Cl'tiHI üeTsjechische kloof niet te overbruggen? Hel verkeer eischt: JAPAN 8 Onze gszaril te Berlijn bij auto-ongeluk zwaar gewond DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIL. zet alles op alles! nief' Vijf gewonden en een doode Waar eens een klooster stond EERBERICHT -de blad Laan, Schagen, Tel. 20. PONDERDAG 18 AUGUSTUS 1938. 81e Jaargang. No. 10651 i Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mir. ,/Hollonds Noofderkwortier" t^er i nen iw telen iff' egimc •n, die nsel keerde die idc vanl we leer an „La; ten ove: aschöeij van. gen de: ïn hun» geinaj oog utt Runciman's aanwezigheid bracht kalmte Sudeten-Duitschers achten het na- tionaliteitenontwerp geen basis voor verdere besprekingen. Hoe wel de situatie thans zeer moeilijk is, blijit de weg tot verdere onder handelingen open. in ba: Amerilj sCHUDI l ver. geestelil dors gil oor t1 n Crui van| doordi et liet elbcen, cn G. G De Sndeten-Duitsche partij heeft besloten de voorstellen der Tsjechi sche regeering betreffende de nieu- tle nationaliteitenwetten niet als ba sis voor verdere besprekingen te er kennen. Van verschillende zijden wordt er op gewezen, dat de kloof thans on overbrugbaar is. Het feit echter, dat de Sudeten-Duitsche afgevaardigde Ernst Kundt na een onderhoud met flunciman, dezen na vier uur ge confereerd te hebben dringend vroeg direct tusschenbeiden te komen en te bemiddelen, doet alle hoop op iervatting der besprekingen niet verliezen. Ook de vrij milde vorm der critiek op de regeering wijst daarop. ïn een bijeenkomst der gedelegeerden van jSudetenduitsche partij met de ministers, Iers der politieke departementen, heeft Sudetenduitsche afgevaardigde Ernst mdt „namens de door Konrad Henlein Fet de onderhandelingen met de regecring iste delegatie" het standpunt uiteengezet :r Sudetenduitsche partij nopens de op 11 Igustus door Milan I-Iodz voorgelegde ont- [rpen. Va de voorgeschiedenis te hebben nage- lan, zeide Kundt ongelukkigerwijze te ïoeten vaststellen, dat deze regeeringsont- f er pen niet veel verschillen van de traditio nele Tsjechische opvattingen en dat zij in iets beantwoorden aan de werkelijke nood- tak, terwijl zij evenmin ons standpunt na- ergebrc er komen. Het is volgen: Kundt slechts een wijzi ng van vroegere bepalingen. De regee- ng heeft geen administratieve hervorming fp het oog. :chter i ndt de eclit en eerder ti. Dc ditiekn n baal ter 1» t er i ,re mat n goefi ond. Ik beweer, aldus Kundt, dat op dit punt ons ontwerp en het ontwerp der ageering niet met elkander in overeenstemming zijn te brengen. Gij blijft den staat beschouwen als uw staat en staat den anderen vol ken slechts een ondergeschikte po sitie toe. Wij daarentegen willen, dat het Duitsche volk uitdrukkelijk erkend zal worden als gelijke van het Tsjechische volk. jKundt besloot: hoewel er een kloof be- bel iat tusschen onze opvattingen en die der ui Cgeering blijven wij bereid de onderhande mark ti Ineen voort te zetten over de middelen, voorki 'elke den staat zullen kunnen transfor- licni loeren, waarbij wij ons houden aan de goed 1 tcht'punten van Karlsbad." DREIGEMENTEN! De uiteenzetting van afgevaardig de Kundt eindigde met nauwelijks verholen dreigementen. „Wij ma ken U opmerkzaam op het feit, dat het geduld der Sudetenbevolking, enleinisten verwerpen de regeeringsvoorstellen die zich nog geen rekenschap heeft kunnen geven van uw goeden wil, niet zoo groot is als dc Uwe." Tot slot verweet Kundt de regeering niet direct het z.g. manifest der Tsjecho Slo- waaksche officieren te hebben ontzenuwd. Daarom moest hij, Kundt. er op opmerk zaam maken, dat de onderhandelingen slechts kunnen worden voortgezet, indien van de zijde der Tsjechische pers, der Tsjechische organisaties en der staatsor ganen, zoomede door passend maatrege len van de zijde der rcgecring en der Tsjechische regeeringspartijen vooral ook in het openbaar deze goede wil wordt be toond. Kalm en zakelijk. schijnen overigens de besprekingen ge voerd te zijn, een resultaat van het onder houd met Lord Runciman, meent men. Zelfs indien het duidelijk is, dat de opvattingen uiteenloopen waren alle deelnemers aan de bijeenkomst het er over eens, dat het deson danks noodig is alle pogingen in het werk te stellen om tot een ge meenschappelijke opvatting te ko men. Nog deze week, waarschijnlijk Vrijdag, zal de minister-president een onderhoud hebben met afgevaardigde Kundt om den datum vast te stellen voor de volgende ont moeting van regeering en delegatie. De regeering was vertegenwoordigd door den ministerpresident en de ministers De- rer (Justitie), en Franke (onderwijs), die door de commissie van ministers der poli tieke departementen belast waren met de onderhandelingen. Drie botsingen te Rotterdam. Een pastoor omgekomen. Gisteren is te Tilburg bericht ont vangen, dat de Zeereerw. heer A. D. M. Aelen, pastoor van de parochie Koningshoeven aldaar, op vacantie- rcis in Luxemburg, bij een auto-on geluk om het leven is gekomen. De pastoor is met de door hem bestuurde auto, waarin tevens dc heer en mevr. Maesen uit Tilburg waren gezeten te VVeiss am Bach te gen een boom gebotst. De pastoor werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij ecnige uren later overleed. De andere inzittenden werden slechts licht gekwetst. Pastoor Aelen was geestelijk adviseur van de R.K. werkgeversvereeniging in het Diocees 's-Hertogenbosch en van de R.K. Vereen, van Werkgevers in de Brabantsche Steenindustrie. Geen voorrang verleend. In de Prctorialaan te Rotterdam is gis termiddag te ruim vijf uur een wiclrijdster het slachtoffer geworden van een automo bilist., die zich van de verkeersregels wei nig bleek aan te trekken. De 29-jarige Mej. P. Overdijk, wonende aan den Parallelweg, kwam van de Maashaven en de ander na derde de Paul Krugerstraat. Van de andere zijde naderde een vrachtauto, bestuurd dooi den 20-jarigen W. H. R., die de wielrijdster, die voor hem van rechts kwam, voorrang had moeten verleenen. Zonder vaart te min deren reed de automobilist echter door, zoo dat hij de wielrijdster juist in den flank aanreed. Zij werd tegen de straat geslin gerd en met een rechterdijb'eenfractuur, een ernstige hoofdwond en een hersenschudding naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Haar toestand is ernstig. Tegen den weg geslingerd. Op den Groenen Kruisweg onder voor malig Hoogvliet in de Maasstad is gisteren de 16-jarige A. Kamp, wonende te voorma lig Pernis, die daar met eenige vriendjes fietste, onder een passeerenden personen auto geraakt, welke werd bestuurd dooi den 52-jarigen koopman F. van den B. De jongen werd tegen den weg geslingerd en liep een gebroken rechterbeen, een groote hoofdwond en een hersenschudding op. Dr. Nieuwe aanval, thans vanuit het Noorden, op Hankau over wogen. - Japansche troepen trachten hun ongunstige positie aan het Jangtse front te ver beteren. - Het Engelsche schip vrijgelaten. Cholera, malaria, builenpest en overstrooming Verbitterde tegenstand der Chinee- zen, die op alle fronten de situatie volkomen schijnen te beheerschen, cholera en malaria in het binnen land, builenpest in Foekien, over stroomingen. Japan heeft wèl een een z>vare taak! Volgens berichten uit Hankau zul len de Japanners thans alles op alles zetten om uit hun min of meer be narden toestand aan den zuidelijken oever van de Jangtse te geraken. Twaalf Japansche oorlogsschepen hebben gisteren zwaar de Chineesche verdedigings- stellingen ten noorden van Joeits, ge bombardeerd, terwijl de Japansche troepen zonder succes, trachtten vasten voet te krij gen aan den oever. Voorts verklaren de Chineezen, dat zij een Japanschen aanval hebben afgeslagen op den noordelijken oever te Hoeangmei, waar het geheele land, volgens de berichten, zuide lijk tot aan de Jangtse zoozeer overstroomd is, dat het water een man tot het middel reikt. Intusschen hebben de "Japansche troe pen in Zuid-Sjansi hun pogingen hernieuwd om de Gele Rivier te bereiken, nabij de grens van Sjensi en Honan, vanwaar zij het westelijk deel van den Loenghaispoorweg zouden bedreigen. Het schijnt, dat de Japanneezen thans wil len trachten een nieuw offensief langs de Gele rivier in Sjansi in te zetten om zich van het noorden uit een weg naar Hankau te banen. uisen verd politic hij bij nrbjde Chineezen doorstaken de dijken der Gtoie Rivier, doch de Japanners laten zich. zoo als men op onze foto ziet, niet •afschrikken. |Ket behulp van vlotbruggen trekken zij voorwaarts Mol uit Hoogvliet verleende de eerste hulp, waarna K. per auto van den geneeskundi gen dienst naar het ziekenhuis aan d en Coolsingel werd overgebracht, waar hij in ernstigen toestand is opgenomen» Roekeloos jongetje. Een ernstig ongeluk had gisteravond even eens te Rotterdam plaats, toen in den Zwaanshals, de zesjarige J. Valerius met een paar vriendjes aan het spelen was hij een stil staande vrachtauto. Zonder dat de bestuurder van den wa gen, de 21-jarige G. L. E., wonende aan den Ringdijk te Schiebfoek, het had be- merkt, was het kind op den wagen ge klommen aan de achterzijde. De bestuurder zette den wagen achter, de jongen verloor het evenwicht, viel van de auto cn kvvam juist achter het rechterachterwiel terecht, dat hem over den borstkas ging. Met zwaar inwendig letsel is de jongen per auto van den geneeskundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar hij korten tijd na aankomst aan de bekomen verwondingen overleed. Wielrijders botsen. Te 's-Gravcnhage had gistermiddag op de Laan van Meerdervoort hoek Laan van Fik en Duinen een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel en een wielrij der. De motor werd bereden door den 21- jarigen C. J. M. uit Loosduincn. Deze schijnt den 39-jarigen wielrijder S. B. uit de Zederstraat geen voorrang verleend te hebben met gevolg, dat de wielrijder te gen den grond sloeg. Hij liep een hersen schudding op en brak zijn rechtersleutel- been. Wiens schuld? Dc motorrijder van der M. uit Vlissingen reeds gisteravond omstreeks 8 uur op een hoek in het dorp Zoutclande mevrouw R. uit Roermond aan, die tijdelijk aldaar ver blijf houdt. Mevrouw de R. bekwam een zware hersenschudding en werd in een nabijgelegen woning binnengedragen. Zij mag niet vervoerd worden. In samenwerking met de Kon. Marechaus see onderzoekt de burgemeester de schuld vraag. Oud porselein en siersteenen op Terschelling gevonden,. Dezer dagen vonden bezoekers op Terschel ling, ter plaatse, waar volgens een van 1556 dateerende kaart het lang vergeten klooster Surrijp heeft gestaan, grondsporen van een zeer oud gebouw. In de hier, aan de noord zijde van den toen reeds bestaanden polder Nieuwland gelegen akkers, werden aange troffen kloostermop ien van groot formaat, doelen van oude siersteenen, leien, zeer oud porselein, enz. Ook werden ter plaatse scher ven gevonden van Gcrmaansch vaatwerk van het begin onzer jaartelling en van la tere tijden. De genoemde fraaie kaart, waarvan de teekenaar Iacop Heeren is, vermeldt op de zen plek een imposant, kasteelachtig ge bouwencomplex. Een oude overlevering zegt, dat een overdekte leien gang van hier leidde naar het bekende Stiïepster kerkhof. Zeerijp is thans een klein gehucht in de nabijheid. De vinder, kap. H. J. Bellen te Assen, heeft de vondsten overgegeven aan het bestuur der Terschellingsche Oudheid kundige Verccniging. Van het Jangtsefront. Tien Japansche oorlogsschepen zijn van Iüoekiang stroomopwaarts tot dicht bij Ma- tau, op dertig kilometer ten westen van Kioekiang, opgevaren. Op verscheiden plaat sen konden de Japanneezen kleine afdeelin- gen aan land zetten. Het Chineesche front is zoover van den rivieroever teruggetrokken dat het buiten bereik is gekomen van het Japansche scheepsgeschut. De Chineesche vliegtuigen, die Kioekiang hebben gebombar deerd, hebben waargenomen, dat de wegen achter het Japansche front nagenoeg her steld zijn en dat groote troepenverplaatsin gen geschieden. De luchtoorlog. Naar het Chineesche persbureau meldt, zijn bij de Japansche aanvallen op Woetsjang en Hankau gisteren driehonderd burgers ge dood of gewond. Het aantal slachtoffers, zou ongetwijfeld grooter geweest zijn, als de ge teisterde wijken, welke reeds eenige dagen tevoren gebombardeerd waren, niet voor een groot deel ontruimd waren. Generaal Tsjcn-Tsjeng, commandant van 't garnizoen van Hankau en commandant van de negende oorlogszone, wordt vermist se dert 13 Augustus, toen de Japansche vlieg tuigen bij verrassing een aanval hebben ge daan op Janghson in Oost Hopei. Uit Kioe kiang wordt gemeld, dat de juistheid van dit bericht niet na te gaan is. De generaal zou gesneuveld zijn of gewond in een hospi taal zijn opgenomen. Engelsch schip teruggegeven. Na aankomst van den Japanschen torpedo jager is gisterochtend <le Engelsche vlag weer geheschen op de Britschc sleepboot „Victoria", welke door Japanneezen in beslag was genomen. Dc Japansche vlag is omlaag gehaald en de Japansche wacht heeft het schip verlaten. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Tot matig afne mende Westelijke tot Zuid westelijke wind, opklarend cn iets kouder des nachts overdag gedeeltelijk bewolkt met weinig verandering in temperatuur, weinig of geei regen» Verdere vooruitzichten: delijk wat wanner. Gelei- Op vrachtauto gebotst, De auto geheel vernield. Toestand ernstig geacht. IN ZIEKENHUIS BEWUSTE LOOS OPGENOMEN. De Nederlandsche gezant te Berlijn, mr. C. Ridder van Rappard, is op zijn terugreis van Nederland naar Berlijn op den weg tus schen Minden en Bückeburg verongelukt. De gezant is met 'n hersenschudding en zware inwendige kneuzingen bewusteloos in het ziekenhuis te Buckeburg opgenomen. De toestand van den heer Van Rappard wordt ernstig peacht. r Mr. C. RIDDER VAN RAPPARD. De auto van den gezant werd bestuurd door zijn chauffeur. Op den landweg tus schen Minden en Buckeburg werd de wa gen door 'n vrachtauto aangereden. De auto werd vrijwel geheel vernield. De chauffeur kreeg enkele niet-ernstige verwondingen. Bewustzijn verloren. Te middernacht was de toestand van den gezant nog ongewijzigd. Z.Exc. heeft nog steeds 't bewustzijn verloren en de toestand van zijn hart geeft ecnige reden tot bezorgd heid. De dokters hebben hem een middel toegediend, om het hart te stimuleeren. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets rnet zekerheid bekend. Hoewel de chauffeur van den gezant nagenoeg onge deerd is gebleven, heeft hij een zoo ernsti gen zenuwschok gekregen, dat het niet mo gelijk was hem een verhoor af te nemen. Het ongeluk geschiedde, naar de Telegraaf van de politie te Buckeburg, vernam, op den hoofdweg van Minden naar Berlijn. Het wegdek was vanmiddag nat en leverde vrij ernstig slipgevaar op. Daarin moet waar schijnlijk de oorzaak van het ongeluk ge zocht worden. De wagen van den heer Van Rap pard naderde Bückeburg, toen van de andere zijde een vrachtauto-trein, zooals men ze vele op de Duitsche wegen aantreft, kwam. Juist toen de Nederlandsche auto deze vrachtauto trein passeerde, slipte de auto van den gezant. De chauffeur kon den wagen niet meer de baas blijven, en met een hevigen klap sloeg de linker kant van den auto tegen den vracht auto op. De botsing geschiedde met zulk een kracht, dat de auto een slag om zijn eigen as maakte en tot staan kwam in een richting tegenoverge steld aan die, vanwaar de anto geko men was. De polilie van Buckeburg stelde onmid dellijk een onderzoek naar de schuldvraag in, doch dit had gisteravond nog niet tot een resultaat geleid.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1