De bezetting van Sudetenland Heil „De Zevensprong" Hitier heden te Eger Aftasting hehaliogsoefeoingcn Post vluchten op Indië ^RVf*svEG£N HOEVEEL PROCENTDUITSCHERS WONEN ER !N TSJECHOSLOWAKUE 110-30 y° 130-50 Q 50-70 3 70-90 0/o I 90-100% DE GEOGRAFISCHE VERDEELING DER DUITSCHE MINDERHEDEN IN TSJECHO SLOWAKIJE! "5ARUL HET GESCHIEDT IN VOL STREKTE KALMTE EN ZONDEK INCIDENTEN. DE DUITSCHE TROEPEN, WELKE BINNENTREK KEN, GEDRAGEN ZICH VOLKOMEN CORRECT. De bezetting van het Sude- tengebied, dat op grond van het accoord van München aan de Duitschers moet worden afge staan, is Zondagmiddag be gonnen. Heden, Maandag, zullen de Duitsche troepen de belang rijke plaats, Eger binnenruk ken. Medegedeeld wordt, dat Hitier tusschen 12 uur en 12 uur 30 in de stad zal aankomen. Om half vijf gistermiddag is uit de Tsjechische hoofdstad Praag het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Overal op het gebied der Tsjecho-Slo- waaksche republiek heerscht volkomen orde en rust, afgezien van enkele kleine onbeteekenende incidenten in het grens gebied De bezetting van het gebied, dat op grond van het accoord van München aan de Duitschers moet worden afgestaan, voltrekt zich in kalmte en zonder inciden ten. De Duitsche troepen, welken de ont ruimde gebieden worden overgegeven, ge dragen izch volkomen correct. Nadere bijzonderheden over de bezetting. In de oude stadjes luidden alle kerkklokken. De uit het grensland gevluchte be woners trekken naar hun wo ningen terug. Uit Ilohenfurth. Omtrent de. gister om 13 uur begonnen bezetting van het Oostelij-' ke deel van zone 1 door' do troepen van overste generaal ridder von Leeb zijn thans nadere bijzonderheden ontvangen, volgens, welke om 13 uur 30 de voorhoede van de Duitsche troepen in Hohenfurth is aange komen. Aan beide kanten van de smalle hoofdstraat stonden de inwoners van het stadje. Ook hier luidden alle kerkklokken. Ordebewaarders van de Sudetenduitsche partij hielden de straten vrij, doch de me« nigte brak door de versperring «n heen. De doortocht der troepen duurde verscheidene uren. Aan het hoofd rukten gemotoriseer de eenheden binnen, op korten afstand gevolgd door de andere troepeneenheden. Een deel der uit Leonsfelden komende troepen boog reeds spoedig na het over schrijden van de grenzen af in de richting van Rosenberg. Nergens is het tot inci denten gekomen. Achter de troepen trek ken de uit het grensland gevluchten naar hun woningen terug. Hoe Karlsbad de Duitsche troe pen ontving. Straten zijn uit gestorven. De eens zoo vroolijke en welvaren de hadplaats Karlsbad," die het bin nenrukken der Duitsche troepen in het derde 'stadium der bezetting, dat heden begint, afwacht, bood Zon dag een griezelig verlaten beeld, als of de gcheele bevolking voor een aardbeving was gevlucht, aldus de speciale correspondent van Reuter in die stad. Tn het centrum vari de stad, waar geweldige hotels staan, is nauwelijks een levende ziel te zien. In den voornamen hall, waar de natuurlijke bronnen hun genees krachtig water leveren, bevond zich zelfs geen bediende toen de corres pondent er-teen, bezoek' bracht, zijn - r jvan dc4k t kW1 water dronk en weer vertrok. De straat was uitgestorven. Op het spoorweg station stonden alleen goederenwa gens op de rails, die reeds beginnen te «roesten. Het statiönspcrsoneel is verdwenen en heeft met krijt op den ingang geschreven dat er geen trei nen meer zullen loopen tot nader or der. In de buitenwijken der stad ont moette de correspondent Duitsche ge zinnen die takken groen afplukten om hun huizen te versieren zoodra gisterenavond de stad zou zijn ge ëvacueerd. Sudetenduitschers plunderen Tsjechische eigendommen. Uit Praag. Terwijl alle berichten eens gezind melden, dat de binnenrukkende, Duit sche troepen zich voorbeeldig correct ge dragen te Novi Hradi, waar zij de grens lijn gepasseerd waren trokken zij terstond terug toen zij op hun dwaling gewezen werden worden ook berichten ontvangen over een aantal incidenten, waarbij.'Sude tenduitschers betrokken zijn, Te Krumau hebben Sudetenduitschers woningen winkels van Tsjechen geplunderd, terwijl de Tsjechische troepen zich er van onthiel den in te grijpen om geen ernstig incident uit te, lokken. Te Freistadt is het douane- gebouw des nachts aangevallen. Er werden verscheidene bommen naar binnen gewor-, pen. De uitvoering van den gebieds overdracht. Berlijn. De ter uitvoering van den over dracht van het Sudetenduitsche gebied aan Duiischland ingestelde internationale com-, missie heeft een oproep uitgevaardigd waar in den op het oogenblik in het betrokken' gebied vertoevende» personen wordt ver-1 zocht alles bij te dragen, opdat de over dracht van het gebied uit Tsjecho-Slowakije in Duitsche handen wrijvingloos en zonder incidenten voltrokken wordt. Fransche troepen naar Tsjecho- Slowakije. Parijs In verband met het feit, dat de tachementen Fransche troepen volgens de overeenkomst van München met afdeelingen van het Britsche leger moeten samenwerken in zekere Sudetenduitsche gebieden, heeft de generale staf van het leger gistermor gen onder leiding van generaal Gamelin desbetreffende maatregelen genomen. Chamberlain naar Mussolini 1 Geruchten. De Londensche bladen melden dat Mus solini Chamberlain heeft uitgenoodigd, met hem een bespreking te voeren over kwesties, die de belangen van beide landen raken. Chamberlain zou, naar de „Daily Express" weet te melden, voornemens zijn na de bijeenkomst van het parlement, welke de volgende week zal worden gehouden, gedu rende korten tijd vacantie te nemen en dan aan boord van Mussolini's jacht in de Mid- ■denlandsche Zee een onderhoud met den duce hebben. Volgens genoemd blad zou, al dus de Tel., de Fransche premier Daladier 'eveneens aan deze besprekingen deelnemen. In competente kringen te Rome, aldus „United Press", worden deze berichten ech ter als voorbarig beschouwd. Slechts de reserve-officieren van den geneeskundigen dienst moe ten opkomen. Met uitzondering van de reserve-officie ren van den geneeskundigen dienst (offi cieren van gezondheid, apothekers en paar denartsen) behoeven de reserve-officieren en het overig reserve- en niet dienstplich tige personeel van de Koninklijke Land macht, dat na 29 September 1938 tot het vervullen van den werkelijken dienst voor cursussen en z.g. herhalingsoefeningen is opgeroepen* tot. nader order niet aan de oproeping te voldoen. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der Landmacht, de chef van den Mi litairen' Pharmaceutisehen Dienst, en de chef van den Militairen Veterinairen Dienst zullen ieder voor zooveel hem betreft <le- reserve-officieren- van gezond heid, de reserve-militaire apothekers en de reserve-paardenartsen: die in werkeliiken dienst mocjpn komen, daarvan telegrafisch onderrichten. Voor zooveel noodig zij er aan herinnerd, dat de oproening tot het Aervullen van her halingsoefeningen van dienstnlichtieen na eenoerhden ilatpm (29 September 1938) even eens tot nader-order werd uitgesteld. Met groot verlof. Er wórden thans maatregelen ge troffen. opdat de dienstplichtigen, die op 1 October groot verlof zonden hebben gekregen, doch wier verblijf in werkelijken dienst ten gevolge van de buitengewone omstandighe den voorloopig werd verlengd, op 7'October a.s. naar huis kunnen te- rugkeeren. Tevens worden maatregelen genomen, op dat de dienstplichtigen, die op 4 October ter inlijving of voor eerste oefening had den moeten opkomen, zich op 10 October in werkelijken dienst begeven. Voor degenen, voor wie het vertrek met groot verlof was bepaald op een datum na 1 October of voor wie de opkomst zou plaats hebben na 4 October, blijven de tijd stippen van vertrek en van opkomst onge wijzigd. HET JUBILEUM VAN DEN PETTEMER- JEUGDBURCHT. OPSTANDIGE EN BE ZADIGDE JEUGD ROND 'N ONGEDWON GEN FEESTDISCH. 't Bleken geen jongens en meisjes met ruiten bloesjes en losse manie ren, die zich Zaterdagavond in de „Zevensprong" aan den disch ver- eenigden; neen, 't waren heusche da mes en heeren, tegen wier komst Moeder Wiesc, zooals ze blozend be kende, wèl wat had opgezien Niettemin vierde de trekkersgeest hoogtij, aan den feestmaaltijd, ter gelegenheid van het tienjarig jubi leum der vermaarde Pettemer jeugd- herberg, een vijftigtal genoodigden aangeboden; het sein „stapelen", klonk zelfs bij het opdienen van een neiuwen gang, langs de tafels, zoo dat sommige autoriteiten zich plot seling voor een zeer huiselijke ma- nipulatie-met-een-bord geplaatst za gen Onder de aanzittenden zien wij Mr. Bree- baart, burgemeester van Zijpe, wethouders en secretaris van genoemde gemeente, prof. dr. G. A. van Poelje, voorz. van de Ned. Jeugdherberg Centrale, den heer L. Mei link, secr. N.J.H.C., dr. E. M. van Zinderen Bakker, voorz. van den Raad van Toezicht en Advies der N.J.RC., mevr. M. Schil thuis Brugsma, voorz. ran het Westerdistrict, het stichtingsbestuur van de „Zevensprong" een deputatie van cfen N.T.B., w.o. de voor zitter Thijs Gombert en vertegenwoordigers van verschillende jiugdherbcrgen in den lande, onder wie dei populairen Geert Dils van „Assumburg". „Heb Ie wel gehoord van de Zevenprong?" Het is de heer H. S Eriks, oud-burgemees ter van Petten en worzitter vftn de Pette mer Jeugdherberg Sichting, die het gezel schap welkom heet >n ons even herinnert aan den oud-Hollan6chcn volksdans „De Zevensprong", waarree in 1928 de herberg werd ingewijd. Danl zij het onvermoeide werk van onzen seretaris, Wim Wiese, kwam aldus spr., hetgebouw tot stand. Een compliment, ook voorde architecten, de hee ren K. Jansma en Zurbier voor den bouw stijl is hier, aldus spi op zijn plaats. Pif. van Poelje spreekt. De grijze en tochjeugdig uitziende pre sident van de N.J.IL., prof. dr. G. A. van Poelje, brengt, na nt ongedwongen maal, iu zijn toespraak nar voren, dat de heden- daagsche jeugd, watiaar levenshouding be treft, niet zooveel veschilt van de vroegere jeugd, doch haar hhoeften vertoonen een eigen karakter,'welIrmede door het jeugd herberg-wezen bevrèlgd worden. Een bijzonder geval. De „Zevensprcg," de oudste der Nederlandsche :ugdherbergen, is volgens spr. eenbijzonder geval èn door de manier.Vaarop zij is tot stand gekomen,loor de wijze van beheer en door plaats die ze blij kens het drukkmezoek in trekkers- kringen heeft irenomen. Namens het bestir der Centrale schenkt de hooggeleerde da bloemen en een enve loppe met inhoud an Vader eu Moeder Wiese. Opstandige jeugd. Spr. brengt i herinnering, dat er in de eerste jan van de stichting ze kerc spanning heerschten tus schen de lei dit der N.J.II.C. en de „opstandige jerd" (i.c. Wim Wiese dr. van Zinden Bakker, red.) doch dergelijke meiingsverschillen acht spr. toch van .it te zijn geweest. Jeugdherbergen ij n een volkomen onmis baar element v<? de vrije jengdvorming, aldus prof. van oclje in het vervolg van zijn rede. Zij zven in de komende jaren van groote socia beteekenis blijken te zijn. Met een „Heil de Zevensprong", eindigt de present en de aanwezigen be antwoorden dicwensch met een driewerf „Iloczce!" Feliatie van den burgemeester. Namens hetemeentebestuur feliciteert Mr. Rreebaart istuur en Vaclcr en Moeder Wiese. Vertrek van Aankomst 'heenreis) lSinRap' 2 0ct' lBand' 2 0<* Üêm'reis) |Basrah 1 0ct' |A'dam 1 (heenreis) |jodhp. 2 Oct. |RanB. 2 Oct. fter™!s"il0dhp- 2 °CL lBaRdad 2 Napels 2 Oct. jAlex. 2 Oct, (terugreis) |Medan 2 0ct' |Ran*- 2 0ct- Nandoe (heenreis) „Een onzer wethouder kwam zelfs j vanaf Oudesluis 20 K.M. fietsen, om hier vanavond te zijn", aldus de bur- I gervader, „waaruit U ziet, dat ook op dit punt, zooals gewoonlijk, het geval, het gemeentebestuur éénsge zind is". Spr. wil, refereerend aan een dergelijk», opmerking van prof. van Poelje, vooral den nadruk leggen op het propagandistisch element van de J H. en beveelt in dit ver band de jeugd aan, Petten en zijn schoont omgeving te gaan verkennen. Speeches en geschenken, Wij luisteren nog naar hartelijke speeches van Mevr. Schilthuis, sprekend namens collega's en bestuurders van het Wester district, den heer E. Duyvené de Wit, Stick tingbestuurder, dr. van Zinderen Bakker, den heer Vogelenzang van de J.H. „Ko ningsbosch" te Castricum, Thijs Gompert en den heer Zeeman (Alkmaar), die de Stich ting namens zijn echtgenoote, in bronzen letters den naam „De Zevensprong", als op- schrift boven den ingang van het gebouw» aanbiedt. Er zijn vele geschenken; de werkkracht en ondernemingsgeest van Wim Wiese wor den geprezen en deze, tenslotte zelf aan woord komend, rept van de vele, ook bui- tenlandsche, ingekomen gelukstelegrammen, alsook van een felicitatie van dr. Oterdoni, Spr. huldigt den penningmeester, den hr. Jansma en actief als hij is, ontvouwt secretaris het werkprogramma voor de ko mende jaren, o.a. behelzend een pogen, om, voor zoover mogelijk", 1ot een betere wegverbinding van Petten met de buitenwereld te gera ken. Moeder Wiese dankt eindelijk voor alle gelukwenschen en cadeaux. Dan begeeft het gezelschap zich naar buiten en wordt in dea donkeren avond, onder gezang en gejuich, 't hel verlichte bronzen opschrift boven dea ingang van het gebouw onthuld. Trekkers en genoodigden blijven nog eeni< gen tijd genoegelijk bijeen, terwijl pers èn de Avroreporters, die het feest aan den aether toevertrouwen, van dit fraaie frissche jeugdcentrum in Noordhollands Noorden, den weg terug aanvaarden. Kostwinnersvergoeding Geregeld als in normale omstap digheden. De regeeringspersdienst deelt mede: De Minister van Defensie heeft aan corps commandanten en burgemeesters telegra- fisch medegedeeld, dat de toekenning en d» betaling van de kostwinnersvergoeding ge regeld blijft als voor normale omstandiglr- den bepaald was. De toekenning blijft bij dei minister en de uitbetaling bij het corps be rusten. Van deze regeling zijn uitgezonderd de dienstplichtigen, die wegens „buitenge wone oproeping uitwendige veiligheid" ii werkeliiken dienst zijn gekomen en voorw; de reeds gepubliceerde aanschrijving van'3 September j.l. blijft gelden. Brandkast opengeschenrd Villa-I}ewoners te Laren ernsli benadeeld In den vorigen nacht is ingebroken in df villa van den heer A. G. Schoonderbeek aan de Jordaan te Laren. De inbrekers hebben zich toegang verschaft vermoedelijk door het breken van een W.C. raampje. Binnen gekomen hebben zij de brandkast, die zich in het kantoor bevond, van achter open gescheurd en daar een bedrag van 765 gul den uit weggenomen. Voorts hebben zij een bureau openge broken en daaruit een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 3025 gulden, ten na me van de secretaresse van den heer S, benevens eenige effecten gestolen. De politie stelt een onderzoek in. FEUILLETON MAURICE WALSH 2. En op die doodeenvoudige, onconventioneele manier was het beschikt, dat deze drie menschen by elkaar zouden komen. De wan delaar kwam naar beneden tusschen de schrale bosjes hei door. ging zitten op een uitlokkenden rotsbuit, met mos bedekt, en haakte zijn rugzak los. „U bent wel heel vriendelijk, heeren." zei hij verontschuldigend, „ik hoop. dat u mijn binnenvallen in uw kamp niet kwalijk zult nemen." „Kom, kom, we zyn allemaal maar Chris- tenmenschen onder mekaar." zei Paddy Joe, „en ieder mensch komt zyn natje en zijn droogje toe. Geef dat bord eens hier, Ali- stair." Alistair was bezg. lepels, gemalen koffie af te tellen uit een roestig busje in een dam penden ketel. „Een oogenblikje, dan zal ik je een paar boterhammen snijden. U bent toch hoop ik. niet zoo'n barbaar, dat u 's morgens liever thee drinkt dan koffie, meneer ..Stuart, Rogan Stuart." Zijn stem verdiepte zich als in een plotselinge uitdaging. Toen voegde hij er aan toe: „Neen, ik drink heel graag koffie." Toen Paddy Joe den naam Rogan Stuart hoorde, had hij een vluggen, scherpen blik op den spreker geworden, om even vlug weer weg te kijken. Even klemde hij de lippen op een. als of een flitsende herinnering, niet van de allerbehaaglijkste. door zijn brein gescho ten was. maar zijn stem klonk even licht en prettig als voorheen. „De vriend, die daar op 't oogenblik bezig is. koffie l'Americaine te maken, is Alistair Maclan," stelde hij met een handzwaai voor. „Mijn naam is Long-Patrick. Joseph Stanislaus Long." „In de wandeling Paddy Joe, vulde de ander aan. „Ik ken uw naam wel, mijnheer Long en uw nieuwe boek heb ik ook geiezen." „Waarom ook niet?" zei Paddy Joe. „Dat zal onze vriendschap niet in den weg staan. Twee jaar geleden heb ik een zekeren Rogan Stuart midden achter zien spelen voor Schot land in de match te Landsdowne Road." De ander keek hem met ziin diepliggende oogen rustig aan. ..Ik speel niet langer rugby, mijnheer Long." Hier wachtte hij even en ver volgde: „Twee jaar is een heele tijd!" „Een verdiflveld lange tijd. dikwijls genoeg." stemde Paddv Joe somber in. Alistair Maclan voelde in het gesprek van die twee een verborgen bedoeling, iets. waar ze maar liever vlug overheen Henen, iets on- pleizierigs zonder dat het nu direct iets was om zich over te schamen. ,,'t Is voor de kok en de keuken, ja-ja!" riep hij en klepperde twee blikken borden tegen elkaar. „Kom, laten we gaan eten!" Ze hadden alle drie de practijk van het kam peeren goed onder de knie, dus gingen ze han dig met hun eetgerei om. en maakten geen rommel. De zoete morgenlucht gleed zac.nt langs hun leden. De zon, nog niet tot 'den top van den Slievemoal gerezen, strooide haar jonge schijnsel over hen uit; ver beneden hen rimpelden zich de groene wateren van de baai en tintelden in het morgenlicht, tusschen de met groen bekleede hellingen der heuveluit- loopers. „Jullie bent veteranen op dit gebied," zei Rogan Stuart. terwijl hij vol bewondering de sombere efficiency van het kamp opnam. „Een koekepan en een blikken ketel," zei Paddy Joe, „en het heele wijde Ierland om in rond te stroopen wat wil je-nog meer? Al3 je een heelen rommel gaat meenemen, kun ja evengoed bij moeder de vrouw thuis bljjven..." hier hield hij plotseling op, maar Rogan Stuart deed alsof hij niets van die kleine pauze merkte en converseerde rustig door. „Ik heb erbij geboft, vanmorgen." „Nog meer. dan u wel weet, mijnheer Stuart." zei Alistair langs zijn neus weg.'„Het scheelde niet veel. of u was op een vegetarisch ontbijt afgekomen. Dat kunstje zijn wy eens aan 't uitprobeeren Paddy Joe slikte haastig zijn mondvol in en wierp zijn hoofd achterover op den langen nek. Ha. ha. ha! Vegetarische kunsten, nou, die is goed! Drie dagen geleden heeft hij twee pond schapenbout gegeten in de herberg in Corullish; en geren heeft Mary Whelan, aan het eind van (baai, een heele kip voor hem gebakken. Kijlens naar die beeldige pakken in onze provisast, daar is nog maar één van aangebron, rommel, die met een lepel water en eenip vet erbij een biefstuk in de pan geeft." Nadat ze (beten hadden stopten ze dood op hun gemaeen pijp en de beide kampeer ders ruimdenadat zij Rogan's aanbod om te helpen, gewerd hadden, den vuilen boel op met al het nak, dat een langdurige oefe ning geeft. In ze k.'aar waren was .het kamp zoo nès. dat de meest preciese huis vrouw er ni op aan te merken zou hebben gehad. De morgflichl stroomde door de opge bonden tentp naar binnen en de groote kist, netjes gedrierd in een grondzeil, verborg achter zijn hte klep al het kookgerei. Terwiji (kampeerders binnen in de tent hun toilet -der in orde maakten, bleef Ro gan Stuart zijn met mosbedekte steenknob bel, in bespelend gepeins verzonken, zitten rooken. Hijeld zijn halfgesloten oogen op de glanzende teren van de baai gericht en voelde zichkker op zijn gemak, lui en een beetje slafg. Ja, vanmorgen hód hij ge boft. Dat ren een paar echte kerels. Maclan een Schotet Amerikaansche ondervinding, of mogeliiimgekeerd. En heel Ierland kende Long-Pad«Joe Long. den schrijver in op komst. dioo'n romantisch huwelijk gesloten had met .Tev Carr, de beroemde tooneel- speelster.11 bijdehande kerel, die Paddy Joe. Even een beweging van zijn neusvleugel,' e« I licht trillen der oogleden, hadden verraden, hij het drama van Rogan Stuart's leven nif-i was vergeten. Wonderlijk de meeste roe-J schen waren het allang vergeten. Egocent? sche gedierten waren de menschen toch, 1 zelf in de eerste plaats. Zeker, maar niero behalve dan die ééne ellendige schurk - kon weten, hoe afdoende dat drama zijn vtf woestend werk verricht had zoo afdoend 1 dat het menschelijke wezen, dat Rogan Stuart I nog altyd scheen te zijn feitelijk niet v<sj meer was, dan dan een levend lijk. Lev»! I en toch dood, de banden, die hem nog aan 1^ 1 leven bonden meer dan half ontknoopt toch leefde er binnen in hem een onbuigzaa* iets, dat hem belette, den gemakkelijkgten fff? te kiezen. Nooit zou hrj verlangend meer nflij1 iets uitzien, of honger voelen of J smart. Hij wou zich maar laten drijven, - ven, steeds maar drijven, eerst een po°# I langs de kusten van deze kalme zee-omz^1" gen Iersche kust en later maar weer verdf- J Leegte leegte leegte dat was V heele leven. Alistair en Paddy Joe kwamen de tent en Rogan hief het hoofd op. met een weeffl digen glimlach in de diepliggende oogen. J( jullie knappe, flinke kerels, zoo dood op jef mak alles opnemend, jullie heldere oogen telend van leven en die atmosfeer van tf- denheid met een behagen in je lot... „Maar weer op het pad?" vroeg h|j *1 staande. (Wordt vervolgd-)

Schager Courant | 1938 | | pagina 2