Ins volk kan dragen 111 De Siegfried-linie Chamberlain zet toenaderings* A politiek voort A verzwaarde belastingdruk opheffing van 1/ bankgeheim lunin'foin'uiil lG 2 NOVEMBER 1938. 83e Jaargang. No. DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER ;nsdag iet N.v. Uitg.-Mii". „tiollond» Noorderkwortier" ril— \ffingpersoneele belasting voor cafés enz, 18 j Blijkens de cijfers, in de Millioe- ,J Bennota verstrekt, zal de Nederland- I ghe schuld in de eerstvolgende ja- 1 ren nofl aanmerkelijk stijgen. AN- m |Ka voor het jaar 1939 zal die stij ging naar raming omstreeks f 180 millioen bedragen. Daarbij valt de IjaaiUjkschfe aflossing van f 59 mil lioen ia het niet, aldus de Memorie van Antwoord op de beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbe groting 1939. Het zal heel wat moei te en inspanning kosten om den iapifaaldienst voor het jaar 1940 om laag te krijgen, gezien den aandrang die van verschillende zijden op de regeering wordt uitgeoefend om op iroote schaal, door middel van het Werkfonds, openbare werken ter band te nemen. haar verdere financïeele beschouwingen de regeering, dat de vraag, welke al- gesteld kan worden, deze is: kan in sterkere mate dan dit reeds is geschied, itgeloopen worden op een toekomstige -iarfsperiode, op inkomsten dus, welke toekomst nog verdiend moeten worden. meening der regeering is dit niet ijk. Intusschen merkt zij op, dat, on- deze conclusie, gedurende de periode, weder behoorlijke verhoudingen op deel gebied moeten worden nagestreefd noodgedwongen op ile toekomst zal n worden vooruitgeroopen, doordat nog in uitgaven zullen moeten wprden ge- waarvoor geen dekking aanwezig is, voor de uitgaven, welke op de he ilig voor 1939 geen dekking nog kun- inden, voor nagelaten stortingen in de en voor kapitaalsuitgaven, welke gewonen dienst bchooren te worden cht. het, opstellen van haar saneerings- en voor het budget, is de regeering tot inclusie gekomen, dat zij nóch door be ging alleen, nóch door bclastingverhoo- alleen, haar doel kan bereiken. Beide elen in combinatie met elkaar, zullen oor noodig zijn. Aller belang is er mee gemoeid, nauwgezette overweging, is de regee- tot de overtuiging gekomen, dat de be- igmaatregel en, die zij heeft aangekon- het minst bezwaarlijk zullen zijn voor conomisch leven, en dat ook de bevol- langs dezen weg de middelen, die thans ft zijn, het best kan opbrengen, de beoordeeling van deze belasting en moet wel in het oog worden gehou- dat de nationale inkomsten- en winst- sling bestemd is om te dienen, tot dek- [van een tekort, dat in hoofdzaak wordt lorzaakt door de bijzondere uitgaven ten oeve van de defensie en ter bestrijding werkloosheid. Deze belangen raken gttele volk, zoodat het billijk is, dat ien in de daartoe noodzakelijke uitga- naar vermogen bijdraagt, In verband bet systeem der bestaande belastingen alléén te bereiken langs den weg van ;en bij de bron. Geen verhooging successierechten. ,|lrat de maatregelen, die in het voorloo- verslag in de plaats van de nationale •msten en winstbelasting worden aanbe- 'n betreft, is de regeering. evenals voor in, van meening, dat het recht van suc- ïie, waarop thans reeds 20 tijdelijke op- ten worden geheven, zonder schade voor ilksgemeonsehap, niet voor verdere ver- dng vatbaar is. Tot opheffing van het z.g. bankge heim, kan, met het oog op nadeelige fcevolgen van economischen aard. waarop van regeeringswege reeds herhaaldelijk de aandacht is geves- %1, niet worden overgegaan. ■'.Jet tarief van een winstbelasting die, ter ni'vanging van de dividend- en tantième- *s'ing, het dubbele van de opbrengst van 'stgenoemde belasting zou moeten ople- !n. zou niet onaanzienlijk hooger moeten don gesteld dan 8 pet., waartegen onge teld bezwaren zouden rijzen. regeering blijft dan ook van oordeel, bet door haar voorgestane stelsel de min- bezwaren heeft. Zij is van meening, dat de nieuwe belastingverzwaring in ernstige mate •lc °P bet volk zal drukken, maar dat toch het alqemeen welvaartspeil in Nederland van dien aard is, dat zij kan worden gedragen. De nieuwe maatregelen. jfhder de maatregelen, welke genomen 'Ben worden om te zwaren belastingdruk voorkomen, noemt de regeering behalve .'fcej's aangekondigde: chafling vai* den geslachtaccijns ge paard gaande met verhooging van omzetbe lasting van de artikelen waarop de accijns drukt van 4 op 6 pet.; vrijstelling van omzetbelasting van var- kensvleesch, paardenvleesch, e.d.; afschaffing van den zoutaccijns; verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine; herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en ver laging van de tarieven en tenslotte verlaging van den druk van de personeele belasting op motorrijtuigen. Naar aanleiding van een in het voor- loopig verslag gemaakte opmerking, dat de belastingdruk sedert het intre den van de crisis met ongeveer f200 millioen is gestegen, zij er op gewezen, dat naast het feit van de belastingverhoogingen staat de min dere opbrengst van andere belastin gen en dat het totaal-bedrag aan be lastingen, dat op de bevolking drukt, vergeleken met 1929, afgezien van de crisisheffingen, niet hooger is gewor den. De regeering stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te ne men ter stimuleering van het bedrijfsleven. Zoo zal worden voorgesteld geen personeele belasting meer te heffen van winkels, ho tels, café's en restaurants, van biljarten en van pleziervaartuigen, terwijl ook in over weging is de personeele belasting voor mo torrijtuigen aanzienlijk te verminderen of deze heffing af fe schaffen met gelijktijdi ge invoering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke op het motorrijtuigenverkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bieraccijns te verlagen. De afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting is door de regee- ENGELSCH-ITALIAANSCH AC- COORD OFFICIEEL AANGE KONDIGD. De labouroppositie wenscht econo mische samenwerking tusschen de democratiën. Zwaardere bewape ning. EEN MINISTERIE VAN LUCHT BESCHERMING. Zooals reeds werd verwacht heeft Chamberlain gisteren in het Lager huis officieel de inwerkingtreding van het Engelsch-Italiaansch ver drag aangekondigd. Verder heeft hij medegedeeld dat het accoord van Muenchen de eenige oplossing was. Engeland zal hoewel het naar be perking door overleg blijft streven nog zwaarder gaan bewapenen. Chamberlain gaf voorts te kennen dat men er aan gewend moet raken, dat andere landen andere regeerings vormen hebben en samenwerking ook juist met deze landen dringend geboden en mogelijk is. De arbei dersafgevaardigde Attlee hekelde de behandeling van Tsjecho Slowakije en drong op economische samenwer king van alle democratiën aan. ring holten het verband van de on derhavige voorstellen in overweging genomen. De gemeenten zijn er óók nc^ Met betrekking tot het systeem van de aan de gemeenten te verleenen compen satie voor hetgeen zij als gevolg van de herziening der personeele belasting verlie zen, kunnen thans, daar deze zaak nog in een stadium van voorbereiding verkeert, nog geen mededeelingen worden gedaan. Ten slotte wordt medegedeeld, dat de uitwerking van de verschilende belasting- ontwerpen zich in een zoodanig stadium bevindt, dat de regeering goede hoop koes tert voor het einde van het jaar deze ont- wernen bij den Raad van State aanhangig te kunnen maken. Attlee, die de debatten opende, begon re kenschap te vragen over Tsjecho Slowakije en vestigde de aandacht op wat hij de groo- te nederlaag van Frankrijk cn Engeland noemde, de nederlaag van het recht en de orde. Ten aanzien van de nieuwe Tsjechi sche grenzen handhaafde Attlee zijn mee ning, dat deze nog slechter zijn, dan ze te Godesberg waren vastgesteld. Men heeft Hit- Ier nog meer gegeven dan hij vroeg, meende de leider der Labouroppositie. Duitschland en Italië verdeelen den buit meende Attlee. Zal Tsjechoslowakije werke lijk een onafhankelijken staat kunnen wor den? Welke garantie geeft Engeland? Wie zijn de andere garanten? Behoort Rusland daar ook toe? Al deze vragen zag Attlee graag zonder omwegen beantwoord. Ook in verhand met de leening van Tsje- cho-Slowakije stelde Attlee de vraag, of men zeker kon zijn van een onafhankelijk Tsje choslowakije, dat geen vazalstaat van Duitschland zou zijn. Men moet het kuiken geen overvloedig voedsel geven, als het door de vos zal worden opgegeten! Wat de vluchtelingen betreft: hoe meer de Duitsche invloed in Europa doordringt, des te ernstiger zal het probleem der verjaagde volken wor den. Het vluchtelingenprobleem is een bloedende wonde in Europa. Verder sprak Attlee nog over het kolo niale vraagstuk en pleitte tenslotte voor economische samenwerking met de demo cratieën, vooral ook met Amerika. CHAMBERLAIN SPREEKT. Warm applaus ontving Chamberlain, die aanving te verklaren, dat men in Mün- chen geen nederlaag voor Engeland en Frankrijk moest zien. Het is geen karakter trek van de totalitaire staten, hun eigen nest te bezoedelen. Ik heb de strengste af keuring voor alle verklaringen, afgelegd door menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet verantwoordelijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is (toejuichingen bij de ministers). München was een poging om door be spreking tusschen twee vertegenwoordigers der autocratische en twee der democrati sche staten een oplossing te vinden voor een probleem, dat anders, naar het ons toe scheen, slechts door geweld zou zijn opge lost. In plaats van op gewelddadige wijze is de overeenkomst op ordelijke wijze ten uitvoer gelegd. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINTi Verwachting: Matige tot krach tige, W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met opkla ringen, enkele regenbuien, kouder. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk weer regen. Loopt van Nederlandsche grens tot Zwitserland HET ONTSTAAN VAN DEZE GEWELDIGE VERSTERKINGS- WERKEN IN WEST-DUITSCH- LAND. Onzichtbare tegenstander door pantser en beton beschermd. De leider der persafdeeling van het hoofdkwartier der Duitsche weermacht, ma joor v. Wedel, publiceert in het tijdschrijft „die Wehrmachteen artikel over het ont staan der versterkingswerken in het westen des lands. Hij constateert, dat de Fuelirer, ondanks de dreigingen der westelijke mogendheden reeds in April 1936 op dracht heeft gegeven de noodlge voorbereidingen te treffen voor de versterking der Duitsche westgrens. Hierboven een beeld van de Slegfriedlinie Op den voorgrond ziet men een deel van een straat versperring en daarachter de honderd tallen betonblokken als hindernissen tegen tankwagens. Reeds in 1936 zijn op de belangrijk ste plaatsen de eerste 118 betonnen blokhuizen en hindernissen aange legd, Sinds 1936 is de beslissing ge nomen inzake den bouw der verster kingen tusschen Moezel en Rijn. In 1937 werden 500 betonnen blokhui zen aangelegd. In Mei 1938. aldus het artikel, werd de Fuehrer door de Tsjechische crisis voor de noodzakelijkheid geplaatst voor het geval van een ingrijpen der Westelijke mogend heden tegen Duitschland de Duitsche verster kingen in het westen in den kortst moge lijken tijd te vervaardigen in een omvang, welke de absolute zekerheid waarborgt te gen het binnendringen van eenigen vijand in Duitschland, Daarbij werd o.m. de rijks- arbeidsdienst te werk gesteld met ongeveer 100.000 man om in de eerste plaats hinder nissen aan te leggen, terwijl ongeveer 800.000 arbeiders van den militairen vestingbouw de in aanleg zijnde werken, in de eerste plaats de groote pantserwerken, moesten gereed maken. Daarenboven hebben nog sterke afdeelin- gen van het leger, infanteriedivisies en in het bijzonder bataljons pioniers meege werkt om veldversterkingen en hindernis sen aan te leggen. Afdeelingen van het luchtwapen hebben een z.g. luchtverdedi gingszone aangelegd, welke in de eerste plaats bestemd is voor de veilige opstelling van luchtdoelartillerie. Voor den winter zal het stelsel dezer verdedigingswerken vol tooid zijn. „Onoverkomelijk". Onder het opschrift „onoverkomelijk" zegt de schrijver o.a. verder: „De gebieden van de nieuwe versterkingen aan de Duitsche westgrens strekken zich allereerst uit te genover de Nederlandsche grens in de vlak te van den Beneden-Rijn. De versterkingen gebruiken verder de boschrijke Schnee- Eifel en verder naar het Zuiden loopen zij langs de steile wanden der dalen van de Our en de Sauer, dicht bij de Luxemburg- sche grens beginnend. En zoo vervolgens langs Moezel, Saar en de Fransche Noorde lijke Vogezen. Het gebied van de versterkingen van den Bovenrijn strekt zich uit tot aan het neu trale Zwitserland. Het wordt beheerscht door den Rijn, die over een breedte van ongeveer 250 tot 300 m. tusschen de Duitsche en dc Fransche versterkingen heen stroomt en voor beide zijden als een sterke hindernis dient. In de Zuidelijke helft van de Rijn vlakte verheft zich als een vesting de Kai- serstuhl. In den sector van den Bovenrijn wordt het vestinggebied door het Zwarte Woud dieper gemaakt. Een vijand die gelooft verrassend de Duit sche rijksgrens, wellicht met snel bewege lijke krachten en vechtwagens te kunnen overschrijden, zal zeer spoedig alleronaange naamst verrast worden. Over groote diepte aangelegde en verdedigde versperringen van allen aard zullen zijn oprukken tegenhou den en hem bloedige verliezen toebrengen. Weldra zal de aanvaller onder het vuur van talrijke goedbesehutte batterijen liggen. Is het den aanvaller wellicht gelukt de Duitsche versterkingen te naderen, dan be vindt hij zich tegenover een onzichtbaren te genstander, die hem, beschermd door pant ser en beton, beschut tegen vechtwagens en gas, achter de sterkste hindernissen van den meest verschillenden aard, bloedige verlie zen toebrengt. Het geweldige aantal pantser- en beton- installaties is verbonden door een bomvrij aangelegd kabelnet dat met andere midde len voor berichten wordt aangevuld. Het ba- helnet heeft een lengte van vele duizenden kilometers» Alles goedgekeurd heeft niemand, maar men had te kiezen tusschen twee kwade dingen. Het vluchtelingenvraagstuk. Daar de houding van Frankrijk nog niet bekend is, kon Chamberlain thans niet in gaan op de leeningsplannen van Tsjecho- Slowakije. De regeering heeft nu het lid dor commissie-Runciman, Stopford, tot ver bindingsofficier te Praag benoemd. Diens taak zal zijn inlichtingen te verkrijgen over het aantal en de sociale groepeering der vluchtelingen in Tsjecho-Slowakije en de omstandigheden, waarin degenen verkee- ren, die zouden willen emigreeren, doch niet kunnen. Ten aanzien van de staatloozen was Chamberlain overtuigd dat de wereld geen oplossing zal vinden om het lot dezer on- gelukkigen te verzachten. Vervolgens deel de Chamberlain mede, dat Engeland niet den wensch heeft de Zuid-Europeesche lan den voor Duitschland te blokkeeren. Laten wij niet veronderstellen, aldus Chamberlain dat er noodzakelijk een econo mische oorlog moet zijn tusschen Duitsch land en ons. Concurrentie is het waar wij voorspoed door hebben gehad in het verle den. DE LANDSVERDEDIGING. Ons land is soms nogal moeilijk op gang te krijgen, aldus de premier, maar wanneer het op gang is, werkt het in dubbel snel tempo en de hoeveelheid werk, die verzet is tijdens de crisis, geeft de aanwijzing, dat de luchtbeschermingsmaatregelen niet zulk een volledige mislukking geweest zouden zijn als sommigen blijkbaar denken. Wij zijn thans gewaarschuwd en kunnen nu een beter beeld van den geheelen toestand heb ben. Waar de luchtbescherming zulke reusachtige afmetingen heeft aange nomen is het noodig gebleken een speciale minister daarvoor te benoe men. Daarvoor is uitgenoodigd Sir John Anderson, die als grootzegelbewaar der een niet te zware werkkring heeft. Een minister voor de voorraden achtte Chamberlain niet noodig. De minister-president herhaalt, dat Enge land geen agressieve bedoelingen heeft. De eenige zorg van de regeering is het beveili gen van de imperiale verbindingswegen en zoo sterk te zijn, dat de Britsche diplomatie met andere mogendheden op voet van ge lijkheid kan onderhandelen. Aan het slot van zijn redevoering kwam Chamberlain weer op München terug. Attlee is vergeten, zeide hij, dat Hitier een verklaring van „nimmer geen oorlog met Engeland" heeft geteekend. Toch bergt deze verklaring kans vooreen nieuwen tijd van vrede in Europa in zich. De Minister-president is overtuigd, dat deze verklaring overeenkomt met het ver langen van de meerderheid van de bevol king, zoowel in Engeland als in Duitsch land. Men moet positief pogen 't vertrouwen in Europa te herstellen. Het is moeilijk dit in overeenstemming te brengen met het opvoe ren van de bewapening, daarom streeft de regeering naar een overeenkomst tot be perking van de bewapening. Eenzijdige ont wapening zou niet helpen, zoo verklaarde de minister-president verder. Hij is over tuigd, dat hijzelf deze overeenkomst tot be perking van de bewapening niet zal zien, doch dit is geen reden om niet de eerste stappen te zetten op den weg, welke hier heen zal leiden. Men zal het op dezen weg evenwel niet ver brengen, wanneer men zich niet went aan het denkbeeld, dat demo cratische en totalitaire staten niet in twee kampen tegenover elkaar staan, doch dat zij, indien zij dit wenschcn, kunnen samem- werken. Voldoening te Berlijn. Van officieuze Duitsche zijde wordt ver klaard, dat de uiteenzetting van Chamber lain in het Lagerhuis in Berlijnsche poli tieke kringen sterk de aandacht hebben ge trokken. Men schijnt er een bevestiging in te zien, dat de regeering van Chamberlain bereid is de te München ingeleide politiek van toenadering der beide assen voort te zetten en ook begrip te toonen jegens de belangen van anderen. Het besluit der Britsche regeering de Engelsch-Italiaansche overeenkomst thans van kracht te laten worden, wordt te Berlijn begroet als een verheugend teeken voor „real-politieke" op vattingen en als een verdiende waardeering voor de houding van Italië»

Schager Courant | 1938 | | pagina 1