Regenschoeisel fa. Herm. DE RAAT ll Scliager belastingzaken laad Broek op Langendijk SLOAN'S LINIMENT doodt O Q Een school en een schooltje Vrijdag October 1938 Tweede blad SCHAGEN len Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen vonnis gewezen in de zaken tegen J. Sch. Pz. en b., die op 22 September in hooger beroep hebben terechtgestaan. Voor J. Sch. Pz. werd de straf be paald op 8 maanden gevangenis- staaf met aftrek van 8 maanden voorloopige hechtenis. Sch. werd on- middellijk op vrije voeten gesteld. B. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van f 500, met een proeftijd van 3 jaar, subs. 100 da- gen hechtenis. [IQ De vonnissen der Alkmaarsche rechtbank waren tegen Sch. 8 maanden, tegen B. drie d maanden. De proc. gen. had bevestiging der vonnissen gevraagd, met 6 maanden aftrek f preventief voor Sch. gelukkige plukkers. Reeds meerdere malen berichtten wij, dat Ni# tuinders voor de tweede maal in één jaar aardbeien oogstten. Thans vertelt ons de heer Jn- Beets, Loeterdijk, alhier, ook voor (je tweede maal aardbeien geplukt te heb- f hen. Deze dubbele oogst is blijkbaar geen t zeldzaamheid meer, zoodat wij de gelukkige f bezitters van de extra-vruchtbare planten t voortaan niet meer in de krant zullen zetten! openbare verkooping. n In het Noordholl. Koffiehuis van den D beer J. Schenk werd een openb. verkooping I' gehouden van een boerderij, bestaande uit Wt liuismanswoning, schuur en andere bijge- •f' bouwen, verder erf en uitstekende landerij- en, staande en gelegen aan de Grootsloot l bij de Spoorbrug in de Zijpe, nabij Oude- I sluis. De boerderij is eigendom van den I beer F.. A. Lindenbergh te Sloot dorp en is f in t geheel groot 26.49.87 H.A., waarvan E c.a. 10 H.A. bouwland en was op Donderdag I 29 Scpt. j.1. ingezet bij opbod tot f 46.198.73. I- Notaris H. J. van Veen te Zijpe heeft bij. E deze verkooping de leiding. 1 Bij gehouden afslag der verschillende 1 percceien werden de eerste vier perceelen jichtcrenvolgens gemijnd met flinke be- dragen, de overige perceelen werden niet i gemijnd. Toen aan de combinatiën werd begonnen, word niet opgeboden, en werden p tenslotte de perceelen 13, 14 en 15, die te- zamen in bod stonden op f 5931.04, 'nog E met f 10.— gemijnd. De geheele boerderij f stond in bod nu tot een bedrag van p. 52.S0S-73 en ook hierop werd niet meer geboden, noch gemijnd, zoodat vorschillen- t de koopers werden aangewezen. De voor- f naamste hiervan waren de h.h. Moeijesvan Oudorp voor de perceelen 1, 2, 3 en 4 voor f 18.523.97, W. Bos te Zijpe voor 6, 8 en 10 voor circa f 8300.en S. Borst, ook te I Zijpe, voor 13. 14 en 15 voor f 5941.04. Ver- dcre koopers waren de hecren Voort hui- I" zeu, Hagen, Ruiter en anderen. SCHAGENNIEUWS. Wedstrijden voor Zondag a.s. Watervogels ISchagen I. Vertrek 10.15. P. Sc.hoorl 'A. Middelbeek, M. de Haas A. Slikker, S. Grootes, L. Schoorl. D. Schoorl, G. Boontjes, J. Peetoom, A. de Wit, C. de Moor. Hes.: Boontjes. Schagen ii—Nieuwe Niedorp ii. Aanv. 2 u. J. J. Slikker. Joh. Bremer, J. Weeland. P. Kistemaker, E. Rus, F. Moransart. P. de Vries, J. v. d. Ben, G. Anneveldt, Jb. Broersma, B. v. Haren. Hes. C. Slikker. Schagen 3—Wieringerwaard 3. Aanv. 10 n. W. Domper C. Slikker, D. Leeuwenkamp. P- Slik. S. Brccbaart, H. Kistemaker. P. Dekker, J. Everts, J. Slikker. C. Neefkes, Joh. Franzen. Res.: L. Komen. Schagen A-H.R.C. D. Aanv. 12 u. K. Molenaar W. Rezelman, J. Zwaan C. Damen, Jb. Molenaar, K. de Boer. H- Abbring, J. Kater, T. Schoorl, H. Volten, G. Anneveldt. Hes.: G. Broens, P. Bakker. marktoverzicht. De aanvoer van vette koeien was Donder dag J.1. belangrijk. Wij telden er 120 stuks. f- e handel was vlug en duur, hoogste no- teonng kwam op 38 ets. Een van ons oude Jjekende grossier uit Amsterdam vertelde: nier moesten meer koeien komen, dan kwa men wij hier meer. Andersom vertelden wij: .1"ii 1 e moeten juist hier meer komen, dan «omen de vette koeien hier wel. Volkomen p deze heer het hiermee eens. Wa»en over het algemeen mooie zware ïen aangevoerd. De hoogste noteering «onden wij noteeren in massa, 290 gld., gebr. >ersclue uit Haarlem kochten van den heer fi; 1 st' Keins> alhier, 290 gld. werd be- nUu ('e ,ie'iendc slagerij J. Goossens vófti r'em' *uin vader heeft hier vroeger him. ve,c Rakocht. dus men ziet dat wJi fGeI('CI' °°k al zulk best vee werd ge- tt n ,zc koe was afkomstig van den hr. f oon CI' eero- Winkel. De derde koe, waar ^00r werd besteed, kwam op naam van c!fi sl,r,?ei' R- Rezriman, Anna Paulowna, r>o^K van. v" f'- Oort. Wieringerwaard hm6! 'n gelde koeien was goed. De 1(101 'n kalfkoeicn was matig. De aanvoer kocion was £°ed' in kalfkoeien wHandel in graskalveren was goed, oogste noteering 62 gld. De handel in nuch- De onwillige spieren van broerlief ...worden zoo gewillig als zij moeten zijn, wanneer zij gedurende enkele oogenblikken met Sloan's worden gebet. Zij veroorzaken dan geen pijn meer. Ook bij rheumatiek, spit en ver stuiking helpt Sloan's. De prijs van een flacon is 80 cents. tere kalveren vlug, aanmerkelijk duurder bij de vorige week. Nu noteerden wij S20 gld. dus scheelde dat nu 2 gld. bij vorige week. In paarden was weinig te doen. Maandag j.1. was het een drukke paardenmarkt met aardig han del. Vette schapen, handel vlug, tot 26.50 gld. hoogste noteering. Handel in over- houders goed tot 18 gld. hoogste notecring. Magere schapen hoogste noteering 20 gld. handel matig. Oude slachtschapen f 20 tot f30 handel vlug, duur. Hoogste noteering van vette varkens was 27 ets., handel ma tig, biggen 7 weekschc 12 tot 14 gld. 12 week sche 1419 gld., handel was matig. Geiten en bokken, kippen, konijnen en hanen, prijs houdend, handel goed. GEEN STEUN VOOR DE SCHIP PERS. DE BROEKER JEUGD HAALT OOK WEL EENS KWAJON GENSSTREKEN UIT. Maar daar mag in den Raad niet over gepraat worden. De raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond te zeven uur in het gemeen tehuis onder voorzitterschap van burge meester Schelhaas tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze. Hij zeidc, in deze raadzaal zijn vreugde te willen uitspreken over het behouel van den vrede, waarvoor hij God dankbaar is. De regeering was paraat. Voorz. sprak hartelijke woorden van dank aan de bur gerij voor de ondervonden medewerking bij de luchtbeschermingsoefeningen. Men heeft bij deze dingen de medewerking van de be volking noodig. Voorz. hoopte en bad, dat men voor een wereldkrijg bespaard mag blijven en dat God de pogingen, die worden aangewend om den vrede onder de volkeren te bewaren moge versterken. Medegedeeld werd, dat bij gehouden kas- opneming bij den gemeente-ontvanger in kas was een bedrag van f 2415.88, hetgeen in orde was bevonden. De minister van Sociale Zaken berichtte, dat geen regeling bestond voor het verlee- nen van steun aan schippers, daar deze mcnschen niet in loondienst zijn en voor eigen rekening werkzaam zijn. Er blijft dus voor deze menschen niets anders over dan zich aan tc melden voor de werkverschaf fing. Voorzitter hoopte, dat zij spoedig mo gen slagen, hun eigen ln'ood te verdienen. De verordening op de heffing van keur- loon.cn is goedgekeurd. Hierna volgde de nadere vaststelling van de veldwachtersverordening. B. en W. stelden voor, een reken ingcou- rantovcreenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten, tot een totaalbedrag van f5000.Het ligt in de bedoeling later weer een kasgeldleening aan te gaan, daar men dan tegen een zeer laag percentage te recht kan. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden voor, over te gaan tot conversie van eenige geldleeningen. De Mij. voor Gcmeentecrcdiet is bereid de rente te verlagen tot 334 wanneer een boete wordt betaald van 1 Voorts werd aan B. en W. machtiging ver leend tot conversie over te gaan van een paar leeningen welke loopen bij de Spaar bank te Deventer. Het gaat om een totaal bedrag van f9375. De rente bedraagt nu 4 O, die jongens- Bij de rondvraag vestigde de heer Stam mes de aandacht op de drukte, welke de jongelui 's Zondagsavonds op den Dijk ma ken. Wij wonen in een rustige gemeente, zeide de heer Stammes, maar 's Zondags avonds op den Dijk blijkt het wel anders Spr. heeft al tweemaal 's Maandagsmorgens een nieuwe paal bij het hek voor zijn wo ning moeten zetten, omdat de jongelui z'n hek hadden vernield. Voorzitter zou gaarne zien, dat de heer Stammes in het vervolg met za ken die de politie betroffen, bij spr. persoonlijk zou komen bespreken en niet in de raadsvergadering. Spr. behoeft er geen antwoord op te ge ven. Niettemin zegde spr. toe, dat er aan dacht aan dit onderwerp geschonken zal worden. De heer Stammes: Dan heb ik niets gezegd. Voorzitter zeide te wenschen, dat de ou ders uit de gemeente medewerkten dat de kinderen zooveel mogelijk 's Zondags avonds thuis werden gehouden. Hij hoopt dat dan de klachten welke hem van verschil lende zijden bereiken, zullen verminderen. Daarna sluiting. OUDKARSPEL. BEUZEMAKER SPREEKT. In het lokaal van den heer C. Vis alhier hield de C.P.N. een openbare vergadering, waar als spreker optrad de heer N.. Beuze- maker, met als onderwerp: „Vereenigt U tegen den Oorlog". De belangstelling was niet groot. De lieer P. Volkers hield een korte ope ningsrede. De heer Beuzemaker ging terug tot de jaren 19201933, dat was den tijd van de opkomst van het fascisme, en de door de democratie gevoerde politiek van het klein ste kwaad. Toen zeide men, tot de communisten, dat men om liet fascisme tegen te gaan, Hin denburg en Bruïning moest stemmen. Deze politiek bleek tenslotte de politiek van het groote kwaad te zijn. Die politiek van het kleinere kwaad beheerscht thans de politiek van Europa. Deze politiek leidt tot steeds verdere tegemoetkoming aan een verster king van het. fascisme. Daarna kreeg men de ontwikkeling van den burgeroorlog in Spanje, waarvan we nu weten, aldus spr., dat deze opstand der generaals was voor bereid vanuit Berlijn en Rome. Tegen de hulp van deze landen heeft de Volkenbond niets gedaan. Men ging over. tot de befaam de non-interventie. Spr. herinnerde aan de inlijving van Oos tenrijk. Men heeft niet de noodige maatre gelen genomen om de besmetting met het fascisme tegen te gaan. Na te hebben gewe zen op het initiatief der kleine staten om de collectieve veiligheid om hals te bren gen, besprak de heer Beuzemaker het Tsje- cboslowaaksche probleem. In Tsjechoslowa- kije werden de minderheden het best be handeld van geheel Europa. Het ging niet om de Sudetcnduitschers, maar om de Tsje- choslowaakschc industrie, om de verdedi gingslinie cn om het verbond van Tsjccho- slowalcije, Frankrijk en Rusland te verbre ken. Straks komen Hongarije en Joegosla vië om zich de weg te openen naar de pe- troleumvelden van Roemenië, om dan te ko men tot aan de Sovjet Unie. Aan wat thans geschiedt is, kan men nagaan, .wat plechti ge verzekeringen, als „de laatste territori ale eisch in Europa", waard zijn. Bij dc in West Europa gevoerde politiek moest Tsjechoslowakije wel verloren gaan. Het was Chamberlain's bedoeling het Sude- tenland uit te leveren. Hij oefende i.p.v. druk op Duitschland, druk uit op Praag. Chamberlain is geen fasicst, maar verte genwoordiger van de belangrijke vleugel van het Engelsche grootkapitaal, die bang was,, dat door het erdwijnen van Hitier en Mussolini het kapitalisme in Duitsch- 'land cn Italië zou doen verdwijnen. Samen werking met Rusland en de strijd tegen 't fascisme wil Chamberlain niet. Liever be houdt men het fascisme, dan het systeem der Sovjet-Unie in die landen te brengen. De fabel „Chamberlain heeft de vrede" gered" moet uit de wereld gehaald. De vrede wordt niet gered door aan het fas cisme steeds nieuwe brokken toe te wer pen. Dit maakt het nog hongeriger. De heel Europeesche crisis was niet noo dig geweest. Dat loeren de feiten. Hitier is steeds verder gegaan. Wanneer men 3 wekeri eerder daden had getoond, zou men dit hebben voorkomen. Dat zou beteekend hebben, dat men de vre de wilde en het fascisme terug dringen. Spr. zeide dat men de conferentie van Munchcn als volgt karakteriseerde: Men neme de voorletters van de deelnemende landen, Duitschland, Italië, Engeland en Frankrijk. Mits ze op een stevigen tegenstand stuit, is het fascisme te keeren. Dat is nu ge bleken. Uitvoerig ging spr. in op den vre deswil, welke zich overal manifesteert on der de volkeren van alle' landen. In den strijd tegen het fascisme heeft de arbeidefs klasse een belangrijke taak te vervullen. Spr. wekte op te streven naar de eenheid der arbeidersklasse. Hierna werden nog eenige vragen gesteld, welke de spreker be antwoordde. Was bang de straat over te steken Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen „Twaalf maanden leed ik dc hevigste rheumatische pijnen in mijn beide knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken., want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veertien da gen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel ander mcnsch. Ik loop kwiek en steelt de straat met een ge rust hart aver. Mijn pijnen worden steeds minder". D. L. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in 'Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren, en ingewanden aan tot regelmatige, krachtige werking, waardoor de afvalstoffen langs dë natuur lijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed Wordt gezuiverd en de pijnen ver minderen, om binnen korten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. in groote sorteering. Waterdichte H. Molières met dub bele zolen, zwart, bruin f 5.95 Rubberlaarzen, 21-25 Cf C/ 26-30; 1.25, 31-35: 1.50, 36-39: 1.75 LANGESTRAAT 80. TELEF. 3383. LANGENDIJK. ContractkooL Spoedig zal weer begonnen worden met he binnenhalen van de kool. Het wordt dan voor velen een drukke tijd. In het bij zonder is dit het geval met hen, die in de polders, tot zelfs in de Wieringerméer, kool hebben geteeld. Het is daar uitsluitend roode kool, welke er is geplant. Wc hoor den van enkele tuinders, dat in dezen laatsten polder de teelt niet mee zal val len. De kool heeft daar nogal van „de luis" te lijden gehad. De meeste bouwers hebben per spoorwagen gecontracteerd, slechts weinige per bunder. In de laatste wijze van contracteeren zit een meer spe culatief karakter dan in de eerste. Bij deze betaalt men de hoeveelheid kool, die een bepaalde oppervlakte opbrengt, bij het por bunder contracteeren wordt een bepaalde som betaald. Wordt er veel "•eoogst, dan heeft men goedkoopere kool dan bij een geringere teelt. In het Geestmerambacht zelf is er weinig ioode kool uitgeplant. In tegenstelling met de laatste jaren hooft 't gewas niet van draaihartigheid te lijden gehad, zoodat het beschot buiten verwach ting zal meevallen. LANGENDIJK KROOSOPRUIMING. Met man en macht is men thans aan het kroos opruimen. We zagen reeds tal rijke akkers, waar het verzamelde kroos werd opgehoopt, om later als mest te wor den gebruikt. Bouwers, die prijs stellen op kroos, kunnen zich daarvoor aanmelden en worden dan successievelijk en zooveel mo gelijk naar billijkheid bediend. Vermelding verdient, dat het zoo goed als uitsluitend Alkmaarsche arbeiders zijn, die bij deze werkverschaffing, welke onder leiding van de Ned. Heide Maatschappij wordt uitge voerd. te werk zijn gesteld. De Langendij- ker arbeiders werken of in het vrije bedrijf of zijn bij andere werkverschaffingsobjecten ondergebracht. DE NIEUWE PROVINCIALE WEG. Het perceel van den heer D. van Kleef aan den Waarddijk is ook overgegaan aan de provincie, die het zal laten sloopen voor den aanleg van den nieuwen provincialen weg. Alle perceelen zijn nu verkocht. Over een huis aan de Noordzijde van den Has- selaarsweg, dat echter niet noodig is voor den aanleg van bedoelden prov. weg, on derhandelt men nog. Blijkbaar is het voor de provincie van belang, ook dit in eigen dom te krijgen. Tninderscredieten. Men deelt ons mede, dat er weer een onderzoek wordt ingesteld naar den stand der in 1931 verleende tuindersvoorschotten door de Boerenleenbanken verstrekt onder garantie van de gemeenten en provincie. In aanmerking genomen den slechten gang van zaken in het tuinbouwbedrijf sinds het laatste onderzoek mag wel wor den aangenomen, dat er nog niet veel wij ziging zal zijn aangebracht. De vermin dering van het verstrekte bedrag zal wel hoofdzakelijk op rekening zijn te schrüven van aflossingen, door provincie en gemeen ten gedaan t, b. v. hen, wier bedrijf is op geheven en nu op andere wijze in hun on-> derhou-d trachten te voorzien. ZUIDSCHARWOUDE. Zuidscharwoude in duister. Donderdagavond van 8 tot 10 uur is in deze gemeente „verduisterd". Het was hel dere maan, zoodat het verkeer niet veel hinder moet hebben ondervonden. We moch ten co^stateeren, dat zoo goed als algemeen aan de voorschriften gevolg was gegeven. Met enkele waarschuwingen is men kunnen volstaan en daar onze ingezetenen orde en rust beminnen, is dus ook van „boozer" op treden geen sprake geweest. Voor een nieuwen predikant. De hoorcommissies uit deze gemeente en Koedijk, die in combinatie een predikant zullen beroepen, zijn met hun werk begon nen. Predikanten, die zij voor een beroep op de nominatie hebben geplaatst, zijn verzocht hun preekbeurten op te geven, teil einde een vergeefsche reis te voorkomen. Bij voorkeur wil men een predikant met eenige ervaring beroepen. Trouwens, het aantal beschikbare candidaten van vrijzinnige richting is bui tengewoon schaarsch. NOORDSCHARWOUDE DE VERDUISTERINGSPROEVEN Donderdagavond werden in deze gemeen te verduisteringsproeven gehouden, n.1. van 810 uur. Om S uur loeide de sirene en was de geheele gemeente in duisternis ge huld. Wij hebben er ons van kunnen overtuigen dat de proeven hier uitstekend geslaagd zijn. Het maantje deed echter afbreuk aan de verduistering, doch daar kan de burge rij niets aan doen. POLDERVERKIEZINGEN. De heer K. Zeqman Jb.z., is gekozen als bestuurslid van de Banne Noordscharwoude en de heer K. van Dijk als bestuurslid van den Nieuwen Polder. SINT PAN CR AS Het is na de benoeming van de gemeente ontvangster rustig geweest in ons kleine dorpke, voor zoover dit de politieke verhou dingen betreet. Links en rechts leeft vredig naast elkaar. De jubileumfeesten zijn een drachtig zij het dan ook misschien niet geheel in den geest zooals de meer „moder ne" menschen zich dat hadden voorgesteld gevierd. Echter met de herdenking van het veertigjarig bestaan van de chr. school is tóch weer gebleken, dat onze rechtsche broeders zich min of meer „een staat in de staat" voelen cn dat er, naast zéér hooge waardeering voor eigen werk, weinig ruim te overblijft om de goede dingen van ande ren te zien. Zeker, gelegenheidssprekers heb ben steeds dit kenmerk, dat ze uitnemend geschikt zijn, dén loftrompet over eigen zaak te steken en de nuchtere toehoorder trekt er meteen 50 af, maar tóch Het is de toon, die de muziek maakt en in dit ge val is de toon niet steeds welluidend ge weest. Het eigenaardige van het geval is, dat juist degenen, die zulke „prettige" ver gelijkingen maakten tusschen openbaar en bijzonder onderwijs en o.a. beweerden dat St. Pancras dc laatste jaren slechts twee maal zooveel inwoners had gekregen, maar het aantal leerlingen op de chr. school ver viervoudigd was, niet uit St. Pancras kwa men, maar tot dc genoodigden van buiten behoorden! Wanneer deze gasten eens hadden nage gaan of werkelijk al deze kinderen door de ouders uit vrijen wil van het openbaar naar het bijzonder onderwijs zijn overgeheveld, kwamen zij mischien tot juister cijfers. Neen, het heeft het linksche volksdeel niet prettig aangedaan, dat slechts de bijzondere school alleen zaligmakend schijnt te zijn, cn de school van meester Ruyter langza merhand een sch ooitje is geworden, in de oogen van de „bijzondere" menschen al thans. Wij willen allerminst de waarde van het onderwijs aan de bijzondere school aan tasten, hoewel ieder St. Pancrasser weet, dat daar heel wat strubbelingen zijn geweest en zelfs een enquête is gehouden voor een be paalde onderwijzer, maar algemeen bekend is, hoe voortreffelijk de onderwijsresultaten van onze openbare school zijn, en dan kan men gelukkig slechts glimlachen over zoo veel zelfverheerlijking! Het eigenaardige feit heeft zich onlangs voorgedaan dat Ds. van Andel, de ger. Pre dikant, iemand die overigens door een ieder geacht wordt een feestrede heeft gehouden vanaf den kansel in deNed. Herv. kerk, hoewel Ds. Krop de, Herv. Pre dikant zich daar steeds tegen heeft ver klaard. Ds. Krop heeft bepaald de macht van onze hervormde kerkeraad onderschat en mag wel oppassen dat hij niet in de fouten" van zijn voorganger Ds. Molenaar vervalt. Goed, Ds. van Andel dan sprak, en zeide o.a. dat op de chr. school de splitsing gereformeerd cn hervormd nog niet kon worden doorgevoerd, om de jeugd niet te bederven. Daarmede heeft hij wel een heel warme lans gebroken voor bet openbaar on derwijs, want de jeugd zij één, leeraarde de ze prediker, cn dat is op de openbare school! BARSINGERHORN KAAGPOLDER. Vergadering vari Stemgerechtigde Inge landen van den Kaagpolder op Woensdag 5 October, ten huize van den heer A. de Graaf te Barsingerhorn. Voorzitter de heer J. A. Schen}t. Secretaris de heer Jb. Bakker Az. Aanwezig 15 Steniger. Ingelanden. Voorzitter zegt. dat deze vergadering is belegd, naar aanleiding van een Bestuurs voorstel om alle slooten in den polder, over een gezamenlijke lengte van pl.m. 1634 K.M. in werkverschaffing te speten. Een begroo ting daarvoor is opgemaakt en bereids is toestemming van den Minister verkregen, dat een Rijkssubsidie van 90 in de ar- beidsloonen enz. zal kunnen worden ver kregen. De kosten van het werk zullen in totaal ongeveer f27000 bedragen, waarvan dan f7500 voor rekening van den polder komt. Het Bestuur had gedacht daarvoor een geldleening aan te gaan, af te lossen in 10 jaren. Op een raag van den heer Kater, zegt Voorzitter, dat de 1634 K.M. alle poldersloo- ten omvat, doch. dat het wel in de bedoeling ligt, iedere sloot op zich zelf te beschouwen. De begrooting is zoo opgezet, dat daarvoor al het werk kan worden uitgevoerd. Hooger kunnen en mogen we niet gaan we mogen echter wel minder uitgeven, aldus spreker. De heer C. Mostert vraagt, of het Bestuur het noodig oordeelt, dat alles zoo wordt aangepakt, waarop Voorzitter antwoordt van wel. Als we doorgaan zooals nu, ieder jaar een klein gedeelte, dan krijgen we nooit een behoorlijke toestand. En als we alle ja ren zoo een gedeelte speten in eigen beheer, dat de geheele 1634 K.M. in 10 jaren b.v. klaar is, dan zullen de kosten veel hooger zijn, zegt Voorzitter. De heer C. Bakker Az. gevoelt er niets voor schulden te maken. Als we doorgaan, zooals dat steeds is gegaan, dan is dat best voldoende. Spreker is tegen het plan. Ook de heer C. Wit uit zich in dien geest Burgemeester Loggers vraagt, of er eeni ge zekerheid bestaat ten opzichte van het percentage werkioozen, dat uit de gemeente Barsingerhorn te werk gesteld kan worden. Geantwoord wordt, dat wanneer Barsinger horn voldoende menschen heeft, geen werk ioozen uit een andere gemeente behoeven te worden gerequireerd. Nadat voor- cn tegenstanders het pro en contra nog terdege hebben besproken wordt het voorstel in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. 2 stemmen werden blanco uitgebracht. Voorzitter vraagt toestemming tot het aangaan van een kasgeldleening, waaruit voorloopig de kosten zullen worden bestre den. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer Dubbeld vraagt., wie er in moet voorzien, als lekkage wordt waargenomen door een stuk land. Spr. licht toe, dat op een gedeelte, het land zoo po reus is, dat het water niet in de sloot is te houden. Voorzitter zegt, dat de ingelanden daarvoor zelf moeten zorgen. Besloten wordt in een volgende vergade ring een voorstel te doen tot aanvulling van den polderkeur, waarbij het verboden wordt eenden te laten zwemmen in den polder. Nadat de heer J. S. Schoorl het Bestuur dank heeft gebracht voor het initiatief tot speten van alle polderslootcn, wat spreker een groot polderbelang acht. wordt de v- gadering onder dankzegging gesloten. L

Schager Courant | 1938 | | pagina 5