De nieuwe Poppenjurk Jan Stöve, Schagerbrug. Zo, het konijn is dus goed geborgen. Zijn jullie het nu aan het vetmesten voor de Kerstdagen. Dat zal dan goed smullen zyn, want konijnenbout is iets overheerlijks. Maar ik zou nooit een konijn lusten, dat ik zelf opgefokt had. En jij? Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Keuveltjesavond en Sinterklaas... ja, jon gens, die komen al weer nader. Een fijne tijd. Dan kunnen w;e weer chocolade snoe pen en speculaas en fondant en koekjes eri... ja, wat al niet. Aiii! Wat een tijd, Nellie en Kees... Piet en Sjaantje Zeeman. Fijn Piet en Sjaantje, dat het boek zo naar jullie zin was. Ik vind het erg aardig dat jullie het mij ook eens willen laten lezen, maar daar kan helaas niets van komen. Ik zit tot over m'n oren in het werk en ik zie geen kans er nog iedere avond een uurtje af te nemen voor het lezen van een kinderboek. Maar dat het mooi was... dat weet ik! Klaas Borst, Schagen. Natuurlijk lees ik veel, Klaas. Als krantenman moet je dat wel doen, wil je op de hoogte blijven van datgene wat er alzo op de wereld gebeurt. Ik kan je zelfs zeggen, dat ik ieder moment van de dag benut om te lezen. Ik vind lezen en schrijven 't fijnste wat er bestaat. Dat vind jij miss'chien gek, maar toch is het waar. Dat begrijp je misschien later nog wel. Rika Keyzer, Schagen. Ik wil heel graag dat gedicht van het porseleinen her derinnetje dat danste bij maanlicht, ont vangen, Rika. Mag ik er op rekenen? De Kindervriend houdt ook veel van vissen. Hij heeft al menig braadje paling en snoek baars thuis gebracht en ook nu nog vragen ze thuis dikwijls aan me of ik. weer eens te hengelen ga. Maar op Zondagmorgen... nee, dan slaap ik meestal uit tot 9 uur, Dat is de eenige dag dat ik dat kan doen. Je hebt zeker al gelezen van de Pietje Puk, niet? Bets TUsen, Anna Paulowna. Nou, óf het 's morgens guur is Bets. Dan kun je je warme jas al weer best verdragen. En ik heb vorige week m'n dikke onderkleren ook al weer aangetrokken Vooral als je zo veel langs de weg bent, kun je die al weer best velen. Tronie van Loenen, Noord-Scharwoude. Wat zul je genoten hebben in Vierhouten Trynie. Je was daar met 2000 kinderen en ik kan me best voorstellen, dat jullie ar. een geweldige pret gehad zullen hebben. Ik weet dat je mij de kaart gestuurd hebt. Die ligt nog in m'n bureau. Mar ie en Wim Boontjes, Schagerbrug. Durf jy' in die schommelschuitjes op de kermis te gaan zitten Marie en Wim? Al gaven ze me duizend gulden, dan waagde ik het nog niet. Dat is gek, want in een vliegmachine ben ik helemaal niet bang en hoogtevrees ken ik ook niet. Maar een feit is het! Jack van Cappelle, Schagen. Leest jou moeder je voor uit Dik Trom? Dat doet me aan m'n eigen jongensjaren terugdenken, toen mijn moeder me voorlas uti dat zelfde boek. Maar daar schreef ik juist vorige week over. En dat heb je natuurlijk al ge lezen, is het niet? Tini Keuris, Schagen. Jullie hebben gé- loof ik net zo'n leuke hond als wij thuis. De onze heet Djoek. Hy is wit met een zwarte snuit en hij kan hard blaffen, hoog springen en veel eten. Hij heeft een leven als een renteniertje en is de hele dag in een goed humeur. Heb je 'm al eens gezien? Annie Vorst, Pettemerkluft. De ope rette „Goudmuiltje" heb ik al eens zien voordragen. Zij is heel mooi en er wordt prachtig in gezongen. Ik kom vast eens ky- ken als jullie haar uitvoeren. Naar de vrolijke klas luister ik nooit. Ik heb helaas overdag bijna nooit vrij. Annie Wit, Nieuwe Niedorp, Jij bent geloof ik net zo'n boekenwurm als de Kin dervriend. Heb je veel boeken? Je moet me dat volgende week eens schrijven. Dan kan ik zien welke ik wel, en welke ik niet ge lezen heb. Afgesproken? Gré Klare, Kolhom. Die arme Gré, die zo'n pijn in haar keel gehad heeft. Nu, daar kan ik van meepraten Ik heb zelfs heel wat met m'n keel gesukkeld. Dat komt blijkbaar elk jaar weer terug. Prettig is het niet, maar je kunt er niets aan doen. Dag Gré! BeiLe. jongend en meiljeA., Annie Borst, Schagen. Kijk dat vind ik leuk dat jij... aii... daar had ik het toch nu nog bijna verraden. Stel je voor! Maar je plan vind ik prachtig. En wat aardig Annie, nu hebben wy samen een groot ge heim, waarvan we tegen niemand iets ver tellen. O zo! Ennie, Bos, Noord-Scharwoude. Wat heb jy een plezier gehad op die dag dat je te gast was by Stynie Hemke. Ik had daar best eens bij willen zyn en mee ravotten met jullie. En ik had ook graag dat spel letje „Mens, erger je niet" meegedaan. Jeltje Peetoom, Noord-Scharwoude. Ja... met wie ben jy in de vacantie naar zee geweest. Ik heb me suf zitten prakki- zeren, maar nu schiet het me ineens te binnen. Dat kan niemand anders zijn dan m'n beste vriend Jan Brommer. Geweldig leuk, dat jullie samen vrienden zijn. Ik heb dat nooit geweten. Stljnie Hemke, Noord-Schanvoude. Hier de laatste schrijfster, die haar nood klaagt dat de puzzle zo vreselijk moeilyk was. Kom, kom, zo'n vaart liep het toch werkelijk niet. Maar ik beloof jullie dat er nu een paar heel makkelijke komen. Maar dat zie je zelf wel in de krant van vandaag. Zo jongens en meisjes, ik ben er door. Tot de volgende week. Tante Nel vertelt uit haar jeugd O... o... door een ongelukkige samenloop van omstandigheden was er een foutje in het raadsel van de vorige week geslopen, waarvan het gevolg was, dat heel wat van jullie even langer over de oplossing moes ten doen dan anders. Nu schreeuwen er heel wat steen en been, dat het raadsel zo ver- schrikkelyk moeilijk was, maar heus, het viel best mee. Je zag toch zó wat het moest Xijn! Enfin, deze week een extra-gemakkelyke. Ik verwacht er minstens 150 goede oplos singen op. Het boek is deze week gewonnen door: JELTJE PEETOOM, Oosterstraat, Noordscharwoude, F 22. En nu de briefjes: Tinie Zeeman, St. Pancras. Ja, ik had je vorige week al gemist, Tinie. Ik dacht, misschien is ze wel ziek, maar gelukkig was dat niet het' geval. Dat het raadsel moeilyk was, ben ik niet. met. je eens, want heel wat raadselvrienden en vriendinnen hadden het goed. opgelost. Maar nu was het deze week n g gemakkelijker. Hendricus Peetoom, Keinsmerbrug. O... o... o... daar heeft Hendricus een figuurzaag doos voor z'n verjaardag gekregen en wat gebeurt er? Nu schrijft hy een brief van 4 regels aan den Kindervriend. Die moet daar maar genoeg aan hebben. Enfin... ik zal maar hopen op de volgende week. Misschien kom ik er dan wat beter af... In ieder geval succes met de zagerij, Hendricus. Mientje van Essen, Petten. Nu Mientje, jy zult wel plezier gehad hebben op die ker mis, vooral omdat je er heen kon gaan met zowat een hele nieuwe garderobe. Was je niet blij met die nieuwe jurk? Flink van je vader om dien gevallen motorryder direct te helpen, zeg! Dag! Guurtje de Hoop, Schagen. Kök eens aan... daar hebben we Guurtje de Hoop, die me maar twee brieven tegelijk stuurt. De een lag er nog van de vorige week, toen zy het raadsel niet kon oplossen. Nu, als dat nog eens gebeurt Guurtje, stuur dan de brief maar evengoed naar den Kindervriend. Dat doen de anderen ook. Afgesproken Corrie Keyzer, Schagen. De Pietje Puk maakt 'het bij 'ons' 'thuis' uitstékend Cörrie. Er zitten op het ogenblik minstens 15 knopjes aan en ik geloof dat we er een mooie plant aan krygen. Dat zou dan voor jou een mooi succes zijn Corrie. Ik vond het een bijzonder aardig cadeau. Hilda Bestevaer, Schagen. Ik lees, dat jij aan de Ruigeweg je buik gevuld hebt met bramen. Ik kan me dat best voorstel len, want die bramen daar zijn overheerlyk. Ik ben er ook dikwyls geweest en kwam dan met een halve emmer vol thuis. Dan maakte m'n moeder de bramen in en 's win ters dronken we het sap met pudding op. Dat was geweldig lekker. Ieder jaar bracht ik zowat een paar emïhers thuis. Cornelia Zwaan, Schoorldam, Ja, Cor- nelia telefoneeren is werkelijk nog een hele kunst apart en dat jullie daarin les krygen op school vind ik heel nuttig. Toen ik pas op kantoor was, dat is nu al weer heel wat jaartjes geleden, kon ik ook in het begin nooit verstaan wat de mensen aan het an dere einde van de draad vertelden. Maar het leerde gauw aan en nu is het precies alsof je spreekt tegen iemand die naast je staat. Frida de Lange, Anna Paulowna. Nee, meester Bleeker ken ik tot myn spyt niet persoonlijk, maar ik heb wel gehoord, dat jullie het best met hem kunnen vinden. En datis maar goed ook, want kwade vrienden met den meester zyn kan ik niemand aan raden. Ik heb dat zelf eens meegemaakt, maar het heugt me nog! Dag Frida. Miep Dekker, Anna Paulowna. Ach... dat is jammer, dat juffrouw Jansen al weer weg is. Ze kende my nogal zo goed. Maar die juffrouw Hoveling ken ik óók. Doe haar mijn groeten maar eens. Hoe gaat het met de tekenarij... knoeien jullie nog zo? Gerl Dekker, Schagerbrug. Ik weet heus niet wat ik op dat briefje van jou moet antwoorden Geri. Daar stond niet veel nieuws in. Ik hoop dat je de volgende week een massa te, schrijven hebt. Krijg ik wat nieuws uit Schagerbrug? Tante Nel logeerde voor een weekje bij de Delfmannetjes. Dat was altijd een feest, want tante Nel kon zo leuk vertellen. Het was zo grappig om al die verhalen van vroeger te horen, toen er nog geen elec- trisch licht was en je een gas- of petrole umlamp moest aansteken inplaats van een voudig het knopje om te draaien. Tante Nel bracht ook wel eens een oud fotoalbum mee en dan hadden de kinderen toch zo veel plezier. Een klein geel kiekje van Oma toen ze klein was. En van tante Nel met oma samen in de tuin. Wat droegen de mensen toen toch een gekke kleren! Stel je voor, dat de kinderen Delfman nu ook met zulke gekke hoge laarsjes moesten lopen en zo'n mal broekje moesten dra gen! Het was Zaterdagmiddag en het regen de. Wiesje, Henk, Jan en Corrie speelden in de huiskamer en tante Nel zat te breien. Moeder liep steeds heen en weer, ze had zoveel in huis te doen. Toen begon tante Nel weer te vertellen. „Kinderen", zei ze, „jullie hebben geen idee, hoe verwend jul- ik ineens, maar er was al zoveel afgeknipt dat ik nu maar doorknipte. Ik stopte de lap onder mijn schort, waai ik voelde heel goed, dat het niet goed was, wat ik gedaan had Ik had een erge kleur, toen ik bij Marie in de keuken kwam ej haar vroeg om me te helpen. Marie had d; lap nog niet gezien en wist daarom ook nie: hoe ik eraan kwam. Ze knipte een mooj jurkje voor Johanna en ik ging ijverig at ten naaien. Maar Ik voelde me helemaal niet op mijn gemak en mijn geweten stak, alsof ik met een naald werd gestoken ft probeerde nergens aan te denken en naaidt flink door. Zo kwam het jurkje klaar ei het was het mooiste, dat Johanna ooit ge had heeft. Maar toen de huisnaaister kwam om dt jurk van moeder te maken, verwonderde ze zich erover, dat er maar zo weinig goei was. Ook moeder begreep er niets van. ft schaamde me zó, dat ik niets durfde te zeg. gen. Het werd toch nog een mooie jurk alleen was de rok een beetje nauw, maa dat zag je niet zo erg. De grote dag was aangebroken. Moede had haar nieuwe jurk aangetrokken e ging met vader vooruit naar het station Ik kwam iets later met Marie en met Jo hanna op mijn arm. Ze had het lichtgroene jurkje aan en ik had haar haar mooi ge borsteld en gekamd. Ik was zo trots op haar, dat ik helemaal vergat, hoe ik aan he! jurkje was gekomen. Moeder had de nieuwe poppenjurk ncj niet gezien, want ze had het erg druk. Toen de trein binnenkwam, zagen we met een tante Anna op het perron lopen. Zi begroette ons allemaal hartelijk en toea keek ze ineens naar de pop. „Maar Lien/ zei ze verbaasd. „De pop heeft een jurk van hetzelfde goed als jij!" Oplossing raadsel vorige week Klein, pinda, massa, bazar, boord, Marie, hoorn. Naarden. Goede oplossingen ontvangen van: Guurtje de H., Schagen; Marietje v. E„ Petten; Trien T., Anna Paulowna; Corrie K., Schagen; Hilda B., Schagen; Frida de L., Anna Paulowna; Miep D., Anna Pau lowna; Geri D., Schagerbrug; Jan S., Scha- gerbrg; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Rika K., Schagen; Tryne v. L., Noord- Scharwoude; Bram, Annie, Aafje en Cor W., N. Niedorp; Marie en Wim B., Schager brug; Tiny.K.,. Schagen; Gré K.> Kolhorn; Jack v. d. C., Schagen; Annie V., Pettemer kluft; Ennie B., 'Noord-Scharwoude; Jeltje P., Noord-Scharwoude; Stijnie H., Noord- Scharwoude. lie zijn, tegenwoordig. Als ik zie, hoe Cor rie daar met haar poppen zit te spelen, Jan met zijn mecanodoos, Henk met de trein en Wies met het winkeltje, dan zou ik zo met jullie mee willen spelen. Vooral met idé mei&jes riatüurlijk. Mijn poppen za gen er heel anders uit, dan die van jullie. Maar nu moeten jullie ook bedenken, dat ik in 1872 geboren werd. Toen zag alles er heel anders uit. Ja, ja, zo in het jaar 1880 speelde ik ook veel met mijn pop. Jullie zouden mijn Jo hanna niet eens mooi vinden, denk ik, maar ik hield heel veel van haar. Jullie zouden je pop niet eens Johanna noemen, maar Marijke, of Annie of Noortje. Maar toch was mijn Johanna erg lief. Ze had een hoofd van was, met heel lang blond haar. Het was echt haar en ik kon er echte vlech ten in leggen. Nu zou de lievelingszuster van mijn moe der, tante Anna, op bezoek komen. Ik wil de, dat Johanna voor die gelegenheid een mooi nieuw jurkje droeg, want het oude, blauwe was helemaal verschoten en zat vol vlekken. Ik ging naar moeder en vroeg of ze niet nog een stukje goed had voor een poppenjurk. Marie. de kinderjuffrouw, zou me dan wel met naaien helpen. Maar moe der had alleen nog een lelijke grijze lap en ik wilde niet, dat Johanna zo'n grauwe feestjurk kreeg. Vroeger ging dat allemaal nog niet zo gemakkelijk. Jullie zouden nu met moeder naar een winkel lopen en iets nieuws kopen, maar in myn tijd was het goed nog erg duur en de mensen gaven niet gauw geld uit. Moeder ging die middag op visite en de oude Marie zat in de keuken te naaien. Ik liep toevallig de huiskamer in en zag daar op de tafel een prachtige lichtgroene lap zijde, die moeder juist uit had gepakt. Het was een lap, die ze ergens goedkoop had kunnen krijgen. Het was net genoeg voor een jurk, had zp aan tafel verteld. Toen viel een zonnestraal op de lap en de zij glansde plotseling zo mooi en had zo'n prachtige kleur, dat ik dacht: „Wat zou Johanna er schattig uitzien in zo'n jurk!" Verder dacht ik niet eens. Naast de lap lag een schaar. Ik pakte de schaar'en knipte een groot stuk van de lap af. Toen schrok Nieuw Raadsel X P en 2 X A. X E en 1 X K. X L en I en N. Zeg mij welk dier ik ben? „Nel!" zei moeder verschrikt en ze keel naar Johanna's nieuwe jurk. „Hoe kom jj aan die zij?" En toen bedacht ze zich op eens iets. „O, dus daarom was er zo wei nig goed!" Nu keek ze tante Anna aan en zei: „De rok van mijn jurk is veel te nauw geworden, want Nel heeft een flink stuk van de zij afgeknipt. Het gevolg daarvan zie je hier...." en daarbij wees ze op Jo hanna. Toen schaamde ik me zo vreselijk, als il me nog nooit geschaamd had. Verder ze moeder niets, maar dat was al meer da voldoende! Toen we thuis kwamen trok ik Johanm weer gauw haar lelijke, blauwe jurkje aar. want ik kon de mooie lichtgroene niet mee.' zien!" Een Frans geleerde beweert, dat de mie ren hele brandweertroepen uitsturen, ai; er ergens een brandje is ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat er nogal eens een kleine brand op de grond is. Als iemand een lucifer of een brandende sigaret laat vallen, kan het heel gemakkelijk gebeuren, dat er een paar takjes in brand raken. Het schijnt nu, dat de mieren, zodra ze dat merken en als de brand niet te groot is, in grote troepen naar die plaats gaan en de brand blussen door er bepaalde mierenzu- ren op te spuiten! „Mammie, ik was de enige in de klas, die antwoord kon geven, toen meneer wat vroeg." „Dat is fyn, jongen. Wat vroeg meneer dan?" „Hij wilde weten, wie het raam kapot had gemaakt!" IC*** Tm* iiihn IuNTTZËT FEATURE0 SYTtpfó^TE'""in" No. 8. om deed je dat eigenlijk?" vroeg hij haar. het nutteloos zou zijn te trachten Thome tot Terwöl Helen zich naar de bazaar haastte, „Houd je zoveel van hem?" „Misschien", beraadslaagden Atan Thome en Magra, in lachte Magra geheimzinnig. „Liefde en zaken hun schuilhoek. Atan Thome was nog woe- kan men niet met elkaar verwarren", snauw- dend, omdat Magra voorkomen had, dat hij de de man, „bemoei je er dus niet verder Tarzan. die ze beiden nog steeds voor Brian meer mee. je weet wat ik doe met mensen, Gregory hielden, had neergeschoten. „Waar- die my in de weg staan." Het meisje hui verde, zij wist het! En zö wist tevens, dat andere gedachten te brengen. „Kom, laten wij over de zaken spreken,", zei ze. „Wy moeten zien in het bezit te komen van de kaart van Athair. Die Gregory heeft hem. Daarom moeten wij iets zien te krijgen, dat rij' willen bezitten, dan kunnen we ruilen, laten wy bijvoorbeeld ons meester maken van het meisje, Helen. Dat is een mooi werkj' voor Lal Taask." En zo gebeurde het, <W terwyl Helen door de bazaar wandelde allerlei inkopen deed, de ogen van Lal Taask haar volgden ogen scherp en sinister - als de ogen van een wild dier dat zijn katf berekent om zijn slachtoffer te bespringen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 10