Bonte Avond MANTELS Een nieuwe organisatie voor werkverschaffing „De Jantjes1' 8.50 12.50 14.80 15.75 9.75 CAREL COLTOF Tournee MODERNE tegen EXTRA LAGE PRIJZEN Regeering bevordert Zondagsrust Marktberichten :-rf Uit onze Omgeving ANNA PA ULOWNA Gemeente-avond. Blijkens advertentie in dit nummer zal ds. G. Westmijse a.s. Vrijdag spreken op den gemeente-avond van de Ned. Herv. Ge meente. Enkele weken geleden was deze redenaar in Rotterdam genoodzaakt een godsdienstige samenkomst te leiden in een bioscooptheater. Het was met z'n 2200 plaat een geheel .gevuld! In Anna paulowna heeft men het voorrecht, niet naar een of andere zaal te moeten gaan, doch in de kerk te kunnen samenkomen. Ongetwijfeld zullen ook hier velen den bekenden spreker willen hooren. De Jantjes komen. Het tooneelstuk: „De Jantjes", in 5 bedrij ven, wordt a.s. Zaterdagavond 5 Nov. in do zaal van Slikker te Kleine Sluis opgevoerd. De pers is enthousiast en eenstemmig in haar lof. Wij zelf konden met Schager ker mis zeer loffelijk over dit volksstuk der volksstukken schrijven. In de Telegraaf le zen wij juist: Herman Bouber, de schrijver van al min stens een dozijn volksstukken is een pheno- meen. Het is een tweede Justus van Maurik. „De Jantjes" stelt elk vorig stuk in de scha duw! Het geeft een genocgelijke afwisseling van den zilten traan en den gullen lach. En de Maasbode (R.K.) zegt: De Plantage Schouwburg heeft wel zel den een duurzamer succes aanschouwd, en dat „De Jantjes" nog geregeld volle zalen trekt, bewijst dat „De Jantjes" iedereen kan gaan zien, het is humor en sentiment! Inderdaad, iedereen kan en iedereen moet „De Jantjes" zien. Bovendien het tooneel stuk is en blijft veel beter dan de film! NIEUWE NIEDORP De publieke verkooping. In ons blad van gister berichtten wij, dat het boerderijbedrijf in publieke verkooping aangeboden door Mevr. de wed. Bakker, werd gekocht door den heer P. van 't Veer te Bergen. Wij kunnen hieraan nog toe voegen, dat de heer Van 't Veer he«ft ge kocht in opdracht en voor rekening van den tegenwoordigen bewoner en gebruiker van het bedrijf, den heer C. van der Oord Nz. ZIJPE T ZAND. Vaste aanstelling. Onze plaatsgenoot, de heer A. Filmer, heeft 't geluk gehad een vaste aanstelling te verkrijgen bij de P.T.T., en zal zich met terwoon in Schagen vestigen. BURGERVLOTBRUG. Voor de spuit niets aan te verdienen. Gisteravond ontstond in de woning van den heer J. Tiessen aan den Belkmerweg al hier, door het in brand geraken van het schoorsteenluik, een begin van binnenbrand, hetwelk evenwel spoedig kon worden ge- bluscht. Voor den bewoner, den heer Tiessen, liep dit al heel goed af, daar deze het huis nog slechts een week bewoont en de polis van de brandverzekering nog niet was overge schreven. HARENKARSPEL Naar wij vernemen zal de heer J. Warten- horst te Dirkshom, den 9en November a.s. den dag herdenken waarop hij 40 jaar in dienst is als opzichter bij het Ambacht van Westfriesland, genaamd Gecstmcr-Ambacht. BARSINGERHORN In de gehouden gecombineerde vergade ring van het Kiescollege van de Ned. Herv. Gem. Barsingerhorn en afgevaardigden van de kerkelijke gemeenten te Haringhuizen en te Kolhorn, werd besloten aan den Wei- Eer w. heer A. van Biemen, candidaat te Leiden, een toezegging van beroep naar de vacante prcdikantsplaats uit te brengen. WINKEL Vergadering Volksonderwijs. Maandagavond vergaderde de Afdeelïng Volksonderwijs te Winkel, in het lokaal van den heer D. A. Bruijn. De opkomst voor deze vergadering was zeer slecht. Do notulen werden, na opening door den heei* van Leersum, gelezen en onveranderd vastgesteld. Bestuursverkiezing. De heeren G. J. van Leersum, J. Vcthman en P. Ivcijzer zijn niet herkiesbaar, terwijl de heer B. Span bij acclamatie werd herkozen. Als nieuwe be stuursleden werden gekozen de heeren: J. Breebaart, Groetpolder, C. Faber, Lutjewin kel) en S. P. Vries. Winkel. De Voorzitter bracht den aftredenden een woord van dank voor hun werkzaamheden, terwijl door den heer Spap den aftredenden voorzitter wordt bedankt voor zijn goede lei ding. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de Algemcene Vergadering behandeld. Als af gevaardigde word de heer S. Bakker be noemd en als diens plaatsvervanger de heer J. Slooten. De heeren C. Faber en J. Slooten werden benoemd als leden der commissie van de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, waarna deze vergadering door den voorzitter werd gesloten. BALDADIGHEID OF WRAAK. Maandagavond zijn in den tuin van een ingezetene dezer gemeente verscheidene tak kenbossen in brand geraakt, waardoor ook eenige vruchthoomcn schade bekwamen. Aangezien baldadigheid of wraak in het spel schijnt te zijn, wordt door de politie een on derzoek ingesteld. WIER1NGEN JAARVERGADERING KLEUTERSCHOOL. Gisteravond hield de Kleuterschool Hippolytushoef haar jaarvergadering in café Centrum van den heer H. Veerdig. Te acht uur heette do presidente mevr. De liaan—Bosker de aanwezigen, welkom en memoreerde dat in 't afgeloopen jaar de onderwijzeres mej. Annie Smit in het huwe lijk is getreden. Aan haar, zegt spr., zijn we veel dank verschuldigd. Daarnaast worden woorden van waardee ring gericht aan mevr. Ruitenburg, het hoofd der school. Na goedkeuring der notulen brengt de penningmeester, de heer C. Duijnker finan cieel verslag uit. Er is een nadeelig saldo van f 15.57, dat ondertusschcn echter alweer gedekt is. Den heer Duijnker wordt een klein blijk van waardeering aangeboden voor zijn ac curaat beheer. Tot commissieleden voor het nazien der hoeken '37'38 werden benoemd de heeren J. Th. Brost, A. Wanmaker, H. Stubbe, voor het boekjaar '3S'39 mevr. De Jong, de heeren J. Th. Borst en H. Stubbe. Bestuursverkiezing. De aftredende be stuursleden mevr. de HaanBosker, de heeren L. Noorden, J. Visser en Th. Kort werden allen herkozen. Door mevr. Ruiten burgde Jong werd hierna bet verslag der kleuterschool in het afp-eloopcn jaar uitgebracht. Na 1 April '37 bezochten 70 leerlingen onze kleuterschool in den zomer en herfst nam dit aantal toe tot 85. 1 April 1938 gingen 22 kinderen over naar de lagere school. Dezen zomer bezoch ten ruim 00 leerlingen de school, doch thans in den herfst zijn we reeds opge klommen tot 77. Sinds April 1934 was de kleuterschool ondergebracht in twee loka len van de nieuwe lagere school, door het toetreden van een 6e leerkracht bleef er maar één lokaal ter beschikking der kleu ters, dit was te kort, maar dank zij den ijver van het bestuur en de medewerking van het gemeentebestuur kon de fröbel school ondergebracht worden in drie loka len van de vroegere lagere school in het centrum van het dorp. In de plaats van mej. Smit is door het bestuur benoemd mej. Marie Lont. Daar mej. Smit in de afgeloopen vier jaar heel wat ervaring had opgedaan en mej. Lont pas 14 jaar is leek ons werk deze winter wel moeilijkheden 'te zullen brengen maar dat valt mee. Ondanks haar zeer jeugdige leeftijd mag ik meer dan tevreden zijn over haar medewerking en behulpzaamheid. In deze herfst is mej. Russelman eenige weken in de fröbelschool werkzaam geweest om voor reservekracht opgeleid te worden. Het publiek heeft groote waardeering voor het kleuterschoolwerk. Een applaus beloonde mevr. Ruitenburg voor haar keurig verslag. In de rondvraag werden nog eenige huis houdelijke besprekingen gevoerd waarna mevr. De Haan dankend voor de aangename besprekingen de vergadering sloot Rijkspostspaarbank. Op het kantoor Hippolytushoef werd over de maand October 1938 op spaarbankhoek jes ingelegd f 4.562.10 en terugbetaald f 1.577.60, derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 2984.50. Samenwerking tnsschen Rijk, Ge meenten en particulieren. Een geheel nieuwe organisatie. On derwijzers ingeschakeld bij scho ling van jeugdige werkloozen? Bij de beoordeeling van het be langrijke probleem der werkloosheid zal men niet uit het oog mogen ver liezen. dat er tal van omstandighe den zijn, die de Regeering nauwelijks vermag te beinvloeden. De vele handen van het economisch leven van Nederland met de wereldhuishouding zijn evenveel argumenten voor het feit, dat de verhoudingen van de wereldeconomie van beslissende bctcekenis voor ons land zijn, aldus lezen wij in de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer, inzake de Rijksbegrooting 1939. Wat de voorgenomen uitbreiding der open bare werkverschaffing betreft, moet een ge heel nieuwe organisatie worden opgetrokken om tot de volledige practische verwezenlij king te kunnen komen. Een en ander ver keert in het stadium der noodzakelijke voor bereiding. Voorts ligt het in de bedoeling om de te werkstelling te bevrijden uit de sfeer van werkloozenzorg. Deze wijziging, welke zich geleidelijk zal voltrekken, zal als het ware haar bekroning vinden in de totstandkoming der nieuwe organisatie, welke met den da- gel ijkschcn gang van zaken zal worden be last en waarvoor de directe verantwoorde lijkheid zal berusten bij den minister van sociale zaken. De financiering. Aangaande de financiering kan voorloopig worden medegedeeld, dat het ten laste van het Rijk komende gedeelte is begroot on een jaarlijksch bedrag van f 75.000.000, waarvan het verantwoord is geacht f 20.000.000.te brengen ten laste van den kapitaaldienst. Tegenover een vermeerdering van uitga ven voor den gewonen dienst van f 55 mil- liocn staat een verlaging van uitgaven voor steun en werkverschaffing tot gelijk be drag. Gelijk voor de hand ligt, zullen voorts ook de gemeenten, waterschappen, particu lieren en anderen, wier medewerking voor do totstandkoming van het door de regee ring beoogde resultaat onmisbaar is, ook fi nancieel erbij betrokken zijn. Hoe daarbij precies de verhouding tusschcn het Rijk en in het bijzonder de gemeenten zal zijn, kan nog niet worden gezegd. De jeugdwerkloosheid. Het ligt, zooals reeds eerder door ons ge publiceerd, in het voornemen der regec- ring om van den wetgever een tijdelijke machtiging te vragen, teneinde onderne- niingsarbeid voor 14-jarige jongens (buiten IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: JACOBUS KAREL Zoon van J. A. DAMEN en L. DAMEN—Krocké. Schagen, 1 Nov. 1938. door het ensemble BOUBER, te Anna Paulowna op ZATERDAG a.s. 5 NOV., in de zaal van SLIKKER te KLEINESLUIS. Aanvang 8 uur. Optreden van Aaf Bouber, Harry Boda en alle artisten, met inbegrip van orkest, 24 personen. „De Jantjes", het beroemde werk, is meer dan 2000 maal opgevoerd; verdere aanbeve ling zeker overbodig. Entrée: le rang fl.40, 2e rang fl.05. 3e rang f0.75, alles inbegrepen. Voorziet U van kaarten aan de zaal. Anna Paulowna ZATERDAG 12 NOVEMBER I ZWEMCLUB O.V. in „Veerburg". De Poldersche jeugd op de planken. Zang, muziek, voor dracht, dans en tooneel in bon te afwisseling. Muzikale omlijsting en bal- muzick JOHNNV BLACK AND HIS BOYS Voor dezen b e s 1 o te n avond introducties alleen vóór af bij bestuur en leden ver krijgbaar. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij onze 12H-jarige Echtvereeni- ging ondervonden, G. KANT. L. KANT—de Boer. Belkmerweg, Burgerbrug, Nov. 1938. SUIKERBIETEN te koop, bij W. HEINIS, Oude Niedorp. Aangeboden: plm. 1000 K.G. Julianatarwe le nabouw, N.A.K. gekeurd van Texel, ontsmet a f 8 per 75 Kg. GEERT DE BOER, Waardpolder Kolhorn. - Tel. 5 Er biedt zich aan: FLINKE BOUWKNECHT, ongehuwd. Onverschillig waar. Br. letter Z87 Bur. van dit blad. Te koop gevraagd: OngÏT, 1 H.A. WEILAND, met of J der woonhuis. Br. no. 144 RI van dit blad. Te koop: Een mooie 114-jarige STIER, van beste afkomst, dekt ei vrucht uitstekend, bij P. l TEGIES, Noord, Schagen. In de moderne box-coats en lange mantels vindt U bij CAREL COLTOF, Spoorstraat, hoek Koningstraat, een mooie sorteering in de nieuwe tinten. DUFFET MANTELS, sportief model, MELEÉ en TWEED MANTELS, BOUCLÉ MANTELS, prachtig bestikt BOUCLÉ MANTELS. met fijne bontrandgarneering PLUCHE MANTELS, met shawl .vanaf vanaf vanaf .vanaf vanaf Als Sint Nicolaas Reclame prachtige Lees boeken enz., bij aankoop boven 2 gulden 50 cadeau. De Bijenkorf, Spoorstraat, hoek Koningstraat, Den Helder den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling in voorbereiding is) te kunnen ver bieden. In verband daarmee heeft zij het bedrijfsleven uitgenoodigd, de scholing dezer 14-jarigen ter hand te nemen, waarbij zoo wel op onderwijsvoorzieningen als op de mo gelijkheid van het twee-op-ecn stelsel is gewezen, terwijl daarbij de bevordering van de beschikbaarstelling der noodige geldmid delen ter verwezenlijking van dergelijke plannen in uitzicht is gesteld. Verder heeft de regeering in voorberei ding een wijziging der arbeidswet tot wering behoudens in geval van voldoe ning aan eventueel noodzakelijke eischen van het bedrijfsleven van liet meisje uit 't ondernemingsmilieu tot de voleindiging van haar zestiende levensjaar, terwijl de regeering daarbij meent, dat voortgezet moet worden het verleenen van financi- eelcn steun aan die uit het maatschappe lijk initiatief voortkomende plannen, wel ke beoogen te bevorderen, dat de ontwik keling dezer meisjes erop wordt gericht., dat zij ook later voor den gezinsarbeid behouden blijven. Dat bij een tot stand gekomen regeling ook een aantal onderwijskrachten een taak zal vinden moet waarschijnlijk worden ge acht. Vredesorganisaties gingen zich te huiten Vandaar de Defensieverboden. Geen persoonlijke toetsing. Met betrekking tot de in het voorloopig verslag der Tweede Kamer genoemde on der het ambtenarenverbod vallende vereeni- gingen, n.1. de Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, de Katholieke Jon geren Vrcdes Actie en „Kerk en Vrede", con stateert de Regeering in haar antwoordnota dat zij ter bereiking van hare, op zichzelf veelal toelaatbare pacifistische doelstellin gen, niet schromen middelen te bezigen, zoo als het samenwerken met, dan wel het zich aansluiten bij organisaties die als extremis tisch bekend staan, waardoor het volstrekt ontoelaatbaar is, dat ambtenaren zich op eenigerlei wijze met de werkzaamheden dier vereenigingen inlaten. Het is duidelijk, dat onder deze omstan digheden niet met een persoonlijke toetsing van de betrouwbaarheid der betrokkenen kan worden volstaan. De regeering wenscht, voorts, gezien haar streven naar objectiviteit in dezen, niet over te gaan tot een stelsel, waarbij het systeem van zg. „verboden vereenigingen" geheel moet plaats maken voor dat van persoon lijke toetsing. Dr. Colijn en het Staatspensioen De minister-president heeft niets toegezegd! Volgens de Memorie van Antwoord met be trekking tot de Millioenennota, noemt de re- gcering onjuist de opmerking van enkele le den der Tweede Kamer, dat dr. Colijn tij dens de verkiezingen uitbreiding der ouder domsvoorziening zou hebben toegezegd. Waar moet worden aangenomen, dat met de vervulling van de geuite wenschen een niet onaanzienlijke verhooging der uitgaven gepaard zal gaan, zal men goed doen zijn verwachtingen niet te hoog te spannen. De regcering is het eens met de in het voorloopig verslag tot uiting gebrachte mee ning, dat de Staatscommissie bij haar on derzoek ervan uit moet gaan,, dat de ver kregen rechten der verzekerden niet worden aangetast. Motorschoener in nood Het vaartuig drijft met gebroken roer rond bij Terschelling. Op het eiland Terschelling werden gister avond noodsignalen waargenomen, afkom stig van een klein schip, dat in den z.g. En- gelschen hoek in moeilijkheden verkeerde. Onmiddellijk zijn de reddingboot Brandaris en de sleepboot Holland van de firma Doek- sen ter assistentie uitgevaren. Hét bleek dat men te doen had met den motorschoener Deo Gloria uit Winsum (Groningen). I-Iet vaartuig dreef rond met een gebroken roer, Daar er geen direct gevaar bestond, wenseli- te de bemanning het schip nog niet te ver laten, doch de sleepboothulp werd aan vaard. De Brandaris bleef voor de veiligheid in de buurt. Er stond een ruwe zee, doch het weer was betrekkelijk kalm en er was hel der zicht. Invloed op de gemeenten. Echter weinig klaohten van gekrenkte burgers. De Regeering streeft er naar, uitwassen op het gebied van de Zondagsrust zooveel mogelijk af te snijden en de plaatselijke overheid hij de toepassing der wet leiding te geven, zoo deelt zij in een nota aan de Tweede Kamer mede. Voorzichtigheid is te dezen echter gebo den, mede in verband met de zoozeer uit- ecnloopende opvattingen en wenschen der bevolking. Slechts stap voor stap dient de regeering voorwaarts te gaan. Daar waar het inmiddels mogelijk is om door een met beleid gerichte actie te doen herleven het geen slechts schijnbaar dood was, grijpt de regeering in. Voor een invloed uitoefenen op de ge meentebesturen is onder de bestaande om standigheden aanleiding indien blijkt, dat een belangrijke groep van ingezetenen zich door de toepassing der Zondagswet gekrenkt voelt. Doch* over het algemeen zijn de klach ten, welke de regeering ter zake bereiken, slechts gering in aantal. Dat het rcgeeringsjubileum hier en daar op Zondag is gevierd, betreurt ook de Re geering. Hembrug werkt samen met particuliere bedrijven Oorlogsmaterieel zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat. In antwoord op een betreffende vraag in het Voorloopig Tweede Kamerverslag over de Rijksbegrooting 1939, antwoordt de Regce ring, dat er in ons land buiten het Staats bedrijf der Artillerie-inrichtingen geen wa penindustrie in den eigenlijken zin des woords bestaat. De regeering heeft geen plannen betreffen de nieuwe fabrieken, die uitsluitend wapen tuig vervaardigen. Wel is een toenemende samenwerking tus- schen genoemd staatsbedrijf en verschillen de particuliere bedrijven ontslaan, ten ein de allerlei oorlogsmaterieel, dat voorheen uit het buitenland werd betrokken, thans hier te lande te fabriceeren. Deze samenwerking wordt steeds verder ontwikkeld en gesteund door plaatsing van educatie-orders, bijdragen in de aanschaffing van speciale werktuigen, aankoop van li centies, enz. Voor deze doeleinden is fl.000.000 op de begrooting van 1939 uitgetrokken. Het ligt in het voornemen ook in volgende ja ren bedragen daarvoor uit te trekken. Geen versnippering vi het luchtverkeer Spoedige beslissing der regee over de vliegveldkwestie te wachten. Ten aanzien van dc kwestie van het trale vliegveld blijft de regcering, naa in de Tweede Kamer in een antwoord mededeelt, onveranderd van zienswijze, het voor het behoud der positie van land in het internationale luchtverkeer m zakelijk is versnippering van het ver over verschillende vliegvelden zooveel lijk te vermijden en onderlinge concurre dier velden uit te schakelen. Op welke wijze dat doel ware te bereil '..v®n hangt af van een complex van zich wijzij de factoren. De regeering stelt zich voor, omtrent in de gegeven omstandigheden meest aai wezen oplossing spoedig haar standpunt bepalen. ir (Uzh n haar van Mi .0. van ei de ou Kr. Ms. Java" ts Onze vervangende kruiser Wat den thans aangevraagde^ vervangenden kruiser betreft, merkt de Memorie van Antwoord betreffen de dc algemeene beschouwingen der tweede Kamer over de Rijksbegroo ting voor 1938 het volgende op: In verband met, de ontwikkeling van de internat ionaal-politieke om standigheden acht de.regeering het gewenscht. dat zoo spoedig mogelijk! worde beschikt over een drietal vol- - waardige moderne schepen van het ®heke genoemde type. ongevt punt Sa :he staa de oud Karath imliggen 'publiek e stedei Kaschau let gehc is weer gezegd slissing Weliswaar werd de vuurlcidingsinsW en, verd tie van I-Ir. Ms. „Java" te vorigen jare s derniseerd, doch hiermede werd Hr. Java is ruim 20 jaren geleden ontworpen uiteraard geen schip verkregen met deze! iel, dat ichen, S evenwel dat hel gevechtswaarde als een nieuw te boui Slowakij kruiser. Het door de regeering opgesteld sebe van onze maritieme macht, zooals dat en goed vorigen jare werd medegedeeld, blijft handhaafd, behoudens de thans aangevra de aanvullingen van klein materieel. Of en in hoever, na het gereedkomen Oekrair den vervangenden kruiser, nog van Hr. ieerd, v laten zullen ren, da Oekrair HOekri Java" gebruik zal kunnen worden maakt ,zal afhankelijk zijn van de dan wezige omstandigheden. De minister van Defensie heeft er dc ,mai( schillende militaire autoriteiten nadrui nYfejpgel lijk op gewezen, dat steeds de grootstemet de gelijke soberheid moet worden betracht d„n verj.( dat in geen geval de gedachte mag post' politiek ten, dat het thans de tijd is om alle nehen tx schen in vervulling te doen gaan. eren o'a - dc gen >athisch BROEK OP LANG END IJK. 2 Nov. L Honea Aanvoer: 15.100 Kg. uien 3.00—3.S0, djpan. Hij 2.40—2.60, grove 3.40—3.60, gele nep üpver Dui stek 0.60—1.70, 2S00 Kg. peen 1.50—2.50. j het fei 14600 kg. roode kool 1—2,60; 600 kg. sav|jtarije zi kool 2,70; 22 duizend kg. witte kool O.lr vervolg) 0.94; 8400 kg. gele kool 1.10—1.80; 9850 Hongaren d. witte kool 1.101.40 12000 kg andijvie !f eenige 1,30 waken, T [verheeld NOORDSCHARWOUDE, 2 Nov. feit. dat Aanvoer: 500 Kg. aardappele mers 2.30, 2500 Kg. peen peen 0.50. 14000 kg. roode kool 1.50—2.60; 93000ftn. witte kool 90; 4500 kg. gele kool 1.30- d. witte kool 11,10; groene kool 1.70 verheeld 2 Nov. J feit, dal appelen: Eigen'! tal van 1.70—2.40, ki4 die vr a nieuwe 13000 Ben.

Schager Courant | 1938 | | pagina 8