utobus Palestina vaar de Arabieren Opengereten Bezuiniging bij de Spoorwegen verwacht DAGBLAD VOOR HOLLANDSS NOORDERKWARTIER fa botsing met een vrachtauto Twee dooden, zes gewonden Tien geboden van Kardinaal Innitzer S.A.-mannen bij de kerken Pan-Arabisch congres stelt eischen Joden verzetten zich De Afsluitdijk in den storm Verwarring op Londensche stations Laan. Schagen. Tel. POENSDAG 12 OCTOBER 1938. 83e Jaargang. No. 10698. der KV. Uitg.-Mij". ..Rotlond» Noorderkwartier" nu rti ut dö: e i cht 7.4 n 4! ve VREESELIJK VERKEERS- ONGELUK OP DEN RIJKS WEG DEN HAAG-ROTTER DAM. - BANKEN VAN DE AUTOBUS WERDEN IN ELKANDER GEDRUKT. Omstreeks middernacht is op iiden nieuwen Rijksweg, tusschen Wtt en Overschie een ernstig 8«rkeersongeluk gebeurd, dat tot Insver aan twee menschen het JJj leven heeft gekost en waarbij en zestal personen min of meer tbo ernstig is gewond. r dat tijdstip kwam een vrachtauto met oplegger uit de richting Rotterdam. Toen a efchauffeur Van deze vrachtauto in de ge- nte Pijnacker een langs den berm van weg stilstaande autobus opmerkte, wil- hij deze passeeren en haalde daartoe r links uit. Daarbij merkte hij vermoe- i 1 ijk niet, dat juist op dat oogenblik een ibus van de N.V. Cotax uit Rotterdam, tegenovergestelde richting naderde, wel- icn tegelijkertijd ter hoogte van de stil- Hapde bus bevond. ZITBANKEN IN ELKAAR GEDRUKT. Het resultaat was, dat de Co- ax-bus door den oplegger werd egrepen en hoewel de bns niet ^"%et groote snelheid reed, aan een tijde totaal werd opengereten. De gevolgen waren verschrik kelijk. Door de hevige botsing werden de banken van de auto- ins in elkander gedrukt. Toon iet voertuig tot stilstand was ge- lomen en men ijlings te hulp J nelde om de passagiers te red- li en, bleken twee hunner, die op Ie bank achter den chauffeur ladden plaats genomen, op slag .70-1® zijn gedood. De chauffeur zelf, lhoewel gewond, had geen ern- tiig beletsel bekomen, doch een estal passagiers bleek min of neer ernstig gewond. Jet duurde geruimen tijd aleer men er in 2 'gde één der passagiers, die tusschen de enge drongen banken van het voertuig neld zat, uit zijn benarde positie te be- -i len. nverwiild werd geneeskundige hulp ge- lireerd en weldra waren twee auto's van f Geneeskundigen Dienst uit Rotterdam twee van den Geneeskundigen Dienst uit ft, alsmede een ambulance wagen van 't >de Kruis uit Overschie ter plaatse. Ook burgemeester van Overschie, de heer J. Baumann, de waarnemend burgemees- van Rotterdam de heer A. B. de Zeeuw, de hoofdcommissaris van Politie te ft, spoedden zich op het vernemen van ernstig ongeval naar de plaats des on- cht®s. )e autobus, welke een z.g. „wilde dienst" schen Den Haag en Rotterdam onder- idt is geheel versplinterd. 12®a< ntee De slachtoffers. 2®ader wordt gemeld, dat de lijken van de nvee slachtoffers van dit verkeersongeluk 6&jidentificeerd zijn als die van de 26-jarige lllevr. KO. en de heer H. te Rotterdam. je echtgenoot van eerstgenoemde, de heer r»« alsmede de 54-jarige V., de 66-jarige L., idijv© 34-jarige L. en ee" nog onbekende pas- i.agier, allen uit Rotterdam, zijn in het fi-jjude en nieuwe Gasthuis te Delft opgeno- gen. Twee zusters van mevr. K., die niet j&vensgevaarlijk gewond bleken, zijn naar .gO£t aekenhuis aan den Coolsingel te Rot- he^dam overgebracht. 17(H Hoe het kwam. rotPm^rent de toedracht van dit ongeval kan nog worden gemeld, dat de chauffeur van Na de Weensche relletjes EEN MANIFEST TOT DE OUDERS. DUITSCHE PERS BLIJFT ZWIJ GEN. Gisteren is in Weenen, op groote schaal, een manifest verspreid, dat een oproep inhoudt van den kardi- rtaal-aartsbisschop, Z. H. Em. Innit zer, aan de katholieke ouders en door den kardinaal zelf is onderteekend. Exemplaren van dit manifest zijn In alle stilte huis aan huis in de brievenbussen gedaan of onder de deuren geschoven, aldus de Msbd., vermoedelijk door vrijwilligers uit de kringen der katholieke jongeren. Het aartsbisschoppelijk manifest draagt de dagteekening 24 Septem ber. De verspreiding ervan is dns blijkbaar vertraagd. Men zon den inhoud van het mani fest kunnen noemen de tien gebo den voor christelijke ouders. De Führer onaangenaam verrast. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Daily Tel. and Morning Post" in welinge lichte kringen der Duitsche rijkshoofdstad vernomen heeft, was de Fuehrer zeer onaan genaam verrast, toen hij van den aanval op het aartsbisschoppelijk paleis te Weenen hoorde. Hitier zou Bürckel, den rijkscommissaris voor Oostenrijk hebben verzocht, hem een volledig rapport over de gebeurtenissen te doen toekomen. De Duitsche pers heeft nog steeds geen toestemming, over de onlusten haar lezers in te lichten. Wel is een semi-officieele mededeeling te Berlijn gepubliceerd, waarin het heet, dat er ontstemming was te Weenen over een toe spraak van den kardinaal en dat jeugdige elementen daarvan partij hebben getbokken, om een aanval op het paleis te ondernemen. „Beleefde" woorden van Wee- nen's burgemeester. Volgens de „Wiener Neuesten Nachrichten" heeft de Weensche burgemeester, dr. Neu, bacher, op een vergadering van een plaatse lijke groep der N.S.D.A.P. een rede gehou den, waarin hij uok de met de predikatie van kardinaal Innitzer samenhangende ge beurtenissen ter sprake bracht. Burgemeester Neubacher wees er op, dat kardinaal Innitzer in zijn predikatie ervan gesproken had, dat er nog een jeugd is, die „niet zoo licht luistert naar bedriegelijke slagwoorden en ijdele frasen." Spreker zeide hot te betreuren, dat „kardinaal Innitzer dergelijke woor den niet heeft gebruikt in den tijd toen zij uitermate op hun plaats zouden zijn geweest, namelijk toen een misdadige bende politici, die zich van de macht in den staat had meester gemaakt, onder aan roeping van God dappere mannen naar de galg zond. Toen heeft kardinaal Innitzer gezwegen. Hij zou er goed aan doen, niet te herinne ren aan dit beklagenswaardige verzuim." Deze opmerkingen maakte de burgemees ter, volgens zijn zeggen, „met alle beslist heid en beleefdheid". Beeldenstorm Omtrent de aanval op het paleis van den bisschop op Zaterdag j.1. meldt de Daily Express nog eenige bijzonderheden, aldus de Msbd. De kanunniken van den St. Ste- phanusdom, met wie de Weensche corres pondent van genoemd blad een onderhoud heeft gehad, hebben verklaard, dat gouden en zilveren kostbaarbeden door het gepeu pel zijn gestolen, terwijl vele kostbare KARDINAAL INNITZER. voorwerpen zijn geroofd of vernield. Terwijl een deel van de nazis het aarts-* bisschoppelijk paleis aanviel bestormden anderen de woningen der kanunniken aan de andere zijde van 't St. Stervhanusneleis, Kruisbeelden, beelden van de H. Maagd en afbeeldingen van heiligen werden daar stukgeslagen. Onder de voorwerpen, die later door de nazi-vandalen op het plein voor den St. Ste- phanus-dom werden verbrand, bevond zich een kruisbeeld, uit hout gesneden, twee en een halve voet hoog en een olieschilderij van Onze Lieve Vrouw, een portret van kardi naal Innitzer in kerkelijk gewaad en een Fransch gebedenboek. Kerken onder bewaking. Dat de stemming nog bij lange na niet rustig is, blijkt wel uit de zware bewaking, onder wetlke de R.K. kerken zijn gesteld: S.A. man nen houden de wacht. Er zouden verscheidene personen, die bij de relletjes betrokken zijn gearresteerd maar volgens veler meening zijn dit communisten, die als zondebokken worden gebruikt. In kerkelijke kringen beweert men nog steeds, dat de organisatie der onlusten op rekening der Hitlerjeugd moet worden ge schoven. Dat men zeer radicaal te werk is gegaan moge blijken uit het feit dat zelfs het bed van kardinaal Innitzer werd ver nield. Geen verdeeling van het Heilige Land In de slotzitting van het Pan-Arabisch Congres te Cairo is een resolutie aangeno men, waarin de Arabieren zich scherp kan ten tegen een verdeeling van Palestina. De Arabieren stelden o.a. de volgende eischen: Ten eerste: De verklaring van den Engel- schen minister Balfour inzake het scheppen van een Joodsch Nationaal Tehuis in Palestina is van nul en geen er waarde. Ten tweede: De Joodsche immigratie in Pa lestina moet onmiddelijk een einde nemen. Ten derde: De verdeeling van Palestina in iederen vorm wordt verworpen. Ten vierde: Gevraagd wordt een grondwet telijke regeering in Palestina in te stellen, alsmede de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en de Arabieren. Ten vijfde: Gevraagd wordt een algeheele strafkwijtschelding voor politieke ge vangenen en invrijheidstelling van de gearresteerde leiders. Ten zesde: Het aannemen van bovenstaan de eischen is de eenig mogelijke oplossing van het vraagstuk, anders zal het geheele Arabische volk gevraagd worden de Brit ten en de Joden als vijanden te beschou wen, met alle sociale, politieke en econo mische gevolgen van dien. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk enkele regen- of hagelbuien met kans op onweer, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Krim pende wind, toenemende be wolking, iets zachter. Ten 'zevende: de regeeringen van alle Arabische landen worden verzocht boven staande punten te ondersteunen en ze me de te deelen aan Groot-Brittannië en den Volkenbond. Ten achtste: Voorgesteld wordt te Kairo een vaste commissie in te stellen teneinde toe te zien op de uitvoering van de beslis sing. In een voorwoord wordt gezegd, dat het congres, ten teeken van goeden wil de Jo den, die zich reeds in Palestina bevinden, het volledige burgerrecht aanbiedt. De Joden laten zich niet verdringen. Het bericht betreffende het Arabische ul timatum aan den zionistischen leider dr. Weizmann, waaromtrent wij gisteren reeds een en ander mededeelden, dat met den ergste der rampen dreigt, wanneer de Zio nisten niet instemmen met nietigverklaring van de verklaring van Balfour, heeft on middellijk een krachtig antwoord gekregen van Joodsche gemeenten uit alle deelen ter wereld, gelijk blijkt uit de telegrammen, die ontvangen zijn in het Londensche hoofd kwartier van de Zionistische wereldorgani satie. De Joodsche nationale raad in Pa lestina heeft geseind, dat de Palestijnsche Joden geen offer willen sparen om de Ara bische bedoelingen te verijdelen en voort zul len gaan hun positie te verdedigen. Hier aan wordt toegevoegd: wij weigeren te ge- looven, dat Engeland dergelijke bedoelinTi-n zal steunen. Een Zionistisch ambtenaar ver klaarde, dat de Amerikaansche joden ook aaneengesloten zijn in den strijd tegen iede re poging tot verwerping van de verklaring van Balfour. de geparkeerde autobus ter plaatse tot de ontdekking kwam, dat de benzinetank le dig was. Hij deed daarop een beroep op den bestuurder van een hom passeerende auto, die zijn wagen tot stilstand bracht, doch de ze niet geheel aan den kant van den weg plaatste. De chauffeur van den trailer, de heer Krijger uit Haarlem, werd daardoor genoodzaakt zoodanig naar links uit te ha len, dat hij op het rechterrijvlak terecht kwam. De eerste die getuige was van dit ongeval, was de heer J. Stoop, uit Den Haag, eveneens eigenaar van een autobusdienst- onderneming, die met een luxe wagen op controle uit was. De politie te Pijnacker, in welker gemeen te de aanrijding geschiedde, stelt een uitge- l breid onderzoek in. 't Is wel noodig Dagelijks wordt over de reorganisatie ge confereerd. Sedert het nieuwe directorium van de Ne- derlandsche Spoorwegen is samengesteld, hebben de wildste geruchten de ronde ge daan over een reorganisatie van den dienst, welke gepaard zou gaan met de benoeming van de heeren ir. W. Hupkes, tot dusver chef van den dienst van tractie en materiaal, en ir. W. F. H. van Rijckevorsel, tot dus ver chef van den dienst van vervoer en han delszaken tot directeuren, naast den tot pre sident-directeur benoemden prof. dr. ir. J. Goudriaan, die wijlen ir. C. W. van Dijk als directeur van de Nederlandsch'e Spoorwegen is opgevolgd. Inderdaad ziin, naar de N. R. Ct. meldt, de drie directeuren dadelijk na 29 September begonnen met het overwegen van een reorganisatie, die aan den eenen kant den dienst nog efficiënter zal moeten maken dan hij thans reeds is, en aan den anderen kant de zoo noodzakelijke bezuiniging zou moeten bewerkstelli- gen, die bij de steeds nog niet over wonnen tekorten een droeve noodza kelijkheid blijven. Bij dit overleg is ook drs. D. J. Wansing, de secretaris van de directie, betrokken. Dag aan dag wordt er door de vier heeren in de directiekamer geconfereerd, waar bij elk onderdeel van den dienst stuk voor stuk onderhanden wordt genomen. Het ligt voor de hand, dat bij deze reor ganisatie het meest gedacht wordt aan een hernieuwde indeeling van het ingewikkel de en uitgebreide apparaat der spoorweg- administratie, in dien zin, dat ir. Hupkes meer speciaal zou worden belast met tech nische aangelegenheden, ir. van Rijckevor sel met de exploitatie en prof. Goudriaan met de oeconomische aangelegenheden. Over de resultaten van dit overleg is even wel nog niets hekend en er kan ook nog niets over bekend zijn, omdat van defini tieve resultaten nog in het geheel niet kan worden gesproken. Wèl is zeker, dat verschillende sa menvoegingen zijn overwogen, die tot gevolg zullen hebben, dat ver schillende hoogere en lagere ambte naren gemist kunnen worden. Waarschijnlijk zal ruimer gebruik wor den gemaakt van de bevoegdheid om 55-ja- rigen op wachtgeld te zetten, in afwachting van hun pensioeneering. Ook zal vermoe delijk afvloeiend personeel vervangen wor den door jongere krachten in lagere func tie. Een volledige samensmelting met den dienst van tractie en materieel, die volgens bepaalde geruchten in het voornemen zou liggen, waarbij dan verscheidene ambtena ren van beide dienstvakken den spoorweg dienst zouden verlaten, behoort echter nog tot het rijk der fantasie. Belangrijke vragen van een Ka merlid. Het sociaal democratische Tweede Kamer lid Ir. van der Waerden heeft aan den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te deelen, welken omvang de aantasting van den af sluitdijk van het IJsselmeer ten gevolge van de jongste stormen heeft genomen, alsmede welke de gevolgen zijn voor de werken van den N.O. polder? 2. Kan de minister mededeelen, of en in welke mate het peil van het IJsselmeer op het tijdstip van het intreden van den storm afweek van het thans als normaal aange nomen peil (0.13 M. N.A.P.)? 3. Is er reden om aan te nemen, dat er minder gevaar voor stormschade bestaat, naarmate het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0.40 M. N.A.P. na dert? 4. Kan de minister reeds mededeelen, of het gebeurde aanleiding zal geven tot maat regelen om voor de toekomst bedreiging van den afsluitdijk in te perken? Zijn laatste motorrit Doodelijk verkeersongeval bij Zeist. Gistermiddag is de 57-j.arige heer Bakker, slager te Zeist op een kruispunt met zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een uit Nijmegen afkomstige personenauto. B. reed op den Ouden Arnhemscheweg on schijnt geen aandacht te hebben geschon ken aan de van rechts van de laan van Beek en Rooven komende auto. De motorrijder werd twintig meter mep- geslingerd. Hij liep ernstige verwondingen aan het hoofd op en overleed kort na het ongeluk. Ouders wachtten vergeefs Hun 5-jarig dochtertje verdron ken. Omstreeks half zes gistermiddag moest het 5-jarig dochtertje van de familie J. Schouten, wonende op het motorschip „Op Hoop van Zegen", dat in de Admiraliteits kade te Rotterdam ligt, eenige boodschappen doen. Toen het kind na geruimen tijd niet terugkeerde, werden de ouders ongerust on waarschuwden de politie. Deze ging in de admiraliteitskade dreggen en haalde in den loop van den avond het lijkje van het kinc" op. De kruiers staken. Passagiers besturen zelf de lorries. Vak organisaties erkennen de sta king nog niet. Het feit, dat kruiers, controleurs en andere beambten van de stations Euston en St. Pancras eergistermiddag vrij onverwachts in staking zijn gegaan, heeft nog al wat verwarring doen ontstaan. Gistermorgen vroeg waren inspecteurs, voorwerkers en andere vrijwilligers hezig met de verzor ging van de pakketpost en waren bij de in gangen van het Eustonstation stakin agnos ten geplaatst. Bcstt et De kruiers van Simithfiel-d Meat en Bil- lingsgate Fishmarket de vleesch- en visohdragers weigerden om goederen af komstig uit, of bestemd voor Euston en St. Pancras te behandelen. Deze sympathie-beweging wordt niet er kend door den bond van. arbeiders in het transportbedrijf. Bagage ligt hoog opgestapeld op de per rons, de passagiers besturen zelf lorries en vervoeren zoo hun eigen koffers. Klerken, gekleed in overalls, helpen als kruiers, zegt het Hsb. Het afleveren en verzenden van goederen is stopgezet. De opstopping door het tekort aan contro lebeambten is zóó groot, dat op enkele plaat sen de controleboekjes verwijderd zijn, en de passagiers zonder controle het station verlaten. JODEN KRIJGEN OPNIEUW EEN TRAP. Geen nieuwe Joodsche zaken in Italië. Het ïtaliaansche ministerie voor de cor poratie heeft een verordening uitgevaar digd, waarbij het verboden wordt aan Jo den vergunningen te verleenen voor het openen van nieuwe winkels, café's of res taurants. Het overdoen van vergunningen is voorloopig eveneens verboden.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1