mme Geslaagde wedstrijden te Wieringen Fraai werk van de gymnasten Spannende voetbalwedstrijd Ten bate der Oranje-kas werd in deze ge meente gisterenmiddag een groot sportfeest gehouden, waaraan door verschillende plaat selijke vereenigingen werd deelgenomen. Het was een drukte van belang toen om streeks half twee alle deelnemers zich bij „Concordia" verzamelden. Vandaar werd af gemarcheerd en een rondgang door het dorp gemaakt. Voorop „Apollo", daarachter „D.O.S. vd Den Oever, vervolgens Gymnastiekver. ringen",- „Succes", de Kon. „Harmonie", - twee gecostumeerde voetbalelftallen en te~ slotte het bezoekende „Scheveningen". De be langstelling was zeer groot. Vooral op het Hoekje stroomden talloozen samen. Overal lokte de pittige marschmuziek, afwisselend door „Apollo" en „Harmonie" ten beste ge geven, de menschen uit hun woningen en allen maakten zich op om den stoet naar het voet balveld te vergezellen. Hier defileerden de vereenigingen voor de talrijke toeschouwers en toen allen voor de tribune stonden opge steld, sprak de heer C. J. Bosker, bij afwezig heid van den voorzitter der Oranjevereni ging, burgemeester L. C. Kolff, het openings woord uit. Na een hartelijk welkom aan allen roemde de heer Bosker het initiatief van den heer D. Nieuwbuurt tot het organiseeren van deze middag, welk initiatief door de Oranjevereniging met beide handen was aangegrepen waar het ging ten behoeve van den a.s. Nationalen feestdag. Spr. uitte zijn dankbaarheid voor de spontaniteit waarmede alle vereenigingen hunne medewerking had den verleend. „Feestvieren is niet uit den booze," aldus spr., „onder aandrang van onze nationale gevoe lens en tot uiting van onze dankbaarheid jegens H.M. de Koningin, die straks 40 jaar ons land heeft bestuurd, die ons voor den oorlog heeft gespaard en zoo onnoemlijk veel voor ons heeft gedaan." In vlot tempo werd daarop het programma afgewerkt. De ontmoeting tusschen de beide gecostumeerde elftallen, waarin prachtige typen voorkwamen, deed reeds dadelijk de stemming komen. De aanwezigen genoten van de vele grappen en grollen. Vervolgens werd door de dames van „D.O.S." en „Wieringen" gezamenlijk een vrije oefening uitgevoerd, onder leiding van den heer Pennekamp, met begeleiding van de muziekkorpsen. Hierbij bewees de op het ter rein aangebrachte luidsprekerinstallatie van den heer J. J. Bosker, prachtige diensten. Nadat ook nog door de dames van „D.O.S." en „Wieringen" afzonderlijk een zeer fraaie oefening was gedaan, vroeg de heer Penne kamp de bijzondere attentie voor een knots oefening, uit te voeren door mej. G. Snooij, lid van het Ned. Keurcorps van het K.N.G.V. En, het wérk dat mej. Sno'djj leverde, was in één woord phenomenaal. Met een zeldzame beheersching, een buitengewone gratie, sou plesse en vaardigheid vertoonde zij haar knotsoefening. Zelden zal men van zulk fraai werk kunnen genieten. Het applaus dat losbarstte ten teeken van waardeering trof zichtbaar ook mej. Snooij, die, waar het betreft bijvalsbetuigingen, toch waarlijk wel iets gewend is. Bravo Geer! De voetbalwedstrijd SuccesScheveningen 22. Onmiddellijk na den aftrap ontwikkelde zich een fraaie stryd. In vlot tempo wisselden de aanvallen elkander af. Reeds dadelijk viel het fraaie spel van de Scheveningers op. Het be zoekende elftal telde enkele bijzondere goede spelers. Backs, spil en de snelle vleugelspelers vielen telkens op. Doch ook het spel van Suc ces kon bevrediging schenken. Ten aanzien van het back-vraagstuk zijn wij althans eenigszins gerust. De ex-Flevo-man Venema, die als back tegen Friesland en C.A.B. goed had voldaan, hoewel de tegenstand toen veel geringer was, was ook tegen dit sterke elftal wel opgewassen. Hij is zeer snel en heeft iets van de terrier-eigenschappen van 'n Schotting Ook Iedema komt er op de rechts-back plaats steeds beter in. Na een kwartier spelen, waarin beide doelen reeds eehige malen in gevaar verkeerden, slaagde Succes er in de score te openen en wel op een buitengewoon fraaie en verras sende wyze. Vliegensvlug gaf C. Lont een goed door Rijkers aangegeven bal door naar Schmitt. Van Schmitt ging de bal naar Jan Lont, die tusschen de ver opgedrongen backs stond opgesteld. Vóór de backs hem hadden bereikt, had Lont reeds een keihard schot ge lost, dat onbereikbaar voor den keeper hoog in den hoek in het doel kwam. Een pracht goal. (1—0). De keurig spelende Sch. ploeg maakte ech ter spoedig gelijk. De rechtsbuiten, die ever werd vrijgelaten, waagde onverwachts een ver schot, dat Posthumus totaal verraste. (11). Nog voor de rust ontstond uit een corner het tweede Scheveningsche doelpunt. De bal stuitte van een paar spelers af in het doel. Rust 1—2. Gedurende het grootste deel van de tweede helft waren het de bezoekers, die de lakens uitdeelden. Succes kwam er geruimen tijd bijna niet aan te pas. Maar door de afwach tende houdirg van Succes slaagden de heeren er niet in het doel te vinden, hoewel het tel kens geducht spande voor de S.-veste. In het verre opdringen van de Scheveningers bleef echter steeds gevaar schuilen en inderdaad slaagde J. Doves er een kwartier voor het einde in tusschen de verdedigers door te glip pen en met deze op de hielen een schot te lossen, dat doel trof. (2—2). Na afloop van de match sprak wederom de heer Bosker een kort woord. Spr. bracht dank aan alle medewerkers. De Oranjever- eeniging wilde als blijk van waardeering voor de medewerking aan de vereenigingen nog een blijvende herinnering schenken in den vorm van een medaille. „Wellicht," aldus spr., „z\jn er medailles van edeler metaal, maar niettemin hoop en vertrouw ik, dat U deze herinnering een waardige plaats aan uw vaandels zult willen geven." Hierna ging de heer Bosker over tot uit reiking der herinneringsmedailles, waarmede dezen middag tot het verleden behoorde. In alle opzichten mag deze sportmiddag ge slaagd heeten. Wat een goede samenwerking vermag is andermaal aan het licht getreden. VaaAdeMbfioJit Draverijen te Anna Paulowna „Sister Bond" wint na matigen stryd de Dravery. „Sportlust" trof het na den dreigenden nacht en morgen best met het weer, doch de belang stelling was ook nu niet groot. De draverij, die dank zij het starten op gra- mofoonplaat, om half zes geëindigd was, werd gewonnen door „Sister Bond", die zich Donder dag te Zaandam reeds in uitstekende conditie had getoond. Van de 17 aangegeven paarden waren er 14 verschenen. Eerste Omloop. „Rose Morgan" won na kamprit van „Maya Toddington", zoodat „Oude Jan" al dadelijk uit de koers was. Hetzelfde lot onderging Jonge Jan van Leeuwen, die met „Grettchen H" nogal wat ver trouwen genoot, na kamprit tegen „Diamand Bleu". „Aura V" maakte er niets van. De merrie van De Haan kreeg geregeld de 'witte vlag. De baan lag haar blijkbaar niet. De kampioene van Noord-Holland leed een zeer roemlooze neder laag tegen „Quita", die nog wel 15 meter ach ter haar stond. Ook „Quita" kreeg tweemaal de witte vlag, zoodat deze rit totaal viermaal werd gereden. „Pinkerton" was vast en won na kamprit van „Zola". „Sister Bond" schakelde „Uilenspiegel" in twee ritten uit. Roel van Wieringen lièp „Betty Worthy" er met zijn „Xantippe" in twee ritten af. „Glossy Silk" maakte tegen „Datima" een fout, doch herstelde zich in de kamprit. Tweede Omloop. Deze bracht weinig spanning. Steeds was een van de tweetallen superieur. „Sister Bond" (295) gaf „Quita" (300) het nakijken. „Glossy Silk" (295) draafde „Diamand Bleu" (290) er dadelijk af en „Pinkerton" (290) kon „Xan tippe" (280) beide malen royaal klein krijgen. „Rose Morgan" (295) ging alleen over de baan. Derde Omloop. Wie zyn vertrouwen aan Wijk's paard had ge schonken door dit „stilstaand rit", kwam van een koude kermis thuis, want beide malen zege vierde „Sister Bond" over haar. Laatstgenoem de plaatste zich dus voor den len of 2en prijs. Met „Glossy Silk", die „Pinkerton" in twee rit ten de sulky liet zien. „Sister Bond" was echter favoriet. De laatste ritten vertoonden weinig spanning meer. Evenmin als in de 2e en 3e omloop kwa men er kampritten voor. „Rose Morgan" (295) won de verliezersfinale direct van „Pinkerton" en de groote eindstrijd was een tweetal span- ninglooze ritten. Gaf „Glossy Silk" in de eerste rit nog eenige tegenstand, in de tweede rit won „Sister Bond" met een straatlengte. De uitslag luidt: Eerste prijs 150.„Sister Bond" (295 m), eig. Bosveld, ber. K. Bakker. Tweede prijs 50.„Glossy Silk" (295 m), eig. Vrijland, ber. Combee. Derde prijs 25.„Rose Morgan" (295 m), eig. K. Wijk, ber. Witteveen. Vierde prijs 10.—): „Pinkerton" (290 m), eig. Mevr. Jacobs, ber. K. Bakker. $uiemtnm De laatste beslissingen bij de Europeesche kampioenschappen Ned. waterpolo-team eindigt als derde. De Europeesche zwemkampioenschap- pen-1938 behooren weer tot het verleden. Zaterdag vielen de laatste beslissingen, waaronder een 22 gelijk spel van het Nederlandsche waterpolo-team tegen Frankrijk. Mede door dezen uitslag ein digde ons land op de eervolle derde plaats achter Hongarije (Eur. kampioen) en Duitschland. Ons land heeft zich daar RIE VAN VEEN die geen titel op haar naam wist te brengen. mede het recht verworven in de komen de wereldkampioenschappen, welke te Amsterdam worden gehouden, te ver tegenwoordigen. Zooals algemeen verwacht werd hebben de Deensche zwemsters onze dames den Bre- dius-beker afhandig gemaakt en wel met grooten voorsprong. Onder leiding van Ragnhild Hveger wonnen zij de estafette 4 X 100 m in den schitterenden tyd van 4 rriin. 31.6 sec. Nederland eindigde ais tweede in 4 min. 39.5 sec. De finale 400 meter borstcrawl was na tuurlijk voor Ragnhild, die onze Rie v. Veen 25 meter achter zich liet. Vermelding verdient voorts nog, dat de Zweed Bjorns Borg de 1500 meter won in 19 min. 55.5 sec. en de Duitscher Balke de 200 meter schoolslag heeren in 2 min. 45.8 sec. SALLY BAUER OVER DE OOSTZEE. De Zweedsche zwemster Sally Bauer heeft de Oostzee overgezwommen van Grisleham (Zweden) naar Eckerde, het meest westelijk gelegen eiland der Alandgroep. Voor dezen afstand, hemelsbreed gemeten 30 K.M., had zij 13 uur en enkele minuten noodig. Auioma&iliime Om den Acerbobeker Caracciola wint met Mercendes-Benz. De reeks van Duitsche overwinningen in de autoraces van dit seizoen werd gisteren voort gezet. In den wedstrijd om den Acerbobeker werd Caracciola mét „Mercedes Benz" eerste. De 406,8 km legde hy af in 3 uur 3 min. 45,6 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 134,783 km. Slechts vier coureurs beëindigden de race, de andere deelnemers moesten door pech, kleine ongemakjes en ongevallen den strijd staken. SttAletLetz Amerika wint van Duitschland Met 92122 punten, Prachtige tyd van Jeffrey op de 200 meter. Niet minder dan 90.000 toeschouwers woonden Zondagmiddag in het Olympisch Stadion te Berlijn de tweede serie wedstrij den bij, welke in het kader van de landen- ontmoeting Vereenigde StatenDuitsch land werden verwerkt. Nadat Amerika op den eersten dag de lei ding had genomen met 5849 punten wisten de Amerikaansche athleten op der. tweeden dag niet alleen hun voorsprong te behouden, doch zelfs aanzienlek te vergrooten. Het verschil bedroeg ten slotte 30 punten: Amerika won met 12292 punten. Harbig, de snelle 400 meterlooper, werd gisteren geslagen. Dezer dagen had hy het Duitsche record verbeterd en gebracht op 47 sec., maar zijn grootste concurrent van van daag, de Amerikaan Malott zegevierde in den phenomenalen tijd van 46.9 sec. Harbig werd tweede in 47.3 sec, Herbert (V.S.) volgde met 47.5 sec., terwijl Linnhoff de rij sloot met precies 48 sec. Het was een prachtige race, welke de toeschouwers in groote spanning hield. Jeffrey zegevierde op de 200 meter, ondanks de zware baan liep hij dezen afstand in den fabelachtigen tijd van 21 se-. Zijn landgenoot Walker werd tweede in 217 sec., terwijl de beide Duitschers ook nog beneden !e 22 sec. bleven. Bij het hoogspringen won Meivin Walker met precies twee meter. Ee' van de mooiste nummers was de 4 X 400 meter estafette. Amerika won in 3 min. 13.4 sec. Duitschland deed er bijna ander halve seconde langer over. von Brauchitseh Na den start nam Von Brauchitseh met „Mercedes Benz" de leiding, voor Lang, „Mer cedes Benz" en Nuvolari, „Auto Union". De tyd van Von Brauchitseh over de eerste ronde bedroeg 11 min. 13,5 sec. De plaatsvervanger van Sommer, Biondetti, moest er met zijn „Alfa Romeo" reeds in de eerste ronde mee uit scheiden. In de tweede ronde, in totaal moest het circuit zestien maal worden gereden, vielen ook Von Brauchitseh en Nuvolari uit, zoodat Caracciola de leiding kreeg. Vgn Brauchitseh htfd een ongemak met zijn wagen en moest den strijd staken. Nuvolari kwam te voet bij de pits aan: een der onderdeelen van den motor was gebroken. De situatie achter den leider, Caracciola, wisselde voortdurend. Farina, „Alfa Romeo"- j'ljder, verkreeg moeilijkheden met zijn bougies, waardoor hyachterraakte. In de vijfde ronde stond de Mercedes Benz van Lang plotseling in brand. Met groote tegenwoordigheid van geest reed Lang den wagen in een naast den weg gelègen akker. Op het laatste moment kon de coureur zich uit den wagen bevrij den, een seconde later sloeg een zware vlam uit dén motor. Na elf ronden, dus nadat driekwart van den afstand was gereden, lag Caracciola aan den kop met daarachter Hasse met Auto Union en Farina. De andere deelnemers waren één of meer ronden achter. Drie ronden voor het einde staakte ook de laatste Auto Union den strijd, zoodat Caracciola met een flinken voorsprong op Farina de zege kon behalen. P.S.V.-jubileumwedstrijden Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Philipssportvereeniging hadden gisteren in het Philipssportpark nationale athletiekwed- strijden plaats, waaraan de beste Nederland- I sche athleten deelnamen. Over het algemeen zijn er maar matige tijden gemaakt. Hier volgen de voornaamste resul taten: Hoogspringen: 1.' "w?a! Spanjerdt (P.S.V.), 1.85 m. 2. J. Brasser (A.A.C.), 1.76 m. 100 yards klasse A: 1. M. Osendarp, 10 sec. 2. Nota 10,4 sec. 3. Spaak 10,6 sec. Polsstokhoogspringen: A.-klasse: 1. Lamoree (Haarlem), 3.65 m. 2. Van Oirschot (Hellas), 3.40 m. Kogelslingercn: 1. H. Houtzager'(V. en L.), 47,50 m. 2. A. de Bruyn (V. en L.), 45.16 m. 3. H. Kamerbeek (P.S.V.), 45.02 m. 1. A. van Aaren (Cadetten), 53.25 m. Kogelstooten: 1. A. de Bruyn (V. en L.), 15.27 m. 2. H. Houtzager (V. en L.), 14.31 m. l mijl: 1. H. Kalkman (Trekvogels). 4 min. 40,8 s. 2. A. de Ruyter (Vires et Cel.), 4 min. 41,2 sec. Zweedsche estafette: 1. Trekvogels 2 min. 6,6 sec. 2. Vlug en Lenig*, 2 min. 7,4 sec. 3. P. S. V., 2 min. 9,9 sec. £aumtemiLi Om den Davisbeker Australië—Japan 32. De uitslagen van de beide laatste enkel spelen van den Davisbekerwedstryd Australië Japan luiden: Quist (Australië) sloeg Yamagishi (Japan) 6—4, 6—4, 2—6, 9—7. Nakano (Japan) sloeg Bromwich (Austra lië) 6—1, 6—1, 6—4. Australië won met 32. De interzonefinale zal worden gespeeld tus schen Australië en Duitschland. De Winnaar van deze ontmoeting komt dan tegen de Ver eenigde Staten. ENGELAND—FRANKRIJK 70—50. In het White City stadion te Londen is Za terdag een athletiekwedstrijd tusschen Enge land en Frankrijk gehouden. De Engelschen wonnen met 7050 punten, waarbij het op merkelijk was, dat Engeland alle baannum- mers, uitgezonderd de 2 mijlen hindernisloop, won, terwijl Frankrijk daarentegen op alle technische nummers op de eerste plaats be slag legde. S.ymtiaiiieA Nederland wint den drielanden- wedstrijd met Luxemburg en België Onder vrij groote belangstelling is gisteren de jaarlijksche drielandenwed- strijd gehouden tusschen Nederlandsche, Belgische en Luxemburgsche keurturners. Met een voorsprong van 42 punten op België en 48.20 punten op Luxemburg heeft de Nederlandsche keurploeg van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver bond dezen wedstrijd gewomien. Over alle linies verrichtte de Nederlandsche ploeg goed werk. Vooral de oefeningen aan de brug en hoógrek stonden op een veel hooger peil dan die der tegenstanders en deze num mers leverden dan ook een voorsprong van 35 punten op, welke een hechten basis voor de uiteindelijke overwinning vormde. Ook bij het paardspringen werden uitstekende Nederland sche prestaties verricht, zoodat de voorsprong met nog tien punten vergroot kon worden. Ondanks het fraaie turnen van onze landge- nooten kon toch niet op een der eerste drie plaatsen in het klassement voor de beste indivi- dueele prestatie beslag worden gelegd. De Luxemburger Logeling werd als den besten turner aangewezen en inderdaad verdiende hy deze onderscheiding ten volle. Volkomen verdiend mag de overwinning van onze landgenooten genoemd worden en ongetwyfeld beteekent deze uitslag een groot succes voor den nieuwen trainer van het KNGV keurkorps, den heer Kurt Meyer, die nu voor het eerst met zijn ploeg op interna tionale wedstrijden uitl.wam en meteen de zege bevocht. U aiet hier *n plakker op het prentjj U-kent hem toch t „Turmac" vent j«|i' Hij beveelt U spontaan Nieuwe oogst MTurman'r aan Voor de rookers - een heerli, presentje 0A(U ft K SRöAi XIEI WE 04M;.VT! Voor postzegelverzameli Zeevaart op post: Wanneer je eens nagaat hoeveel schepen, of iets, dat met schepen te ken heeft, op hun postzegels afbeelden, je zien, dat het er heel wat zijn. Op een paar Deense zegels staat een L veel afgebeeld. Toen deze postzegels schenen, zei men, dat een dergelijk $c zelfs niet een flinke wind zpu kunnen r dragen, maar direct om zou slaan. Danzig gaf een nieuwe postzegel uit gelegenheid van de grondwet in 1921, H; op staat een kogge afgebeeld, die wel zins op de karveel lijkt. Een kogge oorlogsschip van de Hansa, die in' de 13: en 14de eeuw werd gebruikt. De tekena heeft een fout gemaakt, toen hij de kog tekende en de postzegelverzamelaars, c het beeld heel nauwkeurig bekeken, zagi het direct. Aan de grootste mast hangt n melijk een wimpel, die tegen de wind waait. •ik'lE i MG Duitsland heeft deze winter een seri postzegels uitgegeven voor het bekeni Winterhulpwerk. Hierop kan je de verschil' lende soorten van Duitse boten zien. Dt 3 plus 2 pfenning zegel, die jullie hier om zien afgebeeld, stelt een reddingsboot voo: die een groot schip te hulp gaat. In ons land is een serie uitgegeven, dfr wel een beetje op de Duitse 3 plus 2 pfe: nig lijkt. Het is een uitgave voor reddin op zee. Op de vier verschillende zege: zien we een vuurtoren, het schip: De Hoef een reddingsboot en een zeeman op wa& Ook voor de beide grote kanalen, Itf-t Suez- en het Panamakanaal zijn aparte» gels. In 1868 verschenen voor het Suezkfc naai zegels waar een stoomschip op stoid Ze zijn alleen voor post tussen de verse lende plaatsen aan het kanaal. Voor het Panamakanaal zijn postzegel van de Panamakanaalzöne, waaruit blijkt, dat de Vereenigde Staten van Noo Amerika ook de omgeving van het kana gepacht heeft ter bescherming van het mi j litaire verkeer. We kunnen niet over alle postzegels, i over zeevaart bestaan uitgebreid pratd want dan zouden we hier plaats te koij hebben, maar tenslotte nog iets over binnenvaart. Als voorbeeld hiervan men we de Oostenrijkse herinneringszeg van het honderdjarig bestaan van scheepvaartdienst op de Donau. Op de a gels zijn afgebeeld, de boot „Marie i uit het jaar 1837, een moderne passagier boot en een treinboot. De vierde afbeelding stelt voor de bo kende pasSagiersboot van Frankrijk, ,.0 Normandië." j Zo vinden we alle soorten van scheep vaart in ons postzegelalbum vertegenwoor digd. Er zijn er nog veel meer, het is hot j aardig en interessant om daar zelf een stu-> i die van te maken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6