let Franschc volksfront DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ontvangt de genadestoot Beleefdheid op den weg De overeenkomst tusschen Engeland en Italië ER L - J#»r N.v. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" aladier doet een tftige aanval op de communisten I Geen moeilijkheden tusschen Berlijn en Rome Half November van kracht? Defensie gaat vóór! Luchtbescherming van bedrijven Wapening tegen zielkundige techniek was, F Laan. Schagen, Tel. 20. jAG 28 OCTOBER 1938. 83e Jaargang. No. 10712. -RTS, M-» I 1 r AAN, ard ttity büitenlandsche propaganda meer geduld. frankrijk's zonen moeten arbeiden in ongekend felle bewoordingen Heeft de Fransche minister-president leider der radicaal-socialisten Da ladier op het partijcongres te Mar- jseil/e steUing genomen tegen de mnisten. Zijn luid toegejuichte levoering, die zoowel te Rome als Berlijn met groote instemming is igroet, is een bevestiging van de Daladier en Bonnet in de laat- met betrekking tot Duitschland gevoerde gedragslijn. In de politiek van Frankrijk be lleekent zij waarschijnlijk een ver- ggj ehuiving van de regeeringsmaoht ^aar het Centrum. lis thans voor een leider eoner re- niel meer mogelijk zich alleen tot ide L'en partij te richten. Tot geheel ijk moet worden gesproken, aldus laladier aan, om dan direct over te it behandeling van den internationa- de lfcstand. Daladier zcide, niet te kun- olitie icstaan, dat men spreekt over capi- ing; van Frankrijk onder drang der ordt een llello" ew in O raai ein isj >en' op i•Me weken mcnl den aar b. v wen het i digheden. Indien ik mij te München ge- litst zou hebben gezien tegenover m ultimatum, zou ik, indien ik lijn stem niet had kunnen laten loren en spreken op voet van ge kheid, naar Parijs zijn terugge- ierd, aldus de minister-president, aar ik een beroep zou hebben ge- lan op het verzet der natie. De 11)0111! ad van München was een daad vii pn rede. jen Dg te afgeli jolgens zette Daladier uiteen, dat de iid de onverzettelijkheid der commu- eeI he partij zijn actie hadden verlamd, haar bladen en haar sprekers berlain op grove wijze aanvielen [dat toen niet de positie van Frank- akt? Hebben zij onze actie ver gelijkt, toen zij alle dagen sommaties ïotari en Fransche regeering? Hebben en zij hun banvloek uitspraken tegen 'n ring tegenover wie wij ons in een ge- 'ike onderhandeling bevonden, niet het i opgeroepen het land mee te sleu- n in een oorlog te storten. iffok ^annecr 7-'i thans beweren, dat gedeeltelijke mobilisatie, waartoe s overgingen slechts diende om ize zwakheid te bemantelen, bedie- n zij zich vrijwillig op de meest schuwelijke wijze van leugens, ndat, indien dat door de misleide assas a's waar zou worden aan komen, dit tot gevolg zou kunnen bbcn, dat fiet, indien noodig, on- gelijk zou zijn een toevlucht te g( irnen tot dezen maatregel, waarvan ilhie herhaal, dat hij krachtig heeft jgedragen tot het redden van den ede. liet lgem ■ten iet 11 hoi •tte hebben den vrede en de waardigheid Frankrijk gehandhaafd en zijn vast en daarin te volharden. Onze politiek la overeenstemming zijn met de fun- cnteele belangen van liet vaderland. WA, fundaincnteele belang van Frankrijk handhaving van zij,n eigen veiligheid Ir. niet alleen ligt in de onschendbaar- ïing Van onze grenzen op het vasteland van pa. De verhouding tot en Italië. Duitschland °coi acndeli.ike woorden heeft Daladier go- 'fen aan het adres van Duitschland en 'n ik, aldus Daladier, te München het van het Duitsche volk hoorde kloppen, ik niet nalaten te denken, zooals ik in n oorlog te Verdun had gedaan, dat Usschen het volk van Frankrijk en het van Duitschland. ondanks alle moei- p leden, machtige redenen zijn tot weder «he achting, welke tot loyale samen ging moeten leiden. Op deze samenwer- heb ik krachtig gehoopt. Hoe de ver- hen yan hun politieke stelsels ook mo- zijn, moeten deze beide naties, die op slagveld zoo vaak tegenover elkander iben gestaan, begrijpen, dat in den mo- DALADIER dernon tijd een oorlog nooit meer een op lossing is en dat het door een loyale over eenstemming der volken mogelijk is alle problemen te regelen. In zijn overzicht van den finantieelen toe stand van Frankrijk bleef Daladier eenigs- zins aan de oppervlakte. Het is uit zijn woorden niet op te maken, hoe de Fransche regecring zich voorstelt, de productie op te voeren, hetgeen tóch noodzakelijk zal zijn om de enorme uitgaven te kunnen betalen, die noodig zijn. Daladier constateerde dat de lasten voor de schatkist in 1939 geraamd zijn op 102 milliard aan uitgaven en 6G milliard aan inkomsten, dus een tekort. Het nationale inkomen wordt geraamd op 220 milliard. Spreker wees erop, dat dit niet kan voort duren. Frankrijk is op weg naar het failliet, waardoor de onafhankelijkheid van het land te gronde kan gaan. Treffend waren de vergelijkende cijfers, die Daladier gaf: terwijl tusschen 1929 en 1937 de productie in Duitschland met 17 pet, in Engeland met 24 pet. toenam, ging zij in Frankrijk 25 pet. achteruit! Frankrijk is een prooi van binnen- landsche onlusten en aanvallen van buiten af. Het is geen verraad den vrede te bewaren voor de arbeidersklasse. Ook hier dreigt de communistische partij door haar felheid het land naar een dramatisch lot te voeren. Spreker vroeg of het geen nationale plicht was meer en beter te produ- ceeren. Men hoort zeggen: Frank rijk moet sterker worden, het moet zijn wil op kunnen leggen door ge weld van wapenen. Dezelfde stem men roepen evenwel: „Werkt niet meer dan veertig uur". Verder wees Daladier er op. dat hij krachtige pogingen eischt van alle Fran- schen, niet alleen van de arbeiders, Hij is oen voorstander van behoud van loon tij dens de vacantie, arbitrage, strijd tegen de werkloosheid door scholing van een nieuw beroep. Geen büitenlandsche propaganda! Vervolgens deelde Daladier mede, dat de regeering geen büitenlandsche propaganda meer zal dulden. Zij wil niet hebben, dat büitenlandsche krachten, welke zij ook zijn, aan de Franschen komen vertellen, welke hun belangen zijn en het zal niet dulden, dat Franschen deze propaganda vocrcu. Frankrijk zal een toevlucht blijven bieden aan vluchtelingen, doch het zal cischen, dat zij, welke het ontvangt, de wetten der gast vrijheid eerbiedigen, d.w.z. dat men zich niet moet mengen in de zaken van het huis, waarin men wordt ontvangen. Degene, die zich hieraan niet onderwerpt, wordt buiten de deur gesloten. Het nationaal socialistische Duitschland, het fascistische Italië en het communistische Rusland dulden op hun ge bied geen democratische propaganda. Dit is hun goed recht, doch de Fransche republiek, welker geduld misschien grooter is geweest, zal er in het vervolg voor waken, dat geen onderneming meer ontstaat, welke niet ge sproten is uit Franschen bodem. Op alle gebied zal het. republikeinsche bewind worden verdedigd, Frankrijk zal het land blijven van „de rechten van den mensch", al zijn kinderen, zonder onder scheid van geloof, zullen gelijk zijn voor de wet. De democratie van de republiek moet alle aanvallen kunnen weerstaan. Frankrijk heeft geen redder noodig! Vervolgens wees de minister-president erop, dat Frankrijk geen redder noodig heeft noch een man, door het lot aangewezen, doch werkers. Het land zal gered worden, doch het zal zijn heil niet te danken hebben aan de plotselinge komst van een onvenvacht redder. Het zal zichzelf redden door de kracht van zijn kinderen. Zijn grootste kracht is zijn vrijheid. Moedige taal. noemen de Italiaansche bladen de rede van Daladier. Men stelt de verklaring van den premier over de houding der communisten in het licht als kenmerkend voor de bin- nenlandsche ontwikkeling van Frankrijk. In Duitsche politieke kringen is men voor al zeer tevreden over de bereidwilligheid met Duitschland tot een overeenstemming te komen, welke blijkt uit de rede. Een nieuwe leus van de K.N.A.C. Van 31 Octobcr tot 6 November heeft de K.N.A.C. wedei-om een zgn. veiligheidsweek georganiseerd. In deze week zal een bijzon dere actie gevoerd worden voor wellevend heid in het verkeer onder den slagzin: „Pa raat voor wellevendheid op straat!" De K.N.A.C. is er nl. van overtuigd, dat vele gevaren in het moderne wegverkeer te vermijden zouden zijn door een grootere beleefdheid van de weggebruikers. Onder den naam „Legioen van wellevende wegge bruikers" hoopt de K.N.A.C. allen bijeen te brengen, die haar leus onderschrijven. De leden van het legioen hebben de ver plichting om, te beginnen met 31 October a.s. een speciaal voor dit doel vervaardigde oranjewimpel, waarop staat vermeld: pa raat voor wellevendheid op straat", zooveel mogelijk op hun auto te voeren. Niet-leden der K.N.A.C. kunnen tot het legioen toetre den. Eventueele uit den verkoop der wim pels voortvloeiende netto baten worden door de K.N.A C. gestort in het Fonds voor Bijzondere Nooden. De Postchèque- en Girodienst heeft voor de veiligheidsweek zijn medewerking ver leend door het stempel waarmede in ge noemde week de vele honderdduizenden briefomslagen, welke hij verzendt, worden afgestempeld, van een slagzin te voorzien, welke de aandacht op het legioen vestigt. De as hechter dan ooit De Duitsche rijksminister van büitenland sche zaken, von Ribbcntrop, wiens bezoek eensdeels wordt beschouwd als van parti culieren aard, anderdeels als een onderdeel van de door de as BerlijnRome tot stand gekomen nauwe vriendschappelijke samen werking, is te Rome aangekomen. De rijksminister zal langdurige bespre kingen voeren met Mussolini in het Palazzo Venezia en met Ciano in het Palazzo Chigi. De Italiaansche bladen wijzen er op, dat of schoon de ontmoeting van opmerkelijk be lang zal zijn in verband met het huidige in ternationale moment, zij toch een normale gebeurtenis vormt binnen het kader van rechtstreeks contact tusschen de voor de büitenlandsche politiek der beide landen verantwoordelijke personen, gelijk dit is vastgelegd in de ïtaliaanschDuitsche ac- coorclen van Berlijn. Volgens de Giornale d' Ilalia staan de büi tenlandsche dagbladen buiten de werkelijk heid, wanneer zij spreken over z.g. moeilijk heden tusschen Rome en Berlijn, die de ont moeting uit den weg zou moeten ruimen. De reis van von Ribbentrop bevestigt de hechtheid van den spil RomeBerlijn en zijn snelle doeltreffendheid, en niet alleen het Hongaarsch-Tsjechoslowaaksche pro bleem, waarover trouwens algeheele overeen stemming bestaat tusschen Rome en Berlijn, is van belang voor de büitenlandsche poli tiek van Italië en Duitschland, maar ook en vooral de vele en niet heldere problemen die in Europa en in de wereld open staan. Problemen: De problemen zijn: de houding van Rome en Berlijn tegenover de reactie der democra tische mogendheden ten opzichte van Muen chen, de problemen der Duitsche koloniën, Spanje, de reorganisatie van Europa in het Donaugebied en op den Balkan, en tenslotte de Italiaansch-Duitsch-Japansche problemen Het is duidelijk, aldus besluit de Giornale d'Italia, dat voor een zoo uitgebreide inter- nationale stof naast de normale betrekkin gen der diplomatieke organen, periodieke contacten noodig zijn der directe regeerings vertegenwoordigers, vooral wanneer het gaat om twee naties als de Italiaanscho en de Duitsche, die een op werkelijkheid gebouw de politiek van nauwe samenwerking voe ren-. GERUCHTEN UIT ROME, WELKE DOOR LONDEN NOG NIET BEVES TIGD ZIJN. Lord Pertli, de Britsche ambassadeur te Home, heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan den Italiaanschen minister van büitenlandsche zaken, Ciano, teneinde hem op de hoogte te stellen van de resultaten der Engel- sche kabinetszitting van Woensdag ten opzichte van de Britsch—Itali aansche overeenkomst. Te Rome verluidt, dat de Britsche re geering er in heeft toegestemd de te rugtrekking door Italië van 10.000 vrijwilligers uit Spanje te beschou wen als neerkomende op de vereisch- te regeling in Spanje, zoodat de over eenkomst onmiddellijk van kracht kan worden. Te Rome verluidt, dat men voorloopig overeengekomen is het BritschItaliaansche accoord op 15 November van kracht te doen wor den. Deze berichten uit Rome, worden echter te Londen in sommige krin gen als een voorbarige aankondiging beschouwd, welke, aldus Reuter, een poging vormt om de inwerkingtre ding van het EngelschItaliaansche accoord te forceeren. Besnoeiing op sociale dienstan in Engeland. De Engelsche minister van gezondheid, Walter El liet, heef een redevoering uitge sproken te Cray ford in Kent, waarin hij, sprekende over de herbewapening o.m. zei- de: „Het is mogelijk, dat wij besnoeiingen zullen moeten toepassen op onze sociale diensten." Eden over het tempo. In een gisteravond te Londen uitgespro ken redevoering heeft oud-minister Eden o.m. verklaard: „Mijn eigen overtuiging is, dat het niet mogelijk is het tegenwoordige tempo der herbewapening grootelijks te ver snellen, tenzij wij ten aanzien der industrie stappen nemen, zooals wij slechts bereid zijn te nemen in oorlogstijd". Oorlogsrechten voor Franco? Britsche vrachtschepen in dat geval niet langer beschermd. De „Figaro" meldt uit Londen, dat gene raal Franco in de naaste toekomst waar schijnlijk de rechten van oorlogvoerende zal verkrijgen. Dit zou tot gevolg hebben, dat de Britsche vrachtschepen, die op Barce- lona en andere havens in het door de Spaansche regeering beheerschte gebied varen, niet langer de bescherming der Brit sche vloot zouden kunnen vragen. Chamber- lain hoopt, dat door deze nieuwe concessies een nieuwe bemiddelingspoging in Spanje mogelijk zal worden. Het opstootje op het Haagsche station Zes gulden boete geëischt, we gens ongehoorzaamheid aan de politie. Een week geleden stond voor den Haag- schen Kantonrechter een directeur yan een meubeltransportmaatschappij te Den Haag terecht,, omdat hij niet voldaan zou hebben aan het bevel van de politie om door te loopen. Dit bevel zou hem gegeven zijn öp den avond van 6 Juli toen het in de omge ving van de Hollandsche Spoor zeer druk was in verband met het vertrek van een delegatie uit de N.S.B. naar Indië. De behandeling van deze zaak is heden voortgezet en beëindigd. De ambtenaar van het O.M., achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen en requireerde f 5.boete. Verdachte's raadsman, verzocht vrijspraak De Kantonrechter sloot zich aan bij des ambtenaars opvatting. Na zich overtuigd ie hebben, dat verdachte bij eventueele ver- oordeeling in hooger beroep zou wenschen te gaan, veroordeelde hij den verdachte tot f 6.— boete. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Meest matige wind uit Oostelijke tot Noordelijke richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met waar schijnlijk eenage regen, wei nig verandering in tempera- tuur. Verdere vooruitzichten: Opkla rend. Fabriekspersoneel moet met luchtafweer wapens kunnen om gaan! Naar de N.R.Crt. verneemt, is aan het commando der luchtverdediging voor onbe- paalden tijd als propagandist voor de in richting van een luchtverdedigiing ten be hoeve van daarvoor in aanmerkiing ko mende bedrijven verhonden de oud-inspec teur der artillerie, gep. luitenant-generaal J. H. Carstens. De taak van den nieuwe functionaris zal zijn de directies van voor de landsverdedi ging gewichtige etablissementen op te wek ken voor hun bedrijf een luchtverdediging te doen inrichten, opdat vijandelijke bom bardementsvliegtuigen, welke dergelijke be drijven als doelwit voor hun luchtaanval len mochten hebben uitgekozen, niet onge hinderd hun bommen zullen kunnen wer pen. Naar het voorbeeld van het buitenland zal men er vermoedelijk wel toe moeten ko men het fabriekspersoneel zelf met de be diening der luchtafweerwapens te belasten. In hoeverre de fabrieken ook zelf, geheel of ten decle. de kosten voor de aanschaf fing van de benoodigde luchtafweerwapens zouden moeten dragen zal wel voornamelijk van de houding der directies tegenover het vraagstuk afhangen .en van de bereidwillig heid van het rijk om in dezen steun te verleenen. Wij moeten onze denktechniek verbeteren Heden heeft Dr. D. van Dantzig bij de aan vaarding van het ambt van hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft een rede gehouden, aan het slot waarvan hij stilstond bij den wiskundigen denkvorm, die zich ook op tallooze andere gebieden laat toepas sen, welke met de onmiddellijke werkelijk heid van ons dageijksch leven in recht- streeksch verband staan. En zulk een rui mere toepassing van den wiskundigen denk vorm komt spr., voor van het hoogste be lang te zijn. Immers zoo zeide hij de weergalooze ontwikkeling van de techniek in engeren zin, van de technische techniek zou men kunnen zeggen, is gevolgd door een nauwe lijks minder belangrijke ontwikkeling van de zielkundige techniek, van de reclametech niek, advertenlictechniek, propaganda-tcch- nick, kortom van de middelen, invloed op andere menschen uit te oefenen. Verzuimd hebben wij echter, onze afweermiddelen te gen overtuigings- en suggestie-pogingen van anderen te versterken door verbetering van onze denktechniek. Onophoudelijk worden wij door pers, film en radio van alle zijden gebombardeerd met woorden, groote en zware woorden, brisant- woorden en gifwoorden maar ook liefelijke en schoonschijnende bedwelmingswoorden. Maar waar zijn onze pantserplaten en tegen giften- daartegen? Een nuance in woorden keuze of intonatie van spreker of schrijver brengt ons en milliocnen anderen tot wan hoop of woede, tot enthousiasme, tot af schuw, haat ofmndedoogen. En welken blijvenden invloed hebben al die woorden op ons? Denken wii nog zooals wij vroe ger dachten? En willen wij nog wat wij' vroeger wilden? En hoe zullen wij in de toekomst denken en willen? Zullen wij dan denken zooals wij thans wenschen te zullen denken? En zullen wij dan willen wat wij thans willen willen? In dit warnet van vragen en schijnvra- gen kunnen wij in de ontleding der begrip pen, gedemonstreerd in den wiskundigen denkvorm, een gids vinden. Tegen al deze geweten en ongeweten zielkundige invloeden kunnen wij in verbetering van on ze denktechniek een wapen smeden. En dat een dergelijke wapening van on zen geest noodig, dringend noodig is, is sprekers diepste overtuiging. Dr. van Dantzig eindigde zijn rede met 't gebruikelijke woord van dank.

Schager Courant | 1938 | | pagina 1