De Koningin op grootsche wijze gehuldigd „Wij Duitschers zijn schutters" De radioredevoering van President Benesj Postvluchten op Ind Verkeer sleed M.\ g' in de 61 ja N. W. M. C. Schaj Geboi lochter G. R. Eenigei Met de biphs mij lijken de wijzen v vangen b geliefde G. Breezai De Bi neente Historische figuren defileeren voor Hare Majesteit. Noord holland komt goed uit. Tijdens een prachtig geslaagd feest hebben Zaterdagmiddag 60 duizend aanwezigen opnieuw hulde gebracht aan HM de Koningin en uiting ge geven aan hun liefde voor 't Oran jehuis en 't Koninklijk Gezin dat he laas niet voltallig was, aangezien al leen Prins Bernhard de Koningin vergezelde, wijl Prinses Juliana we gens een lichten griepaanval niet mee uit was gereden. De aanwezigen zijn op dezen zomerschen September- middag in het Olympisch Stadion getuige geweest van een schouwspel, vol feestelijke kleuren en lijnen, dat zonovergoten, een onvergetelijken aanblik bood. Te half drie reed onder daverende toejui chingen van het tot de laatste plaats be zette stadion, het Koninklijk rijtuig den sintelbaan langs de tribunes op naar de eoreloge, waar twee der Indische Prinses sen, dochters van den Sultan van Langkat, voor Koningin en Prins neerknielden en Hare Majesteit bloemen aanboden. De Ko ningin onderhield zirh gedurende eenige oogenblikken vriendelijk met de beide Prin sessen. De muziek" zette Tiet Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen staande werd mee gezongen. Willem de Zwijger in het Stadion Nadat een massa-koor, bestaande uit verschillende Amsterdamsche ko ren, de Koningin bad toegezongen en een huldigingsballet van Yvonne Georgi op het veld was uitgevoerd, kondigden vier herauten, uit den Marathonpoort komend, met bazuin geschal den historischen optocht aan Giisbrecht van Aemstel en ziin broer Arend, zijn trouwe gemalin Badeloch en de kinde ren Adelheid en Veenerick openden den stoet, gevolgd door wapenknechten en door bisschop Gozewijn van Aemstel die omstuwd werd door zijn vrome Klacrisscn. Elk onder deel van deze groen was even verzorgd en dit gold ook voor de volgende groep, een in vroolijke kleuren gehouden jachtstoet van Floris V en ziin gemalin Beatrix, met een gevolg van ridders en edel vrouwen te paard en iachtknapen met een meute fraaie jacht honden. Een groep, die telkens opnieuw het applaus in nog heviger mate dan andere groepen doet opklateren, is die, waarvan de Vader des Vader- lands, Willem de Zwijger, het mid delpunt vormt, als hij temidden van jubelende geuzen en burgers en bur geressen met 't oranje-blanje-bleu en een enkel veroverd Spaansch vaan del een zoo juist bevrijde stad bin nenrijdt met zijn gade, Amalia van Solnis aan zijn zijde. Prins Maurits en Willem Lodewijk van Nassau met 'n gevolg van legeraanvoerders en piekeniers gaan vooraf aan een praalwa gen der Oost-Indische Compagnie, waar men Jan Pieterszoon Coen in onderhandeling ziet met den vorst van .Tacatra. Een ander escorte musketiers begeleiden Prins Frederik Hendrik en zijn gemalin, en als oen vroolijke vreugdewekkende groep tusschen deze ruiters en landsknechten vol gen dan in bniidskleedij de jeugdige Prins Willem II en Maria Stuart met een gevolg van bruasionkers en bruidsmeisjes. Zoo gaat. het verder tot November 1813, als juichende burgers en burgeressen, voor het eerst na lange jaren, weer met oranje getooid zijn. Veertig Jaren. Dan komt de groep, die gewijd is aan het Nederland, zooals het zich in de veertig jaren van het bewind van Koningin Wilhelmina heeft ont wikkeld. Het zijn groenen uit de elf provinciën, elk met de producten van hun gewest, getorst door man nen en vrouwen in provinciale cos- tuums. Wij zien Noordholland met een zeer uitgebreide groep. Volendam- mers en Markers, hoeren uit West- Friesland en uit den Zaanstreek in hun fraaie feestelijke kleederdrach ten en in versierde sjeezen en jan pleziers. Luid applaus verwerft, de groen uit de Wieringcrmeer. die een praalwagen meevoert. getrokken door een tractor en met. de leuze „20.000 hektaren nieuw land". Fraaie Indische praalwagens verheelden de weelde en den rij dom van onze ovcrzce- sche gewesten. Een praalwagen, het schip van Staat voorstellende, met vertegenwoordigers uit alle provincjën en uit Oost- en West-Indië. bestuurd door de Nederlandsche Maagd, die het roer houdt, symboliseerde aan het slot van den optocht de Eenheid des Rijks. Tegen vijf uur werd het feest besloten met het Wilhelmus, waarna de rijtuigen van den Koninklijken stoet kwamen voor rijden en do Ilooge Bezoekers het stadion verlieten. Na afloop der voorstelling begaf de his torische optocht zich buiten het stadion en trok door juichend Amsterdam. Rijtoer. Gistermiddag heeft Hare Majesteit de Ko ningin, gezeten in dc roode caleche a la dnumont hespannen, met groot gevolg een rijtoer gemaakt door de hoofdstad, waarbij, een bezoek is gebracht aan eenige tentoon stellingen in liet Stedelijk Museum. Een afdeeling matrozen bracht bij aan komst en vertrek der Vorstin de militaire eerbewijzen, terwijl de Marinekapel onder leiding van den heer Leistikow het Wilhel mus speelde. Duizenden hadden zich langs de route ge schaard om de Koningin toe te juichen. Naar wij vernemen, zal Amsterdam de Oranjefeesten nog tot en met Woensdag avond a.s. voortzetten. Alleen kalmte en orde kan Tsjeclioslowakije redden. Zaterdag heeft de president van Tsjeclioslowakije Benesj, zijn aan gekondigde radiorede gehouden. Hij bezwoer daarin het Tsjechische volk zijn kalmte te bewaren en ver trouwen in zich zelf te hebben. BENESJ. Ik ben, aldus Benesj, nooit bang voor mijn leven geweest Ik was altijd optimis tisch en mijn optimisme is vandaag ster ker dan ooit. Ik heb een onschokbaar ver trouwen in onzen staat, in zijn gezonde constellatie, in zijn kracht, in zijn sterkte, in zijn weerstandsvermogen, in zijn prach tig leger, in zijn ontembaren geest en in de toewijding van zijn geheele volk. Ik woet, dat ons land als overwinnaar uit de tegenwoordige moeilijkheden zal ko men. De eenige kwestie, \yelke eenige moeilijk heid heeft gegeven en nog in het land op te lossen blijft, is de nationalitcitenkwestie. De door dc regeering uitgewerkte plannen moeten in staat stellen ook deze aangele genheid to regelen. Laat ons bereid zijn opofferingen te doen. •besloot dc president, maar laat ons optimis tisch zijn zelfs in de moeilijkste tijden* As Rome—Berlijn sterker dan ooit! De belachelijke dwergen van Praag, Moskou en de Joden heb ben het gedaanl In een felle rede voor het arbeids front heeft Göring naar de meening van de Duitsche pers het buitenland gewaarschuwd. „Wij willen niet meer verdragen, dat men aan onze „Duit sche broeders raakt", zegt de Völ- kische Beobachter terwijl de Ber- liner Boersenzeitung er op wijst dat de aandacht van zekere buitenland- sche kringen gevestigd moet worden op de verantwoordelijkheid, die zij op zich nemen door hun houding in het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk. De as Rome—Berlijn is hechter dan ooit, verklaarde Göring o-a. Groot Brittannië kletst zoo over vrede, dat het er goed aan zou doen zijn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland en Italië vor men in Europa, met Japan in Azië het eeni ge bolwerk tegen de wereldpest van het Bolsjewisme. Duitschland is verzekerd te gen iedere blokkade, de luchtmacht, het landleger en de vloot zijn bezield door een onschokbaar vertrouwen in de overwinning Nimmer in zijn geschiedenis was men zoo hecht geconsolideerd. Een over een enorme uitgestrektheid versterkte zöne beschermt het. rijk tegen ie deren aanval. Geen enkele macht ter wereld zal ooit meer door een dergelijk land trekken." Natuurlijk verweet Göring den Tsjechen, de* Sudetenduitschers te molesteeren en be schuldigde tegelijk ook de Joden en Mos kou door te zeggen: „Wij weten, wie achter deze belachelijke dwergen van Praag staan: Moskou en de epuwigê Joodsche ophitsing." Vastbesloten zijn wij den Führer te vol gen, zeide Göring, wij zijn schutters en heb ben nimmer iets in onzen broek gedaan Duitschland is steeds bereid zijn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werkgereedschap, hetzij met het geweer. Goering betoogde vervolgens, dat het le venspeil dit jaar is gestegen. Er blijven nog vele dingen te wcnschen Het komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varkcnscotelct slechts een stuk rund- vleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitlcr aan de macht kwam dacht het buitenland, dat hij on het economische vraagstuk zou stranden. Wat men toen een economisch probleem noemde, was 't egois- Nandoe (heenreis) Gier i'terugreis) Torenvalk (heenreis) Buizerd (terugreis) Wielewaal (heenreis) Reiger (terugreis) Yertrek van Aankomst [Rang. 9 Sept. jBand, 10 Si| [pasra 9 Sept. Athene 10 8 Basra 9 Sept. Bang. 10 Se; |nang. 9 Sept. [Basra 10 Se; n: Jschiph. 10 Sept [Basra 10 Se? [Batavia 10 SepijMedan 10 S» me van iedereen. Thans doen de natiou socialistische oeconomische opvattingen gelden. In het centrum van het bedriji ven staat het volk on niet het voordeel tl het individu. Kapitalisten gewaarschu Een ernstige waarschuwing richtte Gon tenslotte tot de bezitters der bank bil jette Wanneer iemand zijn rijkslccningpapifi y< verkoopt, wil dat zeggen, dat hij hcrei al wat goed aan het rijk is te aanvaart 12 van maar dat hij het geen enkel vertrouwen geven. Er zijn lieden, die bankbiljetten potten. Ik zal (lat van zeer nabij paan gi slaan, besloot Goring, opdat het rijk er onder lijde. He.t zou kunnen gebeuren, dat degen die hankbiljtteen oppotten, zouden kuffl constateercn., dat deze biljetten eenen dag op den andere aan de circuit Zijn onttrokken. icn ied ter sec Winkel dat de zaamhe Bezw steld vi Winfe Eén doode en vier gewonden het afgeloopen weekend. Gistermiddag is het zevenjarig meisje J. N. C. Geluk, wonende aan de Brielschelaan, op den rijweg vlak bij de ouderlijke woning onder een autobus geraakt. Het kind was, toen het uit de ouderlijke woning kwam, eerst op den rand van liet trottoir blijven staan, maar stak daarna plotseling over, terwijl er een paar achter elkaar rijdende autobussen voorbij gingen. Hierbij geraakte zij onder de achten* len van een der autobussen en werd ops^ gedood. De chauffeur had nog getracht® dig te remmen, maar hij kon het ongei' niet meer voorkomen. Nog meer ellen*1 Op de Weesperzijde te Diemen Ikf*: een motorrijder en een fietser, die met e- kaar in botsing kwamen, een herscnsclwï ding op. J Terwijl de 43-jarige W. van de K. te NJ kerk. op weg was naar de kerk, werd b door een personenauto aangereden en vensgevaarlijk gewond. Tegen lantaarn Een motorrijder, tc 's Gravenhape. si' met zijn motor tegen den trottoirband, gevolg waarvan hij tegen een lan'ai paal werd geslingerd. Met een schedelbas tractuur en in ernstigen toestand werd slachtoffer opgenomen. Gelie ren aa: A, voneni mijn doorn: Modei vérzie BOOi 1H

Schager Courant | 1938 | | pagina 2