laad Bergen SPAANDER Co. VenkcJk De burgerij huldigt Dn Spierings Bergen is dwars fa. SCHMALZ Schagen modaïne Stoffenpaleis BESCHUIT Pluimveebedrijf ,,'t Noorden" Hecrhugowaard „GIJ WAART INDERDAAD EEN DOKTER VOOR ALLEN, VER GROEID MET HEERHUGO- WAARD." In de feestelijk versierde zaal van café Wester, heeft de burgerij van Heerhugowaard Dr. Spierings een glorieus afscheid bereid. Naast bij na alle notabelen waren zeer velen uit de burgerij opgekomen om den beminden geneesheer vaarwel te zeggen. En hoewel scheiden wee doet, was de stemming toch niet in mineur, er klonk vroolijke mnziek, er waren opgewekte gezichten, het was of men den dokter het afscheid licht wilde maken en hem voor het laatst nog eens geheel in de gezel lige sfeer wilde opnemen, waaraan hij zoo gewend is geraakt in de 23 jaar, dat hij de gemeente heeft ge diend! i Velen, die bij het officieel afscheid in de raadszaal aanwezig waren, zagen wij in dit knus onderonsje terug, o.a. het voltallig col lege van B. en W., dc doktoren Zwartevecn en Zwart, vele raadsleden, de hecrcn pas- j toors de Mculdcr en Brouwer en Hosman, hoofden van scholen en anderen, de meesten vej^ezeld van hun dames. Op het podium had de feestcommissie plaatsgenomen, de heeren Hartog, Tromp, Bot, Hoogland, Rood en Beers. De maquette van het wapen van Heerhugowaard en de gemeentevlag prijk ten in een der hoeken van de zaal. Er wa ren enkele fraaie bloemstukken. In de gloria! Kwart na acht worden Dr. Spierings en mevrouw de zaal binnengeleid. Voorafge gaan door twee lieve bruidjes, die met bloe men getooid zijn, gevolgd door den burge meester en Pastoor do Meulder, beklimmen zij het podium cn nemen op de cerezetels plaats. Spontaan heffen de aanwezigen een „Lang zullen ze leven" aan. Het is de bur gemeester ook, die de aanwezigen het wel kom toeroept, in het bijzonder Pastoor de Meulder en de dames en hoeren van het huldigingscomité. Is dokter Spierings Za terdag reeds officieel gehuldigd, zegt spr. thans spreekt de burgemeester namens de burgerij in het algemeen. Het was de be volking een behoefte te getuigen van haar liefde, genegenheid en toewijding. Zaterdag heeft spr. slechts een flauwe be lichting gegeven van de groote beteekenis ran het werk van dokter Spierings, als he den anderen spreken, weet spr. dat deze woorden dankbaar opwellen, omdat degenen die ze spreken, zooveel liefderijks van den 'dokter hebben ondervonden. Weer schetst burgemeester de groote beteekenis van den dokter voor het gemeenschapsleven. Spontaan vormde zich een commissie, spon taan werd gegeven voor een stoffelijk blijk van waardeering en thans kan spr. den dok ter namens de burgerij een fraai schrijfbu reau aanbieden. Moge, zegt de burgemeester, als Uw he rige hand even rust, en gij gezeten zijt aan dat meubel, Uw gedachten nog eens naar ons teruggaan zooals hier zieken en armen voor U blijven bidden en aan U denken! Spr. besluit aan dokter en me vrouw alle goeds te wcnschen (Daverend applaus). Het woord is dan aan den voorzitter van het eereconrité, den Zeerecrw. heer Pastoor de Meulder, die zegt te spreken namens de drie parochies, en eigenlijk namens de hecle burgerij, om dat op geneeskundig gebied aller belangen parallel loopen. In een humoristische toe spraak schetst de Pastoor de groote ver- diensten van den dokter, die inderdaad steeds „een der onzen" is geweest en het er zelf naar gemaakt heeft, dat zoovelen aanwezig zijn dezen avond! Hij was het onvervreemdbaar eigendom van allen! Nu de dokter heengaat, merkt men pas wat men in hem verliest! Speciaal noemt spr. nog de groote werkzaamheden van Dr. Spierings op het gebied van malariabe strijding. Toen Dr. Spierings begon was het sterftecijfer van de jonggeborenen het hoogst in ons land, thans bij kans het laagst! Als "de Pastoor nog vele speciale k'arak'ter- F trekken vap den scheidenden geneesheer naar voren heeft gebracht hij kon brul- «n als een leeuw en een lam Gods zijn ais de H. Franciscus dankt Z.Eerwaarde het gemeentebestuur voor het mooie be st u den dokter eerburger te maken. Spr. Knoopt hieraan namens allen zijn diepge- v°elden dank vast. (Langdurig applaus). Een rij van sprekers volgt nu en allen, ieder op zijn wijze vertolkt zijn gevoelens van dankbaarheid en respect voor de kunde van Dr. Spierings. De heer Van der Meer, Spreekt namens het Witte Kruis. afd. Heerhugowaard, van ^'ke afdeeling den dokter de ziel was. Dc ataeeiing biedt een fraaie bureaulamp aan. De secretaris van het Witte Kruis, de heer Hoogland, geeft een résumé van alles wat Dr. Spierings voor de afdceling heoft ge daan. De hoor Hartog, hoofd der openbare agore school, roemt speciaal de groote doortastendheid van ,dc kleine figuur, die straten schuifelde", doortastend heid rho velen een groote steun werd. Dr. spierings, gij waart inderdaad de dokter voor allen, zegt spr., die in het bijzonder ook den dokter namens dc ouders dankt voor zijn werkzaamheden als schoolarts. De heer Dr. Zwartevecn roemt de goede verstandhouding tusschen dokter Spie rings en hemzelf, waardoor do volksgezond beid het beste gediend wordt. Spr. biedt. Dr. Spierings een boekwerk „De arts in cari- catuur" aan. Op rijm spreekt de heer Tromp een aardige wensch uit; waarmede hij veel succes oogst! Na een pauze voert eerst de heer Schou ten het woord en daarna zet Dr. Zwart uit een dat als laatste daad Dr. Spierings de eenheid tusschen de bevolking en de beide artsen heeft, bewaard door aan te dringen op de verdeeling van de functies van schoolarts en gemeentearts. Namens het personeel der R. K. scholen en het bestuur van de Kleuterschool ann het Kruis spreekt de heer van Schaik, Hoofd van de R. K. school aan het Kruis. Dr. Spierings dankt U zult. mij toestaan tc spreken zonder titulatuur, vangt dan Dr. Spierings aan. liever noem ik U allen „mijn vrienden"! Diep getroffen hebben mij Uwe huldigin gen, dieper nog de vele brieven van ouden armen en moeders van groote gezinnen. Dat wijst er op, dat de verhouding van de medicus tot dc bevolking diep grijpt in bei der harten!. Spr. brengt aan de diverse sprekers dank, het spontane gebaar van de burgerij waar deert hij buitengewoon. Het woord van collega Zwartevecn was spr. zeer aange naam, de samenwerking hield de eer van den arts tegenover het publick hoog. Blij is spr. ook, dat over de „opvolging" geen woord gevallen is. Over de heengaanden niets dan goed, zegt Dr. Spierings, maar dat moet U niet allemaal gelooven- Het ligt aan de bevolking, met de Waar denaars is alles te beginnen, als je ze maar weet te pakken! Ik dank U voor de buiten gewoon prettige medewerking, de Waard zal blijven sterk cn levenskrachtig! Nog eenigen tijd blijven de aanwezigen gezellig bijeen, waarna de burgemeester de bijeenkomst met een passend woord sluit, Heden in donker? De strijd tusschen het G.E.B. en het P.E.N. De Raad besluit het ultimatum van Ged. Staten al te wijzen. Gistermiddag om half twee kwam de Raad dezer gemeente in spoedvergadering bijeen. Voorzitter; Mr. H. D. A. van Reenen, bur gemeester. Afwezig is de heer Voute (B. Belang) met bericht. Het eenige punt van de agenda was de be paling van cle houding, welke de Raad zou aannemen ten aanzien van het besluit van Ged. Staten van Noordholland, om zich bij de overneming van het G.E.B. door het P.E.N. vast te houden aan het. hoogcre tarief van Swaag. Wij konden het in ons blad van gis teren reeds melden. Zooals bekend mag worden geacht, be sloot de Raad in een vorige vergadering Ged. Staten te verzoeken met de Minister van Bin- nenlandsche Zaken cn Waterstaat overleg te willen plegen, om dc oude tarieven te hand haven, totdat de procedure welke thans loo- pende is tusschen het P.E.N. en de gemeente Alkmaar, tot een beslissing zou zijn geko men. Wij zeiden hierboven reeds, dat het P.E.N. hierop niet is ingegaan cn op zijn reeds eer der ingenomen standpunt staan blijft. De Voorzitter deelde na opening mede, welke besprekingen er waren gevoerd tus schen de Gemeente cn Ged. Staten en zeide, dat hij de invoering van't tarief van Swaag f24.000 meer aan stroom moest worden be taald. Het gemeentebestuur heeft gemeend, dat zulks niet in het belang zou zijn van de gemeenschap cn dat daarom aan Ged. Sta ten diende te worden bericht, dat met de invoering van dit tarief niet accoord kon worden gegaan. Ged. Staten antwoorddden, dat zij bij hun standpunt bleven. Op 1 November loopt het contract af en tot na afloop van de proce dure met Alkmaar wcnschten Gedeputeerden het tarief van Swaag in te voeren. Zoo de gemeente hiermede niet accoord ging, zou de stroom met ingang van genoemden datum worden afgesneden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de Juridische Commissie contact had gekre gen met de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat cn daarmede bespre kingen heeft gevoerd. Daarna is door het Gemeentebestuur we derom een brief aan Ged. Staten geschreven, waarin gezegd wordt, dat het billijk is het oude tarief te handhaven, zoolang de pro cedure tusschen dc Provincie en de gemeen te Alkmaar nog niet 'is beëindigd. De Minister van Waterstaat heeft intus- schen aan het Gemeentebestuur geseind, dat hij over deze kwestie in overleg is getreden met. Ged. Staten. Echter blijven deze op hun stuk staan, m.a.w. invoering van hel tarief van Swaag. De vraag is thans: Wat moet er worden gedaan? Wethouder Macdonald merkt op, dat het tarief van Swaag hetwelk voor Alkmaar geldt, niet hetzelfde zal zijn als dat wat voor Bergen gelden zal. Meer mag spr. hierover niet mededeelen. De Voorzitter voegt, er aan toe, dat het tarief voor Borgen dus anders zou uitpak ken. Spr. zegt. dat B. en W. aan Ged. Sta ten zouden willen voorstellen de beslissing af te wachten van dc betrokken ministers. Wethouder Miltenburg, die de minderheid vormt in het college, wil dc voorstellen van Ged. Staten thans aannemen, met dien ver stande, dat altijd kan worden afgewacht wat de minister van Waterstaat hieromtrent beslist. Spr. gelooft intusschen niet, dat de Min. er iets aan kan doen, als dc Pro ALKMAAR Natuurlijk. Maar veel minder dan U denkt! Kom onze nieuwe collectie ulsters eens zien, eens passen. U zult over Uw spiegelbeeld tevreden zijn. En.... over Uw cassabon óók I De bekende correcte DECO- kleeding. Winterjassen v. 13.75,16.75,19.75,22.75 Onze allerbeste confectie: Winterjassen van 25.75, 29.75, 34.75, 39.75 OOK KLEEDING VOOR GROOTE JONGENS. vincie geen stroom meer leveren wil. Er wordt druk over dit punt verder gediscus sieerd. Zoo is de heer Den Das (S.D.A.P.) van oqr- deel, dat er niet kan worden gesproken van een loyale behandeling van zaken tus schen twee overheidslichamen. Reeds een jaar geleden heeft het P.E.N. het contract met het G.E.B. opgezegd, en nu wil het er bij spr. niet goed in. dat Ged. Staten volle dig op de hoogte zijn van den gang van za ken. Noodig is tusschenkomst der Regee ring, omdat bij invoering van het tarief van Swaag de gemeente f24.000 aan inkomsten zal derven. Volgens spr. is het daarom goed gezien, de bemiddeling der regeering in te roepen. Spr. wil er voorts op wijzen dat Bergen een distributiebedrijf heeft, dat er wezen mag. Als hier de tarieven worden ingevoerd, zoo als de provincie ons die wil opdringen, dan zullen de arbeiders het vastrechttarief zoo hoog zien opgevoerd, dat ze het. licht niet meer betalen kunnen. Spr. wil daarom af wachten hoe de besprekingen tusschen de betrokken Ministers en de Regeering afloo- pen. De heer Hemelrijk" (SDAP) wenscht in geen geval het ultimatum van Ged. Staten le aanvaarden. Het gaat toch niet aan meent spr. dat Ged. Staten op dezen korten termijn maar dreigen kunnen met afsluiten van den stroom. En zal de Regeering toestaan, dat de ge meenschap op een dergelijke wijze wordt benadeeld en het bedrijfsleven geheel wordt stopgezet? Spr. gelooft er niets van. De heer Hemelrijk noemt het te gek, dat de Raad zich zou moeten laten leiden door een ultimatum van de zijde van Gedepu teerden. Zeker kunnen Gedeputeerden zich beroe pen op hun goed recht nu 1 November het contract afloopt, doch spr. gelooft er niets tyud gekleed Ut eet* Hutöec-'wt#* Eikedamevindt bij de rijke keuze een moderne Kübler-japon, van zuivere wohwelkehaarbljzonder goed sfaaf. Panen zonder eenige verplichting. Alleenverkoop Het Alléén Koningstraat 55 3flrtWÓ, vanaf DINSDAG tóten met DONDERDAG als EXTRA RECLAME Ook op geëtaleerde goederen KORTING Vergeet vooral niet om onze étalages te bekijken Wij knippen uw blouse, rok, mantel of japon 1 maal passen vanaf 75 ct. DEN HELDER Jantje eet zijn beschuit- pap nóg vlugger, nu hij weet .dat er mooie Artis- plaatjes zijn ver pakt bij de rollen Te koop: Het in volle wer king zijnde gelegen Rijksweg 7a, Den Hel der. Gr. 1 H.A., 1 A., 90 c.A. Mod. woonh., kippenstal, pl.nx. 1500 st., broedhok.broedmach., en verg. voer en gereedsch., bergpl.. garage met bestelwa gen, eigen ventwijk, ei. 600 j. h., pr. afst.., kerngez., geënt, ge reedsch., enz., enz. Inlichtingen alleen bij bezich tigen aan ernst, reflect. Te koop gevraagd: TEELTVERGUNNING Aardappelen en Groenten. Br, no. 431 Bur. van dit blad. van, dat Ged. Staten ertoe zullen overgaan den stroom af te sluiten. Het voorstel van B. en W. De voorzitter deelt dan mede, dat B. en W. den Raad voorstellen aan Ged. Staten te schrijven, dat de Raad het ultimatum niet aanvaardt en Ged. Staten verzoekt de oude tarieven te handhaven totdat het overleg tusschen de Regeering en de Provincie tot een einde is gebracht. Met algemeene stemmen gaal de Raad met dit voorstel accoord. Hierna sluiting. Leerares Meisjesschool. Tot leerares in de Zang aan de Meisjes school alhier, is met ingang van 1 November benoemd mejuffrouw Annie Veenenbos te Alkmaar. HOOGWOUD Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauw zeer neemt nog steeds toe en nadert de 180- Echter zijn al vrij veel veehouders aangifte komen doen, dat deze ziekte bij hun vee is geweken, zoodat vermoedelijk het ergste voorbij is. Steunregeling. De steunregeling is Maandag ƒ.1. ook weer in werking getreden en het is een regelma tig verschijnsel, dat tegen het begin van November de werkloozen zich meer cn meer komen aanmelden. Beheerder Armenhuis, De heer P. de Wit, alhier, is door B. en W. aangewezen als opvolger van den heer D. Bakker als beheerder van het Armenhuis. HOOGWOUDLANGER EIS. In het café van den heer Visser hield V.C.L. Zondagavond een bijzondere feestavond voor hare leden en donateurs, waarbij tevens de verloting plaats had. Aan dezen avond verleende Daan Pool's Cabaretgezelschap haar medewerking. Het is voor V.C.L. een succesvolle avond gewor den. De zaal was afgeladen en er heerschte een uitstekende geest. Een tweehonderdtal menschen (Daan be greep wel niet waar ze vandaan kwamen) hebben tevens Daan met zijn jubileum ge huldigd. Een welverdiend applaus was steeds de belooning voor zijn prestaties. Ook de jonge artisten deelden in de feest vreugde. Van den jongeheer Borst hadden we graag wat meer gehoord. Zijn zangstem kon ons wel boeien. De verloting, die daarop volgde, bezorgde mej. Geertje Bossen van de Gouw de hoofd prijs, een rijwiel. Tot slot een gezellig dansje na. WINKEL Politie, Gevonden: Een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter. Werkloosheid. Bij het plaatselijk orgaan der Arbeidsbe middeling staan heden 5 werkzoekenden in geschreven: 1 bouwarbeider cn -4 landarbei ders.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3