Slowaken naar zelfbestuur 815000 Tsjechen zouden bij het Duitsche Rijt komen Tweeliagsfaat zooals vroeger tusschen Oostenrijk en Hongarije Een gift van 10 millioeo pond voor Tsjccho Slowakije? Het wilde busverkeer op den Afsluitdijk Man vermoordt zijn vrouw en zoon Snelle vlucht de „Gier' van Postvluchtcn op Indië Dierenleed Laag de mannen, hoog de vrouw' TSIECHO SLOWAKIJE Nieuwe eischen van Duitschland gaan te ver Zelfbestuur in een federatieven staat. Praag. De Slowaken hebben thans een beslissing genomen in de vraag, welk statuut zij wenschen. Zij heb ben zich uitgesproken voor autono mie in een federatieven staat. Het bestuur der Slowaaksche volks partij had gisterochtend te Zilina (Slowakije) vergaderd en 't Woens dag tusschen de vertegenwoordigers dezer partij en die der Nationale Slo waaksche partij en de Tsjechoslo- waaksche boerenpartij gesloten over eenkomst goedgekeurd. Besloten werd een Slowaaksch front te vormen voor de zoo snel mogelij ke verwezenlijking van een Slo waaksche autonomie, welke tenslot te van Tsjecho Slowakije een dua- listischen staat zou maken, zooals het oude OostenrijkHongarije was. Deze staat zou gemeenschappelijk hebben een president der republiek en ministers van huitenlandsche zaken, landsverdediging en financiën en misschien van justitie. De Slowaaksche regeering welker betrek kingen met de regeering te Praag later be paald zouden worden, zal zoo spoedig mo gelijk worden gevormd. Een manifest te verwachten. De opstellers der overeenkomst wijzen nadrukkelijk iedere huitenlandsche inmen ging bij de regeling der Tsjechoslowaaksche betrekkingen van de hand. Zilina is versierd met de Slowaaksche en Tsjechische kleuren. De eischen tot zelfbestuur van de Slowaken. Praag. Na beëindiging der confe rentie te Zilina is gisteravond een wets ontwerp gepubliceerd, dat de positie der Slowaken in den federatieven staat Tsje- chaslowakije vastlegt. Hef bepaalt o.a.. dat de uitvoerende en regeeringsmneht in Slo wakije berust hij de Slowaaksche regee ring, bestaande uit vijf ministers, die allen tegelijkertijd lid zijn van de centrale regee ring te Praag. In een proclamatie die aan het wetsont werp voorafgaat, wordt gezegd: Wij aan vaarden rlp constitutioneele wet inzake de Slowaaksche autonomie, die de Slowaak sche autonomisten in Juni hebben opge steld en nemen op ons, deze voor 28 Octo- ber te doen aannemen. Wii vragen, dat de uitvoerende en de regeeringsmacht in Slo wakije onmiddellijk in hgnden worden ge steld van de Slowaaksche regeering. Ongerust In Tsjechische kringen, over de territoriale eischen ie Ber lijn. De Duitsche eischen naan te ver, zegt Praag. In goed-ingelichte Tsjechische politieke krincren heerscht eenige ongerustheid over de nieuwe territoriale eischen, die door Berlijn ten opzichte van Tsjecho-Slowakije gesteld worden en die verre uitgaan boven de eischen, die te Münehen cesteld waren. Deze waren nl. gebaseerd on het beginsel van de scheiding der Duitsche en Tsiecho- Slowaaksche bevolkingsgroepen. De nieuwe eischen van Duitschland zijn er op gericht, een zoo eroot mogelijk gebied met rijke steden, industriecentra en belangrijke ver keersmiddelen aan Duitschland toe fp voe gen. De eischen der Duitsche deskundigen beoogen de overeenkomst van vrimrhnw in gevaar fo brengen door het Tsiecho-Rlo- waaksche volk dezelfde rechten on een vriie beschikking tp weiperpn, welke hii ten gun ste van de Sudetenduits«her« oneisoheu." Ook de persdienst van het nermanpnte Tsjechoslowaaksche hureau hij den volken- hond publiceert een communiqué, waarin ge reed wordt dat de Duitsche gedelegeerden "n deskundigen op de conferentie te Berliin territoriale eischen tegenover Tsjecho-Slo- wakije hebben geformuleerd die huiten het zuiver volkenkundig kader gaan en uitslui tend gebaseerd zijn op het- verlangen voor Duitschland een 7.00 eroot mogelijk gebied met welvarende slpden centra van nijver heid en belangrijke verkeersmiddelen 'te annexeeren. De grenzen vastgesteld. Berlijn. Van Duitsche offici euze zijde wordt medegedeeld dat de op grond van de overeenkomst van Munchen ingestelde internatio nale commissie gister de door de sub-commissie voor militaire aange- Londen. De politieke correspon dent van de ,Daily Herald" meldt, dat het „voorschot" van Groot-Brit- tannië aan Tsjecho Slowakije, ten bedrage van 10 millioen pond, waar van de minister-president Maandag in het Lagerhuis melding heeft ge maakt. waarschijnlijk een gift. zal zijn, waarvoor geen voorwaarden zijn gesteld. De Tsjechische regeering had om een leening van 30 millioen pond verzocht, om bij te dragen tot het oeconomisch herstel. Er worden nu onderhandelingen gevoerd met de regeeringen van Frankrijk en ande re landen om het verschil te ver strekken. De Britsche regeering aldus het blad hoopt, dat ook de overige 20 millioen pond als een gift zullen worden overhandigd. legenheden uitgewerkte definitieve lijnen van het vóór 10 October door de Duitsche troepen te bezetten ge bied in Tsjechoslowakije heeft be vestigd. Benesj heeft Praag verlaten Dr. Benesj, de afgetreden president van Tsjechoslowakije heeft gister afscheid geno men van de leden van de presidentieele huishouding en is daarna naar zijn land goed te Seizimovausti, ongeveer S0 k.m. ten zuiden van Praag, vertrokken. Vergezeld van zijn echtgenoote heeft dr. Benesj gister een bezoek gebracht aan het graf van wijlen president Masarijk te Lanv. Hij legde een krans op het graf en ver toefde hier langen tijd. Italië en de mogelijkheid eener nieuwe huitenlandsche politiek ten opzichte van Tsjecho-Slowa- kije. Rome. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft In de Praagsche pers merkt men de eerste symptomen op van een nieuwe internatio nale orienteering der Tsjechische politiek. Het Fransch-Tsjechische bondgenootschap en zelfs het Fransch-Russische bondgenoot schap schijnen thans omvergeworpen. De algemeene politieke gezichtseinder in de Donauwereld heeft een anderen vorm aangenomen, het is dus volkomen begrijpe lijk, dat Praag nieuwe orienteeringen zoekt op de grondslagen van vriendschap zelfs met de mogendheden, waarmede het in te genstelling gestaan heeft in het verleden. Deze nieuwe houding zal vergemakkelijkt kunnen worden door de wijziging, die plaats gevonden heeft in de leiding van het Tsjechische ministerie van huitenlandsche zaken. Aan den anderen kant is bekend, dat Italië een politiek van vriendschap zal kunnen volgen jegens het Bohemen van morgen, wanneer de binnenlandsche natio- naliteitenkwesties in Tsjecho-Slowakije zul len zijn opgelost, niet alleen ten aanzien van de Sudeten en Polen, maar ook ten op zichte van de Hongaren. De Rijkscontrole hier scherper dan elders in ons land? f 8000.aan proceskosten. Onlangs heeft het Tweede Kamerlid, de heer Posthuma, aan den minister van Ju stitie gevraagd, of er een einde komt aan de herhaalde processen-verbaal, waaraan de au tobusondernemingen, welke de verbinding van Holland met Friesland tot stand bren gen, blootstaan. Volgens adressant heeft het scherpe toe zicht slechts plaats op don Afsluitdijk en worden andere wilde autobusdiensten in ons land vrijwel ongemoeid gelaten. In verband hiermede, geeft de N. R. Ct een uitvoerig relaas van het rijtje proces sen-verbaal, dat met name de Fr.Holland- sche Rcisvereeniging „Samenwerking", wel ke tweemaal per week een busdienst over den Afsluitdijk onderhoudt, achter den rug heeft. Genoemde vereenïging heeft in to taal acht duizend gulden aan proces kosten uitgegeven en is, aldus het blad. tot dusver met onbeschreven zondenregistcr uit de diverse recht zalen te voorschijn gekomen; nog nimmer weet "zij, waar zij aan toe is. Het laat zich gemakkelijk ver staan, dat er in deze kringen een zeker misnoegen bestaat ten opzichte van rechtsinstanties, die herhaalde lijk inbeslagnemingen verrichten en nooit veroordeelden. „Samenwerking" was in korten tijd popu lair geworden. Onder haar zeven duizend le den telde zij verscheidene Friesche burge meesters, griffiers, commandanten van de Rijksvcldwacht; niet minder dan zes hon derd politieagenten van Rotterdam en Den Haag 7.ijn lid geweest. Thans telt de ver- ocniging nog ongeveer duizend leden. Met een zekere spanning ziet men in de kringen dezer leden uit naar het antwoord dat de minister zal geven op de vragen van het Kamerlid Posthuma. En slaat daarna de hand aan zichzelf. Vreeselijk familiedrama te Bor- kel en Schaft. In den vorigen nacht heeft'zich te Borkel en Schaft, gemeente Val- kenswaard, een familiedrama afge speeld, waarbij drie personen het leven lieten. Om vier uur kwamen twee kinderen van den landbouwer Govers hevig ontdaan hij hun huurman Verdonk, wien zij mededeel den, dat er bij hen thuis geschoten was. Verdonk ging onmiddellijk met de kinderen Tot zijn ontzetting vond hij zijn buurman dood in de keuken op den drempel van de buitendeur. Govers had een schotwond in het voor hoofd. In de aangrenzende slaap kamer ontdekte hij het lijk van de 48-jarige vrouw, terwijl de zes tienjarige zoon Nico met ernstige verwondingen in zijn slaapkamer, welke aan die van de ouders grenst werd gevonden. Men waarschuwde onmiddellijk dokter Ho.ving van Papendrecht uit Bergeyck, die kort hierop ter plaatse was. Hij kon bij den man en vrouw slechts den dood con- stateeren. De jongen verkeerde in stervenden De mededeeling van den permanenten Tsjecho-Slowaaksclien persdienst bij den Volkenbond te Berlijn, waarvan in boven staande berichten over Tsjecho-Slowakije sprake is, geeft de volgende uitgebreide bij zonderheden: De regeering van Tsjechoslowakije heeft in den afgeloopen nacht een buitengewone zit ting gehouden om de beslissingen der am bassadeurs-conferentie te Berlijn, welke be last is met de grensafbakening der gebieden, welke voor 10 October door de Duitsche troe pen zullen worden bezet, te bestudeeren. De afbakening dezer grenzen, welke niet te Munchen werd aangegeven, raakt op ver scheidene punten de oeconomische en ver- keersbelangen van liet nationale grondgebied van Tsjechoslowakije. De regeering was ver plicht den toestand opnieuw zeer nauwkeu rig te bestudeeren. Tsjechoslowaaksche des kundigen der internationale commissie 1e Berlijn, die gisteren te Praag waren geko men om er verslap uit te brengen aan de regeering van Tsjechoslowakije. zijn van daag weer naar Oerlijn vertrokken 0111 er le legitieme rechten van de Tsjechoslowaak sche natie te verdedigen. Tot nu toe over de onderhandelingen ont vangen berichten wekken in goed-ingelichte politieke kringen te Praag eenige ongerust heid. Het FranschBritsche voorstel, zoome de de z.g. overeenkomst van Munchen, wa ren gebasseerd op het beginsel van de schei ding der Duitsche en Tsjechoslowaaksche ethnische groepen, teneinde het beginsel van het vrije beschikkingsrecht der volken toe te passen. Hetgeen van de werkzaamheden der internationale commissie is uitgelekt, verdient evenwel onder de aandacht te wor den gebracht der openbare meening in de Westelijke landen. De gedelgeerden en deskundigen van Duitschland hebben opnieuw territoriale eischen gesteld ten op zichte van Tsjechoslowakije, welke uitgaan boven het zuiver ethnische kader en zich uitsluitend baseeren op den wensch bij Duitschland een zoo groot mogelijk gebied met rijke steden en industriecentra en belang rijke verkeersmiddelen te voegen. Die steden en centra zijn van eth- nisch strndpunt bezien, volkomen Tsjechoslowaaksch of zij hebben een zeer belangrijke Tsjechoslowaaksche meerderheid. De Tsjechische bevol king, welke bijgevolg bij het Rijk zou komen, zou 815.000 menschen tellen. Bovendien eischen de vertegenwoordigers van het Rijk volksstemming in bepaalde districten, waar de Duitsche bevolking slechts van 0,2 tot 0,5 bedraagt. In deze stre ken wonen 1.116.000 Tsjechen en slechts 111.000 Duitschers. Om hun these te laten gelden. léggen de vertegenwoordigers van Duitschland statische gegevens van voor den oorlog voor, die door het Oosten rij ksch- Hongaarsche regiem ziin opgesteld en waarin men geen rekening hield met de moedertaal van ieder burger, doch slechts met de taal, waarvan de bevolking zich volgens de Oostenrijksche wet. in het ver keer met de overheid moest bedienen. I11 dien tijd henhen deze autoriteiten. Duitschers, in de statistieken zekere distric ten met een Tsjechische bevolking opgege ven ais districten met een Duitsch-sprekend* bevolking. Deze onrechtvaardige stand van zaken werd op 28 October 1018 gewijzigd en de inheemsche bevolking dezer streken, welke zich vrijelijk kon uitspreken 'gaf opnieuw blijk van haar zuiver Tsjechisch karakter. De eischen der Duitsche deskundigen be oogen de overeenkomst van Munchen in sre- vaar te brengen door het Tsjechoslowaak sche volk dezelfde rechten op een vrije be schikking te weigeren, welke zij ten gunste van de Sudetenduitschers opeischen." toestand. De pastoor van Borkel en Schaft, die eveneens gewaarschuwd was, heeft hem geestelijke hulp verleend. Het gezin stond goed bekend. Over de aanleiding tot dit drama tast men volkomen in het duister. Het gezin Go vers, bestaande uit man, vrouw en zes kin deren, stond in Borkel en Schaft zeer goed aangeschreven. Men vermoedt, dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering heeft gehandeld. Het schijnt, dat hij eerst zijn vrouw heeft vermoord. Zij werd gevon den met een gapende wonde in liet voor hoofd, welke haar met een hamer of bijl is toegebracht De zoon is door revolverscho ten gewond. Uit een revolver van het kali ber 320 zijn zes schoten op hem gelost, waarvan er twee geketst zijn. De man is hierop naar de keuken gegaan en heeft met dit wapen een einde aan zijn leven ge maakt. Het onderzoek is in vollen gang. Naar wij nader vernemen is ook Nico Govers aan de bekomen kwetsuren overle den. De schipbreuk aan de Friesche kust „Hoop op Behoud,, bleef behou den. Omtrent de twee tjalken, die Dinsdag middag tijdens den hevigen storm nabij de Zwarte Haan aan den grond zijn geloo- pon, vernemen wij, dat een der beide sche pen, de „IIoop op Behoud", na in den vo rigen nacht door den schipper en diens knecht te zijn gerepareerd, op de reede van Ameland is binnengebracht. Het andere vaartuig is gezonken. Men zal heden trachten het schip te lossen en het daarna te lichten. Modelbommen in de hoofdstad Als reclame voor de luchtbescher- mingstentoonstelling. In het sinds jaren ongebruikt staande Tes- ielschade-ziekenhuis, nabij het Leidsche Bosch je te Amsterdam wordt 1 Nov. a.s. de grootste luchtbeschermingstentoonstelling geopend, welke ooit in ons land werd ge houden, de „Lubeta" Voor de „Lubeta" wordt op grootscheepsche wijze reclame gemaakt. Zoo vernemen wij, dat het gemeentebe stuur, bij wijze van hooge uitzondering, toe stemming gaf op -vier van de belangrijkste verkeerspunten in de binnenstad een groot model bom, ter hoogte van meer dan vier meter te plaatsen. Op de expositie zal men 0.111. de uitwer king van moderne luchtstrijdkrachten kun nen zien, alsook hoe men zich daartegen op de meest doeltreffende wijze kan bescher men. naar In 40 uur van Karachi Batavia. 's Nachts doorgevlogen om ver loren tijd in teh alen. In aansluiting op hetg een reeds Aneta meldde, lezen wij in het Nieuws van 29 September j.1. nog het volgende: Tjililitan baadde Woensdagavond in een zee van licht. Schijnwerpers wierpen hun stralenbundels over het landingsterrein. Roode en groene bakenlichten teekenden de plaats af, waar „De Gier" zou moeten lan den. Iedereen en alles was klaar om het Holland- toestel, dat met niotorpech eenige dagen te Karachi had moeten blijven, een behouden landing te verzekeren. Omp recies 8 uur kwam bet toestel met zijn roode en groene zijlichten in zicht, cirkelde eenige malen boven het terrein om haar positie voor een vlotte landing te be palen en na een keurige landimr taxiede de „Gier' even later over hot veld. En hiermee bad deze „kist de prestatie geleverd, den afstand KarachiBatavia in iets minder dan 40 uur te volbrengen,. De eerste die uit de machine stapte en door den heer Versteeg hartelijk Ecluktre- wenscht werd was de gezagvoerder von Weyerother, die onmiddellijk bereid was ons het een en ander omtrent deze wel zeer bijzondere vlucht mee te doelen. Bandoeng dicht. „Dinsdagochtend 5 uur vertroken we van Karachie ën des avonds om ongeveer 11 u. waren we in Rangoon. Wc hadden tot Ran- goon 10 passagiers aan boord, zoodat het. in Rangoon met alle formaliteiten nogal wat tijd in beslag- nam en we daardoor Woens dagochtend om 2 uur pas konden vertrek ken. En nu zijn we dan hier. Wij zouden graag doorgaan naar Bandoeng, maar ik kreeg zoo juist bericht dat Bandoeng niet open is. Op onze vraag hoe de tocht verloonen Was, antwoordde de gezagvoerder ons: prachtig! Overal werden we met den mees ten spoed geholpen, formaliteiten werden met behoorlijke snelheid verricht en de gronddienst werkte voortreffelijk. De pech begon eigenlijk al in Boe dapest, waar we verleden week Don derdag waren en waar we vanwege een kleine stoornis eerst op Vrijdag nacht weg konden. We hebben toen op het stuk AlexandrieBasra Karachi ook maar 's nachts door gevlogen, met het gevolg, dat we 't tijdverlies van Boedapest weer in gehaald hadden. Maar ongetwijfeld het mooiste stuk was dit laatste en nogmaals, het spijt ons', dat we niet door kunnen naar Bandoeng. Zooals steward F.ggenhuis ons mededeel de, waren de passagiers vol lof over de pres taties van dezen K.L.M.-er, en men was zeer dankbaar dat ook 's nachts was doorgevlo gen, waardoor de verloren tijd grootendeels was ingehaald. Tertrek Tan Sis) K.6 0ct. Seis) lAthene 6 0cl- S Keneeocu (terugreis) lRanK' 6 0ct Buizerd iBand. 6 Oct. \terugreis) Wielewaal L.d 6 0ct (heenreis) Aankonurt W jSingap. 6 Oct, A'dam 6 Oct, [Basra 6 Oct, [jodhp. 6 Oct, [Medan 6 Oct. j Napels 6 Oct. Het coupeeren van een paardeJ staart is dierenmishandeling, Is het coupeeren van paardenstaarten alJ dierenmishandeling te beschouwen? Meji deze vraag hield zich de Rotterdamsche rechtbank bezig. Een handelaar tc Ridden kerk had twee eenjarige paarden de staar, ten gecoupeerd en de wonden met gloeiend ijzer dichtgeschroeid. Verdachte had nitn. mer gemerkt, dat de beesten pijn hadden.., Hij had het gedaan omda't het oog ook waf wil hebben en de paarden dan meer |L brengen. Middeleeuw noemde de getuige-die'renarts de behande ling. Hij achtte het zeer wenschelijk, dab deze wreede gewoonte zoo spoedig niogelijk] verdwijnt. Er ligt in ons land ook een v, gereed, welke, naar verwacht mag word® spoedig in werking zal treden en dan e-ji eind aan dit misbruik zal maken. Getuiz; vond het een dwaasheid, te willen beweraj dat de dieren bij deze operatie gëen pb lijden. Zelfs al verdooft men de plaats d?| operatie, dan zal, wanneer dit uitgewei is, toch nog pijn optreden. Het is fout de wet leeken toestaat een operatie te vi richten op gezonde dieren, mits deze hat delingen niet pijnlijk zijn. Hierdoor k< 1 het dikwijls, dat mcii de staart op de ver keerde plaats amputeert, zoodat de werve breekt en er een verzweren naar buiten op treedt, waardoor het dier aan de hevigst; pijnen wordt blootgesteld. De officier van justitie eischte, nadat nog verschillende getuigen-deskundigen op hit onmenschelijke van de behandeling hadden gewezen tien gulden boete subs. 10 dagra hechtenis. „Een huurkoop,-overeenkomst, dooi „den man zonder medewerking de: „vrouw tot stand gebracht, ii „steeds ongeldig, wanneer het za< ,ken betreft, die in 't huisgezin ge- „bruikt worden. EEN DROEF VERHAAL VAN MEESTE! EN ZIJN ORGEL! D emacht van de mannen is aan 't slin ken! Die der huisvrouw stijgt! Wel is indtl praktijk de verhouding van man en vrouw' die van overste tot adjudant, waarbij de man meestal de overste niet is, maar in I de rechtszaal kon Adam zich nog steeds beroepen op artikel 1G1 van bet Burgerlijk Wetboek, waarbij bepaald is, dat de vrouw haren man gehoorzaamheid is verschuldirf en op het niet minder vleiende artikel 15, dat de man tot hoofd der (v)echtvereni ging proclameert. Inderdaad, de juridische positie' van d;s man in het huwelijk is een der laatste In werken, waartegen diens tanende macht zich staande houdt... Voortij? Als men een vonnis van de Middelburg- i sche kantonrechter leest, reeds bevestigd l door de rechtbank, zou men het zoo den- I ken! Dat betrof, aldus de Msb., een geval van huurkoop door een onderwijzer. Mees- 1 ter had met toestemming van zijn vrouw', die volgens de Iluurkoopwet 1936 voor za ken, welke „kennelijk de behoeften der huis houding betreffen", schriftelijk haar toe- slemming moet geven cn bad gegeven, oei: huisorgel van f 200 in huurkoop gekocht, f Het orgel voldeed niet. meester ruilde het 1 voor een van f 500, maar... zijn vrouw had zich nadrukkelijk tegen deze nieuwe trans- actie verklaard. Meester, natuurlijk ijverig geholpen door de orgelleveranciers, dreef j. zijn zin door, maar later kreeg bij v.reese- I lijk spijt. De huurkooptermijnen kon hij niet I meer voldoen, salarisbeslag de meester had een cessie gegeven en zich aan handen en voeten gebonden volgde. De vrouw bracht redding! Meester stelde toen een vordering tot nie tigverklaring der gesloten overeenkomst m, volgens art. 162a B. W., omdat de schrifte lijke toestemming van moeder de vrouw had ontbroken. Wel voerde de leverancier aan, dat meester niet eens orgel kon spelen, en het orgel dus „kennelijk" niet tot de be hoeften der huishouding behoorde, maar de wijze rechter vond, dat alles wat bestemd is om tot gebruik in liet huisgezin te die nen, onder het artikel dient te vallen. Dat de onderwijzer de kunst van hot orgelspel nog niet machtig was bij het sluiten dei' overeenkomst, dóet, meende de kantonrech ter, evenmin af aan de omstandigheid, dat het orgel de behoeften der huishouding be trof: integendeel, juist nu konden hij en zijn gezin die kunst gaan loeren en be oefenen. De r ;eroenkomst werd nietig verklaard, mees.Ver, of liever diens vrouw behaalde de overwinning. Een waarschuwing voor al te gr'etige huurverkoopers!

Schager Courant | 1938 | | pagina 2