Uit de Pers Vrouwelijke spionnen aan het =HBarcelona-front )e van moord verdachte vrouw op vrije voeten Geen Slavische voornamen in Duitschland Koekebakkerswijsheid De „Mata Hari's" van 1938 De N.S.B.-apostelen gevleid TT»! Volk" is liet niet eens met de be- ïeXninR, welke de N.S.B. leiders, die thans in lndiê vertoeven, van de Indische pers ondervinden. ijpt blad schrijf'* \Vii monen niet verzuimen onze lezers Vinncte Ie houden van de wederwaar Zheden do? beide Mussert-apostelen. die S door Indonesië reizen Volgens de Bode" trekken zij volle zalen, zon der het bekende „dansen na", lór is geen debat en de buitengewoon talrijke toehoor ders luisteren ruim vier uren achtereen, "onder een spoor van verveling, hetgeen, vooral tijdens een redevoering van den heer De Marclinnt et d'Ansemhourg een prestatie mag hoeten. Over een door duizend personen be zochte vergadering te Batavia liet de hoofd redacteur van het ..Nieuws van de Dag zich o.m. als volgt uit* Men kond hier niet van af met de ver klaring dat het publick zulk een N.S.B.- avond uitsluitend ziet als een publieke ver makelijkheid, die wel vijftig cent waard i? al vormt dit mede een der drijfveeren. Twarnaast is er ook werkelijke interesse, geboren uit de verwachting dat de N.S.B. iets anders heeft tc zeggen dan de anderen; geboren ook uit do sportieve opvatting dat men óók wel eens wil hooren wat zij nu hebben aan te voeren. Of aan deze ver wachting wordt voldaan, is een tweede. Doch over een vergadering, die van kwart voor negen tot één uur duurt en dan aan belangstelling nog vrijwel niets heeft ingeboet, loopt men niet met een goedkoop smoes je heen." Deze betoogtrant is natuurlijk koren op de molen van den beer Zentgraaff, die er een naïef behagen in schijnt te scheppen zoon beetje als geestelijke schoonpapa van jr. Mussert op te treden. Hij haalt uit den Bijbel dc gelijkenis van den zaaier aan, om dan zalvend dc vraag te stellen: „Zoo ging het een Betere en Hoogere dan ecnig schepsel op aar de. en zal de N.S.B. zich niet, in alle nederigheid, gelukkig prijzen als van het door haar uitgestrooi de zaad een bescheiden deel tot groei en vollen wasdom komt?" Hoe de hoofdredacteur van de „Java Bode' zijn lezers overigens voorlicht omtrent de N.S.B., haar critici en de verhoudin gen in het moederland, moge tenslotte het navolgend citaat nog duidelijk maken: Ondanks de fouten der N. S. B. heeft zij meer stille sympathie dan velen denken, en zij staat in innig contact met velen buiten haar, omdat duizenden met haar de vaste overtuiging hebben; dat 't in Hol land niet goed gaat: dat het. Land is overgeleverd aan de partijbonzen, dat het versplinterde Volk verwordt in de „welvaartspolitiek." Het is, zoo besluit, het Volk, wel nuttig, dat ook het publiek in Nederland cn vooral de overheid zich terdege reken schap geeft van de uitwerking van dit soort voorlichting op een lezerskring, die niet in staat is de gang van zaken in het moederland uit eigen waarneming te beoor- deelen. Die Joden toch De nat ionaal-socialistische beweging in Nederland is thans zoover, dat zij haar Jo denhaat niet meer verdoezelt, maar er voor uitkomt, dat volgens haar meening alles wat in ons land niet goed gaat, doorgaans de schuld van de Joden is. Er is geen num mer van het Nationale Dagblad meer, of men vindt er sarcastische berichten in over dc zonden der zonen en dochteren Israëls. In het nummer van 30 Augustus wordt ge constateerd, „dat het volksvreemde deel van de „natie" zich opmaakt, om door handige speculaties op de gevoelens der menschen, aan een en ander zoo veel mogelijk te verdienen" en, „dat. de Joodsche overheer- sching en de Joodsche zakenmethodes juist in deze feestdagen weer meer dan ooit naar voren zullen komen." In het zelfde nummer wordt ook" ge sproken over „Het schandaal der nationale film" waarvan de nationaal-socialisten droef te moede beweren dat, raszuivere Nederlan ders „jiddisch" moeten spelen cn dat de film een joodschen geest ademt. Liever ziet het Nationale Dag blad een totaal mislukte Nederland sche film door Nederlandsche regis seurs, Nederlandsche fotograven cn Nederlandsche geluidstechnici, dan een „schlager" door volksvreemden vervaardigd! Al doen de Joden 't goed, doen ze 't tóch nog slecht blijkbaar! De Alkmaarsche Courant, aan wie wij ook het bericht over de arrestatie van de van moord verdachte vrouw op Texel ontleen den, welke bron wij gisteren verzuimden te vermelden, verneemt van de zijde der Ju stitie, dat verdachte op vrije voeten is ge steld. Dc vrouw is uit het Huis van Bewa ring ontslagen, daar niet zou zijn vastge steld, dat de dood van het kind aan geweld is te wijten, althans niet dat de bedoelde vrouw zich daaraan zou hebben schuldig gemaakt. Nader vernemen wij uit Texel, dat niet vast is komen te staan dat de vrouw een hekel aan het kind zou hebben gehad, ter wijl van brutaliteit tegen den burgemeester geen sprake kan zijn, omdat zij niet door hem is gehoord. De heer H. bij wien de vrouw inwoont, acht haar niet tot een daad als de geïncri mineerde in staat. De dood van het kind schrijft men toe aan een klap van een paard. Duitschland is „verplicht" zich tegen den Paus te verzetten Duitsche pers reageert fel op het herderlijk schrijven der Duitsche bisschoppen. Terwijl de Duitsche pers zich tot dusver zorgvuldig onthouden had van elke zinspe ling op het herderlijk schrijven der Duit sche bisschoppen dat Zondag j.1. in alle kerken in Duitschland is voorgelezen, ver breekt „Das Schwarze Korps' het orgaan van do S.S., eindelijk het stilzwijgen cn publiceert een antwoord, dat tegelijk een poging tot rechtvaardiging vormt cn een 'voortzetting der aanvallen op de kerk. Het blad verklaart, dat dc aanvallen op den Paus slechts een wettig antwoord zijn op dc „venijnige aanvallen," die. dc H. Vader in zijn encyclieken en radiotoespra ken op de eer van het Duitsche volk zou hebben gericht. Indien, zoo vervolgt het blad de uitingen van den Paus waren in Regevcn door de plicht het katholie ke deel van de Duitsche bevolking in zijn geloof te sterken, was het eveneens onze plicht ons te verzetten tegen deze uitingen, die niet bijge dragen hebben tot instandhouding van het katholieke geloof in Duitsch land, doch tot ondersteuning van hot Bolsjewisme. De kerk wordt er voorts van beschuldigd betrekkingen te onderhouden met bolsje wieken en Joden. Blucher in ongenade bij Stalin De roode maarschalk zou ver vangen zijn. Volgens een te Kcijo ontvangen bericht is bet bevel over het, Roode Leger in het Ver re Oosten overgedragen aan Rvakof, den po- b'ieken commissaris van het leger. Dit zou .tc.e,kenen, dat Stalin geen vertrouwen heeft iu Bluecher. Te Moskou beschikt men over geen enkele inlichting, welke deze geruchten geloofwaar dig zou maken. Geweidigi ige boschbranden in Rusland Volgens telegrammen, welke uit talrijke plaatsjes in Noord Zweden zijn binnengeko men, hangen boven het gebied dikke rook wolken, die door den Oostenwind worden voortgedreven. De rook heeft zelfs Stockholm en het eiland Gotland bereikt. volgens verklaringen van Zweedsche vlie gers, die uit dc Sovjet. Unie zijn terugge keerd, zou deze rook afkomstig zijn van ge weldige boschbranden. De vliegtuigen vlo gen zelfs nog boven de 3.000 meter in den rook. Voor 100.000 dollar aan juweelen gestolen Drieste aanval van gangsters te New York. Drie gewapende gangsters hebben een dries- ten overval gerlecgd op een juweliersfirma Ju de Fifth Avenue te New York. Onder de oogen van een half dozijn politieagenten langden zij er in zich meester te maken van E'e ter waarde van naai schatting 100 uuizend dollar en daarmede te ontkomen, Spaansche regeering is ongerust Londen blijft, ook nu het ant woord van Franco werkloos. Rust aan de fronten. Het doel van het bezoclc van den Spaan- schen ambassadeur aan Halifax was vol gens de inlichtingen, die in Spaansche re geringskringen konden worden verkregen, tegenover den minister van buitenlandsche zaken uiting te geven aan de ongerustheid van dc regeering te Barcelona, naar aan leiding van de werkloosheid van Londen ten aanzien van het antwoord van Franco. Dit antwoord vormt naar het oordeel van Barcelona een botte weigering van het in ternationale plan tot terugtrekking der vrij willigers. De ambassadeur heeft met Halifax van gedachten gewisseld over den toestand in Spanje in het algemeen, doch het onder houd zou geen betrekking gehad hebben op het Midden-Europceschc vraagstuk. Linksche successen. Van de fronten komt zeer weinig nieuws door. De rechtsche bureaux zwijgen geheel, uit Madrid meldt men slechts, dat aan het front te Estramadura de linksche troepen cenig succes hebben behaald. Van Franco's aangekondigde groote offensief aan de Ebro wordt niets meer vernomen. Onze Oost „Gekoelde" steden Aansluiting op „airconditioning- Installaties" evenals op het elec- triciteitsnet. Op Java vertoeft thans ir. H. van Swaay, directeur van Gebr. Van Swaay, voor uit breiding van de „airconditioning" (luchtkoe- ling). Deze uitbreidingen zullen, indien overeen stemming met de autoriteiten wordt verkre gen, bestaan uit den aanleg van centrale „airconditioning"-installaties cn distributie- leidingen in de daarvoor in aanmerking komende wijken der hoofdplaatsen Batavia, Soerabaja cn Semarang. Men zal zich, naar het. Hsb, meldt, op de ze netten kunnen aansluiten evenals op het clectriciteitsnet, het. gasnet of het waterlei- dingsnet Uit den aard der zaak zullen de in stallatickosten zoowel als de exploitatiekos ten voor de verbruikers hierdoor zeer be langrijk teruggebracht kunnen worden ton opzichte van de installaties voor afzonder lijke kamers, die thans nog overwegend toe gepast worden. De centrale „airconditionings"-installaties beloven voorts groote afnemers van electri- citeit tc worden. Buitendien kunnen deze installaties doordat dc „koude" in groote gc- isoleerdc tanks geaccumuleerd kan worden den stroom betrekken op dc uren dat dit het electriciteitsbedrijf 't best uitkomt, dus ook geheel buiten den spertijd. De hoer H. van Swaay werd in verband met zijn plannen dezer dagen door den land voogd in gehoor ontvangen en voert thans besprekingen met de denartementen van Ver keer en Waterstaat, Economische Zaken, het hoofd van den gezondheidsdienst en de betreffende gemeentebesturen, TEXEL Een vliegveld op Schiermonnikoog 1 Plannen tot oprichting van een N.V. Reeds geruimen tijd worden op Schier monnikoog pogingen in het werk gesteld, te komen tot den aanleg van een landings terrein voor vliegtuigen, ten einde aange sloten te worden bij het internationaal lucht verkeer. De promotor der vliegveldplannen, de heer S. v. d. Werff te Schiermonnikoog, heeft zich thans tot den rentmeester van den eigenaar van het eiland, graaf von Bernstorff, (te Junker Weningen aan de Élbc) gericht, met het verzoek, de stichting van een naamloozc vennootschap te willen bevorderen. Reeds meldden zich, aldus de Tel., aandeelhouders aan. Ambtenaren van den Burgerlij ken Stand zouden weigeren Sla vische voornamen in te schrijven Het persagentschap van het Westen, de spreekbuis van de Poolschc minderheid in Duitschland, keert zich tegen dc kortelings door dc Duitsche regeering afgekondigde maatregelen, die een onderscheid maken tusschcn Duitsche voornamen en andere. Het persagentschap verklaart, dat dit we derom een middel is tot verduitsching der Poolschc bevolking in Duitschland. Op het oogenblik, zoo schrijft het, komt het vaak voor, dat Duitsche ambtenaren van den bur gerlijken stand weigeren op dc geboortere gisters dc Slavische voornamen in te schrij- van van Poolsche kinderen en dat zij die namen slechts in den Duitschen vorm aan vaarden". fixrfzien Armstrong tegen Garcia Henrif Armstrong verdedigt zijn wereldtitel weltergewicht. Op 2 November a.s. zal de drievoudig wereldkampioen Henri Armstrong zijn we reldtitel in het weltegewicht verdedigen te gen Celerino Garcia (Philippijnen). Het gevecht zal in de Madison Square Garden te New York worden gehouden. AtMetieJL NIEUW NEDERLANDSCH RECORD V/% K.M. SNELWANDELEN. Onverwachte prestatie van En gelman. Op geheel onverwachte wijze heeft de be kende Rotterdamsche snelwandelaar Piet .T. Engelman Jr. gistermiddag tijdens athle- tiekwedstrijden, uitgeschreven op het Ne- nijto sportveld te Rotterdam door de sport- commissie voor nationale feestdagen onder auspiciën van het district Zuidholland van de K. N. A. U., zijn tiende Nederlandsche re cord gevestigd. Ditmaal was het liet Neder landse h record op dc 3500 nieter, dat se dert 25 Augustus 1029 op naam stond van C. A. Gubbcls met 15 min. 29.6 sec. Engel man bracht dezen tijd terug tot 15 ruin. 23.9 sec. Koude lente - duur fruit Prijzen in Zeeland tot het vier dubbele gestegen. Regen, sneeuw, wind en koude, al datge ne wate en lente tot een temptatie kan ma ken, hebben de teere bloesem van onze fruit- bpomen zoo gestriemd en belaagd, dat dc oogst in kwantiteit en kwaliteit dit jaar wel heel slecht is uitgevallen. Met als on vermijdelijk gevolg: hooge prijzen. De veilingprijzen van de Zeciiwsche prui men, appelen en peren waren bijvoorbeeld, naar het Hsbl. meldt, in Augustus twee tot viermaal zoo hoog als verledeji jaar! Belgische wegrenners betrapt Naar de grens teruggebracht. Toen de Belgische wegrenners Eloï Meu- lenberg, wereldkampioen der beroepsrijders, en de amateurs Dumoulin en E. Geus. verge zeld door den mecanicien-verzorger E. J. Geus op den Rijksweg te Sittard aan het oefenen waren voor de komende, wereldkam pioenschappen te Valkenburg, werden zij door dc militaire politic aangehouden. Het bleek, dat zij niet het vereisehte doorlaat- stempel op hun passen hadden, zoodat zij naar de grens bij Berg aan den Maas werden teruggebracht. TUSSCHEN KOLENWAGENS BEKNELD. - V - 'a rr Op de bovengroridsche werken van de ;domati mijn te' Kerkrade gtfraakte gister morgen de gehuwde mijnarbeider A. van der Muilen bekneld tusschen twee kolen wagens. Van der M. wer<£ zoo zwaar gewond, dat de dood spoedig intrad. „Maar wat men voorzeit gebeurt niet altijd". In een beschouwing over de politieke span ningen in Europa schrijft het Volk: Europa verkeert, in een toestand van kou de oorlog. Alles is klaar om hem te doen losbarsten. Elk incident in Tsjechoslowakije kan het sein er toe zijn. Willen wij zeggen, dat de oorlog onafwend baar is? Wij zouden geen Hollanders zijn, als wij ons niet hielden aan de koekebakkers wijsheid. Onze volksdichter zong: Maar wat men voorzeit, gebeurt niet altijd. Een regentje kwam er als dauw, als dauw. De bui dreef voorbij: een ieder was blij, en dra was de hemel weer blauw, weer blauw. Er zijn, aldus het blad, enkele teekenen, dat het besef van de werkelijkheid, van het groote gevaar dat nazi-Duitschland loopt bij het ontketenen van een oorlog begint door Ie dringen tot de nazi-hersens. Er is woede in de Duitsche pers over de rede van sir Jolin Simon. In dc „Deutsche Allgemeine Zeitung" kan men lezen: „Achter de overmoed van de Tsjechen staan de Britschc kanonnen en het Britsche gclcl'. Dit zinnetje zouden wij in groote let ters willen ophangen in alle regeeringsde- partementcn en legcrburcau's van Berlijn. En in het hijzonder aan alle openbare ge bouwen en eerepoorten van Neurenberg, dat zich aankleedt voor de ontvangst van den partijdag der nazi's. Misschien zou dan de oude speelgocdstad daveren van de vloek: Gott strafe England. Maar, zoo besluit het blad, alles wel bezien: is het niet beter, nu te vloeken, dan als het onherstelbare is ge schied? TRAGISCH EINDE VAN EEN DANS PARTIJ. Twee kinderen vonden hun ouders dood. De achttienjarige Josephine Bonnin en haar jonger zusje Alison waren dezer da gen naar een danspartij gegaan in Romford (Essex), toen de meisjes een boodschap kre gen om dadelijk paar huis te komen. Zij ga ven hieraan onmiddellijk gehoor cn vonden thuis, tot hun groote ontsteltenis hun beide ouders dood. Beide bleken to zijn doodge schoten. Naast den vader lag op den grond een dubbelloops jachtgeweer. Dc ouders woonden, aldus de Daily Express, in een af gelegen villa. De politic stelt een grondig onderzoek in, doch heeft tot nog toe geen spoor van de daders kunnen vinden. SUDETENDUITSCHERS ZONDER ALCOHOL. Praag verbiedt te schenken. Het provinciaal bestuur van Bohemen heeft besloten voor Zaterdag en Zondag a.s. het schenken van alcoholische dranken, ook bier, in het Sudetcngebied te verbieden. DE VIER INTERESSANTSTE GEVALLEN VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG Voor de militaire rechtbank van de Catalaansche „Generalidad" wer den kort na elkander vier vrouwe lijke spionnen geleid en veroor deeld, van wie elk minstens het formaat van een „Mata Hari" bezat, terwijl zij toch alle vier volkomen nieuwe spionnentypen van den modernen tijd vormden. Vrouwelijke spionnen! Het beeld is niet nieuw het is de geschiedenis, die zich herhaalt cn die zich altijd herhalen zal. Zij hebben allen een ander doel nage streefd, volgens verschillende methoden gewerkt en de verschillen in de door de Spaansche miliiaire rechters tegen hen uit gesproken straffen, hebben bewezen, dat de argumenten die deze vrouwen tot hun daad brachten, diepgaand begrip hebben gevonden. Elvira Mirralès werd ter dood veroordeeld, maar haar executie werd niet voltrokken cn nog altijd bevindt zij zich in strenge afzondering in de Nueva Carcel te Barcelona. Mercedes Horta werd daaren tegen terstond na haar arrestatie zonder rechterlijk vonnis ter plaatse gefusil leerd. Conchita Laus werd ter dood veroor deeld en in de vesting Montjuich terechtge steld en Jeanne Gcorgel kreeg 20 jaar dwangarbeid; haar Fransche nationaliteit was van invloed op de mildheid van het over haar voltrokken vonnis In dienst van Franco. Elvira Mirralès, een buitengewoon knap meisje, stamanend uit een oude monarchis tische officiersfamilie, was kort na het uit breken van den burgeroorlog, eind Juli 1936 in dienst van generaal Franco geko men en door zijn Geheime Dienst werd zij met „een vertrouwelijke missie" naar Va- lencia gezonden cn vervolgens naar Barce lona. Het spreekt vanzelf dat haar op dracht een zeer bijzondere was en haar gemak cn vrijheid van bewegen kwam haar vanzelfsprekend daarbij goed van pas. Kort na elkander knoopte zij met tien jonge officieren verhoudingen van groote genegenheid aan, waar op zij deze jonge menschen ertoe aanzette te deserteeren en via de slecht bewaakte en weinig toegan kelijke muildierpaden van het-Ja ck-gebergte naar het Franco-leger over tc loopen. Maar terzelfder tijd zorgde zij ervoor, krachtens de strekking van haar opdracht, dat de officieren hun doel nooit be reikten! Dientengevolge werden zij regelmatig door militaire patrouil les, die op geheimzinnige wijze' op de hoogte waren gebracht, opge vangen en in de meeste gevallen ter plaatse neergeschoten. Het Franco-leger had maar bitter weinig belangstelling voor overgeloopen militairen, zij had er alleen maar belang bij dat de officiersstand van do regeeringstroepen zoo grondig mogelijk verzwakt werd, ten einde daardoor tegelijkertijd in de gelederen der overgebleven officieren verwarring en een nerveusc sfeer te stichten. Wanneer niet een artillerie-onderluitenant, die eveneens aldus besloten had te deser teeren, zich op het laatste oogcmblik be dacht had en zijn superieuren had gewaar schuwd, dan zou zoo goed als zeker op El vira Mirralès nooit ocnige verdenking zijn gevallen. Na een bezoek aan de blonde Mercedes Hef spïonnage-bedrijf is alleszins veelzijdig cn de blonde Castiliaan- sche Mercedes Horta werkte als „Agent doublé". In otxlracht van de autoriteiten van generaal Franco was zij naar Barcelona gereisd en daar wist zij te bereiken dat zij als „ver- bindingspost" werd aangesteld. Dat wil zeggen, zij moest weer terugkee- ren cn in haar geboortestreek, die door de Franco-troepen bezet was, had zij niet anders te doen dan dc aankomende geheime agen ten van de regeering van Barcelona te ont vangen en hen te helpen bij het volbrengen van hun taak. Ongeveer twintig rcgceringsagcnten maak ten na elkander bij Mercedes Horta hun op wachting. Maar zij keerden nooit naar Bar celona terug, maar verdwenen daarentegen spoorloos. Aangezien die echter enkele da gen na hun bezoek bij de knappe Mercedes en nooit in de omgeving van haar woon plaats gebeurde, dacht geen sterveling in Barcelona er aan de „waardevolle verbin- dingspost" ergens van tc verdenken. Pas toen tengevolge van haar activiteit twee Fran- schcn. Joseph Moine cn Jean Bradès wer den doodgeschoten, kreeg men wantrouwen en* toen zij spoedig daarop in Barcelona kwam, bespoedigde haar eigen onvoorzich tigheid haar aanhouding. Zij werd ter plaat se gevonnist. Een schip brengt sigaretten. Conchita Laus ging ten gronde aan... haar hartstocht voor Engelsche sigaretten. Het was haar gelukt de vriendin te worden van don hospitaalchef der „Generalidad," waardoor zij tegelijkertijd dc bron van tal rijke waardevolle berichten bereikt had. Op zekeren dag zat Barcelona zonder ta bak en Conchita dié haar vriend vergeefs om een paar pakjes Engelsche sigaretten gevraagd had, vernam dat twee avonden later een boot met levensmiddelen in Mar- seille zou hinnenloopen, die zeker ook wel sigaretten aan boord zou hebben. De tijding was al heel gauw be kend bij het nationalistische vloot- station op Palma de Mallorca: een U-boot torpedeerde de stoomboot en schipbreukelingen, levensmidde len en sigaretten dreven op de golven. De dertig zilverlingen voor haar verraad waren 3000 peseta's in Franco-valuta waard; Conchita gaf ze in een paar dagen uit aan mooie klcercn en trok aldus de aandacht van de bewakings-autori- 1 ei ton, wien deze plotselinge rijk dom ietwat bevreemdde. Haar vriend werd zeer discreet aangehou den; men verklaarde den samenhang tus schen haar voorliefde voor Engelsche si garetten, de dure kleeren en de ondergang van het schip en het doodvonnis volgde. Zij gaf haar geheim prijs.. Tragisch is het noodlot van de blonde Fransche danseres Jeanne Georgel. Zij kwam kort voor het uitbreken van den burgeroorlog in Madrid. Hier werd zij de vriendin van den rijken aristocaat Don Frederico del Castillo Olivarez. Toen deze als officier bij Franco in dienst kwam, be geleidde zij hem aan het front in Irun, liet zich winnen voor de spionnagedienst, werd naar Barcelona gezonden en zag kans om twee jaar lang belangrijk werd op te knappen, zonder dat iemand haar verdacht. Toen echter begon zij een verhouding met een Argentijn, wien zij haar geheim prijs gaf. Zelf echter was deze een geheim atfent van dc Generalidad. Jeanne werd gearresteerd, maar hét vonnis luidde „slechts" 20 jaar dwangarbeid, omdat het ontbreken van egoistische motieven een verzachtende om standigheid werd genoemd. Zij had namelijk voor -haar genegenheden nooit geld ge vraagd... Zoo zien wij dat mot het groote drama dat zich dagelijks in Spanje voltrekt, nog vele particuliere tragediën parallel loopen...

Schager Courant | 1938 | | pagina 3