ZÉscftarwoude boert achteruit.... Oudkarspel: 1800 inwoners* fl. 12000 armenzorg nt De cokesrekening van de lichtbe- drijven is een bordje met hakkels. Onderwijsbezuigingen Jantje contantje bij de gasfabriek. Om zoo te zeggen, zeggen cijfers weinig, meent de voorzitter. Geestelijke ver lichting is niet voldoende, vuile straatlampen mogen niet voorko men. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond te 8 uur ten raadhuize onder voorzitterschap van Burgemeester Jhr. A. Lvan Spengler. Voorzitter sprak in zijn openingwoorden lijn vreugde uit over de opklaring van den internationalen hemel, zij het dan ook len koste van een klein land. De notulen worden goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. Goedgekeurd is de verordening op de hef fing van keurloon en. Ontvangen is het jaarverslag van den Keuringsdienst voor waren over het jaar 1937. Het proces-verbaal van opneming van kas en boeken bij de gemeente-ontvanger vermeldde, dat in kas was en moest zijn een bedrag van f 407.19 Ged. Staten berichtten, dat de verhooging van het salaris van den doodgraver met f 50.— per jaar goedgevonden wordt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. EEN TELEURSTELLEN BERICHT. In verband met het daartoe strekkend verozek van Gedeputeerde Staten stelden B. en W. voor, het bedrag van f 450.we gens toelage aan een kweekeling met akte van de begrooting dienstjaar 1938 af te pieren' Zooals uit de suppletoirc begrooting blijkt stelden B. en W. tegelijk voor een bedrag van f 150.uit te trekken wegens subsidie aan de Oudercommissio als tcge- moeüköming in de aan den kweekeling LDJ ui* tc betalen vergoeding. De jaarwedde van een kweekeling met akte voor de openbare school in deze gemeente behoort niet tot de strikt noodzakelijke uitgaven. Het is mogelijk, het onderwijs in de eer ste, tweede en derde klasse aan de onder wijzeres en in de overige klassen aan het hoofd der school op te dragen, schrijven Ged. Staten. I-Iet stemt niet aangenaam dat een der gelijk standpunt wordt ingenomen, zegt Voorzitter, want de noodzakelijkheid is toch voldoende g ebleken. De heer D. de Geus dacht dat het al vast stond dat f 150 zou worden. toege staan. Voorzitter: Die meening hadden meerde in, maar 't schijnt toch niet. zoo te zijn! De heer de Geus: 't Is te hopen, dat 't goed komt, anders zitten we er mooi mee. Zonder al te optimistisch te zijn meent voorzitter dat het verzoek wel zal worden goedgekeurd. MAANDAG GEEN HAARKNIPPEN MEER B. en W. stelden voor ee.n Maandagmid- dagsluiting vast te stellen voor de kappers zaken, behalve voor de Maandagen voor afgaande aan Paschen, Hemelvaartsdag, Pinksteren, aan 15 Augustus en 1 Novem ber en de Maandagen, vallende in de we ken van Kerstmis en Nieuwjaar en van Nationale feestdagen. De kappers hadden een verzoek daar toe ingediend. Aldus besloten. BEGROOTING 1938. B. en W. stelden voor, een suppletoire be grooting voor het dienstjaar 1938 vast te stellen. Voor steun aan kleine tuinders wordt f 3170.— geraamd. Voor deze steun aan kleine tuinders ko men in aanmerking c.a. 30 personen in groep B boneden 66 jaar, 5 personen in groep B van G6 jaar en ouder, 10 personen in groep C. De agent der arbeidsbemiddclin- zal in het vervolg een vergoeding ontvangen van f250— per jaar. Aldus besloten. kop. elft II 10 REKENINGEN. Voorloonige vaststelling rekenin gen 1937. Aan de orrle kwam hierna do voorloopige Vaststelling der rekening over 1937. De heer D. Bakker bracht rapport uit namens de commissie, die de rekening had nagezien. De gemeenterekening sloot van den ge wonen dienst in ontvangsten op f 8608,93 Uitgaven f 86.194.85 nadeelig saldo f 175,1? De rekening van het Maatschappelijk Hulpbetoon in ontvangsten en uitgaven op f 8146.48, met een nadeelig saldo van f 85.57. De Exploitatierekening van het gemeen schappelijk- gasbedrijf sloot op een totaal van f 73178.54 met een batig slot van f 530.98. Die van het elcctriciteitsbedrijf op een totaal van f 80.560.39, met een batig slot van f 10201.11, waarvan f 10.000 aan de ge meenten is uitgekeerd. Cijfergepeuter Ten aanzien van de rekening vah de licht bedrijven hoeft het de commissie bevreemd dat de accountant een ander rapport heeft dan den directeur. De winst is geflatteerd, volgens den di recteur is er winst, de accountant heeft verlies van f 186.Ook de cokesrekening 15 onduidelijk. Voorzitter merkt op, dat de directeur reeds een verklaring heeft gegeven, er is Ct?n andere waardoering van de cijfers. De lieer P.de Geus zegt, dat volgens den accountant de cokesrekening een oninbare l'°st van f 500 geeft, in tegenstelling met den directeur, die de post wel als dubieus beschouwt, maar het bedrag over vijf ja ren wil verdeelen. In werkelijkheid is er een verlies, Is het juist dat indertijd cokes is verstrekt in oogstverband? Weth. du Burck herinnert eveneens aan de verklaring van den directeur aan de gas- commissie. Spr. was het aanvankelijk niet den accountant eens, maar aan de reke ning vand en directeur mankeert eigenlijk niets. Er is cokes in voorschot verstrekt, aan tuinders te St. Pancras in slechte jaren, hieruit is de dubieuse post ontstaan. Nieu we debiteuren komen er niet bij, de post komt niet meer terug, dus het hindert niet dat het bodrag over 5 jaar is verdeeld. De cokesvoorraad van thans is berekend naar verkoopprijs, die er gemaakt is, dus een en ander is boekhoudkundig juist. Welke waren de motieven van den directeur om te zeggen dat de post niet grooter wordt? vraagt de heer de Geus. Weth. du Burck: Er wordt alleen contant verkocht. De heer Bakker: 't Is altijd een bordje niet hakkels geweest! De rekeningen worden goedgekeurd. Voorzitter: Om zoo te zeggen, zeggen de cijfers weinig, want verleden jaar is ook een voordcelig saldo van f 600 tot f 1000 ge stegen. De toestand van de gemeente is ech ter niet vooruitgaande, de voogdij, waaron der de gemeente verkeert, duurt nog steeds voort, al zal volgens de troonrede de ge schonden autonomie der gemeente worden hersteld. Voorz. brengt een woord van dank aan de commïsie. RONDVRAAG. De kroosplaag. is hevig, zegt de heer P. de Geus. Spr. meent dat er weer gauw meer werkloozen komen, en deze hoopt dat dezen er wat aan kun nen doen. Voorzitter merkt op dat de gemeente bui ten deze werkverschaffing staat, die regelt do polder Oosterdijk en Molengeerzen. Het aantal werkloozen is geslonken. B. en W. hebben aangevraagd in werkverschaffing te mogen gelijkmaken twee gemccnteakkers te Heerhugowaard in huur bij den heer Tim merman. De toestemming is afgekomen, reeds is verleden week aangevangen maai er moeten 15 werkloozen zijn en die waren er niet. Dit stemt verheugend, maar daar om waren er geen werkloozen met de kroos opruiming. Als 't zoo doorgaat verdwijnt het kroos vanzelf wei. De straatverlichting is niet best zegt de heer de Geus. nu de provincie er voor zorgt. Het onderhoud is slecht, de lam pen zien er slecht en vuil uit. Heeft voorz. dat niet gezien? Voorz.: Ik heb wel eens gemerkt dat 't licht niet helder brandde. Men doet het beste den lijnwerker Ruiter er op te wijzen want de zaak moet in orde zijn. Spr. zal er werk van maken, EEN NIET BEHANDELD PUNT. B. en W. stelden voor, in de kosten van opneming van Cornelis Borsten in het In stituut voor doofstommen te St. Michiels gestel een bijdrage te verleenen van f125. per jaar. Dit punt wordt niet in openbare zitting, waarschijnlijk in comité behandeld, als voorzitter na een half uur vergaderen de deuren sluit. RAAD OUDKARSPEL De internationale toestand. Subsidie aan de Kleuterschool. Het ging niet gemakkelijk de ge meentebegrooting 1939. Be- lastingverhooging. De kap perswinkels des Maandagsmid dags dicht. Het gaat niet lan ger, de schooUokalen gratis af te staan. Er komt weer „avond school". De rekeningen 1937. Luchtbescherming en hamste ren. Burgemeester Wijnveldt zal niet aarzelen den boel in be slag te nemen. De Raad dezer gemeente vergaderde gister avond te acht uur in het gemeentehuis. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burge meester, tevens secretaris. Allen waren aan wezig. De Voorzitter herinnerde in zijn openings woord de schitterende herdenking van het 40-jarig jubileum der Koningin en sprak zijn vreugde uit over het behouden van den vrede. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Mededeelingen. De Vooriztter deelde o.a. mede, dat: De Minister van Sociale Zaken bericht heeft gezonden bereid te zijn het uurloon in de werkverschaffing met 1 cent te verhoogen. Gistermiddag ontvingen B. en W. op een desbetreffende vraag bericht, dat deze ver hooging van het uurloon ook geldt voor de gemeentelijke werkverschaffing, waardoor werkloozen, werkzaam aan den dam even eens 1 cent per uur meer ontvangen met te rugwerkende kracht tot 21 Augustus 1.1. Dezelfde Minister berichtte op een desbe treffend verzoek van den Raad, geen vrij heid te kunnen vinden goed te keuren, dat voor de groep A, tuinders, die 66 jaar en ou der zijn, van de uniform terzake vastgestelde bepaling wordt afgeweken ten aanzien van steunregeling of werkverschaffing. Ged. Staten hebben besloten een bijdrage te verleenen in de verbetering van den dam in 't Waartje van 50 in de bijkomende kosten tot een maximum van f375. Ingekomen stukken. Hiervan vermelden wij: Subsidieverzoeken Witte Kruis en Wit gele Kruis. Zullen worden behandeld bij de gemeentebegrooting 1939. Verslag ieekenschool. Uit deze gemeente hebben o leerlingen de school bezocht. De kosten voor deze ge meente waren f 45.55. Voor kennisgeving aangenomen. De ijsclub „Volharding" zal de beschik king krijgen over het gymnastieklokaal op twee avonden per week. Subsidie aan de kleuterschool. Het bestuur van de Kleuterschool verzocht een jaarlijksche subsidie te mogen ontvan gen. B. en W. adviseerden, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Voorz. hex-innerde aan het verleden jaar afgewezen verzoek van deze school, welke afwijzende beschikking was genomen om de consequenties, welke daaruit zouden ontstaan, een subsidie aan de r.k. bewaar school. Deze bezwaren gelden thans nog. Daar komt nog bij, dat de begrooting 1939 slechts sluitend kan worden gemaakt met een flinke belastingverhooging. Het is echter de vraag of de subsidies zullen blijven ge handhaafd. Dc ouders hebben door de stichting ècn groote verantwoordelijkheid op zich geno men. Zij wisten, dat alles betaald moest, wor den. Spr. vraagt persoonlijk de school een goed hart toe, als voorzitter van den raad staat hij echter anders tegenover het ver zoek. Mevr. Paarlberg-Hartland zou gaarne zien dat er iets gedaan werd. De heer Borst vond het wel treurig dat steeds de liefdadigheid voor dergelijke din gen moet worden ingeroepen. De heer Bakker zou het adres willen aan houden tot de begrooting. In Zuidscharwoude geeft men een ver warmd schoollokaal. Noordscharwoude wil ook subsidie geven. De heer Kostelijk vond dé inleiding van den voorzitter heel juist; Mén wist* vooruit dat het vast zou loopen. De heer de Boer stelde voor, de begroo ting af te wachten. Voorzitter wijst nogmaals op de verant woordelijkheid van de ouders. De heer Borst vond het niet juist dat de gemeenschap er voor opdraait. Spr. stelde voor f 25.per jaar te geven. Mevr. Paarlberg—I-Iartland steunde het voorstel. Met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Bommer, Rijper en Kostelijk, besloot met toch f 25 subsidie te verleenen. De hooistekers zonden een rapport om trent het onderzoek van het hooi bij de veehouders. Er is geen kwaad in gevonden Het bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" verzocht beschikbaarstel ling van een schoollokaal ten behoeve van den tuinbouwcursus 1938-1939. Toege staan onder de gebruikelijke voorwaarden. DE BEGROOTING 1939 IS WEER KLAAR. De Voorz. deelt mdee, dat B. en W. de gemeentebegrooting voor het dienstjaar '39 in ontwerp gereed hebben. In tegenstelling met het vorig jaar, toen de begrooting zonder belastingverhooging kloppend kon worden gemaakt, zal voor 1939 een belangrijke belastingverhooging moeten plaats vinden, om deze begrooting te doen sluiten, een verhooging welke zal worden gevonden door eendeels verhooaing van de opcenten op de.p.ersoneele belasting, anderdeels door verhooging van de opcen ten op de gemeentetondsbelasting. Voor 1939 verzoekt Maatschappelijk Hulp betoon een subsidie van f 12500—, dus nog weer f 500 meer dan voor dit jaar. Deze ontwerp-begrooting zal voor de be handeling in den gemeenteraad ter onder zoek aan Ged. Staten moeten worden, opgezonden. De begrooting van aMtaschappelijk Hulp betoon voor het dienstjaar 1939 werd even eens aangeboden. De begrooting sluit op een totaal bedrag van f 13092.50. Aan gemeentesubsidie is begroot f 12500 (v. j. f 10.000). Zal bij de gem.-begrooting worden behan deld. Middagsluiting kapperszaken. 9 B. en W. stelden voor, over te gaan tot vaststelling van een verordening tot uitvoe ring van art. 6 der Winkelsluitingswet '30, met betrekking tot een namiddagsluiting van het kappersbedrijf, waardoor de kap perzaken 's Maandagsmiddags na 1 uur ge sloten zullen zijn, behalve op de Maanda gen voor Paschen, Hemelvaartsdag en Pink steren en den Maandag op 14 Augustus en 31 October en in de weken van Kerstmis, Nieuwjaar en Nationale feestdagen. Alle kappers in deze gemeente zijn voor do Maandagmiddagsluiting. Men besloot de verordening aldus vast te stellen. Vergoeding voor schoollokalen. Zij stelden voor, de vergoeding van ge bruik van schoollokalen door vereenigingen als volgt vast te stellen: van 1 October tot en met 30 April f 1.25 per avond en per lo kaal en van 1 Mei tot en met 30 Sept. f 0.75 per avond en per lokaal. De heer de Boer vond dat het voor „de Eendracht" wel wat bezwaarlijk was, daar men pl.m. een half jaar 2 maal per week een lokaal moet hebben voor den tuinbouw cursus. Voor de andere vereenigingen is het ook geen meevaller. De kachel brandt toch, meende spr., dus kost dat niet zoo veel. De heer Rijper vond dat de redenatie van den heer de Boer niet opging. De jonge mid denstanders krijgen ook geen vergoeding en dat is nog verplicht onderwijs. De heer Kostelijk zeide, dat als we de eene vereeniging (de kleuterschool) subsidie ge ven, mogen we de andere den nek niet om draaien! De heer Borst vond het wel een billijke eisch, alleen de verlichting en de verwar ming te laten betalen. De voorz. vond hetgeen de heer de Boer zeide, niet juist, er kwamen van de 17 leer lingen maar 7 uit onze gemeente. Na nog eenige besprekingen besloot men, wel een vergoeding te vragen. Tegen stem den de heeren Kostelijk en de Boer, Extra subsidie Maatschp. Hulp betoon. Het Maatsch. Hulpbetoon verzocht een extra subsidie van f 2000 te mogen ontvan gen voor den dienst 1938. Voorz. gaf een toelichting van den toe stand van het M. H. Het M. H. voert zijn taak uitstekend uti. Spr. stond er toen bij stil, dat in een ge meente van 1800 ingezetenen, waarvan 2/3 een inkomen heben, een bedrag van f 12.000.voor armenzorg noodig is. Wat kosten van ziekenhuisverpleging be treft, daarover hebben B. en W. een onder houd gehad met voorz. en secretaris der vereen, v. ziekenhuisverpleging. Daarvoor zullen maatregelen worden getroffen. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden voor, den cursus voor vervolgonderwijs dezen winter te houden, omdat het leerlingen betreft, die aan den cursus 1037-193S hebben deelgenomen en deze leerlingen in de gelegenheid te stellen het tweede cursusjaar te volgen, Daarom stelden zij voor, over het getal 10 heen te stapen en den cursus gedurende den winter 1938-1939 te laten doorgaan. De kos ten zijn f 238.Er hebben zich 8 leerlin gen aangemeld. Aangenomen. De rekeningen 1937. Hierna volgde de voorloopige vaststelling der gemeenterekening 1937. Deze sloot voor den gewonen dienst op een totaal bedrag van f 10S972.14, met een batig saldo van f 6863.09. Ivapitaaldienst totaal f 64877.37 nadeelig saldo f 4526.69. De heer De Boer rapporteerde namens de commissie, dat alles in de beste orde is bevonden: hij adviseerde tot goedkeuring Aldus besloten. Volgde goedkeuring van de rekeningen der licht bedrijven. De gemeensch. gasfabriek had een winst gemaakt van f 530.98; het electriciteitsbe- drijf een winst van f 10016.66, waarvan f 10.000 aan de gemeenten is uitgekeerd. Daarna volgde goedkeuring van de reke ning 1937 van het Burg. Armbestuur. Ont vangen was f 10906.31. uitgegeven f 11360.40 nadeelig saldo f 454.09. Mevr. PaarlbergHartland adviseerde tot goedkeuring. Vragen van den heer Borst. Luchtbeschermen en hamsteren In verband met in sommige groote gemeen ten getroffen maatregelen voor de lucht bescherming, vroeg spr. of de vereen, v. luchtbescherming waarvan deze gemeente in 1936 lid is geworden iets doet. Ten tyeede vroeg spr. of het B. en W. bekend is, dat in onze gemeente werd ge- gehamsterd van de laatste dagen. Zijn B. en W. bereid, als dit kwade gevolgen mocht hebben maatregelen te nemen, opdat voor velen moeilijkheden worden voorkomen? Voorzitter antwoordde, dat de luchtbe scherming geheel aan den burgemeester is. Alleen als we geld noodig hebben, komt de Raad er aan te pas. Er zijn geen verduiste ringsoefeningen gehouden, om de veront rusting der burgers niet grooter te maken. De vereen, v. Luchtbescherming is alleen voor het geven van adviezen. Wat het hamsteren betreft: Als wij in een oorlogstoestand waren gekomen, zou ik niet geaarzeld hebben o malles wat gemasterd wordt, in beslag te nemen en te djstr^uee- ren onder de minderbedeelden, zegt Voor zitter. De heer Kostelijk vraagt naar de kroos affaire. Voorz. deelde mede, dat verleden Maandag begonnen is met kroosopruiming. Gelukkig waren er maar weinig werkloozen. De voorz. ried aan, de slechte plaatsen aan den voorz. van den polder ter kennis te brengen. De heer Kostelijk dacht dat er niets van terecht komt. De voorz. hoopte op aller modewerking te mogen rekenen. In antwoord op een vraag van den heer Borst antwoordde voorz. dat nog geen be richt is gekomen op de vraag om de toe slag op de kleine tuinderssteun. Daarna sluiting. WIERINGERMEER WELKOM VREEMDELING! Het nieuwbenoemde hoofd dpr christelijke school te Middenmeer, de heer Blokzijl, van Pieterzijl (Gr.) heeft hij zijn entrée in den polder meteen aan den lijve de gevolgen van den schoolstrijd moeten ondervinden. De aannemer, die voor de chr. schoolvereniging de onderwijzerswo- ning had gebouwd, achtte zich ver plicht voorloopig den heer Blokzijl den toegang tot de woning te weige ren, zoodat de verhuiswagen, die het meubilair bracht, voorloopig niet uitgeladen kon worden. Naar het oordeel van den aannemer was door al het geharrewar in de vereeniging, de finantieele toestand niet van dien aard, dat hij zonder meer het huis, waarvan de bouw som nog niet betaald is, uit handen wilde geven. Geëischt werd, dat eerst eenige voor aanstaanden uit de chr. schoolvereeniging zich schriftelijk persoonlijk garant stelden voor de nog na te komen verplichtingen. Na dat hierover geconfereerd was, en een op lossing naar den zin van den aannemer was gevonden, ontving de nieuwe schoolvoogd pas den sleutel. Gezellige toestanden! HARENKARSPEL AUTOBUSDIENST OVERGENOMEN. Naar wij vernemen is door de N.V. Auto busdienst „Noord-Holland", gevestigd te Alkmaar, Helderschewog 7, 7A en 9, exploi- tante van den Autobusdienst Alkmaar Den Helder, v.v. aangekocht de autobus dienst van Mevr. de Wed. Spaans—Dekker te Kalverdijk, explöitante van de autobus dienst DirkshornAlkmaar v.v. De exploitatie door de N.V. Autobus- dienst „Noord-Holland", zal een aanvang nemen zoodra, onder goedkeuring der be voegde instanties, de vereischte overschrij vingen hebben plaats gehad. LANGEND1JK Niet meer herkiesbaar. De heer S. Timmerman, die reeds vele ja ren voorzitter is van de Langendijker Win keliersvereniging heeft zich bij de eerst volgende bestuursverkiezing niet meer her kiesbaar gesteld. OUDKARSPEL. De groentenwagen van den heer A. V., al hier, werd Donderdag, doordat een chauf feur van den heer S. uit Dirkshorn zich niet aan de verkcersvoorschriften hield, aange reden, met gevolg, dat de wagen werd be schadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De schade werd onderling gere geld. NOORDSCHARWOUDE. Ook bedankt. De heeren P. Swager Kz. en Th. Duives, die waren gekozen tot lid van het Maatsch. Hulpbetoon dezer gemeente, hebben evenals den heer K. van Dijk, hiervoor bedankt. Er zullen dus naast de thans zitting hebbende heeren H. Rekker en A. Keppel nog drie nieuwe leden moeten worden gekozen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 11