Een dag ging voorbij Aantrekkelijke wedstrijd van het Bondselftal 1;' Nieuw voedsel voor de kanonnen i Geen radio storingen meer Nederlaadsche auto in België verongelukt „Wereldhandel is niet dood te krijgen" Prinselijk Paar in de bus! Brouwgersttentoonstelling geopend Gelijk spel tegen Juventus JAPAN ZENDT OMVANGRIJKE ""ROE- PENTRANSPORTEN NAAR CHINA. Uit Peiping wordt gemeld, dat de woordvoerder der Japansche mili taire autoriteiten heeft aangekon digd, dat in de komende dagen om vangrijke militaire transporten uit Japan in China zullen aankomen. Bij Tang Koe is de ontscheping der troepen reeds begonnen. De sterkte der nieuwe, naar Chi na gezonden troepen wordt niet medegedeeld, doch zij moet aanzien lijk zijn, daar met de troepen tal rijke officieren met den rang van generaal aangekomen zijn, of nog zullen aankomen. Hebben Japanneezen ook binnen ste verdedigingslinie van Hankau doorbroken? De Japanneezen beweren, dat zij niet slechts de buitenste verdedigingslinie van Hankau hebben doorbroken, doch ook de binnenste verdedigingslinie en wel on drie punten, namelijk te Koesjih, Kwangtsi en nabij Teian. Voor de buitenlanders heeft de Japansche regcering te Hankau een veiligheidszone aangewezen welke ongeveer half Hankau omvat. De Fransche concessie en de oude Britsche, Duitsche en Russische concessies maken er deel van uit. De Chineesohe verliezen. Bij de verschillende verwoede gevechten met Tapanneesche troepen hebben de Chi neesohe strijdkrachten in het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Jangtse ri vier en het Loesjan gebergte in het tijd vak tusschen 19 Augustus en 6 September volgens een Japansch bericht van een niet nader aangegeven punt aan de Jangtse 22000 man op het slagveld moeten achter laten. Ook de door de Japanneezen gemaak te oorlogsbuit is zeer groot. De strijd aan den Jangtse. Te Hankau wordt gemeld, dat de Japansche opmarsch aan den zui delijken oever van den Jangtse na de inneming van Mahoeling voor de nieuwe Chineesche verdedigingsli nies tot staan is gekomen. Japansche aanvallen bij het Ming-gebergte en Hwangniei zijn afgeslagen. Chineesche troepen hebben de Japanneezen v. Soesoeng uit in den rug aangevallen. Ten zuiden van Hoes jan zouden de Japanneezen zware verliezen geleden hebben. Wetsontwerp ingediend tot be scherming van den radio-omroep- ontvangst. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf- en Te- lefoonwet 1904. Bij deze wijziging wordt bepaald, dat bij Algemeenen Maatregel van Bestuur voorstrif- ten zullen worden gegeven ter be scherming van de radio-omroepont- vangst tegen storingen, welke ont staan door het gebruik van electri- sche inrichtingen. Aangezien er uitzendingen zijn, die niet vallen onder het algemeene begrip, „Radio- Omroep", maar daarmede nochtans -veel ge meen hebben, b.v. de uitzendingen van den zakclijkcn-omroepzender van liet staatsbe drijf der P. T. T. is in de nieuwe regeling een voorziening opgenomen, die het moge lijk maakt de ontvangst van dergelijke uit zendingen gelijk te stellen met de ontvangst van den radio-omroep. De strafpositie is ge lijkgesteld aan die van artikel 12 van de Telegraaf- en Telefoonwct 1904, met dien verstande dat bovendien een bepaling is op genomen om verbeurdverklaring van in be slag genomen voorwerpen piet uitzonde ring van die, bestemd voor den openbaren dienst mogelijk te maken. VIER GEWONDEN. Gisteravond omstreeks negen uur heeft zich op de Koningin Astrid- laan te Kontich (België) een ern stig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een uit vier personen be staand Nederlandsch gezelschap min of meer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Een auto, bestuurd door den heer V. de Groot, handelaar, wonende in de Kerk straat te Hilversum, komende uit de rich ting Mechelcn en op weg: naar Antwer pen, kwam te slippen, reed het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting. De botsing was zoo hevig, dat de paal afknapte, waar na de auto in de naast den weg loopende gracht terecht kwam. Er bevonden zich behalve den bestuurder nog drie personen in de auto. Nadat zij op het droge waren gebracht bleek, dat de lieer de Groot eenige ribben had gebroken, ter wijl hem de borstkas was ingedrukt. Zijn echtgcnootc had verwondingen aan het hoofd gekregen, etrwijl zij verder een kaak been en enkel had gebroken. Mcj. Johanna de Groot, een zuster van den bestuurder, wonende te Heemstede en de heer Janssens uit de Groote Houtstraat te Haarlem, lie pen kneuzingen op over het geheele lichaam De vier gewonden zijn ter verpleging op genomen in het St. Maria Ziekenhuis te Berchem bij Antwerpen. Dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen over den eoonomischen toe stand. Tijdens het persdiner in het Jaaiheurs- restaurant naar aanleiding van de 39e Ko ninklijke Ncderlandsche Jaarbeurs, hield de voorzitter van den Raad van Beheer van de Koninklijke Ncderlandsche Jaar- beui's, dr. F. H. Fentener van Vlissingen. een tafelrede, waarin hij o.a. de moeilijk heden besprak, welke den handel .in den weg worden gelegd tengevolge van de con tingent ceringen. Een koopman, aldus spreker, mag nooit wijken voor moeilijkhe den. Wij mogen ons niet laten ont moedigen. Wij moeten het hoofd koel houden en hopen, dat de crisis voorbijgaat zonder eenig wa pengeweld. Wij moeten er aan denken, dat de economische crisis gevolgd zal kunnen worden door een opleving. De wereldhandel leeft immers no«- on danks alle moeilijkheden, welke haar in den weg worden gelegd. Er zal iets gebo ren moeten worden in een hernieuwd ver trouwen. De wereldhandel is zoo maar niet dood te krijgen. Wie, zooals ik, van onze koloniën terug komt, moet optimistisch zijn. Zooveel energie, werklust, als aanpassingsvermo gen men maar vindt, geeft dat alles groo te waarborgen voor onzen handel in de toekomst. UIT ONZE OOST Onze fabricage van gasmaskers In October aflevering van 12000 stuks.. Zooals wij reeds mededeelden, zal de gas- maskerfabriek te Bandoeng, met welker fabriek thans begonnen is, in Juli 1939 in vol bedrijf zijn. Er zal een nauwe samen werking zijn met Singapore Rubber Works. Bij onze informatie aan het departement van oorlog te Bandoeng, vernamen wij, dat de reeds bestaande gasmaskerfabriek te Soe- rabaja reeds een flinke bestelling heeft ge kregen. Zij is bezig met de afwerking van gas maskers voor het leger. Voorts kan worden gemeld, dat in Octo ber a.s. 12.000 gasmaskers zullen worden afgeleverd voor de luchtbeschermingsdiens ten. Gisteravond hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op, voor Vorstelijke Per« sonen zeer ongewone wijze, de verlichting van Amsterdam bezichtigd. Het Prinselijk Paar stapte n.1. in een autobus, waarin ook het gevolg plaats nam, terwijl de tweede autobus eveneens bezet werd door hooge passagiers. Door het publiek geheel onopgemerkt re den Prinses en Prins langs de mooist ge- illumineerde plekjes van Amsterdam en genoten ongestoord van het lichtspel. Hulst sleept alle prijzen in de wacht. Gistermiddag is op de Utrechtsche Jaar- beui's de brouwgersttentoonstelling, door den voorzitter van het nationaal comité, voor brouwgerst, Prof. Broekema, officieel geopend. Daarna gaf dr. H. van Veldhuizen uit Rotterdam, voorzitter van de normalisatie- commissie. een korte technische uiteenzet ting over de resultaten van de inzending van monsters op deze tentoonstelling, om vervolgens de prijzen bekend te maken. Het fraaiste resultaat werd be haald door de Coöp. Handelsverecni- ging X.C.B. te Hulst. Deze coöpe ratie behaalde o.m. den hoofdprijs van de ten-toonstelling met een monster, vertegenwoordigend 50.000 K.G. Saxonia. Met hetzelfde mon ster werd beslag gelegd op de ver guld zilveren medaille van de Hollandscihe Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage. Met een monster van 40.000 K.G. Kenia legde dezelfde coöperatie beslag op den prijs voor de beste inzen ding ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwen Waterweg. Ten slotte behaalde deze coöperatie den extra prijs van den bond van Nederland- sche brouwerijen te Amsterdam voor die partij, die van goede kwaliteit is en waar van zoo groote hoeveelheid beschikbaar is, dat deze partij voor de brouwerijen de hoogste commercieelc waarde heeft met een monster van 70.000 k.g. Kenia. De coöperatieve handels vereeniging N. C.B. in Breda verwierf met een monster 11.000 k.g. Kenia een eervolle vermelding. Medegedeeld werd. dat de resultaten van dit jaar beter waren dan die van verleden jaar. Amerikaanscbe Joden getroffen Opheldering gevraagd aan de Italiaansche regeering. De Amerikaansche ambassade te Rome heeft, stappen gedaan bij de Italiaansche re geering, teneinde opheldering te vragen ten opzichte van de nieuwe anti-joodsche decre ten, in het bijzonder aangezien deze Ame rikaansche in Italië verblijf houdende Jo den treffen. Geen Joodsche leerboeken meer De Italiaansche minister voor volksopvoe ding heeft bepaald, dat uit alle staats-, sc- mi-staats- of daarmede gelijkgestelde on derwijsinrichtingen alle door Joden ge schreven of bewerkte leerboeken verwijderd moeten worden. Palestina. Overvallen, moorden en bran den. Twintig bandieten hebben gister ochtend een politiebureau In het Noorden van Jeruzalem overvallen. Hierbij werden twee politie-beamb- ten, een Jood en een Arabier en 2 bandieten gedood. Dinsdagavond heeft een gewapende bende nabij het knooppuht van spoorwegen te Lydda een enormen stapel dwarsliggers in brand gestoken, ten gevolge waarvan aan zienlijke schade is aangericht. Te Jaffa zijn gisterochtend vier gewa pende mannen het gemeentehuis binnen gedrongen. Zij overvielen den kassier en maakten zich met een bedrag van 41 pond sterling uit de voeten. Op de grens van Jaffa ep Tel Aviv zijn twee Arabische jongelieden ernstig door schoten gewond. Havas meldt nog, dat rebellen in de om geving van Jaffa hedenochtend een Arabi- schen hulpagent hebben gedood. In extremis tische kringen is een beweging ontketend voor het boycotten van de electriciteit, die geleverd wordt door maatschappijen, waar bij Joodsche belangen betrokken zijn. Gistermiddag is te Jaffa een anti-Jood- sche betooging gehouden. De menigte pro beerde winkels van Joden in brand te ste ken. doch zij werden door de politie ver spreid. Er zijn tal van personen gearres teerd. Te Tel Aviv heeft het gemeentebestuur verlof gekregen 200 vrijwilligers op de been te brengen ter versterking van de burger wacht. Britsche soldaten hebben giste ren ten noorden van Acre den strijd aangebonden met een groote bende rebellen. Aan den strijd werd ook door vliegtuigen deelge nomen. In de oude stad van Jeruzalem is een Egyptenaar ernstig gewond. Een gewapen de bend heeft een overval gepleegd op het hoofdbureau van politie te Jaffa. Zij maak te een aantal geweren en revolvers buit. Uoeifatl Verdienstelijk werk van Dumor- tier als midvoor. Prins Bernhard woont de match bij. In het kader van de regeeringsjubileum- week werd gisteravond in het Olympisch Stadion een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen het Ned. Bondselftal en de sterke Ita liaansche club Juventus uit Turijn, een ont moeting, welke door 25.000 toeschouwers bij gewoond werd en geëindigd is in een ge lijk spel, 11, een resultaat, hetwelk de ver houding uitstekend weergeeft. Prins Bernhard heeft dezen a\% eens van zijn belangstellingin <j| blijk gegeven. Toen de ontmoeting tien -minuten oud was, arriveerde het Stadion, waar de Hooge Gast komd werd door eenige bestuursleu den KN.V.B. Voor den aanvang van de tw^ helft stelden beide ploegen voor de ceretribune op. De prins gaf zich van de cereloge naar wielerbaan en liet zich eerst de Iers van Juventus voorstellen en 5 groette vervolgens de spelers liet Ned. Bondselftal. In beide elftallen bleken de verdedi het sterkste deel te zijn. Bij Juventus den Amoretti en de beide backs Fonie, ve een hechte verdediging, welke zeer lijk te passeeren bleek. In het bond was bet trio van Male, Weber on C hovc van den beginne af prachtig op De middenlinie bestond uit de oude tie, Paauwe, Andericssen en van H; allen een goeden wedstrijd hebben gr. Met belangstelling mocht worden zien naar het optreden van Drager j mortier in de voorhoede. De Vroet, die binnen speelde, zal, indien Smit geheel voorloonig nog wel geen kans krijg? een definitieve plaats in het Nederla elftal. Maar Dumortier heeft als midvi zeer verdienstelijk gespeeld. Z-j kopwerk is beheerscht, hij is sltii en lang, zet goed door en bleek ovi een goed schot te beschikken. Zij spelverdeelen was nog gcenszit perfect, maar over het algemeen kj men over zijn eerste optreden in milieu zeker tevreden zijn. Het zou ons niets verwonderen, als) enkele wedstrijden als deze, zich ontpoj een midvoor van groot formaat, die Bal op uitstekende wijze zou kunnen ver want een goede midvoor heeft, het landsch elftal na het verdwijnen vaa huys niet meer gehad. Draeger was in de tweede helft ai dan in de eerste. Hij wisselde goedi zeer zwakke momenten af. Van der speelde na de rust niet meer zoo sta daarvoor, de Vroet was in de tweed bepaald zwak, waardoor de Harder steun ondervond. De algeheclc indruk van dit Bon elftal was, dat men met vertrouw het aanstaand internationale seiza tegemoet zal kunnen gaan, wanti Keuze Commissie beschikt over doend materiaal om een team op houwen, dat men met ver trouwe: tegen Denemarken, Duitschland Zwitserland in het veld zal kunne zien gaan. In de eerste helft wist de linksbuite: sidoni uit een corner met een kopbal igifji. ventus de leiding te geven. Wel was dt het Bondselftal gcruimen tijd in het sterker, doch dé Italiaansche verded vy weerde zich krachtig en vooral keeper" retti hield er talrijke schoten uit. In de tweede helft zetten na acht mi Dumortier en de Harder een prachtigei val op. Van voet tot voet ging de bat der dat er een Italiaan aan te pas kwal Utrechtenaar loste ten slotte een sehi den hoek, dat Amoretti wel hield, doel bleek niet in staat het leder klemva J grijpen. Draeger was toegeloopen en s. onhoudbaar in. 11. Het spel kreeg in het laatste half uui mees zeer aantrekkelijk karakter. Snel wispen het spelbeeld, waarbij het Bondselftal beste scoringskansen kreeg. Eenmaal a Dumortier tegen de lat. Het einde kwam met, een verdeelinp punten, een resultaat, waarmede een eii tevreden kon zijn. 'en d De Dicei fiporl In wel Jv\ mom OnA fcoJii 0-eA.Piaat: Neerlands hoop defileert voor H. M. de Koningin tijdens de huldiging van Woens dagmiddag te Amsterdam. Op een kwaden ochtend ging mijn telefoon- apparaat hevig te keer. Althans het heiletje. Ik nam den hoorn van den haak en luister de. Een stem zei: „Hoe vaak heb ik je nu al" verteld, dat ze eerst gezeefd en dan ge kookt moeten worden? Als je het nog eens verkeerd doet, zoek je maar een ander Hallo, met den poelier?" Ik nam den hoorn van den haak. „Hallo", zei ik. „Met wie?" „Met den poelier? Waai- blijven de een den? Moet ik u soms driemaal vragen waar die dieren blijven? Of moeten ze nog gescho ten worden?' „U bent verkeerd aangeslo „Ja, dat smoesje kennen we. Maar ik weet goed raad. We hebben u met uw eenden niet meer noodig". „U moet ze eerst, zeven, dan koken!" zei ik woedend en legde den hoorn op het toe stel. Hoewel ik doorgaans in een goed hu meur ben, bleef het dien ochtend slecht, want tijdens het gesprek was mijn kat er van door met het laatste sardientje, dat ik zuinig bewaard had. Ik wilde juist de huishoudster bellen om de ontbijttafel af te ruimen, toen de tele foon opnieuw ratelde. „Zeg, Johanna", zei een schrille vrouwe stem, „die lamme vischboer is al. weer niet geweest. Geef me even het adres van den jouwe, ja?" „U bent verkeerd", zei ik, met een poging om vriendelijk te praten. „Ik ben heelemaal niet verkeerd. De visch boer is verkeerd", was het antwoord. „Waar wöont de jouwe, Johanna?" „In Lugano", zei ik kwaad ,In Lu-ga-no?' Het werd eensklaps stil, maar toen ik de microfoon wilde wegleggen, kwam de stem van een der beambten van het telefoonkan toor. „Met 3500?" „Daar spreekt u mee". „Meerenberg voor u." „Meerenberg? Wat heb ik daar mee te maken?' „Er wordt opgebeld uit Meerenberg voor u", zei het lieve kind. „Ik wachtte. Natuurlijk kwam er niets. Wat moet een eerzame verhalenpleger als ik uit Meerenberg verwachten? Toen ik zeven en drie kwart minuut ge wacht had. legde ik den hoorn opnieuw, maar nu zeer voorzichtig op liet toestel en ziet .di.ar ratelde de hel. „Hallo?" „Met 3500?" „Soms weer Meerenberg?" „Ik wou u even zeggen, dat het een ver gissing was". „Zeer verplicht, maar geeft u mij nu even het klachtenbureau"! „In gesprek, mijnheer". Ik smeet den boom neer en begon de ka mer te be-ijsbeeren. Wat scheelde dat ver- wenschtc toestel? Twee minuten later de telefoon. „U spreekt met den storingsdienst. Mag ik u verzoeken voortaan geen interlocale ge sprekken aan te vragen, die u later niet wenscht te voeren?" „Mijnheer, u bent mesjogge!" „Wat b'lieft u?" „U bent mes'ogge! Als ik uit Meerenberg word opgebeld, heb ik het dan aangevraagd? Ik zal een klacht sturen. Geeft u mij het klachtenbureau." „Tn gesprek, mijnheer". „Geeft u me dan de directie!" „In gesprek, mijnheer. Ginneken voor u aan bet toestel!" „Ginneken? Weet ik veel van Ginneken?" „Met mijnheer Box"? Alweer een vrouw. Zou mijn ochtend hee lemaal verknoeid moeten worden? „Daar spreekt u mee". „Hebt u mijn brief niet ontvangen?" „Een brief? Geachte dame, ik ontvang iederen dag tientallen brieven. Hoe heet u?" „Suze"» „Suzc. Mooie naam, maar u bent ver! aangesloten. Ik weet van geen brief uit neken." „Ik heb hem vanuit Boxtel gestuurd,! logeer ik. Toe, wilt u even schriftelijk woorden? Het gaat over dat leuke vert tje, u weet wel. Reuze aardig. Ik lees zt tijd van u". „Spreekt u nog?", kwam de telefoo: frouw vriendelijk, terwijl ik bloed zwm „Dat hoort u toch", riep Suze uit Gi ken. „Wat een ka mompelde de telcl juffrouw iets te hard. „Hallo?" Suze Iv.? Die ken ik niet. Ik drukte haak van het toestel neer en legde den bs op mijn schrijfbureau. Toen het stil loosde ik een zucht en tien minuten besloot ik het klachtenbureau aan te vra „Klachtenkantoor", beet ik de juffn toe. Ik denk dat de telefoondraden voor huis krijgertje speelden. In plaats van klachfènkantoor kwam ik midden in een spiek, door twee dames gevoerd. „Tk zeg je, dat ik 'm zal doodslaan!' „Heb 't hart eens „Altijd vuile pooten naar binnen loopw „Als j'm wat doet, krijg je met mij te dos „Wat heb ik voor plcizier van 'm. Als 's avonds thuis ben, sjouwt hij langs straat. Een mormel is 't Hij stikt van vlooien.". Ik luisterde met open mond. „Je bent geen hond waard!" schril andere stem. Rang ging ergens een he: op een haak. En het klachtenbureau was gesprek. HANS DE LA RIVE

Schager Courant | 1938 | | pagina 6