iapan wil een nieuw China opbouwen BAL DE FEESTELIJKE INTOCHT IN DEN POLDER Beperking der emigratie naar Palestina Personeel gaat stempelen Al moet het tot in de verste hoe ken doordringen, zegt de minis ter van Oorlog. - Onderhande lingen? Ontzettende verwoestingen in Hankau Zoo noodig zullen wij binnen dringen in de verst afgelegen hoe ken van China, aldus verklaarde de Japansche minister van Oorlog Itagaki dezer dagen. „Nu Kanton en Hankau genomen zijn, is Tsjang-Kai-Sjek nog slechts een klein plaatselijk leider. Wij zul len onze krachtsinspanning niet ver minderen, zoo lang wij er niet in ge slaagd zljn( een nieuw China op te bouwen en de grondslagen voor een blijvenden vrede in 't Verre Oosten te leggen. Eerst dan zullen wij rus ten. De gouverneur van de Bank van Japan zeide, dat de Chineesche aangelegenheid thans de periode van opbouw bereikt heeft. Er zal nog veel krachtsinspanning noodig zijn, vooral voor het handhaven van de con trole op de geldmarkt en versterking van het toezicht op het economisch leven. De gouvereur zeide. ervan overtuigd te zijn. dat de economische structuur van Japan aan deze krachtproef weerstand zou bieden, doch hij voegde daaraan toe, dat de toestand meer uitgifte van schatkistbiljetten noodig maakt. Chinezenwijk te Hankau nog in lichterlaaie. In Hankau is van opbouw nog weinig te bespeuren Het grootste deel van de Chinee sche wijk van Hankau staat, zooals gemeld, in brand ten gevolge van ontploffingen, welke de terugtrek kende Chineesche troepen in de voor naamsfc gebouwen hebben veroor zaakt. Tot dusver zijn er geen ont ploffingen of brandstichtingen In het buitenlandsche deel van Han kau voorgekomen, waar zich een groote buitenlandsche kolonie op houdt, die dus niet in onmiddellijk gevaar verkeert. De eerste ontploffing had eergistermid- dag plaats, toen de spoorwegremise, welke op enkele honderden meters afstand van de Fransche concessie is gelegen, door mid del van dynamiet opgeblazen met een ont- zettenden slag in de lucht vloog. Daarna volgde een aanhoudende serie van ontplof fingen, welke nog bijdroeg tot de paniek onder de duizenden vluchtelingen, die naai de buitenlandsche concessies trekken. De Japansche concessie, waaraan izooals reeds gemeld) de meeste schade schijnt te zijn toegebracht, brandde den afgeioopen nacht als een toorts en heden zijn er slechts rookende puinhoopen van over. De stad geïsoleerd. Na een dag van ontzettende opwinding, lijkt Hankau hedenavond wel geheel verla ten. Hier en daar hoort men nog zwakke ontploffingen of flauw geweervuur. De stad is thans vrijwel geïsoleerd van de buitenwe reld. De spoorlijnen zijn afgesneden, de lucht vaartdiensten stopgezet en de wegen prac- tisch onbegaanbaar. Verkeer zou alleen nog mogelijk zijn stroomopwaarts over de rivier, doch volgens berichten uit Chineesche bron, aldus het Ildbld., zouden enkele schepen met eenige duizenden vluchtelingen aan boord op de rivier zijn achterhaald door Japansche vliegluigen, die de vaartuigen met bommen tot zinken zouden hebben gebracht, waarbij alle opvarenden om het leven kwamen. De Chineezen hebben alles wat los en vast was uit Hankau meegenomen, machines zoo wel als de ijzeren putdeksels van de manga ten der rioleering. Alle winkels, behalve die in de buitenlandsche concessie, zijn gesloten. De rook, welke boven de stad hangt, maakt het gchecle beeld, dat zij biedt nog som berder. De bezetting is thans geheel voltooid. Een nieuwe Chineesche verdedi gingslinie. Volgens een door Reuter te Londen ont vangen officieel telegram uit Tsioengking hebben de Chineezen na op ordelijke wijze uit het gebied van Woehan te zijn terugge trokken, een nieuwe verdedigingslinie bui ten Woehan aangelegd. In hetzelfde telegram wordt nogmaals ver klaard, dat de principieele politiek van China gebaseerd is op voortzetting'van den strijd. China is er in de eerste plaats op be dacht, zijn gevechtskracht te behouden, zoo dat de Japansche militaire strategie lang zamerhand verslagen en tenslotte de over winning behaald kan worden. Nabij Tcian aan den Kioekiang spoorweg wordt op het oogenblik hevig gestreden. Se dert een week voeren de Japansche troepen hier een offensief, de Chineezen bieden even wel krachtig tegenstand. Gisteravond werd reeds in de stad "JTeian zelf gevochten. De val van Teian zou den Japanneezen den weg naar Nantsjang openen. Boven: Een aardig intermezzo aan de grens der ge meente. Tijdens den intocht van den nieu wen burgemeester van Anna Paulowna, mr. M. Th. Mijnlieff, worden deze en zijn echtgenoote door een familielid gefimd. Beneden: Uit naam der gemeente Den Helder biedt haar burgemeester, de heer G. Ritmeester (staande, links) de verlichting van het nieu we stadhuis aan. Zittend, rechts: de heer G. J. Lovink, oud-burgemeester van Anna Pau lowna. Onderhandelingen? De parlementsleden van de Japansche To- kohaipartij dringen er op aan, de militaire successen verder door diplomatieke onder handelingen le verstevigen. In een resolutie welke 6 punten bevat, wordt de noodzakelijk heid uitgesproken met een nieuw China sa men te werken, De Britsche ambassadeur in China, Clarke Iverr, werd gisteravond te Joennanfoe ver wacht. Naar Reuter verneemt, zal hij daar wellicht een onderhoud met Tsjang-Kai-Sjek hebben, hoewel in gezaghebbende kringen verklaard wordt, dat hij geen opdracht tot het aanbieden van bemiddeling heeft. De schade voor den handei In door het departement van handel ge publiceerde cijfers wordt, aangetoond, dat de oorlog die ruim een jaar in het Verre Oosten woedt, den handel tusschen de Ver- cenigde Staten en Japan heeft doen ver minderen met de helft en dien tusschen Amerika en China met meer dan twee derden. Professor Sjoüema eere doktor Zijn verdiensten als landbouw kundige beloond. De bekende landbouwspecialist Prof. Sjol- lema is heden in de aula van de landbouw- hoogeschool te Wagcningcn gepromoveerd tot doctor honoris causa in de landbouw kunde. Promotor was prof. Hudig die de groote beteckenis van prof. Sjollema op landbouwgebied schetste en op het zeldza me feit wees, dat hier niet een „leerling", maar een „leeraar" gepromoveerd werd! Het spionnage-proces te New York Waardevolle documenten plaats van een viool. Het groote spionnage-proccs te New York is gisteren voortgezet. De jury was in de gelegenheid foto's te bezien van documenten omtrent geheime onderdeden van duikboo- ten, leger- en marinevliegtuigen e.d. De douane had deze documenten in een viool kist gevonden, die toebehoorde aan één der gedaagden. Na de ondervraging van Rumrich. werd nog verhoord miss de Wanger e engetuige a charge, een groote troef van den aankla ger. Zij heeft dan ook voor de verdachten zeer bezwarende getuigenissen afgelegd. Het. immigratie-quota vastge steld. Thans 48.300 Britsche soldaten in Palestina. In de heden uitkomende Palestina Gazet- te zal medegedeeld worden, dat in de zes maanden, welke op 31 Maart a.s. eindigen, ten hoogste 4.S70 buitenlanders in Palestina zullen worden toegelaten. Van de 'vergun ningen worden 2.020 gereserveerd voor ka pitaalbezitters en 1.150 voor arbeiders. Men meent te weten, dat de meeste vergunnin gen zullen worden uitgereikt aan Joodsche immigranten. De strijd tegen de terreur. duurt nog voort. Zes rebellen zijn gear resteerd. toen zij trachtten brand te stichten In een Joodschen winkel. De militaire ope ratics worden voortgezet. De censuur belet echter desbetreffende publicaties. Tijdens de zuiveringsactie is een groot gebied ten noorden van Nazarcth zijn vijf Arabieren gedood, terwijl een groote hoe veelheid geweren en pistolen in beslag werd genomen. Nabij Safed is gistermiddag een ongeluk gcbcuid bij het afvuren van een houwitzer. Een officier en twee soldaten werden hier bij gewond. Van twee hunner is de toestand ernstig Volgens een officieele mededeeling be vinden zich thans in Palestina 1S.300 Brit sche officieren en manschappen. Gisteren zijn de militaire operaties in het Noorden van Palestina voortgezet. De zóne omvat de districten Nazareth, Akkro, Safed en Galilea. Men maakt mel ding van een vrij onbeteekenend treffen bij Tamra, waar vijf Arabieren werden gedood. In tal van streken werd sabotage gepleegd. De pijpleiding werd vernield. Op den spoorweg naar Caza was een mijn gelegd, die tot ontploffing kwam toen een railfiet? passeerde. De passagiers werden gewond. DE WILDE BUSDIENSTEN. Het publiek is de bus goed ge- zindl Naar men de Tel. op de kantoren van de N.V. van den verboden bus dienst te Haarlem mededeelde, is het gevolg van de voorloopige stop zetting van het bedrijf alreeds ge weest, dat gisterochtend een 25 leden van het personeel, meerendeels be staande uit chauffeurs, naar het stempellokaal moesten om zich als werkloozen te melden. De boekhou der kon nog niet worden gemist, anders had hij de chauffeurs op den voet kunnen volgen. De lijsten, die omstreeks halfclf gister morgen ter teekening zijn gelegd, zijn al voorzien-van de namen van honderden menschen, die adhaesie betuigden met het protest, dat bij den minister zal worden in gediend. Wat te venvachten was, is gebeurd: tal rijke Haarlemmers zijn gistermorgen toch per autobus naar Amsterdgm gereisd dank zij den dienst van de firma Kors uit Heem stede. waarvan de route langs het Hout plein te Haarlem is gelegd. Het was duidelijk te bemerken, dat de dienst van de „N.V. zonder naam" was gestaakt. Aan den Kruisweg was het vol komen rustig. Op het Houtplein en bij do Kleine Houtbrug, te Heemstede en langs de Amsterdamsche Vaart stonden evenwel vele reizigers op bussen te wachten, die elk kwartier langs kwamen en vooral in de morgenuren geheel vol naar de hoofdstad vertrokken. Het Meek ook nu weer, dat het publiek de bus goed gezind is en het is ook wel gebleken, dat vele menschen naar Amster dam reizen, die anders niet met tram of trein zouden gaan. Dat blijkt uit de ge sprekken, die men hoort. Vroeger ging een enkel lid van een familie boodschappen doen in de stad, nu vertrekt vaak een groot gedeelte van liet gezin. Burgerbrug dat op 30 October bepaald was is nu op I - 6 NOVEMBER lövff o Beleefd aanbevelend, C. Schrieken Te koop: Pl.m. 2 wagons beste ROODE KOOL. Te bevragen bij O. HU1BERTS Zuiderweg, Anna Paulowna. Te koop: JONGE W.L. HENNEN en 2 Kippenhokkeu, 3 X 10 M. 2.10 hoog, met lossen betonnen vloer. Te bevragen bij J. KUIT Nieuwe Niedorp. BIETENROOIERS gevraagd, bij N. W. KAAN Tweewegen., Wieringcrwaard VOERBIETEN te koop. Wed. J. VADER, Lot- weg 7, Anna Paulowna. Laatste feleAtfii E Von Papen spion! Zijn naam genoemd in hJ rikaansche spionnageproiT Tijdens de voortzetting van het spie proces is de naam van von Papen ge Bij de documenten betreffende militj hcimen, die naar Duitschland zijn bracht aan boord van de „Europa" den zich verscheidene in 1935 ges. brieven. In de briefwisseling wordt Papen" herhaaldelijk genoemd, nu et; „infanteric-officicr van Montccillello" klein garnizoen in den staat New wan weer als „op het oogenblik in (jj rijk verblijvende". Een andere raam tige mededeeling zegt: „De kapitein ij; in contact getreden met von Papen".j duidelijk, dat deze aanwijzingen op d de berusten, welke de rechtbank echt] niet heeft kunnen ontcijferen. Onze betrekkingei met België Belgische Kamercommissie op regeling van hangende stukken aan. niel gen p BROEK OP LANGENDIJK, 27 Oct. 1938. Aanvoer bl. eigenheimers 2.802.90; uien 3.60—4.20; drielingen 2.603.10; grove 3.30 3.70; peen 130—2.210 kleine peen 0.50— 0,90; sperciebooncn 12.10; kroten 1.10-2 rode kool 23.20; witte kool 901, gele kool 1.403; d. witte kool 1.40180; groene kool 2,S03.50 rammenas 1.202.40 andijvie 1,60 NOORDSCHARWOUDE, 27 Oct. 1938. Aanvoer 4800 kg. eigenheimers 2.10; bl. dito 2.802.90; bevel. 2.10; IS duizend kg. uien 3.50390; drielingen *2.402,90; grove 3,20—3,70, gele nep 550590; peen 1.70— 2.50, kleine peen 50—1, 340 kg. sperciebooncn 5.50; kroten 0.80—1.50; roodc kool 1.70—2.80; witte kool 90—1; gele kool 2,80 22400 kg. andijvie 11.50. ijk taladi De Belgische Kamercommissie var, lot bel tenlandsche Zaken heeft gisteren de 1) lestanc ting besproken. De economische politie estaa; het voornaamste punt van bespreking; trekkingen tot Nederland waren het werp van enkele opmerkingen. Men heeft den wensch te kennen ven, dat zekere hangende vraagstukke alst j regeld zullen worden, o.a. het vraagstu de sluizen van Terncuzcn. ulti ijn st< toren i Z kheid, OP HOL GESLAGEN. Toen de jeugdige J. Boontjes van Maartensbrug bij de Stolpen met een pt-an 0T kar reed, schrok op een gegeven mom? paard van een auto en sloeg op hol. B raakte met zijn been in het leidsel, vie: m red den wagen en kwam met zijn been het wiel terecht. Toch heeft hij nog te den weg naar St. Maartensbrug afgeli ieid d dat dit met veel pijn en moeite gei he pa ging, laat zich begrijpen. raar ik T ZAND. haa torlair .mU t< Verkw m„. kelijk pm tot 'en zij rins t< r opg in e ann gedc Gistermorgen is in 't café van den G. A. de Wit, ten overstaan van notari Lange uit Alkmaar, in het openbaar kocht de boerderij van den heer Jb. v. sekom, groot 16 H.A. 72 A.. Koopcr wen :i.„ nil heer C. Ros te Abbckerk, voor den van 27804.92. Heel 't Zand haast esperai Dinsdagavond is, door den heer Blok in de R.K. school alhier, een espcrantop f les gegeven voor katholieken, met het r ove taat dat 25 nieuwelingen zich hebben geven en Woensdagavond een cursus waar zich 16 cursisten lieten schrijven. LANGENI 85811 s nome: ZUIDSCHARWOUDE. bbc" Verbeterd dambei °^c'1l' De uitslag van den damwedstrijd, ge im°n den tusschen de clubs „Damlust" alhie D.O.S., St. Pancras was 41—35 in het deel van Damlust. De uitslagen der eerste 20 horden, golden voor den wedstrijd om den li boogaard-wisselbekcr wezen 18—22 in voordeel van St. Pancras aan, zoodat, D de eerste 2 punten voor deze match 1 a ove binnengehaald. HEER-HUGOWAÏ algem f 1 Inlnn SCllUW ndat, feedra rede. hebb Frank en da tnteele funda hand niet an oi Raadsvergadering. Dr. rings krijgt de eerepenning gemeente. In de a.s. Zaterdagmiddag te hoi' raadsvergadering zullen B. en W. voor len, den heer F. C. Spierings, genie; geneesheer, op zijn verzoek als zooi) eervol ontslag te vcrlccncn. Het co! stelt verder voor, aan Dr. Spierings ccre-penning der gemeente in goud to kennen. Aan de orde zal komen een stel inzake de voorziening in de vacaf door het ontslag ontstaan. van 1 ik nie n oor isschei SGHAGEN 27 October 1938. \&n Aanvoer 2 paarden 115250; 41 p e«cn, koeien magere 130—200; 25 idem vette c. e 11 -300; 2 klafkoeien 190-260; 21 vaarzen —200; 16 graskalveren 45—65, 54 nuc'. f. ol) kalveren S18; 178 schapen 2228: Vl overhouders 12—17; 7 hokken en geiten ZÖQ' 8; 7 varkens (vette- 0.530.54; 68 ]iiif,s'aKV( 10—18.50; 47 konijen 0.201; kippen fly 0.75 iendeli ien aa

Schager Courant | 1938 | | pagina 8