De heer Pilon weer op het oorlogspad sten 'Mi rren Stoorde de feestcommissie zich niet aan B. en I? Plaatselijk nieuws ;en, Programma van Schagen's Oranjefeest Modelboerderij te Veenhuizen een prooi der vlammen /oensdag 24 Augustus 1938 Tweede blad xqudgchagen roepe hem een krachtig Jhalt" toe 'ngf" ijnl D< 'ij ving I ?n zijni De heer Pilon heeft wederom goed- n voort gevonden zich met een elders op deze tiappijl pagina afgedrukt adres tot den mi- nister van Binnenlandsche Zaken te I wenden, thans naar aanleiding van de in Schagen uitgeschreven jubile umfeesten op Zondag 4 September Vooral de voetbalwedstrijd, de betrouw- jrheidsrit en de bals kunnen in zijn mi geen genade vinden. Blijkbaar heeft het succes, dat hij heeft naald hij het later stellen van het aan- fegsuur der kermis een succes dat door jehagen s Middenstand jaarlijks met goud Koet worden betaald hem gesterkt in pjn dictatoriale neigingen althans deze ■lijder ..voor oen zuivering der zeden in Vónker Noord-Holland" vraagt in zijn re- Jcst een verbod tot het houden dezer ver makelijkheden en beweert dit te vragen na- pens de orthodox protestanten en vele lomsch-Katholieken in Schagen, welke jch volgens hem uit vrees voor broodroof Itil zouden houden. Het feit, dat de lieer Pilon er ditmaal niet 1 geslaagd is een medeadressant uit het fctholieke kamp te vinden en de voorzich- fcc wijze, waarop hij zijn kwaliteiten in et adres aan den Minister omschrijft, deed fcs al direct vermoeden, dat dit adres een fhccl persoonlijke visie van den heer Pilon reergccft en dat er geen sprake van is, dat jj namens de door hem genoemde groepen peekt. Tal van informaties welke wij in wonnen, hebben ons in die meening gesterkt, ja ons de zekerheid gege ven, dat de heer Pilon in zijn actie geheel alleen staat en hij dus, zich als pleitbezorger van zijn geloofsge- nooten en de Katholieken bij den Minister opwerpend ,een bewuste leugen uitspreekt. -M met kromwel Andy iT DEZE fOLKE ,n dat oen rijksambtenaar in een adres tn een Minister van de Kroon! 1, LÓuistwooraanstaande persoonlijkheden uit Ge- Jr., Mau-èformeerden kring bevestigden uitdrukke- Emery, jk van oen actie tegen den aard der Ju- >t. Hcumfecstcn niets te weten. EN NIET Wel zeiden zij' het te betreuren», dat ook de Zondag in de feestelijk heden was betrokken, doch verder dan een verzoek aan de Commissie om het program alsnog te verande ren, wilde men niet gaan. Men stolde zich op dit standpunt, omdat et orthodox-protestante deel der bevolking barne aan alle feesten zou deelnemen. Niet echter uit zucht om anderen te ver- jleden feest te vieren op de wijze, zooals lie (lat zouden goedvinden, was het adres Kan den Kerkeraad verzonden. (Zie verder pp deze pagina.) De heer Pilon, adresseerend als Voorzitter van den Kerkeraad, weet dus, dat hij in zijn eentje aan den Minister adresseerend, in strijd han delt met de inzichten van zijn eigen menschcn. rd Een enkele zijner medestanders ging zelfs ver, afkeuring uit te spreken over de ijze, waarop de lieer Pilon, de manier wrop hij wenscht te leven, aan anderen icht op te dringen en sprak zijn veront- lardiging uit over een ingezonden stuk ie in den hoor Pilon in de A.R. „Standaard", leze Schagcr ingezetene onze ee- mponte in verband met de komende Jubile umfeesten als een slecht voorbeeld van Kfzinnig feestvieren schildert. Moet Schagen zich van deze enkeling nn ttaar alles laten welgevallen? Moet de overgroote meerderheid van onze burgers wijken voor een drijver, wiens on treden in einen kring veelal scherpe af- keurinq vindt? J Zoonis reeds gezegd, de heer Pilon heeft dictatoriale neigingen en het zou zeer te fel reu ren zijn. indien de overheid hem P&rbij zou steunen. t palen, 1 drie- F», 4.20 L inge pa' tot 3O0« 30 krul- pakkis- brand-. \oor Schagen cn haar rustige bevolking 9 K, zou een groot nadeel ontstaan wanneer het n, nieu- houden van dergelijke vermakelijkheden op uurzel- Zondag verboden zou worden. IA GEN. s. op de net de op Het wordt daarom meer dan tijd, dat do geloofsgcnootcn des hceren Pilon, alsmede dc Katholieken, die er door hem met de haren worden bij gesleept, zich onverwijld per brief den Minister van Binnenland- scho Zaken wendden, met dc mede- deeling. dat zij het optreden van den heer Pilon niet onderschrij ven en dat deze lieer ten on rechte beweert namens lien te spre ken. dan tijd wordt, dat de autoriteiten weten, dat deze man in dat streven geheel alleen staat. Deze heer, zelf tegen armoede beschermt door een rijksbetrekking, schaamt zich niet een gclieele gemeente cn het bestaan van tal van nijvere burgers aan zijn zienswijze op te offeren, cn het is daarom een groot belang voor onze gemeente, dat aan deze handelingen een krachtig halt wordt toe geroepen. Loco-burgemeester ter vergadering. verschijnt Pilonnisme steekt den kop op Wellicht zal dan den Minister duidelijk worden, dat aan de verzoeken van dezen J-PP|' n>et meer dan de door de beleefdheid 8 Invorderde aandacht behoort te worden ge- s waar- Pchonken. Kil Men tal me echter niet. De treurige con venties inzake de kermis moeten een .aarschuwing zijn, dat de voortgezette po- ingen van den heer P. om door een be- >eP op hooger instanties eigen dcnkbcel- 6» aan 95% der bevolking op te drin- L. 3939. «ca, niet zonder gevaar zijn en het meer Dc Commissie voor de a.s. Huldigings- feestcn vergaderde gisteravond ten raad- huize. Voorzitter de heer C. Blaauboer., Na opening door den voorzitter en vaststelling der notulen, verschijnt mr. dr. A. E. J. Buiskool ter verga dering in zijn kwaliteit van loco- burgemeester. Mr. Buiskool zegt, dat de mede- declingcn, welke hij heeft te doen, niet alle voor de pers bestemd zijn, doch wanneer de voorzitter op merkt, een brief te hebben ontvan gen van den Geref. Kerkeraad al hier, zegt de loco-burgemeester: „Dan is de kwestie ook niet meer geheim". Spr. deelt dan mede, dat dc heer Pilon in verband met de Oranje-feestviering in Scha gen een brief lieeft geschreven aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Wij druk ken dezen brief hier in zijn geheel af: Aan Zijne Excellentie den Mi nister van Binnenlandsche Za ken te 's-Gravenhage. Excellentie, Ondergeteekende, leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool en lid der Gereformeerde Kerk te Schagen, wetende te handelen in den geest van de orthodox protestanten en veel Roomsch-katholieken, die ech ter bij het geven van hun naam met broodroof bedreigd worden, meent U het volgende te moeten mededeelen: De jubileumfeesten zijn voor Scha gen door een commissie van Mid denstanders vastgesteld op 3, 4, 5 en 6 September a.s. Dit is geschied zonder daarin orthodox protestan ten te raadplegen. Op Zondag 4 September zullen plaats hebben 'n groote voetbalwedstrijd als onder deel van 't programma, in den mid dag en 's avonds een muzikale rondgang door Schagen, feestver lichting en bals (eveneens als on derdeel van 't programma) Dit is voor Schagen vrij normaal en er zal met de Zondagswet in de hand misschien weinig tegen te doen zijn Nu is er echter bovendien een commissie bijgekomen die wil trachten om den Zondag beter te exploiteeren. De bedoeling moge Uwe Excellentie worden omschre ven in bijgaand nummer van de Schager Courant. Het spreekt van zelf, en het is blijkbaar ook de be doeling, dat hiermede zooveel mo gelijk een kermisachtige stemming gewekt zal worden, wat toch in fla- granten strijd is met de Zondags wet. Indien mogelijk, zou het wensche- lijk zijn het zoo te leiden, dat ook ten opzichte van deze zaak de lijn juist getrokken wordt en de vrij zinnigheid in Schagen wete, dat deze plaats ook een deel van Ne derland is. In hartelijke hoop, dat het Uwe Excelentie mogelijk zal zijn, in de ze richting te kunnen handelen, verblijf ik met de meeste Hoogach ting van Uwe Excellentie de dienstwillige dienaar w.g.) H. PILON. Schagen, 17 Aug. 1938. De Minister heeft, aldus mr. Buiskool, de zen brief doorgezonden naar den Commis saris der Koningin: de Commissaris zond den brief naar den burgemeester van Scha gen, met het verzoek hem met spoed rap port uit te brengen over den aard der ko mende feestelijkheden en de uren waarop deze zullen plaatsgrijpen. Te verwachten is, aldus spr., dat bepaal de dingen op Zondag verboden zullen wor den. Spr. stelde zich in verbinding met den voorzitter der commissie voor den Betrouw baarheidsrit, den heer Brugman. Spr. is persoonlijk tegen het houden van dezen rit in den morgen en heeft den heer Brugman reeds vóór deze Pilon-kwestie aanhangig was geadviseerd, óf den rit achterwege te laten, óf later te stellen, zoodat de rit niet tijdens kerktijden valt. De route zal nu zóó gelegd worden, dat geen enkele kerk hinder van het motorgeraas zal ondervin den. De start zal niet op de Markt plaats hebben, doch in het Heerenbosch, vanwaar via de Dorpen direct naar den Provincialen weg kan worden gereden. Mr. Buiskool zal een en ander regelen, zoo als hij meent, dat het moet; een moeilijk heid is, dat de burgemeester er nu niet is. I Een verwijt. Mr. Buiskool maakt de Commissie dit verwijt, dat hij in de vier we ken, dat de voorbereidinqen voor het feest plaats hebben, geen enkel lid der commissie bij zich gezien heeft en alles uit de krant heeft moeten vernemen. De heer Brugman heeft buiten B. en W. om beschikt over politie en andere zaken. Het gaat om de vraag: wat gebeurt er vanwege de commissie en wat niet? Spr. meent, dat de Betrouwbaarheidsrit georga niseerd is door een subcommissie onder de vlag van de Feestcommissie. Tegen den voetbalwedstrijd is geen be zwaar, mits deze niet onder kerktijd plaats heeft Muzikale optochten op Zondag zul len worden verboden. Bals zijn wel toege staan. Antwoord der Commissie. De heer Blaauboer zegt, dat de Feestcommissie niet verder is ge gaan, dan door den burgemeester vergund. De voetbalwedstrijd heeft Zondagmiddag van 3—7 uur plaats. De subcommissie werkt op zichzelf en is de zaken vooruit geloopen, heeft reeds aanplakbiljetten laten drukken. Verantwoordelijkheid dra gen wij daar niet over. Het was de plicht van den heer Brugman ge weest naar den loco-burgemeester toe te gaan. Mr. Buiskool herhaalt, persoonlijk be zwaar tegen den morgenrit te hebben, doch dezen ambtelijk niets in den weg te zullen leggen. Spr. weet echter niet of de burge meester het daarmee geheel eens zal zijn. De heer dc Moei merkt op, ter vorige ver gadering reeds als zijn meening te kennen te hebben gegeven, tegen den morgenrit te zijn, doch alles was reeds in kannen en kuiiken! De heer Wissekerke bevestigt dat de Com missie heelemaal los staat van de organisa tie van den Betrouwbaarheidsrit. De heer de Moei twijfelt er aan, of de Ka tholieken werkelijk betrokken zijn bij de actie van den heer Pilon. Mr. Buiskool vraagt of het niet de taak der pers is, den heer Pilon openlijk te vragen hoe hij aan de bevoegdheid komt, dc katholieken in deze zaak te mengen. Spr. noemt den brief in alle opzichten misleidend. De heer .De- Moei: Het is een leelijkc brief! Voorzitter licht den heer Buiskool nu in, dat er door de Commissie géén muzikale rondgang op Zondag georganiseerd is. Spr. zal den heer Brugman adviseeren, den rit om bijv. 12 uur te doen aanvangen. De burgemeester en de kennis Het courantenverslag der vorige vergade ring wekt den indruk, dat de burgemeester tegen de kermis is. Mr. Buiskool licht toe, dat de burgemees ter en het geheele college geen bezwaar hebben tegen kermis-attracties als zooda nig, doch legen het verpachten van kermis attracties aan personen, wien het slechts om winstbejag te doen is. Het college heeft met een dergelijke wijze van verpachten zeer onaangename erva ringen gehad. Omtrent de wijze van exploi tatie is voortaan toestemming van den burgemeester noodig. Nadat uit de op deze mededeeling volgen de discussie gebleken is, dat er slechts een schiettent cn enkele kramen zullen komen, (met kermisattracties kon men niet sla gen), verlaat mr. Buiskool de vergadering. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden wij den hierboven reeds aangeduiden brief van den Kerke raad der Gereformeerde Gemeente te Scha gen, waarvan wij het voornaamste gedeelte hier laten volgen: „Tot teleurstelling van een deel van de inwoners zal, naar de berichten in de pers te oordeelcn, ook de Zondag, één der dagen zijn, waarop de feestelijkheden zullen plaats hebben. Daardoor wordt de deelna me onmogelijk in Schagen voor diegenen, die de dag des Heeren w illen houden, zooals dat door den hoogsten Soeverein en Wetgever in zijn Woord wordt geëischt. Bovendien heeft onze Vorstin bij onder scheiden gelegcnheidcn getoond, dat Zijzelve wenscht te gehoorzamen aan 's Hceren ordonnantiën, zoodat een feest viering op Zondag, waaraan velen harer onderdanen, terwillc van hun consciëntie niet kunnen deelnemen, niet met Haar wenschen zal overeenkomen. Daarom vraagt ondergeteekende beleefd maar dringend het daarheen te leiden, dat de Zondag niet in de feestelijkheden wordt betrokken, opdat alle ingezetenen dit feest van dankbaarheid kunnen meevieren. De brief was geteekend door de heeren H. Pilon, praesus en G. de Graaf, wn. Scriba. Mededeeling van Schagen's Harmonicka- pel, dat de rondgangen tijdens de feest- wcck totaal f 125.kosten. Wordt aange houden. Bericht van de gemeente, dat het Pen heeft toegezegd, dat voor de verlich ting kan worden aangesloten op het pro vinciaal stroomnet a 5 ct. per kilowatt uur. Wordt aangehouden. Begrooting. De lijsten, welke in de gemeente hebben gecirculeerd, brachten tot nu toe ruim f 800 op. Men kan nu totaal over een bedrag van plm. f 1150.— beschikken. Het baart wel eenige moeilijkheid, met dit bedrag rond te komen, doch na eenig wikken en wegen wordt de begrooting vastgesteld. Programma. Tenslotte wordt het programma der fees telijkheden vastgesteld. Wij publiceeren het volledige programma afzonderlijk. Voor de voetbalwedstrijden worden eenige medail les en door de Schager Courant een beker beschikbaar gesteld. Een generale repetitie voor den volks zang zal op nader te bepalen datum wor den gehouden. Tweehonderd gulden aan prijzen zijn uitgetrokken voor het bloemen corso. Tijdens de geheele feestweek zal op de Gracht radiomuziek worden uitgezon den door de fa. J. Groot, Laan, alhier. Op de Gracht zullen Oranjezuilen verrij zen. Hierna sluiting. Zaterdag 3 Scpt. 20 u.: Fakkeloptocht met praalwagen, amazones, en Harmonieka pel, ge\olgd door alle Schager verccni- gingen. Zondag 4 Sept. 1519 u.: Twee voetbalwed strijden, opgeluisterd door Schagen's Harmonie; Schagen IISchoten II, Schagen ISchoten I. Betrouwbaar heidsrit voor automobielen en motor fietsen. Maandag 5 Sept.: Des morgens kinderspelen plaats en uur nader te bepalen. 1315 u. Volksspelen op het Noord: ringste ken voor dames, muilenrace met hin dernissen voor heeren. Kinderoptocht met versierde autopeds, kruiwagens en fietsen. Van 1517 u. Paardenrace om het lang zaamst op de Gracht. Na afloop: muzikale rondgang door de gemeente. 19 u. Muzikale rondgang door de ge meente. 20 u. Op de Markt optreden van Alfred Heller's wereldberoemde acrobaten en tra- pezenwerkers. Dinsdag 6 Sept. 8 uur Koraalmuziek vanaf den omloop van den toren der Ned. Herv. Kerk door dubbel mannenkwar- tet van Schagen's Harmonie. 10 uur Herdenkingsrede van den bur gemeester in den Muziekluin. Daarna volkszang met medewerking van dc Harmonie onder leiding van Jac. Jan sen. 14 uur groot Bloemencorso. 19 uur Geïllumineerd Bloemencorso, op geluisterd door muziek van de Harmo nie. BUURTCOMMISSIE NOORD. Kinderspelen en volksspelen. De buurtcommissic Noord vergaderde bij den heer Langendijk. In de plaats van den heer H. Wissekerke, die is verhuisd, werd tot voorzitter gekozen dc heer D. .Klos Pz. Als penningmeester zal weer fungeeren de heer D. Wit. Gezien den financieelen toe stand der commissie zal men ditmaal niet tot verlichting van hpt Noord kunnen over gaan. Wel werd besloten kinderfeesten en volks spelen te organiseeren. Zoo zal er o.a. wor den gehouden: een optocht met autopeds, kruiwagens cn fietsers voor kinderen, een muilcmace met hindernissen voor mannen boven 18 jaar en ringsteken op fietsen voor dames boven 18 jaar. Tot wedstrijdcommissaris werd nog ge komen de heer A. Ranke. LAAGSTE INSCHRIJVER. De Rijksgebouwendienst heeft gisteren te Den Haag aanbesteed de uitbreiding en ver bouwing der kazerne van het. vliegkamp „De Mok" op Texel. Laagste inschrijver was de heer G. Koning alhier, voor f 74.482.. EEN SPORTIEVE VACANTIE. Onze plaatsgcnoote, Mevr. W. Schmalz, heeft een mooie prestatie verreden op haar paard „Hclma" onder auspiciën van de A. N. W. B. Den llcn Augustus te Schagen gestart, heeft zij in tien dagen tijds 475 K.M. afgelegd rond het IJsselmcer. De route was van tevo ren door dc A.N.W.B. uitgestippeld, welk li chaam ook voor nachtlogies en controle door dierenartsen gezorgd had. Den geheelcn weg alleen gereden, heeft zij mooi en heel slecht weer -meegemaakt. Den 19en Augustus werd Schagen weer be reikt. Rijdster en paard verkeerden in schit terende conditie. Inmiddels heeft Mevr. Schmalz van de A. N. W. B. bericht ontvangen, dat aan alle ge stelde cischcn voldaan is cn zij de hiervoor uitgeloofde beker in.ontvangst kan nemen. Wij felicitcercn Mevr. Schmalz met deze moedige vacantie-prestatie. ZIJPE Bouwvergunningen. Burgemeester en Wethouders hebben de navolgende bouwvergunningen verleend: Aan Mevr. van der Vreede te Gouda tot het vernieuwen van een boerderij; aan Graaf Bcntinck te Goor tot het stichten van een schuur met vccstalling en een vceboet. Collecte. Door Burgemeester en Wethouders is aan de Paulus Verceniging te Amsterdam toe stemming verleend tot het houden van een collecte op 27 September a.s. Werkverschaffing. In deze gemeente worden pogingen aange wend om meer werkverschaffingsobjecten te vinden. Behalve naar objecten, uit te voeren door overheidslichamen, wordt gezocht naar werkverschaffingsobjecten bij particulieren. Het kan voorkomen, dat men bij voorbeeld een stuk land zou willen verlagen, doch dat deze verlaging zooveel zou kosten, dat men de productie van het bedrijf evenveel of meer zou kunnen verhoogen door voor denzelfden prijs land hij te koopen. In zulke gevallen kan uitvoering bij wijze van werkverschaf fing, waarbij rijk en gemeente in de kosten bijdragen, een zeer goede oplossing vormen, waardoor werk wordt uitgevoerd, dat achter wege zou blijven, indien geen subsidie zou worden gegeven, terwijl bovendien voor de toekomst een mooier en heter stuk land wordt verkregen. Wij hopen, dat de pogingen succes mogen hebben. Politie. Gevonden: kindernachtjaponnetje en blauw kindermantellje met koperen mari- neknoopen. SCHAGERBRUG. Door den Commissaris der Koningin is aan den hoor S. Kuiper alhier toestemming verleend tot liet verkoopen van zwak-alco- holischen drank zonder verlof in een tent op 't harddraverij terrein aan den Schager- weg op 13 September a.s. Hooibroei de oorzaak. Gisterenmorgen vroeg is de kapi tale, verleden jaar nieuw gebouwde modelboerderij van den heer D. Appel te Veenhuizen (Gem. Hecrhu- gowaard) tengevolge van hooibroei in de ascli gelegd. De brandweer van Heerhugowaard, welke spoedig ter plaatse was, stond voor een hoo- pelooze taak, wat betreft de blus- sching der boerderij; zij smaakte echter het genoegen dc woning, wel ke wel los van de boerderij staat, maar slechts op een afstand van en kele centimeters daarvan is gelegen te behouden. Verzekering dekt de schade. De brand is omstreeks vier "uur uitge broken. De brandspuit, direct gewaarschuwd arriveerde om ongeveer half vijf. Van de boerderij was toen echter niets meer te redden. Fel sloegen de vlammen uit het groote gebouw en verspreidden een enorme hitte. Groote hoeveelheden water werden op dc vlammenzee geworpen, maar veel gaf dit niet. Toen het vuur tenslotte bedwon gen was, waren eenige brokstukken muur, verhogen brokken ijzer, verkoolde houtres- ten en een geweldige zuil zwart gebrand hooi nog slechts het overblijfsel van de eens zoo trotschc modelboerderij. Nog lang werd er op het hooi gespoten; onze foto geeft hiervan een aardig beeld. De hnoivoorraad beliep een hoeveelheid van niet minder dan 150 wagens, zoodat de broei in deze enorme massa natuurlijk niet direct kon worden weggenomen. Af en toe zag men nog rookpluimen hoven de puin- lioopen en de brandweer bleef danook op haar qui-vive. Een geheele collectie landbouwwerktuigen zooals boerenwagens, driewielde karren, een elevator etc., alsmede dc gloednieuwe waterinstallatie, werd door het vuur ver nield. Zelfs drie katten zijn vermoedelijk in de vlammen omgekomen; men heeft ze ten minste nog niet weergezien. Het hooi moest later op het land gesleept worden, een werk, dat vele uren in beslag heeft genomen. Vermelden we tenslotte nog, dat wethou der Koov geruimen tijd op het terrein van den brand aanwezig was.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5