^e\ „Recht en geloof onafscheidelijk" Vingerafdrukken verrieden meubelmaker Radioprogramma „tóV DOOR G AR R I C E R ROUG H S Vele mijlen naar het Westen zat Morison Baynes voor zijn tent, terwijl Meriem vocht in de greep van de Zweed. Hij riep zijn jongen om meer hout op het vuur te doen. Hij had Hanson gezonden inplaats van zelf te gaan om Meriem te halen, doch toen de tijd verliep en zij niet kwamen opdagen, begreep hij, dat hy misleid was. Na een slapeloze nacht drong het tevens tot hem door, dat hij met slechts weinig voedsel en een zwarte bediende in de wilde jungle achtergelaten was. Terwijl hij zich voorstelde wat het vermoedelijk lot van Meriem zou zijn in de handen van de Zweed, werd zyn woede grotér. Doch hy had dit aan zichzelf te wyten. Hij schaamde zich en overlaadde zich zelf met verwijten. Kon hij zyn fout nog goed maken? Hij kon het immers proberen. Vele uren later vond hij het spoor der paarden. Ter wijl Meriem met Malbihn vocht, drukte hij haar armen tegen haar lichaam en haar hoop vervloog. Ze wist, dat het nutteloos was om hulp te roepen. Terwijl haar krachten zich bijna begaven, kwam haar hand in aanraking met zijn revolver, die in de holster op zijn heup zat. Vlug trok zij het wapen er uit. Instinctief vlo gen de handen van Malbihn naar zyn heup om haar tegen te houden, maar Meriem had het al vast en richtte het op zijn borst en haalde de trekker over. Doch tevergeefs. De revolver was niet geladen. Malbihn wilde haar weer beet pakken. Een ogenblik ontsnapte ze hem, maar vlak bij de opening van de tent ving hy haai'. Om hem heen draaiend met de woede van een gewonde leeuwin, greep Meriem de lange revol ver bij de loop, zwaaide hem boven haar hoofd en liet hem met een harde slag op het gezicht van Malbihn neerkomen. Met een kreet van pijn en woede strompelde de man achteruit, verloor zjjn evenwicht en viel bewusteloos op de grond. Het recht kan slechts gediend worden onder geloof, onder be zieling van Hooger Hand. Z.K.H. Prins Bernhard opende gisteren te Amsterdam het veertigste congres van de internationaal Law Association, dat zich be- zfghoudt met de beoefening en bevordering van liet internationaal recht. Hot is mij een eivoi genoegen, aldus Prins Bernhard, U allen, die voor bet grootste deel uit zoo vele Janden zijt gekomen, bier bijeen te zien in de hoofdstad van Nederland, de stad Am sterdam, ter gelegenheid van Uw veertigste congres. Gedurende haar bestaan dat is meer den zestig jaar is de International Law Association in staat geweest zeer veel goed werkte verrichten. Goed werk óp bet gebied van het bevorderen van het rechtsgevoel en de vreedzame verstandhouding tusschen de naties, goed werk ook op het even belang rijke en belangwekkende gebied van wette lijke regelingen, voor soepele internationale handelsbetrekkingen. Jk vertrouw, dat bet U ditmaal in ons land mogelijk zal blijken, uw werk op be vredigende wijze voort te zetten en weest overtuigd, van mijn beste wensehen voor uw arbeid. Hiermee verklaar ik deze bijeenkomst geopend. (Applaus), Hecht en geloof één. v Prof.van Hamel, als voorzitter gein stal- u Deerd, vestigde onder indruk van de tpdsom- Handigheden de aandacht op bet indruk wekkende schilderij van Brcugel, op de Boymans-tentoonstelling: de toren van Ba- bel. Het werk ligt stil, het is alsof de menschlieid wederom in zulk een toestand van moedeloosheid en onmacht verkeert. Maar, als men goed ziet., is het werk niet opgegeven. Het is slechts onderbroken. Men zoekt en bezint zich. Men wil het hervatten, niet in hoogmoed, maar in ootmoed, in den gemeenschappelijkcn strijd tegen de demo nische impulsen. Het recht is niet een begrip van het en kelvoud en het „ik" maar het kan slechts in'het meervoud en in de harmonie met anderen, bestaan. ...Nederland biedt zich op het oogen- blik daarvoor als werkplaats aan, en hoopt, een gunstige atmosfeer te bie den. Het beschikt daartoe, krachtens zijn geboorteacte, over drie gewich tige elementen. Men eert persoon lijk» vrijheid en de rechten des volks Tevens heeft men een krachtigen drang tot handel en economische werkzaamheid over de geheelc we reld. En tenslotte de gehechtheid der natie aan den godsdienst. Mo gen vroeger de juristen wel hebben willen bctoogen, dat het recht een instelling is van menschelijke orde, los van hoogere macht, en daarin is juist de negentiende eeuw zeer ver gegaan, zoo heeft onze tijd wel al len doen beseffen, dat het recht slechts gediend kan worden onder geloof, aan de bezieling van hooger hand. Daarna spraken nog minister Goseling en Lord Macmillan, de congresvoorzitter, waar na tp half twaalf de openingszitting werd gesloten. Inbreker te Groningen aangehou den. In de laatste weken is te Groningen op een drietal plaatsen ingebroken. De inbre ker bepaalde zich uitsluitend tot -het ont vreemden van geld. Een keer nam hij echter ook een gouden dameshorloge mee Thans is het do recherche met behulp van vingerafdrukken gelukt den dader van de ze inbraken aan te houden. Het is de 24-ja- rige gehuwde meubelmaker F. E. uit Gro ningen, die ter beschikking van den officier van Justitie is gesteld. Het ontvreemde horloge, dat in het water was geworpen, heeft de recherche opgevischt Een pootige huishoudster Oude Heer bewusteloos geslagen te Groningen. Zondagmiddag werd de politie gewaar schuwd dat een oude heer in bewusteloozen toestand in een portiek lag aan de Helper west singel. Bij onderzoek is gebleken, dat een ernstige ruzie had plaats gehad, waarbij een 39-jari- ge huishoudster den 67-jarigen heer H. met een ijzeren stang een zoodanige klap op het hoofd had gegeven dat het slachtoffer in be wusteloozen toestand neerviel. Hij is in ern- stigen toestand in het R. K. Ziekenhuis op genomen. De daderes is ter beschikking van den officier van Justitie gesteld. DE VACANTIE DER TAXI CHAUFFEURS. De president der Amsterdamsche rechtbank verklaart zich onbe voegd. De president van de Amsterdamsche recht bank, mr. V. G. A. Bol, heeft gisteren vonnis gewezen in het Vrijdag j.1. gehouden kort geding tussclièn den Ccntralcn Bond van Transportarbeiders en het Amsterdamsche taxibedrijf als gedaagde. De centrale bond eischte van den president het. bevel tot het verleencn van een week vacantic aan de taxi-chauffeurs. De president verklaarde zich onbevoegd, van de vordering kennis te nemen, daar de zaak z.i. niet spoedeischend is en een onmid dellijke voorziening van voorraad niet nood zakelijk is. Jongeman schiet op zijn moeder Hij was het niet eens met haar trouwplannen. Zondagavond omstreeks half zes heeft de 31-jarige A. van der V. te Reuver eenige sohoten op zijn moe der gelost, waardoor de vrouw ern stig werd gewond. De 58: jarige weduwe van der V. heeft zich eenige dagen geleden in ondertrouw bege ven met een 31-jarigen jongeman, hetgeen den zoon niet welgevallig was. Gisteravond was de vrouw alleen op weg naar haar kosthuis. Op den Kelscheweg heeft de jongen zijn moeder opgewacht en eenige schoten op haar gelost. Ernstig ge wond viel het slachtoffer neer. Omwonen den waren op het geluid der schoten naar buiten gekomen en vonden de vrouw in deerniswekkenden toestand. Nadat geneeskundige hulp was ontboden, is het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht,. De dader heeft zich na zijn daad bij de marechaussee aangemeld. Cardenas spreekt de boeren toe Landarbeiders moeten Sociaal programma uitvoeren. De president van Mexico Cardenas, lieeft de oprichtingsvergadering van den nationa- len boerenbond geopend niet, een rede, waar in hij o.a. heeft gezegd,' dat de verschillende agrarische groepen zijn samengebracht in een hond, waarin de leiders door verkiezin gen zullen worden aangewezen. Zij zullen het volk moeten toonen wat zij kunnen. De vrouwen zullen worden vertegenwoordigd door een secretaris in het uitvoerend comité Evenals de werklieden-organisatie moet de organisatie der landarbei ders zorgen voor het uitvoeren van hel sociaal programma, waardoor het moreel niveau zal worden ver hoogd, alsook het materieel niveau. Tenslotte verklaarde hij, dat de eenige au toriteit, welke in het leven der arbeiders zal gelden, de meerderheid is. Passagiersvliegtuig verongelukt Vier dooden in Queensland Nabij Innisfail (Queensland Australië) is een passagiersvliegtuig van de „North Queensland Airways" omlaag gestort. De pi loot en drie passagiers zijn om het leven ge komen, vijf passagiers werden ernstig ge kwetst. Eerecompagnie voor Horthy De Hongaarsche rijksregent ver laat Duitschland. Gisterochtend te half acht hebben de Hon gaarsche rijksregent Horthy en zijn echtge- noote bij Hainburg a.d. Donau het Duitsche gebied verlaten. Aan den oever van de ri vier stond een eerecompagnie van het Duit sche leger en afdeelingen van de partij op gesteld. Een talrijke menschen menigte riep liet Hongaarsche gezelschap hartelijk vaar wel toe. Millionnairszoon dood gevonden Moord of zelfmoord Nabij den hoofdweg van Dover naar Eastry is het lijk gevonden van een knappen jon gen man. De doode, die op het bed van bla deren lag, bleek te zijn doodgeschoten. Men gelooft, dat de ongelukkige een zoon is van den ijzermagnaat Tublo in Amerika en dat de jongen een vacantiereis naar Engeland maakte. De vader is per vliegtuig naar Dover vertrokken, teneinde het lijk te identificecrcn. Men tast nog in het duister of men hier met moord of wel zelfmoord te doen heeft. Naast het lijk werd een dubbel loops jachtgeweer gevonden, waaruit slechts één schot was gelost; vertelt de Daily Ex press. Krijgsgevangenen zwalkten rond Op de Middellandsche zee opge pikt. Het passagiersschip „Djehel Aures" heeft op de Middellandsche Zee 2 jeugdige Oos tenrijkers aan boord genomen, die uitgeput in een scheepje ronddreven. Zij hadden ge vochten in het leger van Franco in Spanje en waren door de regeeringstroepen gevan gen genomen. Nadat zij het gevangenkamp bij Valcncia ontvlucht waren, wisten zij zich meester te maken van een bootje. Zij rekenden erop een naburig land te be reiken ,doch kregen tekort aan levensmidde len. De beide jonge mannen zijn aan de politie overgeleverd. Zij zullen na onderzoek door bemiddeling van liun consultaat teruggezon den worden. ENGELSCH UITVINDER GEDOOD. Bij het afleggen van een proef voor de politie. De zestienjarige Victor Rutherford, taxi chauffeur meldde zich op liet politiebureau aan met een nieuw type taxi-cub, om daar mede een proef af te leggen. Hij had dit ty pe zelf uitgevonden. Zijn vrienden wcnsch- ten hem veel succes, loon hij zijn huis in Cricklewood N.W. verliet. Bij de proef wel ke hij aflegde sloeg de auto over den kop. De uitvinder werd, volgens de Daily Express zwaar gewond en stierf kort na liet onge val in het ziekenhuis, waarheen hij was vervoerd. WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 VARA-orkest en solist. 12.00 Zang en orgel. (Om 12.15 Berichten). 12.45 Esmeralda-septet. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda-septet. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.407.00 Sportreportage. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.10 Causerie „40 jaar democratische ontwik keling". 7.30 Causerie: „De Nederlandsche cultuur in 40 jaar". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 VARA-Kinderkoor „De Krekeltjes". 8.40 VARA-Orkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 10.15 Berichten ANP. 10.20 VARA-orkest. II.00—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 301,5 en 415,5 m. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten .gramofoonmuziek. 8.25 Zang-Aubade m.m.v. de Rotterdamsche Harmonie, voorafgegaan door redevoeringen 9.00 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonmuz. 2.00 Carillonbespeling m.m.v. een Leger des Heils-orkest. 3.00 Reportage. 4.30 Meisjeskoor. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Vervolg koorconcert en gramofoonmuziek. 6.10 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Fragmenten uit de Nationale Film. 7.45 Reportage, eventueel Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten. 8.15 Wijdingswoord. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 NCRV-orkest. gemengd koor en solisten. In de pauze: Reportage. (10.0010.05 Ber, ANP.). 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. F E U I L L E T O N. ETHEL M. DELl 30. Hy gaf haar een kus. „Als je maar begreep dat het voor jezelf is. dat ik zoo zwijgzaam ben. Nu kun je tenminste met een gerust hart zeggen, dat je niets weet, wanneer de poten taat er je naar vraagt." „Hij zou zoo graag willen weten of je al i plannen hebt," protesteerde ze. ,,Zie je, Vi- 1 vian en Oswald weten al dat ze officier wil- len worden." „Nu, maar ik niet! Wat zal Vivian een eigenwys officiertje zijn. Ik zie hem al! En al» er dan nog eens oorlog komt, blijft hij buiten de vuurlinie daar zal hy wel voor zorgen!" Hij zag haar verwijtenden blik. „Oh, neveling, neem me niet kwalijk. Natuurlijk komt er geen volgende oorlog meer. Dat ver- heelemaal! Nu, des te beter voor mijn halfbroeders. Zij zullen er den militairen dienst des te liever om hebben." „Rollo, je bent onverbeterlijk!" verweet i Molly hem. een komisch, berouwvol gezicht wierp n\j zich voor haar op zijn knieën en smeekte om vergiffenis. Molly moest lachen. „Oh Rollo, doe toch niet zoo dwaas!" zei ze. ^om. sta op en wees verstandig! Als je me 25?" T®i vertellen wat voor plannen je ïr«t l? me veel &elukkiger voelen." eind Kom "K? T.°ng was hij weer over" die tvJóo aI' ly' laten we ons amuseeren, Z niet IS?' dSt We Wer E" met praten over toekomstplannen en zulke nare dingen. Toe, laten we net doen of ik daar nog veel te klein voor ben!" Er was iets ernstigs, iets smeekends in zijn stem en, hoewel ze wist, dat ze zich tegen over Lord Aubreystone te verantwoorden zou hebben, kon ze hem onmogelijk langer weer staan. Ze legde haar beide handen op zijn schouders en zei: „Beloof me dat je goed zult zijn en dat je iets zult gaan doen, dat wer kelijk de moeite waard is." Verrast keek hij haar aan. „Maar Molly, natuurlijk is het de moeite waard! Ik kan je niet beloven, dat huize Aubreystone met mijn keuze ingenomen zal zijn maar zooiets zou ook wel een wonder wezen, niet? Maar ik weet zeker, dat jy er heel erg mee in je schik zult zijn, want jij zult het begrijpen. En dat is het eenige, wat er voor my opaan komt. Je weet toch wel, dat ik je niet teleur zal stellen?" Glimlachend kuste ze hem op zyn voor hoofd. „Dat weet ik, mijn jongen," zei ze. „Je zou het eenvoudig niet kunnen, want je bent de zoon van je vader." „Dank je, Molly. En ik zal myn best doen te zijn als hij was. Wees maar niet bang, moedertje, ik kom er wel!" En Molly, opkijkende naar zijn jong, ener giek gezicht, had op dat oogenblik een groot vertrouwen in hem. HOOFDSTUK XXV. Meditaties. De twee dagen waren omgevlogen en Molly en Rollo gingen ieder huns weegs. De Mam moet Rots lag daar weer eenzaam en ver laten. Rollo's geheim bleef bewaard; als by af spraak hadden ze elk gesprek over dat onder werp vermeden. Ze namen afscheid van elkaar op het perron van een station, een heel eind van „Aubreys" verwijderd. Molly's trein naar Londen vertrok het eerste en Rollo bracht haar naar haar coupé. „Je komt toch gauw op Aubreystone Castle?" vroeg ze, toen hij daar op het vertrek van den trein stond te wachten. „Ik denk het wel," antwoordde hy. „In ieder geval zal ik je een bericht sturen als ik ver hinderd ben. Wat is het toch jammer dat je niet met mij mee kunt gaan!" „Oh, ik wou dat dat kon!" riep ze uit. Maar toen keek ze hem lang aan en glimlachend ver volgde ze: „Eigenlijk is het toch maar beter zoo." „Waarom?" „Omdat ik je toch niet steeds aan den lei band kan houden en het ook veel verstandiger is het maar niet eens te probeeren." „Oh, jij schat!" riep hy uit. „Ik wou nu maar dat ik je alles verteld had. Maar ik zou het daardoor veel moeilijker voor je gemaakt heb ben by het eerstvolgende onderhoud met mijn geachten stiefvader. En dan het is best mogelijk dat ik heelemaal voor niets naar Southampton ga." „Oh, dat hoop ik niet! Beloof me dat je direct naar me toe zult komen ,ook als je plan mislukt." „Daar kun je van opaan!" zei Rollo lachend. Een schel gefluit weerklonk en langzaam be gon de trein zich in beweging te zetten. Snel bracht de jongen haar hand aan zijn lippen en vroolyk wuifde hij haar na, totdat hij haar niet meer zien kon. Met een zucht liet ze zich in een hoek van de coupé vallen. Het waren twee heerlijke dagen geweest, maar ze had zich slecht van haar taak gekweten en ze kwam tot de con clusie dat ze een afkeurenswaardige slapheid ten opzichte van haar zoon betoond had. Ivor zou lang niet tevreden over haar zijn en het zou haar een paar onaangename oogenblikken kosten. Het was Ivor's uitdrukkelijke wensch dat Rollo hem niet steeds tot last zou blyven. Zijn gevoelens voor den jongen waren nooit van zoo heel vriendschappelijken aard geweest; hij vond hem verwend en eigenzinnig en tole reerde hem slechts terwille van Molly en om de belofte, die hij haar lang geleden gedaan had. Het was zijn bedoeling dat Rollo een eer lijke kans in het leven zou krijgen en als hij van hetzelfde type was geweest als zijn eigen zoons, had hij hoogstwaarschijnlijk dezelfde opleiding gehad. Maar Rollo was zoo geheel anders dan dezen, zoo geheel anders ook dan hijzelf. Het eenige, wat hij met hem gemeen had, was zijn liefde voor Molly. Maar ook dit was geen reden tot grootere genegenheid, want beider gevoelens voor Molly waren van zoo'n geheel verschillend karakter. Want Ivor's liefde bestond hoofdzakelijk uit het steeds weer beslagleggen op zijn vrouw. Zij was zijn slavin en hij vond het vanzelfsprekend dat ze te allen tijde .tot zijn dispositie was. Het was al iets heel bijzondérs dat hij haar had toege staan deze twee dagen met Rollo op „Aubreys" door te brengen en het feit, dat ze zich hierop zoo klaarblijkelijk had verheugd, had in hooge mate zijn misnoegen opgewekt. Maar hij wist heel goed dat hij geen macht over Rollo bezat en daarom had het hem heel geschikt geleken dat Molly haar zoon eens een paar dagen rustig kon spreken. Voor haar ver trek had hij er sterk bij haar op aangedrongen dat ze hem nu eens grondig zou polsen over de keuze van een beroep. En nu moest ze zich zelf bekennen dat ze niet veel wijzer was ge worden. Rollo had haar gevraagd niet verder op het onderwerp in te gaan. Ze had hem vertrouwd en toegestemd, maar nu voelde ze zich on voldaan. Was het goed geweest hem zoo weg te laten gaan? Ze dacht aa.n den vader, in wien ze altijd zoo'n onwrikbaar vertrouwen had gehad. Rollo geleek zoo sprekend op hem; zelfs in stem en gebaren deed hij sterk aan hem denken. Maar had hy hetzelfde doorzettingsvermogen, de zelfde volhardendheid als zijn vader? En dan nog hoe geheel anders was deze na-oorlog- sche wereld dan die, waarin de geliefde doode gelegenheid had gehad zich te ontplooien. Oh, hoe kon ze hunkeren naar dien rustigen, goeden tijd en sterk besefte ze hoe geheel anders het leven geworden was. Toen was er nog tijd geweest om adem te halen, om te den ken, te werken, gelukkig te zyn! Toen was er nog niet dat koortsige jagen, met als doel: het meeste geld verdienen en de kortste werk uren. Met haar hoofd tegen de kussens geleund, haar oogen gesloten, overdacht ze dit alles en ze verbaasde zich er over dat zij te midden van dit alles steeds dezelfde was gebleven. Mis schien was ze achteraf niet zoo onge'.ukig a'.s ze, nu jaren geleden, toen ze in dit tweede huwelijk toestemde, dacht dat ze zijn zou. Ze had er de consequenties van gedragen, zich nooit aan haar plichten onttrokken, maar daartegenover stond dat ze Rollo een levens kans verzekerd had. Indien hij mocht falen hier partij van te trekken, dan zou zij daar voor niet te laken zijn. En voor deze kans voor Rollo had ze betaald, zooveel als in haar vermogen was. Dat ze Ivor niet werkelijk liefhad was iets, dat ze op zoo'n delicate ma nier had weten te versluieren, dat het nooit merkbaar was. En hij was er van overtuigd dat hy haar een leven van volmaakt geluk gegeven had. Dat deze vrouw eens met haar geheele wezen hartstochtelijk had liefgehad, was iets, wat hij zich onmogelijk kon voor stellen. Zijn gevoelens voor haar waren van een geheel ander karakter. Hij was trotsch op zijn bezit. Dat zijn vrouw, na een zeventien jarig huwelijksleven, nog steeds een wezen vol schoonheid en charme was. was iets. waarmee hij zichzelf van harte gelukwenschte en hij vond dat de keuze, die hy indertijd gedaan had, een rechtvaardige was gebleken te zijn. Zyn zuster Caroline mocht er dan anders over denken, maar ook zij moest toegeven dat de zes kinderen, uit dit huwelijk geboren, aüen gezond en allen van het echte degelijke Aubreystone type, een prachtig resultaat te noemen was. Maar, ofschoon Molly naar het uiterlijk Rollo's zuster had kunnen zijn, had het leven toch wel degelijk zijn tol van haar geëischt. Ze was niet meer zoo sterk en veerkrachtig na de geboorte van zooveel kinderen. Caroline 'achte haar vaak uit als ze na een wandeling van enkele kilometers doodmoe was en ze be schouwde het als gemakzucht dat Molly 's middags ging rusten. Zijzelf, die zooveel ouder was, was nooit vermoeid. Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 7