Ken E Wij lazen voor U Het standpuij van Japan sim De „Karimata" vertrekt Het kostte hem zijn geld Postvluchten op lui Brand in een verffabriek Oostenrijk gaat rente betalen 18,1 Me conomische 'arome g EEN „DAAD VAN RECHT". Eindelijk en ten langen leste!, schrijft het Volk. Nu is het dan zoover, dat de „Defensie verboden", die de aanhangers van S.D.A.P. en N.V.V. op het gebied van de landsverdediging in een uitzonderings positie stelden, tot het verleden bchooren. Er is geen aanleiding tot juichen over een besluit, dat als een eenvoudige daad van recht moet worden aangemerkt. En al moge het weinig zin heb ben, lang en breed na te kaarten, wij moeten toch nogmaals uiting geven aan onze verwondering over het beleid van een regeering, die in tijden als de onze met deze daad zoo lang heeft gewacht. De voorzitter van de sociaal-democratische Kamerfractie, Albarda. die zich telkens en telkens weer voor den strijd tegen dit on recht alle denkbare moeite heeft gegeven, schrijft in hetzelfde nr. van het Volk, dat de „verboden" reeds in oorsprong onbillijk waren. Zij hebben in de donkere jaren, die achter ons liggen, zeer veel kwaad ge daan. De sociaal-democratische arbeidersbe weging, die tot stelregel heeft, dat zij haar bonding bepaalt op haar eigen gronden, wist bij het vaststellen van haar standpunt tegenover de vraagstukken van den dag deze grief op den achtergrond te houden. Doch uit een oogpunt van algemeen be lang was het handhaven van de ..verboden" een fout, die met den dag zwaarder woog. NEDERLAND BLIJFT NUCHTER. Het Handelsblad schrijft: De versterkte spanningen, waaraan de laatste weken en dagen Europa is bloot gesteld, worden natuurlijk ook in Nederland met. aandacht gevolgd. En het is verblij dend, dat de gemiddelde Nederlander daar bij terecht zijn rust en kalmte bewaart. Ten eerste komt dit voort uit het feit, dat men de laatste jaren zoozeer aan crises en dreigingen gewend is geraakt, zonder dat het tot een ontplooiing van geweld kwam, dat men niet meer direct het ergste wil verwachten. Maar bovendien toont zich opnieuw de beproefde vaderlandsche deugd der nuchtere beschouwing, welke maakt, dat. men er niet. aan denkt zich van zijn stuk te laten brengen, voordat daar ook werkelijk reden toe is. Uit de Pers van heden Tot zoover het «blad. Ja, Nederland blijft nuchter! De nuchterheid, waarmede sommi ge vaderlanders de huidige wereldgebeur tenissen beschouwen, kan op een nuchter mensch wel eens ontnuchterend werken- Zoo lazen wij in het „Volk" het volgen de versje, geschreven naar aanleiding van het feit, dat de oranje-illuminatie in Am sterdam nog enkele dagen werd voortge zet. Laat de lichtjes nog maar branden, houdt de moed er nog maar in, zet maar op elkaar de tanden en bewaart de goede zin. Houdt de zuchten en de zorgen in de binnenkamer vast, want tot aan de dag van morgen zijn de klachten, afgelast. Wat hij brengt, die dag van morgen? Geen, die, het vandaag al weet, in zijn schoot blijft het verborgen, nooit te laat genaakt het leed. Heden willen wij nog zingen, heden duurt de vreugd nog voort voor ons, arme stervelingen, wie de dag zoo kort behoort. Vóór ons Morgen komt verschrikken hoort ons heden nog de zang, tot de laatste oogenblikken houden wij het feest in gang. Laat de lichtjes nog maar branden, doet de vreugde niet te kort, draagt de lampen door den lande vóór het morgen donker wordt. „MADE IN GERMANY". De leiding der N.S.B. geeft zich. naar de Maasbode (r.k.) schrijft, nog steeds moeite om het „made in Germany" van haar „be weging" af te wisschen. 'n Hopeloos onder nemen natuurlijk. Er mag verschil zijn b.v. nar de letter tusschen beide programs, de peest en vooral de wereldbeschouwing zijn dezelfde. Het blad vergelijkt dan een stuk proza uit „der Angriff" met een stukje uit het Mussertdagblad en merkt naar aanleiding daarvan op. dat, naast de overeenkomst in stijl, dezelfde tatick toegepast wordt van als maar hetze en nog eens hetze, welke bet dagelijksch brood vormt voor de gocd- gcloovigc lezers der N.S.B.-pers. Marker kantoorhouder boet zwaar Slachtoffer van de watersnood in 1916, pleegde hij geraffineerde vervalschingcn om uit den geld nood te komen. „Hij heeft op een verschrikkelijke manier geknoeid." verklaarde een referendaris van P.T.T., die een onderzoek had ingesteld naar de fraude van den kantoorhouder der P.T.T. op Marken, beschuldigd van verduis tering van f 5.207, ten nadcclc van de Rijks postspaarbank. De fraude is jarenlang door verd. gepleegd, zooals bij de behandeling der zaak voor de Amstcrdamsche rechtbank bleek. Verdachte was in 1913 brievengaarder ge worden, later volgde zijn benoeming tol kantoorhouder en moest hij ook de admi nistratie van de rijkspostspaarbankboekjes op Marken verzorgen. De laatste tien jaren had hij in staten en hoekjes peknoeid en zich in totaal ruim f 5.000.— toegeëigend. Verdachte, een 55-jarige gebrekkige man. die in Marker klccdinp ter zitting ver scheen. legde een volledige bekentenis af. Hij bracht veranderingen aan, radeerde, vervalschte stempels in de boekjes, hield bij dp controle een register achter, kortom hij stelde alles in het werk om zijn herhaal delijk bedrog zoo lang mogelijk voort te kunnen zotten. De man zat financieel in het nauw. Na de watersnood van 1916 had verdachte een nieuw huis laten bouwen voor een bedrac van f 6000 Hij moest ieder jaar een groot bedrag aan bvnotheekrente betalen. Om .uit de moeilijkheden te komen heeft hij zich jarenlang vergrepen aan de inloggel- den van de postspaarbank. Bovendien leef de bet huisgezin er op los. tenvijl sober heid redding had kunnen brengen, aldus de officier van Justitie, die een goed gevange nisstraf. door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen eischte. De verdediger drong met klem aan op een voorwaardelijke straf in verband met verd. 's gezondheidstoestand. Vonnis 2S September. Minderjarige geronseld? Zoogenaamd naar Portugal, waarschijnlijk naar Spanje ver trokken. Sinds eenigen tijd was er hij een zekere familie Bakker te Amsterdam sprake van. dat de zeventienjarige zoon met, iemand uit den Bosch mee zou gaan naar Frank rijk om vandaar scheep te gaan naar Por tugal. waar hij in de mijnindustrie te werk gesteld zou kunnen worden. Gistermiddag kreeg dit plan vrij plotseling zijn beslag en de jongeman vertrok, met instemming van zijn ouders, per auto met den heer uit Den Bosch naar Frankrijk. Toen zijn zoon goed en wel uit het oog was, kwam de vader op bet idee, dat. de zaak wel eens niet geheel plus kon zijn en ging hij bij de politic aangifte doen van het. vertrek van zijn minderjarigen zoon, waarbij hij het vermoeden uitsprak, dat niet Portugal maar Spanje waarschijnlijk het reisdoel zou zijn. De kinderpolitie heeft nu de zaak Ier hand genomen. Voor haar winterslaap in Kin derdijk. Wanneer, het weer het toelaat, vertrekt de „Karimata" heden naar Rotterdam. De lioogo zee en de zeer stijve bries zijn oorzaak, dat de sleepreis van den bagger molen uitgesteld moest worden. Het gevaarte ligt nog steeds voor de haven en de sleephooten „Indiro", „üonau" en „Schelde" van L. Smit en Co.'s Interna tionale Sleepdienst, liggen gereed om hun arbeid aan te vangen. In Juli naar Indië. De molen zal in Rotterdam dokken om een nieuwe bitumastieklaag te krijgen. De ze werkzaamheden zullen ongeveer een week duren. Daarna wordt de molen naar J. en K. Smit's Schccpwerven te Kinderdijk gesleept. Gedurende den winter zal de „Ka rimata" te Kinderdijk blijven. Vermoedelijk in Juli (dut is de gunstigste tijd) zal dc sleepreis naar Ned.-Indië aanvangen. Angstige uren op zee De aanvaring op de Noordzee. De bemanning van de Nip- pondoor Belgische sleepboot binnengebracht. De bemanning van bet Zweedsche M. S. „Nippon" is gistermiddag door de Belgi sche sleepboot „Goliath" te Vlissingcn aan wal gebracht. De opvarenden telden 45 personen, onder wie de vrouw van den ka pitein en drie Duitsche passagiers. De kapitein, de heer Boril, noch een zij nor officieren wenschten oen enkele mede deling te doen. Van een lid van de be manning vernamen wij, dat de „Nippon" in den afgeloopen nacht te ongeveer twaalf uur door het Fransche s.s. „Aisne" mid scheeps aan bakboordzijde is aangevaren. Een groot gat ontstond, waardoor het water onmiddellijk binnenstroomde. Het grootste deel der bemanning lag ter kooi en schrikte hevig op. Het water stond on middellijk in dc verblijven, zoodat allen niet anders konden redden dan hun lijfgoe deren. waarop zij naar het dek snelden. Dank zij het kalme optreden van den ka- nitéin en de officieren ontstond geen paniek Terwijl het schip zinkende was. werden in koortsachtige baast do beide sloepen ge streken. waarin alle opvarenden plaats na men. Ofschoon bot Fransche s.s. „Aisne", dat in de nabijheid was gebleven, eveneens een reddingssloep uitzette behoefde deze geen dienst te doen. Na ongeveer drie uur in de sloepen te hebben rondgedreven, waarbij men moest aanzien, dat de „Nippon" in do diepte ver dween werd een sloep opgepikt door een Belgische visschersboot en naar Zeebrugge gebracht. Korten tijd later werd de andere sloop door de „Goliath" opgepikt. De. bemanning heeft alles moeten achter laten. Atlleen de scheepspapieren konden nog worden meegenomen. Verongelukte personen auto gevonden Inzittende bestuurder later aan de gevolgen overleden. Gisteravond is op den Provincialenwcg onder de gemeente Limmen een ernstig autoongeluk gebeurd. Men vond op dezen weg een ernstig beschadigde personenauto De bestuurder, die alleen in den wagen zat, was ernstig gewond. Met een passeerende ziekenauto werd de man in bcwusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Woriner- veer overgebracht, waar hij ecnige uren later is overleden. liet slachtoffer bleek te zijn de 26-jarige gclmwde H. Moen uit Amsterdam. Men weet nog niet, hoe het ongeluk is ontstaan. Vermoed wordt, dat de bestuurder tegen een steenen paal of in een grindhoop is gereden. Van f2000.beroofd. Drie personen aangehouden. Gistermiddag kwam een man, die met een welvoorziene portefeuille ecnige uren in het hoofdstedelijk centrum van vermaak had zoek gebracht, bij de politie van het bureau Singel aangifte doen, dat hij was beroofd van tweeduizend gulden. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in, met het gevolg dat een uur later twee vrouwen en een man, als verdach ten van deze berooving, werden aangehou den. Fransche hulde aan Koningin Wilhelmina Een kunstavond in Aix-les-Bains. Toen H. M. de Koningin 16 jaar oud was, heeft zij eenigen tijd vertoefd in Aix-Les- Bains in Frankrijk ingezelschap van haar moeder Koningin Emma. De herinnering aan het bezoek van de ,Dcux Reines" is zoo levendig gebleven in deze stad in Savoie, dat een der bronnen zelfs deze naam draagt. liet gemeentebestuur van Aix-Les-Bains heeft zich willen aansluiten bij dc hulde, welke Nederland aan de Koningin heeft gebracht ter gelegenheid van Haar rcgcc- ringsjubileum en op 6 September beeft er in den „Grand Cerclc" een kunstavond plaats gehad ter herdenking van het ju bileum. Vertrek van Aankomt m'élS1 lRanK- «SeplJsinRaJ toereis) lBasra 14 Sept' lAlhene (he'enreis) lAthenl! 14 Sepl/Basra 14 (terugreis) lBand' 14 Sept- lRanK- 14 Boerderij afgebrand Gistermorgen te ongeveer zeven uur brak brand uit in de boerderij van A. C. yan Santen te Ofwegen gnder de gemeente Wou- brugge. De 'brand' breidde zich door den westen wind snel uit. De brandweer van Woiibrug- gc kon tegen het vuur weinig uitrichten. De gchcele boerderij met een groot gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlam men. Een hooiberg en een vlak naast de boer derij gelegen arbeiderswoning konden be houden worden. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Olie, lakken en. verf wilden wel branden. Gisternacht om twee uur werd brand ont dekt in de expeditie en opslagplaatsen \an de bekende Teolin-fabrieken der N.V. Vernis- en Verfwaren fabrieken voorheen J. Wagemakers en Zn. aan de Molen- grachtschestraat te Breda. Ofschoon de brandweer spoedig lor plaatse was, bleek het onmogelijk iels te gen de vuurzee uit te richten, zoodat. dc expeditie- en werkplaatsen geheel uit brandden. De brandweer, die met volledig materiaal aanwezig was, slaagde er echter in, de fabrieksgebouwen te behouden. Omstreeks vijf uur was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken. Om tien uur waren echter de brandende olie, lakken en verf nog één vuurzee. De ge- hcelc vooraad is verloren, waardoor de schade in de tonnen loopt. Dc oorzaak van den brand is nog niet bekend. Alles was verzekerd. Een nieuwe transferovereen komst met Duitschland. De regeeringspersdienst meldt: De onderhandelingen tusschen de Neder landsche en Duitsche commissie, welke in Den Haag aangevangen zijn, werden sinds 5 September tc Wiesbadcn voortgezet en hebben op 13 September geleid tot overeen stemming over de volgende punten: Een nieuwe transfer-overeenkomst, welke een looptijd tot 30 Juni 1911 heeft, kwam tot stand. Daarbij werd tevens geregeld de rentebetaling op de kapitaalvorderingen van Nederland op het voormalige Oosten rijk. De bestaande clearing-overéenkomsf, welke een looptijd had tot 31 December '3S, werd verlengd tot 31 December 1939. Voorts werden betalingscontingenten voor den uitvoer van Nederlandsche en Ne- derlandsch-Inclische producten naar Duitschland vastgesteld voor de periode van 1 October 1938 tot 31 Maart 1939. Nadere bijzonderheden ten aanzien van deze overeenkomsten zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. Rijksbemiddcting in taxi-conflict De chauffeurs moeten nog be spreken. Gisteren had op het departement van So ciale Zaken onder leiding van den Rijks- bemiddelaar mr. dr. T. J. Verschuur een bespreking plaats tusschen partijen, betrok ken bij het conflict bij de N.V". Algemeene Taxi Maatschappij A.T.A.M. te 's-Graven- hage. De bespreking had tot resultaat dat er een regeling getroffen werd welke op heffing der staking en voorloopige voort zetting op beperkte basis van het bedrijf tengevolge beeft. Üe A.T.A.M. verklaarde zich bereid de regeling te aanvaarden, ter wijl dc arbeidersorganisaties .deze eerst nog in eigen kring moeten bespreken. H.M. de Koningin ei naar Soestdijk H.M. de Koningin heeft gistermiddaj bezoek gebracht op het paleis Soestdjj is na korten tijd naar Amsterdam gekeerd. in pl Hieri nis vat zen Zo Pieft A Wier Maar revue 4 Duitsche pantserwagens defileeren voor Hitier. Olympische voetbalwedstrijden alle in Finland Ook de voorwedstrijden. Olym pisch symbool: het Noorderlicht. Het Finsche organisatiecomité voor dc Olympische Spelen 1940 beeft thans beslo ten, dat liet geheele voetbaltournooi, dus ook de voorwedstrijden, in Finland zal worden georganiseerd. Dit in tegenstelling, met wat het coinilé reeds vroeger had besloten, n.1. om het fournooi precies zoo te doen houden als het tournooi om hot wereldkampioenschap, dit jaar door Frank rijk georganiseerd, waarbij dus de voorwed strijden in de verschillende landen zouden worden gespeeld. Men is thans van plan om de wedstrijden in verschillende Finsche steden te doen houden, waarvoor in het bij zonder Turku, Viipuri en Vaasa in aanmer king komen. Olympisch symbool. Het Finsche organisatiecomité had. de kunstenaars in Finland uitgenoodigd deel te nemen aan een prijsvraag ter ontwer ping van een „Olympisch symbool" voor dc Spelen 1940. Uit de talrijke inzendingen koos het comité liet ontwerp van den schil der P. Soericrstroem, op hetwelk men een Noorderlicht ziet, dal achter een graniet rots tc voorschijn breekt en de vijf Olym pische ringen belicht. Dc leiders van de Noorsche sportbonden hebben op een .bijeenkomst besloten, om zoowel aan de Olympische Zomerspelen 1040 te Hclsinski als aan dc Winterspe len te St. Moritz deel Ie nemen. Men re kent er voorts op. dat in 1944 Noorwegen de Olympische Winterspelen zal mogen organiscercn. UlielAemven Het clubkampioenschap wordt Maandag verreden Op jonge krachten zal gelet wor den. De Nederlandsche Wielren Unie orga niseert op Maandag 19 September a.s. het. clubkampioenschap van Nederland op den weg 193S. De start en aankomst bevinden zich hij bet stoomgemaal de Lijnden in de Haar lemmermeer over den Ringdijk. De afstand bedraagt 120 k.m. dus 2 maal rond dc Haarlemmermeer. Voor dit kampioenschap hebben inge schreven 10 clubs, die ieder met 6 renners zullen deelnemen. Gestart wordt om 9.30 uur precies. Des namiddags om 2 uur wordt verre den de wegwedstrijd voor nieuwelingen en beginnelingen over een afstand van 60 K. M., dus slechts éénmaal rondom de Haar lemmermeer. Bij deze wedstrijden zal met het oog op de Olympische Spelen in 1940. reeds thans gelet worden op jonge krachten, waar van in de toekomst iets te verwachten is. TSJECHO-SLOWAKIJE, ZETEL VAN BOLSJEWISME. INGRIJPEN, ALS LAND DUITSCHLAND AANVALT De woordvoerder van het. Jap. min. buitenlandsche zaken heeft zijn verklj over de houding van Japan teget Duitschland en Italië voorgelezen, verklaring behelst o.a.: „In de te Neurenberg gehouden red» ring geeft Hitier het fundamenteele I* sel aan van de buitenlandsche politiek Duitschland. Daar de redevoering authentieke uitdrukking van vurig p otismc vormt, hoert zij in Europa de werking gehad van een donderslag. „H 1' Z1 Entrée Dansm Bezoi ;ond7 ber d in de z behalv Door het verdrag van St.-Germain is 14-tal tikclen Zate: Zond Teve Gt in c Van Gaarne NC Vioo zaad voor de huidige moeilijkheden cd rassenvraagstuk gezaaid. De Komintern heeft van dezei toestand profijt getrokken. Zij heel; de verantwoordelijkheid voor de te genwoordige moeilijkheden, daar zi achter de Tsjechische regeerin; aan de touwtjes trekt. Bij haar wan liopige poging Europa te bols je wiseeren doet de. Komintern alk om zich te verzet ten tegen vreedzame regeling van het Tsjt cliische rassenvraagstuk. Wij, Japanneezen, hebben groote vinding van de ondergrondsche werk heden der Komintern in de tegenwot affaire met China, De positie van Tsjechoslowakije ah voor de machinaties der Komintern bolsjewiseering is precies gelijk aan China in het Oosten. Japan is dan ook bereid zijn strijdt ten te vereenigen met die van Duitse) en Italië om de roode machinaties li strijden, overeenkomstig den geest vat pact tegen de Komintern. De beteekenis dezer verklt Op de vraag van journalisten, te v. of dat niet beteekent, dat Japan zich plicht in een oorlog te gaan ingeval land Duitschland zou, aanvallen, ant« de hij, dat dé verklaring eigenlijk geen verplichting voor Japan inhoud! besloot met de hoop uit te spreken. Frankrijk en Engeland rekening houden met het standpunt van Tokio. De indruk in welingelichte krii Welingelichte kringen zijn van me« dat de verklaring van het ministerie buitenlandsche zaken beteekent, dat J buiten de Tsjeehoslowaaksche kwestie voor zoover dat een geschil tuss Duitschland en de Weslersche moget kJ."! den betreft, maar dat het voornemen» dag i zijn te intervenieeren indien het cc f!aa' Kaan Duitschland tegenover Rusland zou 1 sen. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t» Effectenmarkt Aandeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groot ha ndelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen. 104.7 97 7 110.6 99.7 133.9 97.5 70.6 1C6.9 92.7 93.9 I 93.3.1 Vei De lioda: (ie d iebb non voor yan Va i. !oliil ipm aan tOSt; Ced. Di Inge illc - eioot Dc derh Vc geld ■te: té fcak vooi sloo opn Gct liet te ken den ime I

Schager Courant | 1938 | | pagina 2