FA.ZOETELIÉP BAL Modebladei Roomsche reclame Leugenpers Verloting Rijtoer Ouden van Dap Boekhandel TR APM AI Nog onzekerheden voor de toekomst Dora Ratjeo's record niet erkend Dat was geen brav bruidegom SCHAGEN EEN RISKANTE ONDERNEMING. Men deelt ons mede, dat op de 1.1. ge houden markt door het N.R.C. (Nederland- sche Rundveestamboek) zijn aangekocht 12 vaarzen tot prijzen varieerende van f 275 tot f 425.De beesten zijn afkomstig van veehouders te Wieringerwaard en Barsin- gerhorn en bestemd voor Portugal. Een deskundige maakt ons er op attent, dat een en ander een riskante onderneming is, ten eerste door het heerschende mond- -en klauwzeer, dat een spoedige export noodig maakt en ten tweede door de internationale moeilijkheden, welke inmiddels echter wel zullen zijn opgelost. De veehouders, ver zekerde men ons, krijgen pas uitbetaald, als de koeien goed en wel verscheept zijn. HET VERMISTE RIJWIEL TERECHT. De politie maakt ons er op attent, dat het rijwiel van de fam. Boerlage weer te recht is. Het was niet gestolen maar per ongeluk meegenomen. Alweer een schok kende zaak in 't reine dus. EEN GROOTE FAMILIE. De familie van de zeug van den heer Jb. Groot aan den Lagedijk is verrijkt door de geboorte van 19 welgeschapen biggen. Moe der en kinderen zijn tot heden welvarend. Dit record werd inmiddels gebroken door een varkensmama van de Wed. Appel aan den Boekeiweg te Hoogwoud, waar uit één worp vier en twintig „spekfabrieken" het levenslicht aanschouwden. De Hoogwouder biggen zijn echter niet alle in leven ge bleven. VAN HET GEEL ZWARTE FRONT. Een big-match. Morgenmiddag staat den voetballiefhebt- bers een gebeuren van den eersten rang te wachten, want zoo kan een ontmoeting Schagcn versus Wieringerwaard altijd nog genoemd worden. Er bestaat zulk een ge weldige rivaliteit tusschen beide vereeni- gingen, dat een uiterst spannende match kan worden tegemoet gezien .welke niet zonder de noodige, overigens gezonde sen satie zal verloopen. De Schager club, dit seizoen prima voor bereid, heeft twee prachtig gespeelde wed strijden achter den rug, terwijl de roodbroe- ken-ploeg nog slechts éénmaal in het veld kwam, tegen B.K.C. n.1., waarvan met 21 werd verloren. In dit licht bezien, zou men geneigd zijn een overwinning voor de Spar tanen te voorspellen. En inderdaad gcloo- ven we, dat geelzwart ditmaal de beste pa pieren heeft.'Maar toch zouden we de on zen willen waarschuwen de tegenpartij niet te onderschatten. Dit zou maar al te nood lottige gevolgen met zich mede kunnen brengen. Wieringerwaard zal trouwens groo- ten tegenstand bieden en een overwinning zal werkelijk bevochten moeten worden. Voor het voetbalpubliek een hoogtijdag! RIJKSPOSTSPAARBANK. Tn de maand September is ingelegd f3058.52, terugbetaald f6218.01, alzoo meer terugbetaald dan ingelegd f3160.09. Gewoon lijk wordt meer gebracht dan gehaald! De toestand oorzaak? EEN SIRENE ZAL LOEIEN. Hedenmiddag om 12 uur wordt de sirene van de luchtbeschermingsdienst gepro beerd. doch dit is géén oproep voor 't per soneel. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Nico. zoon van Nicolaas Gerrit Raven en van Dieuwertje Kuijt; Wil helm ina Rensje. dochter van Joseph de Jongli en van Aalt ie Bakker. Ondertrouwd: Johannés Smïcrs, oud acht en twintig jaren, losarbeider wonen de te Alkmaar en Alida van der Pijl, oud twintig jaren zonder beroep, wonende te Schagen. Overleden: Elisabeth Zijp, oud 74 jaren, echtgenoote van Jan Groot. POLITIE. Gevonden: een ceintuur, een zwart konijn een handschoen en een vulpotlood. Verloren: een zakkammetje in étui, een witte poes, een armbandhorloge een cein tuur, een padvindersriem, een belasting- plaatje, een parapluie en een vulpen in étui. BOUWVERGUNNING. Door Burgemeester en Wethouders is an J. Keesman vergunning verleend tot aan J. Keesman vergunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis aan de Loet. In de „Noorderpost" troffen wij onder staand reclame-rijmpje aan: 'n NIEUW KWARTAAL, 'n Kloek besluit, 't neutrale blad Uw huis nu uit; Een Roomsche krant Geeft beteren kost. Abonneer U op DE NOORDERPOST!! Tot zoover het blad. Reclame-vers Van Roomsche pers Riekt niet erg versch: Oud is de weg naar Rome liet doel bekend: De Roomsche cent In Roomsche tent! Dies lave zich de vrome Aan beteren kost (Gebracht per post), Die hem verlost Uit zijn neutrale droomen En hem d i t leert: Wie concurreert, Doet toch verkeerd. Aan andrer goed te komen In het Schager Nationaal-socialisti- sche Hoofdkwartier bij den heer Wil lem van Erp, op de Markt, is men blijkbaar lichtelijk gebelgd geweest over ons bericht dat overigens in bijna alle dagbladen stond dat Woensdagmiddag om twee uur den aanval op Tsjcchoslowakije zou zijn ondernomen door het Duitsche leger, als Mussolini niet had ingegrepen. Direct werd ons blad voor de ramen gehangen, het bericht rood omlijnd met dwars er door geschreven: Leu genpers"... Ach ja. Zoo is de Groote Wim dan weer van leer getrokken Tegen de leugenpers. hè, niet als held op sokken Zoo stiekum in 't geniep maakt' hij het zaakje klaar Maar voor zijn vensterruit, geheel in 't openbaar Kon boer en burgerman het óverduid'lijk lozen Hoe een vuilaardig blad de Schager krant moest wezen. Die zoomaar niet gelooft (en dat is fèl te laken), Dat unser Freund Adolf van vrede stond te blaken, Dat slechts zijn troepenmacht zoo was bijeengeklauwd Voor groszes Abendfest mit Wurst und Sauerkraut Die zoomaar het vertikt om alles door te slikken Wat Herr Wilhelm von Erp den volke geeft te bikken. Die acht wat geeft het nog om alles op te noemen, Waarmee Wilhelm c.s. de krant pleegt te verdoemen (Behalve Donderdags, dat moeten wij bemerken, Omdat dan op de markt de schapenkoppen bierken). Wij hebben ons vanzelf in deemoed neergelegd. Vijf woorden zijn onz' troost: „We weten wie het zegt!" Voor een groot avondfeest met zuurkool met worst. CHRISTELIJK NATIONALE SCHOOL. Een treffend afscheid. Gistermiddag hadden in de school zich vereenigd het bestuur en personeel der school alsmede vele ouders uit de Wicrin- germeer benevens de kinderen, welke thans voor het laatst deze school bezochten. Het hoofd der school sprak de kinderen toe, waarna de voorz. van het schoolbe stuur waardeerende woorden richtte tot de ouders uit de Wicringcrmeer, hierna sprak een dezer ouders het personeel toe om te danken voor het uitstekend onderwijs dat de kinderen mochten genieten en als aan denken hadden de kinderen gczamclijk een cadeautje gekocht voor het onderwijzend personeel en werd ieder ter hand gesteld een plateelcn wandbord waarop voorko mend het schoolgebouw met daaronder „School met den Bijbel". Op de rand van 't bord staat „Uit dank voor hot Christelijk onderwijs 51 Wieringcrmeerkindcrcn 1937 Zomer 1938. Hierna werd bot bestuur een zelfde bord aangeboden voor de bestuurska mer. Het onderwijzend personeel bedankte kin deren en ouders voor dit zoo treffend ge schenk, waarna de secrelaris der school even kort memoreerde hetgeen geschied was vanaf de datum van komen 14 Juni '37 en de daartusschen liggende tijd tot heden 30 September 1938. Gezamenlijk werd er gezongen, de lioofdon derwijzer ging voor in dankgebed waarna allen naar buiten gingen om een foto te nemen, hierna werd de bus opgezocht en vertrok de bus met schoolkinderen al wui vend, voor de laatste maal naar de Wic- ringermeer. VERDUISTERINGSOEFENING TE ALKMAAR. In de spannende dagen, die achter ons lig gen, had men te Alkmaar ipet voortvarende ijver de noodige maatregelen genomen om te komen tot een luchtbeschermingsdienst. Tot dusverre had men nog slechts een „hoofd" daarvan, de dienst ontbrak. Thans echter is die in wording. En om Alkmaar en de Alkmaarders al vast te bekwamen in het werk, dat bij een echte luchtaanval te verrichten is, was voor gisteravond een ver duisteringsoefening voorgeschreven. Ieder hield zich prompt aan de instructies, welke men 's morgens in de brievenbus had gevonden en de hoofdstad van de kop van Noordholland had zich gehuld in stikdon kere nacht. Om precies negen uur gingen de lichten uit en verkondigden de fluiten en sirenen de nadering van een escadrille vijandelijke vliegtuigen. Alles denkbeeldig vermoedelijk, want geen Alkmaarder heeft ze gehoord of gezien. En toen ruim tien uur de lichten weer aangingen, was de oefening uitstekend geslaagd. WIERINGERMEER Ds. Hopster overleden. Naar wij vernemen, is ds. C. J. F. Hop ster, die gcruimen tijd de Ncd. Hervormde gemeente alhier gediend heeft, dezer daggen te 's-Gravcnhage op 67-jarigen leeftijd over leden. Ds. Honster was laatstelijk emeritus predikant te Wormer. ANNA PAULOWNA Burgerl. Stand van 2430 Sept. 1938. Geboren: Marchien Hindcrkicn, dochter van Th. Koops en R. Schrage. Ondertrouwd: Geenc. Getrouwd: W. P. M. Corstiaensen en A. M. Schuiringa. Overleden: Geene. C,fMwAth als men nu nagaat hoeveel voor- deeliger een moderne HAARD of HAARDKACHEL in brandstof- fenverbruik is en dat men deze al koopt vanaf f 46.50 compleet met vloerplaat, dan is er voor een ver standige huisvrouw maar één weg: nog heden de keurcollcctie nieuwe HAARDEN en KACHELS vrij blijvend bezichtigen bij: KANAALWEGI13 115 TEL 43 KEIZERSTRAAT 75 TEL 403 DEN HELDER Anna Paulowna- Zondag 2 October Vrede in Europa! Dus allen naar het in Veerburg's mooie zaal. Aanvang 8 uur. Entréc 25 ct. pl. bel. De band van Stip m. m .v. K. Kaan garandeert stemming! Anna Paulowm ten bate op Dinsdag 4 0« 's avonds 8 uur, in de zaal van den heer W. KOSSEK, De Commissie. BIGGEN te koop en twee Biggenmeilii te koop gevraagd. P. Wieringerwaard Wij hebben een geweldige voorraad Bif ons kunt U keus maken uit: Het Nieuwe Modeblad - Ri La Femme - Elegante - La Pi sienne Beyer Mode - Sle Stella Iris Weldon Elege ceès Practiques - Neue Modtj Wiener Modewelt, enz. SCHAGEN LANGEND1JK BROEK OP LAN GEN DIJK BURGERLIJKE STAND. over September 1938. Geboren: Dirk, zoon van Jan Bakker en Alma Erna Frieda Wewétzer. Overleden: Thea, oude 2 maanden, dochter van Cornelis Koedijk en Teetje van der Molen te Alkmaar; Gerrit Arends, oud 58 jaar weduwnr. van Maartje Groen. Gehuwd: Geene. LOOP DER BEVOLKING, over September 1938. Ingekomen: van Zuidschanvoude naar Dorpstraat 254, Hendrik St rij bis met vrouw en 5 kinderen, van beroep groentenhande- laar. Vertrokken: naar Amsterdam, Nova Zem- blastraat 92 huis: Grietje Bakker van no. 108; van no. 618 naar Alkmaar, Sint Ja- cobstraat 14; Maartje de Boer, gehuwd met H. Zonneveld; van no. 550 naar Nieuwe Niedorp, Dorpsstraat D. 61 Hendrik de Boer; van no. 75 naar Blocmendaal, Ster- reboschlaan 8, Maartje Bak; van no. 151 naar Vlissingen, H.M. Wachtschip. Machiel Glas, van no. 445 naar Alkmaar, Roemer Visscherstnaat 3, Martha Maria van Dijk (Wed. R. Biersteker) Van no. 247 naar Amsterdam, Fahrcn- heitstrant 57, Jan van Eeten, van No. 619 naar Kota-Nopan, ros. Tapanoeli Sumatra N.O.Ï. A'ldërt Dekker; Van No. 502 naar Heerhugowaafd Middenweg, Gerrit Vader met vrouw en 1 kind; Van No. 206 naar Amsterdam Nic. Bcetsstr. 108, Klaes Jaars- ma; Van No. 269 naar Noördsoharwoude Pikstr. 9: Elizabeth de Kraker; Van No. 550 naar Utrecht Bcllamystraat 11, Klaas Willem van der Molen DE ONMIDDELLIJKE TOEKOMST NOG VOL GEVAREN EN MOEILIJKHEDEN. De prijs is zwaar geweest De neerslachtige stemming in politieke en diplomatieke kringen staat vanavond in tref fend contrast met de intense vreugde van het groote publiek over het behouden van den vrede, aldus seinde de Londensche cor respondent van de N. R. Ct. gisteravond aan zijn blad. Van bet door Chamberlain uitge sproken vertrouwen dat de vrede nu voor langen tijd gered was, is in deze kringen niets tc merken. Op zijn best durft men zeg gen, dat onmiddellijk oorlogsgevaar is afge wond. De prijs, die daarvoor is betaald, is echter zoo groot dat er voor een overdre ven vreugde allerminst aanleiding is Duitschland heeft wederom zonder slag of stoot zijn zin gekregen. De politiek van drei gementen heeft andermaal gezegevierd. Het uitermate belangrijke bolwerk tegen Duitschland's Drang nach Oston, is prijsge geven, een strategische positie van de groot ste waarde is verloren gegaan, het Fransche verdedigingsstelsel is verbroken en tegen over al deze opofferingen heeft men niet meer teruggekregen dan de verzekering dat Duitschland's territoriale ambities nu bevre digd zijn. Voor hen die de geschiedenis van de laatste vijf jaar nog niet hebben '•"-*~eten en die de toekomstdroo- men van „Mein Kampf" kennen, is een dergelijke verzekering nau welijks genoog om hen gerust te stellen, dat de wereld nu een tijd perk van algemccne verbroedering tegemoet gaat. Zeker de vrede is behouden en dat is bijna alle opof fering waard, maar dat mag niet blind maken voor het. feit, dat de prlis, die voor het behoud van den vrede is betaald, niet alleen voor Tsjcchoslowakije, maar ook voor de werkelijke democratieën bijzon der zwaar is geweest De relatieve machtspositie van het Wes ten is er door deze, misschixx onvermijde lijke transactie niet beter op geworden. Dat zou bij het volgende Duitsche offensief wel eens pijnlijk duidelijk kunnen worden. Inmiddels verheelt men zich hier niet, dat ook de onmiddellijke toekomst nog vol gevaren en moeilijkheden is. Eerst wanneer de Duitsche troepen gedemobiliseerd zijn, wat volgens het oorspronkelijke plan op 15 October zou dienen te geschieden, zal de dreigende toestand voor goed geweken zijn Hoe meer men het viermogendhedencom- muniqué bestudeert, hoie meer men den in druk krijgt, dat .de Tsjechische kwestie nog geenszins is opgelost, tal van stekelige pun ten zijn overgelaten aan de internationale commissie. Zoo wordt bijv. in punt 5 be paald, dat de internationale commissie zal vaststellen in welke gebieden een plebisciet zal worden gehouden. Dit wijst er op, dat de vier mogendhedenconfercntie nog geen com promis heeft kunnen treffen tusschen het memorandum van Godesberg en het En- gelsch-Fransche plan. In het Engelksch- Fransche plan werd namelijk over een plebisciet niet gesproken. Alleen de gebie den met meer dan 50 pet. Duitschers zouden naar Duitschland gaan en de andere ge mengde gebieden zouden als min of meer autonomigche kantons in den Tsjechischen staat blijven. Het memorandum van Godesberg eischte een plebisciet in deze gemengde gebieden,, kennelijk met het doel zo hij Duitschland aan te sluiten. De moeilijkheid is nu om zeild door het aan de internationale com missie over te laten in welke gebieden een plebisciet zal worden gehouden, zonder dat er met een woord wordt gerept over den, maatstaf* dia. bij cle bepaling van deze ge bieden moet worden aangelegd. Daar de internationale commissie bestaat uit de vertegenwoordigers van Duitschland, Frankrijk. Engeland. Italië en Tsjcchoslo wakije schijnt dit dus niets anders te betee- kenen dan dat de betrokken partijen nog met elkaar moeten uitvechten of en zoo ja waar een plebisciet zal worden gehouden. Punt zes van het plan verklaart voorts, dat de uiteindelijke vaststelling van de grenzen aan de internationale commissie wordt opgedragen. Hieruit blijkt nogmaals, dat een voor Tsjechoslowakijc zoo uiter mate belangrijke kwestie als zijn nieuwe grenzen nog door de betrokken partijen moet worden uitgevochten. Wanneer men bedenkt, dat Duitschland nog geen enkele belofte beeft gegeven, dat het zal demobiliseeren en dat Tsjechoslo- wakije daarentegen binnen tien dagen van zijn verdedigingswerken zal zijn beroofd, kan men zich voorstellen, dat de Tsjechen de toekomstig onderhandelingen in de in ternationale commissie over de talrijke nog ongeregelde puntert met eenig wantrouwen tegemoetzien. /UMeJLLe& Nel van Balen Blanken verhuist van de 3de naar de 2e plaats. Op biOnd van een geneeskundig on derzoek is komen vast te staan, dat Dora Ratjen niet tot damesathle- tickwedstrijden kan worden toegela ten. Dientengevolge heeft de afdce- ling athletiek van den Duitschen Rijksbond voor Lichamelijke Opvoe ding besloten om de aanvrage tot er kenning van de wereld- en Europee- sche records hoogspringen te annu- leeren, evenals hot Europeesch kam pioenschap hoogspringen op 18 Sep- ber j.1. door Dora Ratjen te Weenen behaald. In 1937 had Dora Ratjen te rKcfcld het wereldrecord, dat in 1932 door de Ameri- kaansche athletcn mcj. Shilev en Mej. Di- drikson met 'n hoogte van 1.65 meter was gevestigd, geëvenaard. Op 25 Juni van dit jaar sprong Dora Rat jen 1.66 meter hoog, op 11 Sept. j.1. 1.67 m. en tijdens de Europeesche athletickkampi- oenschappcn 1.70 m. De rijkssportleidcr heeft maatregelen ge troffen, opdat zich een dergelijk geval niet moer in Duitschland zal voordoen. Het wereldrecord hoogsp^inj^n blijft dus op naam staan van de Amerikaansche meis jes Shiley en Didrikson. Het Europeesche record komt nu met een hoogte van 1.64 meter ten name van onze landgenoote Nclly van Balen Blanken en van gravin Zu Solms (Duitschland) en Ibelva Csack (Hongarije). Tn plaats van Dora Ratjen is Mej. Csack Europeesch kampioene geworden, mej. van Balen Blanken verhuist naar rtc tweede en gravin Zu Solms naar de derde plaats. Ook Chineezen hebben vezstai van huwelijkszwendel. Wat in 't moederland aan de orde \i den dag is, huwelijkszwendel begi- ook in onze Oost mode te worden, alths een Chinecsche jongedame te Malang is zer dagen het slachtoffer geworden van paar oplichters, die er onder valsche v« wendselen in geslaagd zijn haar juweel en byouteriecn afhandig te maken tot' i totaal bedrag van ca. f 900, lezen wij de Ind. Courant. Een vrij jeugdig zoon van het Hcmelsd Rijk deed zich voor als kassier van een gre te bankinstelling en dong naar de hand n de dochter der Chineesche dame. Laatstgenoemde dacht, dat het jongmens geen slechte partij zou wezen en toen d« een ongelukkige samenloop van omstandi heden de aanstaande bruidegom een klei: financieele regeling te treffen had, had geen bezwaar wat juweelen af te staan. D ze behoeft het nog gezegd? werd fluks in het pandhuis te gelde gemaakt, Het spelletje herhaalde zich, en tensli te was voor f 900.— aan juweelen in ha den van den liefhebbenden bruiden overgegaan. Toen kreeg de goedgeefse! dan. langzamerhand argwaan, zij wen;' zich tot een advocaat, die den juist en, v wel wist: de politie. De bruidegom werd in arrest gesteld gens oplichting. Sinds dat tijdstip stat schoonmamma-af droevig in een beroc bijoutericenkistjc, zit een lief bruidie zuchten... cn heeft de buurt de sensatie den dag gekregen. LEEUWARDEN. 30 Sept. Veemarkt. 54 Enterstieren f90190, Twenterstieren f 190—345 per stuk, 294 ve koeien f 140—265 per stuk, 42—62 ct. Kg., 520 molk- en kalfkoeien f 130295* pinken f 75165, 1137 eraskalveren f 90, 208 nuchtere kalveren- f 47, 4S7 vei schapen f 1122, 220 weideschapcn f M 16, 303 lammeren f 713, alles per sti 198 vette varkens f 40145 per stuk, 45- ct. per Kg., 35 magere varkens 2245 ct Kg., 15S kleine biggen f 713 per stuk, bokken en geiten, 46 paarden. Totaal a voer 3S36 stuks. Zuivel. Sleutelkaas 18—21, NagelM 8—26, Goudakaas 1534, Edammerkaas.' Aanvoer 2264 Kg. Veilingboter 1.34 asi voer 0/3, 1/6, 0/12 vaten. Commissie 77. Eierhandel. Kipeieren: aangevoerd li Kg., prijs 3%614 ct. per stuk, handelspa 72Va77% et. per Kg. Eendeieren: aan: voerd 150 Kg., prijs 31/?.—3% ct. per sti handelsprijs 50521/» ct. per Kg. Pluimvee. 15 Slachthanen 3575 1 200 slachtkippen 35—80 ct., 100 jonge 1 hen f0.401, 30 piepkuikens 2030 ct, jonge duiven 20., alles per stuk. Verccniging van Zuivelmaatschapnijea Edammer kaas 20 plus 11.5012, 40 p- 19.5020, Goudsche kaas 20 plus 11.50- 40 plus 19.5020. Broodkaas 40 plus 19J 20. Stemming kalm. ALKMAAR, 30 Sept. Kaasmarkt. Aangevoerd 43 stap! zijnde 101.000 Kg.: Fabrieksbaas klei f24.Boerenkaas kleine f24.idem f' missie f 23.—. Handel matig. ALKMAAR, 30 Sept. Graanmarkt. 16 HL voertarwe.^ pi niet genoteerd: 31 H.L. rogge f 7.75-4 234 HL. gerst 7.507.80. idem chev. 8.1' 8.25, 471 HL haver 6—6.S0. 194 TIL non, w.o. paarde 8.80—9, bruine 2496' troon 1330.50. duiven 10—10.75, witte-2? 30 en tuinboonon 17.50—IS, 61 HL karn zaad 20.2020.50, 1 IIL blauwmaanzaad —24.50. 499 TIL erwten, w.o.: kleine gi* 10.2512, groote groene 20—21, grauwe —32. vale 1221 en platte vale erwt 26.50, Alles per 100 Kg. Totaal aaflvt 1507 H.L. Handel vlug. WINKEL, 30 Sept. Appelen 37. peren 312. druiven 13, snijhoonen 46. slaboonen 56. tonUj 2—4, aardappelen 1.401.60. augurken 7. uien 1.201.50. al'es per 100 pond. K" kommers 1—2, andijvie 1—1.50 per 100 WARMENHUIZEN. 30 Sept. Gele nep 5.10. uien 2.id. grove witte kool 90 ct„ slaboonen 6.40. Aan** 50 Kg. gele nep. 275 Kg. uien, lf.900 witte kool, 60 Kg. slaboonen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6