Dames Pullovers en Vesten DE LAATSTE 14 DAGEN Meisje e! Weduwe Jb. Otsen T Wapendepots in Tsjechische hotels Uitvoenngsbsteii zijn hoog D< Het menu van den Duitschen soldaat Engelsche pers op maximum snelheid Ribbentrop over de groote ontmoeting Fokveedag Hoorn HUWELIJK. uitgesteld tot 150ctober'38 uitgesteld tot Zaterdag 26 Nov. De Tsjechische politie wordt uit den kelder beschoten. MET HANDGRANATEN BINNENGEDRONGEN. In een officieel Tsjechisch communiqué wordt medegedeeld, dat de politie te Cheb (Eger) bericht had ontvangen, dat zich in het hotel Victoria en het hotel Benzei be langrijke voorraden wapenen bevonden. Om half zeven vanmiddag wilden 2 detachementen politie, gesteund door twee pantserauto's, tot een huiszoeking overgaan. Toen de po litie het hotel Victoria wilde binnen gaan, werd van de tweede verdie ping en vanuit den kelder, alsmede vanuit het tegenoverliggende benzi nestation geschoten. Een pantser auto beantwoordde het vuur. Ook vanuit den kelder van het hotel Benzei werd geschoten. Men gelooft dat in den kelder van dit hotel een mitrailleur was geplaatst, waarvan oproerlingen gebruik maakten. Om 8 uur slaagde de politie er na ge bruikmaking van handgranaten in, het hotel Victoria binnen te dringen. Een zekere George Leicht, een functionaris der Sudêtenduitsche partij, werd gearres teerd. In het gebouw werden groote voor raden automatische wapens en revolvers aangetroffen, en zelfs een complete radiozen der. Leicht verklaarde, dat zich nog tien personen in het gebouw bevonden. Men weet nog niet of zij zich nog in 't gebouw schuil houden of gevlucht zijn. Om 10 uur verminderde het schieten in hevigheid. De Duitsche lezing. De Tsjechische staatspolitie heeft met ge bruikmaking van pantserwagens getracht, in het. hotel Viktoria, waar zich op het oogcnblik de hoofdzetel van de Sudctcnduit- sclie partij bevindt, een huiszoeking te ver richten. Daar te vreezen was, dat. door in beslagneming van de ledenlijsten tiendui zenden Sudetenduitschers blootgesteld zou den worden aan de terreur van de Tsjechi sche politie, trachtte men de politie te belet ten binnen te gaan Deze opende daarop het vuur op het gebouw. Hierbij werd, doydat een kogel terugsloeg, een Tsjechische Poli tiebeambte gedood. De politie drong daarop het huis binnen en bezette alle vertrekken. Zij stelde ook een onderzoek in naar de aanwezigheid van wa pens, doch slechts werd een oud iachtgeweer gevonden. Vervolgens drong de politie ook met geweld het hotel Welzel, (waar zich eveneens bu rc.au x van de Sudetenduitsche partij bevinden, binnen Zonder reden vuur de zij in de vertrekken. Een medewerker van de Sudetenduitsche partij werd gedood. Des avonds waren de bureaux van de Su detenduitsche partij nog steeds door de po litie bezet. Iedere activiteit van de partij is stilgelegd. Aardappelen, sla met worstjes, marmelade De militair krijgt méér te eten dan de Duitsche arbeider. Het Militar Woclienblatt bevat een arti kel over de verpleging van den Duitschen soldaat, waaruit de N.R.Crt, het volgende vermeldt: Het ontbijt omvat behalve het kommies brood: koffie (6 gram booncn, 5 gram koffie- surrogaat, derhalve II gram mengsel) of cacao, 30 gram boter of 125 gram marmelade of warme, stevige grutten. Het middageten bestaat uit 150 tot ISO gram vleescli, 1000 tot 1500 gram aardappelen, 200 tot 300 gram groente cnlO tot 15 gram vet. Het avondeten is samengesteld uit 750 gram kommicsbrood, 30 gram boter en 150 gram rookworst of 150 gram versche worst of 125 gram kaas of 150 gram sardines of gerookte visch dan wel een koud of warm gerecht als ijstepap met 1'habarber of kersen, gebakken aardappelen, aardappelsla niet worstjes, gouilascb, soep, waarbij als drank, cacao, thee of koffie. Volgens den schrijver van het arti kel overtreft de voeding van den Duitschen soldaat verre die van wel ken Duitschen arbeider ook. Aan de hand van cijfers toont het blad dan aan, in welke mate het rantsoen van den Duitschen soldaat afwijkt van dat van den gemiddelden Duitscher o.a. eet hij ongeveer 1*4 maal zooveel vleesch en worst als deze en bijna twee maal zooveel visch en aardap pelen. In Duitschland is de troepenarts er voor verantwoordelijk, dat de hvgiene in de keu ken niets te wenschen overlaat. Bovendien houdt hij een wakend oog. dat de menu's voldoende afwisselend zijn en de vereischte voedingswaarde bezitten. Vx>eital De Engelsche League De uitslagen van de voetbalwedstrijden, welke gisteren in de Engelsche League ge- seneld zijn, luiden: Eerste af deeling: ArsenalDerby Countv 1—2 Iluddersfield TownBunderland 01 Li ver pool—M i d d 1 esbrough 31 Tweede afdeeling: Newcastle United—West Bromwich Albion 5—1 Southampton—Plymouth 2—1 Dc versterking der Duitsche vestingwerken Treinen hadden vertraging. Naar de Tel. uit Vervicrs verneemt, zijn do treinen uit Duitschland gistermorgen al daar aan het Centraalstation met groote vertraging binnengekomen. Reizigers schre ven dit 'toe aan de talrijke troepenverplaat singen in Duitschland. Het blijkt echter, dat het veeleer transporten zijn van leden van den Duitschen arbeidsdienst, die aan de vestingwerken arbeiden. De gendarmerie aan de Belgische grens kreeg versterking en heeft tot opdracht, de identiteitspapieren na te zien van de personen, die 's nachts in de grensstreek verkecren. De „Graf Zeppelin" vlot geland Na de eerste vaart. Het nieuwe Duitsche luchtschip L.Z. 130, de „Graf Zepeplin". heeft gisteren zijn eer ste vlucht boven Neurenberg gemaakt en is daarna vlot geland. Een woeste ren der journalisten, toen Chamberlains vertrek werd bekend gemaakt. Het was de moeite waard om de reactie der journalisten waar te nemen, die aan de persconferentie in no. 10 Downing Street, waar het communiqué van Chamberlains vertrek werd uitgereikt, deelnamen. Onge veer een honderd persmcnschen, bladen van alle deelen der wereld vertegenwoordigend, waren in de kleine zaal, waar gemeenlijk de persconfércnties worden gehouden, saamge drongen. Op het onbeweeglijke gelaat van den perssecretaris van no. 10, don heer Geor ge Steward verried niets, dat hij een wereld schokkende aankondiging had te doen. Met kalme stem deelde hij mede, dat hij een communiqué zou voorlezen en daarna uit reiken, doch dat niemand de perskamer zou kunnen verlaten, voordat iedereen een co- pie van het communiqué ontvangen had. Nadat het communiqué aan alle aanwezi gen was,uitgereikt zeide hij: „Nu kan^ de deur worden geopend". Woeste ren. Een woeste uittocht volgde. Hoeden en jas sen werden in den steek gelaten. De journa listen renden naar den uitgang, holden door Downing Street, terwijl de daar verzamelde persfotografen deze ongewone race met blik semlichtopnamen vereeuwigden. Verbaasd staarden de politie-agenten, die voor de af zetting der straat zorgden. Openbare tele fooncellen werden bestormd, taxi's werden overrompeld, en zoo suggestief was deze be storming, dat de chauffeurs, zonder dat hun iets gevraagd werd, in woeste vaart, die zich aan geen enkele maximumsnelheid stoorde, de enkele kilometers naar de dagblad- en agentschapsbureaux aflegden. In een minimum van tijd was het feit naar alle windstreken uitgezonden. De inter nationale telefoonlijnen waren eenvoudig geblokkeerd en minutenlang moesten de aan vragers wachten, alvorens zij in staat waren, een gesprek naar het buitenland op te ge ven. Zoo werd aan de wereld het nieuws van deze zeldzame ontmoeting gebracht, zegt de Tel. Het was in het klein een beeld van de op schudding, welke het bericht in alle hoofd steden van Europa zou wekken. Australië achter Engeland De regeering van het gemeenebest van Australië heeft besloten Groot Brittannlë indien de internationale omstandigheden zulks noodig zouden maken in iedere actie den grootst mogelijken steun te verleenen. Een samenvatting van wat is geschied. Veertien dagen, die de wereld deden wankelen In steeds sneller tempo hebben de gebeurtenissen elkaar op gevolgd, nadat op 14 Augustus de Duitsche legeroefenin- gen aanvingen. Tot goed begrip van den toestand herhalen wij nog eens in het kort de belangrijkste feiten: 31 Augustus: De regeering te Praag is bereid de Sudeten zelfregeering te geven, volgens het stelsel der kantonale minderheden. 2 September: Henlein bij Hitier. 4 September: Frankrijk trekt de militaire verloven in. 5 September: Verdere concessies van Praag. De Fransche Maginotlinie volledig bezet. 7 September: Ongeregeldheden te Marisch Ostrau. De Sudeten verbreken de onderhandelingen. 9 September: De Britsche vloot wordt gereed gemaakt om dadelijk in te grijpen. 10 September: Felle aanval van Göring op Praag. 12 September: Hitler's groote rede te Neurenberg. 13 September: Ultimatum der Sudeten. 14 September: Ernstige ongeregeldheden in Falkenau. 15 September: Nevillé Chamberlain gaat persoonlijk naar Hitier. 16 September en volgende dagen: De Duitsche minister van bui- tenlandsche zaken zéér tevre den. De Rijksminister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, heeft gisteren tegen over den correspondent van de „Daily Mail", Ward Price, de volgende verklaring afgelegd: „Als rijksminister van buitenlandsche zaken kan ik u verzekeren, dat het besluit van Neville Chamberlain, den Führer te be zoeken, mij met oprechte bevrediging ver vuld heeft. Ik ben ervan overtuigd, dat een persoonlijke gedachtemvisseling tus- schen beide regecringsleiders, zoowel voor het vinden van een oplossing der Sudeten duitsche betrekkingen tusschen onze beide landen van beteekenis kan zijn. Het is steeds mijn wensch geweest, dat de Feuhrer en de leider der Britsche regeering elkander zouden ontmoeten en het verheugt mij, dat deze wensch thans door den heer Neville Chamberlain verwezenlijkt wordt, wiens open oog voor de vraagstukken ik tijdens mijn aanwezigheid in Londen als Duitsche ambassadeur heb lecren kennen en van wiens persoonlijken goeden wil ik ten stelligste overtuigd ben." Gestapo in actie tegen Belijdenisschool Buitenlandsche bladen berichten, dat se dert Paschen van dit iaar verschillende be- lijdenisscholen in Oldenburg op last van den minister van onderwijs zijn gesloten. Dit heeft bij dc bevolking groote ontevre denheid gewekt Tn verscheiden gemeenten is er hevig geprotesteerd. Een aantal voor aanstaande mannen is gearresteerd en zon der vorm van proces naar een concentratie kamp verzonden, waar twaalf hunner nog steeds vertoeven. Dc minister heeft een scherpe hekendmaking doen uitgaan, waar in ieder die zijn kinderen niet naar de ge mengde school zendt, met straffen wordt be dreigd. Klaarblijkelijk is de Gestano sinds dien in actie tegen de belijdenisschool. DE UITVOERING DER AARDAPPEL STEUNREGELING. Doch een voordeeliger regeling acht de minister niet mogelijk. Op de vragen van den heer Van der Weijden naar aanleiding van de in het verslag der Algcmeene Re kenkamer over 1937 gedane mede- deeling omtrent de steunregeling voor consumptieaardappelen heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat hij heeft kennis genomen van de medcdeelingen om trent deze steunregeling waarbij hem bleek, dat de uitvoeringskos ten van dien maatregel door de re kenkamer te hoog zijn geraamd. Onkosten 7V2 pet. van het teelt- heffingsbedrag. Dc kosten, verbonden aan de huidige aardappelregeling, kunnen worden onder scheiden in kosten, voortvloeiende uit de inning der aardappelteeltheffing, en kosten, verband houdende met uitvoering der de- naturatieregeling. De directe en indirecte kosten, voor liet Landbouwcrisisfonds voortvloeiende uit de inning van de teolfheffinp deze bedroeg voor den oogst 1937 c.a. f 1.840.000.be liepen c.a. f 140.000.of wel c.a. IV?. pet. van het totale teelthcffingsbedrag. Dc kosten, verband houdende met de de- naturatieregcling voor den oogst 1937 moest c.a. f 2.SOO.OOO.— worden uitgekeerd bedroegen c.a. f 230.000. waarvan door de reorganiseerden c.a. f 113.000 werd ver goed; de voor het Landbouwcrisisfonds aan dc denaturatieregeling verbondon uit voeringskosten hebben derhalve per saldo c.a. f 117.000 of wel c.a. 4 pel. van den in totaal uitgekeerden denaturaticsteun be dragen. Reeds werd er bespaard. Uiteraard tracht de minister voortdurend de aan de uitvoering van de steunmaatre gelen verbonden kosten zoo gering mogelijk te doen zijn. Met betrekking tot de onder havige, regeling zijn als gevolg daarvan, ver geleken bij vroeger, reeds aanmerkelijke be sparingen verkregen. Het is de meen in g van den minister, dat nog geen svstecm is aangegeven, dat betere resultaten kan doen bereiken. Andere maatregelen. Tot een heffing op het vervoer der aard appelen, alsook tot een inkoopsregeling wil de minister niet weer overgaan, wegens de te hoogc kosten. Ook een regeling, overeenkomstig aan die voor groenten en fruit, acht de minister bezwaarlijk. Hierbij zouden zich n.1. ter stond onder meer de volgende vragen voor doen: wanneer is er sprake van een te veel; Van welke rassen is er een teveel: T-Ioeveel zal moeten worden aangekocht en hoe moet worden gehandeld ton aanzien van een toeslag voor de door de telers zelf te vervoederen aardappelen? Hieruit blijkt duidelijk het groote voordeel van de bestaande regeling, welke inhoudt, dat doorloopend steun aan de aardappelmarkt wordt verleend zonder dat de overheidsbe moeiingen in den normalen handel ingrijpen. Immers het wordt thans aan de houders der voorraden zelf overgelaten te bepalen of en wan neer een eventueel teveel van de consumptiemarkt moet worden ge houden. De huidige regeling heeft het voordcel van geleidelijkheid, terwijl toch de nuttige werking, liet bewerkstelligen van een mini mumprijs voor de voor consumptie te verkoopen aardappelen en het waarborgen van een minimum opbrengst voor het niet als zoodanig af te zetten gedeelte van den oogst, blijft beliouden. De minister is het niet eens met de Al gcmeene Rekenkamer, als zoude de huidi ge regeling niet bevredigend zijn. Integendeel, de vertegenwoordigers der drie centrale landbouworganisaties lieten in conferenties met den minister Zijne Excellentie bij herhaling blijken, dat de landbouw de regeling zeer op prijs stelt- Motorschip gezonken Schippersknecht met moeite gered. Gisteravond is de uit sintels be staande lading van het 40-tons groo te motorschip „Volenta" van schip per Snoey te Capclle aan den IJssel gaan schuiven, waardoor het schip kapseisde cn voor de scheepswerf der firma A. Vuyk en Zn. in den Hollandschen IJssel zonk. Aan boord bevonden zich de knecht en een zoon van den schipper. De knecht wist zich zwemmende te redden, de zoon van den schipper evenwel, die. de zwemkunst niet machtig is, kon slechts met de grootste moeite gered worden. Tram vliegt uit de rails Publiek houdt zich kalm. Gisteravond tegen half acht is door nog onopgehelderde oorzaak een bijwagen van lijn 3, welke O"1 dat, tijdstip van het Alexan- derplcin komende, de Sarjjathistraat te Am sterdam wilde inzwenken, uit dc rails ge- loopen en in aanraking gekomen met een lichtmast," welke afknapte cn op de tram-' leiding stortte.' Het gevolg was, dat het geheele plein van licht verstoken werd en het tramverkeer gestagneerd was. De passagiers bewaarden tijdens de ongewone manoeuvre van de tram hun kalmte. Na twee uur inspannenden arbeid gelukte het den monteurs van de gemeentetram, den bijwagen weer in de rails te plaatsen. Genoeg haring in de Noordzee Dat er nog genoeg haring in de Noord zee is. blijkt wel uit de aanhoudende groote aanvoeren aan de markt te IJmuidcn. Dins dag werden wederom 5900 kisten versche baring, waarvan een deel voor Polen werd aangekocht, aldaar geveild. Heden wordt, aldus de Msb.. een dergelijk kwantum van 'leze visch^ort aan den ÏJmuider afslag verwacht. Hoewel dc prijzen iets gezakt zijn. maakten twee aldaar thuisbehoorende seher"%n toch no°' besommingen van 4300 en 3000 gulden. De reizen zijn zeer kort, zoodaf de resultaten als zeer gunstig aan gemerkt mogen worden. Dinsdag kwam de stoomtrawler „Prin ses Beatrix" van een Noordzeereis met een vangst van 1100 manden visch aan de I.Tmuider markt en maakte daarvoor cene besomming van... 6100 gulden. Kindemr'amming fe Rotterdam Weer een nieuw geval. Gisteren is bij den directeur van den ge neeskundigen en gezondheidsdienst ,'n nieuw geval van kinderverlamming aangegeven. Het betreft een kind van acht maanden, wonende aan den linker Maasoever. Voorts zijn hier ter stede met kinderver lamming opgenomen een jongetje van vier jaar uit IJssclmonde en een meisje van een iaar uit Bcrgschenhoek. welke gevallen bij den directeur van den G.G. en G.D. zijn aangegeven. Inzendingen uit Hoogwoud, Wie- ringerwaard, Winkel en Barsin- gerhorn. Op den gisteren te Hoorn gehouden fok- veetentoonstelling lokte o.m. veel bekijks de Aagjesfamilie van P. Donker Jr. te Hoog woud, bestaande uit een uniform groepje goedsoortigc beestjes, goed type, niet ovcr- ruim. Eén met wat flauwe lendenen. Con- stantijn Frans 10 was ook een goede groep, goed behangen dieren met goed binnenwerk van denzelfdcn fokker. Donker had er twee thuis kunnen laten, wat zijn groep ten goe de zou hebben gekomen, twee ervan deto neerden ditmaal iets. In de groep van dc Fokvereen. Hoogkars- pel was dc groep van Donker zeer uniform, mooi soortige koeien, echter konden ze iets rneer ontwikkeld zijn. De oudere stieren werden aangevoerd door den 2Vk-jarigen Frans. 20S van Groenhoven, van het Fonds tot verb. der rundvecfokkc- rij in Nederland, fokker F. A. F. Groneman, Wicringerwaard. Deze bul staat gestation- neerd te Barsingerhorn. Heel mooie even redig gebcuwdc, breede, vlakke en diepe stier. Opbr. AI. als 6 j. S155 x 3.S4 in 326 Flink persoon zoekt kennis- making met uit den werkenden stand van ongeveer 25 tot 30 jaar. Brieven letter S, IvOETEN's Boekhandel, Aartswoud. i De trekking der VERLOTING van de V.V.V. te Callantsoog is De Commissie. VERLOTING der Harddrave rijver. „Voorwaarts" te Scha- gerbrug is 's avonds 8 uur. Het Bestuur. GROOTE SORTEERING Prijzen vanaf f 1.30. WERKSTER gevraagd, liefst voor Vrijdags. Br. no. 661 Bur. van dit blad. El B In Groot i Mark' dcre D d< O dagen. Deze stier was dit voorjaar reeds de beste, ofschoon hij op no. 5 veer werd geplaatst. Tweede werd Ada's Paul, V. Lucie's f.c. P. Donker, Hoogwoud. Ook, aldus R.Crt., ccn mooie evenredig gebouwde met iets steile achtcrbeenen. Vooral de schapen maakten een zeer naar de indruk. No. 1 der oudere rammei 1707 van M. Kant, Winkel, is zeer Met het drietal ramlam meren van F. kwam K. Reijne, Barsingerhorn op na ZUIDSCHARWOUDE. In vrijheid Naar wij vernemen is de lieer C. hier, die Zaterdag j.1. was gearrestec L verband met den diefstal van de bratil bij den lieer Pasterkamp, na verhoor den rfech ter-commissaris op vrije voet< steld. Mei in de van een 1 keidei van, E ia ui 'derzoi niet SCHAGEN, 15 Sopt. 5 Paarden f 150250, 8 geldekoeien,-. gere f 160190, 40 idem vette 1S02 ®le 11 kalfkoeien 200—270, 18 graskalveren -lialc 55, 23 nuchtere kalveren 718, 50 mi sau> schapen 14—16, 311 idem vette 1724. 140 lammeren f 812; bokken en f 29; 7 varkens vette, per kg. f 0.: 48 biggen f 1219; konijnen f 0.15 kippen f 0.401.60; haantjes f 0.40- AMSTERDAM, 14 Sept. Veemarkt. 242 vette kalveren: le 5S—68 ct., 2c kw. 50—50 ct., 3e kw. Me ct., per kg. levend gewicht; 49 nuchtere ®e veren f 7—12 per stuk, 131 varkens: vl jj00(' varkens; wegende van 90—110 Kg. 64— zware varkens 6263 ct., vette varkci 61 ct. per Kg. slachtgewicht. Oven Vette kalveren ruimere aanvoer, slechte handel, lagere prijzen. Nuchteri veren zeer matige aanvoer, vlugge ha £?m£ prijzen lager. Varkens zeer matige voer, zeer stille handel. Prijzen vette kens onveranderd, andere soorten iet ger. MEDEMBLIK, 13 Sept. Geldersche muizen 1.051.10, muizo ct., borgers 1.40 per 50 Kg., roode koo! —2.20, gele kool 1.S0 per 100 Kg., uien. 1.601.05, uien 1.301.35, gele nen 2.05. lingen 0.90 per 50 Kg. Kroten 1.20—2$ 100 Kg., slaboonen 1.551.95 per 10 wortelen 2,302.50 per 100 Kg. WARM EN HUIZEN, 14 Sopt. Eigenheimers 2.40, gele nep 5.30, 2.102.50, id. drielingen 2-witte 0.901.10. Aanvoer: 1250 Kg. aanlapp 825 Kg. gele nep, 250 Kg. uien, 17.500 witte kool. WINKEL, 14 Sept. Appelen f514, peren 5—19, tomaten 3, slahooncn 47, snijboonen 09, uien 1.70, per 100 pond. Andijvie 11.20» locnen f 10-15, komkommers f 1-2, p. MIDDENMEER, li Sept. Graanbeurs. Rogge 7.257.60, wi gerst 77.-40, zomergerst 7.25—7.75, haver 66.45. groene erwten S.509.60, ker valen 9.50—11, Mansholt 10.50- duiveboo'nen 9.5010, blauwmaanzaad 23.50. kanvijzaad 1919. BROEK OP LANGEND IJK, 15 Sept- Groote muizen 22.30, r. dnken eigenheimers 2.50, hl. dito 2.10—2.f aardappelen 1:20—1.30, drielingen 2.50, 2.102.60, spercicboonen 8.9014.20, boonen 8—15.-50. Kroten f 1.40—2.70; roode kool f 1 witte kool f 0.00—1.10; gele kool f t Andijvie f 11.20; Komkommers f 2.—! locnen f 5—13, NOORDSCHARWOUDE, 15 Sept Aanvoer: 31.000 Kg. aardappelen: - sclie muizen 3.grooten 2.30, r. cluker 1.50, eigen'h. 2.302.50, hl. dito 2.40: Bevelanders 1.50—2, drielingen 1.S0, Kg. uien 2.30—2.90, drielingen 1.S02$ 2.403.20, gele nep 4.705.80. 5700 kg. peen 1.40—2.30; 2300 kg. 1 peen 0.50—1; 2100 kg. kroten 12.10; kg. roode knol 1—1.90; 86.500 kg. wilt* 0.901.20 360 kg. taaie gele kool 1$ d. witte kool 2.—; bloemkool 7.50. Toe Lelde keide grooti ilen De 1 levat eerst. lengi Oir i'este Vors! ving leze ken geeJ- 44. .De steec Oh. haar onde M; cr zi het sche der D; de zijn. ben Ie van Fer; Z »,Ne het mo< mo| op sch hac

Schager Courant | 1938 | | pagina 6