ci'Coiirtiiif staat niet alleen Laatste territoriale eisch in Europa Hitler's groote rede DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Eén October de uiterste termijn Cbamberlain's boodschap aan Hitler Gedeeltelijke mobilisatie ook in Engeland Itgsve der N.V. Uitg.-Mif. „Hollonét Noorderkwartier' r;, Engeland en Rusland zullen steunen Mogroaals een dringend I beroep op Hitier Britsche regeering zal er op den dat de door Praag toe- tane gebiedsoverdracht wordt iwege liet Forcign Office is de volgende }ieele verklaring gepubliceerd: officieel e kringen wordt verklaard, dat nberlain de vorige week heeft getracht den Duitschen Rijkskanselier een vreed oplossing voor het Tsjechoslowaaksche gstuk te vinden. Het is nog steeds mo lt, dit door onderhandelingen te doen. Jen Duitschen eisch, inzake overdracht de Sudetenduilsche gebieden is 'reeds estemd door de Fransche, Britsche en choslowaaksche regeeringen. Indien echter ondanks alle pogin gen, die door den Britschen minis ter-president zijn aangewend, door Duitschland een aanval wordt ge daan op Tsjechoslowakije, moet het onmiddellijk gevolg zijn, dat Frank rijk verplicht zal zijn, laatstgenoemd land te hulp te komen en Engeland en de Sovjet Unie zullen Frankrijk zeker steunen. et is niet te laat om deze groote trage- te voorkomen, en voor de volken van landen om aan te dringen op een rege- door vrije onderhandeling. ten geweld Chamberlain dringt nogmaals op een vreedzame regeling aan. steravond is de volgende verklaring van Britschen minister-president gepubli- d: heb de rede van den Duitschen rijkskan- er gelezen en ik waardeer hetgeen hij igd heeft over de pogingen, die ik gedaan om den vrede te redden. Jk kan deze pogingen niet opge- |ven, aangezien het mij ongelooflijk [voorkomt, dat de Europeesche vol ken, die geen oorlog met elkaar wil len, in een bloedigcn strijd zouden kunnen worden gewikkeld, over een |een kwestie waaromtrent reeds in ^aanzienlijke mate overeenstemming is bereikt. et schijnt, dat de Rijkskanselier er geen rouwen in heeft, dat de gedane beloften en worden nagekomen. Deze beloften den niet rechtstreeks aan de Duitsche ering gedaan, doch in de eerste instan- ban de Britsche en de Fransche regee- Uit naam van de Britsche regee ring verklaar ik„ dat wij ons moreel verplicht achten er op toe te zien, dat de beloften eerlijk en volledig iworden nagekomen, en wij zijn be reid er voor te zorgen, dat zij op dus- t danige wijze met allen redelijken I spoed worden uitgevoerd, mits de Duitsche regeering toestemt in een regeling van de voorwaarden der ge- biedsoverdracht door onderhande- j ling en niet' door geweld. Ik vertrouw, dat de Rijkskanselier dit torstel, dat gedaan wordt in denzelfden !e?t en vriendschap als waarin ik uitsehland werd ontvangen, en dat, indien jt aanvaard wordt in overeenstemming zal jpjn met den Duitschen wensch tot aanslui ting van de Sudetenduitschers bij liet Duit- che lijk, zonder dat in eenig deel van Euro- a ')'0C(' vvortlt vergoten, niet zal verwer en, In zijn gisteravond gehouden rede in het Sportpaleis te Berlijn heeft Hitier verklaard, dat er voor Duitschland in Europa nog slechts één territoriaal probleem bestaat, n.1. dat van de Duitsche volksgcnooten, die in Tsjecho- Slowakije leven. Ik wil voor het Duitsche volk verklaren, dat met be trekking tot het Sudeten-Duitsche vraagstuk mijn geduld thans ten einde is. Benesj heeft het thans in zijn hand: vrede of oorlog. Hij zal óf dit aanbod thans aanvaarden, en den Duitschers eindelijk de vrijheid geven, óf wij zul len deze vrijheid zelf gaan halen. Tot volksstemming bereid naar de methode in het Saargebied BERLIJN. Gisteravond te acht minu ten over achter kwam Adoif Hitier, verge zeld van Goering, in het Sportpaleis aan, toegejuicht door een ontelbare menigte. Te half negen besteeg Hitler het spreek gestoelte voor het uitspreken van zijn rede. Ilij begon met er aan te herinneren, dat hij 22 Februari jl. in den Rijksdag voor het eerst zijn eischen heeft gesteld. Het vraagstuk, dat op het oogenblik de wereld bezig houdt, is niet Tsjecho-Slowakije doch „de heer Benesj". In dezen naam is al les vereenigd, wat heden millioenen men- schen vervult. Nog eenmaal wil spreker in het kort het doel van de Duitsche buitcn- landsche politiek uiteen-zetten. Het Duitsche volk wil geen andere volken onderdruk ken, het wil geen andere volken onder zich zien, het wil op zijn eigen wijze zalig worden, de anderen .moeten het op hunne wijze doen. De buitenwereld heeft gepoogd Duitsch land zoo lang mogelijk te onderdrukken. Het Duitsche volk koestert evenwel geen haat tegen andere landen. Zij zijn niet ver antwoordelijk. De verantwoordelijkheid draagt slechts een kleine groep internatio nale gelukzoekers, die er niet voor terug schrikken geheele volken in dienst te stel len van hun eigen belangen. Vervolgens wees Hitler o-p de voorstellen, die hij aan andere landen gedaan had, doch dat al deze voorstellen tot beperking van de bewapening werden afgewezen. En na twee jaar steeds afgewezen te zijn, gaf spreker het bevel de Duitsche weer macht op te bouwen en thans is een leger gereed, zooals de wereld nog niet heeft zien. Milliarden zijn hiervoor uitgegeven. Het leger is met de meest moderne wape nen uitgerust. Het laatste probleem. Thans staan wij voor het laatste probleem, dat opgelost worden moet en opgelost worden zal. Het is de laatste territoriale eisch, die ik aan Europa te stellen heb, doch het is de eisch, waarvan ik niet afwijk, en die ik, zoo God wil, zal vervullen. Hitler schilderde vervolgens de geschiede nis van de totstandkoming van Tsjechoslo wakije. Deze Tsjechische slaat, aldus Hitler, begon met den eersten leugen. De vader van dien leugen van destijds heette Benesj. Deze mijnheer Benesj trad destijds te Ver- sailles op en begon met te verzekeren, dat er een Tsjechoslowaaksche natie bestaat. Hij moest dezen leugen bedenken om aan het schamele aantal van zijn eigen volks- genooten een wat grooteren en daardoor meer gerechtvaardigden omvang te geven. Deze staat, die slechts een minderheid als regeering bezit, dwingt den nationaliteiten deel te nemen aan een politiek, die haat- eens ertoe leidt op de eigen broeders te moeten schieten. In den staat van den heer Benesj zijn de gevolgen voor de natio naliteiten gruwelijk geweest. Ik spreek slechts voor de Duitschers. In de geheele wereld en heden ten dage zien wij slechts een groote mogendheid en aan het hoofd daarvan een man, die begrip toont voor den nood van dit volk. Ilij is een groot vriend: Benito Mussolini. Wat hij in dezen tijd gedaan heeft, en de houding, die dit Italiaansche volk aanneemt, zullen wij niet vergeten en wanneer eenmaal het uur van eenzelfden nood voor Italië aanbreekt, dan zal ik het Duitsche volk aansporen, dezelfde houding aan te nemen. Ook dan zullen niet twee staten zich .verdedigen, doch een blok. Met betrekking tot de toestanden in Tsje choslowakije vervolgde spr.: Ik heb op 22 Februari in den Rijksdag verklaard, dat dit anders moest worden. Benesj heeft het ook anders gedaan. Er begon nog grootere ter reur. Benesj voelde zich gedekt door Frank rijk en Engeland, en vooral: Sovjet-Rusland. Zoo kwam tenslotte mijn eisch te Neuren berg. Deze eisch was volkomen duidelijk. Ik heb het toen voor de eerste maal gezegd, dat thans het zelfbeschikkingsrecht voor deze 3Yo millioen Duitschers eindelijk bij na twintig jaar na de verklaringen van pre sident Wilson van kracht moest worden. Benesj heeft het antwoord gegeven: nieuwe dooden, nieuwe gevangenzettingen, nieuwe arrestaties. En daarna kwam Engeland. Ik heb tegen over den heer Chamberlain ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat wij thans als eenige mogelijkheid ecner oplossing beschouwen,' Ik heb er geen twijfel over laten bestaan, dat het een eigenschap van onze Duitsche mentaliteit is, lang en steeds weer gedudig zich iets te laten welgevallen, doch dat eens het oogenblik komt, waarop het daarmee uit is. En thans heeft Engeland en Frankrijk zich daarbij aangesloten, aan Tsjechoslowakije, den eenig mogelijken eisch gesteld: Het Duitsche gebied eindelijk vrii te laten en aan Duitschland af te staan. Benesj vond een uitweg. Hij gaf toe dat deze gebieden moe ten worden afgestaan. En wat deed hij: Niet het gebied stond hij af, doch de Duitschers drijft hij thans uit. En thans geloof ik, dat het tijdstip geko men is, om het eens goed te zeggen. Wanneer iemand het geduld toont, zooals wij het hebben gedaan, kan men niet zeggen, dat wij belust zijn op oorlog. Dan tenslotte: Benesj heeft zeven millioen Tsjechen, doch hier staat een volk van meer dan 75 mil lioen. HET JONGSTE MEMORANDUM. Ik heb thans een memorandum met een laatste en definitief Duitsch voorstel aan de Britsche regeering ter beschikking gesteld. Dit voorstel beoogt niets anders dan de verwe zenlijking van wat Benesj reeds beloofd heeft. De inhoud van dit voorstel is zeer eenvoudig: elk ge bied, dat naar het volk Dnitsch is en naar zijn wil tot Duitschland wil behooren, komt thans aan Duitschland, weliswaar niet dan, wanneer Benesj er in geslaagd is wellicht een of twee millioen Duit schers verdreven te hebben, doch thans, en wel direct. Ik heb thans hier de grens gekozen, die op grond van het sedert tientallen jaren beschikbare materiaal over de verdeeling der volken en talen in Tsjecho-Slowakije rechtvaardig is. Desondanks echter ben ik rechtvaardiger dan Benesj en wil ik niet de macht, die wij bezitten, misbruiken. Ik heb derhalve van te voren vastgesteld, dit gebied wordt onder de Duitsche souvereini- teit geplaatst, daar het feitelijk- in elk ge val door Duitschers bewoond wordt. Ik heb verder vastgelegd, dat ondanks al les in dit gebied een volksstemming moet worden gehouden en opdat niemand kan zeggen, dat het niet billijk kan toegaan, heb ik het Saarstatuut van het Saarplebis- ciet als basis voor deze volksstemming ge kozen. Ik heb thans verlangd, dat nu, na 20 jaar, Benesj eindelijk gedwongen wordt, zich aan waarheid te houden. Hij zal op den eersten October dit gebied aan ons moeten afstaan. Be nesj denkt nog steeds zich aan de nakoming van deze plicht te kun nen onttrekken. Hier kan ik slechts een ding zeggen: Thans komen twee l ADOLF HITLER J mannen tegenover elkaar te staan: ginder Benesj en ik hier. En wij zijn twee verschillende personen. Toen Benesj tijdens den grooten volkerenstrijd door de wereld zwalk te, heb ik als fatsoenlijk Duitsch sol daat mijn plicht gedaan. En thans sta ik tegenover dezen man weer als de soldaat van mijn volk. Ik heb, zoo vervolgde Hitler, slechts wei nig te verklaren. Ik ben mr, Chamberlain dankbaar voor al zijn bemoeiingen. Ik heb hem verzekerd, dat het Duitsche volk niets anders wil dan vrede, alleen, dat ik niet de grens van ons geduld kan overschrijden. Ik heb verder de verzekering gegeven en herhaal deze hier, dat, wanneer dit pro bleem opgelost is voor Duitschland geen territoriaal probleem in Europa meer be staat. En ik heb hem verder verzekerd, dat op het oogenblik, waarop Tsjechoslowakije het vraagstuk oplost, d.w.z., do Tsjechen de geschillen met hun andere minderheden geregeld hebben en wel op vreedzame wijze en niet door onderdrukking, ik in een Tsje- chischen staat geen belang meer stel. En dat wordt hem gegarandeerd. Wij wenschen heelemaal geen Tsjechen. Alleen wil ik nog voor het Duitsche volk verklaren, met be trekking tot het Sudetenduitsche vraagstuk mijn geduld thans ten einde is. Ik heb Be nesj een voorstel gedaan. Het is niets an ders dan de verwezenlijking van datgene wat hij zelf beloofd heeft. Hij heeft het thans in zijn hand: vrede of oorlog. Hij zal of dit aanbod thans aanvaarden en den Duitschers eindelijk de vrijheid geven, of wij zullen deze vrijheid zelf gaan halen. Wij zijn vastbesloten, aldus besloot Hitler. Benesj mag thans kiezen. Het Duitsche -plan onaan vaardbaar." Beuter meent te weten, dat Cham- berlains boodschap aan Hitler de verklaring bevat, dat het Duitsche plan volkomen onaanvaardbaar is. Op Hitler wordt een beroep gedaan om te bewijzen dat hij een vreed zame regeling wenscht door er in toe te stemmen, de bijzonderheden van de gebiedsoverdracht recht streeks met de Tsjechen te bespre ken. Tenslotte wordt in de boodschap opgemerkt, dat onderhandeling meer dan qorlog in overeenstem ming is met wat, naar men meent te weten, het Duitsche standpunt is, n.1. dat de geschilpunten slechts betrekking hebben op de procedure, tusschen de Duitschers en de Tsje chen. Dit nummer bevat 8 pagina's Diesels in Ned. Indië Snelheid van de stoomlocomo tieven wordt opgevoerd. Naar de Semarangsche correspondent van het Soer. Handelsblad vernam, zal vermoe delijk in November 1940 de dieseltrein op de N:I.S.-lijn Semarang-Soerabaja loopen. Hoewel het niet in de bedoeling ligt die selt ractie op de lijn Semarang-Djokja toe te passen, zal toch in de nabije toekomst, de huidige snelheid van de stoom-locomoticvcn belangrijk opgevoerd worden. Luchtbescherming in Den Haag De Haagsche gemeenteraad heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming beslo ten het, voorstel van B. en W, tot het treffen van maatregelen ter bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen en het hiervoor beschikbaar stellen van crediet aan te nemen, EERBERICHT DE BILT SEINT! Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen, in - het Z.W. meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen met, kans op onweer, iets koeler, in het N.O. gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker Verschillende legerafdeelingen onder de wapenen geroepen. Minister Hore Belisha heeft de offi cieren en manschappen van de een heden der luchtverdediging en kust verdediging onder de wapenen ge roepen. Hij legde er den nadruk op, dat dit een voorzorgsmaatregel is en geheel verschillend van een algemeene mo bilisatie, waarbij het geheele terri toriale leger onder de wapenen zou worden geroepen. De minister van luchtvaart heeft op dracht gegeven al het personeel van de de fensieve eenheden van de hulpeenheden der luchtmacht, hierbij inbegrepen het. personeel van de hulp-escadrilles jachtvliegtuigen en ballonversperringen, te mobiliseeren. De bombardementscenheden van hulp luchtmacht zijn op het oogenblik nog niet gemobiliseerd. De Britsche marine-autoriteiten te Gibral tar hebben eveneens maatregelen genomen Officieren, onderofficieren, en manschappen mogen de basis tot nader order niet verla ten. Verder is een duizendtal vreemdelingen verzocht het gebied zoo spoedig mogelijk te verlaten. De autoriteiten hebben een beroep gedaan op vrijwilligers van 40 tot 55 jaar voor de passieve verdediging. Voor het begin van de derde uitzending van Engelsclie nieuwsberichten zeide do aankondigingen dat hij zeer langzaam do volgende beschikking zou voorlezen zoodat alle betrokkenen het konden opschrijven: „Allen naar Engeland inkomenden sche pen wordt dringend aangeraden een loods aan boord te nemen op gevaar van ernsti ge schade te kunnen lijden voor welke de eigenaars of kapiteins, maar geen ander aansprakelijk zal worden gesteld, indien de ze waarschuwing in den wind wordt ge slagen." De Inchfverbindingen met Midden-Europa De Tsjechen landen niet meer te Weenen en Boedapest. De diensten, welke de K.L.M. onderhoudt tusschen Londen en Midden-Europa, zijn Zondag en Maandag op normale wijze uit gevoerd. De Tsjechische luchtvaartmaatschappij, welke op deze lijn met de K.L.M. samen werkt, heeft gisteren de door haar waar genomen diensten volgens schema gevlo gen! Haar vliegtuigen zullen zich voorloo- pig uitsluitend bepalen tot het traject Londen—Rotterdam—Praag v.v., zoodat do landingen te Weenen en Boedapest voor deze maatschappij vervallen. 65 dooden bij Spoorw egongelukken Te Borken nabij Essen heeft zich een ern stig spoorwegongeluk voorgedaan, dat aan 15 personen het leven heeft gekost. Vijf per sonen zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Vijftig dooden bij een spoorweg ongeluk in Spanje. Naar gemeld wordt zijn ten gevolge van een spoorwegongeluk bij Barcelona vijftig personen om het leven gekomen en twee honderd gewond»

Schager Courant | 1938 | | pagina 1