Massa-proces tegen bolsjewisten De nieuwe burgemeester van Anna Paulowna ROOK TRiUMPH LAAT UW SMAAK TRIOMFEEREN Vruchfeiihandelaren protesteeren Gebrek aan hotelbedden Kinderen spelen met vuur 1 CENT Postvlucbten op li -'N TRIOMF VAN SMAAK! B Polen's strijd tegen de Communistische agitatie bekroood Koe de Komintern te werk (iaat Warschau. September 1938 De taaie strijd van Polen tegen het illegale werk van de Komintern zal zijn hoogtepunt vinden in een pro- ces, dat dezer dagen in Warschau begint. Voor den rechter zullen 120 bols je wisten rverschijnen, die onder leiding vap den communist Offen- berg als agitators in Polen werk zaam waren. Het onderzoek van de zaak heeft niet minder dan drie ja ren in beslag genomen, maar het is dan ook gelukt vele interessante fei ten op het spoor te kómen. Steunpunten in het buitenland. Het bestaan van een illegale communisti sche partij in Polen was aan de politie sinds lang bekend en zelfs bezit zij een omvang rijk materiaal over de activiteit der bolsje wisten. Zij weet ook, dat de partij over twee belangrijke steunpunten in het buitenland beschikt, n.1. in de Sovjet-Unie en in Tsjecho Slowakije. Over de „groene grenzen" bij Po- loczyska, ten Oosten van Tarnopol, en bij Korzec, een Poolsch grensstadje ten Noor den daarvan, reizen de agitators naar de communistische universiteiten van Moskou, Charkow of Kiew. Hier worden zij in alle practijken van de Komintern onderwezen- en van daar koeren zij, van een „diploma" voorzien, naar Polen terug. De JloOde Vaan De zetel van het geheime centrale secre tariaat van de partij is Lemberg. Dit secre tariaat bezit afdeelingen v. spionnage, voor propaganda in het, leger, voor geldwezen, een minderheden-afdceling en verder groe pen deskundigen voor propaganda onder de vrouwen, onder de landarbeiders en onder de vakvereenigingen. Alle afdeclingsleiders moeten in het bezit van een „diploma" zijn. Het centrale secretariaat financiert de uit gave van een illegaal blad. de „Roode Vaan" alsmede van talrijke brochures, die via het tweede belangrijke steunpunt in het buiten land, n.1. over Tsjeeho-Slowakiie, met de post naar Polen verzonden worden. Nota's aan Praag. Het steunpunt in Tsjecho-Slowakije wordt bestuurd door de communistische partij van Moravisch Ostrau, die uitstekend voor de Poolsche partijgenooten zorgt. De Poolsche regeering heeft in Maart van dit jaar in een nota aan Praag verzocht, de grensbe waking te versterken. Hoewel de Tsjechische regeering inderdaad eenige maatregelen genomen heeft, is het haar toch niet mogen gelukken, aan dezen sluikhandel met men- schen en brochures definitief een einde te maken. Integendeel: in den laatsten tijd schijnt de activiteit der communisti sche agitators nog grooter gewor den te zijn, zoodat Warschau zich eenige weken geleden genoopt zag, nogmaals stappen te Praag te onder nemen. De rol van de Sovjet-ambassade. In dit verband dient ook gewezen te wor den op de merkwaardige rol van de Sovjet ambassade in Warschau, van welke aan te nemen is, dat zij zeer goed van de activi teit der Poolsche communisten op de hoogte is. Een feit is in ieder geval, dat de politie te Warschau zich genoodzaakt heeft ge zien, de controle op de ambassade te ver scherpen en de bezoekers van het gebouw zorgvuldig te observecren. Een protest van den Russischcn ambassadeur bij den mi nister van buitenlandsche zaken Beek werd door dezen onder verwijzing naar dezelfde houding van de Russen tegenover de Pool sche ambassade te Moskou van de hand gewezen. Enorme qeldsommen staan ter beschikking. De geheime organisatie der communisten is in Polen volgens het cellenprincipe op gebouwd. De cellen, ook „bunkers" genoemd, hebben onder elkaar geen verbinding, maar ontvangen hun aanwijzingen van bijzondere koeriers van de centrale, die nooit onder hun waren naam optreden. Zij nemen ook de contributies van de leden in ontvangst. De centrale moet de beschikking hebben over groote geldsommen, want zij is in staat, haar functiona rissen flinke niaandelijksche sala rissen, in het algeaneen 1000 zloty, te betalen. Bij alle processen tegen communisten treden verdedigers op, die uit het fonds van de „Mopr", de Roode Hulp, betaald worden. Onlangs kon de officier van justitie in een proces tegen communisten te Lemberg bewijzen, dat in Zuid-Oost-Polen alleen jaarlijks 200 millioen zloty door de handen der agitators gegaan zijn. Weinig succes. Desondanks zijn de successen van deze onderaardsche activiteit in Polen betrekke lijk gering. In het bijzonder onder de boe ren is de propaganda uiterst moeilijk. De traditie van wijlen maarschalk Pilsoedski vormt hier een sterken beschermenden wal tegen de leuzen uit Moskou. Bovendien zouden in de partij de Trotzkisten de meerderheid bezit> ten. Deze omstandigheid heeft, naar de Poolsche pers meldt, ook tot de ontbinding van de communistische partij in Polen en tot een nieuwe organisatie door de Moskousche Komintern geleid. Volgens een mededeeling van de „Roode Vaan" in Polen staan 300 oude leden van de illegale partij op de zwarte liisten der Tsjeka. Men kan zich voorstellen, dat dientengevolge de verwarring onder de le den zeer groot is, zulks te meer, wijl de nieuwe hun door Moskou gegeven leiders voor hen onbekende, mannen zijn. Boven dien trachten de Trotzkisten, de nieuwe organisatie der Poolsche partij door Moskou te "verhinderen en een eigen beweging op te bouwen, zoodat er van een verbitterden „huiselijken" twist in het communistische kamp kan worden gesproken. Loopjongen stal suiker Arrestaties in Den Haag. In een kruidenierswinkel in de Witte de Withstraat te Den Haag, vermiste men den laatsten tijd telkens suiker. Aanhankelijk sloeg men hier geen acht op, doch tenslotte deed men aangifte bij de politie, welke een onderzoek instelde. Dit had tot resultaat, dat de 17-ja- rige loopjongen van de firma J. B. V., kon worden aangehouden. Deze bekende gedurende een half jaar de diefstallen te hebben gepleegd. Iede re week nam hij twee aangebroken baaltjes met 30 a 40 pond suiker weg en deze plaatste hij bij een ach terpoort. Twee medeplichtigen, de 23-jarige los- werkman II. v. d. V. en de 24-jarige los- werkman E. B., zorgden voor de verdere expeditie. Zij verkochten de baaltjes aan den 47-ja- rigen waterstoker C. D., die een prijs van 15 cent per pond betaalde. In zijn winkel tje werden nog 40 pond door de politie in beslag genomen. Alle aangehoudenen hebben bekend, slechts de waterstoker verklaarde, dat hij in de overtuiging was, dat de suiker van smokkelen afkomstig was. Toch is ook hij wegens heling aangehou den. Tegen monopolieheffingen. Het bestuur van den Bond van Nctler- landschc grossiers in versche Zuidvruchten en aanverwante artikelen, heeft in samen werking met liet bestuur van den nieuwen Zuidvruchtenbond, een schrijven aan den minister van Economische Zaken gericht, waarin adressanten de bijzondere aandacht verzoeken voor de buitengewone omstan digheden, welke in den fruithandel zijn ontstaan als gevolg van het feit, dat de in- landsche fruitoogst grootendeels is mis lukt. Hierdoor zijn de prijzen dermate geste gen, dat zij voor het gemiddelde gezin te hoog zijn geworden. De liooge monopolicheffingen op den in voer van buitenlandsch fruit, belemmeren dezen sterk, waardoor den fruithandel ern stig benadeeld wordt. Daar op 1 December de Nederlandsche zomerproducten van de markt verdwenen zijn en in die maand voldaan moet kun nen worden aan de vraag naar vruchten voor de feestdagen, verzoeken adressanten den minister de heffingen per 1 Dec. aan merkelijk te verlagen en dit besluit gerui- men tijd tevoren aan te kondigen, opdat de handelaren hun contracten op een tijdstip kunnen afsluiten, dat den aanvoer van vruchten in December verzekert. Verdachte valt getuige aan Maar hij had er veel spijt van. In het begin van dit. jaar heeft de 28-ja- rige electricien C L. A. R. voor de recht bank te Den Haag terecht moeten staan wegens overtreding van het octrooirecht van Philips. Toen verd. zich tegelijk met den monteur, een geheim agent, van Philips, die de zaak had aangebracht, in de wachtkamer van het gerechtsgebouw bevond, heeft hij deze uit wraak een klap op het. oog gegeven, waardoor de monteur bloedend werd ver wond. Terzake van mishandeling moest de elec- triciën zich gisteren voor den Haagschen politierechter verantwoorden. Verd. had erg voel spijt over het ge beurde. „Maar, zoo zeide hij, „die „provocateur'1 probeert mijn heele huishouding broodeloos te maken." Pol.rechter: „Van te voren heeft u hem ook hedreied. als hij tegen u getuigen zou." Verd.: „Dat deed ik in mijn drift." Voorts bleek verd. al eenige malen we gens vernieling en huisvredebreuk veroor deeld te zijn. De officier van justitie vorderde een week gevangenisstraf- De politierechter veroordeelde hem tot f 14 boete subs. 2 weken hechtenis en een voorw. ge\angenisstraf van 7 weken, Berlijnsche hoteliers verkoopen hun panden voor kantoordoel einden. Alhoewel de statistische gegevens omtrent het vreemdelingenverkeer niet alleen voor geheel Duitschlanrl, maar vooral ook voor de hoofdstad Berlijn, telken jare hoog^re cijfers laten zien, is toch waar te nemen dat er nog voortdurend hotels gesloten worden, een verschijnsel, dat na den oorlog opgedoken is. Voor den oorlog waren er 30.U0O hotelbedden in. Berlijn. Dit aantal is gaandeweg teruggeloopen tot 23.000 stuks. Merkwaardigerwijs duurt deze achteruit gang voort, niettegenstaande de voor 1933 daarvoor gegeven verklaringen zooals de slechte economische verhoudingen en 't afnemen van het vreemdelingenverkeer al sedert geruimen tijd niet meer steek houdend zijn. Het schijnt wel, dat er onder de hotelbezitters een zekere tegenzin is gekomen om het bedrijf voort te zetten, doch de voornaamste reden is wellicht, dat men een geheele serie hotels veranderd heeft in kan toorlokaliteiten, ten einde de vele in Berlijn geconcentreerde overheidsin stellingen te herbergen, iets wat vooral in het centrum van de stad opvalt. Voor het normale touristenverkeer speelt, het verdwijnen van een aantal hotels geen groote rol. Maar in tijden van groote druk te, zooals die zich telken jare herhaaldelijk voordoet bij groote gebeurtenissen, tentoon stellingen en wat dies meer zij, is de. lo- giesmogelijkheid niet meer toereikend. De president van den rijksbond voor het vreemdelingenverkeer heeft zich reeds in verbinding gesteld met de competente mi nisteries, met het verzoek om rekening te willen houden met den verkeerden gang van zaken, vooral in het belang van het in ternationale reizigerspubliek, dat uiteraard gesteld is op ruimschootsche hotelgelcgen- heid in het hartje van de stad. Tot op het oogcmblik zijn er echter nog geen maatre gelen genomen om den verkoop van hotels voor kantoordoeleinden tegen te gaan. Prinselijk Paar niet bij de opening der Staten Generaal Naar wij vernemen zullen HH. KK. HHé Prinses Juliana en Prins Bernhard dit jaar de Koningin niet vergezellen bij de opening van de gewone zitting der Staten-Generaal op Dinsdag 20 September. Daardoor ontstaan in Duitsch- land gemiddeld 13 branden per dag. Te Berlijn wordt medegedeeld, dat ieder jaar ongeveer duizend kinde ren door brand om het leven ko men. Over een periode van tien jaren zijn 8500 kinderen beneden de zes jaren verbrand, terwijl in dezelfde periode in totaal 32.000 mannen, vrouwen en kinderen hun levens bij branden verloren. Er op wijzend, dat gemiddeld dertien bran den per dag door kinderen worden ver oorzaakt en dat 75 procent daarvan wordt aangestoken door kinderen onder de vijf jaren, doet de Duitsche pers, aldus de Msb. een beroep op de ouders, hun kinderen een goed voorbeeld te geven, door zeer voor zichtig om te gaan met brandbare stoffen en door hun kinderen te wijzen op de ge varen van het spelen met vuur. Slag in Palestina Meer dan 150 dooden Veertien vliegtuigen der koninklijke lucht strijdkrachten, gesteund door troepen zijn in strijd gewikkeld met 'n bende van eeni ge honderden Arabieren, die bij Ranialla zijn geconcentreerd. Er zijn meer dan hon derd dooden en gewonden. Havas meldt, dat in midden Palestina een zeer lievige slag wordt gestreden en dat het Valk (heenreis) Ibis (terugreis) Oehoe (heenreis) 7ertrek van Aankop Jodhp. 16 Sept.|Rang. 16 Jodhp. 16 Sept.jBasra 16 Athene 16 Sept Basra 16 lMcda„ 16 S*Pt|Ran*. M aantal dooden reeds de 150 heeft over* den. Van de vliegtuigen moeten verschel getroffen zijn door het vuur der lingen. INHEEMSCH SOLDAAT GEWONB Uit Pamekasan wordt gemeld, oefeningen met scherpe handgranaten inheemsch soldaat van de korpsen door eigen onvoorzichtigheid is getn Zijn linkervoet is verbrijzeld en het been gebroken. De voet moest, aldm N.R.Crt., geamputeerd worden. Gevangenisboef geeft zich vt geestelijke uit Tal van pastoors opgei De politie te Heerlen heeft dec 34-jarigen P. J. C. gearresteerd, die zich voor geestelijke uitgaf. Hij hal zich als zoodanig aangemeld bij d» paters Franciscanen in het klooster aan de Laaiidcrstraat te Heerlen, doch deze hadden argwaan gekre gen en de politie gewaarschuwd. Bij het onderzoek bleek, dat C. op 1? gustus uit de gevangenis te Breda was- slagen, waar hij vier maanden wegens duisteringen had doorgebracht. Het yen onderzoek bracht aan het licht, dat hij in verscheidene kloosters in Limburg opgehouden. C. is naar Maastricht overgebracht er beschikking van de justitie gesteld, Bij Kon. Besluit van 16 September 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Anna Paulowna met ingang van 1 October 1938, Mr. M. Th. Mijnlieff, advocaat en procu reur te Dordrecht. Een Homo Novus, een nieuw mensch, krijgt Anna Paulowna als burgemeester. Niet alleen nieuw in dien zin, dat burge meester. Mijnlieff als onbekende zijn intrede zal doen in het Raadhuis te Kleine Sluis, maar voorals nieuw, omdat de nieuwe ge zaghebber van „den Polder" een vreemde ling is in zaken van gemeentebeheer en ge meentebestuur. Toen wij gisterennamiddag den beer Mr. M. Th. Mijnlieff in zijn fraaie villa aan de Burgemeester de Raedtsingel te Dordrecht opzochten, was dat een der eerste feiten, welke hij ons mededeelde. De nieuwe funcfionnaris werd 21 Augus tus 1902 fe Den Haag geboren, doorliep hel. gymnasium te Tiel en studeerde in de rech- ten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in Januari 1929 promoveerde. Door de functie van zijn vader, die zijn carrière begon als ontvanger van de Reei- stratie en Domeinen, verhuisden zijn ouders dikwijls van de eone plaats naar de andere en een aardige bijzonderheid is wel dat hij als knaap 'n drietal jaren te Sehag.cn woon de, waar hij mi dertig jaar geleden de eer ste klassen der lagere school bezocht. Ons Noorderkwartier is dus geen onbe kende voor hem. Al gaat dan dus Mr. Mijnlieff thans zijn eerste schreden zetten op het glibberige pad der gemeentelijke magistratuur, des te beter is hij thuis in waterschapszaken en wij vroegen ons, toen onze vriendelijke gastheer ons deze bijzonderheid mededeelde, dadelijk af, of deze speciale kennis geen invloed heeft uitgeoefend bij zijn verkiezing tof bur gemeester. Imimers, binnenkort zal ook het Polderhuis een nieuwen Heer krijgen! Toen wij deze mogelijkheid opwierpen, zeide de heer Mijnlieff van die bijzonder heid (het vacant komen der functie van Dijkgraaf) niet te weten en dus de zwaarte van dit argument niet te kunnen beoordee- len. Mr. Mijnlieff is thans secretaris-penning meester van de „Vier Polders", het water schap, dat het grootste gedeelte van het eiland van Dordrecht beheert. Dit lichaam is zelf groot grondbezitter en puissant rijk waardoor de betrekking van secretaris-penningmeester geen sinecure is en den functionnaris zeer veel werk geeft. Daarnevens is Mr. Mijnlieff nractiseerend advocaat en procureur in welke functie hij o.a. betrokken is geweest bij de onteigenin gen in verband met den aanleg van de groo te weg bij den Moerdijk, lachend merkte onze vriendelijke gasth^s echter op, de advocatuur hem nooit heeft aange: ken. Door omstandigheden leidde zijn leiding in die richting, doch hij heeft, titel en advocaten-praktijk altijd beschc: als een middel om de toga voor den aiti keten van een burgemeester te verwis» Intusschen bekleedde Mr. Mijnlieff rechtbank te Dordrecht gedui'ende een: jaren de functie van waarnemend gr: terwijl hij nu sinds een viertal jarenit ter-plaatsvervanger is. Voor alles trekt mij echter, het tenleven, het echte vrije boerenleven, zeide de nieuwe burgemeester. Dit komt misschien omdat ik door mijn functie bij de Vier Polders en doordat ik zelf nogal on roerende goederen op de Zuid-Hol- landsche eilanden bezit, uiteraard veel met het plattelandsleven te maken heb en geregeld met de boe renbevolking om ga. Deze voorliefde kan, zeiden wij ben in Anna Paulowna zeker van pas ko: Als eenige nadere bijzonderheden kim wij nog mcdcdeelen, dat Mr. Mijnliell huwd is, doch geen kinderen heeft, li! van de Ncderl. Hervormde gemeente, vrijzinnige beginselen is toegedaan, nia een politieke partij is aangesloten en in Dordrecht actief met de Kerkelijke ken bemoeit. Hij is n.m.1. secretaris het College der kerkvoogdij. Ook al' een niet bepaald gemakkelijk baantje, dat Dordrecht zeven stroomingen keni zijn kerkelijk leven en dus het. cent punt, de secretarie, nogal met zekere s manswijsheid moet laveeren. De sabels en pistolen in de fraaie hui in de rijk gestoffeerde studeerkamer den ons al reeds verraden dat de nif ambtsdrager een functie in het leger kleedde en inderdaad zeide Mr. Mijn! dat hij reserve 1ste luitenant bij de artillerie is. Hij is ook nog correspondent van de Kamer van Koophandel voor België, dis- Dordrecht en vervult bestuursfuncties verschillende vereenigingen. Naast zijn voorliefde voor watersqha ken heeft, ook het verkeersvraagstuk groote belangstelling en het deed hem genoegen bij zijn bezoek aan den Po! nu circa drie weken geleden, te hebben gen constateeren, clat de wegen er in ma staat verkeeren. Al pratende over zijn nieuwe sfandp! haar bewoners en haar toestanden, tenslotte het gesprek op de politiek en ontpopte de burgemeester zich als een and van te groote overheidsinmenging. Hij sprak als zijn stellige overtiiigin? dat de overheid stimuleerend en rege moet optreden, doch zoo weinig me? het individu zal mogen belemmen, juist de individualiteit van den Flollar zeide' hij, is een van zijn beste eigensc! pen, hoewel, liet hij er glimlachend op gen, dit natuurlijk ook zijn schaduw hèeft. Hiermede eindigde ons gesprek, en w men met een „tot. weerziens" hartelijk scheid van den nieuwen burgervader, overtuiging met ons dragend, dat wij felicitatie, welke wij hij het, begin van bezoek tot Mr. Mijnlieff richtten, ook J ten uitspreken tot de gemeente Anna lowna zelf. Zij krijgt aan de roerpen een K'- krachtigen sportieven jongenman, een werker, een die bevelen gewend is. ook soepel weet te leiden, en vergissen ons niet, tevens 'n man van karakter di«> dig de genegenheid van de rondborstig woners van den Polder zal weten te y Anna Paulowna. shake hands, en U goed moge gaan onder hét bcwi®4 Uw nieuwen stuurman. h: 21 5 g< di 1 1

Schager Courant | 1938 | | pagina 2