Ons tijdsgevoel II l IUITENLANDSCH VERZICHT Aspirin Woensdag 12 October 1938 NU EENS LEVEN WIJ SNEL, PAN WEER LANGZAAM Jkverk upyafHj'4 ONDER KASTEN EN BEDDEN HEEMAF STOFZUIGER Arrondissements Rechtbank Alkmaar Tweede blad jjjj er niets gebeurde, zou er ook geen tljd bestaani [oor een zestigjarige staat een jaar gelijk met slechts tien maanden "door Dr. H. LEONARD. De Fransche geleerde Lecomte de Nouy heeft een nieuwe „biologische iklok" uitgevonden, waarmede niet de tijd, zooals deze voor de geheele mienschheid geldt, wordt gemeten, doch de subjectieve waarde, die de tijd in de verschillende levensfasen jan den nuensch heeft, ft is een feit van algemeene bekend- jsj, dat de uurwerken, zooals wij ze aan jtiitorens, op straat en in onze eigen wo- j^zien, in zeker opzicht niet deugen Wel inmen volgens de tijdaanwijzing van deze prwerken zijn dag indeelen, men kan af baken maken, men kan zich volkomen op tin regelmaat verlaten maar toch mer- wij telkens weer, dat ons tijdsgevoel pet de tijdsaanwijzing van de uurwerken niet overeenstemt. Een uur kan ons zoo nog toeschijnen als een halve dae. een uur kan in een oogwenk omgevlogen zijn; eens leven wij snel, dan weer lang- jaam maar de klok tikt met dezelfde onverstoorbare regelmaat door. Zij houdt geen rekening met onze verschillende stem mingen, zij registreert niet, dat de tijd ons lang valt, noch dat zij omvliegt., en wij obben ons langzamerhand aangewend, ons igen tijdgevoel te negeeren, het als het vare voortdurend door de tijdsaanwijzing te den corrigeercn. Het verdrongen tijdgevoel. De wetenschap evenwel heeft zich met deze opperheerschappij van de klok over ons tijdgevoel niet kunnen vereenigen. Nu eens heb ben filosofen gepoogd, het wezen van onzen „innerlijken tijd" in te genstelling met den door de we reld aangenomen tijd te doorvor- schen en af te bakenen, dan weer trachtte men deze dingen langs ex- perimenteelen. weg tot klaarheid te brengen. Een van de mannen, die zich met het Egisch onderzoek van ons tijdgevoel en beziggehouden, is Alexis Carrel, de nde Amerikaansche geleerde, die zich ooral naam heeft gemaakt door de uit vinding van het „kuslmatige hart". Een ander onderzoeker van den subjec- ieven tijd is de Fransche geleerde Lecom- e de Nouy. Wat geeft ons het begrip van tijd? Dr. Carrel verklaart, dat de onaf gebroken vorming van cellen en bloedlichaampjes en de onophoude lijke wisseling der gebeurtenissen in het leven van elk individu de dingen zijn, die ons eigenlijk pas het begrip van tijd geven. Als er niets gebeurde, zou er ook geen tijd bestaan. >e biologische processen, waaraan de lensch onderhevig is, onderscheidt hij in »ce soorten, namelijk in processen van hytbmischen aard, zooals het kloppen van ot hart, de ademhaling, de periodieke weerkeer van honger en van slaap, en in iologische gebeurtenissen, die slechts één plaats grij'pen en zich niet herhalen, liertoe behooren de verschillende groei- tadia, het verharden van de aderen, het erkalken van de weefsels en het grijs wor- en van het haar. De leeftijd speelt een rol. Deze laatste nu zijn het, die ons naar Jen. ouderdom voeren. Het ouder worden eeft ons dus eigenlijk het bewustzijn van 'jd. En de ervaring leert, dat dit ouder morden in steeds sneller tempo voort- chrijdt.. Terwijl voor een tienjarig kind een acantie van zes weken een tijdvak van on- hienbare lengte is, kan een volwassen lensch zulk een tijdvak volmaakt over- ien. Hij heeft derhalve een ander tijd begrip dan het kind. Methodisch onderzoek. Waar deze theorieën nog maar van zeer speculatieven aard zijn, heeft Lecomte de Nouy er zich op toegelegd, door onderzoe kingen volgens de methoden der exacte wetenschap den nog ontbrekenden bewijs grond aan te voeren. Hij stelde zich voor, het genezingsproces van een wond bij mcn schcn van verschillenden leeftijd als basis voor het meten van den subjectieven tijd te kunnen gebruiken. Zooals men weet, ge nezen wonden bij kinderen vlugger dan bij volwassenen. De reden hiervan wordt daar in gezocht, dat de levenskracht van een kind nog gezonder is dan bij oudere men- schen. De onderzoekingen van Nouy lever den het volgende resultaat op. Wanneer men als „eenheids-maat" een wond van drie centimeter in bet kwadraat aanneemt, dan geneest deze bij een kind van tien jaar in een week tijds. Een mensch van 20 jaar heeft er tien dagen voor noodig, een der tigjarig mensch 13 dagen, een veertigjari- een 18 dagen, een vijftigjarige 25 dagen en een zestigjarige 32 dagen. De curve, welke Nouy op deze wijze verkreeg, geeft onze dalende levenskracht aan. Dertien jaar het midden van het leven? Wanneer men om een norm te verkrijgen aanneemt, dat voor een mensch van veertig jaar een jaar zijn werkelijke waarde heeft, dat m.a.w. op dien leeftijd het sub jectieve tijdgevoel en het objectieve tijdsverloop elkaar ongevaar dek ken, dan staat voor een mensch van 60 jaar, gemeten naar zijn le venskracht, een jaar gelijk met slechts 10 maanden-. Omgekeerd zou dit jaar voor een mensch van 20 lentes met een tijdperk van ander half jaar gelijk te stellen zijn. Voor een kind \an tien jaar zouden 12 maanden een waarde van 3 jaar, voor een vijfjarig kind een waarde van 7 jaar en voor een zuigeling een waarde van 10 tot 12 jaar hebben. De eerste levensjaren zouden dus veel en veel „langer" zijn dan de laatste en het midden van het leven zou voor een man, die 80 jaar oud wordt, niet zijn veertig ste, doch zijn 13de levensjaar zijn. Of met andere woorden: driekwart van zijn le vensweg zou hij reeds op zijn dertigste jaar hebben afgelegd. Volgens een andere bio logische metbode is dr. Alexis Carrel tot hetzelfde resultaat gekomen. De resultaten van zulk soort onderzoe kingen zouden voor oudere mcnschcn al heel weinig bemoedigende perspectieven openen, indien zij niet met zeker voorbe houd waren op te vatten. Evenals er na melijk mcnschcn zijn, die vroeg oud worden, zijn er omgekeerd ook menschen, die tot op hoogen leeftijd jong blijven. Jong ook met betrekking tot het tijdsgevoel. En dat is dan ook iets zeer geruststellends in dezen geheimzinnige» samenhang tusschen „ob jectieven" tijd en individueel „beleven van den tijd". maar op mijn leeftijd moet je dubbel oppassen voor kouvatten. Daarom heb ik altijd Aspirin-tabletjes in huis, die mij al die jaren bij hoofdpijn, verkoudheid en rheumatiek hebben geholpen. HET PRODUCT VAN VERTROUWfNI verlegging van het zwaartepunt der europeesche politiek naar rome. de relletjes te weenen. binnenlandsche onlusten zijn gevaarlijk voor het derde rijk. De wereld had vermoedelijk ge hoopt, dart. er na de bijeenkomst te München een vredesstemming over Europa was gekomen, die eenige duurzaamheid zou blijken te bezit ten. We hadden in dit verband reeds gelegenflieid te wijzen op het feit, dat zich intusschen het beden kelijke verschijnsel voordeed, dat er van ontspanning totaal geen sprake was. Zondag ƒ.1. vond Hitier gelegenheid hij de inwijding van een theater een nieuwe don- der- en bliksemrede te houden, die in me nig opzicht te vergelijken is met een on weersslag aan een helderen hemel. Tever geefs vraagt men zich af, waarvoor deze uitbarsting noodig was, waarin, naar het oude recept, eenige malen op Hitiers vre delievendheid werd gewezen, maar die overigens in de sfeer van enkele weken ge leden volkomen op zijn plaats zou zijn ge weest. Engeland, dat op den Führer schijnt te werken als een roode lap op een stier, kreeg er vrij behoorlijk van langs en men is waarlijk geneigd zich af te vragen of de triomf, door Hitier te München behaald, wellicht kleiner is dan oppervlakkig be schouwd het geval schijnt te zijn. Het lijkt nauwelijks aanneembaar, dat een staatsman zidh zoodanig in de kaart Onze fotograaf „knipte" te Rome een z.gai. „amphibie-auto", die de 137 treden trap van een gebouw aldaar aireed hooge laat kijken, dat men uit zijn woorden kan gissen, wat er eigenlijk aan de hand is. Echter, Hiller praat veel en dikwijls. En ieder die dit doet, vooral wanneer hij zich Iaat leiden door zijn stemmingen wat met den Führer zeker het geval is loopt ernstig gevaar zich te vergaloppeeren. Leest men de rede van den Führer aandachtig door, dan liggen twee conclusies voor het grijpen. Hitier is boos op Engeland en hij tracht Mussolini te paaien. Een en ander kan een aanwijzing zijn voor de richting, welke de groote inter nationale politiek in de komende dagen wel eens zou kunnen nemen. Het zou na melijk kunnen zijn, dat het zwaartepunt er van zich verplaatst naar Rome, in dier voege, dat we een schermutseling te zien zullen krijgen tusschen de Westersche de mocratieën en Duitschland om de gunst van Mussolini. De Duce, die zichzelf graag als middelpunt ziet, zal dit zonder twijfel aangenaam zijn en hij zal zeker zijn best doen er voor zijn land want daarom is het hem ten slotte alleen te doen de noodige voordeelen uit te slaan. De feiten zijn nu zoodanig, dat Mussolini wel eens meer geneigd zou kunnen blijken zijn ge'negeroheid te geven aan Engeland dan aan Duitschland. Opvallend is ook dat Hitier telkens weer spreekt over zijn dierbaren vriend MCussolini, maar dat de Duce daarentegen zorgvuldig nalaat van zijn innige aanhankelijkheid jegens Adolf te gewagen. Afgezien van de omstandigheid, dat En geland vermoedelijk meer te bieden heeft, lijkt de Engelsch-Italiaansche veete meer en meer in de vergetelheid te geraken. De annexatie van Abessynië wordt practisch niet meer betwist en het zou kunnen zijn, dat exploitatie van dit nieuwvenvorven onderdeel van het Italiaansche imperium niet goed mogelijk is zonder hulp van buiten. De tegemoetkomende houding van Dala- dier voor het begin der Münchensche con ferentie, het vrij plotseling terugtrekken van een contingent Italiaansche vrijwilli gers, dat alles wijst op een veranderde houding van Mussolini. Daar komt nog iets bij. De annexatie van Oostenrijk door Duitschland geschiedde stellig niet met volle instemming van Mus solini, die daardoor niet alleen iets zag gebeuren, waartegen hij zich altijd met hand en tand had verzet, namelijk het ver schijnen van de Duitsche uniform aan de Italiaansche grens, doch die daardoor te vens een gebied aan de Italiaansche in vloedssfeer zag onttrokken, waarvoor voort durend groote belangstelling was getoond en waar Itailië zich economisch meer of minder had vastgezet. De annexatie van Sudeten-Duitscliland heeft, al weer niet plaats gehad op de wijze als de Duce zich dat had voorgesteld. Wel licht in zijn streven Duitschland toch maar niet sterker te doen worden dan het reeds kunt U gemakke lijk stofzuigen met dit mondstuk. SCHARNIEREND aan de buis bevestigd, zoodat de zuigmond altijd aansluit. Eén van die practische voordee len, waardoor de Heemaf zoo prettig is in het ge bruik. Maar de voor naamste bijzonderheid is de Heemaf Stofzuiger motor, de eenige met constant toerental. Vraagt een demonstratie aanl SCHAGER IJZERHANDEL L. VAN RIJSWIJK, Heerenslraat 128, Schaden was, had Mussolini «meer gevoeld voor een afzonderlijk, zelfstandig staatje, Sudeten Duitschland. Ook deze wensch des Duces Is niet in vervulling gegaan en met dat al ziet hij de Duitsche green op Cen- traal-Europa toenemen. Die gang van zaken moet aan Mussolini on welgevallig zijn. Te meer. waar het een publiek geheim is, dat het er Duitschland om te doen is naar het Zuid-Oosten door Centraal-Euro- pa en de Balkan de Middellandsche zee te naderen of daar althans in vloedsferen te scheppen. In deze zee echter heeft MusSolini nie mand meer noodig zelfs zijn beste vriend Hitier niet. De Engelschman zit er nu een maal daaraan valt niets te veranderen. En het lijkt mogelijk, dat Mussolini zich liever met dezen laatsten zou verbinden om Hit- Ier er vandaan te houden, dan dat de Duce met den Brit blijft kibbelen, daardoor den Duitscher de gelegenheid biedende als der de machtige aan de Middellandsche Zee te verschijnen. „Italië is onze eenige ware bondgenoot" riep Hitier Zondag j.1. uit. Wellicht zal aan stonds blijken, dat hier, gelijk zoo dikwijls, de wensch de vader is geweest van de ge dachte. Wanneer Hitier straks met nieuwe eischen komt, zal hij stuiten op een nieuw cordon van tegenstanders. De strijd gaat voorloopig om de schakels daarvan. Met Italië als de belangrijkste. Intusschen heeft Hitier gelegenheid er zich op te bezinnen, dat iedere gebiedsaan- winst niet bepaald louter voordeelen ople vert. In Oostenrijk dreigt een conflict te ontbranden, in welks middelpunt de beken de kardinaal Innitzer staat. Deze schijnt wat laat te hebben ontdekt, dat nationaal-socialisme en katholicisme niet kunnen samengaan. De moeilijkheid ligt hem daarin, dat het nationaal-socialis me van den burger eischt .dat hij den staat als nummer één beschouwt, terwijl het ka tholicisme van zijn aanhangers vraagt deze eerste plaats te geven aan de kerk. Deze tegenstelling kerkstaat komt eerst dan recht tot uitdrukking wanneer één van bei de partijen een bijzonderen nadruk begint te leggen op haar superioriteit. Dit laatste nu doet het nationaal-socialisme en daar mee is onherroepelijk het conflict in de wereld. De gang van zaken in Oostenrijk is daar om voor Hitier van ernstigen aard omdat verreweg de meerderheid van Oostenrijk uit getrouwe katholieken bestaat. De Fuehrer verkeert voorts in de minder prettige posi tie, dat hij gedoemd schijnt voor altijd al leen maar te mogen winnen. Verliezen be- teekent de catastrophe! Dat winnen echter met den dag moeilijker wordt ten aanzien van het buitenland, bemerkte hij te Mün chen. Nog gewichtiger voor hem is echter het binnenland. Dat moet hij volkomen be- heerschen, wil niet zijn heeïe staat in ge vaar komen. Iedere uitbarsting kan een brand stichten, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Daarom moet, koste wat koste, het vuurtje in Weenen gebluscht wor den. Het militaire vliegveld te Bergen Zes vliegtuigloodsen aanbesteed. Gistermorgen heeft de eerstaanwezend ingenieur der genie te Haarlem aanbesteed het voltooien van zes vliegtuigloodsen bij Bergen (N.H.) Laagste inschrijver was W. S. Visser, Leeuwarden voor f 198.690. Hoogste inschrijfster de N.V. Oberon te Amsterdam voor f 239.000. Oplichter herkend En ingesloten. De man, die, zooals wij hebben medege deeld, ruim een week geleden, verschillende filiaalhoudsters van de fa. Paul Kaiser te Den Haag heeft opgelicht, is thans aange houden. De politie kwam n.1. op het idéé, dat de schuldige wel eens onder de oud bedienden der benadeelde firma kon schui len en toonde den filiaalhoudster een serie foto's. Op één hiervan herkenden de dames den man, die haar bedrogen had. Het bleek te zijn een 21-jarige kantoorbediende. De verdachte blijft evenwel ontkennen en is door de politie ingesloten. Bierdieven gestraft De Arnhemsche rechtbank heeft den 32- jarigen B. J., den 50-jarigen G. T. en den 21-jarigen D. B., die in dienst van de Gel- dersche eierveiling, eieren hebben gestolen, resp. veroordeeld tot negen maanden, zes maanden en vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, DEN HELDER MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag H October) UITSPRAKEN. Voor den aanvang der zitting deed de Rechtbank o.m. de volgende uitspraken: W. K. wonende te Winkel, wegens het niet voldoende uitwijken naar rechts met z'n auto, waardoor een aanrijding ont stond, in hooger beroep 'tot f 25.boete subs. 15 dagen (de eisch luidde f 40.boe te, subs. 20 dagen. De kantonrechter had f 10.boete subs. 6 dagen geëischt. C. T. wonende te Wieringen, wegens het niet verleenen van voorrang aan een auto, komende van rechts; in hooger beroep f 30 boete, subs. 10 dagen (conform de eisch van den officier en van den kanfonrechter, met uitzondering van de intrekking van het rijbewijs.- Haringhui zen. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Als eerste verd. moet voor de Rechtbank verschijnen D. D. van beroep chauffeur en wonende te Haringhuizen, die ervan wordt beschuldigd op den Rijksweg loopende van Schagen naar Zijdewind aan een auto, ko mende uit een zijweg van rechts geen voor rang te hebben verleend, waarna genoemde auto, met zoo'n kracht tegen de brug aan kwam, dat beide wagens in de sloot te recht kwamen. Door dit ongeval werd de inzittende van de auto komende uit den zijweg ernstig verwond, terwijl een juf frouw die in de cabine van verd.'s auto zat, lichte verwondingen opliep. De presi dent mr. Lcdeboer vraagt verd. of hij niet doodelijk vermoeid was'? Verd.: Neen. Pres.: Maar U had den nacht toch niet geslapen? Verd.: Ik had wel geslapen, een uur of zes. De pres. maakt er verd, op attent, dat de weg geheel vrij was en het uitzicht uitste kend. Maar U heeft op niets gelet en bent met volle vaart .doorgereden. Daardoor is de botsing zeer hevig geweest. Een der ge tuigen heeft voor de politie verklaard, dat U zat te slapen. Bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spit, Rheumatiek, Kou en Maandoezwaren een Mijnhardtje nemen. Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 c». Verd.: Dat is toch heelemaal niet waar. Het was 5 Juli 's morgens om 8 uur niet waar? Verd.: Ja, dat zal wel. Als* eerste get. wordt gehoord J. J. v. VI., wonende te Oudorp, die met z'n auto uit genoemden zijweg kwam. Deze vertelt, dat hij ernstig werd gewond. Hij liep een ge broken sleutelbeen en een zware hersen schudding op. Pres.: Heeft U lang niet kunnen werken? Get.: Een week of zes; nu ben ik weer aan het werk. Pres.: De vrachtauto welke U aanreed kwam toch van links nietwaar? Get.: Ja, ik had er geen erg in, dat er een auto van links kwam. De tweede get. is mej. A. B. wonende te Haringhuizen die met verdachte's vracht auto meereed naar Schagerbrug. De pres. vraagt get. of zij niets aan verd. heeft bemerkt? Get.: Nee niets. Pres.: Zag U niet, dat de bestuurder zat te slapen? Get.: Nee, dat heb ik niet gezien. Pres.: U heeft verschillende snijwonden gekregen nietwaar? Get.: Ja, maar niet zoo erg. De pres. wil van verd. weten, of hij ook eenige belangstelling voor de gewonde juf frouw heeft getoond? Verd.: Ik heb haar wel opgezocht. Pres.: En heeft U dan ook een attentie mee genomen; een bloemetje uit Uw tuin bijvoorbeeld? Verd: Dat niet De Officier van Justitie mr. v. d. Feen de Lillo zegt in zijn requisitoir, dat de schuld van een verdachte nooit zoo duidelijk is komen vast staan en eischt, gelet op de ernst van het feit een hechtenisstraf van 1 maand. Verd.: Kan ik niet een voorwaardelijke straf krijgen? Pres.: Maar begrijp je niet, hoe ernstig het feit is; de beide auto's zijn over elkaar in de sloot terecht gekomen en het is een wonder, dat er geen dooden bij het ongeluk te betreuren zijn geweest. De rechtbank bepaalt dan de uitspraak in deze zaak op lieden over acht dagen. De zitting wordt geschorst tot des mid dags twee uur,

Schager Courant | 1938 | | pagina 5