Strijd om de veertig-urige arbeidsweek in Frankrijk De graanhandel luidt de alarmklok! DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De vakbond in het geweer Oorzaken van de wereldchaos Vrachtauto rijdt café binnen Nieuwe gevallen van kinderverlamming T.ajin Soh&^€ni Tel. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1938. 81e Jaargang. No. 10855 UitgOre de* NV. Uitg.-Mij". „HoOondt NoofderVwortier" Twee ministers afgetreden, doch reeds weer door anderen ver vangen- Daladier handhaaft zijn standpunt De bestuurscommissie der C.G.T., (het Fransche vakverbond), die gis teren in den zetel der organisatie bijeen is geweest, heeft beraadslaagd over de houding, die moet worden aangenomen ten aanzien van de re devoering van Daladier. Om kwart voor zeven verklaarde Racamond, de secretaris der C.G.T.: „De be stuurscommissie heeft den indruk besproken, die teweeggebracht is door de redevoering van minister president Daladier en heeft nota ge nomen van de levendige protesten van het meerendeel der gedelegeer den. Zij verklaarde eensgezind, dat het in die redevoering ingenomen standpunt het land gevaren doet loo- pen. De bestuurscommissie vraagt alle organisaties der C.G.T. waak zaam te blijven zonder haar koel bloedigheid te verliezen, met het oog op iedere actie, waartoe zou kunnen worden besloten ter verdedi ging van de veertigurenweek en de sociale wetten". Deze houding van het machtige vakver bond was le verwachten. De invloed der ui terst linksche elementen is daarin zoo groot, dat de leiders moeilijk andere kunnen, dan verzet proclameeren tegen het besluit van de regeeringsmeerderheid. Ongetwijfeld heeft Daladier deze gang van zaken wel voorzien en hoopt hij steun te vin den bij de zeer zeker sterker groepen in arbeiderskringen die inzien dat de uitzon derlijke positie van Frankrijk èn de arbeids wetgeving het land onnoemelijke schade ver oorzaakt. Blijkbaar acht de minister-president zich sterk genoeg om met behulp van deze „af valligen" tezamen met de andere groepen, de dreigende stormloop van de resten van het Volksfront het hoofd te bieden. Of hem dit zal gelukken is een andere zaak. Zeker kan de minister op krachtigen steun rekenen, bij het herstel van de noodige re- geeringsautoriteit, maar de kracht der groe pen, welke koste wat kost de bereikte so ciale verbeteringen willen verdedigen, is zeer groot. Alles wijst er dan ook op, dat Frankrijk voor groote politieke spanningen staat. Twee ministers afgetreden. Aaar aanleiding van de radiorede van mi nister-president Daladier hebben de minister van openbare werken, Louis Frossard, en de minister van arbeid, Paul Ramadier, hun ontslag ingediend. Beide ministers zijn lid van de Union Socialiste Republicaine, de groep welke staal tusschen de radicalen en de socialisten. Vrijwel onmiddellijk heeft Daladier de benoeming van de Monzie en Pomaret in de plaats van de afgetreden minister Fros sard en Ramadier ter goedkeuring voorge legd aan den president der republiek, Le brun. In politieke kringen doet men in verband inct de benoeming der beide nieuwe minis ters opmerken, dat de crisis, welke ontstaan was door het artredpn van Frossard en Ra madier, opgelost is door een kabinctshervor- nung, welke geenerlei wijziging ten gevol ge heeft van de politieke samenstelling van bet kabinet, aangezien de nieuwe ministers tot dezelfde partij hehooren als de afgetre- dencn, n.1. de Republikeinsch Socialistische Lnie. Daladier houdt vol. Minister-president Daladier heeft in een verklaring bevestigd, dat inderdaad de pas sage zijner redevoering betreffende de veer tigurenweek oorzaak is geweest van het altreden van Frossard en Ramadier. De picmicr bracht hulde aan de loyauteit van het gebaar zijner beide medewerkers, die slechts gebruik hebben gemaakt van hun recht op een persoonlijke meening ten aanzien daarvan. Wat hem, Daladier, betreft, hij handhaaft de opvatting, welke hij heeft uiteengezet: hij is van mee ning, dat het land slechts gered kan worden door normaal te -wer ken, terwijl het het eenige land in Europa is, dat de veertiguren week toepast! Tenslotte herhaalde de premier dat hij niet vijandig siaat tegenover het principe der veertigurenweek en dat er geen sprake van is, dat tot afschaffing zal worden overgegaan, evenmin als van eenige ande re sociale wet. De premier is echter van meening, dat de fabrieken normaal moeten kunnen werken om den economischen toe stand te heretellen en het hoofd te bieden aan de behoeften der nationale defensie. Enkele persstemmen. Ten aanzien van de rede van den minis ter-president Daladier schrijft Wladimir d'Ormesso in „Le Figaro", dat hij de over tuiging heeft dat iedereen zijn plicht zal doen met volkomen disclipine, wanneer de regeering haar plicht doet. Men wacht thans op daden van de regeering. Leon Bailby schrijft in de „.Tour" dat de regeering de eerste slap op den weg naai de autoriteit heeft gezet. Hij hoopt, dat het geschreeuw van de extremisten de regee ring niet. zal tegenhouden. „1'Ordre" is tevreden, dat de regecring heeft gewezen op de noodzakelijkheid van werken voor iedereen. De socialistische en communistische pers is niet tevreden over de rede. Bidoux schrijft in de „Populaire": „Wij hebben steeds de regeering gesteund, ook wanneer wij niet geheel met haar besluiten instem den, doch thans kunnen wij niet aanvaar den, dat het „vertrouwen" met dezen prijs wordt betaald. Daladier heeft nog den tijd en de middelen om de meerderheid gerust te stellen. Wij'willen hopen, dat de onrust van deze meerderheid binnenkort zal wor den gerustgesteld. De onrust in linksche kringen is natuur lijk ook sterk toegenomen, door de maat regelen, welke de regeering genomen heeft in de haven van Marseille waar zij enkele schepen heeft gelost, met behulp van ko loniale en marinetroepen, daarmede na tuurlijk de zaak der stakende havenarbei ders schadend. „Nationalisme, gedenatureerd door rassenkwesties." Internationaal Katholiek Vre descongres erkent de noodza kelijkheid van sancties tegen agressieve staten. Voordat de slotzitting van het Internatio naal Katholiek Vredescongres, dat thans te 's-Gravenhage gehouden wordt, een aan vang nam, werden twee resoluties aange nomen. De eerste resolutie wees als poli tieke oorzaken van de internationale wanorde aan het nationalisme, ge denatureerd door rassenkwestie,, welk gevaar nog grooler is, wanneer de philosophie cn de politiek samen gaan om de natie met den staat te vereenzelvigen. Verder de greep naai de macht door een groep personen, welke tenslotte zal leiden tot totali tarisme. De katholieke leer wijst met nadruk op de vrijheid van den mensch, die begiftigd is met onsterfelijkheid cn geroepen is voor een Goddelijke bestemming. Deze leer weer spreekt derhalve principieel de internatio nale wanorde. Vrede moet het einddoel zijn van alle politiek. Organisatie der internationale Maatschappij. Een tweede resolutie aangaande de organisatie der internationale maatschappij, erkent de noodzake lijkheid van sancties tegen de sta ten, die zouden weigeren hun recht vaardige en sociale verplichtingen te vervullen ten opzichte van het algemeen welzijn of legen staten, die de orde en den internationalen vre de zouden verstoren. Het congres spoort aan tot het zich ont houden van iedere negatieve critiek op den Volkenbond, die immers in zijn fundamen- teele principe beantwoordt aan de eischen welke door aPus Benedictus XV in 1917 wei den gesteld. Vrijere uitwisseling van kapitalen Het congres drukt voorts als zijn wensch uit, dat een vrijere circula tie van voortbrengselen, een vrijere uitwisseling van kapitalen, met als basis de restauratie van het interna tionaal crediet, een hoogtepunt vin den wanneer het betreft voldoende vrijheid bij emigratie en immigratie. De voorzitter, prof. .T. B. Kors O. P., sloot het congres met de bede, dat „Christus" mo ge heerschen als de Vorst van den waren Vrede". Voor het buffet tot staan geko men. Jongen op trottoir ge wond. Op den Westzeedijk te Rotterdam reed gisteravond een taxi in de richting Pieter de Hoochweg. Achter de auto kwam een vrachtauto. De chauffeur van de vracht auto zag pas op het laatste oogenblik, dat de taxi van richting ging veranderen en ten einde een botsing te voorkomen, weck hij naar links uit. De vrachtauto had een flinke vaart en reed een haltepaal van de RET aan die afknapte. Op hetzelfde vlucht- heuveltje stond de negenjarige P. van Waal uit de Eerste IJzeretraat met zijn autoped. De jongen werd tegen den grond geslagen waarbij hij een hoofdwonde en een gekneus de rechterhand opliep. Bij het afrijden van het trottoir sprong een van de banden van den wagen, zoodat de chauffeur de macht over het stuur kwijt raakte en de auto plotseling van richting veranderde. Wonder boven -wonder geen ver dere -persoonlijke ongevallen. De wagen is daarbij opgetornd tegen den voorgevel van het aldaar staande gebouwtje van den Volksbond tegen Drankmisbruik. De botsing was zoo hevig, dat de gevel werd ingedrukt, de wagen het café inreed en alle stoelen en tafels omverwierp. Bij het buffet kwam de wagen tot staan. Toevallig bevonden er zich geen menschen in het gebouwtje, zoodat persoonlijke on gelukken wonder boven wonder achterwege zijn gebleven. Hel gebouw van de Volksbond is zwaar beschadigd. De auto liep merkwaardigerwijs vrijwel geen schade op. Te Boskoop en Krimpen a.d. IJs- sel. Op vijf verschillende plaatsen in de ge meente Boskoop hebben zich gevallen van kinderverlamming voorgedaan. De patiën ten zijn naar 'ziekenhuizen overgebracht. Enkele gevallen blijken van lichten aard te zijn. De burgemeester heeft in overleg met den geneeskundigen inspecteur van de volksge zondheid bij wijze van voorzorgsmaatregel de sluiting van de bewaarscholen en de laag ste 2 klassen der scholen voor gewoon la ger onderwijs tot en met 3 September a.s. gelast.. Ook heeft hij het verzoek gedaan tot de directie van het Noorder en het Zuiderbad aldaar om geen kinderen beneden den leef tijd van 13 jaren tot deze inrichting toe te laten. Epidemie te Gouda breidt zich niet uit. In de gemeente Krimpen aan den IJssel heeft zich thans ook een geval van kinder verlamming voorgedaan. Het patientje is naar het Van Itersonziekenhuis te Gouda overgebracht, en aldaar onder behandeling genomen. Het aantal gevallen te Gouda is sinds 't midden der vorige week niet toegenomen, het bedraagt nog veertien. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTs Verwachting: Zwakke tot mati ge, in het Zuiden tijdelijk krachtige Westelijke tot Zui delijke, later weer ruimen de wind, aanvankelijk be trokken met kans op eeni- gen regen, later opklarend, iets warmer. Verdere vooruitzichten.: Tijde lijk wat warmer. Van het Spaansche front Rechtschen maken 1600 gevange nen. Radio Barcelona heeft gisteravond het vol gende communiqué verspreid: Ten zuidoos ten van Villalba dc Los Arcos werden alle aanvallen van don vijand afgeslagen. In Estremadura heeft de vijand zijn op- marsch in den sector van Fuente De Arze- bispo voortgezet tot Rico Malides bij Campil- lo, waar verwoed gevochten wordt. Mededeeling van Salamanca. Het hoofdkwartier te Salamanca deelt me de, dat de rechtsche troepen in den sector van den Ebro belangrijke stellingen hebben bezet. Zij hebben meer dan 1200 gevangenen gemaakt. Zij maakten een buit van 800 ge weren, 34 automatische wapens en 3 tanks. In den sector van den Taag werden acht dorpen bezet. De Siërra Estrella werd volkomen gezui verd. Er zijn 400 gevangenen gemaakt. Zal België onze haring contingenteeren 1 Vrees onder Nederlandsche be langhebbenden. Het besluit van de Belgische regeering om den invoer van gedroogde, gerookte en gezouten haring van een invoervergunning afhankelijk te maken, heeft hier te lande in de kringen van de belanghebbenden groo te consternatie verwekt. Men beschouwt, naar de N.R.Crt. mededeelt, 't besluit als 'n voorbode van verder strekkende maatregelen zooals een contingcnteering, die re gelrecht een slag voor onze vissche- rij, rookerij, enz zou zijn. De helanghebbendon hebben zich dan ook met spoed tot den minister van oeconomi- sche zaken gewend om zijn tusschenkomst in te roepen. Heftige tooneelen op de Rotterdamsche beurs (Van onzen eigen correspondent) Woensdag j.1. heeft de graanhandel via de pers de noodklok geluid, Wei nig zullen zij, die hierbij aanwezig waren kunnen hebben bevroed, dat het antwoord op dit protest zoo snel zou komen. Er is, zooals wij meld den, o.a. geprotesteerd tegen de ver hooging der monopolierechten, zoo als die op 1 Augustus was vastge steld, welnu, in antwoord op dit pro test zijn de monopolieheffingen op graan opnieuw verhoogd! Sitdown-staking. Wederom heeft thans de graanhandel zijn stem laten hooren. Heftiger en verbitterder ditmaal, want was er de vorige week spra ke van een noodklok, ditmaal werd er „groot alarm" gemaakt! Heftige tooneelen hebben zich heden ter beurze afgespeeld tooneelen die in Nederland een unicum zijn. Want op de Rotterdamsche graanheurs is een formee- le sit-downstaking uitgebroken. Woedend smeten de beursbezoe kers hedenmorgen dc bakken dicht en spontaan namen zij hef besluit om drie dagen in deze houding te volharden. Slechts de bak van de Ak- kerbouw-centrale was geopend. Zoo hevig was de ontstemming zelfs, dat eenige bezoekers ook deze hak dicht klapten en er assistentie moest ver schijnen om erger tooneelen te voor komen l Als onmondige kinderen... De ontstemming was vooral daarom zoo hef tig, omdat men zich behandeld gevoelde als onmondige kinderen. Wij hebben verscheide ne graanhandelaren naar hun meening ge vraagd en deze waren unaniem van mee ning, dat deze jongste maatregel een slag in het gezicht van den graanhandel i s, voor al na het zakelijke en allerminst onredelij ke protest, dat slechts luttele dagen geleden is gehoord. De praktijk leert, zoo zeide men ons, dat de nadeelen van de verhoogde monopolieheffin gen geheel op den graanhandel neerkomen De prijzen van gerst, haver, rogge, lucerne- meel enz. alsmede de bijproducten, houden geen gelijken tred met de verhooging der monopolieheffingen, zoodat de verhoudingen gestoord worden. Bovendien wordt de markt door een dergelijke verhooging zoodanig ontwricht, dat er eenige weken lang nagenoeg niets omgaat, zoodat de houder van disponibele of spoedig leverbare goederen belangrijke con cessies ten opzichte van den prijs moet doen. Een eenmalige verhooging zou nu nog niet zoo erg geweest zijn, maar thans heeft deze verhooging zich in een kort tijdsbe stek reeds driemaal herhaald! Met zeer veel moeite hebben de graanhandelaren zich nog eenigszins wpten te handhaven. Maar de politiek, die thans gevoerd wordt, moet on vermijdelijk tot den ondergang van dezen handel leiden. Men heeft de koppen hij el kaar gestoken en op kalme wijze uiteenge zet, dat de toestand onhoudbaar werd. Re sultaat: de moeilijkheden worden verdub beld! En als dit alles nu absoluut noodzakelijk was. zoo zeide men ons, dan zouden wij er in moeten berusten, hoe onaangenaam dat ook voor ons zou zijn. Wij begrijpen zeer goed, dat er grootere belangen zijn dan alleen die van den graan handel. Maar de toestand is anders. De monopolieheffingen sorteeren geen effect. De beide vorige verhoo gingen hebben niet de gewenschte resultaten opgeleverd en beide ma len heeft de graanhandel vooraf ge waarschuwd. Het is een zeer onbe haaglijk gevoel als een onmondig kind te worden behandeld., terwijl de gegeven adviezen achteraf juist blijken te zijn in tegenstelling met die, welke zijn opgevolgd. Niet tegen steun aan den land bouw. De graanhandel verzet zich allerminst te en steun aan den landbouw. Talrijke beurs •ezoekers verzekerden ons dii uitdrukkelijk. ..Maar", zoo voegden onze zegslieden hier aan toe, „men moet niet dc eene groep in bescherming nemen tegen marktrisico's en den anderen groep verplichten diezelfde ri sico's te dragen en bovendien deze groep bij tusschenpoozen nog een extra strop om den hals te hinden. Als alle goederen in prijs dalen, zoo vraagt men zich af, wordt 't dan niet tijd, dat de richtprijzen voor inlandsche granen worden aangepast? Naar het oordeel van de graanhande laren zijn het niet de landbouwers, die door de monopolieheffingen en de land bouwcrisiswetgeving gesteund worden, maar de groot-grond bezit Iers. Men noemde ons cijfers van bedragen die voor lande rijen betaald worden. Dezer dagen is een landgoed van 31 TT.A. ingezet voor fllG.859.- legen vijf jaar terug f G9.160. Voorts wijst men er op, dat de vxaan naar land in de Wieringermeer het aanbod verre overtreft. De grond is enorm in waarde gestegen. En men zal heusch niet meer betalen, als die grond zijn rente niet opbrengt. Geen steun gevraagd. De graanhandel verlangt niet ge steund te worden, zoo zeide men ons, al begint het er naar uit te zien, dat wij naar den steunpaal worden verwezen. In moeilijke jaren, die achter ons liggen hebben de graanhandelaren zich door zeer hard werken staande weten te houden en het is toch wel erg bitter, dat thans de mo nopolieheffingen voor de derde maal ver hoogd worden, nadat de heide vorige ver hoogingen hoegenaamd geen effect gesor teerd hebben. Hieraan gaaf dc graanhandel onherroe pelijk ten gronde. De buitenlandsche rogge h.v. is nu in totaal met f 2.50 verhoogd. De binncnlandsche prijzen zijn echter slechts een paar dubbeltjes opgeloopen. Het gevolg is. dat de houders van de buitenlandsche rogge die f 2.50 bijbetalen moeten en bui tenlandsche rogge voor hun rekening moe ten nemen. Tweemaal verhooging der monopolie-hef fingen hebben er niet toe kunnen leiden, dat de rogge aan de prijs is gekomen. De graan handel acht hiermede het bewijs afdoende geleverd, dat van die verhoogingen geen heil verwacht, kan worden. Als middel ad- viseeren de graanhandelaren thans denatu- ratie-bijslag. De veehouder betaalt. En de monopolicheffingen en een dena- turatie-bijslag hebben echter in ieder ge val stijging der voedergraannriïzen ton doel. zoodat dan nog altijd de veehouder de dupe wordt. Niet alleen de graanhan delaar verkeert dus in moeilijkheden. Verscheidene graanhandelaren werken nu reeds weken zonder een cent verdien ste, integendeel, met gronfe verliezen. De molenaar koopt niet, omdat hij verwacht, dat de centrale de prijs zal verlagen. De handel stokt en thans geeft de graanhan del er drie dagen don brui ann, van welk besluit de minister reeds telegrafisch in kennis is gesteld.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1