§dm irijs bezorgd Geheimzinnige moord op 15-jarig meisje DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japansch-Britsche betrekkingen in gevaar Duff Cooper antwoordt Hitler Jpkomende Daitsche actie den Elzas Op slag gedood Japan moediger na het accoord van Miincben Weer wisseling van golflengten Laan. Schaeen Tel. 20. IONDERDAG 13 OCTOBER 1938. 83e Jaargang. No. 10699. jj^ave der N.V. Uitg.-Mif. „Xollond» Noorderkwortier" [otpom een Fransch dictator... fet Parijs schijnt te gaan lijden aan een jSifna de feestelijke stemming welke ont- g was door de overeenkomst te Mün- 151 fitnals in Engeland klinken in Frankrijk luider de stemmen, die aandringen op krachtiger bewapening en een zich lp zetten tegen de steeds door wapen- reld vergezelde eischen der dictatoren. 911 bo schrijft de Parijsche correspondent van 653 Hdbld. dat na de laatste DuitschIta- 3U insche besprekingen, Mussolini weer veel ader inschikkelijk is geworden. De erken- ijf door Frankrijk van de Italiaansche ver ering van Abessinïë acht men te Rome al- minst meer een' opoffering van Frankrijk, h incasseert men als een vanzelfspre- 391 ide daad. Iet terugtrekken van de 10.000 man Ita- 335 snschc legionnairs uit Spanje, waar er SóJ ió a 6 maal zooveel achterblijven, is, zegt i te Parijs, van zeer geringe beteekenis zal zeker gevolgd worden door Italiaan- cischen als erkenning van Franco als lflfcogvoerende, weigering een eventueele 551 ische regeering te erkennen of zelfs voor- Bit !en van economischen of politieken aard de Balearen. 3 ok Duitschland acht men niet verzadigd. 45 inig waarde hecht men aan de verzeke- I van Hitler. dat Duitschland geen ter- ^piale verlangens meer zou hebben in uiting van den Führcr klopt immers jet het plotseling opsteken van een bevrijdingshetze" in den Elzas. 5 wijst er op, zegt de correspondent, jfIer over eenigen tijd ook de Elzassers jflerdrukte broeders zal tehulp snellen. Elzasser autonomisten steken onder ig van een zekeren Rossé, die men de Elzasser Henlein noemt, geducht mi kop op. i6j i Duitschland zamelt men openlijk gel ig; i in voor Duitsche propaganda in den ;oi as. zegt de Berlijnsche correspondent 12! i de „News Chronicle", waarbij kwitan- 146 worden afgegeven waarop de kathedraal 81 t Straatsbrug staat afgedrukt, met de 175 irden „De nieuwe verwezenlijkingen i9i de Duitsche cultuur komen op uit den 2! ?m van den Elzas". i een land, waar de vrije gedachten- 57 ne volstrekt niet meer bestaat, is een B- coiijke campagne bijzonder veelzeggend! 111 manifest, uitgegeven door Henri Pichot 34 voorzitter van den Bond van Oudstrij- 41 waarvan het aantal leden in de ver- 63 llende aangesloten vereenigingen waar- w jnlijk niet zonder eenige overdrijving j zes millioen wordt geschat, werpt een J' ü'p licht op de huidige stemming in S nkrijk. pichot somt eerst de moeilijkheden op, 1 arvoor de Fransche regeering zich ge- atst, ziet, en verklaart dan dat hij meent M die niet langs normalen parlementairen kunnen worden opgelost. Zelfs niet P telkens voor enkele welren aan de re- ring een uitgebreide volmacht te geven, rvoor het parlement zichzelf zoolang 9 chakelt. Op die manier kan niet anders g lapwerk worden 'verricht. Hij vraagt vorming van een nationaal kabinet, gin alle partijen vertegenwoordigd zijn waarin ook nict-politieke technici moe- zitten, onder leiding van Daladier. „om- die er nu eenmaal toch is". Aan dit ka- zouden „pleins ponvoirs" moeten wor- verlecnd tot 1940. het einde van deze datieve periode. Mocht de Kamer die voor zoo langen tijd toestaan, dan zou ontbonden moeten worden. Vrachtauto in botsing met naard en wagen. den Noordschen Steenweg te Terhe;;den fristermiddag omstreeks 3 uur een ern- S verkeersongeluk gebeurd, waarhii een rsoon liet leven verloor cn een tweede nvondingen opliep, met eon naard besnannen waecn werd dat tijdstip van achteren aangereden r een vrachtauto uit Maastricht. Het gevold v-ps. riat zoowel de auto als 't paard via den berm van den weg in daarlangs lrvnvrnde sloot stortten. wagon hloof ior»<*c Hftn ■wpf^aot claan De 2.">-jarige Hartogs. die naast den chauf- ür in do vrachtauto zat. sloeg met het °ofd legen het portier van de auto en was P slag dood. De chauffeur bleef ongedeerd p slapte enkele ogenblikken na het onge luk uit de auto op het droge. De voerman van den mot paard bespan en wagen, A. Rasenberg uit Wagenberg 'lf,l tegen den grond en liep verwondingen Mm het hoofd op. Hij werd naar zijn wo- pmg vervoerd. Ook het paard werd ernstig gewond en Bloest worden afgemaakt. LONDEN WAARSCHUWT TOKIO NAAR AANLEIDING VAN DEN JAPANSCHEN INVAL IN ZUID-CHINA. STEEDS MEER JAPANSCHE TROEPEN ONTSCHEEPT. DUIZENDEN ONTVLUCHTEN KANTON. Zooals wij gisteren reeds in het kort mededeelden, zijn de Japanners be gonnen op groote schaal troepen te ontschepen in Zuid-China en nog steeds worden de Japansche soldaten van den oever van de Bidsbaai aan land gezet. De JapanschChinee- sche oorlog is hiermede in een nieuw stadium gekomen. In politieke kringen neemt men aan, dat deze nieuwe inval in Zuid-China in nauw verband staat met de militaire operaties om Hankau, welke, als bekend, niet zoo bijzon der vlotten, omdat de Chineezen nog te ge makkelijk wapen vervoer via Kanton ontvan gen. Dat echter bij dezen nieuwen aan val buitenlandsche belangen, met na me v. Engeland en Portugal in ge vaar kunnen komen, toont onze kaart, waarop de koloniën van deze landen zijn aangegeven. Japan heeft intusschen reeds medegedeeld, dat deze belangen ontzien zullen worden. LONDEN WAARSCHUWT TOKIO. Ten aanzien van de ontscheping van Ja pansche troepen in de Biasbaai herinnert men er in Britsche diplomatieke kringen aan. dat reeds verscheiden malen de aan dacht der regeering te Tokio gevestigd werd op het belang, dat Groot-Brittannië hecht aan het gebied van Hongkong en aan Zuid China, dat er het achterland van vormt, zoo mede op de ongemakken voor de Engelsch Janansche betrekkingen welke uit eenig in cident zouden kunnen voortvloeien. In de laatste dagen heeft de Brit sche ambassadeur te Tokio Robert Craigie, in dezen zin een stap on dernomen naar aanleiding van ge ruchten, welke hem hadden bereikt en welke een ontscheping van Ja pansche troepen deden voorzien. Een officieele Japansche nota. De Japansche minister-president en mi nister van buitenlandsche zaken ad inte rim, Prins Konoje, heeft een officieele nota gericht tot de mogendheden. In deze nota wordt gevraagd: Ten eerste: de Chineesche troepen te wil len beletten gebruik te maken van vreemde eigendommen, of deze te naderen. Ten tweede: zich te onthouden van de verplaatsing van troelen, oorlogsschepen of vliegtuigen op of over Chineesch gebied en in de Chineesche wateren tusschen Swa- tau, en Pakhoi. zonder de Japansche auto riteiten te waarschuwen. Ten derde: Te verbieden, dat Chineesche troepen gebruik maken van buitenlandsch grondgebied. Japan wijst de verantwoordelijkheid voor incidenten, welke zouden kunnen .voort vloeien uit het niet in acht nemen van deze punten. DUIZENDEN VLUCHTEN. De Chineezen doen reeds alle moeite de invallers tegen te houden. Reeds is een sterke Chineesche legermacht onderweg naar het bedreigde gebied. De Japansche troepen pogen vasten voet te krïi^en lanes de spoorlijn Kanton-Swatau. In betrouwbare kringen *wordt de sterkte der Japansche landingstroepen geschat op 30.000 man. Er zijn ook landingspogingen gedaan ten noorden van Amoy, doch bijzonderhedeen hieromtrent zijn nog niet bekend. Twee compagnieën Britsche soldaten zijn naar de grens gedirigeerd, om do politie ter zijde te staan bij de handhaving der orde. Duizenden vluchten thans uit Kanton naar Hongkong. De buitenlandsche consuls, de Duitsche uitgezonderd hebben hun landge- nooten den raad gegeven hun vrouwen en kinderen de stad te doen verlaten. In een proclamatie van de militaire afdeeling van het keizerlijke hoofdkwartier wordt de be volking van Kanton uitgenoodigd zich van Tsjang Kai Sjek los te maken. De correspondent, die over het landingsge bied is gevlogen, vertelt, dat Japansche troepen werden ontscheept door groote aan tallen lichters en hulpxaartuigen. Duizen den soldaten en groote voorraden konden aan land gebracht worden, blijkbaar zonder C.hinceschen tegenstand. Twee Japansche torpedobootjagers kruisten voortdurend voor de kust. De Japansche vlootmacht bestaat uit slagschepen, vliegtuïgschepen, torpedo bootjagers cn andere schepen. Een en ander een gevolg van Hnenchen. Geheel als een verrassing is het nieuws te Hankau niet ontvangen. Welingelichte kringen verwachtten het reeds sinds het aftreden van Oegaki, die, naar men gelooft, een politiek heeft bepleit, welke de moge lijkheid van een wrijving met buitenland sche mogendheden in China zou voorko men. De inval ziet men ook wel als een ge volg van de overeenkomst van Muenchen. Men neemt in Japan aan dat Engeland toch niet zal vechten. Tot hiertoe en met verder De „Evening Standard" drukt in zijn nummer van Dinsdagavond een artikel af van den onlangs afgetreden Britschen mi nister van Marine Duff Cooper, welk arti kel moet worden gezien als een antwoord op de rede welke Hitler Zondag j.1. te Saar- brückèn heeft gehouden. De Fuehrer heeft daar o.m. gezegd: „Ik ben er mij ten volle van bewust, dat, wanneer op zekeren dag Chamberlain ver vangen zou worden door een man als Eden, Duff Cooper of Churchill, zij dadelijk zou den pogen een tweeden wereldoorlog tegen Duitschland te ontketenen. Zij verbergen hun ware bedoelingen niet eens." Duff Cooper zegt nu, dat helaas vele En- gelschen van meening zijn, dat de eenvou digste weg om een wereldoorlog te voorko men is om te weigeren te vechten. Zoo ge makkelijk is dit echter niet. Het eerste wat een schooljongen ontdekt is, dat, wanneer hij in vrede met zijn makkers wil leven, hij hen niet in den waan moet laten, dat hij in geen geval tot geweld zal overgaan. Zoo is het ook onder de volkeren. Duff Cooper vervolgt dan: „Waar ligt dan de veiligheid, welke hoop blijft ons over? „Steeds heb ik, sinds het nationaal-socia- lisme in Duitschland aan de macht is geko men met zijn buitensporige ambities en zijn vertrouwen op middelen van geweld om de ze te verwezenlijken, de noodzaak gevoeld een grens vast te stellen welke wij niet zul len prijsgeven. „Uit billijkheidsoverwegingen tegenover Duitschland moeten wij het volk van dit land laten weten dat. er even goed een grens is aan het geduld van de democratieën als aan dat der dictators „Duitschland mag nooit meer die fout be gaan, welke het in 1914 maakte, door te meenen, dat Engeland niet zou vechten; evenmin mag men gedooeen dat het, in de ze meening. in een positie geraakt waaruit geen terugweg mogelijk is. „Ik zou darom willen zeggen, dat de tijd gekomen is. om in plaats van te wachten op nieuwe eischen. welke ons gesteld zullen Oit nummer bevat 8 pagina's vl/EERBERICHT DE BIET SEINT! Verwachting: Matige, tijdelijk krachtige, Zuidwestelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tij delijk regen, zelfde tempe ratuur. Verdere vooruitzichten*: Weinig verandering. worden, duidelijk te verklaren, wat ons standpunt is. Als wij bereid zijn verdere concessies te doen, moeten wij Duitschland meedeelen, welke deze concessies zijn, en deze mede- deeling doen vergezellen van de verzeke ring, dat zij de uiterste grens zijn. „Verder dan die grens kunnen en willen wij niet gaan. Bij die grens waar die ook getrokken worde, zal het Britsche Rijk pal staan. „Laat Duitschland dat weten. Het is de beste dienst dien wij aan de zaak van den vrede kunnen bewij zen". Proefneming via Jaarsveld mis lukt Naar oude regelen terug. Naar het Hsb. verneemt, zijn bij het hoofdbestuur der P.T.T. en ook bij de omroepvereenigingen talloo- ze klachten binnengekomen over de ontvangst der programma's van Avro en Vara. welke thans uitslui tend via Jaarsveld (415 m) worden uitgezonden. Naar men weet ge schiedt die uitzending via Jaars veld bij wijze van proef, maar men dient nu die proef als mislukt te beschouwen: Jaarsveld wordt lang niet overal goed ontvangen en het doel is dus niet bereikt. Men mag thans zeer binnenkort een te rugkeer naar den ouden toestand verwach ten, nml. de periodieke wisseling van de combinatie 1S75415 m. (Kootwijk en Jaarsveld) met 301.5 m. (Hilversum). Avro en Vara zulen dan, om te beginnen, over gaan van Jaarsveld op Hilversum 301.5 m; K.R.O. en N.C.R.V. naar 1875415 m. De kans is niet uitgesloten, dat deze nieu we zooveelste! regeling reeds begin volgende week van kracht wordt Drama in arbeiderswoning te Den Haag HET SLACHTOFFER VERMOEDELIJK GE WURGD. GEEN ROOFMOORD, GEEN ZELFMOORD, GEEN ONGEVAL, GEEN ZEDENMISDRIJF In de Molenslootstraat no. 38 te Den Haag is gisterochtend een moord gepleegd op de 15-jarige Greta Groen, die zich alleen thuis bevond. De woning wordt bewoont' door het gezin van den fabrieks arbeider Groen, bestaande nit man. vrouw en drie dochters, resp. van 18, 15 en 7 jaar. Ongeveer 12 uur kwam het 7-jaricte znsje Betsy thuis en vond daar tot haar schrik het lijk van het vermoorde meisje in een hoek bij de trap. Het doode meisje werd aangetrof fen met een roode plek aan den slaap, een snede in het voorhoofd en met gezwollen lippen. Het schijnt, dat de dader of de daders van de wandaad het heele huis hebben doorzocht, en, als wij goed zijn ingelicht, is een vaasje met geld verdwenen. Gordijnen waren des morgens gesloten. Spoedig na de aangifte van het misdriif waren de subsituut-officier van Justitie en de commissaris van politie in de wo ning aanwezig, vergezeld van een staf van rechercheurs en een nolitiedeskundige. De buurt waar het misdrijf gepleegd is, bestaat uit een blok arbeiderswoningen, ge legen in de nabijheid van den Riiswijksche- weer, achter de Veha-fabrieken. Daar deze woningen alle vrijwel gelijkvormig zijn. is in ieder huis eenigszins de situatie te bestu deeren, hoe alles in zijn werk kan zijn ge gaan en de bewoners die uiteraard groote belangstelling toonen, putten zich uit in eissingen. De omwonenden, zoo vernamen wij nog, hebben gezien, dat de gordijnen van de woning, waar het drama geschied is, den geheelen morgen dicht waren. Of deze gor dijnen echter anders altijd open zijn konden zij evenwel niet mededeelen. Het meisje was ziek. Van de zijde der politie hebben wij over dezen geheimzinnigen moord de volgende bijzonderheden vernomen. Het meisje was hulp in de huishouding, doch was sinds Zaterdag niet naar haar hetrpkking gegaan, omdat zij aan griep leed. Haar moeder nam de betrekking voor haar waar en wps dan ook des morgens te negen uur van huis gegaan. Het meisje was achter gebleven, gekleed op een sofa in de huiskamer liggende. De moeder kwam te 12 uur thuis, na haar 5-jarig jongste doch tertje van school te hebben gehaald. Het kleine meisje liep moeder vooruit en opende de deur, waarvan het slot normaal functi- onneerde. Men weet reeds hoe het kind toen de naargeestige vondst deed van haar zuster die dood tegen de trap op lag. De moeder heeft toen de buren en de poli tie gewaarschuwd. Het onderzoek, dat door de politie is ingesteld heeft voorloopig uitgewe zen, dat het meisje door verstik king, vermoedelijk wurging om het leven is gebracht. Om den hals be vond zich een reep tule, welke niet was toegeknoopt, zelfmoord ligt geenszins voor de hand. Het meisje was ingetogen van ka rakter. Het onderzoek wees tevens uit, dat het plegen van een zeden misdrijf niet kan worden aange toond. Een ongeval kan de politie voorshands niet aannemen. Ook is hier geen sprake van roofmoord, aangezien niets ontvreemd is. Het lijk is in beslag genomen voor sectie- onderzoek, dat in handen is van den poli tiedeskundige, dr. Rochat. Een bijzonderheid, hij het onderzoek van belang, was het feit. dat de achterdeur van binnen gesloten was. De politie heeft de verschillende buren gehoord, geen van hen had iets van tumult in de woning van de familie Groen bemerkt. Men tast, zoowel wat de motieven van de wandaad, als de identiteit van den da der betreft, nog in het duister. Er zijn nog geen aanhoudingen verricht. Door e-en man gevolgd. Uit de mededeelingen, welke ons door de buurtbewoners en door het oudste zusje van het vermoorde meisje, Lena Groen, werden verstrekt, schijnt evenwel de con clusie niet lichtvaardig, dat het hier gaat om een zedenmisdrijf. In de afgeloopen weken is het vermoorde meisje eenige malen gevolgd door een bepaalden man, die haar twee keer heeft aan<*p«;proken, den laatsten keer Vrijdag j.1. Hij was toen in een auto en hield het meisje staarde bij het slachthuis. Een poging om haar in de auto te trekken mislukte, doordat het meisje zich tijdig wist los te rukken. Het kind heeft toen het voorgevallene aan haar ouders verteld, die er de politie van inr kennis hebben gesteld. Het list wel voor de hand, dat hier door de politie in de eerste plaats gedacht wordt aan dien onbekenden man, van wien een vaag sig nalement bestaat. TTet lijk van het mc'sje is ongeveer half drie mot, een auto van den geneeskundigen dienst naar het ge meenteziekenhuis vervoerd.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1