RAED-PRAET SCHUDT UW LEVER WAKKER Langendijker Groentenveilingen Wereldproblemen in den Raad van Oude Niedorp Ingezonden 3>insdag 1 November 1938 Tweede blad neie raadsfilm mag niet worden bijge- jonddoor kinderen beneden de veertien .r Want, in tegenstelling met onze an te iauner onschuldige raadpraatjes in ifijiten toon gehouden, moeten wij thans leen echt artikel schrijven, uit waardige orden opgebouwd, met aanhaling van onder verwijzing naar uitlatingen van ggeleerde heeren. En wel, omdat het zeer groote kwestie betreft, grooter jicht dan de brave locoburgemecster an Oude Niedorp zelf besefte, toen hij ijdagavond „eventjes", zoo tusschen het. rtrek van burgemeester van Baar en de ,mst van zijn opvolger in, gemengd remmen veroordeelde, een gansche we- Idbeschouwing aantastte en feitelijk ecu net wierp op het beproefde stelsel der xducatic, de opvoeding van jongens en. leüjes bij elkaar, zooals dat aan de open- are scholen wordt toegepast. Zelf gaf lorzitter toe, dat van een subsidie aan. e twemvereeniging „het Skarpet" geen [sprake was, maar dat het slechts een tege moetkoming betrof in de kosten, die door deze vereeuiging worden gemaakt voor het Klassikaal zwemmen der leerlingen, van de [openbare School. Van het stellen van eenige voorwaarde l'door de gemeente kon dan ook geen sprake lijn. 4 tt'ij zijn dit geheel met wethouder van Yooiicn eens. Hier greep de Katholieke jetie in de rechten der minderheid. Eigenaardig toch! Herhaaldelijk klaagt ons Katholieke ilksdeél dat het achtergesteld wordt, dat ndersdeirkenden geen eerbied hebben voor e Katholieke principes. Maar als ze zelf de meerderheid hebben, n leggen ze de anderen doodeenvoudig i wil op. Zr zijn twee manieren om de 'jeugd op voeden en ze zoo mogelijk tot gezond den ide menschen te vormen, die sexueele pro len niet met een kleverig privaatdoekje ekken, zooals Herman Heyermans het mi in zijn boek Kamertjeszonde (niet chikt voor wethouder Bakker vanwege schaamtegevoel) Menschen die de ver ding man-vrouw zuiver zien, die het 'ament van het huwelijk in volle ovcr- e aanvaarden en daarnaar handelen. De e methode is, de jeugd zoolang mogelijk reiend te laten, de twee geslachten in schillende bedding te leiden, dammen op Yiïï?en hier, en vluchthavens te maken lar, slreng toezicht uitoefenen en wat !l vrouwelijk deel aangaat het eerst n den vooravond van het huwelijk in to |en over alles wat des mans en zijn be- irten is. br den man gelden dan eenigszins ande- nonnen van zedelijkheid, waarvoor men e Tolstoi's Anna Karenina of wel zijn ïuzersonate. Deze methode is niet deugdelijk gebleken en heeft geen rekening gehouden met 't voudige feit, dat in de puberteitsjaren drang om te weten en te ondervinden geremd wordt door een verzwijgen van der grootste levensfuncties, die der ortplanting. Wie eens de moeite neemt s te lezen van lipton Sinclair, (Petroleum voorbeeld) of de ontstellende verhalen den Amerikaanschen ex-kinderrechter Lindsey onder de oogen krijgt, zal het komen duidelijk zijn, dat naarmate de chnick is voortgeschreden, naarmate de ugd spoediger in het sociale leven een erantwoordelijke plaats inneemt, zij ook «oediger ingewijd wil zijn in sexueele zaken fchter ook voor de jaren van prépuberteit, pn het vierde tot het twaalfde jaar is deze pethode van onwetend laten, blijkbaar aan jfM verouderen, hoewel ze voor vader en Smoeder zelf zeer verleidelijk is. Het is fwaarlijk geen pretje om de kinderen „wijs" 'e maken. De methode-Bakker is veel gemakkelijker. Ze fiooren „het" wel van vrienden en vrien dinnen in de cafés en op de naaikransjes. ^n ondertusschen maakt men zich blij met ve gedachte „Mijn meisje of mijn jongen weet nog van niets, die is onschuldig"... ^eon. zegt onze groote opvoedkundige, pro- gessor Casimir, die men allerminst zal pschuldigen niet objectief te zijn. „Kinde- pn op de lagere scholen zijn geen dotjes en fichatjes, het zijn jonge menschen. Ze pla- gen, ze tergen, snotten en sarren. Ook neemt toon tegenwoordig aan dat er op twaalfja- bgen leeftijd al heel wat sexueele onbehoor- «ikheid gebeurt." Pa andere methode, de kinderen langza- I mcrlland de geheimen des levens bij te bren gen, nog in de jaren der prépuberteit, zoo- nat ze tegen het veertiende, vijftiende jaar ■weien hoe ze bestaan, waarom ze bestaan en waardoor ze bestaan, zal pas over eenige pen tallen jaren haar deugdelijkheid kunnen Jewjjzen, want de propaganda der sexueele porlichting is nog zeer jong. Een moeilijke uethode schreven" wc reeds. Moeilijk ook Dr. Heyermans, de onlangs overleden 'ccteur van den gemeentelijken genees- jndigen dienst Ie Amsterdam, want de 'jueele voorlichting is zoo afhankelijk van karakter en de persoonlijkheid van het d, dat voorzichtigheid is geboden, wil peen kwaad stichten cn ruw ingrijpen het diepst van het zicleleven." Natuurlijk wij vervolgen nu zelf weer is het de vraag of deze methode zulke |BKe vruchten zal afwerpen als de propa- fPnaisten er zich van voorstellen. Erfelijk- iP'd, aanleg en honderd andere factoren leien een voorname rol. Er zijn tal van foeteren, die van voorlichting niet gediend o, maar instinctmatig zioh hoeden voor jezieleschadc. Kinderen, die zelfs de be- Tn,,e. nK van het broeden van het Sjtekel- iie' v^?.ens de methode uitgelegd door hrio i?er*r 'i^arnP. dir, van het Natuurhis- ne Museum, tijdens een vergadering van R.K. onderwijzers te den Helder en be- critiseerd als niet. geschikt voor de R.K. la gere school door het Schager Dagblad, zon der letsel kunnen volgen. Andere kinderen zijn er, wien wellicht juist door een al te zakelijke voorlichting hun illusies worden ontnomen en die reeds vroeg een deel van het latere individueele geluk verliezen. Een frissche aantrekkings kracht tusschen de sexen, een gezond idea lisme (we citeeren hier Prof. Dr. Fr. Kan in zijn werk „Het Sexueele Leven van den mensch) moet in ieder geval blijven be staan. 1 Maar vragen wij, bereikt men een derge lijke gezonde verhouding langs lijnen der geleidelijkheid door deze kwestie zoo in eens in het brandpunt der belangstelling te plaatsen? Door ze te verbieden - nadat bet eerst een tijd is toegestaan - nota bene, eikaars bloote boenen te zien? Het staat vast dat het door sneekind begint volkomen onbevangen te genover erotische dingen te staan. „On danks sexueele zonde", aldus Prof. Dr. van Rooy", blijft het in doen cn laten en vooral in denkwijze 'n kind. Het, beseft zijn schuld niet cn heeft er geen begrip van dat „naakt" zonde is. J Tegenover de meening van wethouder Bakker: „Men moet het schaamtegevoel vroeg aankweeken", staat die van zijn col lega van Zoonen: „Men moet de jonge mensch opvoeden tot een geestelijk sterk individu, dat niet overal iets zinneprikke- lends en immoreels in ziet." Wat de heeren er verder bijhaalden was franje cn versterkte wederzijds hun betoog niet. Alleen was de opmerking van Wethou der van Zoonen natuurlijk gegrond: Wat kan er in het water onder toezicht voor on zedelijks gebeuren. Een practische opmer king waarmede de leden van de R.K. raads fractie stuk voor stuk geen weg wisten. Hoewel ze toch natuurlijk later braaf met hun leider wethouder Bakker mee gingen, en zich tegen gemengd zwemmen verklaar den. Wat wethouder van Zoonen vertelde over Edam, waar ondanks een Katholieke bevol king wel gemengd zwemmen werd toege staan en alsook over Ostende, waarmee hij dus wilde aantoonen, dat. wat voor de eene plaats principe is, voor de andere blijkbaar niet geldt, is wel aardig, maar doet niets ter zake. Dat zijn tenslotte kwade uitzonde ringen op het algemeen Katholiek principe, met welke uitzonderingen de Katholieke geestelijkheid, die toch de auctor intellec tualis van het heele geval is, het zeker niet eens is. En de opmerking van denzelfdcn wethou der in zijn overigens uit den aard der zaak oppervlakkig, doch logisch opgebouwd be toog, „dat hij aan de hand van statistie ken veel zou kunnen zeggen", lijkt ons lich telijk misplaatst. Niet dreigen maar doen! Als wethouder van Zoonen meent dat onder Katholieken sexueele onbehoorlijkheid meer voorkomt, dan onder andersdenkenden, dat althans met deze opmerking laat doorsche meren, dient hij dat aan te tooncn. Er is over deze kwestie zeer veel geschre ven. Leerzaam is het werk van Prof. Bon- ger: „Geloof en Misdaad". Wij kunnen voor degenen die hier meer van willen weten ook aanbevelen „De criminaliteit der Katho lieken in Nederland" het bekende proef schrift van Mr. G. H. A. G. Feber. Inder daad laten wij nu den heer van Zoonen maar aanvullen is de criminaliteit in het algemeen onder ons Katholieke bevolkings deel het grootst. Professor Bonger wijt dat aan de afwij kende economische en maatschappelijke positie der Katholieke bevolking. Dr. Feber ziet zooals wij in een artikel van Prof. üuynstec in het Tijdschrift voor Strafrehct lezen, de algemeene achterlijkheid der Ka- ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en D zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER"S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrjj te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.75, tholieken meer in het coelibaat der pries ters en kloosterlingen van beiderlei kunne, als storing in de voortplantingsverhoudin- gen op biologischen grondslag, waarvan dan weer de ongunstige criminaliteit het gevolg zou zijn. Inderdaad is ook als on derdeel van de algemeen grootere crimina liteit een grootere criminaliteit op sexueel gebied bij de Katholieken geconstateerd. Met moet daarbij natuurlijk weer onder scheid maken tusschen de boven-Moerdijk- sche en beneden-Moerdijksche Katholieken. Jacob Israël de Haan, de bekende Jood- sche geleerde, zocht het in rassenverschil. Hij betoogde dat zich onder de Katholieken aldus Prof. van Gïnniken in de Regen boogkleuren van Nederlands taal „meer lustige onrustige Franken, onder de Pro testanten meer kalme Friezen en Saksers" bevonden. We stoppen. Hoe dieper men op deze dingen ingaat, zegt Prof. Duynstee, hoe ingewikkelder het wordt. Deze erken ning heeft, dunkt ons althans dat voor deel dat men in zijn oordeel steeds be hoedzamer wordt. En daarom kunnen wij het niet verhef fend vinden, dat in een gemeenteraad, waar men meent dat men zélf presentiegeld en vvcthouderssalaris mag bepalen, terwijl (zie art. 64 en 100 der Gemeentewet, Edel achtbare Heeren dit de taak van Ged. Staten is, waar men dus blijk geeft van de eenvoudigste dingen uit de gemeentehuis houding nog geen kaas te hebben gegeten, in een vloek en een zucht wereldproblemen „afwerkt". Uit onze omgeving NIEUWE NIEDORP VROUWEN VREDESBOND. Op de vergadering der afd. van den Vrou wen Vredesbond, waarbij als spreekster op trad het hoofdbestuurslid Mevr. van Ree uit Koog a.d. Zaan, werden na het bezielen de openingswoord van de voorzitster, zuster Kok, dat niet naliet veel indruk op de aan wezigen te maken, eenige vredesliederen gezongen. Hierna kreeg Mevr. van Ree het woord. Spr. voerde ons terug naar de zoo spannende laatste week van September. We hebben in die dagen, aldus spr. drie dingen kunnen constateeren": le. Hoe was ons eigen gevoel? was er slechts angst of waren we reeds zoo ver, dat we een positieve houding konden aan nemen? Dat we konden zeggen, laat komen wat wil, ik ben klaar, om slechts dat te doen, wat m'n geweten zegt! Ieder kan dat alleen voor zich zelf uitmaken. '2e. Hoe was onze houding ten opzichte van onze naaste omgeving? Wat zeiden en wat deden we in die dagen? 3e. Hoe sterk was onze Bond en wat ging er van uit? Dikwijls moesten we immers hooren: Waar zijn jullie nu en wat doen jullie nu? Inderdaad is gebleken, dat we als Bond niet veel konden doen; dat het saamhoorig- heidsgevoel er niet voldoende was. Daarom is het noodig, dat dit onder de leden in de allereerste plaats aangekweekt wordt. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe zij zich dit laatste dacht en tevens deed zij de afdeeling practische middelen aan de hand, om tot goede resultaten te komen. De groote aandacht, waarmede spr. ge volgd werd, bewees wel, hoe zij allen wist te boeien. W1ER1NGEN Wielerclub Wieringen. De Zondag j.1. gehouden frainingsrit te De Haukes ging over 90 K.M. peletonrace, waarvan no. 1 werd C. Hegeman, No. 2 M. Snoodijk. Voor deze rit had bloemenmagazijn Posthumcs een bouquet bloemen aangebo den, terwijl K. Rotgans een hand beschik baar stelde. Bravo! Wie zijn de volgende premiegevers? Hot bestuur neemt alles gaarne in ont vangst, Geslaagd. Bij het dezer dagen gehouden examen te Alkmaar voor het diploma vakbekwaam heid in het kruideniersbedrijf en Handels kennis, slaagde de heer J. Remelink, be diende aan het filiaal van de fa. Albert Heyn, alhier. Politie. Gevonden: een huissleutel. Inl. bij den gem. bode. HARENKARSPEL DRKSHORN. Biljarten. Zaterdagavond was in het lokaalPijper de heer Koehof, de bekende biljarter uit Am sterdam, aanwezig, om zijn kunnen te demonstreeren. En wij konden direct con stateeren dat. hij een kunstenaar op het groe ne laken was. In den heer Jb. Strijbis vond hij een waar dig tegenspeler, en hoewel Koehof wist te winnen, ook Strijbis toonde geen vreemde ling op 't groene laken te zijn. Mede aanwezig was prof. Baridinie, een kunstenaar op ander gebied, n.1. in het buik spreken. Onbedaarlijk is er gelachen om de grollen van den kleinen August, die een enkele maal „een goede burger" in het ootje nam. Tot besluit eenige kunststukjes met queue en ballen. De meest lichtsterke telescoop van Europa wordt dezer dagen in Türingen opgesteld. Het objectief heeft een diameter van 40 oentim etec. ACTIE VCCR VERLAGING DER LEERLINGENSCHALEN. Schagerbrug, 29 Oct. '38. Iedereen weet, dat op talloze scholen, bijzondere zowel als openbare, de klassen vaak overbevolkt zijn en het onderwijs dus niet, de resultaten kan opleveren, die voor de jeugd nu nodiger zijn dan ooit. Dat het gevaar groot, is bewijst wel het feil, dat door de Unie van Christelijke Onderwijzers, het N.O.G., de vereniging van Hoofden van scholën en de Bond van Nederlandse On derwijzers wordt samengewerkt aan een aktie tot voorkoming van nóg grooter af braak van ons onderwijs. Aan alle gemeen tebesturen is verzocht, adhaesie te betuigen aan een adres, dat de regering verzoekt, de fout zoveel mogelijk te herstellen cn weer op te bouwen, wat door de bezuinigings maatregelen werd afgebroken. Verscheidene gemeentebesturen hebben aan dat verzoek gevolg gegeven, waarmee zij dus toonden, de belangen van het ondenvijs goed in te zien en die belangen goed te willen dienen. Nu weet ieder, dat daarmee de actie niet afgelopen is. Op Zaterdag 5 Nov. a.s. wordt in Amsterdam een openbare vergadering ge houden in het A.M.V.J.-gebouw, waar ver schillende sprekers het vraagstuk van de te grote klassen zullen behandelen. Ieder, die belang stelt, in ons onderwijs (ouders, le den van oudercommissies, leden van ge- De vergadering vangt aan des middags half meentebesturen enz.) wordt daar verwacht drie. Ik hoop, dat ook uit Schagcn en om geving velen zich geroepen zullen gevoelen deze actie tc steunen en de vergadering in Amsterdam tc bezoeken. In 10 grote plaatsen (Leeuwarden, Rotterdam, Enschede, Middel burg, Utrecht, Den Haag, Zwolle, Arnhem en Groningen) worden vergaderingen gehou den. Ik hoop hartelijk dat de zalen te klein zullen blijken! Namens de afd. Schagen van de Bond van Ned. Onderwijzers W. KRUL, Schagerbrug. Tuinders blijven klagen steun maatregelen moeten beter wor den toeslag steun voor klei ne tuinders chaos op econo misch gebied de oorzaak als de verhoudingen maar weer eens stabiel worden! geen groote drukte aan de veilingen geen bloemkool weinig groene en savoyekool ronde kool iets beter idem gele kool witte kool 90 cent gcrinae aanvoer aardappels zelfde prijs sterk verminderde aan voer slaboonen sterk variëe- rende prijs veel verschil in kwaliteit aanvoer kassnijbno- nen vrij groote aanvoer uien betere prijzen, doch veel lager dan verleden jaar iets betere, prijzen voor peen bieten goed koop poot aar duwden blijvev laag in prijs, geringe aanvoer tomaten iets minder slechte prijzen aanvoer van druiven, afwisselende prijs rammenas uiteenloopende prijzen aan voer andijvie. Als men beluistert, wat op vergaderingen van tuinbouwers wordt gezegd over den huidigen toestand in den tuinbouw, en men leest, wat in hun persorganen daarover ge schreven wordt, dan zal zelfs een buiten staander tot de positieve overtuiging komen, dat het den tuinders slecht blijft gaan. Van verschillende zijden wordt dan ook aange drongen op een stevige actie tot verbetering van een en ander. De steunuitkeerineen blijken nog te gering te zijn, en zoolang den vollen productieprijs, waarin een behoorlijke belooning voor den ondernemer is verdis conteerd, niet wordt uitbetaald voor de verschillende tuinbouwproducten, zoolang kan men maar moeilijk tevreden zijn. De steun aan kleine tuinders heeft wel zijn goede kanten, doch een toeslag, als door den Minister mogelijk werd geacht, wordt alleszins noodzakelijk geoordeeld. Intus- schen heeft Z.Exc. reeds afwijzend beschikt op een dusdanig verzoek, door het gemeente bestuur van Oudkarspel gedaan. Verwon dering zal het dan ook niet wekken, als ook voor de andere gemeenten die toeslag wordt afgewezen. En zoo blijft het sukkelen. Afdoende maatregelen tegen een chaos, zooals die nu reeds verscheidene jaren op economisch gebied, ook in zijn in ternationale verhoudingen, heerscht zullen voor een land op zich zelf wel moeilijk te treffen zijn. Normale ver houdingen zullen daartoe behooren terug 'te keeren door het herstelde vertrouwen tusschen de volkeren. Voor Langendijk, dat van export moet 'be staan, is dit de allesbeheerschende factor. Zijn de verhoudingen gestabiliseerd, dan zal de uitwisseling van goederen weer vlotter kunnen verloopen, cn dan zal Duitschland weer meer van ons gaan betrekken. De prij zen worden dan vanzelf weer beter en men gaat in de richting van normaler ver houdingen. Voorloopig blijft dit vanzelf nog toekomstmuziek en daarom is er alle aan leiding voor de tuinders, de groote stcun- :rom te roeren. In dc afgeloopen week is er niet buitengewoon veel omgegaan aan dc veilingen, een gewoon verschijn sel in dezen drukken tijd van kool balen. Met sommige producten loopt het op een eind en nieuwe komen er vorloopig. althans in geringe ma te niet in de plaats. Daar waren allereerst de verschillende koolsoorten, waarbij bloemkool van het tooneel verdwenen was. Groene kool zal deze wel trachten te vervangen. Deze week kwam. er nog maar weinig van. Ze bracht f 1.80 op, een zeer zacht prijsje dus. Savoyekool kwam er ook nog niet veel. Het ging er wat beter mee dan de vorige week, toen de hoogsle prijs f 2,60 was. Nu steeg deze tot f 3.70. Al naar gelang van gewicht en kwaliteit werd nu van f 2.40— f 3.70 betaald, behoudens een kleine uit zondering. De meeste roode kool kwam aan de Broe- ker veiling, gemiddeld echter toch maar ruim anderhalve spoorwagen per dag. Er was voor dit artikel iets meer vraag en daardoor waren de prijzen minder slecht dan ze eenige weken geweest zijn. Aan vankelijk werd voor eerste kwaliteit van 2 a 3 pond f2.90 tot f3.30 besteed en voor zwaardere f 1.30 tot ruim f2. Op het eind der week was de stemming weer wat lus- tcloozcr. ofschoon voor de grootere kool weer betere prijzen werden betaald. Veel hangt hierbij af van vraag en aanbod van een bepaalde sorteering. Verreweg de meeste gele kool kwam ook aan de veiling van de L.G.C. Te Noord- scharwoude kwam er al heel weinig. Ook voor deze koolsoort was iets betere be langstelling, tengevolge waarvan de prijs wat beter was. Vorige weck toch was dc hoogste noteering f2.40, nu zijn er nog partijen voor f3.20 verkocht. Zaterdag ech ter lagen de prijzen aan de Broeker vei ling tusschen f 1 en f 1.90, te Noordschar- woude, hij zeer geringen aanvoer echter, tusschen f 1.90 en f2.20. Vooral witte kool was het deze week weer, die de grootste bedrijvigheid aan de veilingen teweegbracht. Gemiddeld 25 tot 30 spoorwagens per dag maakten den aan- ver uit. Zoo eed als alles ging naar de zuurkoolfabrieken, die er 90 cent of fl vor betaalden. De aanvoer blijft de vraag overtreffen en voor concurrentie is geen. aanleiding, ook al door de overeenkomst, tusschen de zuurkoolfabrikantcn gesloten. Gering was de aanvoer van aard appelen. Men begint dezeweermeer en meer onder de hand te verkoo- pcn. al wordt ze dan ook over de veiling betaald. Bijna de geheele aanvoer bestond uit blauwe Eigen heimers. die f 2.80f3 opbrachten. Blanke Eigenheimers brachten ruim 12 op en. Bevelanders f 1.9<>—f 2.10. Souvenir werd voor f 1.60 ver kocht. Met den aanvoer van slabodnen loopt hef. ook op een eind. Er wordt ook weinig pui ke kwaliteit meer aangevoerd. De prijzen lagen tusschen f 5.50 en f 15.30, waarin het kwaliteitsverschil tot uiting kwam. Dan kwamen cr nog wat kassnijboonen, waar van dc prijzen varieerden tusschen f 27.50 en f 30.50. De aanvoer van uien was van beteekenis. Dit vond voor een deel ongetwijfeld zijn oorzaak in de iets betere prijzen, welke voor dat artikel werden besteed. Ze zijn echter nog verre beneden die, welke ver leden jaar op dezen tijd werden betaald. Toen was cr buitengewoon levendige vraag uit Engeland. Ook deze week steeg de vraag met gevolg van betere prijzen. Voor grove uien werd aanvankelijk f 2.70—f 2.80 betaald, in 't midden der week f 3.20f 4-, later f 2.80f 3.40. Gewone gele uien brach ten eerst f 2.S0—f 3 op, in 't midden der week f 3.50—f 4.50 en later f 2.90—f 3.00. Drielingen werden verkocht voor f 2.10— f 2.90 en nep voor f 5.50f 6.30. Peen zag men vooral aan de veiling to Broek. De prijzen weken maar weinig af van die der vorige 3 weken, al waren ze iets heter. Groote peen werd verkocht voor f l.SO—f2.50 voor de mooiste cn voor f 1.30 f 1.50 cn f 1.70 voor mindere kwaliteit. Kleine soort bracht 60—70 cent op. met uitzondering voor'enkele partijtjes, die 50 cent of S0 cn 90 cent golden. Voor Bicten laten de prijzen wel wat te wenschen over. Al naar de kwaliteit werd er f 11.40 en f 180 voor betaald. Zelden werd f 1.90 en f 2 betaald. Pootaardappelcn blijven maar laag in prijs. Goedgekeurde met letter A, maat 28/35, golden f 4.90f 5, cn maat 35-55 f 4.20. Tomaten kwamen er weinig: A-sorteering werd verkocht voor f 8.70—11.30, B voor f 10.10—11, C voor f 7.20 en CC voor f 4. Dan kwam er nog heel wat andijvie, die al naar gelang van de kwaliteit f 12 op bracht, met enkele uitzonderingen. Druiven, Alicante werden voor f 20—24.20 verkocht en Frankenthalers voor f 22.60—34.70. Rammenas bracht f 1—1.60, soms tot f 2 cn f 2.-10 op.

Schager Courant | 1938 | | pagina 5