Eimilde K.H.I.l.M.-dienst jaiTfransch Indn-China Vacantie tijdens Regeeringsjubileum Radioprogramma DOOR EDGAR RICE BURROUGHS No. 53. Praatziek als alle wilden zijn, had de ren bode der Kovoedoos zijn hele boodschap aan de zwarte bedienden van de beide Zweden ver teld, die dit op hun beurt weer aan hun meesters mededeelden. Het resultaat was, dat, toen de renbode hun kamp verliet om zijn reis naar de Sheik voort te zetten, hij zich nauwe lijks een eindje had verwijderd, toen Jenssen zijn geweer aan de schouder zette en vuurde, waarna de wilde levenloos ineen zonk met een kogel in de rug. De volgende dag gingen de Zweden op weg naar het dorp der Kovoe doos. Ze waren volkomen op de hoogte van de toestand van het blanke meisje, waarvan de renner hen verteld had, dat ze in het dorp gevangen werd gehouden. Zij naderden de nederzetting met vriendelijke woorden op de tong en met boze bedoelingen in het hart. Ze hadden hun plannen goed overwogen. Er werd niet over de blanke gevangene gesproken. Eerst gaven zij het opperhoofd enkele kleine geschenken. Onder het spreken door vertelde Malbihn zo langs zijn neus weg, dat de Sheik dood was. Kovoedoo luisterde verbaasd en be langstellend naar hem. „Wist U dat niet?" vroeg Malbihn. „Dat is vreemd. Hij* stiert ongeveer een maan geleden." Kovoedoo, die van deze leugen geen vermoeden had, was zeer teleurgesteld. Geen Sheik betekende geen losgeld voor het meisje. Ze was nu waardeloos totdat hij haar zou kunnen gebruiken voor een feestmaaltijd ofvoor een huwelijks gift. Deze laatste gedachte bracht de wilde, oude schelm op een idee- „Ik weet. waar hier een blank meisje is," zei hij onverwachts. „Als u haar wilt kopen kunt U haar goedkoop krygen." Malbihn haalde de schouders op en zei: „We hebben al moeilijkheden genoeg, Kovoedoo, zonder een oude heks mede te moeten nemen." „Ze is jong en heel knap", zei het hoofd. „Zulke zijn er niet in de jungle," lachte Mal bihn, terwijl hij met Jenssen een blik van ver standhouding wisselde. „Kom", zei Kovoedoo, „ik zal U laten zien, dat ze is, zooals ik ge zegd heb". Onze Oost OP «AUGUSTUS OPENING VAN EEN LIJN OP SAIGON. - AUSTRA- m en CHINA VIA NED.-INDIë VERBONDEN. Na langdurige onderhandelingen heeft de K.N.I.L.M. thans definitief toestemming van alle betrokken Pransche instanties ontvangen om naar Fransch Indo-China te mogen vliegen, zoodat op 30 Augustus a.s. de regelmatige K.N.I.L.M.dienst Soe- rabaja—Batavia—Palembang—Singa poreSaigon officieel geopend zal worden. Op 23 Augustus heeft een proefvlucht plaats. De president van de K.N.I.L.M., de heer J Enthoven, ontving een telegram van. den gouverneur-generaal van Indo-China, waar in deze hem mededeelde, dat de K.N.I.L.M. met ingang van 16 Augustus a.s. naar Sai gon kan vliegen. *De K.N.I.L.M. heeft eön overeenkomst ge troffen met Air Franco, waarbij o.a. be paald is, dat de K.N.I.L.M. behalve passa giers, ook post mag vervoeren. Dal dit re sultaat bereikt kon worden, dankt men, behalve aan de welwillendheid van de Frahsclio Luchtvaartmaatschappij, vooral ook aan de groote medewerking van don directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme. De beteekenis der nieuwe lijn. De instelling van de luchtlijn naar Saigon heeft door twee recente ge beurtenissen verhoogde beteekenis gekregen. In de eerste plaats door de K.N.I.L.M.-lijn Nederlandsch-In- dicAustralië, die 2 Juli j.1. tot stand kwam en waardoor nu een uitstekende verbinding tusschen In do-China en Australië is ontstaan. Een reiziger, die des Zondags uit Syd- ney vertrekt, is reeds Dinsdagmiddag in Saigon, nadat een overnachting voor reke ning van de K.N.I.L.M. in Batavia gemaakt wordt. De bootreis duurt ongeveer drie we ken! Dc tweede gebeurtenis, die aan deze lijn relief geeft is een verlenging van den dienst der Air France, zoodat deze thans wordt gevlogen van Bangkok via Saigon en Hanoi n. Hongkong.Thans is dus niet alleen een directe verbinding tusschen Nederl.- Indic en Indo-China (Saigon en Hanoi) ontstaan, doch is er ook een directe ver binding met Hongkong verkregen. Hieruit volgt, dat Australië een zeer snelle en be langrijke verbinding met China verkregen, heeft. Het streven van de K.N.I.L.M. is er op gericht, om zoowel met de Australië-lijn als met de binnenkort te openen Saigon-lijn, aansluiting te geven op den dienst der Air France, die op haar beurt aansluiting geeft op den dienst naar China. De nieuwe lijn schept nog tal van an dere mogelijkheden voor de verbinding van Saigon met Borneo en met Bali, terwijl de passagiers der mailbooten, die op Dinsdag te Singapore aankomen, nog dcnzelfdcn middag Saigon kunnen bereiken. Dienstregeling. De nieuwe veibinding met Saigon komt tot stand door het doortrekken van den bestaanden dienst BataviaSingapore. Evenals tot nogtoe zal eenmaal per weck in beide richtingen gevlogen worden met Dou- glas D.C.-2 vliegtuigen.De toestellen ver trekken des morgens te acht uur van Ba tavia en arriveeren des middags te 16.40 uur pl. tijd te Saigon, mot een kwartier oponthoud te Palembang en een half urn- te Singapore. Uit: Saigon vertrekken de vliegtuigen op Woensdagmorgen te 7.30 uur en zij arriveeren des namiddags 17.10 uur Ie Batavia. De afstand BataviaSai gon is ruim 2000 K.M. Te Saigon wordt dc gronddienst door de Air France verricht. Verdere uitbreiding der K.N.LLM. De K.N.I.L.M, hoopt haar volgende uit breiding over enkele maanden tot stand te kunnen brengen, n.1. als 't in aanleg zijnde vliegveld te Ambon gereed is. Dc Makassar- lijn zal dan tot Ambon worden uitgebreid. Nu dc K.N.I.L.M-diensten zich naar alle richtingen uitbreiden, zal ook de gouverne mentssubsidie, die momenteel f 240.000.— bedraagt, worden uitgebreid, hoewel nog niet bekend is met welk bedrag. De ramp met de T 13 Monument voor de slachtoffers. Op 16 dezer wordt naar de N.R.Crt. meldt, te Soerabaja een monument onthuld ter na gedachtenis van de slachtoffers van het on geluk met het marine-vliegtuig T13. De commandant der Marine en verschillende deputaties zullen bij deze plechtigheid aan wezig zijn. Werkgevers mogen vrije dagen doen inhalen, doch de minister dringt er op aan, zoo weinig mogelijk van deze vergunning gebruik te maken. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken opgenomen in dc Staatscou rant van gisteren, is aan hoofden of be stuur van ondernemingen, in wier fabrie ken of werkplaatsen of onderdoden daar van, in het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 September 1938 aan arbeiders in verband met feesten ter viering van het 40- jarig regeeringsjubileum van Hare Majes teit de Koningin vacantie wordt gegeven op cén of meer dagen of daggedeelten, ver gunning: verleend om het tengevolge daar van ontstane verzuim geheel of ten decle te doen inhalen in een periode van ten hoogste drie weken, vallende in het tijdvak van 15 Augustus tot en met 17 September 1938. In aanmerking nemende, dat het thans ce» zéér'bijzondere nationale gebeurtenis betreft, heeft de minister v. Sociale Zaken aanleiding gevonden de medewerking van de centrale werkgeversorganisaties in te roepen, ton einde er bij hun leden op aan te dringen, in dit geval zoo ocnigszins mo gelijk vrijaf met behoud van loon te geven zonder van dc vergunning tot inhalen van verlet gebruik te maken, uiteraard tenzij dit laatste in strijd zou komen met de noodzakelijke cischcn van het bedrijfsbe lang. Dc minister wekt ook de' ongeorganiseerde werkgevers op dienovereenkomstig te han delen. Passen voor grensverkeer Teneinde overlast voor de grens- bewoners te voorkomen. De laatste dagen zijn in de pers verschil lende berichten verschenen over den over last, dien grensbewoners ondervinden van het nieuwe voorschrift, volgens hetwelk iede re vreemdeling bij binnenkomst in Nederland zijn pas of indentiteitskaart moet laten af stempelen. Dc A.N.W.B. wijst er op, dat de autoritei ten deze moeilijkheden reeds voorzien had den cn daaraan tegemoet zijn gekomen door dc invoering van een z.g. pas voor grens verkeer, welke op aanvrage kosteloos dooi de commandanten van dc grensbrigade der Kon. Marechaussee zal worden uitgereikt aan inwoners van een brcedc grensstrook, die geregeld naar Nederland komen en welke niet behoeft te worden afgestempeld. De verhoogde monopolieheffing op graan Adres van het Verbond van iVe- derlandsclie werkgevers. Het Verbond van Nedcrlandsche Werkge vers heeft een adres gericht aan den minis ter van Economische Zaken, in verband met de recente verhooging van de monopo- liewinst op graan. Adressant doet een ernstig beroep op den minister om het stelsel van lage monopo- licheffingen, met zoo noodig een aanvul lenden steun aan dc graanverbouwers uit de opbrengst dezer heffing, weder in eere te herstellen. Onvoorzichtig arbeider omgekomen Instorting op grindgraverij. Gisterochtend is in het Orderbosoh te Apeldoorn een ongeveer acht meter hoogc wand in de grindgraverij aldaar, waar de werkzaamheden in werkverschaffing wor den verricht, ingestort. De 55-jarige gehuw de arbeider M. Jonker uit Apeldoorn werd bedolven cn kwam om. Een tweede arbeider kon ternauwernood worden gered. IIcl ongeval is tc wijten aan onvoorzich tigheid van het slachtoffer. Hij is gaan gra ven aan een bank, waar gevaar van instor ting bestond cn was hiervoor gewaarschuwd Dominicaansche onderscheiding voor H.M. de Koningin Naar wij vernemen heeft de president der Dominicaansche republiek een decreet ge- teekend, waarbij aan H. M. de Koningin het grootkruis in goud van de orde van ver dienste Junn Pablo Duarte, de hoogste Do minicaansche onderscheiding, wordt ver leend, ter gelegenheid van Ilurer Majcstcits Regeeringsjubileum. Honderd menschen verdronken Hevige overstroomingen in Brits ch-lndië. Tengevolge van overstroomingen in liet distriet Nonda van de Vcreenigde provin ciën in Britsch-Indië is een honderdtal men schen om hel leven gekomen. Ongeveer vier honderd vierkante mijl staat onder water. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt, door dat do spoorlijn over een lengte van dertig mijl is vernield. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofponm. (Om 12.15 Berichten). 2,00 Voor tuinliefhebbers. 2.30 Orgelspel. 3.00 Variété-programma. 3.45 Sportreportage. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda-septet. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 De Ramblers. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Langs Steden en Dorpen". 8.00 Viool-duetten. 8.30 Causerie „Nederlandsche cultuur in 40 jaar". 9.00 VARA-orkest. 10.00 Esmeralda-septet, en zang. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301-5 m. en 415.5 m. Alge meen progr. verzorgd door de N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwensten) 10.30 Morgendienst. 10.40 Avond wijding. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang en piano. 12 00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst, en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 C'irist. Lectuur. 3.00 Haagsch pianokwartet en gramofoonpl. 4.40 Gramofoonmuziek 5.00 Orgelrpel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie „Heesters, welke in Augustus bloeien". 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.458.00 Reportage, eventueel gramofoon- platen. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest en solist. 9.00 Causerie over het bezoeken van zieken. 9.30 Vervolg concert. (10.00—10.05 Bericht. ANP). 10.30 Gramofoonmuziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. F E U I L L E T O N. ETHEL M. DELL „Ja, dat zou ik ook graag willen. Jy bent pi-ecies het type vrouw dat voor zooiets ge schikt is. Maar dit is niet jouw taak die ligt ergens anders. Toch ben ik blij, dat ik in de gelegenheid ben geweest je dit te ver tellen." „Ik zou graag op de hoogte willen blijven hoe het met je patiënt gaat," zei Molly. „Mag ik je nu en dan schrijven, Molly, en je zoo op de hoogte houden?" vroeg Geoffrey Asterby. „Graag!" zei ze warm. „Ik zal het heer lijk vinden." „Dank je. En wil je mij dan misschien ook zoo nu en dan eens schrijven?" „Dat zal ik zeker doen," antwoordde ze. Na een oogenblik zwijgen, sprak hij: „Ik zal deze ontmoeting nooit vergeten. Ik heb het heel prettig gevonden, dat ik jou heb leeren kennen." Toen plotseling op geheel an deren toon: „Kijk eens, daar komt Lord Aubreystone aan. Hij komt ons zeker zoeken. Ik denk, dat het tijd wordt om ons voor het diner te kleeden." Ivor kwam op hen toestappen. Hij was al in smoking gekleed en zag er, als steeds on berispelijk uit. Molly wendde zich tot hem. „Ben ik te laat?" vroeg ze. „Oh, dat spijt me! Maar ik zal gauw voortmaken." Oh, dat hindert niet." zei hij, maar zijn stem klonk zonder veel overtuiging. „Je bent heusch niet de eenige, die vanavond laat aan het diner verschijnt." „Neen," zei Geoffrey Asterby, die wilde trachten de situatie te redden, „ik ben bij voorbeeld een andere. We hebben door den prachtigen zonsondergang heelemaal den tijd vergeten." Molly en Geoffrey Asterby haastten zich weg en Lord Aubreystone nam hun plaats in aan de reeling. Hij staarde uit over de zee met gefronste wenkbrauwen. Voor hem had een zonsondergang niets aantrekkelijks. HOOFDSTUK XII. Een slapelooze nacht. Dien avond nam Ivor zijn jonge vrouw onder handen, maar niet voordat ze in de beslotenheid waren van hun luxe hut. „Ik vind, mijn lieve," begon hij, „dat die jonge dokter niet in aanmerking komt om opgenomen te worden in onzen kennissen kring. Hy is nu eenmaal niet van onzen stand hij heeft geen enkelen titel. En ik wensch dat jij vooral niet vergeet dat je in een zeer delicate positie verkeert." Molly luisterde met een gevoel van ver killing, Was Ivor jaloersch? Het scheen ab surd voor iemand met zijn mentaliteit. „Ik mag Mr. Asterby graag," antwoordde ze eenvoudig. „Hij is eerlijk en trouwhartig: ik heb niet veel vrienden zooals je weet." „Vrienden!" schimpte Ivor, „Vrienden! Je wenscht deze persoon toch niet als een vriend te beschouwen, wel?" „Het spijt me," antwoordde Molly. „maar ik vrees dat ik je niet goed begrijp." „Nee, dat is het juist, jij begrijpt dat niet. En om die reden, mijn lieve, moet ik je verzoeken je te verlaten op mijn oordeel. Ik ben degeen, die het meest geschikt is je vrienden voor je te kiezen." „Het spijt me, Ivor," zei Molly opnieuw, „maar dat ben ik niet met je eens. Myn vrienden wensch ik zelf te kiezen." „In dat geval," "antwoordde hij misnoegd, „lijkt het me beter dat je heelemaal geen vrienden hebt. En ik moet je dringend ver zoeken in het vervolg geen kennismakingen aan te knoopen, zonder mij vooraf om advies te vragen." Ze voelde een heete drift in zich opkomen. Waaroin werd ze zoo door hem behandeld? Was ze dan een slavin zonder eigen rechten? Maar ze wist al uit ondervinding dat fee in een woordenstrijd met Ivor toch het onder spit zou moeten delven en terwille van de pas gesloten vriendschap leek het haar ver standiger te zwijgen. Ze ontkleedde zich dus verder zonder een woord en hieruit leidde Ivor af dat hij gewonnen had. Doch toen ze in nachtoilet was, keerde hij zich om, sloeg zijn arm om haar slanke mid del en zei vaderlijk: „Arm, klein meisje, ze heeft ook nog zoo veel te leeren!" Molly verstijfde en, trachtende zijn arm weg te duwen, antwoordde ze: „Ik leer steeds, Ivor, iederen dag." Haar tegenweer deed zijn heerschersaard ontwaken en, haar weerstrevende lichaam geheel in zijn armen nemende, zei hij: „Ja, je leert steeds en ik zal je nog veel meer lee ren." En hij kuste haar onwillige lippen. „Oh, laat me alsjeblieft gaan!" riep ze uit. Ik ben zoo moe!" Hij hield haar stijf in zijn armen geklemd. „Mijn lieve, domme vrouwtje," zei hij, „denk je dat ik je zal toestaan je te gedragen als een verwend kind? Je bent heelemaal niet moe; je bent alleen maar boos. omdat je een berisping hebt gekregen. Maar ik ben heusch niet van plan me te laten ringelooren. Ik zou dus maar gauw verstandig worden." Machteloos lag. Molly in zijn armen. Ze was te opgewonden om iets te zeggen en ze durfde zich niet langer tegen hem verzetten. Hij legde haar behoedzaam op het bed en, terwijl hij haar kuste, glimlachte hij in haar oogen. „Dwaas kind!" zei hij. „Dacht je nu heusch dat je je tegen my kon verzetten? Weet je wel dat je iederen dag mooier wordt? Dat komt zeker van de zeelucht. En deze mooie vrouw is van mij, heelemaal van mij!" Hij kuste haar telkens en telkens weer in een korte overwinningsroes en Molly sloot haar oogen: het korte verzet was voorbij en ze voelde dat ze volkomen was verslagen. Maar dien nacht, toen hij allang sliep, zag ze hem heel scherp, precies zooals hij was en de twintig jaren leeftijdsverschil maakte dit beeld niet aantrekkelijker.. Ze vermoedde dat hij in de toekomst steeds egoïster zou worden, onbuigzaam en conservatief, dat hij zich ontwikkelen zou tot een tyran, wiens wil steeds wet moet zijn. Niet door liefde zou hij trachten haar te behouden, maar door dwang. Zijn teederhe- den voor haar werden al schaarscher cn schaarschcr. Hij sprak al niet meer over haar geluk, over haar welvaren: hij beschouwde haar eenvoudig als zijn eigendom. Hij ver beeldde zich wei dat hij van haar hield, maar het was slechts eigenliefde, die gevoed werd door hartstocht, welke hij door haar bevre digde. Daarbij legden haar persoonlijkheid, haar smaak, haar weerzin, geen gewicht in de schaal. Dien nacht zag Molly hem duidelijker dan ooit te voren en ze kromp ineen. Deze zoo lang uitgestelde huwelijksreis bleek een tra gische vergissing, ofschoon Ivor dit zelf waarschijnlijk nooit zou beseffen. Op Aubrey stone Castle was ze niet zoo voortdurend met hem samen geweest, maar nu beschouw de hij het als vanzelfsprekend dat ze uit sluitend zijn gezelschap verlangde. Op zijn manier was hij werkelijk verliefd op haar. Doch dit was' geen liefde dit was iets, dat steeds maar eischte en nooit gaf. Maar Ivor eisdhte slechts haar lichaam. En ze was blij dat dit zoo was. want dat was ook het eenige, dat ze te geven had. Lang nadat ze dien nacht uit zijn omhel zing bevrijd was, lag ze wakker. Soms dacht zo aan Rollo, soms aan Geoffrey Asterby, soms met weemoedig verlangen aan den man, die ten strijde was getrokken en nooit terug zou keeren. Het gesprek met Geoffrey had haar veel kracht gegeven. Zijn idee van den hoogsten vorm van geluk het vullen van de borden van anderen trok haar zeer aan. Terwyl Ivor sliep, bevredigd en voldaan, dacht ze hierover na. Ze was ervan overtuigd dat dokter Asterby steeds .naar dezen vórm streefde en Molly nam zich voor te trachten hetzelfde te doen. Het was alsof deze man plotseling een licht voor haar had doen schijnen en ze voelde een moed in zich groeien om verder te leven en haar taak te vervullen, zooals ze nooit tevoren had gekend En zelfs Ivor's tyrannie scheen ze niet meer zoozeer te vreezen, nu ze besefte dat hij haar dit licht nooit zou kunnen ontnemen. Toen ze eindelijk insliep was er een groote vrede in haar. Maar ze droomde niet van Rollo, noch van den geliefde uit haar jeugd. Ze droomde van den verminkte zonder naam, zonder geheugen, dien Geoffrey Asterbyge nezen wilde en dien hij niet zou laten gaan voor hij hem aan de wereld kon teruggeven als een nieuw mensch... HOOFDSTUK XIII. Het menschclyk wrak. In een meer bescheiden hut in een ander gedeelte van het schip lag Geoffrey Asterby op zijn bed in een lichten slaap. In het bed vlak tegenover hem lag een in elkaar ge doken gestalte. Wanneer Asterby wakker was, kon hij alleen het achterhoofd van zijn patiënt zien en dat achterhoofd was eigen aardig misvormd, alsof het was verkort. Een fijne, welgevormde hand. waarvan de ner veuze, artistieke vingers steeds onrustig be wogen, lag op het dek. De ademhaling was onregelmatig en af en toe klonk er iets als een heftig gesnik, waardoor Asterby steeds uit zijn lichten slaap ontwaakte. Soms duurde dit eenigen tyd zoo, maar dan ging het weer over in de onregelmatige ademhaling. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7