De Monster-race over 270 km op den weg iieuwe volksliederen worden geboren.... Ifcint (België) wereldkampioen der profs Al staat de Minister bij Goed debuut van de H.A*V* er Vriendschap tusschen Amerika en Frankrijk Van vurig rood tot hel oranje Wielrennen jGoede prestaties van 4®emmenie en P. v. Nek ven Dj Sfj ïinsi Allé Pri* Het wereldkampioenschap op den weg voor professionals over 270 km Is gewon nen door den Belg Marcel Kint in de sprint vóór Egli (Zwitserland), Amberg (Zwitserland) en Piet van Nek (Ne derland). De tjjd van den wereldkampioen be droeg 7 uur 53 min. 25 sec- Ais vijfde kwam aan Vissers met 1 min. 18 sec. achterstand. Zesde was Neuville, eveneens een Belgische renner. Bartali gaf op. Eerst in de laatste ronden van dezen moor denden kamp viel de beslissing. De strijd had tot nu toe een buitengewoon fair karakter ge had. De sterkste renners, waaronder Piet van Nek, waren naar voren gekomen, de zwakke ren waren afgevallen, terwijl slechts enkelen door pech werden uitgeschakeld. Bartali, de beroemde winnaar van de Toür de France, was geleidelijk achterop geraakt en zag ten slotte de onmogelijkheid in zijn achterstand van ruim tien minuten nog op te halen. De winnaar van de ronde van Frankrijk viel, als een der slachtoffers van dit zeer zware cir cuit, waarin slechts ware wereldkam pioenen het tot het einde, de 270 km vol heb- Iben kunnen houden! Nog slechts acht renners van de 36 gingen de laatste, de 27ste ronde in. Angstvallig be waakten de vier leiders elkaar, maar zooals te begrijpen viel, móest de beslissing op den jcauberg, den 27sten Cauberg, vallen. Marcel Kint, een der uitblinkers in de ronde van Frankrijk van dit jaar, de man, die drie rit ten van dezen wegwedstrijd heeft gewonnen, bleek zijn topvorm te hebben bewaard. Hij klom voor de laatste maal op prachtige wijze den Cauberg op, met de beide Zwitsers Egli en Amberg vlak achter zich, twee landgenoo- ten, die overigens duidelijk concurrenten van elkaar bleken te zijn. Reeds in de 26ste ronde stond het vast, dat Piet van Nek het in de laatste ronde niet zou kunnen bolwerken. Hij moest op den Cauberg lossen, maar kwam op het daarna licht glooiende gedeelte weer bij. De strijd werd in de sprint beslist, waarin Marcel Kint met vele lengten voorsprong als eerste over de eindstreep ging. Egli werd tweede voor Am berg, terwijl Van Nek op 200 meter volgde. De algemeene indruk van dezen wegwed strijd is, dat dit wereldkampioenschap een der mooiste wedstrijden, zoo niet de mooiste is geweest, welke ooit is gehouden. De Cauberg heeft zijn werk gedaan. De renners met de beste klimcapaciteiten zijn naar voren geko men. Maar zooals te verwachten viel, zouden de klimcapaciteiten niet alleen den doorslag geven: ook de afdaling van den Geutemerberg was belangrijk, en het sloopende werk van het dalen en het steeds maar weer stijgen jOver anderhalve kilometer hebben hun invloed iin de rijen der deelnemers doen gelden. Slechts acht van de 36 deelnemers, die in de morgenuren gestart waren, slaag den er in na bijna acht uren koers de eindstreep te passeeren. Waar men ook informeerde, wie men 'ook vroeg, buiten landers en landgenooten, officials, jour nalisten en renners, allen waren het er over eens, dat dit wereldkampioenschap in den waren zin een monsterrace is ge weest, waarin slechts de uitblinkers het hebben kunnen volhouden. Dat Van Nek hierbij behoort, stemt voor de Nederland sche wielersport tot groote tevredenheid! De ófficieele einduitslag luidt: 1. en wereldkampioen, Marcel Kint (België) tijd 7 uren 53 min. 25 sec. 2. Egli (Zwitserland), 3. Amberg (Zwitser land) 4 X allen zelfden tjjd. 4. Piet v. Nek (Nederland) op 200 meter. 5. Vissers (België) op 1 min. 18 sec. 6. Neuville (België) op 2' min. 45 sec. 7. Martin (Zwitserland3 op 12 min. 53 sec. 8. Mersch (Luxemburg) op den zelfden tijd. Het was buitengewoon jammer, dat Dem- menie in de laatste twee ronden het tempo niet heeft kunnen volhouden, immers Engel en De Hoog mochten in de tweede groep niet extra hard er aan trekken, omdat zij anders die tweede groep op de drie leiders zouden hebben gebracht en daar zat Demmenie im mers in! Intusschen was het succes van de Nederlandsche ploeg toch bijzonder goed, om dat met een derde, vijfde en zesde plaats ons land een zeer eervol resultaat heeft weten te behalen. fakemmen NIEUW WERELDRECORD VAN RAGNHILD HVEGER. Ragnhild Hveger heeft gisteren een nieuw wereldrecord aan haar wonderbaar- lijken staat van dienst toegevoegd. Dit maal zwom zij de 1000 yards in 12 min. 36 sec. waarmede het oude record ten name van de Belgische mej. Caroen ge broken was. AtMetiefc 2000 meter Heeren. 1. C. Berkhouwer, 6 min. 25.4 sec., A.A.V., 2. J. Dourlein, 6 min. 51 sec., R.K. V.V.H., Den Helder. 3. F. Verfaille, 7 min. 2.4 sec., P.P., Den Helder. Buiten mededinging L. van Houtert, 5 min. 22.6 sec., Vlug en Lenig, Den Haag. Hoogspringen Heeren. 1. De Nooy, 1.55 m. 2. H. J. van Gorkum, 1.55 m, Held. Athl. Vereen., Den Helder. 3. J. Schellinger, 1.50 m, P.P., Den Helder. Buiten mededinging B. Nelissen, 1.67 m., Vlug en Lenig, Den Haag. Vèrspringen Heeren. 1. C. Want, 5.62 m, M.L.D., Den Helder. 2. L. Bruinsma, 5.49 m, M.L.D., Den Helder. 3. H. Timmer, 5.01 m, O.K.K., Den Helder. Buiten mededinging H. van Es, 5.88 m, Vlug en Lenig, Den Haag. Buiten mededinging B. Nelissen, 5.50 m, Vlug en Lenig, Den Haag. Speerwerpen. 1. L. Bruinsma, 37 m, M.L.D., Den Helder. 2. H. Mozes, 33.90 m, Held. Athl. Vereen., Den Helder. 3. J. Snel, 33.12 m, O.K.K., Den Helder. Buiten mededinging H. van Es, 41.33 m, Vlug en Lenig, Den Haag. Buiten mededinging Werner, 38.00 m, Vlug en Lenig, Den Haag. De strijd der amateurs Knecht (Zwitserland) wereldkam pioen. Drie Nederlanders bjj de eerste zes. Het wereldkampioenschap voor amateurs over 170 km is Zaterdag gewonnen door den Zwitser Hans Knecht in den tjjd van 4 uur 51 min. 59.2 sec. Deze overwin ning werd behaald in de sprint op z\jn landgenoot Wagner. Derde werd onze landgenoot Demmenie met ongeveer '/z minuut achterstand. Vierde werd uit een groep de Belg Bruneel, vijfde was onze landgenoot Engel, zesde op nieuw een Hollander, n.1. De Hoog. Drie Nederlanders hebben zich dus tus- schen de eerste zes geplaatst. Voorwaar, we kunnen tevreden zijn! In de zestiende ronde van dezen interessan ten strijd viel practisch de beslissing. Het tempo was geweldig snel. Demmenie wist te ontvluchten met de beide Zwitsers Wagner en Knecht aan zijn wiel. De Zwitsers klom men uitstekend en bij het passeeren van de tribune hadden zij een kleinen voorsprong op Demmenie, omdat de laatste op den Cauberg met meer over die macht beschikte, welke hij in de vorige ronden had laten zien. Bovendien had hij kleine moeilijkheden met zijn versnel- mgsapparaat. In de laatste ronde kon Dem menie geen aansluiting meer krijgen: hij had veel van zijn krachten gevergd. Zoo werd e strijd beslist tusschen de beide Zwitsers, an wie Knecht in de eindsprint de snelste bleek te zqn. 4 Discuswerpen. 1. Otterloo, 30.22 m, M.L.D., Den Helder. 2. J. Snel, 29.60 m, O.K.K., Den Helder. 3. J. H. Hoendervoogt, 22.50 m, Groote Broek. Buiten mededinging H. Enklaar, 33.70 m, Vlug en Lenig, Den Haag. Buiten mededinging Werner, 34.43 m, Vlug en Lenig, Den Haag. Kogelstooten. 1. Otterloo, 11.90 m^ M.L.D., Den Helder. 2. J. Snel, 10.72 m, O.K.K., Den Helder. Buiten mededinging H. Enklaar, 11.93 m, Vlug en Lenig, Den Haag. 4 X 100 meter Estafette. 1. M.L.D., Den Helder, 47,6 sec. 2. Held. Athl. Vereen. 1., Den Helder, 49.8 seconden. 3. Held. Athl. Vereen, n, Den Helder, 52 seconden. Buiten mededinging Vlug en Lenig, Den Haag, 47.5 sec. Pro Patria, Den Helder, gedisqualificeerd. Zweedsche estafette 400, 300, 200, 100 m. 1. Held. Athl. Vereen., Den Helder, 2 min. 16.6 sec. 2. M.L.D., Den Helder, 2 min. 24 sec. 3. Pro Patria, D enHelder, 2 min. 25.8 sec. Buiten mededinging Vlug en Lenig, Den Haag, 2 min. 12.9 sec. Autobus uitgebrand Inzittenden konden zich nog bij tijds redden. Zaterdagavond tegen acht uur is op de Oude Delft te Delft een groote autobus van een onderneming te Weteringen, die geheel bezet was met passagiers, in brand geraakt. De inzittenden, afkomstig uit Rijswijk en op weg naar Delft en Rotterdam om de feestverlichting te aanschouwen, konden zich nog juist bijtijds in veiligheid stellen. Enkele personen moesten door omstan ders uit de bus worden geholpen. De autobus is geheel uitgebrand. Eenige kleedingstukken en een hand- taschje gingen in de vlammen verloren. De brandweer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur met een paar stralen op de motorspuit gebluscht. De wedstrijden hadden een vlot verloop. De H.A.V. kan met voldoening terugzien op haar debuut in het erganiseeren van atletiekwedstrijden: de j.1. Zaterdagmid dag op het HRC-terrein gehouden wed strijden hadden een uiterst regelmatig verloop en waren dikwijls interessant door goede prestaties van enkele deelnemende athleten. Jammer dat de belangstelling voor athletiek er in den loop der jaren niet grooter op ge worden blijkt te zijn, want meer da. een paar honderd toeschouwers waren er niet. Te loven was de aanwezigheid van den burgemeester en van het Centraal Oranje Bestuur. Tot het welslagen van den middag heeft vooral de V L-ploeg uit Den Haag veel bijgedragen. Op vrijwel elk nummer kwam een hunner uit om... steeds te zegevieren. Als het de Hagenaars er dan ook om te doen was' geweest, hadden zij met een massa prijzen huiswaarts kunnen gaan, doch heel sportief deed men vrijwel steeds „buiten mededinging" mee. V L heeft de HAV kranig geholpen met het maken van een brok propaganda voor de schoone athletiek! Aan de K.A.V. tenslotte een compliment voor de organisatie, die goed ver zorgd was. Middels een versterkingsinstallatie werd het publiek nauwkeurig op hoogte de ge houden met de verrichtingen, terwijl de heer J. de Jong, vice-voorzitter van het C.O.B., er zijn microfoon-debuut mee maakte bij het uit- deelen van de prijzen. De uitslagen: Hier volgen de uitslagen: 80 meter Dames. 1. Mej. R. Godhart, 12.2 sec. Pro Patria. 2. Mej. A. Stroband, 12.3 sec., idem. 3. mej. Oost, 12.4 sec., idem. Hoogspringen Dames. 1. Mej. R. Goedhart, 1.27 m.; Pro Patria. 2. Mej. A. Bakker, 1.22 m., Lycurgus Schagen. 3. Mej. N. Roggeveen, 1.17 m., idem. Vèrpsringen Dames. 1. Mej. A. Stroband, 4 m., P.P., Dén Helder 2. Mèj. G. Dekkér, 3.85 m., Lycurgus, Schagen. 3. Mej. Oost, 3.67 m., P.P., Den Helder. 80 meter Juniores. 1. J. T. Heeren, 10.5 sec., Held. Athl. Ver. Den Helder. 2. W. v. Diest, 1Ó.9 sec., geen ver. 3. L. v. Diest, 11 sec., idèm. Hoogspringen Juniores. 1. W. van Diest, 1.35 m. 2. A. Kersbergen, 1.35 m., Held. Athl. Ver. Den Helder. 3. J. T. Heeren, 1.35 m., idem. Vèrspringen Juniores. 1. J. T. Heeren, 4.79 m., Held. Athl. Ver. Den Helder. 2. W. v. Diest, 4.63 m., geen ver. 3. M. v. Essen, 4.12 m., idem. 100 meter Heeren. 1. A. Rottier, 11.9 sec., Held. Athl. Ver. Den Helder. 2. H. J. van Gorkum, 12 sec., idem. 3. D. v. Scheyen, 12.02 sec., M.L.D. Den Helder. Buiten mededinging H. van Es, 11.7 sec., Vlug en Lenig, Den Haag. 400 meter Heeren. 1. H. J. van Gorkum, 56.3 sec., Held. Athl. Ver. Den Helder. 2. J. Dourlein, 56.4 sec., R.K.V.VH. Den Helder. 3. J. v. d. Sloot, 62.3 sec., Hel. Athl. Ver. Den Helder. Buiten mededinging: K. Kamp, 55.7 sec., Vlug en Lenig, Den Haag. 800 meter Heeren. 1. C. Berkhouwer, 2 min. 18.6 sec., A.A.V., Alkmaar. 2. P. Oom, 2 min. 23.5 sec., Held. Athl. Ver- eeniging, Den Helder. 3. P. Smit, 2 min. 23.5 sec., Held. Athl. Ver- eeniging, Den Helder. Hij beschouwde het leven inderdaad van een zéér lic-htzinnigen kant en daar kwam hij rond voor uit ook! Hij had een bonnetje gekregen, omdat hij in minder frisschen toe stand op den openbaren weg laveerde. Een borrel da's gezond meneer, lichtte hij don Alkmaarschen kantonrechter Mr. Bocrrigter in, En da'k een bekeuring kreeg, dat leit an die nieuwe agente; die loope alsmaar achter me an, ziet U! Dus mocht' U vroeger wel dronken over de straat loopen? vroeg onthutst de ambte naar van het O.M. Mr. de Brueys Tack. En van schrik nam de openbare aanklager een flinken slok uit het glas water, dat voor hem stond. Dat leek hem toch gezonder. Zal ik U d'er is wat zegge? vroeg de bor relaar. Zegt U het maar, deed de ambt. goedig. Nou dan, vroeger in de mobilisatietijd mochte we borrels drinke, zooyeul as we maar woue. En wat zag je nou? Die mense die niet dronke, krege de nekkramp en wij bleve d'er vrij van; kwam verd. tot de con clusie. Maar in onze geordende maatschappij, mag je nu eenmaal niet dronken over de straat, loopen, leeraarde de kantonrechter. Wat geordende maatschappij! stoof verd. op. Al staat de minister d'r bij, dan durf ik nog wel een borrel te zuipe! Waarom ook niet? Dus U geeft, toe, dat. U, een borrel te veel óp had? wilde Mr. Bóerrigter weten. Teveel of niet teveelf èen borrel is gezond. Neemt U dat van mijn an, antwoordde deze Alkmaarsche borrel liefhebber. Het werd een wanhopig geval, maar de ambtenaar maakte er een einde aan en eischte f 6 subs. 6 dagen. Da's veuls te veul, vond verd. Dan moet U maar wat minder borrels ne men, oordeelde d-v kantonrechter. Dat nooit, want 't is gezond, hield verd. halsstarrig vol. Als je gaat zitten, dan krijg je heclemaal geen borrel, hield Mr. Bocrrigter hem voor. We zelle wel d'r is zien: die dan leeft, die dan zorgt, antwoordde de optimistische Alkmaardcr. Hij werd veroordeeld conform den eisch en we hebben zoo'n idee, dat verd. met bloe dend hart de zaal verliet. Wanthoeveel borrels zijn c-r wel niet te krijgen voor zes zilveren guldens? Want, dat de man het zes dagen zonder z'n glaasje zal kunnen stel len. neer, dat wil er bij ons niet in! Hij had daarvoor voldoende blijk gegeven, nu niet direct een voorstander te zijri van de ge heelonthouding. Duitschland steeds moediger „Wij zijn niet meer de lafaards, die het Duitschland van den Keizer of der marxisten hebben jeregeerd Het congres der in het buitenland wonen de Duitschers is gisteravond besloten met'n opiocht en een toespraak van den rijksmi nister van propaganda, dr. Göebbels, die op nieuw de aan de Duitschers in het buiten land „door een Duitschland vijandige pers" gemaakte verwijten afwees. Gocbbels voegde hier aan toe: „Wij ken nen onze vijanden, doch hopen, dat zij spoedig gelegenheid zullen hebben kennis met ons te maken. Wij zijn niet de laf aards, die het Duitschland van den keizer of der marxisten hebben geregeerd. Wij weten zeer wel, wat men te Londen of el ders met ons zou willen doen, indien men dat zou kunnen." Hij besloot met een hulde aan Hitier, die, volgens Gocbbels de geheele wereld aan Duitschland benijdt. Duitschland, door Hit- Ier geleid, zal nooit meer capituleeren. Tegen Bolsjewieken en Joden Duitsche partijdag te Neuren berg heden begonnen. Sudeten Duitschers moeten 't recht heb ben zich voor het Derde Rijk te verklaren. Vandaag is te Neurenberg de „Partijdag" van groot Duitschland begonnen. Men ver wacht zeshonderdduizend deelnemers, waar onder o.a. 27.000 leden van de S. S., 24.000 le den van de S. A., 150.000 politieke leiders en 4000 Duitschers uit het buitenland. Men verwacht dat Hitier plechtig zal ver kondigen, dat de Sudetenduitschcrs 't recht hebben bun instemming te betuigen met het derde rijk. Het tweede thema van den partij dag zal zonder twijfel de strijd tegen het Bolsjewisme en de Joden zijn. Hitier zal hedenmiddag om vier uur te Neurenberg aankomen. Hij zal het woord voeren tijdens de ont vangst, welke te zijner eere op het stadhuis zal worden aangericht. Behalve de traditioneele proclamatie, Dins dag op het congres voor te lezen, zullen de belangwekkendste redevoeringen van den Fuehrer ongetwijfeld die zijn tijdens de bij eenkomst voor de cultureclc aangelegenhe den op Dinsdag en de sluitingsredevoering op 12 September. Gevaarlijk voor staat en ras Ontslagen aan de van Weenen. universiteit De „Osservatore Romano" het Pauselijk orgaan, bericht dat aan de universiteit van Weenen talrijke professoren zijn ontslagen, om redenen van ras en politiek. Verschei- denen van hen zijn katholieken, die door de nationaal-socialisten als gevaarlijk voor clen staat en het Duitsche ras werden be schouwd. Door vrijheid, democratie en vre de aan elkaar verbonden. OORLOG, VERNIETIGING VAN ALLE BESCHAVING. „Wij ccren dc nagedachtenis van de Fran- schen, die ons bijgestaan hebben bij het ver overen van onze vrijheid en de Amerikanen die mcdegeliolpen hebben, de vrijheid van Frankrijk en de wereld te behouden. Tus schen de Verecnigde Staten en Frankrijk be staat op het oogenblik een innige en vertrou wensvolle vriendschap, een wederzij dsche verknochtheid' aan de idealen van vrijheid, democratie en vrede, en volkomen .overeen stemming over de essentieele beginselen van het menschelijk leven. Amerikanen en Fran- schen weten, dat men gelukkiger leeft als vrij mensch dan als- slaaf, aldus sprak de Amerikaansche ambassadeur Bullith giste ren te Parijs bij de inwijding van een monu ment voor Lafavette. „De wereldvrede, zoo ging Bullith voort, is voor ons een eerste belang, omdat wij we ten, dat heden ten dage een algemeene oor log voor een bepaalden tijd de vernietiging zou beteekenen van alle waarden der be schaving, die gedurende zooveel eeuwen zoo moeizaam verworven zijn. Dc vicieuze cirkel der bewapening, han delsbelemmeringen, economische nood en internationalen haat moet op een of anden plaats doorbroken 'worden. Bonnet over Tsjechoslowakije. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, die vervolgens het woord voerde, zei- de o.a., zich tot Bullith wendend: Tusschen ons zijn geen overeenkomsten en pacten, die in de geheimzinnigheid der kanselarijen zijn gesloten, noodig. Dezelfde beginselen, die ons reeds tweemaal hebben vereenigd, heb ben niets van hun kracht ingeboet". Voortgaande zeide Bonnet: „We verheel en ons niet den' ernst van het Tsjechoslowaak- sche vraagstuk, doch wij honen, dat dank zij het hooge bewustzijn, dat de regeeringen te Berlijn en te Praag haar internationale verantwoordelijkheid moeten aanvaarden, dank zij de nauwe en loyale samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk, de ernsti ge dreigingen, die op Europa drukken, be zworen zullen worden. Frankrijk zal in elk geval trouw blijven aan de pacten en verdra gen die het gesloten heeft. Het zal trouw blijven aan de verplichtingen, die het op zich genomen heeft. Roosevelt op alles voorbereid Ingeval zich in Europa een con flict voordoet. Intrekking der neutraliteitswet? In verband met het door Roosevelt geno men besluit, om met het oog op den Euro- pecscben toestand tijdens bet weekeinde in de buurt van Washington te blijven, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat de pre sident in de gelegenheid wil zijn. om in ge val dat zich in Europa een conflict mocht voordoen, te allen tijde het congres in bui tengewone zitting hijeen te roepen. Mocht een dergelijk geval zich voordoen, dan zou de president het congres wenschen te ver zoeken onverwijld de wijziging of intrek king te bestudeeren van de neutraliteits wet. welke in elk geval in Mei 1939 auto matisch afloopt. OOK EEN VERANDERING NA 40 JAAR Uit „De Telegraaf" van 6 Sept. 1898: (Verslag van de kronimg van Koningin Wilhelmina) Zonder kennisgeving zijn afwezig de heeren Mr. P. J. Troelstra en H- H. van Kol. Uit „Het Volk" van 5 Sept. 1938: Het hoofdbsetuur van de Arbei ders Jeugd Centrale biedt Uwe Ma jesteit zijn eerbiedige en weige meente gelukwcnscbcn aan bij Uw veertigjarig regeeringsjubileum. Het spreekt daarbij de hoop uit, dat Uwe Majesteit er getuige van moge zijn, dat het tijdens Uw bestuur tot stand gekomen beschavingswerk ten behoeve van het Nederlandsche volk inzonderheid voor de rijpere jeugd, door jeugdorganisaties van alle richtingen opgebouwd zich volledig zal ontwikkelen en dat de groote gevaren, die de volksgemeen schap en de jeugd bedreigen, over wonnen zullen worden. In deze zin hebben wij dankbaar gemeend Uw oproep aan de Nederlandsche jeugd in Uw woord tot ons volk van 31 Augustus j.1. te mogen verstaan en van harte zal de A.J.C. in deze geest medewerken. Aandoenlijk klinkt het nationa- nale lied van Hai Merietje lus- ie nog -peultjes!... O, mamaatje in ons straatje Haal een kerel voor het vonster Nederland's bevolking viert feest, in al zijn geledingen. Er wordt gefuifd in Am sterdam en in Dubbeldam, in Groningen en in Hasweert, in Ootmarsum en in 's-Graven- hage. Vlaggen bij duizenden, in alle moge lijke combinatie's van drie bij vier centi meter tot drie bij vier meter en van vuur rood, hagelwit en hard blauw tot het zachtste oranje-blanje-bleu wapperen er van de daken. In stampvolle café's herdenkt iedere Ne derlander op zijn manier het heuglijke feit, dat ons land op zoo voortreffelijke wijze door één en dezelfde Vorstin werd gere geerd, De bakker en melkboer moeten bof fen en zij berusten in hun lot, omdat zij weten, dat de kastelein nimmer iets „op de. richel" geeft. Maar Nederland viert feest en het zingt van hoog tot laag het hoogste lied. „Oh mamaatje in ons straatje staat een kerel voor het -venster!" klinkt het luid door Helder's straatje waar onze hooggeroemde Jantjes door de straten zwieren. „Hé Ma- rietje, moet je nog peultjes?" informeert, de Amsterdammer op den Dam en het Rem- brandtplein, het Leidsche plein en de Kal- verstraat. „Mary, Mary' you want to marry me!" blèrt de Haarlemschc schooljeugd in hoog en laag hangende „H.B.S-luiers. Dat is het groote voordeel van Neevland's nieuwste nationale lied, het lied van Marie met de drie aanbidders: het kan door alle standen „in standing" gezongen worden. Maar het lied heeft een ernstige concurrent! Want op het plein in de Hofstad het plééén zegt de rasech te Hagenaar worden zonderlinge capriolen gemaakt en niet minder zonderlinge klanken uitgestoote: men danst er de Lambeth Walk. „Hai Merietje lus-ie nog peultjes" verwelkomt men den bezoeker op den Schicdamsche Dijk in de Maas stad. Tra-la-la blèrt men al Lambeth walking op het marktplein in Breda Hot lijkt afgesproken! Het Nederlandsch Volk is „een en ondeelbaar". Nuchter noe men ze dat volk! Nuchter, terwijl drie vrij ers van een dienstbode in staat zijn dit volk tot. een deinende massa te brengen, zoowel op het Vrijthof te Maastricht als op het Zui derdien in Groningen. .Tubeltoonen weerklin ken als Marietjc de vader der drie aanbid ders tof man wenscht. Ein Lied geht nm... Holland. Gebruikt Ne derlandsch Fabrikaat, wordt ons in deze bij uitstek nationale week nog eens extra op 't hart gedrukt en we nemen ons voor, dat toch inderdaad te doen. Midderwijl zingen we uit het buitenland gcimporteerde „nationa le" liederen tot. onze stembanden versleten zijn en onze kelen piepen als de als-maar. water happende emmers van de „Karima- ta" die zich van de feestvreugde niets aan trekt, zich volkomen van zijn waardigheid bewust. De emmers dansen hun Lambeth Walk en zij doen dat in stijl, waardig en onverstoorbaar, visschend naar het goud, dat op het oogenblik in ons geheele land voor het grijpen lijkt. Het is echter niet alles goud wat er binkt Ook Terschelling viert intusschen feest, met of zonder goud. „Hör' mein Lied, Kari- mata", klinkt het uitdagend En op de Kari mata luistert men naar de harmonische klanken van dit lied: „Oh mamaatje in ons straatje staat een kerel voor het venster!"

Schager Courant | 1938 | | pagina 7