is! Wapenschouw voor H» M. de Koningin Geen nieuwe dysenterie- gevallen te Keerhagowaard Postvluchten op I Wiehm jutuUA Tromgedreun begeleidt den voetstap van tienduizenden militairen OFFICIEREN EN MANSCHAPPEN, PAAR- DEN EN PANTSERWAGENS TREKKEN VOORBIJ. De feesten ter gelegenheid van het 40 jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin zijn' gisteren in den lande ingezet met de groote troepen revue van het Ncdcrlandsche leger te land en ter zee. Langs den weg waar de troepen zouden defileeren heerschte reeds 's morgens vroeg een enorme drukte, evenals bij het station, waar te 9.50 het laatste contingent militai ren werd afgeleverd. De Jantjes komen. Wij hebben enkele oogcnblikken op het perron gestaan en maakten daar de aankomst van den trein uit Den Helder mede: de matrozen ston den in een oogwenk in secties gereed, commando's weerklonken en in voor beeldige discipline marcheerde de troep aan de achterzijde via den Bijswijksclieweg en langs wijk zeven naar het Malieveld. Voorop het marinekorps van Leistikow, daarachter de adelborsten, verder de mari niers en de matrozen: de pijpers bliezen, de trommen werden geroerd en het publiek-liep op de maat met de troep mee In totaal hebben de beide Haagsche stations 10.000 manschappen, 1000 paarden en 600 rijwielen verwerkt. Koks in het geweer! Op het Malieveld zijn leger en marine reeds vroeg broederlijk vereenigd. Op de vier hoeken van het groote grasveld staan keukenwagens opgesteld en koks in hemdsmouwen zijn reeds bezig met het snijden van.vleesch het verder toebe reiden van een stevigen maaltijd, die na het défilé zal worden opgediend. Op de tribunes. Duizenden en duizenden slaan langs de van Alkeiriadelaan geschaard en op de daarachter gelegen duintoppen. Op de tribunes voor dc gonoodigden, on geveer 300 meter van Alkomadelaan Pompstationsweg opgesteld, is het een we meling van kleuren en goud: epauletten, ridderorden en grootkruizen ziet men bij tientallen. De Indische zelfbestuurders zijn voor zoover zij niet een rang in bet leger heb ben, in hun in heomsche hofgewaden ge kleed. De sultan van Ponlianak reed in een groote glanzende limousine met den gou den pajong voor en had ieders belangstel ling. Op de tribunes merken wij o.m. op de ministers Colijn. van Dijk, Wclter, Patijn, Gesoling. Slotcmaker de Bruine, de Wil de. van Buurcn, Stecnberghe en Bomme en tal van leden van bet Corps Diplomatiquc, jhr. dr. J. Loudon, vire-president en leden van den Raad van Staten, president, vicc- presidenten en leden van den Hoogen Baad. Voorts zien wij verscheidene oppernfficie- ren en oud-opperofficicren, o.w. generaal Snijders, vlaeofficieren en burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam. 's-Gravenha- ge. Utrecht en van verscheidene andere groote gemeenten, leden van den raad van Defensie en Kamerleden, dc meesten ver gezeld van hunne dames. Onder het koninklijk baldakijn hebben zich de leden van II. Ms. Militair huis opgesteld en ook de chef van den generaleu staf, lui tenant-generaal Boynders en de chef van den marinestaf, vicc-admiraal Furstner. Aankomst van de Koningin. Precies twee uur komt II.M. de Ko ningin, vergezeld van Prinses Julia- na en Prins Bomhard op het kruis punt van de van Alkcinadclaan en den Pompstationsweg uit de richting Ruigenlioek aan. De Koningin en Prinses Juliana zijn gezeten in een open calèche met 4 paarden bespannen. De Prins heeft tegenover Haar plaats genomen. In een open volgrijtuig, achter de calèche hebben plaats genomen vice-admiraal Bau- duin, chef van het Militaire Huis van de Koningin, de hofdame, jkvr. Schimmelpen- ninck van der Oye en een hofdame van de Prinses. Na de begroeting door den commandant van het veldleger, luitenant-generaal .1. J. G. Baron van Voorst tot Voorst zet de Kon. Mili taire kapel het „Wilhelmus" in en het is een plechtig en ontroerend moment, als duizen den en duizenden dit volkslied meezingen en de Koningin en het Prinselijk Paar toejui chen. Even voorbij het baldakijn zwenken dc twee jockcy's, die in scharlaken roodc tu nieken gekleed zijn, rechtsom cn rijden lot ,vlak voor het paviljoen. Prins Bernhard, gekleed in het groot-tenue van kapitein van do Grenadiers, stijgt uit en reikt Prinses- Juliana de band bij het uit stappen, waarna hij de Koningin behulpzaam is. H. M. de Koningin is gekleed in een licht blauwe robe met een hoed van dezelfde kleur en draagt een bont, prinses Juliana heeft, een gebloemde robe aan en draagt een witten hoed. De commandant van het Veldleger, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Het défilé begint Enkele minuten later, op het bevel van den commandant van het défilé luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, begint de wapen schouw. Dc eerste groep van dit défilé bestaat uit de koloniale reserve plus minus 200 man sterk, dan ondcrdeelen van de Koninklijke Marine, waar onder adelborsten van het Ko ninklijk Instituut der Marine, pl:m. 800 man met muziekcorps, troepen te voet der Ko- ninkl. Landmacht en de vaandels met regi- mentscommondanten cn vaandelwachten der 13 regimenten infanterie, waarvan geen ver dere ondcrdeelen aan het défilé deelnemen. In totaal nemen van de infanterie deel 20 bataljons te voet: bij dc gemotoriseerde troe pen volgden nog 2 bataljons in auto's. In deze. eerste groep zijn 4 muziekkorpsen inge deeld. Marechausee en politietroepen. Achter-de .infanterie volgen, onder bevel van den gouverneur der Koninklijke Mili taire Academie, de marechaussee en de politietroepen te voet, de inrichtingen van militair onderwijs, waaronder de cadet ten der Kon.. Militaire Academie, pl.m. 600 man, en liet detachement van de kust- artillerie. Een belangrijk onderdeel in deze groep wordt gevormd door het regiment genietroepen met muziekkorps en 2 batal jons, zoomede een detachement tier ponton niers en torpedisten. Dan volgt het bataljon geneeskundige troepen en liet kaderbataljon, pl.m. 600 man sterk, sluit de hoofdgroep der troe pen te voet af. In stx-amimc rijen, de hoofden rechts ge draaid, marchecren de regimenten voorbij. Het publick blijft juichen en het is ver wonderlijk om te zien hoe door allen, hier aanwezig, de vaandels met de noodigc eerbewijzen worden begroet. De Koninklijke Militaire Kapel speelt steeds door marschen, de diepe tromimen dreunen dof en daar tusschen door klinkt het wonderlijk rhytlime der stappende voeten, keu rig gelijk als ware er maar één voet, welke den grond raakt. Huzaren in draf. Na het défilé van de infanterie-regimen- ten volgt tioofdgroep 2 met een tusschcn- ruimte van 8 minuten. Deze groep bestaat uit 2 regimenten hu zaren (8 eskadrons), in totaal ongeveer S00 ruiters met het muziekkorps der huza ren aan het hoofd. Verder zien wij in deze groep oen rijdende batterij van 7 veld van het korps rijdende artillerie. De huzaren hebben bij het publiek bui tengewoon veel succes, ook al omdat zij in draf voorbijreden. Daarna defileert voor H. M. de Koningin liet regiment wielrijders, met 2 bataljons, beperkt tot samen ruim 500 man. De veldartillerie. Bijna onmiddellijk achter de tweede hoofd groep sluit aan de derde hoofdgroep, de veld artillerie. De verschillende batterijen, die telkens met twee stukken naast el kaar defileeren, geven een beeld van het aangespannen geschut. De laatste groep bestaat uit ge motoriseerde troepen. Zij defileeren met een snelheid van 25 K.M. ner uur en geven een indrukvan de voortgeschreden moderniseering in de koninklijke landmacht, in 't bij zonder ten aanzien van motorisatie en mechanisatie. Ook hier wordt in dubbele colonnes ge defileerd. Twee compagnieën autotreinen van het korps motordienst openen de groep. Dan volgt een bataljon van hel nieuw gemotoriseerde pantserafweergeschut waarna een motorbatterij van het korps rijdende artillerie als vertegenwoordigster van de zware motorartillerie voorbijtrekt. Vervolgens komen 2 escadrons pantser wagens van de lichte troepen met een 20 tal van de nieuwste soort, een escadron van het te regiment huzaren motorrijders en een peloton motormitrailleurs van het regiment wielrijders. Aan hét défilé te land hebben deelgenomen 659 officieren, 12631 manschappen, korporaals en onder officieren, 1817 paarden, 115 kanon nen, 40 caissons, 245 personen- en vrachtauto's, 30 pantser- en rups pantserwagens, 8 zoeklichten, 331 motoren en 558 rijwielem Vliegtuigen ronken. Tijdens het" défilé vlogen, onder hevel van den reserve-luitenant-generaal M. Raayma- kers, 87 machines in 7 groepen hoven de van Alkëmadclaan. De commandogroep, bestaande uit 3 vlieg tuigen, was kenbaar aan oranje-wimpels en vloog op 150 meter afstand voor groep 1. Groep 1 bsetond uit een eskader Koninklij ke Marine van 4 C._ V. machines en 10 FK 51 vliegtuigen. Groep 2 was.samengesteld uit 15 FK 51 vliegtuigen. De groepen 2, 3. 4, 5, 6, en 7 behoorden tot de Kon. Landmacht en ston den onder bevel van den commandant der luchtvaartafdeeling die aan het hoofd van groep 2 vloog. Het einde. Het was tien minuten voor 4 toen het ge- heele défilé geëindigd was. H.M. de Koningin ontbood de commandeerende hoofdofficieren bij zich en betuigde hun allen haar te vredenheid over het verloop van het défilé. De calèche reed wederom voor en terwijl het „Wilhelmus" weerklonk, namen de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bern hard in de calèche plaats en reden zij de van Alkemadelaan af onder de meest uitbundige toejuichingen van het publiek. Het vertrek der troepen had op dc meest ordelijke wijze plaats. Eerst echter werden de mannen op het. Malieveld versterkt met een warmen maaltijd, twee „krentenmik ken" 'cn een" appel. De vredige „staat van beleg" behoort weer tot het verleden. Indische vorsten bij Prinselijk Paar Heden ontvangst op Huis ten Bosch. Heden zullen door het Prinselijk Paar de thans in Nederland vertoevende Indische sultans cn de afgevaardigden uit de vorsten landen op het Huis ten Bosch worden ont vangen,. Kinderverlamming en nekkramp Vier patiëntjes overleden. Te Waddinxveen zijn twee nieuwe gevallen van kinderverlamming voorgekomen. In totaal zijn er thans zeven gevallen, waarvan drie met doodelijk gevolg. Van deze drie zijn er twee kinderen uit één gezin. Voorts is te Waddinxveen een ge val van nekkramp geconstateerd. In de gemeente Stolwijk is een tweede geval van kinderverlamming aangegeven. liet aantal gevallen van kinderverlam ming te Alphen aan den Rijn bedraagt thans acht. Tot dusverre is één patiënt over leden. Weer vier gevallen. Gistermorgen zijn bij den directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en ge zondheidsdienst te Rotterdam opnieuw vier gevallen van kinderverlamming aangegeven De kinderen zijn in ziekenhuizen opgeno men. Eén der patientjes is afkomstig uit een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Van overheidswege zijn tot nu toe geen verdere maatregelen genomen. In de bocht passeeren Verkeersbotsing te Zwollerkers pel. Gistermiddag had in de Wipstrikkcrallee terli oogte van 't Punt, waar deze aansluuit aan den oprit naar de nieuwe brug over het Almelosche kanaal, onder dc gemeente Zwol- lerkerspcl, een botsing plaats tusschen een vrachtauto cn een motorrijwiel, bereden door den veehandelaar F. Mcrjcnbcrg uit Zwollbrkerspel. Zoowel dc automobilist als de motorrijder kwamen uit de richting van de Watersteeg. Waarschijnlijk heeft de motorrijder rie vrachtauto beiden wilden de brug oprij den, nog in de bocht willen passeeren, het geen hem noodlottig is geworden. Hij werd over den weg geslingerd en bekwam een lichte hersenschudding, alsmede een gebro ken boen. De vrachtauto werd licht bescha digd. Door de politie wordt naar de schuld vraag een onderzoek ingesteld. Kort na dit ongeluk raakte de heer W. uit de Wipstrik, die ijverig medewerking had verleend bij het transport van den ge wonde, buiten bewustzijn, zoodat ook deze moest, worden geholpen. Echtpaar op motor verongelukt Botsing met auto. Gisteravond laat keerde het echtpaar Smit uit Enschede, dat eenige dagen op Ameland had doorgebracht, per motor huis waarts. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de heer S. nabij de Dokkumer trekvaart in botsing gekomen met een hem tegemoet rijdende auto, mot het gevolg, dat hij en zijn echtgcnoote tegen den grond werden ge slingerd. De gevolgen waren voor den heer S. fataal. Het echtpaar, dat ter plaatse de eerste hulp werd verleend, is naar liet aca demisch Ziekenhuis te Groningen overge bracht, alwaar de heer S. kort na aankomst aan de hekomen verwondingen is bezweken. De toestand van mevr. S. haart geen zorg. liet slachtoffer was 28 jaar oud. Krachtige maatregelen der overheid SPANNING ONDER DE BEVOLKING AFGENOMEN. VEEL WORDT ER NOG IN DE SLOOTEN GEWASSCHEN. Gistermiddag had op het raadhuis van Hecrhugowaard een bespreking plaats van den geneeskundig inspecteur voor de volksgezondheid in Noordholland, Dr. J. J. Th. Dover, den Burgemeester van Heerhu- gowaard en de 3 plaatselijke medici, de art sen F. C Spierings, J. Zwarteveen cn J. Swart, in verband met de te Ileerhugo- waard Noord geconstateerde gevallen van bacillaire dysenterie en de tegen uitbrei ding van deze besmettelijke ziekte te ne^ men maatregelen. Door de plaatselijke medici werd de geruststellende mededeeling gedaan, dat de kleine epidemie, zooals het zich thans laat aanzien, tot stil stand is gekomen en er dus geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Daar voorkómen heter is dan genezen, werd bij de bespreking overeengekomen, dat eenige doeltreffende maatregelen zul len worden getroffen die liet voortschrijden van de besmettelijke ziekte kunnen voor komen. In 'n bekendmaking aan de bevolking zal de Burgem. de ingezetenen er voor waarschu wen gekookte vruchten of ongekookte groen ten te gebruiken en er op aan dringen dat •geen vaatwerk of waschgoed wordt behan deld dan in leidingwater of in gekookt re genwater. Daar alle slootwator gevaarlijk is, vermijde men de aanraking daarmede. Het zwemmen in binnenwateren wordt ten sterkste ontraden. Mochten zich nog nieuwe gevallen voor doen dan zullen do patiënten onverwijld in de barakken der Alkmaarsche ziekenhuizen worden opgenomen. Afzondering van huis genoot en werd alleen noodig geacht in exccptioneelc gevallen. Tot nog toe zijn slechts twee van deze exceptioneele geval len voorgekomen waarbij huisgenootcn van een gezin met 10 kinderen ter afzondering in de barakken zijn geplaatst. In het hier- bedoelde gezin Tessclaar deed zich een sterf geval voor. Van een ander gezin zullen eenige tijdelijke hnisgenooten eveneens in de barakken voor korten tijd worden opge nomen. Ontsmetting van woningen werd in de gegeven omstandigheden niet noodig ge acht. De geconstateerde ziektegevallen be perken zich tot drie gezinnen allen woon achtig te Hcerhugowaard-Noord. vanwaar de kinderen schoolgaan op de R.K. lage re school aldaari In verband daarmede heeft de Burgemeester op advies van den geneeskundigen inspecteur alleen de sluiting gelast van genoemde school. De consequentie brengt mee dat voorloopig ook het samenkomen van de kinderen des morgens in de kerk, hetgeen voor dc aanvang van den schooltijd gebruikelijk is, moet worden ontraden. Voor de openbare lagere school te Heer- hugowaard-Noord zal de maatregel worden getroffen dat urinoirs en W.C.'s dagelijks met lysol worden ontsmet. Dit vrij krachtig ingrijpen bij den aan vang der kleine epidemie te Heerhugowaard zal stellig voorkomen, dat de ziekte snel om zich heen grijpt. De verwachting is dan ook dat wanneer dc burgerij de door den Burge meester te publiceeren wenken in acht neemt, er geen vrees voor verdere uitbrei ding behoeft te bestaan. Men make zich dus niet onnoodig onge rust en men wete dat door de medici alles wordt gedaan om uitbreiding der ziekte te gen te gaan. Bevolking gekalmeerd. Nu zich tot gisteravond geen nieu we gevallen van dysenterie (disen- teria baccillaris) hebben voorgedaan, is de bevolking van het Koordeind, die zich gistermorgen in ernstige spanning bevond, zeer gekalmeerd. Allerlei verhalen van het ontstaan der ziekte deden reeds de ronde. Zoo vond de meening, dat het gevallen regenwater der vorige week, dat naar men beweerde roodachtig zag, de oorzaak zou zijn, bij ve len ingang. Zooals altijd deed zich ook thans de dra matiek gelden. In het gezin Tesselaar, dat 10 kinderen telde, waaronder één meisje, viel dit laatste, een kind van 12 jaar, als slachtoffer. De gezinnen wonen tamelijk ver van el kander. zoodat ook directe onderlinge aan raking niet als oorzaak kan worden aange nomen. Onhygiënische toestanden. Reeds meermalen werd in onze berichtgeving er op gewezen, dat een deel der bevolking het met de hy giëne v.n.I. waar het groenten en melk betreft, zoo nauw niet neemt. Nog altijd ziet men dat slaboontjes, die wat modderig geworden zijn en worteltjes (die dikwijls door kinderen rauw gegeten worden voor zij naar dc veiling gaan, in de sloot worden afgcwasschen, om ze er meer presentabel uit te laten zien. Ook melkbussen ondergaan nog dikwijls een „slootbad", terwijl men dan tevens wel eens constateert, dat het privaat niet zoo erg ver weg is. 7ertrek van 'calc. 29 Aug. jMedaa 29 |Basra 29 Aug. [Athene 29 (heenreis) lBasra 29 Au*' lJodha'88 Valk (terugreis) Gier (heenreis) Torenvalk (terugreis) Rang. I Aug. [jodhp, 29 Systematisch worden thans de ove- sloot staande privaten opgeruimd, doei wij ls zijn de eigenaars niet bij machti de kosten Ie dragen van den aanleg een septic-tank, en wordt uitstel gevr Waar momenteel met regeeringshui gelegenheid bestaat arbeiderswoning verbeteren, zou het niet ondienstig zj]n alvast bij vele arbeiderswoningen deze tie tot een urgente werd gemaakt, Wat is dysenlt Waar soms nog misvattingen beslag trent het wezen der dysenterie lijkt kr niet ondienstig; hieronder eenige bijzJ heden over de ziekte te laten volgen, g Dysenterie noemt men een hevige «i rische ontsteking van het slijmvlies vt£ darmkanaal vooral van den dikken A Zij is hieraan te kennen, dat aanmerkt gedeelten van het slijmvlies afsterven, dat de bloedsomloop gestremd is en té doode wccfseldeelcn in kwalijk riek? vlokken veranderen, die bij den stoei, worden geloosd! De stoelgangen volgen elkaar snel a zware gevallen zijn er nauwelijks tus? poozen bij, cn vooral na elke ontlasting de lijder lievige kramp en pijn in hel da ment. De ontlasting is slijmerig, eter bloederig, vaak met resten van foccaai sa's, terwijl de slijmklompjes vaak den van sagokorrels hebben. Op de ontbl deelcn van het darmkanaal blijven z» achter, die met achterlating van lidte» kunnen genezen en later wel eens vaarlijke vernauwing van het darmfi veroorzaken. Men onderscheidt twee vH van dysenterie, een die door amoeben® parasieten) en een die door bacillen»' veroorzaakt. I De eerste is tropisch besmetelijk dik dood el ijk door de algemcenc uitpik bloedingen uit den darm en doorbraai de dysenterische zweren in de buil waardoor bui'kvliesontstekïng ontstaat geeft zij vaak aanleiding tot. abces den lever. De bacillaire dysenterie is Europeesche en 'ang zoo kwaadaardij want ze veroorzaakt slechts oppervUij zweren in het slijmvlies van den dij darm. MEER DAN 2000 MAN BIJ FOKKE1 DIENST. Gister werd bij de Fokker fabriekej de overzijde van het IJ te Amsterdt 1500ste man in dienst gesteld. Tezame dc 517 arbeiders, die in andere fabriel Nederland aan den bouw van Fok kei tuigen werken, bestaat het geheele noel thans uit 2017 personen. Dit isr grootste bezetting, welke de Fokkerij ken sedert haar oprichting te Amsti heeft gekend. Laatste kans voor W en Groenewegen Samenstelling herkansingsii achter den motor. Naar wij vernemen zijn de beide heri singsritten voor het wereldkampioen», der stayers, welke hedenavond in het pisch stadion te Amsterdam zullen trol verreden, als volgt samengesteld: Eerste rit: Severgnini (Italië), Groew gen (Nederland), Fombellida (Spa Sucter (Zwitserland en Szekeres (Hond Tweede rit. Lemoine (Frankrijk), t (Nederland,) Heimann (Zwitserland), G; za (Italië) en Ronsse (België). Piet van Nek eindigt t een uur achterstam De jonge Franschman Rossier heel! omloop van het Westen gewonnen. 1 in de voorlaatste étappe wist hij Cogar dc leidersplaats te verdringen. Op dez vende étappe werd de Belg van Cau herghe winnaar, maar Rossier kwam ai veilde aan in denzelfden tijd, nl. 5 ta min. 56 sec. over de 205 k.m. naar Brieux. Piet van Nek was in een grot de 21ste plaats aangekomen met een van 5 uur' 34 min. 47 sec. In de laatst' welke van St. Brieux naar Rennes va over een afstand van 231 k.m. werd Clf winnaar in 6 uur 22 min. 13 sec. PkJ Nek eindigde als 35ste met. ruim 2 niin| achterstand. Rossier behield zijn led plaats cn werd dus winnaar met een t<| tijd van 46 uur 59 min. 24 sec. Tweede ijl gili in 47 uur 42 sec. Derde de Belg ft! domme in 47 uur 4 min. 30 sec. Piet Nek eindigde als 21ste in 48 uur 1 mw Prachtige sprong va» Poolsche athlete Tijdens atletiekwedstrijden te Lodz de befaamde Poolsche athlete Stella siewicz het. verspringen met een pracM sprong van 6.04 M. Op 17 Juni j.1. heeft! Walasiewicz het wereldrecord verspril op haar naam gebracht met een alfj van 6.05 m., gevestigd te Cleveland (01 Op 18 Sopt. 1937 sprong de athlete 6.0W maar beide laatstgenoemde prestaties nog niet als wereldrecord of Europeesd cord gehomologeerd. liet offirieele record staat, sedert 1928 op naam van Titomi (Japan) met een afstand va«J m„ terwijl het offieiecle Europeesch sedert 25 September 1937 op naam van de Duitsche athlete Krauss, vtl I

Schager Courant | 1938 | | pagina 2