Wapenstilstand was in gevaar L r Een krachtproef iiip „Condor" vliegt terug Zwarte dag voor de Tsjechische luchtvaart Rechten en plichten van den democraat Amerika's graanoverschot komt op de wereldmarkt Verpleegster springt raam uit i best lood" twee, ■gin di gt m tot 3 proe! te gerit ils rept iogen I Japan van nieuwe grensschen- ding beschuldigd. Dreigement van Litwinoff. De troepen 80 meter teruggetrokken. „zwa om oeven; it in zijn d, waar aatregel menst kwam 'ctober fd van Java: *e mede levende waarmi Zaterdag heeft de Russische volks commissaris van buitenlandsche za ken Litwinoff den Japanschen am bassadeur Sjigemitsjoe medegedeeld, dat Japan zich naar Russisch in zicht opnieuw aan een grensschen- ;c'! ding had schuldig gemaakt. as het laatste incident niet wordt op- lderd, acht Rusland zich niet. meer nden aan de overeenkomst van 10 Au- en zal opnieuw de militaire opera- aan de Mnnclsjoerijsche grenzen hcr- gering neen. ijectie plus mil aan gercagei aangaat: Ie locale icraluur itig uur is. Het erde niet tean] reac ebts in uitte gemilsjoe heeft het protest van de gewezen. Hij deelde mede, uit Tokio ht te hebben ontvangen, dat alle vijan- dit vaci 'heden zijn gestaakt. Hii zou echter di- 1 r jen onderzoek instellen. p igens het telegraafagentscbap van de t Unie waren de Japansche troepen jeel trekkende van dc wapenstilstands inkomst 100 meter opgeschoven en ;n zij een gedeelte van de noordelijke gvan den heuvel van Tsjang Koe Feng ianks het protest, der militaire verte- wrdigers van Sovjet-Rusland en hun direct de Japansche troepen terug te jJ en tot. hun vroegere stellingen, hebben 0t apansche militaire vertegenwoordigers pf orisch geweigerd aan dezen wettigen te voldoen. Ier echter zijn Japansche en Russische en, in overeenstemming met de bepa- tusschen Japan en Rusland lingen van den wapenstilstand, 80 meter van 'den heuvel Tsjangkoefcng teruggetrokken. In den afgeloopcn nacht is de laatste hand gelegd aan de overeenkomst. Kaarten geven cle positie der troepen aan op het oogenblik van beëindiging der vijandelijkheden. Een krachtproef. In Tokio ziet men het geheele incident als volgt: Het incident van Tsjangkoefeng is de eer ste krachtproef geweest tusschen Japan en een derde mogendheid sedert het begin der vijandelijkheden in China. 1. Japan is genoodzaakt al zijn aandacht te besteden aan den veldtocht in China en heeft daardoor in zekeren zin zijn vrijheid van handelen op internationaal terrein ver loren. 2. Sowjet Rusland daarentegen zfet. zijn vrijheid van handelen op internationaal ter rein toenemen. Japan heeft evenwel op militair en diplo matiek gebied een succes behaald. De kwes- tie-Tsjangkoefeng is in zooverre een militair succes geworden, dat het Japansche leger zijn eer heeft gered door de hoogten van Tsjangkoefeng met geweld te heroveren. Bo vendien heeft- Japan het conflict kunnen Io- calisecrcn. Het incident heeft echter voor de bondgenooten van Japan ook eenige teleur stellende kanten. Het heeft namelijk aange toond dat het Japansche leger, hoewel niet verlamd door de campagne in China, hier door toch gedwongen wordt tot het aanne men van een zuiver defensieve houding te genover de Sowjets. f van Uw dat hij" ïf had ti in het «deze m het tot l verbreid, loemen de regee- Vlotte landing op het Berlijn sche vliegveld. Terugreis New YorkBerlijn in bijna 20 nur. sommige i cunnen n iet-inga 3 deel der ?st terug i DE MINUUT AF VOLBRACHT. rfte onder bleef, Zaterdag -om twee uur heeft het kitsche vliegtuig „Condor", dat in ■stop-tempo van Berlijn naar taf York is gevlogen, den terugreis ivaard. Gistermorgen om 10.01 is toe p vlot op het Berlijnsche vliegveld Ift uit den rom de in- moeslen onrust, Jj ingespoten tonpelhof geland. vier vliegers stapten uit het vliegtuig «n korte reis achter den rug hadden, geeon- min hebben zij een afstand van meer iteld, maar kilometer afgelegd, daar zij wat het zuiden hebben moeten afwijken. De begreep, rlucht is in 19 uur 5S minuten vol- uurlijk is den vliegers een geestclrif- 'ntvangst bereid, en er waren talrijke deijon o.a. de Amerikaansche ambas- val accin onihjr Wiison op het vliegveld aanwezig. Juilsche staalssecretaris van de lucht- Milch sprak namens Goering en zci- 1 het slot van zijn toespraak: vlucht BerlinnNew York en terug in de luchtvaartgeschiedenis. Ge [we zending op de minuut af vol- 'e^ cakine van de „Condor" er uitl Azië. ter sleeh rom m< etering v Verkeerstoestel PraagParijs vliegt tegen een berg. Zeventien dooden. Gistermorgen is het Tsjechische ver keersvliegtuig van den lijn op Pa rijs bij Burbach in het Zwarte Woud verongelukt. Van de zeventien in zittenden zijn er zestien om het le ven gekomen. Alleen de stewardes was gered, maar volgens een later bericht is zij aan haar zware brand wonden overleden. De oorzaak van dit vreeselijk ongeval zou het feit geweest zijn, dat laaghangende wol ken klaarblijkelijk het zicht belemmerden, zoodat het vliegtuig over een bergtop heen- schuurde, neerstortte, ontplofte en in brand vloog. Van de lijken heeft men twee Amerikanen vier Duitschers en drie Tsjechoslowaken ge ïdentificeerd. Bij dé slachtoffers was o.a. de filmactrice Grit Haid, een zuster van de be kende star Liane Haid. Het vliegtuig was een Savoia-toestel, voor zien van drie motoren van 800 p.k. Toen het vliegtuig boven liet zwarte Woud vloog, was het in zeer slecht weer meUzeer laaghangen de wolken, zoodat het op een hoogte van 600 m. ging vliegen. Het station Entzlieim seinde het toestel te stijgen tot 1000 m., doch dit bericht kwam al te laat. Met geweld was.het vliegtuig reeds tegen den top van een berg gevlogen, de z.g. n. Buchwalderhoehe. BREDER' Mr. Joekes spreekt de Vrijz. Dem. Jongeren toe. In het kamp der Vrijzinnig De mocratische Jongeren Organisatie te Oosterbeek heeft mi1. A. M. Joe kes, lid van de Tweede Kamer, een rede gehouden over de rechten en plichten der democratie. De democratische gemeenschap is, aldus spr.,- gebaseerd op de gelijkwaardigheid van den mensch. Drie kernpunten. De democratie stelt de geestelijke vrij heid voorop. Het. tweede groote beginsel van gelijkwaardigheid is cle rechtsgelijkheid Een democratie zal nooit het ontnemen van burgerrechten aan een bepaald ras binnen haar grenzen kunnen toelaten. In de derde plaats moet gezorgd worden voor een rechtstoepassing welke met de rechtsgelijk heid in overeenstemming is. Punctie van de Kroon. Door het beginsel der Koninklijke on schendbaarheid en de ministerieele verant woordelijkheid is de monarchie geworden tot een bekroning van een democratiscn be stel, waarin de Kroon een belangrijke func tie vervult. De rechten in een democratischen staat liggen in de medezeggenschap van het be stuur en in de grondrechten, namelijk die van het vrije woord cn van vrijheid van drukpers, recht van vrije belijdenis van het geloof en vrijheid van vereeniging en vergadering. In een land waar deze rech ten in het gedrang komen, ziet men waar toe dit leidt. Een democraat heeft den plicht, er naar te streven, dat men een ander genoemde rechten ook moet laten en moet beseffen, dat, wat een deel van de gemeenschap raakt, cle geheele gemeenschap raaktA Bliksem slaat in 120.000 eieren Brand in pakhuis te Lichtenvoorde. Tijdens een hevig onweer, dat zich Zater dagavond omstreeks negen uur bovén den Gelderschen achterhoek ontlastte werd door blikseminslag brand veroorzaakt in het eierenpakhuis van de firma Pothof aan den Varsscveldschenweg te Lichtenvoorde. De brand vond in een 150-tal balen-hout wol een gretig voedsel en het geheele pak huis brandde weldra als een fakkel. De brandweer kon door tekort aan slan gen en gebrek aan water niets tegen dit vuur uitrichten. Het geheele pakhuis, waarin 120.000 eie ren en een gloednieuwe eiersorteermachi- ne waren geborgen, werd een prooi der vlammen. Ook het aan het pakhuis grenzende woonhuis, bewoond door de familie S., werd door het vuur aangetast en brandde totaal uit. Dank zij de gunstige windrichting bleef het nabijgelegen café „Tramstation" behou den. HALLO, HIER MADRID! Naar Havas uit Madrid meldt, zijn aldaar Zaterdagavond de radiouitzendingen, be stemd voor Europa en Amerika, geopend. De jeugdhulde aan H.M. de Koningin Noordhollands vlag. De Ncderlandsche jeugd zal, zooals men weet. bij de hulde aan dc Koningin, op 6 September a.s. te Amsterdam, tal van vlaggen meedragen. Dat zullen gemeentevlaggen zijn uit vrij wel alle gemeenten van ons land. Indien deze gemeenten geen eigen vlag bezitten, dan dragen zij bij deze plechtigheid een vlag, waar in den linkerbovenhoek het gemeente wapen is aangebracht, terwijl het overige drie vierde deel van de vlag bestaat uit de provinciale kleuren. De kleuren van de provincie Noordholland zijn: rood, geel en blauw. Dc „Karimata" laat niet los 75 Meter teruggebracht en nu in Zuidwestelijke richting opnieuw begonnen. De „Karimata" heeft Zaterdag het bagge ren in de thans gevolgde Zuidoostelijke richting, in den loop van den dag gestaakt, doch de strijd om het „Lutine"-goucl worclt hiermee niet opgegeven. De molen is 75 meter teruggekeerd en zal dan opnieuw van het clan bereikte punt uit in stuurboordrichting, zuidwestelijk naai de Vliclandsche kust toe. den zeebodem uit baggeren, aangezien de kans groot is, dat het achterschip van het wrak zich op dit gedeelte bevindt. Subsidie voor de exporteurs. Welingelichte kringen in Amerika hebben gisteren verklaard, dat Wallace, de minister van Landbouw, thans dc mogelijkheid be studeert op de wereldmarkt 100 rhillioen schepel Amerikaansch graan af te zetten en daarvoor een uitvoersubsidic toe te staan. Hij zou aldus de graanprijs in de Vereenig- de Staten kunnen brengen op een peil, dat cóïicurrcercnd zou zijn met de buitenland sche markten cn aan den Amerikaanschen exporteurs het verschil kunnen uitbetalen van cle wcrelclprijzcn en de voor Amerika geldende prijzen. Het subsidie zou beperkt worden tot de hoeveelheid, welke Wallace voldoende acht om Amerika zijn plaats op cle buitenlandsche markten te doen behou den. liet congres heeft er in toegestemd, dat een gedeelte der douaneont\;angsten daar voor zal worden aangewend. Massavergiftiging door vleesch 50 personen ziek. Tc Oegano (Italië), zijn 50 personen ziek geworden na het eten van ossevlecsch, dat niet door een veearts gecontroleerd was. Verscheidene zieken vcrkccren in ernstigen toestand. Parachute ging niet open Wereldkampioen verongelukt Bij een vliegdemonstratie te Besancon is de parachutist James Willians, de wereld kampioen, om het leven gekomen. Zijn val scherm was niet open gegaan. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordelijke tot Weste lijke wind, meest zwaar be- .wol'kt met nog eenigen re gen, iets koeler in het Noor den ,in het Zuiden zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Italië wil geen conflict in Midden-Europa Balbo maant Berlijn tot gema« tigdheid. Volgens den correspondent van de .Sunday Times" te Berlijn had Balbo van Mussolini de opdracht medege- kregen, te Berlijn nauwkeurige me- dedeelingen over de militaire maat regelen te verkrijgen en tot gema tigdheid en voorzichtigheid aan te manen". Op bezoek bij Hitier. Van semi-officiecle zijde wordt medegedeeld, dat Hitier Zaterdagmiddag op den Ober- salszberg den Italiaanschen luchtmaar- schalk Italo Balbo heeft ontavngen. Hitier begroette zijn gast op de meest har telijke wijze en tegen zes uur is Balbo weer per auto van den Obcrsalzberg vertrokken. Sympathie voor het standpunt. Duitsche Vérder wordt vernomen, dat Balbo tegen over Göring en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie van Italië voor het Duit sche standpunt ten aanzien van Tsjecho- Slowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italië geen enkel belang zou hebben bij een eventueel conflict, ontstaan door een over haaste actie in Midden-Europa". Aondretourtjes vroeger geldig Ter gelegenheid van de a.s. Ju bileumfeesten. Naar het Ilsb. verneemt, zijn cle N.S. voor nemens met de komende feesten te Den Haag en Amsterdam, het publiek uit andere plaatsen gelegenheid te geven goedkoop hiervan te profiteeren. Zij zullen dat doen in clen vorm van het op bepaalde dagen vroe ger geldig doen zijn van cle avondretour- kaarten, n.1; in de treinen, die te 11 uur of later vertrekken. Deze bepaling zal gelden voor Den Haag op 29 Augustus a-s. (Leger- revue) en op 3 September (Vlootrevue) en voor Amsterdam op 5, 6 en 10 September. Deze bepaling geldt o.m. voor alle lijnen in Noordholland hoven Amsterdam. Door ijlenden patiënt bedreigd. Vreeselijk drama in het ge meente-ziekenhuis te 's-Graven- hage. Door een afschuwelijken samenloop van omstandigheden is Zaterdag avond in het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-Gravenhage een vreeselijk ongeval gebeurd, waarbij een aan een zware longontsteking lijdende patiënt het leven heeft ge laten, terwijl de verpleegster, die hem oppaste zeer ernstig werd ge wond. De patiënt, de 37-jarige F. O., die zware ijlkoortsen had en daarom in een aparte kamer werd verpleegd, maakte zich op een gegeven oogen blik uit zijn bed, waarin hij met singels was vastgebonden, los. Hij rende daarop naar de deur van de kamer, grendelde deze en wilde zijn verpleegster te lijf gaan. In haar angst geraakte de zuster geheel overstuur en wist geen anderen uit weg dan uit het raam van de op de eerste verdieping gelegen kamer te springen. Zij kwam op de binnen plaats terecht, waar zij ernstig ge wond werd opgenomen. De patiënt sprong in ziin razernij eveneens uit het raam en hoewel de verwondin gen, welke hij daarbij opliep, zich aanvankelijk niet zoo ernstig deden aanzien, is hij, mede in verband met den aard van zijn ziekte, Zondagmid dag bezweken. Het is een raadsel Het geval is daarom aan een zoo onge- lukkigen samenloop van omstandigheden te wijten, omdat de patiënt zich tot vlak voor het ongeval zeer rustig heeft gedra gen. Men had hem wel in verhand met zijn ijlkoortsen in een aparte kamer gelegd en de voorzorgen genomen zijn bed van hooge zijkanten te voorzien cn hem bovendien met singels vast t.c binden. Vrijdagnacht had men nog voor alle zekerheid een broe der bij hem de wacht laten houden, doch daar de patiënt geen teekenen van groote onrust vertoonde, had men den broeder Zaterdagavond door een zuster vervangen. Ook hij cle zuster hield dc patiënt zich aan vankelijk nog kalm, doch na het wisselen van don dienst is hij lot plotselinge ra zernij gekomen. Het is een raadsel, hoe alles zich zoo snel heeft afgespeeld, een raadsel, dat wel niet zoo spoedig zal wor den opgelost, daar cle zuster, de eenige, die hiervan iets zou kunnen medecteelen, voor loopig nog niet gehoord kan worden. In een minimum van tijd schijnt de pa tiënt zich uit zijn hed te hebben losge werkt, waarbij hij zelfs een dikke ijzeren stang hoeft verhogen. De geneesheer-directeur van Tiet zieken huis, deelde ons in verhand hiermee mode, dat het inderdaad wel voorkomt, dat pa tiënten in zulk een toestand enorme krach ten vertoonen, over welke een mensch- in normale omstandigheden niet beschikt. Vliegensvlug In enkele oogenlblikken was toen het ge heele clrama gebeurd. Vliegensvlug was de deur gegrendeld, de zuster, die zich door den patiënt bedreigd zag, was zóó onthutst dat zij in haar angst het raam uitsprong, welken noodlottigen weg de patiënt onmid dellijk volgde. Lichamelijk waren noclr patiënt, noch zuster ernstig gewond. De eerste had slechts enkele kneuzingen, cle laatste een gebroken arm en andere lichtere verwondingen opge- loopen. De patiënt is evenwel Zondagmiddag over leden. Of het ongeval daarvan de directe oor zaak is geweest, valt moeilijk te zeggen. De buitenlucht en zijn zware ziekte zijn natuurlijk factoren, welke hierbij mee heb ben geteld; Niettegenstaande haar betrekkelijk lichte verwondingen is cle toestand van de zus ter zeer ernstig voornamelijk tengevolge van den zenuwschok. Het is niet onmogelijk dat zij in levensgevaar verkeert. Natuurlijk heeft het, gebeuren in het zie kenhuis groote consternatie verwekt, doch men is, ondanks de tragische gevolgen van het ongeval kalm gebleven. Wij hebben ons niets te verwijten. Wij hebben ons, zoo zeide ons nog de geneesheer-directeur, niets te verwijten want wij hebben alle voorzorgen genomen, welke wij meenden dat. -noodig waren. Men staat in een ziekenhuis dikwijls voor gevallen, welke niet altijd zijn te voorzien Het voorge vallene is een ongelukkige samenloop van omstandigheden geweest. De bij dit ongeval gewonde zuster is de •i^jarige J. J. S.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1