afscheid van dokter Spierings Tweede blad 2N RAAD HEERHUGOWAARD •f De vaste lasten laandag 31 October 1938 2333 De scheidende geneesheer hartelijk 15J buligd. Voortaan twee gemeente- j artsen en vrije dokterskeuze ook voor de houders van het „armen- briefje". Dokter Zwarteveen moet een veer laten. de Zaterdagmiddag gehouden raadsvergadering is de: heer Dr. Spierings op- de meest eervolle wijze als gemeentearts cn schoolarts ont slagen. Bij deze gelegenheid ïs Dr. Spierings, die een gedeelte der raads zitting bijwoonde de eerepenning der gemeente overhandigd en heeft de burgemeester, do heer B. J. F. Sut- man Meijer dezen hoogst verdien- stelijken burger in een hartelijke toespraak gehuldigd. Ervaren vele belangstellenden. Wij merk- 0p de heeren doktoren Zwarteveen en «art, de heer P. Bot, aannemer, de heer cers.'administrateur van het G.E.B., de heer fTennaat, hoofd van den luchtheschermings- fdienst. het hoofd der school den heer Har- I top nivr. Porto—"Wit, onderwijzeres, de ge- mecnteverloskundige, eenige secretarie-amb tenaren en anderen. Het is begrijpelijk, zegt. de burgemees- nadat dr. Spierings is binnengeleid, ,t wij, nu Gij van ons vertrekken gaat, is voer den geest trachten te stellen, het- jen Gij voor de gemeente en voor haar tarij hebt gedaaan in een tijdsverloop an 23 jaren. fcn schrijver hoeft eens gezegd „Een arts Ieelt geen romans te lezen, hij beleeft ze." Ik wil daarmee zeggen, dat het onmoge jjk zou zijn, hier onder woorden te bren- m. wat Gij in Uw 23-jarige artspraktijk in jic gemeente verricht hebt. Wel kunnen wij vaststelen, dat Gij onzeg- ir veel gedaan hebt voor Uwe patiënten: Jr wie arbeidt, gaat de tijd snel. [Wij weten, dat Gii in de voorbije 28 jaren Ier ons gewerkt hebt in volle toewijding, jirl met een sterke liefde tot den even- iscb gedragen door een ernstige plichts- 'hting te doen, wat gij als medicus ver- :hi voor de zieken, de lijdenden de ster- iden, de jonggeborenen en de talrijke [Iers. die nieuw leven Ier wereld brach- maar dit is slechts een flauwe bclich- je van Uw werk als medicus. Zij. die hij ziekte Uwe hulp verkregen, de [lij jen den, die Gij verzachting en als het kon lezing bracht, de gezinnen, waarin Gij [troost en opbeuring bracht, zij allen zou den, zoo..zij. hier waren, zooveel beter dan W, rte grootc bctoekenis van het door U verricht werk, in het licht kunnen stellen. I Ik moge hier de tolk zijn van deze ver gadering en U namens den Raad als zoo danig dank en warme hulde brengen voor veeljarig en omvattend werk, voor Uwe toewijding hij dat werk cn voor de groote en goede zorgen, waarmede gij de ieken en lijdenden liébt omringd. Niet alleen geneesheer, maar ook gemeensohapsmensch! [Voorzitter schetst dan uitvoerig de groo- verdiensten van Dr. Spierings buiten eigenlijke ambt om. Met den broeden horizon van een man groot geestelijk formaat, zegt voorzitter. >t Gij Uw arbeidsveld verruimd en zoo lde is er in de gemeente weinig aan Iwijzen. waarvan Gii. zoo al niet de gees telijke vader, waart, dan toch er aan hebt ueegewerkt. Nooit was er iets, dat Heerhugowaard [vooruit kon brengen, of Gii waart een der eersten om het te bevorderen. Het was niet alleen Uw expansieve geest, dié een uitweg zocht uit den engeren kring van beroepsplicht, '1, was ook de groote toe- Rfmegenheidneen laat ik gerust zeggen., j "Uwe warme liefde voor Heerhugowaard, die H cr toe dreef, te helpen en te steunen datgene, wat Gij eerder en concreter dan ket eroote publiek zaagt als een onmiddel lijk o! toekomstig belang voor de gemeente Brabander van geboorte, dien we zenstreek toch nooit verloochenend heb Gij U hier ingeleefd als een burger van Heerhugowaard, wiens gemeenschapszin en liefde voor dit land, niet overtroffen worden door een geboren Hugowaarder. Zoo verliezen wij in U niet alleen een voortreffelijk arts, in medische kringen als zoodanig bekend cn erkend, maar ook een voortreffelijk burger. voorzitter zegt dan to hopen, dat de. dok ter ook in zijn nieuwe woonplaats de be langstelling en de genegenheid voor Heer hugowaard en zijn goecle bevolking zal blij ven houden. DE EEREPENNING! Be Raad heeft besloten vervolgt voorzitter, in een afzonderlijk be sluit, dat zorgzaam in het archief zal worden bewaard, om U wegens Uwe vele verdiensten de eere-pen- ning der gemeente in goud toe te kennen. Het goud verzinnebeeldt de rijkdom van Uwe verdiensten; dc intrinsieke waarde van het goud is in vergelijking tot die verdiensten wel zeer gering, maar voor U moge het toch dezo waarde hebben, dat het naast een onderscheiding, te vens een blijvende herinnering zal zijn aan Heerhugowaard, waar gij 23 jaren geaifbeid. hebt*' Om U van dag tot dag te kunnen her inneren daaraan, heeft de Koninklijke Begeer te Voorschoten, op wier werk plaatsen de eerepenning vervaardigd is, die penning uitgevoerd als hangpenning, niet te groot, om aan een horlogeketting gedra gen te kunnen worden. De firma Grevenstuk te Amsterdam calli- grafeerde een bijppassende oorkonde, welke ik U hiermede niet dc eere-penning der ge- mente moge ovèrhandigcn. Ik besluit thans met den wensch, dat het U en Mevrouw in Uwe nieuwe woonplaats goed ga en dat Gij in Uwe nieuwe werkkring groote voldoening zult mogen vinden! (Applaus). Dr. SPIERINGS DANKT. Met eenige gemoedelijke woorden dankt dr. Spierings. Het is.voor mij vreemd en on wennig gehuldigd te worden, zegt, ik ben zoo gewoon mee te helpen, om dat anderen te doen. Niettemin sfel ik deze huldiging bui tengewoon op prijs. Ik vind het prettig te hooren, dat gewaardeerd is, wat ik hier in deze 23 jaar, de beste jaren van mijn leven, heb uitgevoerd. Als ik wat heb bereikt, lag dat allereerst aan de bevolking zelf. Nu ik zoo wordt opgekamd, moet ik dat toch nadrukkelijk zeggen. Als iemand de gaven gebruikt, die hij heeft, is dat. niets bijzonders, doet hij dat niet, dan schiet hij tekort in zijn plicht. Bij een af scheid worden de tekortkomingen vergeten, het goede bijeengegaard cn over drie en twintig jaar lijkt dat dan natuurlijk wel wat! Ikk an u verzekeren, vervolgt dr. Spierings op bewogen toon, dat het mij moeilijk is weg to gaan. Ik betuig u mijn diepgevoelden dank voor de hooge onderscheiding mij ver leend en voor de hartelijke woorden mij toe gesproken. Ik geloof nog steeds aan de le venskracht en de levensvatbaarheid van deze gemeente, ik heb hier een geslacht zien op groeien in wiens toekomst ik vertrouwen heb. Moge het Heerhugowaard onder zijn bekwame leiding goed gaan! (Applaus.) EEN AARDIGE ATTENTIE. Een telegram wordt vogrgelezen van den oud-gemeentesecretaris, den heer van dei- ITam, waarin hij zegt in gedachten bij de huldiging tegenwoordig te zijn. Dc officieele raadsvergadering wordt hier na gesloten. Er is gelegenheid uit de kring der belangstellenden den scheidenden ge neesheer toe te spreken. Hiervan maakt al lereerst gebruik de secretaris, de heer Wil denberg, die NAMENS DE AMBTENAREN het woord neemt. Spr. vergelijkt de gemeen te Heerhugowaard met een autobus. Dr. Spierings met een reiziger, die oen eind- weegs meereed, uitstapt, een anderen weg kiest en zijn ervaringen aan zijn geestesoog ziet voorbijgaan. U treedt heden uit Uw ambt, vervolgt, de secretaris, dat gij 23 jaren hebt -vervuld. Veel leed hebt gij moeten aanschouwen, veel ervan ook kunnen lenigen. Doch ook van vreugdevolle momenten waart gij getuige. In ons ambtenarencorps naamt gij een eigen plaats in en alhoewel, volgens Uw eigen gezegde, tot den „buitendienst" behoo- rende, liet U telkens blijken er toch bij te hooren. Dit is altijd zeer op prijs gesteld. Gij hebt U niet aan individualiteit bezon digd, doch U steeds gemeenschapsmensch getoond. Steeds gaaft gij blijken van mede leven en gij bezaagt het leven met een rui men blik. Thans gaat gij ons verlaten. Het spijt ons, dat moet gezegd. Zij, die in Uw sporen tre den, zullen er een moeilijke taak in vinden U in alles te vervangen. Wij ambtenaren hebben gemeend Uw af scheid van onzen kant niet in stilte te mo gen laten passeeren. Wij willen het echter niet bij woorden laten. Woorden zijn als de rimpels in een waterplas. De kringen wor den wel grooter en ruimer, maar zij verva gen ook en even later ligt het water weer als onberoerd. Iets blijvends willen wij u daarom aanbie den. Wel belceekt gij tot heden elk officieel briefje met gemengde gevoelens. Veel liever was u een kort telefoontje of een mondelin ge boodschap. Uw nieuwe werkkring echter gaat andere eischen stellen. U zult meer bureau-mensch moeten zijn. Wij willen Uw taak helpen ver lichten en bieden U hierbij een bureaustoel aan. En als gij dan in Uw nieuwen werk kring en Uwe nieuwe woonplaats in dien stoel bent neergezeten en aan Uw wenk- brouwen plukkend het een en ander over weegt, denk dan nog eens af en toe aan het ambtenarencorps van Heerhugowaard, dat U in Uw nieuwe werkkring van harte het allerbeste toewenscht. Met eenige vriendelijke woorden dankt Dr. Spierings. Hij is valt plan zegt hij, in zijn nieuwe woonplaats ook zijn best te doen, dus zal ik wel veel in den nieuwen stoel zitten! Andere sprekers. Dan spreken nog de heeren Dekkers, Tromp en Kooij een kort woord, de eerste namens de vereenigingen, de tweede na mens de Katholieke raadsfractie, terwijl de derde speciaal de zorgen van den doktor voor de ouden van dagen memoreert. Allen doen zij uitkomen, dat niets dokter Spie rings te veel was1, anderen te helpen en dat een beroep op, hem nimmer vergeefsch was. Hierna wordt ook het officieusc ge deelte gesloten. Naar wij vernemen, zal hedenavond de burgerij Dr. Spierings op grootsche wijze huldigen in het café van den heer Wester.Aan de huldiging van Dr. Spierings waren andere besprekingen voor afgegaan. Na goedkeuring der notulen komt ter sprake de kwestie van DE OPVOLGERS. Aan de orde is nu een voorstel van B. onW. inzake de voorziening in de vacature ontstaan door het eervol ontslag aan den heer Fs C. Spierings, Het college stelt voor twee gemeenteart sen te benoemen, voor het jaar 1939, maar daarvoor moet allereerst de instructie wor den gewijzigd. Immers de tegenwoordige instructie bepaalt bijv. dat de gemeente geneesheer in een hem aangewezen ambts woning moet wonen. Er is maar één ambts woning, dus zou, aldus voorzitter Dr. Zwart bij Dr. moeten inwon-en Zwarteveen en bij alle goede verstandhouding, zou dat toch een zonderlinge geschiedenis worden. Wat de z.g. armenpraktijk betreft, merkt voorzitter op, als er twee gemeente-artsen zijn, het voor degenen die een z.g. „armen- bricfje" hebben, verbetert, immers ook zij hebben dan vrije artsenkeuze. Voorzitter acht het wel noodig. dat zij éénmaal per drie maanden het briefje ko men vernieuwen. De heer Kwant ziet hier de noodzake lijkheid niet van in. Eens per half jaar acht spr. voldoende. Als men het per ongeluk vergeet, komen er allerlei moeilijkheden. Voorzitter zegt, dat de dokter in spoed gevallen toch helpt, het briefje komt later wel. Echter, men moet de bevolking het principe aankwecken, dat men in gezonde dagen maatregelen tegen ziekte moet ne men. De doktoren zijn het hiermede eens. Er zit een psychologische factor in, meent voorzitter, een dergelijke maatregel heeft een opvoedend karakter. De heer Dekkers noemt als practisch be zwaar dat armlastigen meestal bejaarde mcnschen zijn, die moeilijk naar de secreta rie kunnen komen. Voorzitter: Een briefkaart met: verlen ging armen'bricfje gewenscht, is voldoende. Men kan zich tenslotte met de zienswijze van don voorzitter vereenigen. Men besluit thans tot gemeenteartsen te benoemen de h.h. D. Zwart, assistent van Dr. Spierings en Dr. Zwarteveen. Voor Dr. Zwart willen B. en W. de ver goeding bepalen op fl 550.plus vrije wo ning, totaal fl 1150. Veder willen B. en W. Dr. Zwart toe kennen een vergoeding van fl 300.voor zijn werkzaamheden als schoolarts. Voor Dr. Zwarteveen wil het college de vergoeding voor gemeentearts vaststellen op fl 400.en de vergoeding als schoolarts op fl. 150.totaal fl 550. Dr. Zwarteveen moet een veer laten! De heer Tromp is het wel eens met de vastgestelde .vergoeding als gemeentearts maar fl 150.honoranum aan Dr. Zwarte veen als schoolarts vindt hij niet juist. Als de Chr. Scholen niet meedoen, is de verhou ding zoo, dat er 90% Katholieke leerlingen zijn, die voor rekening van Dr. Zwart ko men en«10% protestante leerlingen die Dr. Zwarteveen moet behandelen. Voorzitter kan zich de zienswijze van den heer Tromp wel begrijpen, als men precies ging rekenen naar het aantal leerlingen zou Dr. Zwart fl 3.60.en Dr. Zwarteveen fl 90.toekomen en als de Chr. Scholen niet meedoen zou Dr. Zwarteveen volgens deze berekening slechts fl 35.krijgen. Het zou geen groote eer voor Heerhugowaard zijn, als Dr. Zwar teveen elders moest, vertellen: Ja, ik ben schoolarts voor vijf en der tig gulden per jaar! Bovendien heeft Dr. Zwart een zeer groo te praktijk. In overleg met beide doktoren kan Dr. Zwarteveen Dr. Zwart ook assis- tccren bij de behandeling van de R.K. school kinderen. De heer Tromp is niet overtuigd. De as sistentie aan de R.K. school hangt nog in cle lucht, het is voor spr. de vraag of de benoemde daarmee is ingenomen. scheiding blijft gewenscht, meent spr. en bovendien is er een gevaar aan verbonden. De benoeming geschiedt slechts voor een jaar, en volgend jaar zal het onpleizierig zijn te moeten veranderen als het niet bevallen is. Spr. zal zich er niet tegen verzetten, maar stelt voor het salaris als schoolarts voor Dr. Zwart op fl 350.en voor Dr. Zwarteveen op fl 100 te bepalen met 74 stemmen (R.K. voor, anderen tegen) wordt het voorstel van den heer Tromp aangenomen. Dr. Zwart krijgt dus f 50.meer, Dr. Zwarteveeen fl 50. minder, dan B. en W. hadden voorgesteld. Hierna volgt aan de huldiging van Dr. Spierings, waarvan w- hierboven reeds ver slag gaven. Waarom, de resultaten der com missies beneden verwachting blijven. Het vaste-lastenvraagsfuk heeft herhaal delijk een onderwerp van meer of minder ernstige bespreking uit gemaakt in verga deringen van tuindersorganisaties cn ook wel van andere vereenigingen o.a. boeren-, leenbanken In het middelpunt van belang stelling is dit vraagstuk komen te staan, toen in verschillende 'tuinbouwgemeenten een commissie is benoemd, waar de tuin dersorganisaties, de veilingen, de crediteu ren en boerenleenbanken waren vertegen woordigd. Deze commissies werken nu al verscheidene maanden en wat wij van de resultaten hoorden, blijft vcrbcneden de verwachtingen, wel ke er van gekoesterd werden. Er zijn ons zelfs gemeenten hekend, waar de commissie nog geen enkel geval heeft behandeld, en andere, waar er een paar in bespreking zijn geweest en met zeer weinig resultaat. Vanwaar toch die weinige gcnoegdoening( welke men van deze bemoei ingen heeft? In de eerste plaats heeft, men in het oog te houden, dat, vóór en aleer de vast-las- tencommissie hun arbeid aanving, er reeds verschillende bedrijven waren opge heven, die niet tegen den crisisstroom had den kunnen oproeien en ten onder gingen. Dan zijn er verder nog een aantal, voor welke geen saneeren meer mogelijk is en die nog maar blijven „hangen." Ook kennen we tuinders, die zelf van geen saneeren wil len weten, omdat zij aan hun verplichtingen willen voldoen, koste wat kost. En ten slot te is van invloed de overweging, dat een dwingend optreden bijna niet mogelijk is, en veel afhangt van welwillendheid en soe pelheid der crediteuren. Wat deze laatste betreft, onder hen zijn er ook verscheidene, die het niet zoo breed hebben. Verpachters van landerijen, die van hun pacht moeten leven geldschieters, die het van de rente moeten hebben, lever anciers, die, als gevolg van de slechte tijden, ook maar zeer en zeer weinig kunnen missen en die al harde klappen hebben geïncas seerd. Of men over veel, of wat minder midde len beschikt, we kunnen het ons voorstel len, dat men niet graag afstand doet van' een deel der geleende som. Toch is men nog steeds bezig, om hei resultaat zoo groot mogelijk te doen zijn. Er is ongetwijfeld ook nog wel iets te be reiken. In verschillende gevallen kan zeer zeker den rentevoet der door tuinders op genomen gelden nog worden verlaagd. Gelet op den algemeen geldenden rente standaard is een rente van 4 pet. een al leszins billijke eiscli. In tal van gevallen wordt echter nog meer betaald. Als een bedrijf er zoo voorstaat, dat de schulden grooter zijn dan de waarde der bezittingen, dan is dit bedrijf wat de op te brengen rente betreft, te zwaar belast, ook, als maar 4 pet. zou moeten worden betaald. Wil de mogelijkheid van sanoering van dergelijke bedrijven aanwezig zijn, dan kan de rente slechts over het waardebedrag worden betaald. Zelfs dan is de rentelast no"- te zwaar, vooral in deze tijden, nu het met den tuinbouw maar voortdurend slecht blijft gaan. Als dan bovendien een bedrijf met nog heel wat achterstallige bedrijfsschulden zit (rente, pacht, kunstmest e.a.), dan zal hef zeer zeker onder de tegenwoordige omstan digheden niet gaan, om dat achterstallige geheel of gedeeltelijk te voldoen. Het is begrijpelijk, dat de schuldeischers hun vorderingen gaarne willen indienen, doch als zij de resultaten van de tuinbouwbedrijven kenden, zouden zij wel tot de conclusie moeten komen, dat bij zoo goed als allen onmacht en geen onwil in het spel is. Zoo hoorden we, dat een firma- kunstmesthandelaar den laatsfen - tijd verschillende tuinders voor den kantonrechter heeft gedaagd om van hen betaling van achterstalli ge schulden voor kunstmest te ver krijgen. We zijn er van overtuigd, dat het in bijna alle gevallen zal zijn: goed geld naar kwaad geld gooien, De mcnschen kunnen inder daad niet betalen. Het is met dat al te hopen, dat zij. die uit schroom als anderszins hun moeilijk heden nog niet aan het oordeel van een plaatselijke commissie hebben onderworpen, dit alsnog doen, opdat dan hij een gunstige beslissing, deze tuinders ook in aanmer king komen voor steun in nature van de zijde der regecring. De kool uit de polders valt niet mee.. Van verschillende tuinders, die roode kool in de verschillende polders, o.a. in de Wicringermeer, hebben geteeld, cn die nu hebben thuisgehaald, varnamen wc, dat de oogst niet mee valt, althans blijft beneden aanvankelijk gekoesterde verwachtingen. Over 't geheel is ze klein van stuk geble ven en dan hebben ze danig van dc luis te lijden gehad. Als het met de prijzen niet wat meeloopt, zal er niet veel verdiend worden. OUDKARSPEL. Voetbaluitslagen. Atlas 1DTS 1 1—3. DTS 2Ursem 1 6—3. DTS 4Al km. Boys 5 13. Schoorl aDTS a 81. Alcm. V. eDTS b uitgesteld. NED. TUINDERSBOND VÓÓR WIJZIGING TARIEFMACHTIGINGSWET. In het belang van den export. Het hoofdbestuur van den Ned. Tuinders hond heeft in een dezer dagen gehouden vergadering als zijn meening te kennen gegeven, de door de regeering gevraagde wijziging van de Tariefmachtigingswet noodzakelijk te achten. Alleen dan zal het, volgens het hoofdbestuur, mogelijk zijn aan de belangen oqk van den agrarischen ex port recht te doen. De Ned. Tuindersbond zal nogmaals aan dringen op snellere uitkeering van de prijs- toeslagen voor de beëindigende perioden. NOORDSCHARWOUDE. Een 90-jarige. Onze gemeente had Zaterdag een 90-ja- rige, nl. Mej. de Wed. Peijs-Duijn, wonende aan dc Pikstraat alhier. Deze nog krasse oude vrouw is een der oudste ingezetenen der gemeente. Het spreekt vanzelf, dat de 90-jarige van talrijke zijden felicitaties in ■ontvangst had te nomen, zoowel persoonlijk als schriftelijk, zoodat deze dag niet onop gemerkt voorbij is gegaan. Tentoonstelling Ned. Herv. Vrou wenclub. Zaterdag en Zondag werd in de Ned. Herv. Kerk alhier een tentoonstelling gehou den van de Ned. Herv. Vrouwenclub. Di verse fraaie handwerken cn kledingstuk ken, hoofdzakelijk gemaakt door de leden waren hier tentoongesteld. Ook waren ier opluistering diverse stukken ingezonden, o.a. van dc dames der Zondagsschool en van de meisjesclub. De tentoonstelling werd aZterdagmiddag om half twee officieel geopend door de Pre sidente, mej. E. van Die, die den wensch uit sprak, dat deze tentoonstelling goed mocht slagen. Dit bleek inderdaad het geval, daar er zoowel Zaterdag als Zondag veel belang stelling getoond werd.. Niet alleen van den Langondijk, doch ook uit omliggende plaat sen. Het bestuur en leden kunnen dan ook •met genoegen op deze tentoonstelling terug zien. Des avonds werd nog een verloting gehou den. De ondersprei waarnaar geraden kon worden viel na loting ten deel aan mevr. GrootOotjers en de handwerkdoos aan mevr. van WienesOpperdoes. Een late sering. Naar wij vernemen, staat bij den heer De R. alhier een seringenboom voor dc tweede maal in bloei Schoorsteenbrand. Gistermiddag tusschen 3 uur en half vier brak er een schoorsteenbrandje uit. in de woning van den heer D. Schuit alhier. Het vuur verspreidde zich grootendeels in een kleerenkast in het Noordelijk gedeelte der woning en voorts op het dak. In het he lende garagegebouwtje van den heer Bos brandde een pat in het dak. In de woning van den lieer S. ontstond tamelijk veel waterschade, terwijl verder wat kleeding- stukken verbrandden. Met slangen op de waterleiding werd de brand spoedig ge- bluscht, zoodat erger voorkomen wérd. Het spreekt vanzelf, dat talrijke nieuws gierigen van het Zondagsbrandje getuige waren. E.H.B.O.-demonstratie. Door de afdceling Langendijk van de E.H. B.O. zal Jiinnenkort een demonstratie wor den gehouden, waarbij eenige dagelijksch voorkomende gevallen van Eerste hulp behandeld zullen worden. Voorts zal er 'n film vertoond worden van het werk der Noord- en Zuidhollandsche Redding Mij. Woensdag aanstaande geeft Londens bur gemeester het gebruikelijk jaarliiksch ban ket. De schildpadden voor de beroemde schildpadsoep worden de keuken binnen gedragen.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5