Chamberlain en Runciman weer thuis O Achter elk rotsblok. Vischaanvoer en -distributie loert het gevaar Dinsdag hervatting der besprekingen? „Ongemaskerde moordenaars" Scherp requisitoir tegen secretarie-ambtenaren Capt. Eyston zegeviert! Goede prestaties van onze athleten Runciman: De toestand is zeer moeilijk, alles ligt in Gods hand. Chamberlain: Ik had een openhartig maar vriendschappelijk onder houd. De Duitsche zaakqelastigde tot Chamberlain: U hebt de harten der Duit- schers veroverd. Gisteravond om 17.29 is Chamber lain in Engeland teruggekeerd. Een minuut later arriveerde ook Lord Runciman op het vliegveld Heston. Vandaag zal er kabinetsraad gehou den worden, waarna een officieel communiqué zal worden uitgegeven. Bij aankomst te Heston werd Cham berlain een brief v den koning overhandigd, die per specialen koe rier naar het vliegveld was gebracht Gisteravond nog is Chamberlain bij den Monarch geweest en heeft hem verslag uitgebracht. Alles in Gods hand, 1de' tocstad is zeer moeilijk, zeide Lord Run ciman, toen hij uit het vliegtuig: stapte. Run ciman, die zeer bleek was, verklaarde geen nadere inlichtingen over den toestand te kun nen verstrekken. Chamberlain verklaarde: „Ik ben vroeger dan verwacht werd terug gekomen na ec1 reis, die, als ik niet zoo veel zorg had gehad, buitengewoon aangenaam zou zijn geweest. Ik heb gistermiddag een lang gesprek met Hitier gehad. Het was een openhartig, maar vriendschappelijk onder houd en ik heb thans het voldane gevoel, dat wij een volledig begrip hebben van el kanders opvattingen. „U verwacht natuurlijk niet van mij, zoo ging Chamlberlain voort, dat ik thans spreek over de mogelijke resultaten. Ik ga nu met mijn collega's besprekingen voeren en ik raad u aan, geen voorbarige verslagen over de besprekingen te aanvaarden, die niet uit gezaghebende bron komen. Later, misschien over enkele dagen, zal ik een nieuw onder houd met Hitier hebben. Hitier zeide mij, dat het dezen keer zijn bedoeling was mij halverwege tegemoet te komen. De Duitsche zaakgelastigde, die den pre mier was komen verwelkomen, zeide: „Ik hoop, dat u den indruk hebt, succes te hebben gehad. In ieder geval hebt U de harten van mijn landgenoot en veroverd". Een internationale conferentie? De mogelijkheid van een conferentie, waarbij vertegenwoordigers van Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Duitschland en Italië aan een tafel zouden plaats nemen, wordt in welingelichte kringen te Rome, na ont vangst van berichten uit Bcrchtesgaden, over de besprekingen tusschen Hitier en Chamberlain, voor mogelijk, zooal niet voor waarschijnlijk gehouden. Deze gebeurlijkheid zou Italië niet on welgevallig zijn. Men wacht dan ook met veel belangstel ling op de resultaten der beraadslagingen van het kabinet te Londen en de a.s. Fransch-Britsche besprekingen, van welke de latere ontwikkeling zal afhangen van de door Chamberlain ondernomen actie. Dinsdag weer naar Duitschland? Venvacht wordt, dat Chamberlain zijn be sprekingen met Hitier op 20 September (Dinsdag) te Godesberg zal hervatten. Het verluidt, dat ook de Fransche minis ter-president Daladier, aan deze besprekin gen zal deelnemen. Naar Havas uit Berchtesgaden meldt, wor den te Godesberg reeds groote voorberei dingen getroffen voor de ontvangst der staatslieden. De besprekingen zullen worden gehouden in een buiten de stad gelegen kasteel. Benesj moet verdwijnen, zegt de Duitsche pers. - Hij is de grootste dief dezer eeuw". „GRUWELSPROOKJES VA(N TSJECHISCHE BEULEN". De Duitsche ochtendbladen van he den hakken er weer lustig op los. Zij publiceeren felle artikelen tegen Benesj en de Tsjechoslowaaksche democratie. Een geheel pagina wijden zij aan „gru welsprookjes en aan de terreur der Tsje chische beulen en gangsters". In een artikel, getiteld „ongemaskerde moordenaars", verklaart de Völkische Beo- bachter, dat ,de tijd rijp is voor de verdwij ning van B^esj van het Europeesch too- nèel en dat zijn land van de kaart .van Europa moet worden weggevaagd". De eersteh pagina van het officieele partij orgaan publiceert een enorme caricatuur warin Benesj omstraald met een nimbus en een olijfblad vasthoudend, glimlachend kijkt naar en als Tsjechischen soldaat ver momden gorilla. De gorilla slaat met sa belhouwen Sudetenduitschers neer. Benesj de grootste dief dezer eeuw Het blad schrijft, dat „In Tsjechoslowakije slechts 't recht van den vuist heerscht en flat de grondslagen van den staat Tsjecho Slowakije zijn bedrog en verraad. Benesj is de grootste dief van deze eeuw. Hij heeft een onbeschaamdheid, welke nauwelijks bij ieen beroepsmisdadiger wordt aangetroffen". Berliner tageblatt, schrijft, dat „een staat welke zijn misdadigers bewapent' geen staat meer is". Het regiem van Benesj, aldus het blad, schrapt de Tsjechoslowaaksche repu bliek definitief van de lijst der geciviliseer de staten. Het prijsgeven aan de terreur van 3/2 millioen Sudetenduitschers bewijst, dat de onderhandelingen nog slechts kunnen worden gevoerd tegen Benesj en Over zijn hoofd." Eieren uitbroeden is geen mannen werk. Een twist ondier de Pinguins In den Dierentuin. Gerlie, de Koningin der Pinguins in den Londenschen dierentuin, kan met recht een beklagenswaardige moeder worden genoemd Lenige maanden geleden liet zij zich neer- glijden in den grooten Pinguinvijver en knoopte liefdesbetrekkingen aan met Per- cy, een Pinguin van het mannelijk geslacht. Al zag toen een eleganter heerschap, ge naamd George, en begon met dezen een vrij age, Pc^cy bleef in wanhoop achter. Gerlie, legde en ei en zeide George, dat Al bet ei onder z'n veeron moest stoppen en er mede rond moest blijven loopen. George probeerde het, maar werd al spoedig dood moe. Toen zei de man tot de vrouw: „Nu moet jij het. maar eens dragen". Maar Ger- jie zeide: „Niets daarvan; ik heb het ei ge legd en jij moet het dragen!" En ook uitbroe den alsjeblieft." Het resultaat van den twist was, dat corge het, ei ergens neerlegde; het moest an zelf maar verder zien; lozen wij in de -auy Express. De bewaker zal nu nog pro- Sn' ,wat er van terecht komt, omdat ?e 11 beeft, verzekerd, dat eieren uit woeden geen mannenwerk was! Verruiming der aan voercontin genten niet doeltreffend. Ministers zullen inschakeling van den handel bij de distribu tie bevorderen. Ten vervolge op de beantwoording van -vragen van den heer van Lidth de Jeude betreffende de distributie van zeevisch aan werkloozen, - voorziening in het -tekort in den aanvoer van zeevisch en de toepassing van de crisiswetten ten aanzien van visch- exporteurs hebben de ministers v. Sociale Zaken en van Economische Zaken nog. het volgende medegedeeld: De inschakeling van den handel bij de distributie van versche, gerookte en gebak ken zeevisch, zal van de zijde der ministers zooveel mogelijk worden bevorderd. De ministers zijn van oordeel, dat distributie van visoh rechtstreeks vanwege de overheid in de mate en omvang, als waarin deze thans plaats vindt, geen schade wegens de redenen, als in de vragen bedoeld, aan den groot- en kleinhandel in zeevisch berokkent, mede ook wijl de distributie van zeevisch in be ginsel uitsluitend plaats vindt in die gemeenten, waar ofwel zeevisch in het geheel niet verkrijgbaar was, of wel tot dusverre door de betrokken categorieën van hehoeftigen niet geconsumeerd werd, dan wel door deze in verband met de ter plaatse daarvoor geldende prijzen en het bedrag der steunuitkeering niet kon worden gekocht. Zij zijn verder van meening, dat de visch- distributie door de propaganda voor meer vischgebruik, voor den handel een nieuw afzetgebied in normale tijden zal kunnen ontsluiten. Hoeveel gedistribueerd werd. Het gedistribueerde quantum ver sche, gerookte en gebakken zeevisch bedroeg gemiddeld per week in to taal 3654 kg. Voor het jaar 1937 komt deze hoeveelheid overeen met nog geen y2 pet. van het in totaal voor binnenlandsch verbruik omge zette netto-aantal kg. zeevisch. Wat het kostte De werkelijke kosten, aan deze distributie verbonden, hebben tot 4 Juni 1938, met inbegrip van den toeslag boven het steunbe drag der te IJmuiden daarbij te werk ge stelde werkloozen, intotaal f 13.174.50 bedra gen. De aanvoercontingent. Aangezien het tekort, waarop de vrager doelde, pl-eegt samen te hangen met weersomstandigheden, welke tegelijkertijd ook de vangsten door de vloot van andere landen be lemmeren, zijn de ministers van oordeel, dat een verruiming der aan- voercontingenten, niet zal leiden tot ruimeren aanvoer van vreemde visch in tijden, dat hier te lande een tekort bestaat, doch veeleer in tijden van voldoenden Nederland- schen aanvoer, hetgeen zeer ten na- deele van de producten hier te lande zouden zijn. De genoemde maatregelen zquden- derhalve niet doeltreffend zijn. Opgemerkt wordt, dat consenten voor den aanvoer, in den zin van het aanbren gen van visch, rechtstreeks van de visch- gronden, nimmer ter beschikking van den vischhandel worden gesteld. Het aanvoer contingent in zijn geheel staat ter beschik king van het begunstigde land, hetwelk daarvan gebruik maakt, totdat het is uitge put. Indien mede wordt bedoeld invoer, welke in tegenstelling tot aanvoer slechts betrek king heeft op visch, welke vooral in buiten- landsche haven is aangevoerd en vandaar daar naar Nederland verzonden, moge er op worden gewezen, dat in het laatste jaar de invoercontingenten van verschillende landen niet geheel zijn verbruikt, hoewel de uitputting zooveel mogelijk in de hand wordt gewerkt. Vijf maanden, gevangenisstraf tegen gemeente-secretaris ge- ëischt. Gisteren zette de Rotterdamsche recht bank voort de zaak tegen verschillende ge meente-ambtenaren van Krimpen aan de Lek, die van ernstige fraude verdacht wor den, en waarover wij gisteren een en an der mededeelden. Thans was het de beurt van den ge meente-secretaris A. v. d. M., zich te ver antwoorden. De getuigen legden stuk voor stuk be zwarende verklaringen voor verdachte af. De officier van Justitie, hield een zeer scherp requisitoir, waarin hij de handelingen van diverse Krim pensche secretarie-ambtenaren sterk afkeurde. Spr. eischte tegen verdachte, dien hij de hoofddader in dit fraude-complot noemde een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden, benevens ontzegging om een ge meenteambt te bekleeden voor den tijd van vijf jaar en vijf maanden. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 29 September a.s. yiuloma&iÜime. Het absolute snelheidsrecord te land heroverd met een gemid delde van ruim 575 k.m. Er wordt, daar op de starre, glins terende zoutvlakten bij Bonneville een titanenstrijd gestreden, een strijd, tusschen twee Engelschen, om een van de mooiste records, om een van de grootste tropheeën in de sportwereld, om het absolute snel heidsrecord te land. Deze twee landgenooten trachtten elkaar in hun roekeloos spel met den dood te overtroeven om toch maar den naam te kunnen hebben, de snelste man ter wereld op het land te zijn. En tot nu toe is dit heiden gelukt. Capt. Eyston. John Cobb heeft slechts één dag het ab solute snelheidsrecord voor automobielen op zijn naam gehad. Donderdag reed hij in zijn Napier Railton den mijl met een ge middelde snelheid van 563.592 k.m. en den kilometer met een gemiddelde snelheid van 563.282 K.M. Gisteren liet Capt. Eyston zijn „Thunderbolt" weer voor een recordverbe- toring „voorkomen". Zonder veel omhaal stapte de En- gelscllman in het achtwielige mon ster, de tijdopnemers stonden weer op hun plaatsen en een uur later had Capt. Eyston het absolute snel heidsrecord weer heroverd! En hoé veroverd In den eersten rit reeds bereikte de koene Engelschman over den miil een gemiddelde snelheid van 573.634 K.M., een snelheid, welke nog nooit eerder op het land was bereikt. Maar in den tweeden rit ging capt. Eyston nog sneller, met verbijste rende snelheid raasde de „Thunder bolt" over de glinsterende vlakte, thans werd een gemiddelde snelheid van 577.062 K.M. genoteerd. Het ge middelde van beide ritten bedroeg dus 575.348 K.M., de gemiddelde tijd van beide mijlen was 10.07 sec. Ook het kilometersrecord moest er aan gelooven. Eyston bracht het thans op 575.027 K.M. Het. is moeilijk te gelooven, dat. de 2500 P.K. Napier Railton van Cobb net zoo ge makkelijk deze fantastische cijfers zal overtreffen als de 6000 P.K. Thunderbolt van Eyston gisteren heeft gedaan met de feno menale cijfers, welke Cobb Donderdag ver kreeg. Ook is het nog niet bekend, of Cobb binnenkort weer een poging zal doen. Met spanning ziet. de wereld dit duel tusschen de t.wee snelste mannen op het land tege moet, iftdien althans niet het prestatiever mogen van de machines een streep door de rekening haalt. yUMeüeic De internationale wedstrijden te Oslo. - Osendarp wint ook-de 200 meter. Ook op den tweeden avond van de drie- daagsche internationale atletiekwedstrijden te Oslo was het weer te koud om uitzonder lijke prestaties te verrichten, maar toch zagen de 10.000 toeschouwers gisteren uit stekende athletiek. Een van de fraaiste prestaties van dezen avond leverde Osendarp, door de 200 M. in den prachtigen tijd van 21.1 sec. te winnen met grooten voorsprong op den Fin Tam- misto, die tweede werd. De uitslagen luiden. 200 M.: 1 Osendarp (Nederland) 21,2 sec.; 2. Tammisto (Finland) 21,8 sec.; 3. Pen- nington (Engeland) 21,9 sec.; 4. Karl Baum- garten (Nederland) 22.1 sec. 3000 M.: 1. Johnsson (Zweden), 8 min. 28,9 sec.; 2. Emery (Engeland) 8 min. 30,6 sec.: 3. Messner (Frankrijk) 8 min. 32.6 sec. 200 M. horden: 1. Andre (Frankrijk) 25.1 sec. 800 M.: 1. Levcque (Frankrijk) 1 min. 52,6 sec. 2. Bouman (Nederland) 1 min. 53.1 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Larson (Dene marken) 3.90 M. Speerwerpen: 1. Nikkanen (Finland) 69.65 M., 2. Sule (Oestland) 68.20 M. Verspringen: 1. Hansen (Noorwegen)7.21 Meter. Ivogelstooten: 1. Kreek (Estland) 15.66 M. 2. Bergh (Zweden) 15.07 M. 4 x 200 M.: 1. Nederland 1 min. 32.9 sec., 2. Noorwegen 1 min. 35 sec.; 3. Engeland in denzelfden tijd. De wilde busdiensten Alleen de lijnen op Friesland maakt men het moeilijk! Het Tweede Kamerlid, de heer Posthuma heeft aan den minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Is het waar, dat het z.g. wilde autobusbe- drijf zich in ons land sterk uitbreidt en door justitie en politie vrijwel ongemoeid wordt gelaten? Is het voorts waar, dat door genoemde autoriteiten hierop een uitzondering wordt gemaakt voor die autobusondernemingen, die diensten van en naar Friesland willen exploiteeren, door herhaaldelijk de autobus sen aan te houden en in beslag te nemen? Indien bovenstaande vragen bevestigend beantwoord moeten worden, is de minister dan bereid, maatregelen te nemen of zijn invloed aan te wenden, dat aan deze onge lijke behandeling spoedig een einde komt? Ontploffing op Ned. schip Benzollamp explodeerde. Drie kinderen loopen brandwonden op. Op het in de haven van Rheirau liggende Nederlandsche vrachtschip „Nelkje" heeft zich Donderdagavond een ontploffing voor gedaan, waarbij drie kinderen van den kapi tein vrij ernstige verwondingen hebben op- geloopen. In het slaapvertrek, waar de kinderen te bed lagen, is een benzollamp geexplodeerd, waarbij de vlammen snel om zich heen gre pen. Voordat hulp geboden kon worden, wa ren de kinderen reeds met brandwonden overdekt. Het waren de achttienjarige doch ter en de vijftienjarige en dertienjarige zoons van den kapitein-scheepseigenaar. De laatstgenoemde jongen opende in zijn angst een luik van het ruim en sprong in den Rijn Hij kon echter gelukkig spoedig worden gered. Ook de twee andere kinderen konden uit hun hachelijke positie bevrijd worden. Zij zijn alle drie in het ziekenhuis opgeno men. Er bestaat voor hen geen levensge vaar. De brand kon spoedig bedwongen wor den. strijd op leven en dood tusschen britten en arabieren. Djenin, Sept. '38. Men vindt in Palestina eenige oor logsgebieden van uitgesproken ka rakter, hoewel ook de guerilla-oor- log geen deel van het land spaart. De omstreken van Jeruzalem en het gebied tusschen Jeruzalem en Jaffa lgngs den drukken weg tusschen beide steden, de omgeving van He- bron, waar sinds oudsher bijzonder roofzuchtige Arabieren wonen, en het gebied tusschen Nazareth en Haifa, waar Joodsche naast Arabi sche nederzettingen liggen, zijn zul ke disricten. Het belangrijkste gebied van den strijd, het terrein, waarop door Engelschen en Ara bieren een gevecht op leven en dood gele verd wordt, is echter de zoogenaamde „drie hoek van de terreur" tusschen de steden Nahjoes, Toelk-Arem en Djenin. Het land schap steile en rotsachtige bergen leent zich bijzonder goed tot den guerilla- oorlog. En wanneer men door dit gebied reist, duikt onwillekeurig de vraag op: Loert, niet achter een ieder van deze honderdduizenden rotsblokken een Arabische scherpschutter, kam peert niet in een ieder van de tal rijke rotsholen een patrouille vrij- scharen Controle onmogelijk. Om de controle op dit gebied strijden de F.ngelsche troepen sinds jaren tevergeefs. Zij hebben de mannelijke bevolking gedwon gen, behulpzaam te zijn bij den aanleg van nieuwe wegen om het gebergte toeganke lijker te maken; zij hebben militaire posten op strategisch belangrijke heuvels gelegd en .deze van machinegeweren en schijnwer pers, die 's nachts hun lichtende bundels over de hergen laten spelen, voorzien. Zij hebben in. de steden garnizoenen gelegd enorm groot zijn de tentenkampen in de omgeving van Nabloes. Zij hebben honder den mannen in deze steden gearresteerd en naar de concentratiekampen gezonden. Da gelijks vinden nieuwe arrestaties plaats wanneer men 's morgens vroeg over de we gen rijdt, kan men zien, hoe de gevange nen in vrachtauto's, door zwaar bewapen de troepen begeleid, worden vervoerd. Zij hebben met dynamiet geheele dorpen en in de steden heclo wijken in de lucht laten vliegen. In Djenin zijn zoo 120 huizen neer gelegd, nadat eerst aan de bewoners gele- gerfheid was gegeven, hun woningen te ver laten. Zij hebben aan de bevolking duizen den ponden boete opgelegd. Zij hebben in dezen „driehoek van de terreur" steeds weer strafexpedities ondernomen, het. gebied systematisch door vliegtuigen laten contro- leeren alles tevergeefs. De oorlog, dien de Arabieren hier tegen de rnandaatsregeering en haar uitvoerende organen voeren, is steeds heftiger geworden. En er ver gaat hier geen nacht, dat het niet tót kleinere of grootere gevechten komt. De lijst der vei'liezen is lang, ook de Engelsche ofschoon het officieele Engelsche rapport princi pieel geen verliezen van Britsche militairen toegeeft. Het hoofdkwartier der vrijscha- ren. Hier in deze bergen steeds van stand plaats wisselend heeft het almachtige hoofdkwartier der vrijscharen zijn zetel. Van liier uit werd op nauwelijks te gelooven wij ze, om zoo te zeggen onder de oogen van het Engelsche leger, het verzet van de Ara bieren over het geheele land georganiseerd, Van hier uit loopen de draden naar Syrië, over de beroemde Teggart-versperring. Van hier uit verkregen de vrijscharen hun rnacht over het volk. Hier werden het eerst de harde strafmaatregelen tegen verraders in eigen rijen genomen en werd spionnen neergeschoten. Hier vonden de eer ste gewaagde ontvoeringen plaats, bleek het eerst de onbetrouwbaarheid van den Arahi- schen sector der mandaatspolitie, werden de eerste bliksemsnelle acties ondernomen tegen de Engelsche banken, die nu in dit district hun deuren gesloten hebben. Hier staat op het oogenblik de geheele bevolking tegen Engeland, alle mannen en vrouwen cn kinderen doen koeriersdiensten. Engelsche tegenmaatregelen. Maar ook aan Engelsche zijde wordt in dezen sector het onverbiddelijkst gestreden. Sinds maanden mag de bevolking hier slechts op bepaalde oogenhlikken van den dag het huis verlaten, dikwijls voor niet langer dan twee uren per dag. In dit gebied wordt het reizen tot een kwelling, en dit niet slechts wegens de Arabische vrijscha ren, maar vooral wegens de eindelooze En gelsche controle, die niet bepaald zacht is en waarbij de Britsche soldaten, die ijverig naar wapens zoeken, van de kussens der auto geen stuk heel laten. Maar dat alles is begrijpelijk', want Engeland weet maar al te goed, dat heir het hart van de revolutie klopt, dat van hier uit de burgeroorlog ver der georganiseerd wordt, dat hier een ieder een tegenstander is en dat de Engelsche verliezen in deze ber gen, ook wanneer men deze niet noemt, het hoogste zijn. Duizenden strijden in de bergen. Sinds Jaren wordt hier reeds oorlog ge voerd. En het zal nog jaren zoo verder gaan, indien er niet een politieke oplossing komt, die den Arabieren naar den zin is. Reeds zijn vele mannen, die door de Engelsche vergeldingsmaatregelen getroffen werden, naar de bergen verdwenen om daar in de rijen der vrijscharen te strijden. Alleen reeds in Nabloes telt men 2000 mannen mm- der dan voor het begin van den grooten strijd. En dezer dagen is men weer tot omvangrijke recruteseringen overge gaan. Steeds breedere kringen wor den strijdend actief. De burgemees ters van de dorpen hebben een ge heim bevel gekregen om lijsten van alle weerbare mannen op te stellen. Men kan er niet aan twijfelen, zij zullen' het hevel nakomen. Niemand had gedacht, dat de Arabische bevolking in dezen .drie hoek van de terreur" zooveel aan weerstand vermogen, wil tot den strijd, organisatie- en leiderskwaliteiten zou kunnen opbren gen ;het doet bijna aan een groot verleden denken.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11