Oranje-Bal Race op Paarden Plaatselijk Nieuws. Tentoonstelling Fa. SCHMALZ - Schagen L. VAN RIJSWIJK - Schagen Kwaekilinpatacte Kermis Schagerbrug Het Paard van Troje Vlaggestokken Losse houders compleetf3.25 Politiek en ambtenaren Hoe verkrijgt men gezonde gladiolenknollen Landbouw-Jongerendag WIERINGEN Schagerbrug Bezoekt tijdens de SCHAGER FEESTEN Prijzen 25.- 15.- 10.- 5.- Standaard Vlaggen Vergadering Br. op Langendijk Vanaf lieden hor weder: 5 pond prima HDNDVET 1.8711 10 pond prima RUND VET 3.50 Rond-, Kalfs- en Varkensslagerij Kweldam, Schagen, Tel. 64 repetitie volkszang. Op een nader te bepalen avond, waar schijnlijk a.s. Vrijdag, zal in den Muzicktuin niet de Harmoniekapel een repetitie worden gehouden van het geheele muziekprogram ma, dat op den ochtend van den Nationalen lecstdag den Muziektuin zal worden uit gevoerd. Het programma bestaat uit: 1. Koraal voor Orkest. 2. Jubileum-ouverture. 3. Oude Wilhelmus. 4. Jubileum lied. 5. 6. en 7. Vaderlandsche liederen. 8. Oud Wilhelmus (gezongen door allen.) stand der werkloosheid. Op Zaterdag 27 Aug. 1938 stonden 17 werlc- loozcn ingeschreven, waarvan 7 in de steun regeling, terwijl 10 werkloozcn uit hun bondskas trekken. De werkverschaffing in de Schagcr Kog ge, uitgevoerd door het Hoogheemraadschap, is'met 20 Aug. stopgezet arbeidsbemiddeling. Op Zaterdag 27 Aug. stonden 19 werkzoe kenden ingeschreven, waarvan 7 grondwer kers, 4 timmerlieden, 1 metselaar, 1 afschrij ver, 1 chauffeur, 1 walsmachinist, 2 landar beiders, 1 stoffeerder en 1 magazijnbedien de. In dezelfde week van voorgaande jaren bedroegen deze cijfers: 1933: 56; 1934: 73; 1035: 19; 1936: 81; 1937: 40. huldebetooging regeerings- jubileum. Kaar wij vernemen zal de repetitie voor Öe jubileumoptocht te Den Helder op 31 Aug. as. wegens de vele bezwaren der afgevaar digden uit dit district niet doorgaan. vergadering de baars. De hengelsportvereeniging De Baars hield gisteravond haar ledenvergadering in het Clublokaal van den heer P. Bontes. Te negen uur opent voorzitter de vergade ring met een kort welkomstwoord, waarna de secretaris de notulen der vorige vergade ring leest, welke onveranderd worden gocd- 1 gekeurd. De volgende agenda punten werden vlug 'afgehandeld. Ingekomen was een schrijven van de H. S. V. Barsingerhorn houdende een verzoek ooi deel te nemen aan den grooten Personee- len wedstrijd op 18 Sept. Daar onze tweede wedstrijd tevens jubi leum wedstrijd op 18 Sept. wordt gehouden in den Polder Valkoog is het niet mogelijk aan dezen wedstrijd deel te nemen tenzij de H. S. V. Barsingerhorn haar datum nog ver anderd. De prijsuitreiking zal niet, zooals ge woonlijk op Zondag maar op Maandag 19 Sopt. plaats vinden in het clublokaal waar ieder aanwezig lid een verrassing zal wor den overhandigd. Door tusschenkomst van den heer P. Bon tes is de H. S. V. De Baars weer in het be zit gekomen van een nieuwe beker die on der de leden zal worden vervischt. Deze be ker is een cadeau van de ITeinekens Brouwe rij. Ook heeft de H. S. V. De Baars besloten om doel te nemen aan de a.s. jubileumfees ten op 6 Sept. a.s. en een wagen mede te la ten rijden in den optocht. Ka rondvraag sluiting. Onze Oost Geen verdere beperking der bur gerrechten van ambtenaren ge- wenscht, dan die de Grondwet gedoogt. Na een redactiewijziging te hebben onder- j gaan is thans definitief de volgende motie voorgesteld door leden van den Indischen Volksraad, dc hceren Blaauw, Kerstens, C. C. van Helsdingen, Soetardjo en Thamrin: De Volksraad Gehoord de debatten, van oordeel, dat door de overheid aan 'de uitoefening v. staatsburggerrechten, als bijv bet lid zijn van een politieke partij, het aan hangen van een bepaalde staatkundige mee ning, het in woord en geschrift uiting geven daaraan, geen verdere beperkingen behooren te worden gesteld, dan die op grondwet en wet gegrond zijn, dat bovenbedoelde beperkingen evenmin behooren te worden gesteld ten aanzien van overheidsdienaren in het algemeen, dus ook niet t.a.v. ambtenaren van bestuur en poli tie en van burgemeesters, voor zoover zij hun staatsburgerrechten niet in functie uitoefe nen, verzoekt de regeering bij het bepalen van haar houding tegenover overheidsdienaren met deze mccning rekening te houden. Deze motie zal begin September in deze zitting van den volksraad aan de orde ko men, meldt Aneta uit Batavia. weer bosch onder staatsbeheer. De uitgestrekte bosscben in en om de nuurtsehap Austcrlitz, gemeente Zeist, voor heen bezit vormend van de fam. de Beau- ïïlr *,Z'!n ,yexr^ocht aan Staatsbosclibeheer. Het betreft hier 600 bunder boscli en heide. Uit onze omgeving W1ERINGERMEER Kon. onderscheidingen. Bij Kon. Besluit van heden is' benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, C. L. de Bruijn, secretaris van de directie van het Openhaar Lichaam „de Wièringer- meer", lid v an den Raad dezer gemeente; tot ridder in de Orde van den Nedcrland- schen Leeuw lr. A. L. II. Roebroek, di recteur-generaal van den Landbouw, te 's- Gravenhage, vroeger alhier. HOOGWOUD AARTSWOUD. Gymnastiek demonstratie. De gymnastiek demonstratie trof prach tig weer, waardoor veel volk op de been was. In optocht met vaandel voorop, werd door het gehcele dorp gemarcheerd naar het ter rein Grootes, waar de opgewekte tonen van de muziek van den luidspreker van Sasburg bijna over het geheele dorp klonken. De ver schillende oefeningen werden in vlot tempo onder leiding van mcj. Vos en den heer Vis ser afgewerkt. Het publick zittend op het grasveld genoot met volle teugen. Het was wederom een goed geslaagde middag met 's avonds bal na in café Visser. HARENKARSPEL dirkshorn. Werkverschaffing Naar wij vernemen moeten belanghebben den, die in het a.s. seizoen werkzaamheden als baggerwerk, slootwerk, enz. in werkver schaffing willen laten uitvoeren zich thans reeds opgeven. Deze opgave houdt geen ver plichting tot uitvoering van het aangevraag de werk in. AMSTERDAM, 29 Aug. Veemarkt. 479 Vette koeien: le kw. 74—78 ct., 2e kw. 62—72 ct., 3e kw. 50—60 ct. per Kg.slachtgewicht; 24 stieren 5460 ct., 78 melk- en kalfkoeien f 200270 per stuk, 85 vette kalveren: 2e kw 4560 ct., 3e kw. 42—52 ct. per Kg. levend gewicht; 73 nuchtere kalveren f 813 per stuk, 1040 schapen en lammeren: schapen f 20—25, lammeren f 1417 per stuk, vleeschvarkcns wegende van 90—110 Kg. 67—68 ct., en enkele hooger, zware varkens 6566 ct., vette varkens 6364 ct. per Kg. slachtgew., 2 paarden. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht Run deren behoorlijke aanvoer, handel zeer stug en vaste prijzen. Melkkoeien matige aanvoer en weinig handel, Vette kalveren matige aanvoer, handel ü*aag met lagere prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlug en prijshoudend. Schapen rui me aanvoer, handel zeer stug met hoogere prijzen. Varkens ruime aanvoer, handel levendig, prijzen voor vleeschvarkens vast, vette varkens iets lager dan Woensdag j.1. Paarden geen aanvoer en handel. ROTTERDAM, 29 Aug. Vlasmarkt. Aanvoer: 700 Kg. blauw, schoon 60—68 ct., 4650 Kg. Hollandsch geel 60—6S ct. per Kg. Door onvoldoende vraag blijft de stemming vast, terwijl alles ver kocht werd. Veemarkt. 'Aanvoer: Totaal 2648 stuks, t.w.: 722, vette runderen, 314 vette kalveren, 13 graskalveren, 857 schapen en lammeren, 741 varkens, 1 hok. Prijzen per Kg. Vette koeien le kw. 74 ct., 2e kw. 63 ct., 3e kw. 42—50 ct., vette ossen 6S6145-50 ct., vette kalveren 958560-70 ct., varkens (levend gewicht) 54—5352 ct,. schapen 433530 ct., lammeren 504338 ct. Prijzen per stuk: schapen f 2420—17, lammeren f 16 12—S. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer flink, handel traag, prijzen van vorige Dinsdag goed te handhaven; prima koeien tot 78 ct., prima ossen tot 72 ct. Vette kalveren, aanvoer ruim, handel stroef, prijzen le en 2e soort onveranderd, 3e soort iets lager. Schapen en lammeren, aanvoer ruimer, handel lui, prijzen mager. Varkens, aanvoer ruim, handel matig, dalende prijzen. Een partij schapen werd voor export verkocht. Piantenziektenkundigen Dienst Eenvoudige en goedkoope cul tuurmaatregelen. Ieder die iets met gladiolen te maken heeft zal zich nog levendig voor den geest kunnen halen, hoe veel ellende en narigheid in het af- geloopen leveringsseizoen van de gladiolen beleefd is. Weliswaar hebben de verhouwers, dus de binnenlandsche leveranciers, daarvan het minst bemerkt omdat die hun knollen zoo snel mogelijk na het rooien van de hand doen doch ook met het bewaarde plant goed heeft men wel onaangename ervaringen opgedaan. Tot voor korten tijd waren de voornaam ste gladiolenziekten o.a. het droogrot, hard- rot en schurft. Ziekten, die een internatio nale vermaardheid (beruchtheid) hadden. Die ziekten hadden echter zelden tengevolge dat men geen knollen overhield. De ver schillende verschijnselen van die ziekten beschouwde men in Europa meer als schoon heidsgebreken. Plantte men n.1. zulke zieke knollen uit, dan liet de bloei niets te wenschen over tenzij de knollen heel en heel erg waren aangetast. In sommige andere werelddeelen waren do gevolgen van die ziekten, naar men zeide van meer ernsligen aard. Dat waren echter werelddeelen, die niet als onze grootste af nemers te bock stonden. Alle landen hadden bepalingen om den Verloof d: NEL VAN EETEN en JAAP MUNTJEWERF. Wieringerwaard, 31 Aug. 1938. Anna Paulowna. C. J. HAARS en M. HAARS—le Clcrcq zeggen, mede namens wederzijd- sche Ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Castricum, 30 Aug. 1938. Nuhaut van der Vecnstr. 5. De heer j. VAN EETEN, Kerkweg, Anna Paulowna, wordt bedankt voor de genot volle en onvergetelijke reis naar Apeldoorn, ons aangeboden. Zijn Bonnenspaarders. Vereen, v. Oudl. der R LIS. te Schagen te Purmerend Bij voldoende deelname zal een bus rijden vanaf Schagen a fl— p. persoon. Aangifte liefst deze week bij P. S. EEN HOORN tc Valkkoog. Woensdag 31 Aug. in „concordia", Vrij entrée. Holl. Maatschappij van Landbouw Maandag 12 Sept. '38 AANGIFTE van inzendingen voor deze Tentoonstelling behoort te ge schieden vóór of op zondag 4 september a.s. bij de hceren II. REZELMAN en N. T. HOPMAN te Schager- brug, bij wien tevens het vraag programma op aanvraag gratis verkrijgbaar is. De heeren Rezelman en N. T. Hopman zullen Donderdag 1 Sept. aanwezig zijn in Hotel IGESZ te Schagen, voor het opnemen van opgaven voor in zendingen. Namens het hestuur, H. REZELMAN, Voorz. N. T. HOPMAN, w.n. Sccr. Maandag 12 Sept. door Cremer van Haarlem. Vanaf heden plaatsbespre king. Aanbevelend, S. KUIPER Te koop: een veulen, zwarte merrie, bij S. GROOTES, Nes, Schagen. Maandagmiddag 5 Sept., 3 uur Aangifte voor deelname bij de Commissie leden tot Maandag n.m. 2 uur. Voor het origineelste en aardigste costuum stelt de commissie extra 2 maal f2.50 be schikbaar. Gecostumeerd is geen verplichting. F. POORTER. J. KROONE. J. LINGEMAN. W. SCHMALZ. Groote verscheidenheid kousen-, sokken- en pulloverwol, Jaegerwol, zwarte sajet. Door onze Nederland* inkoop beslist goedkooper 3 M. lang 0.55 0.35 150 X 100 c.M. 2.40 Vereeniging Algemeen Polderbelang Alle stemgerechtigden van Zijpe en Hazepolder worden uitgenoodigd ecne bij tc wonen op Donderdag 1 Sept., 's namiddags 3 uyr n.t., in het café van den heer S. KUIPER te Bespreking verkiezing en candidaatstelling. HET BESTUUR. Aan de Openbare Lagere School te wordt tegen 12 September ge vraagd een Vergoeding f 30.— per maand. Sollicitanten kunnen hun brieven richten aan het Hoofd der School, den heer J. L. H. J. WESTENBERG, .vóór 4 Sep tember. Te huur gevraagd: een boerderij, met 10 tot 15 H.A., liefst omg. Schagen of Anna Paulowna- polder. Adres: B. DEKKER, na bij Oudeschild, Texel. invoer van dergelijke, zieke knollen te ver bieden. Geheel gezonde knollen waren echter vrijwel niet te vinden zoodat partijen die praktisch goed waren, werden uitge voerd. Wegrotten. De laatste jaren is de toestand echter ge heel anders geworden. Verleden jaar kwa men verschijnselen in de knollen voor, die toegeschreven werden aan aantastingen door Botrytis doch of die Botrytis een se cundaire of primaire oorzaak was, daarover verschilden de meeningen. Hoofdzaak voor ons is te weten, dat or van knollen die Botrytis hadden vrijwel niets overbleef. Ze rotten zoo van lieverlede pelieel weef. Som mige soorten als b.v. Picardi en Betty Nut- tall hadden er zeer veel last van. Hiernaast kwamen nog soorten voor die aangetast werden door een Fusarium, wel ke zwam het mumificceren der knollen ten gevolge had. Vooral Pfitsers Triumph had daar veel last van. In Noordholland kwam dat verschijnsel, naar het mij voorkomt, niet veel voor. Dit. waren ziekten, waardoor de andere ziekten geheel op den achtergrond werden gedreven omdat hiermede exportbelangen en dus indirect kweekersbelangen wa ren gemoeid. Duizenden knollen zijn in het bui tenland vernietigd, niet omdat de exportkeuring in ons land te soepel was, maar wel, omdat die verschijn selen direct na het rooien soms niet zichtbaar waren en eerst tijdens do reis of daarna tot uiting kwamen. De vraag is nu, op welke manie ren wij het optreden van die ziek ten het meest kunnen voorkomen. Nog vroeger rooien. Volgens blij k'oml het hier op neer, dat de knollen' nog vroeger moeten worden gerooid. Half September moet reeds met rooien worden begonnen. Dat geldt natuur- tuurlijk niet voor alle soorten. Weliswaar rooit men, als men vroeg rooit, een kleinere maat doch juist in de zwaarste maten komt het meeste ziek voor en bovendien gaan juist van de zwaarste maten de min ste knollen naar Noord-Amerika. Boven dien kan men beter een kleine maat rooi en die gezond is dan een zwaardere die ziek, dus onbruikbaar is. Vervolgens moet men zeer snel drogen en daarvoor is de eenvoudigste inrichting, als het maar een inrichting is, m.ï. bruikbaar. Een eenvoudig afdak van asbestplaten, rietmatten of een ruiters, waaronder de knollen in pootjesbakken worden gezet waarin de knollen dun worden gelegd lijkt mij al heel goed. Als men maar zorgt, dat de wind er goed doorheen kan spelen en er geen regenwater in kan komen. Heeft men een stookinrichting in de schuur, dan is dat ook wel te gebruiken als men er dan maar op rekent, dat de waterdamp heel vlug weg kan; dus zeer veel veritileeren en niet dik opleggen. Het gebruik van gaasbakken is zeer aan te bevelen. Bij alles wat men doet moet men ver der eraan denken, dat gladiolusknollen zeer vatbaar zijn voor beschadiging. Bij tulpen ziet men het aan de beschadiging van de huid (ook die worden soms nog te ruw behandeld) maar bij gladiolen ziet men het niet zoo goed. Ook dit komt weer later tot uiting. Hot afmaaien van het kruid, lang voor de knollen gerooid worden is sterk af te ra den. Hierdoor gaan de stengels inwateren en de koppen der knollen gaan rotten en eenmaal ingewaterde koppen krijgt men niet gemakkelijk meer droog. Om dezelfde redenen is het aan te bevelen de gerooide knollen zoo spoedig mogelijk van de stengels te ontdoen en dan die sten gels zoo diep mogelijk weg te nemen. In die koppen blijft veel water zitten, dat niet zoo gemakkelijk weg te krijgen is. Het spoelen van knollen, die van de klei komen, met de bedoeling ze van aanhech tende grond te ontdoen, is zeer slecht en de redenen laten zich wel vermoeden. Het bewaren van knollen in zakken is af te raden, terwijl het verder aanbeveling verdient, als men de knollen in manden doet, in de manden geen papier te doen. Dat papier gaat de ventilatie tegen. Het bewaren van knollen in kuilen, als of het aardappelen waren, is wel het ergste wat men kan doen. Op die manier moeten de knollen wel ziek worden. Toch wordt het nog wel gedaan. Hoe gek" het ook" klinken moge, toch ko men er ieder jaar nog tamelijk veel knol len in den handel, die last hebben gehad van vorst. Ook dit werkt het rotten in de hand. Hieruit is ook te concludeeren, dat er veel knollen te laat gerooid worden maar ook, dat gerooide knollen ecnigen tijd zor geloos op het land blijven liggen. Wij hebben geen monopolie 5 Uit dit alles blijkt, dat deze ziekten, als het dan al ziekten zijn, door eenvoudige en goedkoope cultuurmaatregelen kunnen wor den voorkomen. Willen wij in Noord-Hol land gladiolen blijven telen, dan zal het ook noodig zijn, dat men inderdaad maatregelen neemt. Doet men het niet, dan zal zich dat spoedig genoeg wreken. Men vergete niet, dat gladiolen over de geheele wereld kunnen worden geteeld en dat van 'n Nederlandsch monopolie, zoo als dat met andere bollen eenigszins het geval is. in dit geval geen sprake kan zijn. Inlichtingen over dit onderwerp en andere plantenziektenkundige onderwerpen wor den gratis door ondergeteekende ver strekt. De ambtenaar bij den Plantenziektenkun- digen dienst Van Herwijnen, St. Pancras.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3