Duitsch-Brifsche gelofte Na de onderteekening van het accoord TRIUMPtt 1 CENT VIRGINIA Perscommentaren nvnr lint resultaat tn München DE EENS GEPROBEERD ALTIJD GEPREFEREERI Een historische plechtigheid TRIOMFEERENDE Sneller dan snel GEEN OORLOG MEER MAAR OVERLEG Post vluchten op In| Stijgende belastingdruk De eindstreep getrokken Chamberlain bejubeld door de Duitsche vrouwen Was het gevoel van opluchting na heti bekend worden van het resul taat van de bijeenkomst te Muen- chen al groot, nu deze inderdaad een oorlog blijkt te hebben verme den, geeft men overal in de wereld uiting aan zijn blijdschap. Ook de regeering te Praag immers heeft de plannen van Muenchen aanvaard, niet echter dan na hier aan te hebben toegevoegd, dat haar geen andere weg open stond dan aan te nemen. De volkeren zullen er haar echter zeker dankbaar voor zijn. Van Tsje- cho-Slowakije, van Europa is het dreigende oorlogsgevaar geweken. Na de bedauwende uren van Woens dag, toen ieder het onheil als met een fatale onafwendbaarheid zag naderen; na drie enkele oogenblik- ken rond half vier, toen gemeld werd, dat een geheel nieuwe faze in den internationalen toestand was ingetreden, welke een vermijden van gewapend geweld mogelijk maak te; na de hooggespannen verwach tingen van den geheelen Donderdag, tot het oogenblik, dat medegedeeld werd, dat de viermogendheden- conferentie in beginsel volkomen overeenstemming bereikt was, is het begrijpelijk, dat, nu het protocol on derteekend is en daarmede het wa pengeweld is vermeden, het koel- overwegende, nuchterberekenende verstand even terugtreedt, om alles, wat op dit oogenblik aan mensche- lijke gevoelens opwelt, den vrijen loop te laten. Het was een historische plechtigheid, toen na een bespreking van in totaal 8 uur, Hitier 28 minuten na middernacht als eer ste de overeenkomst der vier mogendheden in duplo, alsmede de daarbij behoorende volkerenkaart van Tsjecho Slowakije, met aanduiding van de af te stane Sudetenduit- sche gebieden, onderteekend Hierop volgden de handteekeningen van den Britschen mi nisterpresident Chamberlain, van den leider der Italiaansche regeoring, Mussollni en van den Franschen minister-president, Da- ladier. Het magnesiumlicht der fotografen zette deze gedenkwaardige oogenblikken vast, waarop de eerste staatslieden der vier groot ste landen van Europa den eindstreep trok ken onder de Tsjcchoslowaakschc crisis. Bij de onderteekening, en reeds van tevo ren bij de laatste voorlezing van de over eenkomst, en van de vier aanvullende ver klaringen, hadden alle rechtstreeks bij de besprekingen betrokken heeren zich in de werkkamer van den Fuehrer vereenigd. In de groote behagelijke clubfauteuils za ten aan de ronde tafel in een halven cir kel rondom den grooten schoorsteen, onder het portret van den eersten Duitschen rijks kanselier. Otto'vorr Bismarck, de vier regee^ rinesleiders met hun medewerkers. Vóór de onderteekening van de overeen komst werd het document voor de laatste maal voorgelezen. Na eenige korte beraad slagingen over den inhoud der aanvullende verklaringen, ging men tot de onderteeke ning over. Een hartelijke stemming. Nadat, vervolgens tegen 1.30 uur alle for maliteiten waren vervuld, nam de Fuehrer op hartelijke wijze en onder dankzegging afscheid van de buitenlandsche regeerings- leiders. Hij sprak hun tevens namens het Duitsche volk zijn dank uit voor hun moeite en voegde hieraan toe. dat hun eigen volke ren stellig even gelukkig erover zouden zijn als het Duitsche, dat thans deze crisis tot een goede oplossing kon worden gebracht. De Fuehrer drukte vervolgens Mussolini, Chamberlain en Daladier bijzonder hartelijk de hand. Neville Chamberlain verklaarde zijnerzijds dat het voor hem persoonlijk een groot genoegen geweest was, naar Munchcn te zijn gekomen. Hij zeide er zeker van te zijn dat het Engelsche volk de gevoelens deelt waarvan de Fuehrer zoo juist gespro ken had. Daarna nam de Fuehrer nogmaals op bijzondere barteliike wijze afscheid van de drie regeeringsleiders en de hoeren die hen vergezelden. Stormachtige toejuichingen na afloop Hoe buitengewoon groot de angst voor den oorlog te München geweest is, blijkt wel uit de stormachtige toejuichingen, d'«* hebben plaats gehad na het bekend wor den van de onderteekening van 't accoord. Het meest is wel toegejuicht de Engel sche premier Chamberlain, die in de hal van zijn hotel door talrijke Duitsche vrou wen met bloemen werd opgewacht, om heni op die wijze hun dank te brengen, dat hun zonen niet in den oorlog behoefden. Een onafzienbare menigte stond ook vóór het hotel en uit ontelbare monden hoorde men de kreet: „Danke Chamber lain, Danke Chamberlain". En met. volle overtuiging werden deze jubelkreten geuit. Het was een sfeer van algemeene ver broedering, die over de menigte gekonuen was. De uitroepen hielden zóólang aan, dat Chamberlain zich tenslotte ge noodzaakt ziet op het balkon van zijn hotelkamer te verschijnen. Het wordt een ware ovatie. De woor den „Danke" en „Chamberlain" overstemmen elkaar. Achter hem staat een bediende met de armen vol bloemen, de bloemen, die hij van de Duitsche vrouwen kreeg. Het is een grootsch oogenblik. Vijf minuten lang blijft Chamberlain op het balkon, vijf minuten lang zwaait hij lachend met zijn arm tot die duizendkoppi ge menigte, die steeds maar aangroeit en die in uitbundige verrukking is om Cham berlain, om Hitier, neen, voor alles om den vrede, omdat hun zonen niet in den oorlog moeten, en de zonen, omdat zijzelf niet ten strijde behoeven te trekken. Ook nadat Chamberlain zich terugge trokken heeft blijft de mertigte wachten. Ilun wachten wordt beloond. Tien minuten later komt Chamberlain de trap af. Rechts en links wordt geapplaudiseerd en op nieuw stijgt een golf van gejuich uit de menigte op. Een groote donkere wagen rijdt voor. Ge weren worden gepresenteerd. Chamberlain stapt in. links cn rechts de menschen groe tende, die hem toejuichen. Hij begeeft zich naar den rijkskanselier, die hem wacht in het Führerhaus. Hier wordt een zeer belangrijke verklaring opgesteld, waarvan men den inhoud elders op deze pagina vindt vermeld. Hoezeer de menschen meeleefden. Hoezeer de menschen meeleefden, blijkt uit hetgeen Daladier is overkomen, toen hij gisteravond in de pauze tusschen de voorlaatste en de laatste bespreking aankwam bij zijn hotel Vier Jahreszeiten. Twee vrouwen pakten hem dadelijk bij de hand en verzochten hem in het Duitsch „op dringenden toon om te werken aan een goede verstandhou ding tusschen Frankrijk en Duitsch- De Nederlandsche telegraaf dienst maakt een goed figuur In de laatstgehouden internatio nale statistiek betreffende de snel heid van overbrenging van tele grammen voor het buitenland over 1937 neemt Nederland een eervolle plaats in. Als normaal wordt aangenomen, dat 75 procent van de telegrammen in het land in verbinding moet zijn ontvangen binnen 30 minuten in het rechtstreeksche verkeer, en binnen 45 m. in het verkeer met voorafgaande binnenlandsche over brenging. Voor Nederland is dit percentage in de meeste gevallen dicht bij de 100 procent. Ons land neemt op de lijst der landen, gerangschikt naar de snel heid der telegrafische overbren ging, de derde plaats in, na Deiie- marken en Luxemburg, waarhij moet worden aangestipt, dat gedu rende het over 3 dagen loopende onderzoek, het aantal in Nederland gecontroleerde telegrammen (4770) belangrijk hooger was dan in De nemarken (998) en in Luxemburg (376) Wèl een bewijs, dat de Nederland sche telegraafdienst het publiek niet alleen accuraat, maar ook snel bedient. land. De Fransche minister, die eerst de beteekenis van de woorden niet begreep, antwoordde, toen de woorden vertaald werden, den bei den vrouwen met een krachtigen handdruk. De Munchener bevolking is gisteravond met groote geestdrift den ingang gaan vie ren van het Octoberfeest. het populairste feest in Zuid-Duitschland. Zij legde de aan wezigheid van de vier staatslieden te Mun chcn uit als een bewijs, dat zij veilig feest kon gaan vieren Om 2 uur vannacht keerden Göring en Ribbentrop terug in het hotel Vier Jahres zeiten, ongeveer een kwartier later kwam Daladier, wiens gesprek met Chamberlain in Regint Palast was afgeloopen. De Fran sche premier gaf den buitenlandschen cor respondenten, die op hem afstormden, een kort overzicht van den inhoud van de over eenkomst en begaf zich daarna naar zijn kamer. Mussolini is dadelijk weer vertrokken. Hij heeft slechts 14 uur te Munchen ver toefd. I-Iitler bracht hem naar den trein en beide staatslieden werden op hun rit door de stad geweldig toegejuicht. Aan het por tier van zijn wagon nam Hitier afscheid van Mussolini met een langdurigen, krach- tigen handdruk Vervolgens nam Musso lini afscheid van Göring en andere Duit- schers, o.a. Hess en Ribbentrop. Toen ging hij zijn wagon binnen en kwam voor het raam staan. Om 10 minuten over half twee vertrok de extra trein. Baron von Dörn- berg, de chef van het protocol, vergezelt Mussolini tot aan de Italiaansche grens. Chamberlain en Daladier hadden minder haast. Daladier en de verdere Fransche delegatie verlieten pas gistermiddag om streeks één uur per vliegtuie Munchen. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING VELDBOONEN De Nederlandsche Akkerbouw-Centralc maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 welke, vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 26 September tot en met 29 Septem ber 1938 zijn gedenatureerd door telers of handelaren, f 1.75 per 100 kg. zal bedragen, 's Gravenhage, 30 September 1938. (Adv.) VERKLARING VAN HITLER EN CHAMBERLAIN. De Führer en Rijkskanselier en de Britsche minister president hebben na hun onderhoud van gisteren de vol gende gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd: „Wij hebben vandaag een verdere bespreking gehad en zijn het met elkaar eens, dat de kwestie der Duitsch- Engelsche betrekkingen van de allereerste beteekenis is voor beide landen en voor Europa. Wij beschouwen het gisteravond onderteekende ver drag en het Duitsch-Engelsche vlootverdrag als symbolisch voor den wensch van onze beide volken nooit weer oorlog tegen elkander te voeren. Wij zijn vastbesloten ook andere vragen, die onze beide landen aangaan, te behandelen volgens de methode van overleg en er verder naar te streven eventueele oor zaken van meeningsverschillen uit den weg te ruimen, teneinde op deze wijze bij te dragen tot de verzekering van den vrede van Europa." Adolf Hitier, Neville Chamberlain. Lauweren voor Chamberlain OPLUCHTING IN ENGELAND. De „Daily Mail" zegt, dat de con ferentie te München wellicht den grondslag gelegd heeft voor een Europeesche overeenstemming, wel ke voor het bewaren van den vre de noodzakelijk is. Volgens de „Daily Herald" is het gevoel van opluchting natuurlijk, doch het blad spreekt de vrees uit, dat de Tsjechen misschien tot verdere concessies genoopt zullen worden. „Chamberlain komen de lauweren toe", aldus de „Daily Express". FRANKRIJK WIL MééR. De „Journal" schrijft., dat de regeling der Tsjechoslowaaksche kwestie het verkrijgen van maximale resultaten mogelijk moet maken, terwijl de „Echo de Paris" opmerkt, dat men van de bestaande omstandigheden gebruik moet maken om andere vraagstuk ken, in het bijzonder het Spaansche, te li quideeren. De „Populaire" vraagt.: „Kunnen we zeggen dat. alle gevaar voor langen tijd verdwenen is? Niemand gelooft dat. Maar men herademt.!" In de „Humanite" lezen wij: „Men zegt ons, dat wij tot eiken prijs den vrede moeten koopen. Het is al heel gemakkelijk daarop te antwoorden dat men nooit den vre de koopt door capitulatie, terug krabbelen, zijn woord niet te hou den. Al maanden lang betaalt men Hitier en Mussolini, en het is niet de vrede, dien men daarvoor krijgt het zijn de Duitsche mobilisatie, de uitvallen te Neurenberg, de ultima tums van Berchtesgaden en Godes- berg, de invalsdreiging op Tsjecho- slowaaksch grondgebied, de onze kerheid, die steeds ernstiger en het gevaar, dat steeds grooter wordt." De prijs was hoog, doch niet te hoog, zegt Amerika. Uit de „New Vork Times": Laat niemand beweren, dat de vrede tegen te hoogen prijs gekocht is, tenzij hij bereid is in een oorlog de levens van degenen, die hem lief zijn, tc wagen. Echter zal niemand, die zichzelf respecteert, beweren, dat geen hooge prijs betaald is." Twee concessies van Hitier, zegt de Duitsche pers. De „Völkischer Beobachtex-" brengt naar voren, dat Duitschland twee concessies ge daan heeft. Ten eerste is de door den Fuehrer gestelde ontruimingstermijn van 1 October tot 10 Octobcr verschoven. Hetgeen echter wel een nog veel grootere concessie genoemd mag worden, is dat. de zone, waarin plebiscieten gehouden zullen worden, aanzienlijk zijn uitgebreid, terwijl de zones welke tot 10 October door de Duit sche troepen bezet zullen worden, evenre dig zijn verkleind. Italië huldigt Mussolini. Stefani schrijft: Het volk is verlangend om zijn leider uit drukking te geven van de bewondering en dankbaarheid voor de beslisèende bijdrage tot redding van den wex'eldvi'ede. Een stem uit Praag. De „Cesko Slovo" merkt op: Nu men heeft onderhandeld op den grond slag van het zelfbeschikkingsrecht der vol ken, mag men niet vergeten dat de Tsjechi sche minderheid te Weencn op hetzelfde recht aanspi'aak kan maken." Slechts uitstel? vraagt Japan. Het populaire Japansche blad Kokoemin Sjimboen is van meening, dat de nieuwe overeenstemming wellicht slechts zal dienen tot een uitstellen van een Europeesche cri sis, omdat de Polen en Hongaren in Tsje- choslowakije nog hun radicale zelfbeschik king eischen in overeenstemming met de Poolsche en Hongaarsche regeeringen en met den steun van Duitschland en Italië. Nu 't weer rustig is Verschillende regeeringsmaat- regelen opgeschort. Een ver zoek. De regeeringspersdienst meldt: De minister van defensie maakt bekend, dat zij, die een oranjewaarschuwing heb ben ontvangen, om zich gereed te houden voor onmiddellijke opkomst bij voor-mobi lisatie, kunnen handelen, alsof deze waai*- schuwing niet was uitgereikt. De overgang naar de aanvullingsreserve van dienstplichtigen der lichting 1923 en van dienstplichtigen van andere lichtin gen, die met de lichting 1923 de eerste oefe ning hebben volbracht, wordt aot nader or der opgeschort. In verband hiei'mede wordt de inname van rijksgocdei-en van deze dienstplichtigen voorloonig gestaakt. Het verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft zich tot den minister van defen sie gewend met het verzoek zoo spoedig mogelijk een regeling in het leven te willen roepen om aan arbeidskrachten, die voor het bedrijfsleven onmisbaar zijn. bij voor baat een bewijs van vrijstelling van militai ren dienstplicht te doen verleenen. Buizerd (heenreis) T«rtr«k rau Aankomt fc Medan 30 Sept. Band. 1 Sent [heenreis) |Jodhp' 30 Sept.|RanK. 30 s# (terugreis) !,od'hp- 30 Sept.] Basrah 30 S,< (heenreis) I"11"""' u" Septl Pelikaan (heenreis) Zllverreic (terugi-eis) Athene 30 Septj Basrah 30 ?teruSr|Medan 30 Sep(-!Ra"K- 3° S„ Waardeering voor iet veldleger A Vastberaden werden de maat regelen aanvaard. Order van den Commandant. De commandant van het veld leger heeft de volgende order uit gegeven: Voor de houding van de onder mij ressoideerende onderdeelen der weermacht, waarbij ingedeeld o.m. de herhalingaflichtingen 1932 en 1934 betuig ik mijn bijzond ii-e waar deering. Zoowel bij het inpei'ken der be wegingsvrijheid, als bij de verschil lende, dikwijls onverwacht in den nacht veiTichtte verplaatsingen per spoor en met auto's is geen wanklank gehoord. Deze verplaat singen verliepen dank zij de goede maatregelen, getroffen door de er bij betrokken commandanten, op uitstekende wijze. De maatregel, dat de lichtingen in werkclijken dienst moesten wor den gehouden, werd op ernstige wijze, vast bei-aden aanvaard. Een ieder werkte aldus ten volle me de tot het bevoi'deren van de gioote belangen, waai-voor hij j werd gesteld of wellicht zou ko men te staan. Sprekende cijla Het Centraal Bureau voor de Statistii heeft weder de nieuwste gegevens op lastinggebied vei'eenigd tot een publicat die onder den naam van „belastingdruk Nederland 193S/1939" het licht, heeft gezit Over de jaren 1934/1935 tot 1938/15 wordt een vei'gelijking gemaakt tusschi den totalen belastingdruk op het inkom; in de vci'schillende gemeenten. H tobe H.H Haa R( t o li Sch« Rog» Haa Paul To 1 veen Hi tel ijl stelli den nooti J Inzoi hof door Dr. i hand ,vem aard Het blijkt, dat over 1938/1939 bij een inkomen van f 1000.de hoog ste totale druk 1.33 en bij een inkomen van f 10.000 13.06 van dit inkomen bedraagt. Over laatst genoemd jaar betaalt een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van f800.minstens 0.46 en hoog stens 1.67 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en gemeentefonds- belasting te zamen, terwijl bij een inkomen van f500.000 minstens 36.88 en hoogstens 45.12 pet, van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000 moet vermogens- en veiYledigingsbclasting ie men minstens 0.13 en hoogstens 0.16 van dit vexmogen betaald worden, tem bij een vermogen van f 1 millioen dit geval is voor resp. 0.46 cn 0.55 pet. van vermogen. Ook betreffende andere belastingen i den in de inleiding vergelijkingen geirai waaruit duidelijk blijkt, dat de belastii druk in de laatste jaren nog belangrijk toegenomen. D Hi. recht deelr het beste Scl Bn B die f flink K.L.M.-rccord in de We Duizendste passagier in SepU ber geboekt. Het K.L.M.-bedrijf in de West boek de laatste maanden steeds betere resu ten. Was het aantal passagiers nog veer 880, voor de maand September we het een aantal, dat voor de eerste nu met vier cijfei's zal worden geschi'even, 28 September namelijk werd de 1000ste I sagier van de maand September reeds i voerd. In de eerste acht maanden van dit werden per maand gemiddeld 723 passi vervoerd tegen 520 passagiers in de: pex-iode van het vorige jaar. Dit beteel een stijging van ong. 30 pet. In totaal vervoerde de K.L.M. dit reeds bijna 6800 passagiers in West I' Voor een niet gering deel zullen fers in gunstigen zin zijn bcinvloed groote bedrijvigheid in de olieindusl Uiteraard gaat in Venezuela en het gel deel Curagao hiervan een opwekkende king uit,

Schager Courant | 1938 | | pagina 2