Radio-monsters zaaien paniek Lord Runciman in de regeering partijen Tsjecho-Slowakije Bulgarije en Zuid-Slavië Duizenden Joden Niemandsland. De wereld vergaat! New York is verwoest!" De „Lubeta" geopend Groote braad te Bandoeog Postvlucbten op I Slechts zijn eigen koloniën Duitschland terug GEVAARTEN GROOT ALS WOL KENKRABBERS EN GEWA PEND MET DOODENDE STRA LEN DOODSANGST BEVANGT DUIZENDEN AMERIKANEN. Een radio-uitzending van den roman „We reldoorlog" van H. G. Wells heeft Zon dagavond overal in de Vereenigde Staten een paniek teweeggebracht onder de luis teraars met gevoelige naturen. Doordat de origineele - plaatsnamen in het boek door namen van Amerikaansche steden waren 'vervangen, sloeg menigen 'luisteraar de schrik om het hart Velen kregen zenuwtoevallen, en uit sommige deelen van het gebied van New York werd gemeld, dat de bevolking door een paniek bevangen, haar huizen ontruimde. In sommige gevallen vertelden de men schen aan de politie en de dagbladen, dat zij de invasie hadden „gezien". In enkele deelen van Atlanta, Georgia, dacht men dat het einde der wereld was gekomen. Hier en daar kwamen de mensclien bijeen om te bidden. „New-York is verwoest!" Te Indianapolis rende een vrouw een kerk binnen, schreeuwend „New York is verwoest Het is het einde der wereld. Ik heb het zoojuist over de radio gehoord." De dienst werd onmiddellijk gestaakt en de gemeen te naar huis gezonden. Volgens de radiouitzending was ook, naar het publiek meende, in den staat New York een meteoor in botsing gekomen met de aarde. Honderden automobilisten dwaalden door de provincie, op zoek naar de „ramp". Be richten over 'n gasaanval verspreidden zich zoo snel, dat dokters en verpleegsters hun diensten aanboden en tal van menschen moesten in de ziekenhuizen wegens zenuw aanvallen worden behandeld. I Doodende stralen. In den loop van de uitzending werd ach tereenvolgens meegedeeld dat astronomen een reeks korte explosies op Mars hadden waargenomen en dat de neergekomen me teoor bij Princeton 'n groote metalen raket bleek te zijn. Daarop riep de reporter plotseling: „Het is verschrikkelijk. De raket gaat open. Zij moet hol zijn." Hierop volgden dc mededee- lingen, dat -monsters, zoo groot als wolken krabbers uit de raket te voorschijn kwamen dat zij gewapend waren met doodende stra len en dat reeds tweehonderd menschen daardoor vernietigd waren. In New-Jersey was de staat van beleg afgekondigd, en de bladen hadden reeds bulletins uitgegeven, waarin de invasie van de monsters in het kort beschreven werd. Vliegeniers maakten melding van een zwaren, zwarten mist, van groote dichtheid, waarvan de aard nog niet bekend was. in haar hand, terwijl zij uitriep: „Ik wil dan maar liever zóó sterven dan op die manier". Te Uniontown in Pennsylvanië vielen bridgespclers op hun knieën en smeekten den hemel om uitkomst. Te Ashville in Noord-Caroline vielen vijf studenten van een kostschool in zwijm, ter wijl in het schoolgebouw een half uur lang een waar pan-demonium heerschte. De stu denten, die dachten dat het einde der we reld nabij was, vochten om de telefoontoe stellen, teneinde hun ouders te vragen, hen te komen halen. In een stad in den staat Washington, gin gen juist op het moment, dat de radio aan kondigde, dat de monsters in massa op de Vereenigtle Staten neerdaalden, wegens stroomgebrek, de lantaarns uit, zoodat de paniek hier dubbel groot werd. De schrijver kan het niet helpen. In een commentaar op de Amerikaansche radio-uitzending van „Wereldoorlog" heeft de Engclsche schrijver H. G. Wells tegen over een correspondent van Reuter het vol gende verklaard. „Ik heb het recht tot uitzending van mijn roman verkocht aan de Columbia Broadcas- ting, doch daarbij was overeengekomen, dat het een verbeelding moest zijn en geen re portage. Ik heb geenerlei toestemming ge geven voor wijzigingen, welke ertoe konden leiden, dat men geloofde, dat het werkelijk nieuws was." Gasmaskers helpen niet... Met groote spannirfg en opgewondenheid ging daarop de reporter voort: „De monsters zijn op weg in de richting van New York. Zij gooien het hoogspanningsstation omver. Een der monstei's heft zijn reusach- tigen arm op.... een groene bliksem straalzij vernietigen ons met vlammen. Gasmaskers helpen niet. Laten de menschen vluchten naar 't open veld." Het tooneel veranderde daarop, men be vond zich op het dak van het omroepge- bouw. „De klokken, die u hoort, aldus de reporter, waarschuwen de bevolking, dat zij New York moet ontruimen, de Marsioten naderen. Ons leger is vernietigd." Op dit oogenblik kwam aldus de Msb. de omroeper zelf ertusschen en waarschuwde het publiek opnieuw, dat het maar een hoorspel was. doch duizenden waren reeds uit hun huizen gevlucht of hadden de telefoon gegrepen. De krant er als de kippen bij. Honderden menschen vluchtten per auto de stad uit, de groote wegen waren vrijwel verstopt, en slechts sporadisch zag men en kele auto's terugkeeren. De paniek bleef in- tusschen niet tot New York beperkt. In Orange (New-Jersey) had een man reeds een geladen geweer klaar, om zijn fa milie neer fe schieten liever dan haar door gas te laten omkomen. Toen het bericht in Washington kwam, dat New-York verwoest was en de aanval van de monsters thans op Washington gericht werd, werden vergade ringen onderbroken en vluchtte men naar huis. In Memphis spoedden zich alle jour nalisten naar hun kranten, om extra edities te gaan maken. Vrouw wilde zich vergiftigen. De hondspolitie stelt een onderzoek in naai de radio-uitzending, welke Zondagavond in de Vereenigde Staten zulk een paniek heeft veroorzaakt Ieder uur komen uit alle deelen des lands nog steeds dc vreemdste en meest phantas- tische verhalen binnen omtrent de gevolgen van de uitzending en de omvang, dien de paniek heeft aangenomen, is bijna ongeloof lijk. Te Pittsburgh in Pennsylvanië trof een man zijn vrouw aan met een flesch vergif Een prachtig verzorgde lucht beschermingstentoonstelling. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden heeft hedenmor gen de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. H. v. Boeyen, de groo te luchtbesohermingstentoonstelling Amsterdam 1938 „Lubeta" in de za len van het voormalige Tesse-lscha- de Ziekenhuis aan 't Leidschebosch- je geopend. Tot de aanwezigen behoorden o m. de bur gemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, de heer G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder, jonkheer mr. F. II. van Kin schot. burgemeester van Alkmaar, kapt. ter zee N. A. Rost van Tonningen, commandant der maritieme middelen te Amsterdam en de heer mr. D. A. Delprat, directeur der Stoomvaart Mij. Nederland. De wethouder voor Openbare Gezondheid en het Ziekenhuiswezen, de heer G. Baas Kz., heeft als voorzitter van het uitvoerend comité dc aanwezigen in een korte rede het welkom toegeroepen. Deze tentoonstelling zal leeren, wat er aan een goede en doelmatige luchtbescherming nog ontbreekt, aldus spr. Zij wil laten zien, wat er gebeuren moet, en wat de burgerij zelf heeft te doen tot eigener en anderer be scherming, terwijl tevens is getracht te doen zien, dat onderscheidene beschermingsmaat regelen ook liggen onder het bereik van de groote massa. Minister van Boeyen heeft vervolgens de tentoonstelling officieel geopend, waarna de aanwezigen zich door de zalen van het voormalige Tesselschadeziekenhuis ver spreidden, ter bezichtiging van de tentoon stelling, welke op het gebied der luchtbe scherming één der omvangrijkste, best ge documenteerde, maar vooral instructief en decoratief een der best verzorgde tentoon stellingen is, die ook in het buitenland zijn gehouden. Onze Oost Aan de Westgrens van Bandoeng is een groote brand uitgebroken in de fabriek van den heer Poei Kok Cwan, waarin een op slagplaats voor rijst is gevestigd. Duizenden balen rijst en tapioca zijn ver brand, ruim een derde van het gebouwen complex is verwoest. De schade loopt in de tienduizenden. De fabriek en de rijst voor raad zijn niet verzekerd. BEKENDE COMMUXISTENLEIDER GEDOOD. Naar vernomen wordt is de bekende lei der der communistische ongeregeldheden in 1926 Alimin in Palestina gedood. Een an der. Tan Malakka is ernstig gewond. Zij streden aan de zijde der Arabieren. BOSCHKERNEN OP SUMATRA. Te Matftapoera (Palembang) is een begin gemaakt met kolonisatie van Javaansche boscharbeiders volgens nieuw systeem. Het project omvat twintigduizend Hectaren. Het ligt in de bedoeling meerdere bosch- kernen te vormen. Men ziet hierin een groot belang voor Sumatra. KRANTENMAN MOET INDIë UIT. Zekere lieer van Couvorden, exploitant van een advertentieblaadje is uitgewezen. Zijn geschrijf bracht hem met de justitie in aanraking, zijn toegangskaart is niet ver lengd. dering houden. Ter voorziening in de hoofd bestuursvacature, ontstaan door 't tusschen tijcis aftreden van dr. F. W. Bonnet, wordt het volgende dubbeltal voorgesteld: E. Gcerts Wzn. te Haarlem en mr. W. C. Wendelaar, lid van de Tweede Kanier der Staten-Generaal, te 's Gravenhage en A. C. Rijlaarsdam te Gorscl en R. Schoemaker te Sappemeer. In de vacatures, ontstaan wegens perio dieke aftreding van de heeren N. Krop- veld en ds. G. Wetsmijse, die beiden her kiesbaar zijn, zijn nog als candidaten ge steld de heeren mr. L. G. van Dam te Haar lem en D. Zijp te Sliedrecht. De agenda bevat een groot aantal voor stellen van hoofdbestuur en afdeelingen. Geen ministerie voor de bewa pening? Reeds eenige dagen deed het gerucht de ronde, dat Lord Runciman, de Britsche staatsman, die vergeefs trachtte de par tijen in Tsje.cho-Slowakije tot elkaar te brengen, in de regeering zou worden opge nomen. Gisteravond is bekend geworden, dat Runciman is benoemd tot „Lord President of the Council", voor zitter van den raad uit het parle ment als opvolger van Lord Haits- ham. I Macdonald is voortaan minister van de Dominions zoowel als van Koloniën. Ande'rsón is benoemd tot grootzegelbe waarder. De liberalen van de groep-Simon bezetten thans vijf posten in het kabinet, terwijl liet aantal zetels van de nationale arbeiders partij twee is gebleven. De overige posten worden door conservatieven bezet. Het aan tal kabinetszetels is met één verminderd door de dubbele functie van MacDonald. Het is wel als zeker aan te nemen dat Lord Runciman in zijn nieuwe qualitcït zul helpen het ministerie voor de coördinatie van de weermacht te versterken, terwijl aan Sir John Anderson zal worden opgedragen de A. R. P. (de luchtbescherming) te reorga- niseeren en waarschijnlijk ook het reeds eerder vermelde Nationale Register in te stellen. Het plan voor de oprichting van een mi nisterie voor de bewapening moet geheel van de baan zijn. hoewel de regeering van de fabrikanten toch in zekere mate voorrang zal eischen voor bestellingen van oorlogs materiaal, aldus het Hsb. Jaarvergadering Volksonderwijs Wat er behandeld zal worden. Op 5 en 6 November a.s. zal de vereenï- ging Volksonderwijs in de Handelsbeurs te Ütrecht haar jaarlijksch algemeene verga- A.nl, t Band. J Ibis (heenreis) Pelikaan (heenreis) Nandoe (heenreis) Emoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Reiger (terugreis) Medan 31 Oct. Singap. 31 Oct.Band. [jodhp. 31 Oct. Rang. 3 |sagd. 31 Oct. Athene [Alex. 31 Oct. jBasraj Rang. 31 Oct. Jodhp,; HET EUROPEESCH KOLONIAAL BEZIT IN AFRIKA BRirSCH =3 FRANSCH ig| PORTUGEESCH É3 ITALIAANSCH li— BELGIESCH 4 ONAFHANKELIJK GEEN AANSPRAKEN OP GEBIEDEN WELKE HET LAND NOOIT HEBBEN TOEBEHOORD. De resolutie over de koloniën, die door het Fransche radicaal-socialisti sche congres te Marseille is aangeno men, heeft in Duitsche kringen het grootste misnoegen gewekt. Uit deze resolutie blijkt, zegt men, dat men geen rekening weet te houden met de verandering in den Enropeeschen toestand. Het Duitsche standpunt is niet veranderd: Duitschland wendt zich tot hen, die het „in strijd met het recht" zijn koloniën hebben ont nomen. Het wil er niet van verdacht worden eischen te stellen aan dege nen, die niets schuldig zijn. Welke koloniën wil Duitschland hebben? Op de eerste plaats stelt Duitschland het meeste belang in zijn voormalige kolonie „Zuid-West Afrika", waarin de meeste Duit- schers wonen en waaraan het meeste ten koste is gelegd. Momenteel voert de Unie van Zuid-Afrika het mandaat hierover. De „Südwestbund", de politieke organisatie spoort nu reeds alle Duitschers in deze kolo nie aan, lid van den bond te worden. Dan volgt Duitsch-Oost Afrika; minder belang stelling gaat uit naar Kameroen en Togo, alhoewel Duitschland deze vroegere bezit tingen niet zal versmaden. Hoe verhielden zich de voormalige kolo niën in oppervlak en bevolking, op het mo ment dat de oorlog in 1914 uitbrak? Zuid-West Afrika: 835.000 km2, met 260.000 „G DC GF W. In de café W Heerhu glorieus na alle uit de bemind zeggen, doet, w mineur or war was of licht w laatst i lige sfi hij zoo jaar, d diend! Velen, di raadszaal knus ondei lege van I en Zwart, toors de hoofden ve -vergeld fcsd de fc ieeren Ha en Beer?. Heerhugov ten in een ren enkelf Kwart i [mevrouw gaan door men getoi meester e zij liet pc plaats. Sy 995.0CXJ 'ï£,LUr inwoners, waarvan 14.800 Europeau onder 12.300 Duitschers. Duitsch-Oost Afrika: 7.750.000 inwoners, waarvan 5.300 nen, waaronder 4.100 Duitschers. Kameroen: 790.000 km2, met 3. woneis, waarvan 1.S71 Europeanen, der 1650 Duitschers. Togo: 87.000 km2, met 3.850.000 1 •]nirgcrij AFSTAND VAN ZUID-SLAVISCH GEBIED AAN BULGARIJE? De bijeenkomst te Nisj tusschen de beide minister-presidenten van Bul garije en Zuid-Slavië wordt van groote beteekenis geacht, daar de beide premiers den geheelen Enro peeschen toestand en in 't bijzonder de Balkan-vraagstukken zouden bespreken. Van de bevoegde insianties zijn geen me dedeelineen te bekomen over den inhoud der besprekingen tusschen de minister presidenten van Zuid-Slavië en Bulgarije. In politieke kringen acht men bet waar schijnlijk, dat gesproken is over den af stand van verschillende zuiver-Bulgaarsche streken van Zuid-Slavië en een strook van ongeveer 2 K.M. breed langs de grens van Bulgarije. Daartegenover zou Bulgarije de Oostgrens van Zuid-Slavië garandeeren. Natuurlijk, aldus wordt verder gezegd, zullen de staatslieden ook de gelegenheid voor een algemeene gcdaclitenwisseling hebben. Het is niet uitgesloten, dat men aan de voorbereiding van een nieuw verdrag werkt want do bestaande „eeuwige vriendschaps- bond" bevat geen uitdrukkelijke niet-aan- valsverplichting, geen consultatie-overeen komst en geen bijstandsverplichting, Dan, aldus wordt verder gezegd, bestaan er nog verscheidene economische vraagstukken, hoewel men voorloopig zal afzien van een tolunie. Geen herziening der grenzen? Te bevoegder plaatse te Belgrado wordt verklaard, dat bij de te Nitsj gevoerde be sprekingen tusschen minister president Sto.vadinowitsj en den Bulgaarschen minis ter-president Kjosseiwanoff niet de kwestie van een herziening der grenzen aan de orde is gekomen. Het betreft een vriendschappelijk onder houd binnen het kader van de bestaande vriendschapsbanden. Oneeniqheid bij de nationale-so- cialislen. De Tsjechoslowaaksche nationaal-socialis- tische partij, waarvan de afgetreden presi dent Benesj het meest vooraanstaande lid was, heeft gisteravond een manifest gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de partij hpsloten heeft tot ontbinding over te gaan. Een directorium van vier personen benoemd om met de overige partijen spreken over een mogelijke nieuwe organi satie. Als voorwaarde tot het deelnemen aan deze nieuwe beweging stelt de partij alleen, dat rekening wordt gehouden met de nationale en sociale belangen van het land, waarvan 370 Europeanen, waaroi Duitschers. Totaal: dus in Afrika een opperv! 2.707.000 km2, met 12.860.000 inwonl van 22,341 Europeanen, waarondei Duitschers. Duitschland kreeg in 1884 zijn Tan j,èt sche koloniën, in den tijd toen he: den andi deel grootcndccls door de Europeescl woorden ten werd verdeeld. In 1019 werden sche bezittingen door het Verdrag sailles onder mandaten gesteld, wt deeld werden onder Engeland, Fran België. Het probleem der Duitsche lcoloni: raties zal in dc komende dagen het punt der besprekingen worden. Aan de hand van dit kaartje heeft een goed duidelijk overzicht van hi peesch koloniaal bezit in Afrika. F.zigc ha: aan dat naar or armen denken! [vrouw applaus Het v jemeester tom toer Meulder (huldiging fterdag r< thans spi yolking c 7,atcrds lichting die ze sj dokter h de burgc den dok Spontaai taan wei van waa Ier nann reau aai Moge, Zooals men weet, aldus de Praagsche corr van de N.R.Crt., werkt men in de binnen landsche politiek van Tsjechoslowakije op het oogenblik aan een rechtsche en een linksche groepeering, waarin de oude par tijen zich oplossen. I-Ict debat in de verga dering van de nationale socialisten was zoo hevig en de meeningen liepen zoozeer uit een, dat het bestuur het heter vond af te treden. Een voorloopig directorium werd daarop gevormd, maar een oplossing was hiermee niet bereikt. Immers ook daarin komen de oude tegen stellingen tot uiting: Zenkl, de Praagsche burgemeester, vertegenwoordigt er de link sche. Sjalda, de uitgever van een groot aan tal Praagsche bladen, de rechtsche tendens. De tegenstelling is zóó groot, dat men ern stig rekening houdt met een splitsing van de partij en een verdeeling tusschen de twee antagonistische groepeeringen, die zich thans vormen. Een uitgebreide vergadering zal nu over het lot. van de partij heslissen. Hoe het partijensysteem er ten slotte uit zal zien, laat zich nog niet voorspellen. Nog altijd zijn er partijen, die zich niet in een der groote kampen willen scharen. Den laat- sten tijd doen zich verscheidene stemmen hooren ten gunste van een enkele partij zooals in Slowakije en Sub-Karpathisch Rusland. Al te spoedig dient men echter aan zulk een radicale verandering in Bo- hemen niet te gelooven. De zwarthemderContbonden. De regeering van Sub-Karpathisch Rus land heeft besloten de „Zwarthemdcn", een fascistische organisatie met groot-Rus&i- schen geest, welke wordt geleid door Ste- pan Fcncik, te ontbinden. Ook de groot- Russische nationale raad werd ontbonden, terwijl drie Russische bladen werden ver boden. ZAL POLEN ALS TEGENMAATI DUITSCHERS UITWIJZEN! Nog steeds vertoeven twee a duizend Poolsche Joden menschonwaardige omstandii In het Niemandsland tusschei'i Duitsche en Poolsche grenzen,!1 het Vk. Voor een deel opgetast in goedl voor een ander deel kampeerend na lucht. Ondanks het werk van een I Joodsche en niet-.Toodsche weldadl organisaties uit. Warschau en Gdy| metd octoren en verplegend naar de grensplaatsen zijn vertrokM hun toestand meelijwekkend. Dc moesten hunner werd immfl gelegenheid gegund, zich van kleeren te voorzien. Van voeds onderweg was geen sprake. Drinken! niet te krijgen. Soldaten bewaakt# menschen onderweg en wie te lastifj kreeg en duw of stoot met een kolf Ook weet men bijv. nog niet, wat beurd is met, de 2000 Joodsche iw vrouwen en kinderen, die te Ween# den opgevangen en in een trein pet# Mauthausen, aan de Boven-Donau, concentratiekamp staat. Heden beginnen de o'fficieclc onder! lingen te Warschau. Omtrent de tegenmaatregelen, die Poolsche zijde beraamd werden in met de deportatie van Poolsche Joo Duitschland verneemt dc correspondtj de Daily Telegraph te Warschau, door de Poolsche autoriteiten onder stappen bestaan hebben in het opstelt lijsten met de namen van Duitschers, Polen zouden worden gezet in PpVS verdere deportaties uit Duitschland. Joodsche leidende personen doelen dat tot dusverre ongeveer 6.000 Pools den, die door Duitschland naar do. waren gebracht, in Polen toegelaten den Zee .zegt te en eige dat op parallel spraak dienste steeds er zelf aanwej onvervi de dok men ii nog de Spiorii Btrijdii Tc st< he kc Als d trekki naar len i als d het sfuti knoo; voeld De het welk afdei De s Hooi Dr. daai D< Inge dooi lanf hei( Spii

Schager Courant | 1938 | | pagina 2