r Chineezen slaan alle Japansche aanvallen af DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vuurzee inden nacht Engeland moet niet hinderlijk zijn! Wij zullen handhaven! Amerika is geeti ver land meer! Aanslag in internationale nederzetting ScUiu Laan. Schagen, Tel. 20. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938. 81e Jaargang. No. 10652 Uitgave- cfer KV. Uitg.-Mij: „tiollands Noorderkwartier" je. Krachtige druk op de Japansche fronten. Guerillabenden blijven het schrikbeeld der Japansche sol daten. Cholera-epidemie breidt zich nog steeds uit. LEI kolen- ;nh., 2 poort, punt ïgsteiei De Chineezen berichten alle Japan sche aanvallen te hebben afgesla gen. Bij hun tegenoffensief oefenen de Chineezen een krachtigen druk uit op Hwang Mei, aan den Noorde lijken oever van de Jangtse. Aan den Zuidelijken oever, beneden Ma Pang wordt eveneens hevig gevoch ten. Ook hier schijnen de Chineezen in de meerderheid te zijn. De gevaarlijke guerilla-aanvallen. der Chineezen duren voort. Vertraagd ontvangen Cliincesclie militai re telegrammen uit Noord-China melden, dat tusschen 5 Juli en 6 Juli de Cliineesche luerillatroepen ruim 13.000 Japanneezen irhben gedood en ruim 4000 gewond, ter- vijl bijna 000 man Mandsjoerijsclie troepen gevangen genomen werden. Bovendien zijn groote hoeveelheden oorlogsmateriaal en le vensmiddelen buitgemaakt. Langs den spoorweg TicntsinPookau zijn dc Cliineesche guerillatroepen nog steeds in actie. Op li Augustus hebben zij het sta tion Taian heroverd. Hel stationsgebouw lieten zij in de lucht vliegen, terwijl de rails over een aanzienlijke lengte werden vernield. De rails is verder vernield op ver schillende plaatsen tusschen Tsinan en Ta- venkoe: hetzelfde is. het geval met verschei dene bruggen tusschen Tawenkoe en Sjaho. Te. Lokoe hij Tsinan zijn minstens 200 Ja panneezen gedood of gewond. Hot verkeer op den spoorweg Ticntsin Toekau staat thans vrijwel stil, daar de baan op vele plaatsen ernstig beschadigd is. Gisteren werd.de treindienst Ticntsin met de activi- Japanneezen, aldus sbureau, thans •Teugel der Chi ogtiji inke pat ndcn.JL x -jq j Jieesche troepen, die Haivkau verdedigen, te irkt h' ornsing(?lcn. Men heeft deze beweging eeni- ge dagen geleden voorzien, loen men gewag rnaakle van de mogelijkheid, dat de Ja panneezen zouden probecren het Noordoos- net de met de JDf heerei Schen oer, \xt i aan: 3. J1 Barsii eestceg Broen n. (K de prij tbespar gerhon lies W Hitte Mevr. ^cel van D°pPeh binnen te dringen door over Loean, Hosjan en Matsjeng naar bet Westen op te rukken, om den snoorweg Peiping—Hankau in West-Anhwei door te snijden. Bij de laatste gevechten in de buurt van Joeitsjang zijn verscheidene duizenden Ja panneezen gedood of gewond. In militaire Kringen is men van mecning, dat de Ja pansche vliegtuigen, tanks en gemechani seerde eenheden tot werkloosheid gedoemd zijn, nu de Chineezen zich stevig geif%steld hebben in de bergen ten westen van den spoorweg KioekiangNantsjang. 1. wei P. aardt enk A afkon diere en Luchtaanvallen. Twee van een groep van zes Japansche bombardementsvliegtuigen zijn neergehaald :door Cliineesche vliegtuigen te Hoeangkang aan de .Tangtse, beneden Hankau. gister in den loop van den dag en de overige vier zijn opgevangen voordat zij Hankau konden bereiken. De cholera-epidemie. breidt zich nog steeds uit. Twintigduizend Japansche soldaten lijden aan de gevreesde ziekte. Ook dysenterie en malaria verbreiden zich. Te Kioekiang al leen a! zijn 5000 Japanneezen aangetast. De cholera verspreidt zich verder naar het Oosten tot liet Japansche garnizoen te Hsoeantsjeng, waar de epidemie reeds vele doorien geëischt heeft. De soldaten zijn thans buiten de muren gelegerd. In Z. Sjansi hebben de Japanneezen vol gens een bericht uit Taijoean 'n algcnieenen aanval ingezet tegen de Chin.-troepcn le Poets jau, het zuidelijke eindstation van den spoorweg TatoengPoetsjau, en te Pingloe aan den noordelijken oever van de gele rivier. De Chineezen bieden hardnekkig ver zet. Een duizendtal Chineezen heeft op 15 Augustus een aanval gedaan op Tsjang- tjentsjen, blijkbaar om verwarring in de Japansche achterhoede tc stichten. De Chi neezen werden evenwel op de vlucht gesla gen. Niet praten met Engeland. De „Hotsji Sjimbocn" wil, dat Japan een einde maakt aan de besprekingen met En geland. die thans gevoerd worden, indien Engeland Japan moeilijkheden in den weg blijft leggen in China en in het bijzonder bij de aanstaande operaties tegen Hankau. Het blad schrijft, dat de Japansche aanval op de stad ernstig bemoeilijkt zou worden door het Britscbe streven naar de inrichting van veiligheidszones voor derde mogend heden op den Jangtse en van vluchtelin- genzöncs te Hankau. Prinselijk Paar naar Schotland 1 Naar de Evening Standard meldt, zouden Prinses Juliana en Prins Bernhard het voor nemen hebben, gedurende dezen zomer een bezoek te brengen aan Schotland. Italiaansch vliegtuig slaaf tegen den grond De bemanning en de passagiers allen in de brandende machine omgekomen. Een watervliegtuig, aan boord waar van zich de perfect van Varese be vond, fs slecht neergekomen en in brand geraakt. Alle inzittenden von den den dood. Over dit ongeluk is een communiqué ge publiceerd, dat tegen vijf uur gistermiddag ccn watervliegtuig, de MC. 94, toebehooren- de aan de vliegtuigfabriek van Macchi te Varese, en dat bestuurd werd door Guisep- pe Burei, aan boord waarvan zich bevonden de perfect van Varese, Mario Chiesa en zijn familie, door nog onbekende oorzaak direct na den start met den bodem in aanraking gekomen is. De bemanning en de passa giers, in het geheel dertien personen, zijn om het leven gekomen. Generaal Aldo Pelegrini, generaal Felice Porro en andere deskundigen hebben zich naar dc plaats van het ongeluk begeven. EEN KUNSTMATIGEN NEVEL verhult het voortsluiper. der Japansche marinetroepen in de straten van Kioekiang. De Fransche regeering zegt: Vastberaden vijandig tegen con trole der wisselkoersen en nieu we devaluatie van den frank. - Daladier doet beroep op het Fransche volk. De Fransche minister-president Daladier heeft tegenover de pers verklaringen afge legd van den volgenden inhoud: „Met het oog op dc internationale moei lijkheden. welker ernst men overigens over drijft, is ongerustheid aan den dag getreden in de meeste landen van Europa ten aanzien van de toekomst der verschillende valuta's. Terzelfder tijd zijn dc aankoopen van goud en het oppotten van goud, opgehouden se dert verscheidene maanden, op cle meeste Europeesclie markten op groote schaal weer begonnen. Deze oppotting van goud, die noodlottig is voor een land, is bovendien 'n dwaling voor degenen, die zich daaraan schuldig maken. Deze bewegingen, die ook ten aanzien van den frank plaats gevonden hebben, zijn voor het grootste deel de uit drukking van die ongerustheid en zijn nog verergerd door de geruchten, die de ronde hebben gedaan over een controle op de wis selkoersen of over eQii nieuwe devaluatie van den frank. De regeering staat vastberaden vijandig tegenover een controle op de wisselkoersen zoowel als tegenover een nieuwe devaluatie van den frank. Onafhankelijk van de nood- DALADIER. lottige gevolgen, die deze maatregelen zou den hebben op het leven der natie, zouden zij bovendien als onvermijdelijk gevolg heb ben de verbreking van de internationale so- lidariteiten, die dc doelmatigste waarborgen vormen voor de handhaving van den'vrede in Europa. Voortgaande zeide de premier, dat hij het onnut achtte een lange tegenspraak te ge ven van onjuiste en belachelijke geruchten, die spreken over verdeeldheid in dc regee- ring. Binnenkort zal Daladier zelf in«radio redevoeringen een uiteenzetting geven van een program van energieke en onontbeerlij ke maatregelen, zoowel ten aanzien van de handhaving der valuta als de defensie der natie. De rcgcering vervvacht, dat cle Fran- scheri, vertrouwen stellende in de toekomst van bun land, hun plicht jegens het land zul len doen, zooals zij vastbesloten is haar plicht te doen. Waarschijnlijk zal Daladier aan het einde van deze week zijn aangekondigde radiorede houden. Het kan niet werkeloos blijven, als aan de overzijde van den Oceaan gevaren dreigen voor de democratie. President Roosevelt aan het woord Sprekende over de oorlogsangst die thans over de volkeren der we reld is gekomen, heeft President Roo sevelt ter gelegenheid van zijn pro motie tot eere-doctor aan een Cana- deesche hoogeschool o.a. verklaard: „Wij in Amerika leven niet lan ger op een verafgelegen continent, waarheen de geluiden van overzee- sche landen geen belang of nadeel kunnen voeren. In plaats daarvan zijn wij in Noord- en Zuid-Amerika een voorwerp van overweging ge worden voor ieder propagandabu- reau en voor iederen generalen staf aan den anderen kant van den Oceaan. De groote uitgebreidheid on zer hulpbronnen, de kracht van on zen handel en de kracht onzer men- schen hebben ons gemaakt tot een factor van levensbelang in den we reldvrede, of wij dit willen of niet. Gelukkig kunnen Gij (Canada) en wij, al dus voegde Roosevelt hieraan toe, met helde re oogen clcze mogelijkheden bezien, beslui tende geen voetpad ononderzochl. te laten en geen techniek onontwikkeld, welke, wanneer onze verwachtingen verwerkelijkt worden, kunnen bijdragen tot den wereldvrede. Zelfs wanneer deze verwachtingen teleur gesteld worden, kunnen wij elkander op dit halfrond tenminste de verzekering geven, dat wij een krachtig bolwerk zullen blijven vormen, waar de beschaving onverzwakt kan bloeien. Tenslotte verklaarde Roosevelt dat dc Vcreenigde Staten niet werkloos terzijde zullen staan, wanneer een overheersching van Canadeesch grondgebied (mocht drei gen. Tijdens zijn bezoek (e Kingston heeft Roo sevelt dc brug der duizend eilanden geopend welke Canada met de Vereenigde Staten verbindt over de St. Lawrence op 70 mijl ten zuiden van Ottawa. De brug is S"V-> mijl lang en heeft 3 millioen dollar gekost. De hoogte van de brug is 230 voet. Warme waardeering hebben de door Roosevelt gegeven verzeke ringen ten aanzien van Canada gewekt in offieiecle en militaire kringen. Men is van meening, dat hoewel de ver eenigde Stalen Canada zouden helpen een invaller af te slaan, de dominions hun eigen verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van hun landsverdediging. Henlein spreekt met Runciman Volstrekt stilzwijgen over het verhandelde. Gisteren heeft de Sudetenduitsche leider Henlein een onderhoud gehad met den En- gelschen bemiddelaar Lord Runcitnan. Bij dit onderhoud was niemand anders tegen woordig,' zelfs Kundt niet. Hoewel over het onderhoud voorloopig een volstrekt stilzwij gen wordt bewaard, is uitgelekt, dat Henlein sprak over een beweerde vervolging wegens het ras, en terrorisme van de zijde der Tsje chen tegenover de Sudetcnduitschers. Later kreeg de bespreking een meer algemeen ka rakter en waren ook de leden van den staf van Runciman en gedelegeerden der Sude- tenduitschers aanwezig. Om kwart voor zes was de ontmoeting ten einde. Henlein is toen naar Asch teruggekeerd. Dat tot dusverre de onderhandelingen steeds door Kundt zijn gevoerd zou gelegen zijn in het feit, dat Henlein nimmer den eed op de Tsjechoslowaaksclie grondwet heeft afgelegd. Men verwacht dat heden e.en offi cieel communiqué over het verhandelde zal worden uitgegeven. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: In den nacht tij delijk matige, overigens meest krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind, aan vankelijk zwaar tot half be wolkt, later toenemende be wolking, weinig of geen re gen, iets warmer. Verdere vooruitzichten: koeler. Weer Chef der geheime Chineesche politic neergeschoten. Gisteren is een aanslag gepleegd op den chef der Cliineesche geheime politie der internationale nederzetting, Loe Lien Kwei Er werden ongeveer 20 schoten door ver scheidene personen op hem gelost. Zes scho ten legden den man neer. Loc Licn Kwei achtte men verantwoorde lijk voor de arrestatie van een aantal ter roristen. De internationale politie hoeft Kootstsjau die een leidende positie bekleedde iij de geheime afdeeling der vernieuwingsregee- ring" en die het terroristenwerk tegen Han kau leidde gearresteerd, hetgeen een slag betcekent voor den geheimen bond „gele weg" Veel materiaal, documenten, foto's en passen, is in beslag genomen, waardoor opheldering verkregen is over de organisa tie van zekere groepen terroristen, o.m. over vorengenoemde organisatie. Zwitserland kan geen Oostenrijksche vluchte lingen meer bergen Vrijwilligerscompagnieën opge richt om ze aan de grens tegen te houden. Het Zwitsersch telegraaf agentschap meldt dat het bondsdepartement van justitie en politie mededeelt, dat in den afgeloopen nacht opnieuw groenen vluchtelingen uit Oostenrijk dc oostelijke grens van Zwitser land zijn overgekomen. Zij blijven ook in noorden het land binnenkomen. Het communiuc voegt hier aan toe: daar de conferentie van leiders der kantonaio departementen en de politie gisteren heeft vastgesteld, dat Zwitserland niet meer in staat is nieuwe vluchtelingen toe te laten, hebebn de agenten der grenscontrole op dracht ontvangen alle uit Duitschland ko mende personen, (jie zonder papieren het land willen binnenkomen te weigeren. De douaneaeenten en de grensdiensten zijn niet voldoende sterkte voor deze laak. Derhalve is de_ controle uitgebreid met vriiwilligers- compagniecn. UIT ONZE OOST Honderden inlanders gedupeerd Brandweer machteloos. Over den feilen brand, welke dezer dagen te Kaban Djakc is uitgebroken en waarvan wij reeds melding maakten, lezen wij in de Deli Crt. nader, dat een groot complex hou ten pasarwoningen gretig voedsel boden aan dc vlammen, zoodat binnen een kwartier aan alle kanten een lievige vuurzee oplaai de, waarbij aan blusschen vrijwel niet meer viel te denken. De schade bedraagt dan ook meer dan twee ton, waarvan slechts 30 pet. door verzekering wordt gedekt. Een oude Chineesche vrouw, die in een der huizen op zolder sliep, werd aan alle kanten door het vuur ingesloten en kwam jammerlijk om. Verschillende andere personen lie pen min of meer ernstige verwondin gen op, toen zij trachtten hun goede ren in veiligheid te brengen. In de Dcli Crt. lezen wij nog de volgende bijzonderheden: Hot vuur woedde zoo hevig, dat men bij de blussching slechts op een veertigtal mc- ters afstand van de brandende pcrceelcn komen kon. Verder gaan was' door de hitte onmogelijk. Somber klokgelui. Om elf uur ongeveer is het vuur ontdekt achter de Toko van Japsen aan dc Pasar- straat. In allerijl werd de politie gewaar schuwd, die groot alarm maakte; de klok luidde en de hel van de veldpolitie stemde met dit sombere geluid in. Van alle kanten stroomden do bewoners naar de Pasarbnurl. waar liet geconstateerd was, doch er viel aan redden niet meer tc denken. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat de brandweer van het begin af machteloos stond. Men beperkte zich er daarom toe de kedehs aan den anderen kant van de straat nat te houden en dit leverde in elk geval het resultaat op dat de vlammen niet oversloegen. Een groot voordeel bleek, dat liet windstil was, anders had zeker heel Kaban Djahe het moeten ontgelden. Hulp aan Medan gevraagd. Om twaalf uur liet het vuur zich nog zoo gevaarlijk aanzien, dat men van Kaban Diahe uit zelfs dc Medansche vrijwillige brandweer opbelde om hulp te verzoeken. Hieraan kon evenwel door de ver verwij derde ligging van Medan niet worden vol daan. I-Iet werd namelijk niet mogelijk ge acht om het zware bluschmateriaal tijdig over de bergen naar Kaban Djahc te bren gen. Deze rit zou uren duren en men liep groote kans dar de bergweg te stijl en te bochtig zou blijken voor de zware auto's, zoodat men onderweg zou blijven steken. Den volgenden dag rookten de puinhoo- pon op verschillende plaatsen nog en als men bier en daar trachtte de verwrongen zinkplaten op te lichten, sloegen de vlam men soms nog even na. Zij breidden zich echter niet meer uit, daar de regen voor de noorligc beperking zorg droeg. Uiteraard zijn door dezen brand honder den Chineezen, Bataks en Britsch-Indicrs dakloos geworden. Nog in den loop van den nacht heeft men do moesten bij landge- nnoten kunnen onderbrengen en de ande ren kregen, mede dank zij dc hulp die de zending en de .plaatselijke hotels boden, elders Onderdak. De schade. De tolale schade wordt geraamd op f 210.000.De schade voor de inheemsche -roep is zoo enorm hoog, ondanks dat er nieerendeels Chineezen in dc toko's woon den, omdat de bataks alle buizen in bun bezit, hadden en die aan uitheemsche ver huurden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1