Groote meerderheid voor Chamberlain DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het Lagerhuis schenkt hem zijn vertrouwen Opstand en terreur in het Heilige Land .Duitschland krijgt Zuid-West Afrika" Winterprijs van de boter Zware windhoos boven Mierloo Gooische tram trekt heistelling neer Laan. Schagen, Tel. VRIJDAG 7 OCTOBER 1938. 83e Jaargang. No. 10694. H.v. Uitg.-Mif. „THoHo«<4t Noorderkwartier" iYCoiirtmt joden alle rechten, maar geen joodsche staat. brit- sche controle. - regeerings- maatregelen missen elk effect. De minister van buitenlandsche za ken van Irak Tauiik al Suwaid, die als gast der Britsche regeering te Londen vertroeft, heeft een plan bij I zich, hetwelk mogelijk de Palestijn- emf zijn, ttenl jan ider, ker<> op □cht te aris >orl- sche kwestie uit de wereld kan hel pen. r Volgens het plan zullen de Joden elk recht l trijgen, dat hun als Palestijncn kan worden I- verieend, doch er zal geen joodsche staat Kunnen komen. Het denkbeeld is een staat onder Britsche controle, zooals Irak. Het plan Taufik Suwaidi beoogt een be gin te zijn van samenwerking tusschen Jo- den en Arabieren en het einde van het po- i litieke zionisme. Voorts verluidt, dat het plan inhoudt, dat het aantal Joodsche. inwoners niet grooter zal mogen zijn dan nu. De Britsche regee- ring zal de verleende rechten garandeeren. t Alle wettige Britsche rechten zullen be- Bchermd worden, Echtor is reeds nu te constateeren, dat de Joden er bitter weinig voor voelen, „hun" land af te staan, al thans het bestuur van het Joodsche agentschap van Palestina verklaart op ondubbelzinnige wijze, dat het Joodsche volk iedere oplossing ver werpt, die het tot den status van een minderheid in Palestina veroordeelt. Betoogd wordt, dat het recht der Jo den, in hun historisch land weder een nationaal tehuis te bouwen, door Engeland, de Vereenigde Staten en de geheele beschaafde wereld plech tig is erkend. TERRORISME. Intusschen is na twee en een half jaar van voortdurende strubbelingep de toestand in Palestina zoo, dat van een formeelen op stand kan worden gesproken. De macht en het prestige der ter roristen stijgen voortdurend. Het Ci viele bestuur ligt geheel lamgesla gen buiten de Joodsche kolonies en de enkele groote steden. In Samaria en in groote stukken van Galilea is er militaire controle voor in de plaats gekomen, in de rest van het land en vooral in deelen van de Zuidelij ke districten en van de streek om Jeruzalem heeft de terroristen-,,regee ring" de macht in handen. Regeeringsmaatregelen maken geen indruk meer. I De strenge maatregelen, waartoe de regee ring zich gedwongen zag, hebben tot nu toe nagelalen indruk op de Arabieren te ma ken, aldus het Hsb. Te Jenin, waar de assistent-districtscom- missaris werd gedood en in steden waar nomnlen aanvajjen ujt hinderlagen den "hen dooden hebben gekost zijn vele hui zen ongeblazen, waardoor duizenden dakloos 1 cl|,n geworden. Boeten zijn een meer men- scneJnko vorm van straf. Maar welk succes 1 n.iaa,rep:elen ook mogen hebben tot het I «!i.7'd,J'ukk?n va" Plaatselijke onlusten, het 1 in! 'e niet gedaan door het aantal dak- I h™ C"' zich bii de benden aansluiten en f vniif- *'00.,e verbittering van de geheele be- l J^. an den anderen kant hoort men l klachten van d% bcvolkig tegen de Arovre ^rechtshoven, waar honderden r de i ü-n ^erecht hebben gestaan. Hoewel 00 ,ra^ wegens het dragen van wapen® 1S- hebben de eenvoud en de billijk- Y.an de gerechtshoven, die blijkt uit pr.ii v'11 sbraken bij onvoldoende bewijs of I J, ,oef'e verdediging, de Arabieren doen i gevoelen dat zij rechtvaardig zijn, al zijn ze dan ook meedoogenloos. I Pm,0 - 10l5stPn nemen den naam „moeja- log" a'ln: ,,str'idor in (,en Heiligen Oor- 1 ri»?^°n wnnd°r dat de PAlestijnse.be regee- j g, machteloos door veTti'aging in het isamenstellen van een politiecorps, verzwakt oor de onbetrouwbaarheid i.,r Arabische Ho frile!j>k nict in staat Joodsche po'l.i- t® gebruiken om de orde onder de Ara- Het Parlement wordt verdaagd Londen. - Het Engelsche La gerhuis heeft de motie van ver trouwen in het beleid der regee ring aangenomen met 366 tegen 144 stemmen. AMENDEMENT DER OPPO SITIE VERWORPEN. Het amendement der oppositie op de door de regeering inge diende motie van vertrouwen werd verworpen met 369 tegen 150 stemmen. MOTIE TOT VERDAGING PARLEMENT AANGENO- MEN. De motie der regeering tot ver daging van het Lagerhuis tot 1 November is aangenomen met 313 tegen 150 stemmen. Voordal dc motie van vertrouwen in stem ming werd gebracht, heeft Chamberlain nog liet woord gevoerd ter verdediging van zijn beleid. Hij begon met te verklaren, dat men hem o.m. beschuldigd heeft van lafheid, week hartigheid en domheid. bieren te houden, met te weinig Britsche politie en troepen, zich er op toelegt de hoofdverbindingswegen open te houden en de steden te verdedigen. De verdediging van de Joodsche streken wordt meer en meer aan de Joden zelf overgelaten, die in Me afgeloopcn weken 1200 vrijwilligers bijeen hebben gebracht om de wa kers. die zij vroeger hadden, te ver vangen. Vragen in het Lagerhuis. In antwoord op een vraag betreffende Palestina heeft Macdonald verklaard dat het gisteren in Palestina tot nieuwe botsin gen tusschcn de regeermgsstrijdkrachtcn en Arabische benden is gekomen, waarbij de rebellen weer zware verliezen hebben geleden. Gdurende het weekeinde zullen besprekingen gevoerd worden met den hoo- gen commissaris voor Palestina, die gister avond te Londen is aangekomen. Men zegt het reeds openlijk. Zuid-Afrika ongerust. De regeling van het Sudetcnduitsche vraagstuk heeft 't vraagstuk der voormalige Duitsche koloniën weer op den voorgrond geplaatst en Pirow, dc Zuid-Afrikaansche minister van landsverdediging, zal waar schijnlijk bij zijn aanstaand bezoek aan En geland deze zaak met de Britsche ministers bespreken, alvorens zich naar Duitschland te begeven. De correspondent van Reuter te Windhoek seint, dat dc regeling van het. Sudetenvraap- stuk het. vertrouwen in dé toekomst van de voorstanders der unie in Zuid-West-Afrika heeft geschokt. De blanke bevolking van Zuid-West-Afri- ka telt 31.000 zielen, waaronder 21.000 Zuid- Afrikanen. 6000 Duitschers. die automatisch tot Britsche onderdaan zijn genaturaliseerd cn 3000 ongenaturaliseerde Duitschers. De laatstcn verklaren thans openlijk, dat Duitschland Zuid-West Afrika zal krijgen. De unie-groep aldaar wijst op de herhaalde veridaring van de regcering der unie, dat de toekomst, van Zuid-West-A frikn. verbon den is met de unie van Zuid-Afrika. doch het pochen der Duitschers heeft geleid tol den wensch, die thans overal in het land wordt gehoord, dat haar leiders zullen trachten, de banden met de Unie nauwer aan te halen. Actie ook in Dar-es-Salaam. De verklaringen, die Hitier tijdens dc conferentie te Munchen zou hebben afge- Men heeft voorts beweerd, aldus spreker, dat ik het land op den rand van een oor log heb gebracht. Ik ben van meening, dat zij, die deze beschuldigingen hebben geuit, te snel vergeten zijn wat in de afgeloopen week is geschied. Niemand heeft doorge maakt, wat ik heb doorgemaakt. Eiken dag weer liep ik rond met dc gedachte alleen de verantwoordelijkheid voor het lot van mil- lioenen landgenootcn te moeten dragen. Wanneer ik terugblik op de gebeurtenissen, dan ben ik er van overtuigd, dat ik een oor log heb afgewend. Chamberlain verklaarde verder, dat hij liever geen algemeene verkiezingen zou hou den om politieke munt uit de gevoelens van het land te slaan en de meeningsverschillen op de spits te drijven. De eenige rechtvaardiging voor verkiezin gen zou zijn, dat een nieuw punt ter sprake zou zijn gekomen, of wanneer spreker het vertrouwen van hen, die hem steunen, zou hebben verloren. Dit is evenwel niet ge schied. Bovendien is het mogelijk, dat er in de komende maanden een groote krachtsin spanning van het land zal worden gecisclit en 'indien dit het geval mocht zijn, is het het beste zoo weinig mogelijk onderlinge ge schillen te hebben. De verklaring Hitier—Chamber lain. Ten aanzien van de beschuldiging van Noel Baker, dat de overeenkomst tusschcn Hitier en Chamberlain door Hitier was op gesteld, om Engeland er toe te brengen zijn verplichtingen prijs te geven, zeide Cham berlain: „Ik weet niet, of Noel Baker mij duistere bedoelingen in de schoenen wil schuiven, doch ik moet hem zeggen, dat het document niet is opgesteld door Hitier, doch door den nederigen persoon, welke op het oogenblik dit huis toespreekt." Vervolgens zeide Chamberlain, dat hij niet geloofde, dat een, oorlog niet te voorko men zou zijn. Na het einde van rede bleef de mi nister president eenige oogenblikken op het spreekgestoelte staan en vervolgens ging hij naar zijn plaats wuivend en glimlachend, onder toejuichingen van de regeeringspar- tijen. Vervolgens hadden de verschillende stem mingen plaats, waarvan we de uitslagen hierboven reeds meedeelden. legd met betrekking tot de Duitsche kolonia le verlangens hebben te Dar-es-Salaam in alle kringen ernstige ongerustheid veroor zaakt. De beweging voor het voeren van een actie tegen overdracht, der kolonie is gereorganiseerd. Een centraal comité, waar in Europeanen en Indiërs zitting hebben, heeft besloten verzekeringen van den Brit schen minister van koloniën te vragen. München behandelde geen koloniale kwesties Een verklaring van Bonnet. Behalve hetgeen in het officiecle commu niqué vermeld staat, heeft de Fransche mi nister Georgc Bonnet in de Kamercommis sie voor buitenlandsche zaken te kennen gegeven, dat de Italiaansche regcering haar toestemming had gegeven voor de benoe ming van een. Fransch ambassadeur in Ita lië. De benoeming van den ambassadeur zou geschieden in den eerstvolgenden mi nisterraad, lieden of, hetgeen waarschijn lijker is, Dinsdag a.s. Voorts heeft Bonnet verduidelijkt, dat op geen enkel oogenblik de koloniale kwestie te Muenchen genoemd is. Melk in Duitschland duurder Ook daar zijn verordeningen om ze te ontduiken. De melkprijs is met gemiddelde 2 pf. per liter verhoogd. Men 'voldoet hiermede aan de herhaalde eischcn der veehouders, die dezen zomer, om de verordening betreffende de vaste prijzen te ontduiken, hun melk voor de vervaardiging van room gebruikten, teneinde betere verkoopswaarden te krijgen Frankrijk weer normaal: STAKINGEN! Arbeiders bezetten een fabriek. De arbeiders in de Salmsonfabriekon te Parijs, hebben een staking met gekruiste ar men afgekondigd in verband met het aan een hunner afgevaardigden verleende .ont slag. Gisteravond bezetten 800 arbeiders de fabriek, die 2000 werklieden in dienst heeft. Een krachtige afcleeling Gardes Mobiles, die met vrachtauto's naar de fabriek was ver voerd, drong tegen 7 uur de binnenplaats der fabriek binnen en deed het gebouw ont ruimen. Er werd geen tegenstand gebo den. SPECULATIES OP DEN TOESLAG ZULLEN WORDEN TEGENGE GAAN. De minister van Economische Za ken heeft besloten, den boterprijs voor het binnenland voor het tijd vak van 1 October 193S tot 1 Arjril 1939 te bepalen op een gemiddeld bedrag van f 1.45 per kg. groothan- delsprijs. Zooals bekend is, kan als binnenlandsche groothandelsprijs voor boter worden aangenomen de som van het bedrag der commissie noteering voor Nederlandsche boter (Leeuwardernoteering) en het be drag van de heffing en toeslag. Teneinde speculaties op het bedrag van de heffing en toeslag te voorkomen, ligt het in de bedoeling mi, een gemiddelden prijs van f 1.45 per kg. boter aanhoudende in het bedrag der heffing zoo weinig mo gelijk wijziging te brengen. Tengevolge hiervan zal de werkelijke prijs in de meeste gevallen hetzij naar boven hetzij naar beneden van genoemd bedrag van f 1.45 per kg. voor den groothandel afwijken. Het Hsb. herinnert er aan, dat de offici- eele binnenlandsche boterprijs, welke door de regeering gehanteerd wordt door middel van een export-toeslag, tegenwoordig auto matisch den prijs van alle industrie-melk bepaalt. De tot boter verwerkte melk wordt uitsluitend gesteund door dezen met be hulp van wekalijks fluctueerende export toeslagen verzekerden binnenlandschen bo terprijs, terwijl dc melkvettoeslag aan de overige industrie-melk (kaas, condens en poeder) wekelijks op en neer gaat met den boter-export-tocslag. Sedert het invoeren van deze nieuwe re geling (17 November 1937) heeft de regee ring tevens het van nature bestaande prijs verschil tusschen winter en zomer her steld. De groote grief der veehouders was echter, dat de hoogere winter prijs vorig jaar pas inging half No vember en dat de lagere zomerprijs reeds weer intrad half Maart. Thans echter worden zomer en win ter beide op zes maanden gesteld door de regeering. De mededeeling, dat ter vermijding van speculatie de wekelijksche heffing zoo wei nig mogelijk zal fluctueeren, zal door de veehouders met gemengde gevoelens worden ontvangen, immers wleke groote fluctuaties geven de boternoteeringen in sommige maanden soms te zien! Het hangt er dus maar van af, wat de regeering in de prac- tijk zal verstaan onder „zoo weinig moge lijk wijziging." Luchtverdediging van Nederland Gen.-majoor Best 1 November officieel in functie. Naar het Hsb. meldt, zal weldra bij K.B. het commando luchtverdediging per 1 No vember worden ingesteld. Naar men weet, zal generaal-majoor Best hierbij de leiding verkrijgen. Dit nummer bevat 8 pagina's Radio in de Moskee Geen stem meer vanaf de torentransen Te Singapore moderniseert de Is lam op merkwaardige wijze. Ging voorheen zooals eeuwen gebruike lijk vijfmaal daags de uitroeper der biduren de trappen der minaret op om vanaf de torentransen per soonlijk de geloovigcn tot het ge bed op te roepen, thans blijft hij beneden, gaat naar de microphoon en doet den oproep per radio; een luidspreker bovenop de minaret draagt het geluid wijd weg. De Mohammedanen te Singapore waren eerst buitengewoon verbaasd over dezen inbreuk op de oude ze de; maar het lawaai van het ver keer was te voren zoo luid. dat niemand den oproep tot bet gebed verstaan kon. thans echter hoort men den oproep weer. öxtmmm Om het wereldkampioenschap RaichenbackKeiler 4l. De vierde partij tusschen Raichenbacli en Keiler, gisteren te Middcnbeemster om het wereldkampioenschap dammen ge speeld, is na 56 zetten in remise geëindigd. De stand is thans 44. DE BILT SEINT: Verwachting: Aanvankelijk ma tige Westelijke, later krim pende en weer toenemende wind, half tot zwaar be wolkt, afnemend buiig, later weer toenemende bewol king, met toenemende regen zachter overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Hooimijt en een stal uit elkaar geslagen. Vijf boomen ontworteld. Kanaries ontvluchtten verwoeste volière. Gistermiddag omstreeks half een is een gedeelte van Mierlo door een he vige windhoos geteisterd. Over een afstand van eenige kilometers liet zij haar spoor na en overal waar zij passeerde, richtte zij ernstige schade aan. Bij den landbouwer Smits in het gehucht Brand, waar de wervelstorm zich ontwikkel de, werden nagenoeg alle dakpannen weg geslagen. Een oude stal werd uit elkaar ge rukt, terwij 1 een mijt gcdorscht koren over grooten afstand werd verspreid. Nog grooter was de vernieling bij den heer Jansen aan den Provincialen Weg naar Eindhoven, waar niet alleen een deel der dakpannen het moest ontgelden, doch ook een stalmuur, evenals een betonnen schut ting bezweek. De hoos zette haar vernielenden tocht voort naar de buurtschap Goor. Hier werden, van verschillende woningen eveneens de pan nen van het dak gerukt, korenmijten wer den uit elkaar geslagen en fruitboomen wer den vernield. Bij den arbeider Van Kilsdonk verwoestte de storm een volière. De zich daarin bevindende kanaries kre gen hierdoor de vrijheid. Ook de wasch ging vliegen. De wasch vloog van de drooglijn, en werd heinde en ver verspreid. In het gemeentebosch werden circa vijf tig boomen ontworteld. Verderop verminderde de kracht van de bui, die in de richting Brouwhuis aftrok. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Met tui in aanraking geko men - Opzichter der gemeente waterleiding gewond. In de kom van Diemcn is gisteren laat in den middag met donderend lawaai een 18 meter hooge heistelling omlaag geko men, doordat do Gooischc tram tegen een der over den weg gespannen draden reed. Bi' dit ongeval werd ook een lantaarn paal geveld, welke den 58-jarigen opzioh- tèr der gemeente-waterleiding, Joritzaar uit Amsterdam, trof. Deze moest met een zwa re hersenschudding en enkele verwondin gen in een ziekenhuis worden opgenomen. De heistelling, toobohoorende aan een aannemer uit AmsterdamOost. stond aan den westkant van de Keulsche Vaart op de Prins Hendrikkade, nabij de electrische ophaalbrug. Van den top liep een tui om laag over de vaart en den Muiderstraatweg naar een boom, nabij garage - Oostenriik. Bij het verplaatsen van de stelling moest deze draad gevierd worden. Juist toen de draad slap kwam te hangen, passeerde de Gooische tram, die de tui een tiental meters meenam en de stelling over haar zwaartepunt trok, waardoor deze neerstortte. De tui werd door de tram strak gereden en duwde daarbij een lantaarnpaal om. Het gevaar ontkomen. De vijf zware heipalen vielen dwars over de vaart. Wonder boven wonder werd nie mand getroffen. Op de plaats, waar de tóp- einden met een hevigen slag neerkwamen, hadden kort te voren nog tien arbeiders graafwerk verricht. Rijks- en gemeentepolitie hebben van het ongeval procesverbaal opgemaakt.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1