli 1938 to taal f 67.27S.41, dat is ruim zes duizend gul den minder dan in Juli 1937, toen de óm- zet f 73.900.24 bedroeg. Aan onze veiling werd verhandeld in: Juli 1938 Juli 1937 Aardappelen 1.723 050 Kg. 2.002.700 Kg. Witte kool 24.950 Kg. 2.750 Kg. Zilveruien 8.725 Kg. 12.000 Kg. SJaboonen 175 Kg. 1.432 Kg. Roode kool 3-575 Kg. 2.150 Kg- Tuiuboonen 125 Kg. SCHÜURL Winkeliers opgepast! Het ijken en herijken van maten en ge wichten zal plaats vinden op Maandag 15 Augustus in het Oude Raadhuis te Schoorl. W1ERINGEIS POLITIE. Gevonden: een portemonnaie inh. eenig geld en een kindertaschje met inhoud. Inl. bij den gem.-bode. DEN OEVER. OVERPLAATSING. Naar wij vernemen wordt de heer Bur gers, opzichter bij den Dienst der Zuider zeewerken alhier, met ingang van 15 Augus tus a.s. overgeplaatst naar Genemuiden. CONCERT „APOLLO". Bij gunstig weer zal de muziekverecniginf „Apollo" Vrijdagavond een concert geven voor Hr. Ms. wachtschip „De Buffel" aan de werkhaven alhier. Wij gelooven wel dat de jongelieden die op dit schip hun intrek hebben genomen een en ander zullen appre- cieeren. DE GENIE WERK EN. De geniewerken aan den Gesterweg begin nen langzamerhand op te schieten. De ge raamtes van de diverse gebouwen zijn bijna gereed en thans zijn de metselaars bezig. Ook aan den Rijksweg bij Oosterland is men druk bezig met het heien der eerste palen voor de fundeering. Naar wij vernemen komt hier een woning met enkele muni tiedepóts. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 2 tot 9 Augustus 1938. Nieuwe Zaken: St. Maarten: C. de Vet, B 29, rijwielrepa ratie en onderdeelen. Deensche zwemster verbetert wereldrecord Over de 1000 yards borstcrawl De 17-jarige Tenny Petersen te Kopenh* gen verbeterde het wereldrecord over 1001 yards crawl door dezen afstand af te leg gen in 13 min. 15.9 sec. Het oude wereld record stond op naam van Helen Madison (V.S.) met een tijd van 13 min. 23.6 sec. gevestigd op 17 Juli 1931 te New York.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3