TRIÜMPH Hoe wordt het volksgasmasker? OVERAL BEKEND ALGEMEEN ERKEND DE BESTE I CENT VIRGINIA Glimlampen in duister Amsterdam Wijziging Tariefsmachtigingswet aangenomen Gebreken bij de politie Postvlucbten op Indië Inkoopprijs melk '/2 cent hooge Ee Engeland heeft de beste kansen Raichenbach blijft wereldkampioen EENVOUDIGE, AFDOENDE CONSTRUCTIE. De bange dagen waarmede de irnaand September werd afgesloten, hebben de oogen van het Neder iandsche volk geopend. Het heeft begrepen, dat het oorlogsgevaar niet langer denkbeeldig genoemd kan worden, en het heeft ook be grepen, dat in een komende oorlog de burgerbevolking evenzeer ge vaar loopt als de militairen. Een burgerlijke aangelegenheid. Hoezeer dit besef is doorgedrongen, blijkt vooral uit het feit, dat het aantal aanvra gen voor het z.g. volksgasmasker in den laatsten. tijd zeer sterk is toegenomen. Merkwaardig is het, dat men zich daaribij in;veie gevallen tot de militaire autoritei- ten wendt, blijkbaar onwetend van het feit, dat de luchtbescherming in ons land, in tegenstelling met andere landen, een bur gerlijke aangelegenheid is, zij 'het dat de instelling, die zich hiermede bezig houdt, de Nederiandsche vereeniging voor Lucht bescherming, een semi-officieel tintje heeft Helaas maakte het echter weinig verschil, tot welke autoriteiten men zich richtte, want nog altijd bezit ons land practisch geen gasmaskers. In een felle rede, die hij zeer toepasse lijk „Door het oog van een naald" noemde, heeft het hoofd van den luchtbeschermings dienst te Rotterdam, mr. L. Eintlioven er op gewezen, dat er op 28 September J.I., toen de internationale spanning het top punt bereikt had, in de tweede stad dos lands zegge en schrijve 700 gasmaskers aanwezig waren! En elders in het land was de toestand niet beter. Het volksgasmasker. Intussehen zal nu toch spoedig het volks gasmasker algemeen verkrijgbaar worden. Wil men nagaan, welke waarde aan dit gasmasker, waarvan de prijs vermoedelijk ongeveer f 5.zal bedragen, toegekend kan worden, clan kan men het best een verge lijking maken met hét legergasmasker, waarvan het gclaatstuk bestaat uit 2 m.m. dik rubber. D^t gasmasker voldoet uitste kend al blijft het groote gewicht een be zwaar. Het is echter als volksgasmasker onbruikbaar, omdat het veel te duur is. Trouwens, aan het volksgasmasker behoe ven niet zulke hooge eischen gesteld te worden als aan het legergasmasker. De voorstelling, die men zich over het algemeen van het easgevaar markt is zeer sterk overdreven. Met betrekkelijk eenvou dige middelen kan dit gevaar bestreden worden. Vele deskundigen zijn trouwens van mee- nine, dat in een komenden oorlog gasaan vallen tot de hooge uitzonderingen zullen behooren, omdat de strijdende partijen er zich te zeer van bewust zijn dat de tegen partij zich tegen gasaanvallen verweren k.an en omdat het eas voor de eirvn partij evprxzeer hindert als de tegennartii. Uit het bovenstaande bliikt intussehen. (lat het zaak is. zich inderdaad tegen gasee- vaar te waoenen, ook al om de rreventieve werking, die hiervan (literaat. Als afweer middel kan het Nederiandsche volkmasker voldoende genoemd worden. Dit. gasmasker toch" zal men niet uren lang behoeven oo te zetten. In den regel zal het slechts eenige oogenblikkpri gebruikt worden. Het bestaat uit een dunnen rubberrine, die met veerende banden om het hoofd wordt gesloten. De dikte van het rubber is dezelfde als die van het legergasmasker. Het heeft ech- fpr gepn binnen raam. terwijl boven dien de nogglasconstructie eenvoudi ger is. De oogglazen worden tegen beslaan gevrr'waard met behulp van een zeepstift. Hef legergasmasker bestaat uit een kool filter en een nevel filter. Aan dit principe heeft men bij het volksgasmasker vastge houden want de filterbus bestaat uit een nevel filter en een kooiiaag met een geza menlijk gewicht van 350 a 400 gr. Deze fil- terbus wordt eo?rhroofd in het mondstuk waerin zich ook het inadeimingsvrntiel be vindt. Hot nitademin^ventiel bevindt zich aan 't laagste gedeelte van het gelaatstuk Goedkoop en afdoende. Dit gasmasker is gopdkoon en afdoende '•««wei het niet zoo goed is als het voortref- relijke Diiifsche volksgasmasker, waarvan de zak is samengesteld uit dun. elastisch rubber. Dp hoedanigheid van het rubber ;s echter nipf het belaricrriikste bii de waar- debeoobng van een gasmasker. Hei gaat hierbij in de percfp nleots om de vullijn-bus ®n de*° kan bii het NedP'°and=rhe Volks orpcrmcikpr alleszins bevredigend genopmd worden. De nroeveo. d'e hiermede eenomen zün. hebben bevredigende resultaten opgele verd. Waar bleef het? Over he't alcenieeu boort men bittere verwiitpn over het fpü. dat bet volksgasmas ker zoo lang is uitgpbleven. In bet algemeen is dat wel fnist, maar 'och moet bet ook "eanorecieerd worden, dat men geen risico beeft willen nemen en niet eerder tot den aanmaak on proofen schaal wilde overgaan, voordat men absolute zekerheid bad inza ke de go«de hoedanigheden van het gas masker. Een voordeel van deze voorzichtig heid is ook dat men terdege beeft kunnen profiteeren van de fouten die elders ge maakt zijn, al is het toch wel een zeer onveilig gevoel, dat men in kritische dagen op het oogenblik nog onvoldoende is uitge rust. Stalen zenuwen Blijkbaar beschikken de voor deze mate rie verantwoordelijke instanties over stalen zenuwen, want zelfs in de zeer gespannen toestand van het oogenblik verliezen zij de voorzichtigheid geen moment uit het oog. Wij twijfelen er daarom .niet aan of het Nederiandsche Volksgasmasker zal, éls het eenmaal op ruime schaal is gedistribueerd, volledige voldoening schenken. Het is echter zaak, dat met die distributie de noodige spoed betracht wordt, want de kwestie van het volksgasmasker is vooral zoo urgent, omdat het bezit hiervan vooral op het moreel der bevolking een zeer gunstige en geruststellende uitwer king heeft. Men overschat het gasgevaar nu eenmaal altijd en men zal zich pas veilig gevoelen, wanneer men weet, dat in de kasten voor ieder der huisgenooten een gasmasker klaar ligt om in geval van nood gebruikt te worden. Er zijn makelaars en „makelaars" Mag men zich als makelaar uit geven zonder als zoodanig be- eedigd te zijn? In de laatste tijden gaan steeds meer niet-becedigde personen zich voor makelaar uitgeven. De regeering heeft aandacht aan dit punt gewijd en zoo is eenigen tijd ge leden een niet-beëedigden „makelaar" ver volgd op grond van artikel 436 W. v. S. De kantonrechter te Haarlem, die deze zaak moest berechten, kwam tot een ver oordeel end vonnis evenals in hooger be roep de rechtbank. De Hooge Raad besliste echter, dat op grond van artikel 436 W. v. S. geen veroordeeling kon volgen. In opdracht van den minister van Jus titie hebben' de procureurs-generaal daarna een rondschrijven gericht aan de Officie ren van Justitie met verzoek hun gedach ten eens over deze kwestie te laten gaan en hun bevindingen kenbaar te maken. Omstreeks denzelfden tijd, waarin de Of ficier van Justitie te Assen dit rondschrij ven ontving, waren bij de rechtbank klach ten ingekomen omtrent een soortgelijk ge val. Derhalve had de officier tegen den betreffen/den „makelaar" een ver volging ingesteld, niet echter op grond van artikel 436 W. v. S., doch op grond van artikel 32S W. v. S. bis, met de bedoeling in deze zaak een beslissing tot in hoog ste instantie uit te lokken. Het be trof hier den „makelaar" B. uit de Wijk. die zich al geruimen tijd als zoodanig uitgeeft zonder be- eedigd te zijn. Andere beëedigde makelaars zouden door zijn hande lingen schade hebben geleden. Om dit te bewijzen werd als getuige ge hoord de beëedigde makelaai D. van der Hulst uit Balkbrug, die meende nadeelige gevolgen te hebben ondervonden van ver- daohte's practijik, welke zich ook uitge breid had tot in de streken, waar hij als makelaar was gevestigd. Verdachte was van meening, dat hij vol komen onschuldig was, temeer omdat hij geheel te goeder trouw was. Acten opma ken e.d. deed hij heelemaal niet. De Officier van Justitie wees er op, dat volgens artikel 62 van het Wetboek van Koophandel alleen hij zich makelaar kan noemen, die daartoe door de rechtbank als zoodanig is beëedigd. Z.i. is het publiek door verdachte misleid. Hij verzocht de rechtbank het vonnis zoodanig te redigeeren, dat cassatie moge lijk zal zijn. Aangezien het hier in hoofd zaak oan een principe gaat, eischte de Officier tenslotte wegens oneerlijke mede dinging f 25.suibs. 25 dagen hechtenis. Uitspraak over acht dagen. OORLOGSVERLICHTING IN DE HAVEN. Bevolking werkte onvoldoende mee aan luchtbeschermingsoefe ning. Toen gisterenavond om tien minu ten over half tien zwaar dreunend de sirenes hun waarschuwende loeien over de hoofdstad deden hooren, duurde het slechts enkele oogenblik- ken of alles was in een volkomen duister gedompeld. Een vreemde beklemming beving de menschen in de zoo plotseling vol komen veranderde en. onherkenbare omgeving. Als geweldige, voorhisto rische larven schoven, in een blau wen schijn, de trams voort, de auto's met hun blauw afgeschermde kop lampen leken als wriemelende ma den door een phantastisch heelal te kruipen en de onzekere, verspringen de lichtjes der fietslampen flakker den daar hulpeloos tu^gchendoor. De pers de lucht in. Wij werden in de gelegenheid gesteld een vliegtocht boven de verduisterde stad te ma ken en schreven, gezeten in de cabine van het K.L.M. toestel „Djalak" onze indrukken neer voor onze krant van heden. In de „Djalak", die bestuurd werd door den heer A. van der Sijde, hadden verschil lende autoriteiten plaats genomen, o.a. luit. ter zee tweede klasse J. J. Steensma, die belast is met de organisatie der luchtbescher ming bij de Koninklijke Marine te Amster dam. Langzaam dooven de lichten. Tegen half tien gingen wij de lucht in. De stad was nog volop verlicht en men kon zien, hoe de verschillende stadsdeelen gelei delijk aan in het duister werden gehuld. De Tweede Kamer Groote handelspolitieke bevoegd heden voor de Regeering. Crisisheffingen die nief terugbetaald worden Het wetsontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet is met 44 tegen 41 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Deze stemming viel ongeveer samen met de schei ding rechts en links. A.R.-fractie was verdeeld en de voorstemmers in die fractie hebben het ontwerp ge red. Bij den aanvang' der vergadering heeft de heer de Geer (c.h.) een amendement voor gesteld op art. 1 van de Tariefsmachtigings wet 1934. Bij dit amendement werd de mogelijkheid geopend, dat de regeering, óók ter voorbe reiding van een tariefsherziening in matig- beschermenden zin, gebruik zal maken van de in art. 1 vervatte bevoegdheid tot onmid dellijke invoering van een bij de Kamer in gediende tariefsherziening. Het amende ment maakte dus een zelfstandige beslis sing mogelijk over de toepassing van art. 1, los van de beslissing over art. 2. Een voorstel van den Vriizihnig-democra- tischen afgevaardigde Mr. Joekes om dit amendement naar de afdeelingen te verzen den, werd verworpen met 47 tegen 36 stem men. Na breedvoerige discussies werd het amendement-de Geer aangeno men met 44 tegen 41 stemmen. Met dezelfde stemmenverhouding werd heb wetsontwerp aangenomen. Het resultaat is nu dat: 1. De Kamer formeel vrij blijft in haar oordeel over een beschermend tarief, 2. De Rcgccring de gevraagde be voegdheid krijgt om maatregelen te nomen tegen overmatigen vóórin- voer (art. 1), 3. De Regeering tevens de oor spronkelijk alleen gevraagde be voegdheid krijgt tot het heffen van tijdelijke en incidenteeele bescher mende invoerrechten (art. 2). Terugstorting crisisheffingen. De Kamer vereenigde zich voorts met een wetsontwerp, dat een voor ziening behelst inzake terugvorde ring van géiden, gestort of betaald in verband met artikel 8 van de Crisis- zuivelwet 1932. Het betreft hier de heffingen op onverpakte vetten, welke heffingen door een arrest van den Hoogen Raad onwettig waren verklaard. Om nu te voorkomen, dat fabrikanten en handelaren het bedrag van f5 millioen, dat hiermee gemoeid is. gaan terugvorderen en terugkrijgen, wil de regeering bij een spe ciaal wetje deze heffingen achteraf wetti gen. Verschillende Kamerleden, de heeren Wondelaar (lib.). Kort'enhorst (r.k.), van Dij ken fa.r.) en Kersten (St. Ger.) verzetten zich hiertegen. Andere sprekers, de heeren Truyen (a.r.), Posthuma (c.d., en de Mar- chant et d'Ansembourg iN.S.B.) verecnig- den zich. de een aarzelend, de ander over tuigd, met het ontwerp. De tegenstanders voerden aan. dat de rechtsstaatgedachte in gevaar werd gebracht en dat het geenszins vaststond, dat het terugkrijgen der heffingsbedragen gelijk stond met on gerechtvaardigde verrijking der fa brikanten en handelaren. Het is im mers niet bewezen, dat dezen de hef fingen op de consumenten hebben verhaald. De minister verdedigt het ont werp. Doch de minister van Economische Za ken, de heer Steenberghe, baseerde zich juist wel op het argument van de ongerecht vaardigde verrijking der fabrikanten en handelaren. Die f5 millioen. zeide hij, zijn zeker voor 70 k 90 procent op do verbrui kers verhaald en het zou tegen 's ministers geweten indruischcn als hij de bevolking de dupe liet worden van een slordigheid in de wet. Iedereen heeft trouwens tot aan het arrest van den Hoogen Raad die heffingen wettig geacht. Zij kwamen volgens den minister overeen met de bedoeling van den wetgever. Zooals gezegd, vereenigde de Kamer zich met het ontwerp. Er waren 45 voorstemmers tegen 16 tegenstemmers; lichtreclames, in hun veelkleurige aspecten, werden gedoofd, de straatverlichting ging uit en ook van het verkeer op den weg was van cle lucht uit steeds minder te bespeuren. In Zuid brandde een z.g. spijker verlichting, d.w.z. de G.E.W. hadden voor dit stadsdeel de spanning van het stroomnet van 220 tot 60 volt te ruggebracht, een tijdlang zelfs -tot 50 volt, in Betondorp werd een proef met z.g. glimlampen genomen, ter wijl in het havengebied de oorlogs verlichting was aangebracht. Dam duidelijk te zien. De dam, het oude middelpunt der stad, was nog een tijdlang tamelijk waarneem baar. De Hembrug was niet waar te ne- mien, evenmin als de Oranjeslui zen, waar de oorlogsverrichting ont stoken was, zooals gezegd kan wor den, dat in gevaarlijke tijden het scheepvaartverkeer, zij het mis schien op wat beperkter schaal, toch. nog wel mogelijk zal zijn. Het roode licht van de Dieseltreinen was niet zichtbaar. Om half elf streek de „Djalak" weer op het vliegveld van Schiphol neer. De heer dr. W. Lulofs, directeur der Gem. Electriciteits Werken, gaf als zijn meening te kennen, dat de proef slechts gedeeltelijk geslaagd kan worden genoemd, aangezien het publiek niet overal voldoende had medegewerkt. De lichten uit de hui zen waren te veelvuldig zichtbaar. Het komt den heer Lulofs voor, dat een tot 60 volt verminderde spanning van het electricitéitsnet niet voldoende zal zijn, aan gezien hij op deze spanning waarnemingen heeft kunnen doen, die hem niet mogelijk waren op een spanning van 50 volt. Precies om kwart voor elf eindigde de oefening. Eén voor één floepten de lichtre clames aan, de straatlantaarns volgden, de chauffeurs trokken de blauwpapieren scher men van hun koplampen en in enkele oogenblikken had de stad haar normale aan zien herkregen. Verbetering van deze organisa tie mag niet worden uitgesteld. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over de justitiebegrooting verklaar den verscheidene leden voor de kennis en de werkkracht van minister Goseling waar deering te hebben, doch zich met het door hem gevoerde beleid geenszins in allen dee- le te kunnen vereénigen. Met name hadden zij bezwaar tegen 's ministers beleid in zake de toelating en- uitwijzing van vreemdelin gen. Ontevreden was men er ook over dat niet streng genoog werd opgetreden tegen de ernstige pers-excessen, die plaats vinden, in het bijzonder tegen antisemietische uitlatin gen wordt naar de meening van verscheide ne leden lang niet streng genoeg opgetre den. Van verschillende zijden werden ook thans weer talrijke klachten geuit over de toe passing van het vreemdelingenrecht. Uit de behandeling van de zaak-Oss voor het ambtenarengerecht te den Haag is naar de meening van vele leden wel gebleken, voor zoover dat althans niet reeds eerder vaststond, dat er ernstige gebreken bestaan in de organisatie van de politie hier te lande. Zonder thans op de genoem de zaak zelve in te gaan, meenden deze leden, dat niet alleen een be spreking, doch ook een verbetering van deze organisatie niet mag wor den uitgesteld. Noodig is, dat de or ganisatie van de politie in breeder verband wordt bezien dan tot dus verre geschiedde. Bij vele leden had de, uit de getuigenver- hooren in de zaak-Oss, gebleken zeer onbe vredigende samenwerking tusschen clen pro cureur-generaal te 's-Hertogenbosch en cle officieren der Marechauss'ee ernstige ont stemming gewekt. Verscheiden leden vestigen de aandacht op de kameraadschappelijke verhouding tus schen bewakers en gevangenen, welke "blij kens een onlangs gevoerd strafproces in een onzer gevangenissen heeft bestaan. Zij zou den gaarne de verzekering ontvangen, dat dergelijke toestanden niet meer voorkomen, noch in deze eene gevangenis, doch in an dere. De „Hunze XIII" op drift Toen AmsterdamNoord gisteravond tij dens de luchtiheschermingsoefening in dik ke duisternis gehuld lag, kwam te Schel- lingwoude bericht, dat de hok met de Hun- ze XIII, het in het ÏJselmeer vergane schip, in het Buiten-T.T tijdens den N.O. wind, waardoor het water aanimerkeüjlk gestegen was, op drift was geraakt. Tegen elf uur voer de „Daniël Goedkoop" uit oan de bok met het schip, dat ongeveer mid den in het vaarwater was komen te lig gen, weer op sleeptouw te nemen. Dooi den sterken golfslag bestond er kans, dat het wrak weer vol water zou loopen en bovendien was er gevaar van aanvaring. De „Daniël Goedkoop" heeft daarop op nieuw vastgemaakt, en de bok met het schip naar een veiliger plaats, ongeveer ter hoogte van de vliegloods te Schelling- wou de, gebracht. Vertrek reu Aankomst fc ië£U lSinESP'21HBand-31 (heenreis) lBasra 21 0ct- |lodhp. 21 Oct, teweis' |J°dhP- 21 0ct' lBa*d- 21 (terugreis) lMedan 21 0ct' lRan*' 21 °«- Buizerd (heenreis) Ho* .Itijd e Mijnhard Cachets. Napels 21 Oct. Alex. 21 Oct, De Prins van de jacht terug Z. K. H. heeft zich naar het Loo begeven. Z.K.H. Prins Bernihard die Donderdag Vrijdag heeft deelgenomen aan een jacht partij op het eiland Schiermonnikoog u gisteravond om zeven uur met de douane- boot „Sinnighe Damsté" naar Oostoahorn vertrokken Vandaar heeft de Prins zichper auto naar het Loo begeven. Met ingang van morgen, De „Consumptie-Melk-Centrale" en de Al- gemeene Vereeniging voor Melkvoorzle- ning, welke de consumptiemelk-regeling ij het westen des lands uitvoeren, deelen mede, dat met ingang van Zondag 23 October a.s, het gedeelte van den prijs, dat de veehoj. der rechtstreeks van den kooper der melk ontvangt, wordt verhoogd met Vi cent per liter melk. De prijs voor 2e klasse melk wordt hier door 6,25 cent per liter, terwijl voor le klasse en 3e klasse melk een premie resp. een kor- ting van 0.25 cent per liter melk wordt toe gepast. Na.' de Men dijk in keren j waarin ten. De maar i vrouw, drie kli Hij de2 verlorei ren vai deren 1 ken te Blijk! gen B. dig opz nu mo sprake destijds het stu later w manke was zc waren Schaakmeester huwt prinses De bekende schaakmeester CapablancaJ te Elkton in Maryland (V.S.) in het huwl lijk getreden met de Russische Prinses |fl ga Chagodalf. De spelers te Amsterdam aan. gekomen. Het aanvangsuur van den voetbalwedstrijd tusschen het Continentale elftal en de Ne deriandsche B-ploeg nadert en de meeste continentale spelers zijn gisteravond te Am sterdam aangekomen. Wij zagen in hel Carlton Hotel den fameuzen Piola, zijn land genooten Olivieri, Foni en Rava, den ons Nederlanders zoo welbekenden Braine, da Duitschers en de andere voetbalsterren, die zich tijdens het verduisteringsuur rond de kandelaars, welke het lamplicht vervingen, hadden verzameld. Schmauss, Zsengeller en eenige reserves komen eerst heden te Am sterdam aan. De heer Lotsy, die met de andere interna tionale officials eveneens in het hotel bleef, deelde ons mede, dat het gezelschap Zondagavond reeds naar Londen vertrekt. Maandag en Dinsdag zal dan slechts licht getraind worden: het zal bij wat losloopeit en sprinten blijven. De heer Lotsy gaf als zijn meenïng te kennen, dat het Erigelsche elftal toch de beste kansen heeft: het is physiek sterker en heeft natuurlijk het voordeel meer een geheel te vor men dan de elf continentale spelers. Het is zeer wel mogelijk, dat gedurende ]j®nn den wedstrijd tegen het Nederiandsche elftal wijzigingen geprobeerd worden. He gaat er ten slotte slechts om, het beste ge heel voor de ontmoeting te Londen te vin Nan£ den. ,#cnc Ten slotte deelde de heer Lotsy ons nof mode, dat het. team tegen Engeland eerst na het vertrek uit ons land zal worden sa mengesteld. Sxunmen Voorlaatste partij remise. In het Parkhotel te Amsterdam is gisteravond de voorlaatste partij om het wereldkampioenschap dammen tusschen Keiler en Raichenbach ge speeld. Deze vijftiende partij eindigde in remise, waardoor Raichenbach in to taal zestien punten behaalde en daar mede zijn wereldtitel behield. Keiler heeft thans veertien punten. Heden wordt de laatste partij te Amsterdam gespeeld. Vri de ge van lame door kei ijl- slot v- denk hebbi ontve heel nu a heen iKolk in v< eens gen. Pold mees andc Vc !toet Hi feest Pe g van weri ging deer Gi VOO! rij. D eins hee gew ged D üg

Schager Courant | 1938 | | pagina 2