Scherpe critiek van Churchill De Sowjet-Unie Wat schaft de pot? Sir John Simon over de politiek van Chamberlain Dc treinbotsing te Amsterdam Vijf dames gewond bij auto-ongeluk Postvlucbten op Indië |7 conomische barometer te midden van de Europeesche mogendheden Uit het Engelsche Lagerhuis Het debat in het Engelsche Lagerhuis is gisteren voortgezet met een rede van mi nister Sir John Simon, die het Huis met vertrouwen vroeg om de politiek der regee ring, die den oorlog voorkomen had en een blijvende vrede wilde vestigen, goed tc keu ren. Er was geen huichelarij of oogendie- nerij in de hulde, die van alle zijden den premier gebracht, was en de oorzaak van Chambcrlains groote populariteit in Duitsch land was geen andere, dan dat hij den oor log op het laatste oogenhlik had weten te voorkomen. Een van de lessen voor alle re geeringen was wel deze. dat alle volken hun öiepsten afschuw van een oorlog bewezen hadden. Daarop trachtte spreker te bewijzen, dat den Tsjechischen staat geen onrecht in den gewonen zin van het woord was geschied. De stichting van dien staat in 191S was een grove fout geweest, omdat het zelfbeschik kingsrecht der volkeren, waarvoor de geal lieerden gestreden hadden, in de practijk met voeten getreden was. Zooiets moest zich op den duur wreken en het had zich gewro ken en natuurlijk moest de staat, die on rechtmatig aan gebiedsdeelen gekomen was, die er niet in thuis hoorden, daarbij verlie zen lijden. SCHERPE WOORDEN VAN CHURCHILL. Bij de volgende sprekers, die nu aan het woord kwamen, toonde het Huis weinig be langstelling, doch het liep weer vol, toen Winston Churchill het spreekgestoelte he klom om weer eens een van zijn bekende grimmige redevoeringen te houden. Hij begon met de verklaring, dat Engeland een totalen en niet te ver zachten nederlaag had behaald, en dat Frankrijk nog meer had gele den. Het uiterste, dat de minister president voor Tsjecho-Slowakije heeft kunnen bereiken was, dat de Duitsche dictator in plaats van zijn eten van de tafel weg te grissen, zich ermede vergenoegd had, dat 't hem gang voor gang werd opge diend. Niemand was een onbuigza mer strijder voor den vrede geweest dan Chamberlain, doch indien aan Tsjecho Slowakije was medegedeeld dat het geen hulp van de West-Eu- ropeesche mogendheden behoefde te verwachten, zou het in den afgeloo- pen zomer betere voorwaarden heb ben kunnen verkrijgen, dan waar mede het thans genoegen heeft moe ten nemen. De kans is thans groot, dat Tsje- choslowakije door het nazibewind zal worden verzwolgen. „Wij staan hier voor een ramp van de eerste grootte, die Engeland en Frankrijk is overkomen. Wat ik onverdraag lijk vind, is, dat dit land onder de macht en den invloed van het natio- naa'-socialistische Duitschland komt. Iedere positie is stuk voor stuk on dermijnd en prijsgegeven op schoon klinkende en plausibele gronden. Ik voorzie, dat de politiek van onder werping zal leiden tot beperking van de vrijheid van het woord in het par lement, op het spreekgestoelte en in de pers. En clan wil de regeering ons wijs maken, dat er geen alternatief was tusschen toe geven aan Hit Iers meest exorbitante oischen en oorlog. Misschien was er te Munchen dat alternatief niet meer. maar het was er geweest lang voor Munchen. lang voor den roofd van Onstenriik. 't was er geweest toen Hitler het Rijnland zonder zich om de ver dragen te bekommeren eigenmachtig bezette Dat was bet ongenblik geweest waaron een krachtige Engelsche regeering baar tot hier toe en niet verder bad moeten doen bnoren. Toen bad Hitler moeten weten welke de volgende stap der Engelsche regeering zou geweest ziin: in de tegenwoordige omstan digheden was het al te laat geweest te Berchtesgaden waar T-ïiller zich van geen pnkele waarschuwing meer iets behoefde aan te trekken. Het initiatief van den pre mier was in de uiterste ure des gevaars zeer moedig geweest, maar dat nam niet weg. dat het nooit tof een zoodanig stadium van gevaar had mogen komen. Al had Chamberlain dan het onmiddellük uitbreken van den noHng weten te voorkomen, daar om stond de heele regeering niet minder schuldig aan het feit van grove verwaar- loozing van de belangen van het land in de lange daaraan voorgegaane periode. Het zou. zoo vervolgde Churchill. beter gpweest zün. als Baldwin 2^ jaar geleden gepleit had v. mobilisatie van de industrie toen gevraagd werd om een ministerie voor de voorraden. Spr. betoogde dat de iongste mobilisatie van de luchtvaart- en luchtaf- weereenheden tekortkomingen aan bet licht gebracht had. en verklaarde: „Het volk moet weten, dat in de landsverdediging grove nalatigheid en tekort komingen zijn begaan, dat wij zonder oorlog een neder laag hehhen geleden, waarvan wij nog lang de gevolgen zullen ondervindon dat 't ge- heole evenwicht van F.nrona in gevaar is gebracht en dat voorloopig een vreeseliik woord togen de wosterso.hp democratieën is uitgesproken: „Gij gewogen en te licht be vonden." Churchills rede werd door de oppositie luide toegejuicht. Een motie der arbeiderspartij. Door den afgevaardigde Greenwood is een motie ingediend der arbeiderspartij, waarin het behoud van den vrede geprezen wordt maar afkeuring wordt uitgesproken over de vernederende middelen die daartoe ge bruikt waren en waarin voorts een wereld conferentie gcëischt wordt. 0111 den oorlog in de toekomst uit te bannen. Greenwood zeide dat minister Simon's rede een lofzang op Munchen was geweest, maar verder had de minister geen enkel constructief denkbeeld ontwikkeld, hoe de regoering zich die beves tiging van den vrede dan eigenlijk voorstel de. Voor de arbeiderspartij was de toekomst verre van rooskleurig. We hadden een woords van.Hitler maar Hitler heeft al zijn beloften in het verleden met het grootste ge mak gebroken, als hein dat paste Voorts had do premier den wankel staan- den Mussolini te Munchen weer op een nieuw en steviger voetstuk geplaatst en dat was de prijs dien Engeland voor het behoud van vrede betaald had. De arbeiderspartij zou blijven strijden voor vrede door collec tieve veiligheid in het bewustzijn, dat dit de eeenige weg was waarop een blijvende vrede in Europa gevestigd kon worden. Nog geen pact der vier mogendheden In antwoord op de reeds eerder in het debat door Eden gestelde vraag, of de con ferentie van München zou leiden tot een vier-mogendheden-pact, heeft Sir John Si mon gister in het Lagerhuis verklaard: „In dien de vraag is, of wij bereid zijn geza menlijk met Frankrijk. Italië en Duitsch land in vriendschappelijk overleg te treden, over de Europeesche problemen, dan moet ik met den meesten nadruk verklaren, dat wij zulk een overleg geenszins uitsluiten. Het is een der voornaamste doelstellingen van de regeering geweest, te zien of het mogelijk is om, in plaats van tusschen de democratieën en dictaturen een voor hen en ons onoverbrugbare kloof te handhaven, in het belang van den vrede in Europa naast elkaar te leven Doch indien daarentegen de vraag is, of wij dénken over een exclusief viermogendhedenpact met uitslui ting van andere staten, groot of klein, om dit zijn wil aan Europa te doen opleggen, dan zeg ik namens de regeeiring met allen nadruk, dat dit niet de politiek der regeering is en ook nooit geweest is." Hij sprak de hoop uit. dat Rusland bereid zal zijn, zich aan te sluiten bij de garantie voor Tsjechoslowakije, en voegde hieraan toe, dat het niet in de bedoeling ligt, Rus land uit te sluiten van eenige regeling in Europa. Indien de hangende geschillen moe ten worden opgelost, dient dit te geschieden op basis van vrije onderhandeling met alle Europeesche mogendheden. „Het is belangrijk, de medewerking te verkrijgen van de kleinere staten in Europa, die steeds waardevolle bondgenooten voor den vrede zijn geweest." Hoewel Simon toegaf, dat er in de voor gaande stappen van het nationaal-socialis- tische Duitschland of in Mein Kampf niets was dat een vertrouwend optimisme recht vaardigde, achtte hij het evenzeer verkeerd, zich op het wanhopige standpunt te stellen, dat de dingen blijven zooals zij waren. Voor liet eerst had Hitler een concessie gedaan. „Het moet moeilijk zijn voor het hoofd van een totalitairen staat, terug tc gaan pre cies als een auto, die geen versnelling ach teruit heeft." Er was een wereld van verschil tusschen Berlijn, dat voor den wereldoorlog schreeuwde: „Gott strafe England" en het Berlijn dat den naam van den Britschen mi nister-president zegende. Simon geloofde, dat de minister-president een beweging had ontketend, die ontzaglijke gevolgen zou kun nen hebben, „en die, naar wij hopen en bidden, de wereld den vrede zal brengen." Duitsch eenheidsfront in Polen In verband met de a.s. mentsverkiezingen. parle- De twee partijen der Duitsche minderheid in Polen, de Jong-Duit- sche partij, die duidelijk nationaal- socialistisch. en de „Raad der Duit- schers in Polen", die gematigd natio- naal-socialistisch is, hebben besloten een eenheidsfront te vormen voor de parlementsverkiezingen in No vember. Het is voor het eerst, dat beide partijen tot een acroord zijn gekomen. Bij de laat ste verkiezingen, in 1935. was de onafhan kelijke actie van beide groepen oorzaak, dal zii geen zetels in de kamer van afge vaardigden verkregen. Spion terechtgesteld Duitschland verraden. De door bet Duitsche volksgerechtshof we gens landverraad en voorbereiding tot hoog verraad ter dood veroordeelde 27-iariee Wil helm Sommerfeld uit Berlijn is gisteren te rechtgesteld. Hij beeft bijna W* jaar lang te gen belooning voor den buitenlandschen spionnagertienst gewerkt en talrijke tegen de Duitsche weermacht gerichte opdrachten uitgevoerd. Orchideeën voor de Koningin Als uiting van dankbaarheid voor de ingetreden ontspanning. Gisterochtend heeft een deputatie uit de Nedeiiandsche Orchideeën Vereeniging een groote mand orchideeën afgegeven aan het paleis het Loo, bestemd voor H. M. de Koningin. In een begeleidenden brief wordt gezegd, dat de vereeniging. als zoovele andere, be hoeft,e heeft uiting te geven aan haar inni ge dankbaarheid door de ontspanning, wel ke op internationaal gebied is ingetreden. Overtuigd dat van ons volk Hare Majes teit meer dan iemand anders den druk van hoogste verantwoordelijkheid heeft gevoeld, biedt zij deze bloemen aan als bewijs van trouw en aanhankelijkheid. Prins Bernhard gedenkt de Schipperskinderen Gift voor het vakonderwijs. Z.K.H. Prins Bernhard heeft aan den heer T. C. Mellema te Groningen als voorzitter van het naar hem genoemde fonds ten behoeve van het vakonderwijs aan schip perskinderen aan boord van het school- schip „Koningin Wilhelmina" van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart een gift doen toekomen. Leerling-wagenbestuurder tot 73 gulden boete veroordeeld. Gisteren wees het Amsterdamsche gerechts hof arrest in de strafzaak tegen 'n conduc teur van de Nederlandsche Spoorwegen, die op 17 Augustus van het vorig jaar dienst deed als leerling-bestuurder van den elec- trischen trein tusschen Zandvoort en Amster dam. Verdachte had terecht gestaan, omdat het ongeluk, dat bij het binnenrijden van dien trein op het Centraal Station te Am sterdam gebeurde, mede aan zijn schuld te wijten zou zijn. De rechtbank bad hem veroordeeld tot vijftig gulden boete. Het Hof verzwaarde de straf en legde hem 75 gulden boete op, of 30 dagen hechtenis. De Procureur-generaal had twee weken geëischt. Het ongeluk was gebeurd, doordat de leerling-bestuurder de rem in een ver keerden stand had geplaatst, zoodat de Westinghouserem niet pakte, waardoor de leege trein doorschoot en op een eveneens leegen trein liep, die aan de andere zijde van het perron stond. Persoonlijke ongelukken waren bij deze botsing niet gebeurd, doch de materieele schade was aanzienlijk. De wagenbestuur der, onder wiens toezicht verdachte den trein had gereden, werd tot een voorwaar delijke hechtenisstraf van twee maanden veroordeeld.. Hij is van dit vonnis van de rechtbank niet in hooger beroep gekomen. Militaire dienstplicht in Engeland MOTIE INGEDIEND. Viscount Buckmaster heeft een motie in gediend, waarin gezegd wordt, dat „het Engelsche Lagerhuis met het oog op de ge beurtenissen van den laatsten tijd van meening is, dat het aanvaarden van den militairen dienstplicht in zekeren graad in het belang van het land is." Stuur was defect. Gisterochtend om half elf is op den Amsterdamschen Straatweg na bij de buitenplaats Herteveld on der de gemeente Maai'sen een auto ongeluk gebeurd, waarbij vijf dames uit Tilburg min of meer ernstig ge wond werden. Op genoemd tijdstip kwam een huurauto, bestuurd door den heer J. W. Boxtel uit Tilburg met een matige snelheid uit de richting Utrecht. Vlak voor de brug nabij genoemde buitenplaats reed de auto tegen een boom, waarbij de carrosserie vrijwel ge heel in elkaar gedrukt werd. Volgens ver klaring van den chaufeur, die slechts lichte schrammen opliep, is het ongeluk toe te schrijven aan een defect aan het stuur, dat plotseling onwrikbaar vastzat. De auto trok toen naar rechts naar den kant van de Vecht en kwam tegen den boom tot stilstand. De vijf inzittende dames werden allen vrij ernstig gewond. Twee werden de tuin manswoning van de Herteveld binnenge dragen, waar hun de eerste hulp verleend werd. Een van beiden had een pols en een enkel gebroken, terwijl de ander een ga pende hoofdwonde had opgeloopen. De over-, rige drie dames hadden ernstige kneuzin gen aan hoofd en lichaam gekregen. Nader vernemen wij, dat er van de ge wonden vier in het ziekenhuis zijn opgeno men. Hun toestand is redelijk wel. In groote gezinnen naar ver houding minder boier en méér aardappels dan in kleine gezin nen Over de geheele linie bezuiniging op melk en kaas. Uit een rapport van het Centraal Bureau voor de Statistiek, over de wijze waarop de Nederlandsche huisvrouw haar geld be steedt, publiceert het orgaan van de F.N.Z. enkele interessante gegevens. Volgens deze gegevens neemt zoowel in groote als kleine gezinnen met een inkomen van f 1400.tot f 1S00 per jaar, op het punt van de voeding de rubriek brood en banket de grootste plaats in; dan volgen vleesch, melk, room, yoghurt, enz. De groote gezinnen verbruiken in verhouding ongeveer tweemaal zoo veel plantaardige vetten als de klei ne gezinnen, terwijl de laatste on geveer tweemaal zooveel boter en dierlijke vetten consumeeren als de groote gezinnen. Hoe meer varkens, hoe dunner de spoeling Wat het gebruik van aardappelen en groenten betreft, zien wij, dat in kleine gezinnen, w.o. ook die met inkomen tot f3000.— begrepen zijn, plus minus tweemaal zooveel groenten als aardappelen verbruikt wordt; de groote gezinnen eten meer aardappelen dan groenten Merkwaardige feiten komen in dezen staat overigens aan het licht. Waar het b.v. een natuurlijk verschijnsel zou zijn, dat bij toe neming der gezinssterkte ook de hoeveelhe den voedingsmiddelen en dus het daaraan bpstcde bedrag grooter wordt daar wijzen, aldus het orgaan van de F.N.Z., integendeel ?«trok ».n JUuk.Mit t, (heenreis) |IodhP- 5 Oct. [Ran*. 5 Oct. ft™"reis) lBaRdad 5 0ct' l^thene 5 Oct. !h "re*? lNapels 6 0ct- lAthene 5 <H (terugreis) lMedan 5 0ct- |Rang. 5 Oct. verschillende posten op een dalen van he' verbruik bij toename van het gezin. Zoo' b.v. groenten en in nog sterker mate vrucbJ ten. Ook de onderdeelen eieren en viscj vertoonen een teruggang. Geen melk meer bij het brood ,J Dat de post melk enz. voor het groote J zin slechts 10.48 aanwijst tegenover de 9.79 die het gezin van 2 personen daar-, aan uitgeeft, valt zeker te betreuren: reeds bij het gezin van 4 a 5 personen treedt een daling in, die waarschijnlijk is toe te schrij. ven aan het vervallen van de bij de boter ham gedronken melk, den drank, die juist in de gezinnen van 2—3 en van 3—4 eenlie, den de gezinnen dus „met kleine kinde ren" gebruikelijk is. Wij twijfelen echter, of het bezuinigen melk (ook karnemelk) voor de ouderen w valt goed te praten, voedingsstoffen die fe melk ons op zoo'n voordeclige en eenvo; dige wijze verschaft, komen in het dagrani- soen al licht in het gedrang .wanneer het melkgebruik in het gezin het lage kwantum bereikt dat de staat aangeeft. Zoo al niet als drank bij de broodmaaltijden aanvaard, dan zal toch de melk in de spijsbereiding op- genomen (in den vorm van pap b.v.) een belangrijk hulpmiddel zijn voor hét op peil houden van de gezondheid voor oud en jong. Sterk spreekt ook de neiging tot zooee- I naamd bezuinigen in de post kaas. We krijgen den indruk, dat in dit opzicht dwr l velen nog de verouderde opvatting wordt gehuldigd, als zou kaas op de boterham luxe zijn en best gemist kunnen worden Het tegendeel is waar: er is moeilijk e» levensmiddel aan te wijzen, dat voor la® prijs zulk een rijkdom aan belangria voedingsstoffen meebrengt. Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag.t/m ZitiH 12 t m 19 t/m 26 Stjc 17 Sept. 24 Sept. cm 10* Effectenmarkt 853 Aandeelenkoersen 88.3 87.4 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 107.1 103.4 125.1 Groothandel 69.3 70.2 72.0 Groothandelsprijzen Omzet termijnmarkt 83.6 Amsterdam 107.2 65.7 Kleinhandel 97.2 92.7 95.3 Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam 66.3 114.3 120.4 Bevrachtingen wilde 115.4 105.4 binnenvaart 102.3 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 114.2 106.6 96.5 Aanbiedingen van 85.2 werknemers 98.3 96.4 Plaatsingen 111.3 104.7 93.0 Hoedanigheid en gevechtskracht van het Roode Leger OOK VOOR DE SOVJET-DIC TATUUR ZOU EEN OORLOG EEN ZEER BEDENKELIJKE ONDERNEMING ZIJN EN MOS KOU SCHIJNT DIT ZEER GOED TE BESEFFEN. De vroegere bekende medewerker van de Neue Freie Presse, Nikolaus Basseches, pu bliceert in het Hongaarsche blad, de „Pester Lloyd", een artikel over de positie der Sow- iet-Unie te midden van de Europeesche mo gendheden. waaraan het ,Hsbl." het een en ander ontleent betreffende de kracht van het Roode Leger. Basseches stelt daarbij o.m. de vraag of het dictaroriale Sow,ietregiem zich über haupt een oorlog kan permitteeren. Hij komt echter tot de conclusie dat de te ver doorgevoerde organisatie van het Russische economische appa raat, zijn moeilijke hanteerbaarheid, de sterke oppositioneele krachten die vooral in het oudere deel der bevol king leven, dat alles duidt er op, dat ook voor de Sovjetdictatuur 'n oor log een zeer bedenkelijke onderne ming is. Daar komt nog bij, dat de propaganda voor het binnenland de laatste tien jaar steeds weer hamert op het prestige van den dictatuur. Als een strijdend Russisch leger alle geestelijke en materieele krachten van de heele bevolking noodig heeft,, dan lijkt het onwaarschijnlijk, dat het regime een der gelijke krachtproef zou kunnen doorstaan. Reeds in het geval dat de vijand in staat zou zijn den oorlog op Rus sisch gebied over te brengen, zou het vooze geheel weieens kunnen uiteen harsten. Dit schijnt men te Moskou zeer wel te beseffen. Daarom heeft men gedurende tien volle jaren het Roode Leger dan ook opgevoed voor een zuivere vcrdedigings-oorlog. Bij 't onderwijs der soldaten komt dc kwestie van een terugtocht op Russisch gebied nimmer ter sprake. lederen rooden soldaat wordt de overtuiging ingestampt dat er alleen sprake kan zijn van een oorlogvoering op vijandelijk gebied. Juist daardoor kan bet Roode Leger een zoo bijzonder gevaarlijke factor worden. Immers gedurende twee de cennia is het goede sol datenmateriaal, dat Rusland nu eenmaal oplevert, om zoo te zeggen dag en nacht gedrild met slechts deze ééne idéé voor oogen. Een idéé, die psychologisch zeer goed gekozen is, immers zij is een combinatie van idealisme en ei genbelang. Tedere roode soldaat voelt zich tenslotte een soort messias. Hij is heilig overtuigd van zijn roenine bet .wereldnrole- tariant" van bét „Kapitalisme" te bevrijden. Het is voor hem een volkomen vaststaand feit, dat. als er bij hem thuis in het dom. waar hij vandaan komt, of in de fabriek nogh epaalde verschijnselen zijn, die hen* onaangenaam aandoen, als er waar dan ook tekortkomingen blijken, daaraan alleen de kapitalistische buitenwereld schuld kan hebben. Voor hem hehen de tallooze pro cessen, die hij ieder beschaafd en denkend mensch slechts twijfel verwekken, dit al les overtuigend bewezen. En hij is zeker, dat, wanneer het hem en zijn bajonet mocht gelukken de wereldre volutie over de aarde te verbreiden, hij dan na ziin terugkeer het paradijs zou vinden dat de bolsjewisten hem sinds twintig jaar hebben beloofd. F.n tenslotte wordt er in zijn gesprokken, met den politieken commis saris ook rekening gehouden met zijn per soonlijk egoisme. Hij weet immers, dat hij uit Warschau voor zijn liefje een paar schoe nen, uit Weenen een aardig jurkje en uit alle andere steden evenzeer begeerde ge schenken naar huis zal kunnen sturen. Men moest daarbij niet uit het oog ver liezen, dat de heele Russische jeugd (in elk geval tot de menschen van 35) in een toe stand van machtige nieuwsgierigheid wordt gehouden. Nieuwsgierigheid naar vreemde landen, naar weten. Deze nieuwsgierigheid drijft de jonge menschen naar de stratos feer en bewerkt dat honderdduizenden zich voor een Poolexpeditie aanmelden, zij is de oorzaak, dat heele treinen vol jonge meisjes naar Kamtsjatka gaan, zij brengt hen naar de oerwouden van Siberië en de grenzen van Afghanistan. Deze nieuwsgie righeid eindelijk is een machtige factor in den drang naar buiten van het Roode Le ger. iV 8 Het lijkt buiten kijf aldus gaat Basseches verder, dat de machthebbers te Moskou zich zeer wel bewust zijn van bet risico van een Russische interventie in Europa. Eveneens, dat zij ook het gevaar kennen van het oproepen der oudere lichtingen. Ondanks alle uiterlijke veranderingen in de Sowiet Unie moet men echter toch nooit uit het oog verliezen dat Sowjet Rusland nog lang niet heeft afgezien van haar uit eindelijk idpaal: de wereldrevolutie. Welis waar zou Rusland ongetwijfeld elk aange gaan verdrag nakomen, alleen al uit over wegingen v. Binnpnlandscbe politieken aard maar deze verplichtingen kan men makke- liik genoeg vervullen door vliegtuigen, tech nisch materiaal en andere goederen tc leveren. De Russische menschenmassa's ech ter zal het Roode Leger ongetwijfeld bewa ren voor den laatsten grooten slag. Voor een slag. die zoowel de eigen bondgenooten als den vijand zal gelden. Ieder, die gedurende lane-en tiid de politie ke ontwikkeling in de Sowjet-Unie heeft gadegeslagen, moet tot dc conclusie komen, dat bet Roode Leger eerst dan al zijn krach ten zal inzetten, wanneer de Sowjets in Europa, of althans in een of meer der grno te staten, de mogelijkheid van een revolutie aanwezig achten. Dan eerst, zal het Roode Leger oprukken, niet als bondgenoot van dezen of genen maar uitsluitend als bom' genoot, van de wereldrevolutie!

Schager Courant | 1938 | | pagina 2