RADIO Wij lazen voor U 1^tRV£^lyEGtN J EDGAR RICE. BURROUGHS No. 1. Oesha, de wind naar hem toe had gedreven, schap van een blanke bwana. Hij wil Tarzan te stralen. „Tarzan zal komen," riep hij uit. Tarzan, de koning van het Afrikaanse oer- De aapman zag met verwondering een ogen- spoedig spreken in Loango." Onmiddellijk ant- Hij wist, dat deze oproep een teken was voor woud, zat rustig op de brede rug van Tantor, blik later Ogabi het oerwoud uitkomen. „Wat woordde Tarzan: „Neen!" Doch Ogabi drong spannende avonturen, de olifant, toen zijn scherp reukorgaan de doe jjj hier in plaats van in je eigen land te aan: „Bwana Lavac vraagt U bij hem te lucht opving van een Gomangani, welke zijn?" vroeg Tarzan. „Ogabi heeft een bood- komen." Het gezicht van den aapman begon MUSSERT AAN ZIJN GROOTEN HEER Mussert sprak in de Apollo-hal op een „wederbijeenkomst." Welk een scherpen en volkomen onpartijdigen kijk onze Nazi leider heeft op de verdiensten van Hitier voor den wereldvrede, zegt de Maasbode, blijkt wel het best uit het telegram, dat hij naast telegrammen aan andere lei dende staatslieden zond aan den Führer. Het luidt als volgt: „Duizenden Nederland- sche Nationaal-Socialisten, in vergadering bijeen te Amsterdam en te Rotterdam, zijn zeer verheugd, dat Uwe Excellentie de be vrijding van drie en een half millioen Uwer volksgcnooten tot stand hebt gebracht en zijn dankbaar, dat Gij ook dit rechtsherstel hebt kunnen verwezenlijken, zonder dat die krachten hun doel konden bereiken, die het grove onrecht aan de Sudetenduitschers ge durende twintig jaren aangedaan, in stand wilden houden door het ontketenen van een Europccschen oorlog. GELD DAT NIET VERSPILD IS Was het toch maar mogelijk, verzucht Majoor de Bie in de Nieuwe Rotterdamsche Courant, de ouders te overtuigen, dat voor hetzelfde geld, dat voor duur speelgoed als drie-wieier, glijder, kinderfiets wordt uitge geven, hun kinderen kunnen worden ge stuurd naar cursussen voor gymnastiek on der alleszins bevoegde leeraren, die zelf loopen te zoeken om hun verworven kennis tot ontplooiing te brengen. De ouders zou den dan zien, dat hun kinderen gedurende de geheele week al verlangen naar de gymnastiekles. Majoor de Bie acht het van het grootste belang, dat onze kinderen een goed, stevig en gezond lichaam krijgen, want, zegt hij verder, de volksgezondheid zal als gevolg daarvan met sprongen vooruit gaan en de weermacht krijgt de beschikking over krach tige, vlotte jonge mannen, terwijl de be schikbare oefentijd geheel kan worden be steed aan hun militaire opleiding om hen te vormen tot goede soldaten. Zoodoende wordt beschikt over een krachtige weer macht, ter verdediging van ons vaderland met zijn Oranjehuis. „HET VOLK" ACTIEF, STRIJDVAARDIG. Het Volk komt tot de conclusie dat de luchtbescherming in Nederland niet gereed was, toen de nood aan den man was, en vindt het een ietwat beschamend verschijn sel, dat nog in het uur van het gevaar moest worden getwist over do vraag, of het rijk dan wel de gemeenten de benoodig- de gelden zou verstrekken. Het blad acht de tijd voor gemoedelijke beschouwingen voorbij, en zegt: Wij hebben vernomen, wat in landen als Engeland en Frankrijk voor de luchtbescher ming kon geschieden, dank zij een goede voorbereiding. De Nederlandsche regeering heeft ervoor te zorgen, dat wij, althans op dit gebied, in de toekomst wél gereed zijn. Uit de Pers van beden SPANNENDE DAGEN VOOR ROOD ROTTERDAM, In het roode Rotterdam is een burgemees tersvacature. Rotterdam is rood, zegt Het Volk, omdat met twintig raadszetels de so ciaal-democratie alleen sterker is dan anti- revolutionnairen, katholieken, christelijk- historischen, liberalen en vrijzinnig-demo craten te zamen. Het dagelijksch bestuur der gemeente ligt in handen van vier sociaal democratische wethouders. Als er één ge meente in het land is, waar men van een overwegende positie der sociaal-democratie mag spreken, dan is het deze tweede stad des lands. Als in een gemeente, waar twintig van de vijf en veertig raadszetels bezet zijn door anti-revolutionnairen, een burgemeestersva cature ontstaat, dan behoeft men alleen maar nieuwsgierig te zijn naar de vraag welke anti-revolutionnair de opengevallen plaats zal bezetten. Er is een ongelooflijk gerucht, vervolgt het blad, dat men overweegt een vrijzin nig-democraat, mr. P. J. Oud, Red.) te be noemen. Deze oplossing zou ongetwijfeld de zon derlinge verdienste hebben, dat zij in een raad zonder vrijzinnig-democraten aan de ze partij althans één plaats in de raadszaal zou verzekeren maar daarmee ware toch de grove onrechtvaardigheid jegens de so ciaal-democratie niet goedgemaakt, besluit Het Volk. In de Rotterdamsche burgemcestersvaca- ture dient te worden voorzien door de. be noeming van een sociaal-democraat en slechts een zoodanige benoeming besluit Het Volk zal kunnen voorkomen, dat de grootstegroep der Rotterdamsche bevol king en met haar heel de sociaal-democratie in Nederland zich grievend voelt miskend. ALS HITLER OM SUMATRA VRAAGT Het Nationale Dagblad is er zeker van, dat Hitier geen zooals het dit noemt dwaze dingen zal vragen, als bijv. een deel van onze koloniën. Men heeft kunnen le zen, dat een Engelsch parlementslid Chani- berlain vroeg, wat deze zou doen, als Hitlcr eens om Sumatra vroeg „Kijk", zegt het N. D„ ,dat is de humane, democratische, mcnschlievcndc en oprechte methode: „wat zou als". Als Mussolini eens om de maan vroeg, wat dan? Als Baladicr eens Venus wilde verove ren? Of als Chamberlain zijn zinnen op Cas siopeia had gezet? Ja, wat dan? Noch Hitlcr, noch Daladier of een van de anderen zullen deze dwaze dingen vragen. Maar dat was ook de bedoeling van onze rechtschapen vrager niet. Die bedoelde maar één ding: „Sla dood de nazi's". En dat was zijn bijdrage tot de vredesge- dachte, die nu Europa eindelijk ook buiten Duitschland schijnt te gaan bezielen, aldus het N. Dagbl. HET GROOTE GEZIN EEN REDELIJK BESTAANI De Maasbode (Kath.) maakt een verge lijking tusschen het jaar 1898 en het jaar 1938. In 1898 werden er in Rotterdam, hoewel de bevolking de helft minder was, nog meer kinderen geboren dan in 1938. Aan de hand van grafieken toont het blad een oorzakelijk verband aan tusschen gezinsbeperking, daling van het geboorte cijfer en de werkloosheid. Het blad maakt zich hierover zeer ongerust en wijst er anderzijds op, dat wie nagaat, welke levens middelen zooal door indirecte belastingen, crisisheffingen en accijnzen worden getrof fen, tot de conclusie moet komen, dat aan het groote gezin in dezen tijd dergelijke belasting-politiek het leven vrijwel onmo gelijk wordt gemaakt. Een sluitend budget, hetwelk noodzake lijk is, zal nooit mogen gaan ten koste van de toekomst van ons volk, besluit de Msb. Dit inzicht zal eerst algemeen moeten door dringen, vooraleer ook in de groote stad het groote gezin een redelijk bestaan zal zijn verzekerd. Nasleep van den bom aanslag te Rotterdam Hel proces tegen Bora Verdachte weer niet verschenen. Gisterochtend zou in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof behandeld wor dende strafzaak togen Jarislaw Baranowskv, die wegens het gebruik van een valschen reispas door den Rotterdamschen politie rechter tot 2 maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren was Baranowsky een vriend en partij genoot van den bij den bom-aanslag op den Coolsingel te Rotterdam om het leven gekomen Oekraïner Eugen Ivonovalec en in verband met deze zaak is Baranowsky langen tijd door de politie vastgehouden. Hij gaf toen op Ladislaw Bora te heeten, welken naam ook zijn pas vermeld de. Op 20 Juli zou deze zaak verhandeld wor den, doch er werd uitstel verleend tot gis teren Verdachte is evenwel weer niet ver schenen. De deurwaarder deelde mede, dat de verdediger gaarne enkele mededeelingen wilde doen, doch dit kon niet worden toe gestaan, daar de verdachte niet aanwezig was. Er werd verstek verleend en de advocaat generaal, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte het verweer voerde, dat zijn reispas echt was, doch dat deze op een anderen naam, dan de zijne stond. Spr. vopd het daarom van belang de echtheid van den pas te onderzoeken en verzocht de zaak terug te wijzen naar den rechtercommissa ris opdat een deskundigen-onderzoek zou kunnen plaats hebben. Het gerechtshof zal hierover op 19 October beslissen. Dienstmaagd met geld er van door En met een jongeman.. Op het bureau Pieter Aertszstraat te Am sterdam werd dezer dagen aangifte gedaan door een dame, wonende in de Jekerstraat, van het feit, dat haar dienstmeisje vijftig gulden had ontvreemd. Het 20-jarige meisje, dat in dagdienst was, kwam Dinsdagochtend op den norma len tijd op haar dienst. Zij heeft in den loop van den dag kans gezien twee bil jetten van 2p gulden weg te nemen ën keerde 's avonds niet in de ouderlijke wo ning terug. De diefstal was spoedig ont dekt, doch van de tladeres was geen spoor. Vermoedelijk heeft zij, in gezelschap van een jongeman, die wel eens bij haar ouders aan huis kwam, de plaat gepoetst. Britsebe tarwe voor Duifschland Groote voorraden worden aan gevoerd. De laatste twee weken is te Triest, ruim 12.000 ton graan uit Australië en Canada in Duitsche schepen aangekomen, en per trein naar Duitschland doorgevoerd. Men verwacht, dat de komende maanden nieu we groote voorraden graan men spreekt van 40.000 ton via Triest naar Duitsch land zullen worden vervoerd. De Deutsche Australische Dampfschiff Gesellschaft, ge vestigd te Hamburg, heeft besloten, haar schepen op de reis van Hamburg naar Australië, geregeld in Triest te doen aan leggen. Sedert het bezoek van Mussolini aan Triest, is men doende de havenwer ken uit te breiden. Het moet uit zijn! zegt president Roosevelt en dringt aan op rust in de arbeiderswereld. President Roosevelt heeft een beroep ge daan op de werknemers een einde te ma ken aan de splitsing in de vakorganisatie, welke reeds drie jaren duurt. Eenigc uren later heeft William Green, voorzitter van 'de American Federation of Labor, verklaard, dat het bondsbestuur een definitief voorstel tot beëindiging van den strijd met de C.I.O., de organisatie van John Lcwis, gunstig zou ontvangen. PROGRAMMA VRIJDAG 7 OCTOBER 1938. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. Algemeen programma, verzorgd door dt NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.30—9.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Vioolvoordracht met pianobeg..— 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 „Quintolia" en gramofoonmuziek. 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.20 Rotterdamsch pianokwartet en solist. (Ct 3.55 Berichten). (3-554.00 Pauze). 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage, eventueel gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-orkest, solisten en declamatie 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 NCRV-orkest. 10.45 Sportpraatje. II.00 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n, 415,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.» AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VA Al 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.16 Ber.). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12,00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.) 12.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste. I.15 De Palladians. 2.00 Causerie: „De tuin in October". 2.30 Zang met pianobegeleiding. 3.00 Ensemble Bartho Decker. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda en soliste. 5.50 Causerie „Oome Jan van Zuthpen 75 jaar!" 6.00 „The Ramblers". 6.30 Orgelspel. 7.00 Causerie „Opvoeding tot democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie: „De kerk nu aan het werk". 8.00 Pianovoordracht. 8.30 Causerie „Onze vrienden in Amerika". 9.00 Fragmenten uit „Grafin Maritza", ope- rette. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Dam-nieuws. 10.40 Avondwijding. II.00 Pianovoordracht. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON MAURICE WALSH 5. Maar nu trok de jonge vrouw Rogan's aan dacht weer tot zich. en dat met klem. Ook zij was knap, hoewel allesbehalve onverschillig en slungelig de duivel zelf keek uit haar vlammende oogen. Eén stijf uitgestrekte arm wees naar de tent daar beneden. „Kom eens met uw vergunning voor den dag of haal die tent daar oogenblikkelyk weg!" O, verdraaid nog aan toe! Dat werd toch al te mal die film ging te ver. Het was maar beter, tot de nuchtere werkelijkheid te keeren. „Weest u toch verstandig," maande hij haar kalm aan, „ik weet heelemaal niet, wat voor recht u hebt, die tent hier te verbieden!" „Kijkt u dan maar eens goed!" zei ze kortaf. Zij vroeg met geen blik om hulp by haar metgezel. Van het begin af aan had ze gedaan of hjj niet bestond: zij was de baas over het land, zy gaf de bevelen: hij was eenvoudig lucht. Meteen was ze bij de tent en bukte zich naar de scheerlynen voor dat Rogan een bewe ging had kunnen maken. Maar ze had het tweede touw nog niet van de haring, voor een vaste hand haar bij den schouder gegrepen had, waardoor ze zich overeind getrokken voelde. Een ademtocht lang speet het Rogan, dat ze geen jongen was; zooals ze daar over de scheerlijnen gebogen stond, was de gelegen heid haast te mooi geweest om te verzuimen maar je kunt een dame toch niet dwars door een tentzeil laten vliegen; daarenboven was de tent niet eens van hem. Ze probeerde zich los te rukken, maar Rogan hield haar in zijn stevige mannen- greep. Haar hoed viel af. Oogenblikkelijk wrong ze zich, lenig als een kat om en gaf hem een stevigen tik in het gezicht met haar gehandschoende linkerhand. „Zeg eris!" zei Rogan en hij had in den terugzwaai meteen haar hand te pakken. „Jou leelijkerd!" blafte ze alleronredelykst en met de vlugheid van een jongen wierp ze zich op hem. Maar ze was in den greep van een man. die in meer dan één schermutseling op de been was gebleven en zij slaagde er niet in hem beentje te lichten. Hij klemde vast ie armen om haar heen en keek haar recht in haar vlammende blauwe oogen; met een half oor luisterde hij, of de man op het paard niet op hem af kwam sukkelen. Hij verlangde niets beters dan dat die knul ook eens een oogenblikje beneden kwam. Maar van boven kwam geen kik. Daar stond nu Rogar Stuart met een frisch jong meisje in zyn armen maar Jon gens. dat was to*,h al te mal! Waar liep dat op uit? Op niets! Wat moest hy nu doen? Haar zoo vasthouden, tot ze gekalmeerd was? Drommels toch! Plotseling keek hij haar glimlachend in de oogen. ..Jou arm schaap!" fluisterde hij, liet haar los. liet haar rechts omkeert zwaaien en duwde haar zachtjes naar de tent toe. „Vooruit dan maar met de geit!" Hij keerde haar den rug toe. was met een paar stappen weer boven bij zijn beschaduwd plekje achter het rotsblok, en liet zich daar in de hei zakken. Hij hief zijn oogen op naar den luien ridder -te-paard, die onverholen grinnikte. „Jy bent geen knip voor den neus waard," zei Rogan heftig, want dat was zijn over tuiging op dat oogenblik. Maar de ruiter ging niet op de uitdaging in. Hy bleef vriendelijk grinniken. Hij grinnikte gewoonlijk vriendelyk. „Die goal is je door den neus geboord, broer," lysde ïy. „Je bent een juweel van een scheidsrechter!" „Niks te vertellen! ik ben alleen haar man maar!" „Jou onfortuinlijk ongeluk!" zei Rogan Stuart. Wat lager dan hy, stond de jonge vrouw een oogenbl'k naar de tentharings te kijken. Haar eerste wilde drift was door Rogan's woorden gekalmeerd, hoe, dat wist ze eigen lijk niet, maar nu bruiste er een tweede golf van toorn door haar heen. Weg vlogen de scheerlynen, de tentpaal begon te zwaaien en en kwam geheel scheef te staan en het in elkaar gezakte doek hobbelde over de bedden heen. Zy slapte achter dien scheeven knobbel vandaan, bukte zich met één vlugge bewe ging naar haar hoed en keek naar boven, de helling op, waar Rogan lag. „Die tent moet daar weg zyn, als ik weer hier langs kom," gebood ze beslist. „Wat een leelijke opschepster!" lachte Ro gan haai zachtjes uit. Zij bleef voor hem staan, de beenen stevig, wijduit op den grond geplant; en hij bleef haar glimlachend liggen aankijken. Die roode halsdoek kleurde prachtig bij hao.r bruine wangen, de zon had haar werk welwillend gedaan, en de wilde verwardheid van haar zwarte haar flatteerde haar. Maar wat man keerde haar in vredesnaam, dat ze zóó razend geworden was. Er was bepaald iets niet in den haak met haar, haar leven was bezig te dérailleeren het gaf haar niet datgene, waar op ze gehoopt had indien het leven dan al wat te geven heeft. Zij van haar kant stond Rogan nieuwsgie rig op te nemen. Er was afkeuring in haar blik, maar ook belangstelling. Zijn oogen, zoo diepliggend onder het gewelfde voorhoofd, ke ken zoo rustig, zoo kalm verstandig, ver draagzaam op een afstand, alsof zy en haar booze luim hem koud lieten. Zijn armen wa ren om haar heen geweest en ze wist, hoe weinig haar kracht had vermocht tegen de stalen hardheid van zijn spieren; toen had hij haar zoo maar weer losgelaten, gedreven door medelijden en hij had verder gedaan alsof zij niet bestond. Zy was in de stemming, zoo dikwyls komt na een driftbui, waarin een mensch maar al te goed begrijpt, hoe n- ^lottig het is. om zich te laten gaan, en eigenlijk was het haar gewoonte niet, om zich te laten gaan... Maar dat kon die man niet weten. Maar die man wist dat wèl. Hoe goed kende hij die inwendige, knagende woede, die soms ineens niet meer te beteugelen is, maar losbarst boven het eerste het beste ongeluks ding, dat iemand in den weg komt. Als in een boek las hij de beteekenis af van haar gevoelig geteekenden mond, van de schaduw, die over haar oogen schoof. En meteen stond hij rechtop voor haar, zijn hoed in de hand. „Het spijt mij heel erg. schoone brunette," zei hij, ,,'t was heelemaal alleen mijn schuld." Haar lippen trilden, maar zij keerde zich zoo vlug om, dat hij dat niet meer kon zien. Zy stapte naar haar paard, slingerde de teu gels over den naar beneden hangenden kop, greep de zadelpunt vast, en zwaaide zich met één lenige beweging in het zadel; het vol gend oogenblik was het paard weer weg met zijn ouden, wonderlijken gang, half stap, half telgang. Nog nimmer werd ter wereld een man zoo volkomen genegeerd als de jonge ruiter, die zich als „alleen maar haar man" voorgesteld had, Rogan keek eens naar hemzooals hij daar op zijn dooie gemak in het zadel hing, rook uitblazend door zijn neus, alsof er niets aan de hand was en om de één of andere onnaspeurlijke reden voelde hy iets van weer zin bij zich opkomen. Maar de ruiter bleef stilletjes doorgrinnl- I ken, gooide zyn ééne been over de zadelpunt en dreef met een onmerkbare beweging van zijn knie zijn paard aan. „Je moest maar li* ver verdwijnen, vrind," riep hij achterom met een gebaar naar de tent. „Jou moet ik niet," mompelde Rogan, ter wijl hij met één voet in de hei rondwoelde. En toen drong het tot hem door, dat hij vijf mi nuten lang een levend wezen geweest was, vervuld met woede, minachting, vechtlust, zooals hij ze niet gekend had sinds hij in den afgrond beland was, zooals hij nooit gedacht had ze ooit weer te kennen; en he£ was een vrouw, die dat alles bij hem had opgewekt. „De duivel zal de heele rommel halen!" vloekte Rogan Stuart, terwijl hy zijn aan dacht aan de gevallen tent ging schenken. „Complete idioot!" schold hy zichzelf. „Weet je, wat je gedaan hebt? Twee fat soenlijke lui in de nesten gebracht." En wat nu gedaan? Hij wreef zich eens over zijn hoofd, keek uit over den groenen vrede van de baai, beschouwde aandachtig de rotsige ribben van den Slievemoal. De eenige raad, die dat tafreel hem gaf, was een kortston dige verleiding. Hij moest maken, dat hij weg kwam, zoolang dat nog ging! Wat was een voudiger dan de tent weer op zetten,, de pl' te poetsen en den volgende storm t* la neer komen, waar hij wou? Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1938 | | pagina 6