Rassenvraagstuk in Italië Danscursus Spaansche krijg in de raadkamer? Plaats voor 100.000 Joodscbe vluchtelingen Openb. Vergadering Om de wieg van de Chineesche revolutie Stakingsonlusten in Fransch West Afrika 25000 besmette stallen DE MAM -pp HAD op 26 October a s. Danscursus Kolhorn en Omstreken Hankau bereidt zich voor op een feest Maar de Japanners rukken op. Van beide zijden worden in en om Hankau groote troepenmachten ge concentreerd. Honderd vijftig dui zend Japanners aan de eene zijde en drie honderd vijftig duizend Chinee- zen daartegenover ter verdediging. Indien de Japansche berichten juist zijn, heeft Tsjang-Kai-Sjek de eenhe den in de provincies opgeroepen ter verdediging van de stad en zijn bes te troepen in de voorste linies gelegd. Alles schijnt er op te wijzen, dat de maarschalk de uitdaging heeft aange nomen en den strijd tot op den laat- sten man zal strijden. Bij dit groote gevecht, waarvan Hankau de inzet zal zijn, zullen ook de nieuwe divisies volgens sommige berichten commu nistische afdeelingen, in het vuur worden gebracht. Op het oogenblik valt de grootste activi teit waar te nemen in de lucht. De groote nieuwe Chineesche luchtvloot teistert, aldus de Msb., de Japansche linies onophoudelijk en de Japanners vallen voortdurend de Chi neesche linies aan. Chineesche berichten spreken ervan, dat de Japansche troepen-concentraties bij Tien- Tsjia-Tsjen en Kwang-Tsi veel te lijden heb ben gehad onder Chineesche aanvallen. Chineesche heroveringen. Volgens een door de Chineesche ambas sade te Londen ontvangen telegram van het Chineesche ministerie van buitenlandsche zaken, hebben de Chincezen de beide be langrijke steden Kwan-Sjan en Moe-Sji-Kang, gelegen ten Noord-Oosten van Hankau, op de Japanners heroverd. Hierdoor, zoo verklaart men, wordt de druk van den Japanschen opmarsch naar den spoorweg PeipingHan kau langs den weg van Pai-Sji-Tang ver minderd. Chineesche berichten uit Hankau melden, dat de Japansche strijdkrachten die langs den Noordelijken Jangtse-ocver in Westelij ke richting naar Hankau oprukken, gena derd zijn tot het op 130 k.m. stroomafwaarts van Hankau gelegen Ki-Tsjoen, dat gedeel telijk bezet werd. De Chineesche troepen hebben stellingen betrokken in de heuvels ten Noord-Westen van Ki-Tsjoen. Op den Zuidelijken oever zijn de Japan sche strijdkrachten, die Woe-Ning trachten te bereiken op weg naar den spoorweg Kan ton—Hankau, door de Chincezen tot staan gebracht in de heuvels op 40 K.M. ten Oos ten van Woe-Ning. Nu de 10e October de verjaardig van de stichting van de Chineesche republiek, na dert, treft Hankau voorbereidingen voor de viering van den nationalen feestdag en het motto is dit jaar „Woe-Han moet als wieg van de Chineesche revolutie ten koste van- alles verdedigd worden." (Het district 'Woe- Han omvat ook Hankau). Nantsjing gebombardeerd Uit Nantsjing wordt gemeld, dat negen Japansche bommenwerpers de stad hebben bestookt. Vijftig personen werden gedood of gewond, zestig huizen werden vernield. Een Britsch plan tot beëindiging van den bnrgeroorlog. TERUGTREKKING DER VRIJ WILLIGERS EEN FEIT. Nu in beginsel de vier groote mo gendheden het er over eens zijn, dat de oorlog in Spanje moet eindigen, zou volgens de Daily Mail aan Mus- solini een Britsch plan daartoe zijn voorgelegd. Chamberlain zou er nu bij Mussolini op hebben aangedrongen terstond met het te rugtrekken der Italianen te beginnen, om dat de twee strijdende partijen in Spanje z.i. tot vredesonderhandelingen bereid zul len zijn, als de buitenlanders zijn vertrok ken. Van betrouwbare zijde verneemt United Press, dat Mussolini bereid zou zijn terstond 10.000 man te laten terugkomen," daarna zul len de Italianen, die reeds uit de gevcchts- linie zijn teruggetrokken en zich in de om geving van Cadiz bevinden, in groepen van 5000 man per dag naar Italië worden te ruggezonden. Toch tot het bittere einde? Zoowel bij de regeering te Barcelona als in Franco's hoofdkwartier te Burgos is offi cieel niets bekend van eenigerlei plan tot beëindiging van den oorlog. Toch is de te rugtrekking der strijders van de Internati onale Brigade van de linlcsche troepen be gonnen. Zij worden als gedemobiliseerd be schouwd. Reeds eenigen tijd worden geregeld gewonden naar de grenzen getranspor teerd. Uit Rome meldt Reuter, dat ook de Itali- aansche troepen van het rechtsche front worden teruggetrokken. De vrijwillige vlie gers en specialisten echter zijn nog actief. Men gelooft dan ook niet, zegt het Hsb., dat wanneer de heer Hemming, de secreta ris van het subcomité der non-interventie commissie, te Burgos zal aankomen, hij groote moeilijkheden zal ondervinden om toestemming te verkrijgen de buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje weg te zenden. Het cijfer 10.000, dat officieel als voldoende zal gelden, wordt zonder bezwaar genoemd. Heti schijnt dat generaal Franco al eenige weken geleden besloten heeft toe te stemmen in terugtrek king der buitenlanders, maar dat hij zoo veel mogelijk tijd tracht te win nen met het oog op het offensief aan het Ebro-front. Volgens betrouwbare schattingen hier zijn er thans niet minder dan 40.000 Italianen in Spanje, wat. slechts een klein percentage is van de 800.000 man. die generaal Franco on der de wapens heeft. Er zijn VèlciV, die hoe langer hoe sterker gaan gclooven, dat de oorlog niet op het slagveld zal eindigen, maar in de raadka mer. Dr. Negrin heeft een plebisciet voorgesteld maar generaal Franco wil dit aanbod niet aanvaarden. Beide partijen in Spanje rich ten thans al haar aandacht op de bespre kingen tusschen Lord Perth en graaf Ciano te Rome. De „Tcmps" maakt melding van stakingsonlusten in Fransch West- Afrika, waarbij zes personen werden gedood en een veertigtal gewond. De ongeregeldheden zijn ontstaan doordat de directeur van den spoorweg Dakar-Niger een ambtenaar van de lijn had ontslagen aangezien hij de arbeiders aanspoorde tot stading. Zoodra de man vertrokken was, gingen de arbeiders toch in staking. Den militairen commandant werd verzocht troe pen gereed te houden en toen de stakers poogden met behulp van knuppels en ijzeren staven de werkwilligen buiten de werkplaat sen te houden en de politie niet sterk ge noeg bleek om de vrijheid van werken te verzekeren, grepen de militairen in. Hier van waren onlusten het gevolg De commandant van de soldaten, welke de werkplaatsen moesten ont zetten, werd door de menigte om ringd. Om schrik aan te jagen loste hij eenige revolverschoten in de lucht. De soldaten, die van hun commandant gescheiden waren en door de stakers in het nauw waren gebracht, sneden, zonder hiertoe bevel te hebben gekregen, de zak, waarin de patronen waren gebor gen stuk en begonnen op de menigte te schieten. Hierbij werden zes per sonen gedood-en veertig gewond, waarvan enkelen ernstig. De minister van koloniën, Mandel, heeft een onderzoek gelast en indien hieruit blijkt dat niet is gehandeld in wettige zelfver dediging, zullen de schuldigen vervolgd wor den wegens moord. Mond- en klauwzeer breidt zich weer uit. Vooral in Noord-Hol land. In de week van 25 September tot 2 October zijn 9S79 nieuwe gevallen aangegeven, een aantal dat weer grooter is dan de week daarvóór, toen het 9082 bedroeg. Het totale aantal besmette stallen kan thans veilig op meer dan 25.000 worden ge steld. De bovenstaande 9879 gevallen zijn verdeeld over 769 gemeenten. Vrijwel het geheele land is besmet. Een gelukkig verschijnsel is, volgens de N. R. Crt., echter, dat in de provincies waar de ziekte zich het eerst voordeed, n.1. Zuidholland en Utrecht, thans reeds eenige teruggang kan worden geconstateerd. In Zuid-Holland werden enkele weken gele den 3600 nieuwe gevallen in één week ge constateerd. thans bedraagt dit cijfer nog slechts 1000. In de afgeloopen week was de uitbreiding in Noordhelland het grootst. Het aantal sterfgevallen bedroeg in de week van 25 September tot 2 October 489, n.1. 187 koeien, 124 kalveren, 169 varkens en 9 schapen. Met het totale aantal nieuwe gevallen over deze week is bijna het hoogste aantal van verleden jaar bereikt, dat ruim 10.000 nieuwe gevallen in een week was. Hoe groot het aantal stuks vee is, dat .door de ziekte is aangetast, valt niot hij benadering te taxeeren. Tn Friesland alleen schat men het op 30 40.000, verdeeld over 1000 boer derijen, die dus op gemiddeld 30 40 stuks vee worden berekend. „Bijouterieën, derde etage links!", riep dc liftboy op een dreun. De deftige heer, op wiens visitekaartje Lord Trevor stond, knikte en stapte bij de genoemde verdieping uit de lift. Het was drie uur in den middag en prachtig weer, dus zeer druk in het wa renhuis, ondanks gelamenteer van malaise. Lord Trevor was het type van den def- tigen Engelschen landlord. Voor zijn linker oog zat een oogglas geklemd, hij droeg een keurig kostuum en de vouwen in zijn ge streepte pantalon waren scherper, dan Gil- letmesjes. Bovendien leek Lord Trevor zoo op het eerste gezicht een beminnelijk man. Zijn oogen hadden zelfs iets amicaals. Men zou zeggen dat hij, hoewel aristocratisch tot in de punten van zijn laarzen, in zijn hart een vleugje democratie meedroeg. Hij had ten minst» enkele vriendelijke woorden met den liftboy gewisseld en ook nu, op dc derde étage, vroeg hij glimlachend den weg naar de bijouterieafdeeling. Een afdeelings- chef wees hem den weg en enkele minuten later stond de aspirantkooper vol aandacht de uitgestalde kostbaarheden in de vitrines te bewonderen. Er zijn altijd menschen, die het niet in hun hersenen zullen halen om juweelen te koopen, doch die louter uit nieuwsgierig heid 'een tijdje zoek brengen voor dc glazen uitstalkasten. Tot dit soort menschen scheen Lord Trevor niet te behooren. Hij had ta melijk spoedig een keuze gemaakt. Het was een fraai halssnoer van melkwitte parelen en de prijs lag er bij. Lord Trevor begon dus uit te kijken naar de verkoopster van de afdeeling en kwam tot de ontdekking, dat het meisje druk bezig was. Zij liet een de uitgestalde kostbaarheden te bewonderen. jonge chique vrouw een heele massa smalle gouden ringen zien en de dame in kwestie scheen niet spoedig te kunnen heslissen. Met een geamuseerd lachje om den mond volgde Lord Trevor het tooneeltje. Het was niet moeilijk om tot de overtui ging te komen, dat zij een verlovingsring aan het uitzoeken was. Lord Trevor, die oog voor vrouwelijk schoon en bovendien den tijd had, nam het haar dan ook aller minst kwalijk, dat zij zoo weinig haast met haar keuze maakte. Hij wachtte geduldig tot hij geholpen zou worden. „Duurt het nog lang?", hoorde hij plotsc- lingn aast zich vragen door een slank jong- mensch, wiens gezicht allesbehalve vriende lijk stond. Het verkoopstertje, dat de vraag niet ge hoord had, negeerde hem en de jongeman wendde zich schouderophalend tot den Lord. „Dat is de schaduwzijde van warenhuizen sir", zei hij kwaad. „Ik heb weinig tijd en nu moet ik wachten. Sommige menschen en speciaal dames kunnen zoo vrecsclijk lang zoeken." „Kom, kom vergoelijkte Lord Trevor, „een ring koopen is geen dagwerk. Wat mij betreft, ik heb den tijd. dus u kunt met ge noegen vóór mij gaan." „Daar gaat het niet om", antwoordde de ander en zijn oogen gleden over de uitge stalde kostbaarheden. „Het gaat alleen om het principe. Ik vind trouwens dat één ver koopster in zoo'n groote afdeeling veel te weinig is. Bovendien kan het geen kwaad als juist deze kostbare afdeeling door meer dan twee oogen bewaakt wordt." „Er zal controle genoeg zijn, denk ik", zei de Lord lachend. „Wie kan 'nwarenhuis detective bijvoorbeeld onderscheiden van een kooper? En ik verzeker u, dat ze tegen woordig voorzichtig zijn". Den jongeman scheen een licht op te gaan. Hij keek den ander een beetje ver bouwereerd aan. „Tja. dat is waar. Daar dacht ik niet aan. Natuurlijk zijn er in elk warenhuis detectives". „Stel dat ik er een was hernam de Lord en zijn grijze oogen tintelden van pret, „zoudt u dat .aan mij gezien hebben?" „U? Dat kan ik niet aannemen!" zei de jongeman en met een blik van ongeduld naar de dame, die nog steeds niet geslaagd was, mompelde hij ontevreden: „Ik geloof, dat ik maar zal gaan. Op zoo'n manier ver spelen ze klanten." Lord Trevor zweeg en scheen zich een beetje te ergeren. Ilij concentreerde zijn aandacht weer op de bijouterieën en leunde iets voorover om de prijsies te lezen. De jongeman stak een sigaret op en bleef toch maar wachten. Eindelijk koos de jonge vrouw een ring en de verkoopster wikkelde het doosje in vloei. Enkele minuten later was dc dame na aan de kassa betaald te hebben, in de menigte verdwenen. De jongeman tikte Lord Trevor op den schouder. Wit van woede trok „Lord" Trevor zijn jas uit. „Gaat uw gang, sir", zei hij kort. „Wél neen, ik heb allen tijd, sir", glim lachte de Lord. „Het is nu tóch laat, sir. Gaat gerust uw gang, ik volg na u." „Maar ik heb meer tijd dan u, sir". Een seconde keken de beide heeren elkaar aan. Toen wierp de jongeman een snellen blik achter zich. Een minuut later had zich een oudere heer bij hem gevoegd. „Mag ik u dringend verzoeken even mot ons mee te gaan?", vroeg de jongeman zacht docli ernstig en hij keek Lord Trevor vast in de- grijze oogen. Deze was stom verbaasd. „Wat bezielt u? Waarom zoo'n dwaas verzoek?" „Het staat te bezien of het dwaas is. Als u niet vrijwillig meegaat, dan moeten wij «geweld gebruiker". De man, die zich bij hem gevoegd had, legde zijn hand op den schouder van den Lord. Deze scheen één oogenblik van plan om te trachten in de menigte te verdwijnen, toen klemde hij de lippen op elkaar en liep tusschen de twee mee. Even later bevonden zij zich in een klein, stil vertrek. „I-Iaal de buit maar eens te voorschijn, „leepc Niel", zei de jongeman ernstig. „Neen, geen domheden, je trucjes worden te oud. Tegenwoordig moeten de zakken rollers en winkeldieven andere methoden toepassen dan elastiekjes, die de begeerde kostbaarheden langs den onderkant van den arm tot hoven in don mouw trekken „Lord" Trevor begon, wit van woede, zijn jas uit te trekken en kwam langzaam tot de overtuiging, dat het inderdaad niet mee viel, om warenhuisdetectives van gewone bezoekers te onderscheiden HANS DE LA RIVE BOX. Laatste telexbericht De bijeenkomst van den groeten fascistischen raad. De verga dering duurde van tien uur tot 2 uur 40. De vergadering van den grootèn fascisti schen raad is gisteravond om tien uur be gonnen en vannacht om 2.40 uur geëindigd. Dc beraadslagingen gingen over de beide eerste punten van de agenda, d.w.z. over het rassenvraagstuk en over den buitenlancl- schen toestand. De groote raad zal vanavond om tien uur opnieuw bijeen komen. Het rassenvraagstuk. Binnen het kader der rassenpolitiek heeft de groote fascistische raad met name be sloten: 1. Het is Italiaansche mannen en vrou wen verboden huwelijken aan te gaan met elementen, behoorende tot 't Chamietische, Semiotische of een ander niet-arisch ras; 2. Het is burgerlijken en militairen amb tenaren verboden buitenlandsche vrouwen te huwen, tot welk ras dezen ook behooren; 3. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moeten tevoren toestemming verzoeken van het ministerie van binnenlandsche zak™. Deze bepaling geldt ook, wanneer bedoelde vreemdelingen arisch zijn Voorts wordt buiterlandschen Joden ver boden Italië binnen te komen, terwijl be paald is. dat oncewenschte elementen zul len worden verwijderd. Als Joden worden beschouwd: kinderen, geboren uit twee .Toodscbe ouders; kinde ren, geboren uit één Joodschen vader en een buitenlandsche vrouw; mannen, ge boren uit een •gemengd huwelijk, die den Joodschen godsdienst belijden. Uitzonderingsbepalingen. Er zullen uitzonderingen worden gemaakt voor kinderen van Italiaansche Joden, die gedurende de oorlogen zijn gedood of kin deren van vrijwilligers in de laatste Itali aansche oorlogen, met inbegrip van den oorlog in Spanje en voor hen. die tusschen 1919 en 1922 lid geworden zijn van de fas cistische partij. Anderen kunnen niet als lid der partij worden ingeschreven, noch in dustrieele ondernemingen of meer dan 50 h.a. grond bezitten. De Joden zullen uit openbare bedieningen worden gezet, doch hun zal de uitoefening van hun godsdienst volkomen worden ge waarborgd. De Groote Raad heeft de mogelijkheid van emigratie naar Abessinië onder oogen ge zien, doch dan onder voorbehoud van een zekere controle. Kolonisatie op Australisch ei land? Een gunstig klimaat en vruchtbare bodem. De heer J. B. Cramsie, oud-president commissaris van den Australischen vleeschraad, heeft een plan ontwor pen voor de stichting van een kolo nie van 100.000 Joodscbe vluchtelin gen op Melville-eiland, dat gelegen is aan de Noordkust van Australië. Dit eiland, 40 mijl benoorden Port Darwin, is ongeveer 130 K.M. lang van Oost naar West, bij een breedte van de helft, en heeft een oppervlakte van circa 750.000 H.A. De bodem is vruchtbaar en er valt van 130 tot 150 c.M. regen per jaar. Cramsie meent, dat het plan kan uitgevoerd worden met een kapitaal van tusschen de 5 en 10 millioen pond, dat zou moeten worden verstrekt dooi de kolonisten en dcor Joodsche instellingen in Europa en Amerika. Als dc grond goed werd bewerkt en voorzien van een bevlociings- stclsel, zouden de tropische cultures gepaard aan de visscherij, de kolonie levensvatbaar kunnen maken. Er zouden 25.000 gezinnen van tezamen 100.000 zielen een plaats kunnen vin den. Voordeel voor Australië. Een nederzetting op Melville zou, aldus de N. R. Ct., voor Australië verschillende voordeden bieden. De nabijheid van een bloeiende gemeenschap, die een stad zou stichten met electriciteitsvoorziening voor haar nijverheid, zou de ontwikkeling en de bevolking van bet vasteland van Noord- Australió ten goede komen en bovendien heeft Melville stategische waarde voor Aus tralië. Cramsie heeft, zijn plannen uiteengezet aan de leden van de milliocnclub te Syd- ne. Hij stelde voor. dat men een optie zou vragen voor het pachten van het eiland, welke twaalf maanden geldig zou zijn, ten einde een commissie van onderzoek te laten nagaan, wat er uit hei eiland gehaald kan worden. De commissie zou deskundigen moe ten tellen voor tropische cultures, be vloeiingswerken. bodemonderzoek, mitsga ders een zakenman. D.e kolonisatie van een eiland zou beteekencn. dat dc kolonisten het. vaste land van Australië móesten kun nen bezoeken, doch men behoeft hun niet het vestigingsrecht aldaar te geven. Kost enbestrij d ing De heer Klippol, een voornaam Joodsch zakenman te Sydney, stelde voor 'n onder neming te stichten met beperkte verant woordelijkheid om de kosten van het plan te bestrijden. Als dit geschiedde, zei hij, zou den de rijke Joden, vooral in de Ver. Staten Anna Paulowna. op MAANDAG 10 OCTOBER, 8.30 nam., in „Veerburg". Bespreking: Er wordt niet nader gecon» voceerd. Iedere belangstellende is welkom. Het Comité. WINKEL. ZATERDAG, 7.30 uur n.m. is Jansleeraar P. C. v. OOST. VEEN in Café LAAN aanwezig voor aangifte van leerlingen. in het lokaal F. GROET. A'anvang ZATERDAG 8 00 TOBER, 's avonds 8 uur. Lesgeld en condities billijk. Te koop gevraagd: Ongeveer 6 pasgeboren BIGGEN Spoed. Jb. STIPRIAAN, Stoom, weg 16, Anna Paulowna. BIETENROOIERS gevraagd, bij Wed. E. v. d, HORST, Veerweg, Anna Pau lowna. vrijwel zeker een belangrijke belegging die onderneming verkiezen boven af et herhaalde geschenken aan fondsen i vluchtelingen. De heer W. G. Hutchins, die in Nu Australië gevestigd is geweest, heeft klaard, dat er ook in Noord-Australië, name langs de rivieren; goede gelegcnli» bestonden voor groepsgewijze kolonis Melville heeft volgens hem een gunstig maat en de bodem is geschikt voor ta! tropische gewassen, doch vooral voor mehgras, aardnoten, katoen en- tabak, chins is viermaal op het eiland gewee SCHAG1 DE COKES NAAR OMLAAG. De gemeentegasfabriek komt met ver] gend nieuws. De cokesprijzen zijn veris Hoe, dat vertelt de advertentie in dit i nier. ANNA PAULOWNA. Van de biljartverecniging „Anna ?j. lowna" speelde groep I tegen groep 11 r den heer Alkemade. Groep I bestond f de heeren P. Rozenbroek (100), Jm. E boer (2S), N. Jonker (72), terwijl dc p' van den heer Govers (20) was ingeho door den heer K. Verver. Groep II werd gevórmd door de heti R. Rezelman (23), L. Elfring (28), Wilms (60) en Jh. Rozenbroek (62). Van groep TI won de heer Elfring tl maal van de heeren BI aan hoer ën Ver de heer P. Wilms tweemaal van de 1 ren Jonker en P. Rozenbroek; de heer Rozenbroek tweemaal van de heeren) ker en P. Rozenbroek, -de heer R. IV man won een partij van den heer BV boer en verloor er een van, terwijl hij" maal won van den hoer Verver. De einduitslag was dus een 15—1 c winning van groep II op groep I. BROEK OP LANGENTIUK Donderdagmori gemeentepolitie tegen schipper schuit de linie nasseerde en daardoor een aanvaring oorzaakte met een klein motorbootje W den met verhuishoedcl van P. V. Deze een schade op van plm. f 15. de motorboot van S. een gat ontstond bot den waterspiegel. NIEUWE NIEDORP VERKOCHT. De heer P. Helder heeft zijn burgerwo' huis uit dc hand verkocht aan den bi R. van Zoonen alhier. BROEK OP LANGENDIJK. 7 Oct. BI. eigenheimers 2.402.90, drielin- 2.50, Bevelanders 2.uien 22.20, drie) gen 1.402. grove 22.40, gele nep 5—o- peen 2.303.50. kleine neen 5070 ct. Spercïeboonen 8.40—11.80; snijboonen W' —11.40; kroten 1.302.10; roode kool 1$; 2.70; witte kool 0.901, gele kool 1.40—1* druiven: alicant 19.40—23; frankenthaie 19.9024; rammenas 1.60 andijvie 1. NOORDSCIIARWOUDE. 7 Oct. Aanvoer: 6300 Kg. aardappelen, hl. etf* heimers 2.60—2.90. 11400 I<g. uien 1.60— drielingen 1.802.10. grove 2.30, gele nft 5.10—5.30. 2150 kg. peen 3.20—3.30; 2700 kg. spercj booncn 6—14.10; 10600 kg. roode kool 1-40- 2.50; 134600 kg. witte kool 90; 1000 kg. kool 1.50—1.80.

Schager Courant | 1938 | | pagina 6