De „zending" van Japan China van de buitenwereld afgesneden Misdaad of laster? Geestdrijverij in Nijmegen 1 Men dacht dat hij „vrij" was Het verdrinkingsgeval bi] Koedijk in een ander licht. WIE KLAAGDE B. AAN EN WAAROM DEED HIJ DAT? De vrouw in 't spel? Om de geruchtmakende zaak van den ar beider B. uit Bergen, die verdacht wordt zijn vrouw en kinderen in. het begin van dit jaar opzettelijk te water gereden te hebben hangt nog steeds een mysterieus waas! Echter is het niet onmogelijk dat het zwaartepunt in deze droevige affaire zich langzamerhand verplaatst. Zoowel de vrouw van B. als het meisje D. met wicn hij een verhouding gehad zou hebben, hebben géén bezwarende verklaringen afgelegd. Daarte genover staat dat het gerechtshof te Am sterdam hot hoogcr beroep van B. heeft af gewezen en -hij in voorloopigc hechtenis blijft. Het motief van het Hof was echter een, laten wij het noemen „neutraal" motief. Hot baseert zijn overwegingen alleen op het feit. dat het vooronderzoek nog niet .is afgcloo- pen. Nu hebben wij ons in onze berichtge ving van den beginne af zeer gereser veerd getoond tegenover de gesigna leerde driehoeksverhouding, daar wij gegronde redenen hadden in andere richting de „verrader" te zoeken. Buiten het meisje D. en haar ver loofde, die ook reeds beticht werd uit jalouzie B. te hebben aangebracht, is er nog een ander, die de hand in het spel heeft! Achter zijn motieven, om de justitie in te lichten, moet een wereld van duistere wraak- en jalouziegedachten verborgen liggen. Wel heeft deze een ontzettende verantwoording op zich genomen! Hij moet wel héél zeker van zijn zaak zijn, een gezin dat ternauwernood de eerste schokken van het vrceselijk gebeuren in Januari te boven is, opnieuw vaneen te scheuren. Het is te .hopen, dat de zaak B. niet wordt geliquideerd wegens „gebrek aan bewijs", maar een schuldig of onschuldig wordt uit gesproken. Maar vóór alles is het noodig dat de pu blieke opinie weet, waarom B. is aange klaagd, waarom een vader van een diepge troffen gezin onder verdenking van een ontzettend misdrijf naar de gevangenis is gesleept! Wie is degene, die B. aanklaagde en wel ke zijn de motieven? Heeft hij de rnensch- heid een dienst bewezen of is door zijn daad een oppassend gezin diep ongelukkig ge maakt? Rijkstuinbouwconsulent van anti papisme beschuldigd. Burge meester dringt aan op geheime zitting. De Centrale Raad van Beroep heeft, giste ren in liooger beroep behandeld de zaak van ir. R. van der Veen. oud-rijkstuinbouwcon- sulent voor Zuid-Gelderland en oud-direc teur van de Rijkstuinbouwwinterschool te Hees bij Nijmegen. Men zal zich herinneren, dat ir. van der Veen ongeveer een half jaar geleden uit 's Rijksdienst geschorst en later ontslagen werd, omdat men ei hem van verdacht Schuldig te zijn aan het schrijven en ver spreiden van een pamflet, waarin bepaald maatregelen der regcering scherp werden aangevallen. Ook werd dc ontslagene ver dacht van anti-papïstische handelingen. Het ambtenarengerecht te Arnhem ver klaarde het beroep van den rijkstuinbouw consulent tegen schorsing en ontslag on gegrond. „Nooit iets gemerkt". Ik heb hij ir. van der Veen nooit iets ge merkt dat. men met anti-papisme zou kun nen aanduiden", verklaart de burgemees ter van Nijmegen, de heer J. A. II. Stein- weg. die als eerste getuige gehoord wordt. Als Mi-. Xienkcrken, de verdediger van ir. van der Veen, opmerkt, of ter plaatse niet eenige geestdrijverij heeft gcheerscht, waar door een zekere waakzaamheid, door zijn cliënt betracht, verklaarbaar zou worden verzoekt dc burgemeester in het belang van zijn burgerij een gesloten zitting. Daar de president geen voldoende gron den aanwezig acht om over te gaan tot een gcheimzitting, wordt het verzoek afgewezen en.de openbare zitting hervat. Dc burgemeester verklaart daarop wat hij met geestdrijverij bedoelt. Hierbij wijst ge tuige op de tegenwerking, welke hij van be paalde zijde ondervonden had, kort na zijn benoeming tot burgemeester van Nijmegen. Daartegenover stelt spr. de medewerking van katholieke en protestantsche zijde. Het spijt getuige echter ten zeer ste, dat zijn verzoek om een gehei me zitting is afgewezen. Spr. ziet zich daardoor gedwongen, onder de ze omstandigheden veel van wat .hij in het belang van deze zaak had willen zeggen, te verzwijgen. De secretaresse heeft berouw. Vervolgens wordt mevr. B. W. G. Roos Spaargaren gehoord, de secretaresse van ir. van der Veen. Zij deelt mede, dat zij zelf het schotschrift heeft opgesteld en vermenigvul digd, doch dit thans ten zeerste te betreuren. Nadat mevr. Roos in geheime zitting gehoord is, vangt omstreeks kwart voor 3 mr. Ni enk erken zijn pleidooi aan, dat zon der pauze tot des avonds 7.15 duurt. Ik moet en ik zal u heden bijbrengen, dat hier onrecht is geschied", aldus plei ter, die allereerst tracht aan te toonen, dat van ongeschiktheid van ir. van der Veen voor zijn beroep („ongeschiktheid is n.1.. één der motieven waarop dc rijkstüinbouw consulent ontslagen is) geen sprake is. Klager beeft geen schuld aan het pam flet na de verklaring van mevr. Roos; hij is geen anti-katholiek, geen opposant te genover het regecringsbeleid. Correctie wa re noodig geweest, indien deze ambtenaar foutief zou hebben gehandeld, zoo besluit de verdediger. Ir. van der Veen bediende de stencil Des avonds houdt de landsadvocaat, jhr. mr. G. W. van der Does, een eveneens langdurig pleidooi, waarin hij de „onge schiktheid" van ir. van der Veen bewezen achtte op grond van rapporten van de rijksrecherche en de verbalen* van de open bare ambtenarij. Mr. van der Does houdt vol, dat de ont slagene mede schuldig is geweest aan de verspreiding van de pamfletten, waarvan hij er enkele van den ingenieur afkomstig acht; deze draaide ook zelf de stecils er voor af en kende ongetwijfeld den inhoud Spr. toont aan, dat klager anli-papistische neigingen bad en acht het tenslotte on mogelijk, dat deze persoon in het ambtelijk leven kan blijven gehandhaafd. De heer van der Veen komt daarna zelf aan bet woord om zijn moeilijke positie voor den raad uiteen te zetten. „Ook nu nog", betoogt spr., „o.m. ben ik niet anti-katholiek." 't Is kwart over elven als de voorzitter de zitting sluit, nadat de uitspraak be paald is over drie weken. Dat viel tegen Kellner we gens bigamie voor den rechter. Een 42-jarige kellner uit Bussum moest zich gisteren voor de Amste.rdamsche recht bank verantwoorden wegens bigamie. Dc man, een Nederlander, is in December 1924 te New York getrouwd, reeds korten tijd later verlieten de echtelieden elkander. De man trok naar Zuid-Amerika en in 1930 kwam hij weer in Nederland terug. Hij correspondeerde nog geregeld met zijn te New York wonende tamilie en van die zijde kreeg hij bericht, dat zijn huwelijk ontbon den was en zijn vrouw weer was getrouwd. De kellner leerde te Bussum een Duitscb meisje kennen, waarmede hij zich verloof de. Óp 22 Mei 1935 trouwde hij haar. In 1936 kreeg hij echter een brief uit Amerika, waarin zijn eerste vrouw schreef, dat het huwelijk indertijd nietontbonden was. Ook de afdeeling bevolking van de gem. secre tarie te Bussum ontving een dergelijk schrijven en de kellner werd vervolgd we gens bigamie. Ter terechtzitting verklaarde hij, dat hij in de stellige overtuiging verkeerde, dat zijn eerste huwelijk rechtsgeldig ontbonden was. I-Iij had geen officiecle stukken opgevraagd in de eerste plaats, omdat dit in Amerika waar geen burgerlijke stand bestaat, zooals wij die kennen moeilijk is, doch in de tweede plaats, omdat hij vast over tuigd was dat zijn huwelijk ontbonden was. De Officier van Justitie vorderde wegens bigamie drie maanden gevangenisstraf. Naar zijn oordeel had verd. zich beter moeten overtuigen of de scheiding inder daad was uitgesproken, Vonnis 17 November. Lijk te Egmond aangespoeld 1 Stoffelijk overschot van Brit- schen vlieger. Gistermiddag is op 2 K.M. ten zuiden van Egmond een lijk aangespoeld. Bijzondere kenteekenen, zooals de klec- ding, wijzen erop. dat men hier te doen heeft met het stoffelijk overschot van een Engelschen vlieger. Het lijk verkeerde in verregaanden staat van ontbinding. Het is niet uitgesloten, dat het reeds eenige maanden in zee dreef. Japan volbracht een krijgsdaad zonder weerga De theorie van het „zich dood- overwinnen". LAATSTE ACHTERDEUREN. Binnen tien dagen de laatste ver binding met de wereld. Kanton, en het economische hart van het land, het Woehan-stedencomplex Hankau- Hanjang-Woetsjang verloren te heb ben, moet voor de Ciiineezen, die in het vertrouwen op dc uitgestrektheid van hun land tot verzet tegen de Japanners besloten waren, een ver schrikkelijk iets geweest zijn. De verovering van twee steden die in vre destijd tezamen bijna drie millioen inwo ners hadden, door twee volkomen van el kaar onafhankelijke acties in gebieden, die bijna 1000 k.m. van elkaar verwijderd lig gen, die door resp. 4000 km. van het hart van het Japanschc rijk gescheiden zijn, is in de krijgcsgeschiedenis ccn prestatie zon der weerga. De theorie, dat de Japanners zich op den duur in het reusachtige Chineesche rijk „dood zouden moeten overwinnen", is door dc feiten omver gestooten. Ja, het is mis schien geoorloofd te zeggen, dat Japan een positio bereikt heeft, waarin de uitgestrekt heid van het bezette gebied van een bron van gevaren tot een bron van kracht kan worden. Waar Japan reeds den staf zwaait. Om dit te verduidelijken, is het intus- schen noodig, zich een helder" beeld te vor men van het gebied, dat Japan reeds in de laatste zeven jaren, d.w.z. sinds het begin van de acties in Mantsjoerije, veroverd en ten decle ook reeds georganiseerd heeft. Met vierkante kilometers te opereeren, heeft hier weinig zin. Welke uitgestrektheid het door Japan op het vasteland bezette gebied heeft, wordt eerder duidelijk, wanneer men weet, dat de afstand van de. noordelijke grens van Mantsjoekwo tot Kanion onge veer overeenkomt met die van Amsterdam tot Assoean in Egypte. De afstand van 't noordelijkste eiland van het Japansche kei zerrijk, Ycddo. tot hot meest zuidelijke be zette punt aan de Chineesche kust, het eiland Hainan in de Golf van Tongking, is ongeveer oven lang als de afstand van Isian- boel tot Madrid of van Leningrad tot Bor- deau. In deze geweldige ruimte zijn gebie den, grooter dan Engeland, Frankrijk en Duitschland tezamen, n.1. Mantsjoekwo en de noordelijke Chineesche provincies Tsja- har, Sociyooan en Hopei reeds tot op zekere hoogte georganiseerd en daarmede tot grond stoffen- cn productiebionnen voor Japan ge worden. Teleurgestelde Chineezen. „Ja," aldus wordt sfeeds gezegd, „zelfs gesteld, dat Japan militair zou weten stand te houden, dan zal het toch, voordat het voordeel uit de overwinning kan trekken, fi nancieel doodgebloed zijn!" Nu, ook in dit opzicht, ware een omkeering der genoemde theorie mogelijk. Het is b.v. zeer onwaar schijnlijk. dat dc Chineesche propaganda on der de boeren in de bezette gebieden na de vernietigende slagen, die Tsjang Kai Sjeks politiek getroffen hebben, nog lang werk zaam zal kunnen zijn. Dat zij op vruchtba ren bodem viel, zoolang bet hart van het rijk. de Woohan-steden. onbedreigd scheen, zoolang aan den Loenghai-spoonveg de Chi neesche legers verbazingwekkend taaien te genstand boden, zoolang Kanton veilig scheen, zoolang men op een ontlastende ac tie der Sovjets meende te kunnen hopen, was begrijpelijk. Nu is aan al deze verwach tingen en hoop den bodem ingeslagen. 250 millioen Chineezen in de rijkste en meest ontwikkelde provincies moeten zich neer leggen bij het feit. dat zij in hun hoop op den door Tsjang Kai Sjek gevolgdcn koers teleurgesteld zijn. Ondanks de haat tegen de Japan ners kan de reactie niet uitblijven. 250 millioen menscben willen weer van consumptiegoederen voorzien worden, willen weer hun levenson derhoud verdienen, willen producee- rcn. Maar alle toegangspoorten tot dit enorme economische gebieden, Kanton, Amoy, Foctsjau, Sjanhai, Hantsjou, Tsingtao en Tientsin, zijn op het oogenblik in het bezit der Ja panners. De „asch-oorlog" van Tsjang Kai Sjek. In Europeesche kringen vraagt men zich af of Japan deze toegangspoorten nog eens voor de weslelingen zal openen. Een kans daarop bestaat misschien, indien de overi ge wereld geld ter beschikking wil stellen voor dc heeling van de door den „aschoor- log" van Tsjantr Kai-Sjck geslagen worden. In dc ontruimde gebieden is immers alles in asch gelegd, wat den overwinnaar nuttig bad kunnen zijn en het is niet waarschijn lijk, dat Japan zelf over middelen beschikt, om het vernielde weer op te bouwen. De verdere ontwikkeling. Een vraag blijft na de Japansche over winningen van de laatste weken nog open: afgesneden van de laatste belangrijke ver binding met de wereld, Kanton,, waar wa pens en munitie uit alle landen hot Chinee sche rijk binnenkwamen, zet Tsjang Kai- sj-ek thans zijn hoon op een naar achter deuren naar Fransch Indo-China, naar Britsch-Burma en naar de Sovjet-Unie. Mogelijk dat langs dezen 3000 k.m. langen karavaanweg, die op bepaalde trajecten ook voor auto's berijdbaar is, Tsjang Kai-sjek voldoende materiaal kan krijgen. Anders slaat de kwestie met dc beide andere achterdeuren. Daardoor zou Tsjang Kai-sjek, zij het ook met enorme kosten, voldoende wapens kunnen ontvangen om zijn „aschoorlog" tegen de Japannecrs voort te zetten. Jeugdige dievenbende Amstcrdamsche politie grijpt in De Spaarndammerbuurt te Amsterdam wordt reeds gcruimen tijd onveilig gemaakt door een clubje, jongens, van negen tot elf jaar oud. dat zijn vrijen tijd gebruikt om snoepgoed, kogelflcschjes en lampies uit fietslantaarns te stelen. Menig fietsrijder in dit gedeelte van Amsterdam werd dezer dagen bekeurd, omdat zijn achterlicht niet brandde, terwijl dan bleek dat het gcheele achterlicht verdwenen was... De politie treedt thans krachtig tegen de jeugdige bende op; zij heeft reeds drie jongens gearresteerd. Bij liet verhoor hebben deze drie deugnie ten taliijke medeplichtigen verraden en de kans is niet uitgesloten, dat de kinder rechter binnenkort in een „monsterproces" zal moeten rechtspreken. CHINA OP TE BOUWEN. Val van Hankau is nog maar het begin Japan wenscht niet den ondergang, doch den opbouw van China. Japans strijd richt zich tegen de Komintern, welke Azië onder bolsje.yvistischcn invloed wil brengen. Duitschland en Italië hebben de zending van bet Ja pansche volk begrepen cn het dan ook onbeperkte moreelc hulp ver leend. Do val van Hankau is niet het einde, in aar liet begin van het. con flict in het Verre Óósten. China is liet slachtoffdl* geworden van de im perialistische neigingen der andere mogendheden, doch Japan wil de zen toestand radicaal herzien en streeft naar een nieuwen vrede, ge baseerd op rechtvaardigheid. Dit zijn de kernpunten uit'een radiorede van den Japansehcn minister-president, prins Konoje, welke rede werd uitge sproken ter gelegenheid van de herdenking van keizer Meiji, den stichter van het mo derne Japan. Deze herdenking ging met verschillende feestelijkheden gepaard. Uit medegevoel met de te velde staande soldaten had de keizer liet officieele ban ket te Tokio afgezegd, waarvoor in de plaats een eenvoudige ceremonie trad. Als huldebetoon jegens keizer Meiji nam de geheele natie een stilte van een minuut in acht, waarna Prins Konoje zijn stem door den aether verhief.' Ongeveer een half mil lioen menschel! hebben voorts een bezoek gebracht aan den Meiji-schrijn, waarheen 5000 atliletcn een optocht door de straten organiseeren, terwijl een batallon marine- Iroepen met muziek voorop zich eveneens door de straten naar den schrijn begaf. AANDACHT. Bergoefeningen van Duitsche soldaten. Onderzeeërs voor Turkijt Orders aan Engelsche en Dolf. sche werven. In de boodschap van den Turkschen^ sindent Ataturk aan de nationale vergjfc ring te Ankara wordt aangekondigd, i de Turksche regeering een uitgebreid p* gramma voor de versterking van de vloi heeft opgesteld. Men. meent te weten, dat Turkije bij sche werven drie torpedojagers en vier duit booten heeft besteld, en dat binnenkort e«u nieuwe order volgt. Voor de betaling diett het door de Britsche regeering verleend» crediet van zestien millioen pond. 'IV duiikbooten worden binnenkort uit DuiW land verwacht, en het volgend jaar zullta op Turksche werven onder Duitsche coiy trole twee andere duikbooten gereed kom» Twintigduizend Italianen knieltt De kolonisten in Tripoli aaitft komen. De 20.000 Italiaansche kolonisten zijn gi termorgen te Tripoli aangekomen en mi groote eerbewijzen door de militaire®? viele en partijautoriteiten ontvangen, h tegenwoordigheid van marschalk Böi knielden de kolonisten om 11 uur in maakte orde neer voor een dankgebed Si om bescherming af te smeeken voor ha werk. Vervolgens werd een ruiterstandbeel van Mussolini onthuld, dat den Duce me opgeheven islamzwaard voorstelt. Balbo sprak een luide toegejuichte rede voering uit. HARENKARSPll Raadsvergadering In de Dinsdag a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad koint. o.m. een voor- stel aan de orde tot het verleenen van mede werking op grond van art. 72 der 1. o. wet 1920 over het stichten van een R.K. school voor gew. lager onderwijs te Tuitjcnhon De gemeentebegrooling 1939 wordt aange boden. zim PETTEN. Algemeen Belang, In de Woensdagavond gehouden vergade ring van „Algemeen Belang", werd besloten dit jaar twee gezellige avonden te organisee ren. De eerste, waarvoor het gezelschap Kroon uit Alkmaar zal worden uitgenoodigd, »fh; in December worden gehouden, terwijl d9 tweede met eigen krachten begin Februari zal plaats vinden. BARSINGERHOB R. KOLHORN. Roodvonk. Alhier doet zich in 't gezin van den heer E. een geval van roodvonk voor, In scheepsruim gevallen De heer B., werkzaam bij Centraal Bui reau, had het ongeluk, om bij 't lossen va] een schip te Middenmeer in 't ruim te v len. Direct werd hij per auto thuis gebracl en hoewel hij erg over pijn klaagde, kol de dokter niets bij hem vinden, zoodat toch tamelijk goed is afgeloopen. Politie.' Gevonden een kist leverbare gladiolen. Inlichtingen bij den rijksveldwachter. LANGENDIJt BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: Twee reserve autowielen met banden. Drie portemonnaies met inhoud. Een wol len handschoen. Een knipmes Een pet met potlood in étui. Verloren: drie rijwielbelastingmerken; een dameshoed. Inlichtingen geeft de politie, BOTERHEFFING. De heffing en de steunuitkeering op boter zijn, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 3 tot 10 Nov. vastgesteld op 70 cent p. kg. BOTERNOTEERING. De commissienoteering voor Nederland- sche boter is vastgesteld op 78 cent per k&

Schager Courant | 1938 | | pagina 8