11500 K M. in 48 uur! Amerika stemt machinaal Spannende verkiezingsstrijd in Pelen „De Vierbond' Onvoorwaardelijke steun aan Tsjang Kai Sjek Morgen verklaring over Palestina h ak«, id. /er{radering van „De Vierbond" op Zater- r 5 Nov. 1938, 's namiddags 3 uur in het [dbouwhuis te Alkmaar Vertegenwoordigd zijn de veilingen te: Aviv iek op Langendijk, Noordscharwoude, 'rmenhuizen, Obdam en „De Koophandel" a 7 heer K. Molenaar fungeert als voorz. 'oorz. licht toe dat deze vergadering naar aanleiding van ecu ingekomen njven van „De Koophandel", waarbij ft vfcdt verzocht enkele punten aan een be- ehing te onderwerpen. En wel in de eer plaats: De onregelmatige aanvoeren aan Veilingen in het winterseizoen. 7Q e Koophandel meent dat het euvel nog bd uger moet worden aangepakt en zou het beter achten dat de veilingen te Br. op —igendijk en te Noordscharwoude elk ster hts drie dagen per week veilden en wel verschillende dagen. De handel zou dan »n dag op een behoorlijken aanvoer kun- rekenen. Ie Voorz. wijst er op, dat men bij het -gncn van maatregelen in elk geval een •f (danige regeling moet trachten te treffen, de instemming en de medewerking heeft de aanvoerders. laiin Nd n De heer J. Kliffen deelt mede, dat tant» de Noorder Marktbond heeft besloten om op de drukke dagen regelmatig fen bepaald gedeelte tot den volgen den dag te laten liggen en meent dat pij een correcte uitvoering van dit systeem een regelmatige aanvoer al worden verkregen. De heer H. Schelhaas LGC), acht üi punt een van de moeilijkste om uit te voeren. Hij weet nog niet wat jj beste regeling in deze is. Het uit ds markt nemen op bepaalde <Mst verzet van de leden. 7 :i m bet] I Hflborz. zegt dat het natuurlijk moeilijk ggen wat precies het beste middel I wil hij zeggen, dat de regeling van gedeeltelijk laten liggen op de drukke i in Warmcnhuizen tot zeer goede re ilen heeft geleid. Ongeacht dus of de Jjerc veilingen in deze iets zullen doen, i toch Warmenhuizen weer regelend op- Rondvraag. De heer H. Schelhaas informeert naar het resultaat van de bespreking van de Prov. Commissie met Gedeputeerde Staten over de tuinderscredieten 1931. De heer J. P. Nijssen doet hiervan een uit voerig verslag aan de vergadering, waar uit blijkt dat Ged. Staten bereid zijn f,ot afwikkeling der voorschotten over te gaan welke daarvoor in aanmerking komen. Aangedrongen wordt op een spoedige af name van de onverkochte pootaardappelen, alsmede op een spoedige uitkeering van toeslag. Geklaagd wordt over het lang uit blijven van betaling door de N.G.F.C. van de doorgedraaide producten. Besloten wordt te verzoeken om de producten welke in een week doordraaien in elk geval in de volgende week te betalen. Hierna sluiting. ZIJPE 'T ZAND. BETROKKEN BIJ DE GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Twee inwoners van 't Zand verbaliseerd. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat twee personen nit ons dorp be trokken zijn bij de geheime distilleer derij, welke te Oudkarspel is ont dekt. Tegen hun is proces-verbaal opgemaakt. SMOKKELARIJ. Dezer dagen is bij een onzer plaatsgenoo- ten een hoeveelheid ongebanderolleerd siga rettenpapier in beslag genomen. HARENKARSPEL Ie secretaris doet een beroep op de af- pitaÉraardigden van de L.G.C. om deze zaak a'tie eens ernstig met hun Bestuur te be en] eken en te trachten tot verbetering te •"onr oen. In le L.G.C. heeft in de 50 jaren van haar ar'M laan reeds zooveel moeilijkheden over eet men, dat hij zich niet kan voorstellen, posl men deze moeilijkheden niet de baas ak kunnen worden. aln Ie heer H. Schelhaas (L.G.C.) is gaarne medewerking bereid, doch weet niet 1 tde beste regeling is. en Ie heer J. Kramer (Koophandel) consta- ei I r, dat de regeling te Warmenhuizen lijl d is geloopen. In Broek kan men z.i.. 18.1 ju oordeelt,vellen, daar het nog nooit n nstig is geprobeerd. Indien men er niet ii wil om 3 dagen te Broek en 3 dagen Noordscharwoude te veilen, beveelt hij het te probceren met de regeling waar de drukke dagen systematisch een Ite uit de markt wordt genomen en een jaar streng door te voeren. Vooruit ten we zoo niet zeggen, of deze rege- de beste is, dat. zal eerst na afloop doch iets zal er moeten gebeuren. De heer C. Wagenaar Kz. (Koop handel) wijst er nog op van hoeveel belang het is, dat de bestellingen zoo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Hoe eerder de klant de be stelling ontvangt, hoe eerder kan hij verkoopen en weer opnieuw be stellen. Thans is het zoo, als ie mand 's Zaterdags na de veiling telefonisch bestelt, kan niet voor 's Dindags geleverd worden. Dit is voor den afzet een zeer ongunsti- gen toestand. Be Voorzitter twijfelt niet aan "den goe- !n wil van het Bestuur der L.G.C. en >opt dat ook Broek regelend zal optre- In elk geval zal Warmenhuizen het el doen. De voorzitter stelt thans het tweede punt gei ir agenda aan de orde n.1. keur op „vlek- ,n%hcid" of „stip" in de kool. De heer P. F. Slot ^Koophandel) licht toe het in het afgeloopen seizoen is gebeurd it een koopman indien hij stip of vlekkig- n eid in een door hem gekochte partij con- n' ateerde dit met den verkooper afmaakte, n" inder tusschenkomst van den keurmeester er tordat hij eene hoeveelheid toe kreeg. Spr. Ja cht dit niet juist en meent dat de keur- ier%tcr in dergelijke gevallen moet be- ',a lissen. De Voorzitter is dit volkomen eens en l' rijfolt er niet aan of alle veilingen zullen «erop streng toezien. De heer P. Kant (W. O.) zou het wel ge- toscht vinden, dat er iets op gevonden on worden dat vlekkige kool tegen ver- Deding uit de markt genomen en vernietigd ion worden. De heer C. Wagenaar Kz. (Koophandel) ou het gewenscht achten, dat dergelijke ooi en in het bijzonder ook de minder waardige roode kool door de N.G.F.C. tegen orgoeding uit de markt werd genomen. I' Dit denkbeeld wordt door allen toegejuicht [mits de eischen niet te streng worden gc- Jsteld en de 2e kwaliteit die goed geschikt Bis voor uitvoer, ook ten uitvoer wordt toe gelaten. De voorzitter stelt vervolgens het laatste punt der agenda aan de orde n.1. de gerin- aanvoeren van bewaarkool vóór 15 No vember, tengevolge van het feit, dat deze voor de steunverleening, vóór 15 November tuet als bewaarkool door de N.G. F. C. *ordt erkend. Do voorzitter -is het met „De Koophandel" ?ens dat deze toestand voor den afzet zeer °npe\venscht is. Het is echter logisch dat voor 15 November geen prima bewaarkool Wordt aangevoerd, daar voor den toeslag Berekend wordt dat deze tot de vroege kool behoort, hetgeen vooral voor de Deenschc witte kool fataal is. Allen zijn het eens dat getracht moet wor den deze datum gewijzigd te krijgen in 1 November, daar thans wel blijkt, dat in do eerste helft van November zeer weinig goede kool wordt aangevoerd. Besloten wordt daartoe een verzoek aan de N.G.F.C. '6 richten; DIRKSHORN. Visch wedstrijd. Begunstigd door prachtig herfstweer hield de vischvereeniging „De Dobber" Zondagmor gen een geanimeerde wedstrijd in de Ring vaart langs de Woudmeerkade, waaraan 13 leden deelnamen. In totaal werd 419 stuks gevangen. De prij zen zijn gewonnen door: P. de Vries le met 56 stuks; W. Govers 2e met 44 st.; L. Meine- ma 3e met 36 st; A. v. d. Sluis 4e met 32 st. na loting en Jb. Paarlberg 5e eveneens met 32 stuks. De leiding was wederom in handen van Piet Kant. HEER-HUGOWAARD Burgerlijke stand van 24 Oct. tol 7 Nov. 1938. Geboren: Sebastiaan Josephus, z. v. B. Overbeek en C. Groenland; Andreas Gerar- dus, z. v. G. Veldman en M. Ursem; Anna Maria, d. v. J. van Sohagen en C. M. de Moei. Cornelis Johannes, z. v. Th. Dekker en C. G. Kleverlaan; Hendrik Petrus, z. v. A. A. Groen en W. Bakker; Catharina Alida, d. v. A. A. Groen en W. Bakker. Getrouwd: Cornelis Maria Groot en Ma ria Groot. Overleden: Cornelis Langedijk, echtgenoo- te van T. Peereboom. Loop der bevolbing in de week van 24 Oct. t.m. 5 Nov. Ingekomen personen: Petrus Weel van Avenhorn A 89 naar F 33; Cornelis Loos, v. Spanbroek C 7 naai- G 263; Johannes Smit, van Nibbixwoud N 47 naar B 143. Maria A. Varenhout van Wieringerw'aard E 27 naar B 197; Hendrik J. Eradus, van Noordschar woude naar C 83; Maria G. Feij, idem; Jo hannes Feij, idem; Nicolaas C. Kuiper, van Noordscharwoude, naar C 84; Hendrika Mooij idem; Agatha A. Kuiper, idem. Vertrokken personen: Dirk Koekkoek, van A 26 naar Alkmaar, le Tuindwarsstraat 16; Catharina M. Koekkoek. Arie Koekkoek, Jan Koekkoek, allen idem; Hendrik Kokkes, van G 177 naar Haarlem, Rijksstraatweg 86; Aart M. Melissen, van H 35a naar Alkmaar, J. v. Scorelkade 70. Cornelis Rood, van B144 naar Alkmaar, 2e Landdwarsstr. 25; Jaco- bus Th. Dekker, van G 266 naar Maeseyck (Bel.) Grietje Pot, van G 144 naar Assen delft Dorpsstr. tfcfia&en Het AVRO-toumooi Afgebroken partijen eindigen in remise. De beide afgebroken partijen uit de eerste ronde van het AVRO-schaaktournooi tus- schen Flohr en Capablanca, en Aljeohin en Reshevsky, zijn beiden in remise geëindigd. Fine heeft thans de leiding met 1 punt, op hem volgen Aljechin, Reshevsky, Flohr, Ca pablanca, Euwe en Keres, ieder met y2 p., terwijl Botwinnik de rij sluit met 0 punten. Hedenavond wordt te Den Haag in den dierentuin de tweede ronde gespeeld. China vastbesloten de moeilijk heden te overwinnen. De politieke volksraad van China heeft eenstemmig een resolutie aan genomen, waarin onvoorwaardelijke steun wordt toegezegd aan Tsjang Kai Sjek. Tien dagen lang heeft de Volksraad te Tsjoengking vergaderd en meer dan tach tig moties aangenomen betreffende de na tionale reorganisatie en den tegenstand te gen den Japanschen aanval. De voorzitter van den raad, Wang-Tsjing Wei, zeide aan het slot, dat China, door een dracht gesterkt, vastbesloten is de moeilijk heden te overwinnin. Roemenië's koning reist tweemaal Eerst officieel naar Engeland, dan officieus naar Parijs. Als 15, 16 en 17 November Koning Carol van Roemenië officieel in Engeland heeft vertoefd, zal hij zijn reis officieus voortzet ten naar Parijs en wellicht naar Brussel. In ieder geval gelooft men niet, dat de koning voor het einde van de maand te Boekarest teruggekeerd zal zijn. Hoewel dit niet officieel bekend is, schijnt het toch, dat minister Commen den koning op zijn offi- cieele reis naar Londen zal vergezellen. In het Engelsche Lagerhuis. MacDonald, de Britsche minister van Ko loniën, zal morgen in het Lagerhuis een ver klaring afleggen over Palestina. Wanneer hij uitgesproken zal zijn, zal het rapport der commissie inzake Palestina, be schikbaar zijn, benevens een witboek, waar in de regeeringspolitiek zal zijn vervat. Morgen zal ook over deze aangelegenheid een voor Palestina bestemde radioredevoe- ring worden uitgezonden. Strafmaatregalen. In het Oostelijk deel van Haifa, waar Za terdag op een militaire patrouille is gescho ten. zijn bij wijze van strafmaatregel ver scheidene huizen afgebroken. De krijgsraad te Jeruzalem heeft sedert 1 Aug. 1937 51 personen uit ongeveer 340 beklaagden ter dood veroordeeld. Drie en twintig personen werden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 191 tot ge ringere gevangenisstraffen. Het Russische lange afstands record driemaal geklopt door 't Engelsche Vickersescadriile. Een schitterende vlucht Gisteren konden wij nog juist me- dedeelen, dat de drie Engelsche bommenwerpers opgestegen uit Is- mailia in Noord-Afrika, het wereld record lange afstand hebben ver beterd. Thans zijn verschillende bij zonderheden bekend geworden over deze schitterxde vlucht, waarin in 48 uur bijna 11500 Kilometer is af gelegd. Twee toestellen vlogen zonder onderbre king, een der drie maakte een tusschenlan- ding bij Koepang op Timor, waar het op nieuw benzine innam. Ook dit toestel heeft het record gebroken, daar het, met het passeeren van Celebes, reeds de af stand had afgelegd, die de Sowjet-Russi- sche vliegers het vorige jaar door hun vlucht MoskouNoordpoolCalifornië als record hadden gesteld. Deze afstand be draagt 10.090 kilometer. De leider van de vlucht, Kellett, verklaar de den Reuter-correspondeni: „Wij hebben een uitstekende vlucht ge maakt en afgezien van de stormen boven Nederlandsch-Indië hadden wij geen enke le tegenslag." Hij weigerde verder iets te zeggen, omdat zijn instructies dit hem verboden. De vliegtuigen zullen vier dagen te Port Darwin blijven, ze^t het Vk., Daarna zul len zijn naar Zuid-Australië doorvliegen. De toestellen zouden het er zeer goed heb ben afgebracht .Slechts enkele kleine foutjes zouden zijn gevonden, die geen betrekking op de luchtwaardigheid hebben. De gemid delde snelheid der eerste twee vliegtuigen bedroeg 149 mijl per uur. De Russen hadden het vorige jaar een snelheid van 102 mijl per uur. De machines legden de 11.460 kilometer als volgt af: Zaterdagochtend 3,50 uur: Start van de luchthaven Ismaila, van de Beneden-Nijl. Zaterdagochtend, 9.54 uur: Vlucht boven de Perzische Golf. Zaterdagmiddag. 6 uur, verschenen de eerste toestellen langs de westkust van Britsch-Indic. Zondagochtend, half één waren zij Britsch-Indië overgestoken en kwamen zij aan de Oostkust aan. Zondargmiddag, 12 ur: Vlucht boven de Zuidchineesche Zee. Zondagmiddag, 3.15 uur: Borneo gepas seerd. Zondagavond, 8.26 uur: Oostkust van Bor neo gepasseerd en record gebroken. Maandagochtend, 4 uur: Eerste toestel te Port Darwin gedaald. De Russen gestegen. Het Russische record was feitelijk reeds gebroken, toen de drie toestellen, die voort durend contact met elkaar onderhielden, Zondagavond tsgen 8.30 de O.-kust van Bor neo hadden gepasseerd. Zij hadden toen 41 uur en 31 minuten gevlogen. Aanmerkelijk korter dan de Russen, die voor hun vlucht van Moskou naar San Jacinto (Californië) meer dan 62 uur noodig hadden. Onderdehand is ook het Engelsche record voor lange-afstandvluchten verbeterd, dat de „Mercury" op 8 October j.1. had be haald door een vlucht van Dundee naar Alexander-haai in Zuid-Afrika. Watervliegtuigen van de Engelsche lucht macht waren, bij wijze van voorzorg, langs de geheele route opgesteld. Bij de Andaman-eilanden in de Golf van Bengalen, te Penang, te Koeching (Noord- Borneo) en tusschen Koepang en Port Dar- Te huur, 1 Januari: Een BURGERWOONHUIS, bij Mevr. de Wed. E. v. d. Horst, Veerweg 5, Anna Pau- lowna. Weggeloopen: Een HAZEWIND HOND Terug te bezorgen bij P. ROO- ZIN'G, Stolpen. Met Kerstmis gevraagd: EEN DAGMEISJE, bij G. SCHOORL Gz., te Beni- genhurg. win. Bovendien hield een hulpvaartuig van de Engelsche luchtmacht, de „Aquarius", de vliegmachines tusschen Engelsch-Borneo en Singapore in de gaten. Men kon de drie vliegtuigen- onderling berichten hooien uitwisselen. Amateurs trachtten voortdurend met de toestellen in. contact te komen. De marconisten gingen op deze oproepen evenwel niet in. Zij had den al hun aandacht noodig voor de onder iinge samenwerking en het opvangen van de weerberichten, vooral toen deze tus schen Celebes en Timor donder en onweer aankondigden. De eskaderleider, R. Kellett, die in het toestel nummer één de leiding heeft en overigens de vlucht leidt, is pas 33 jaar. Roosevelt zal zijn meerderheid behouden. - Stijgende invloed der republikeinen verwacht. Heden zullen veertig millioen Amerikaansche mannen en vrouwen hun stem uitbrengen. In 47 staten zullen worden gekozen 35 senato ren, 432 leden van het Huis van Af gevaardigden, alsmede 32 gouver neurs en 'n aantal andere function- narissen. Alleen in den staat Maine zal niet worden gestemd, aangezien hier de verkiezingen in September jl. zijn gehouden. Wat de parlementsverkiezingen betreft, valt er op te wijzen, dat de democraten op het oogenblik over een zeer groote meerder heid in de beide wetgevende lichamen be schikken: in het huis van afgevaardigden bezetten zij 330 van de 435 zetels en in den senaat 76 van de 96. De republikeinen, van hun kant, hebben in het representantenhuis de beschikking over 90 plaatsen, terwijl zij in den senaat 16 zetels innemen. Daar het echter bij de heden te houden verkiezingen gaat om de bezetting van een derde van den senaat, of 32 zetels, zooals men weet, dient afzonder lijk te worden vermeld, dat van die 32 zetels er 28 bezet zijn door de democraten en 4 door de republikeinen. De gouverneursverkiezingen, aldus de Msbd.. zijn hierom zoo belangrijk, wijl de partij, die daarbij de overwinning behaalt, in den betrokken staat den doorslag geeft bij de verkiezing der gedelegeerden voor de nationale conventie van 1940, welke con ventie candidaten voor het presidentschap der Vereenigde Staten zal aanwijzen. Wat staat er op het spel? Als men de vraag, wat er bij deze verkiezingen op het spel staat, be antwoordt, komt men tot drie hoofd kwesties, welke de gemoederen be- heerschen. De eerste kwestie is die van de lage prij zen der landbouwproducten. Zij verontrust vooral de democraten. Haar pijnlijk karak ter ontleent zij aan de omstandigheid, dat de boeren zeer ontevreden zijn over het slech te rendement in geld van hun veldgewassen ondanks de groote kapitalen cn de geestes- energie, door de hooge bestuursautoriteiten te hunnen gunste aangewend. Een tweede voorname kwestie, welke bij deze verkiezingen op het spel staat, is die van de ouderdomspensioenen, waaromtent tijdens de verkiezingscampagne door ver scheidene sprekers groote beloften zijn ge daan. Men beriep zich daarbij op het voor beeld van Californië, waar een ontwerp in omloop is. dat voorziet in een pensioen van niet minder dan 30 dollar p. week Ofschoon president Roosevelt en zijn partij niets van dergelijke dwaze lokmiddelen willen weten, die ook in andere staten zijn aangewend, kunnen zulke reclamemethoden toch groo- ten invloed hebben op den uitslag der ver kiezingen, zoodat de president wel degelijk met dezen factor bij de tegenstanders reke ning heeft te houden. De derde factor, welke de verkiezingen beheerscht, is de internationale toestand, met name de crisis en oorlogsvrees in Eu ropa. In verband met de ontwikkeling der buitenlandsche politiek, acht men de positie van president Roosevelt (en bijge volg de kansen van zijn aanhangers, die bij de verkiezingen een rol spelen) zeer sterk. Voorspellingen. Voor sommigen ligt er altijd zekere aantrekkelijkheied in, zich te verdie pen in voorspellingen over de komen de uitslagen van verkiezingen, als nu aan de orde zijn, om dan later die uitslagen aan de vroegere profetieën te toetsen. „Men" in Amerika zou volgens de Msbd. rekenen op een winst van 50 zetels voor de republikeinen in het representantenhuis, maar, gezien de verhouding: 330 tegen 90 van de democraten tot de republikeinen, zou zulk een zetelwinst nog lang geen zege voor laatstgenoemden beteekenen. Immers, de zoo juist gegeven verhouding zou er slechts door gewijzigd worden in: 280 tegen 140 (in de veronderstelling, dat alle republikeinsche winststemmen van de democraten afkomstig zouden zijn). Het wordt zoo goed als zeker geacht, dat president Roosevelt zoowel in het huis van afgevaardigden als in den senaat zijn meer derheid zal behouden. De sfeer een attractie op zichzelf. Grootere aantrekkelijkheid, dan de politieke feitelijkheden kunnen bie den, heeft voor menigen beschouwer de sfeer, waarin die gebeurtenissen zich afspelen. En het valt niet te loo chenen, dat die sfeer in vele gevallen nog meer inzicht geeft in de menta liteit van een volk, dan de gebeurte nissen zelf, hoe belangrijk die ove rigens ook mogen zijn. Dit geldt vooral voor een eigenaardig land als dat van de onbegrensde mogelijkheden, waar bijvoorbeeld een „Onafhankelijkheids dag", of andere nationale festiviteit, „ge vierd" wordt met een stijgend aantal ver keersongelukken, verdrinkingen en geweld daden tegen eigen en anderer leven, gelijk uit de bij die gelegenheden telkens weer, als met zekeren trots, gegeven recordcijfers blijkt. Stemmen mettelmachines. Tengevolge van het verbeterde me chanisme van de verkiezingen, zal het mogelijk zijn de uitslag binnen 24 uur bekend te maken. Dit is een ware triomf van dc moderne wetenschap. In de staten, waar de bevolking dicht is, zal met behulp van machines wor den gestemd. Deze machines berusten op het beginsel van de telmachine. Door het neer drukken van een hefboom, kan de kiezer zijn stem uitbrengen, welke automatisch wordt aangeteckend. Deze machines zijn ge plaatst op gemakkelijk bereikbare plaatsen bij kappers, apothekers en in scholen. Alleen in de landbouwdistricten zal nog met stem bussen worden gewerkt. Oppositie heeft een zware neder laag geleden. Algemeen stre ven naar nationale eenheid. De Poolsche pers meldt, dat een spannende verkiezingsstrijd is gehouden. De uitslagen zullen op IS November officieel gepubliceerd worden. Volgens de nieuwe grondwet zal de kanier op zijn laatst dertig dagen na die publicatie bijeenkomen. De bladen verwach ten, dat het parlement reeds eind November bijeengeroepen wordt. De pers is het er over eens, dat de oppositie een zware nederlaag geleden heeft. De „Do- bry Wieczor" schrijft: „De verkiezingen be teekenen een catastrofe voor de oppositie. Duidelijk is gebleken, dat men algemeen het denkbeeld van de nationale eenheid verwe zenlijkt wil zien. Het volk heeft bewezen zich achter de vaan van het kamp der nationale eenheid te scharen." Volgens de „Kocrjcr Poranny" heeft de oppositie sedert 1926 niet zulk een ernstige nederlaag geleden. Dc ver kiezingen beteekenen een keerpunt in het politieke leven van het. volk. Van de meer dan 17 millioen kiezers heb ben ongeveer 12 millioen hun stem uitge bracht, d.i. ongeveer 67 pet. Bij de vorige verkiezingen waren 46 pet. der stemmen uit gebracht. Van de 208 gekozenen zijn 161 lid van het kamp der Nationale Eenheid. De Oekrainsche minderheid heeft 19 ze tels veroverd, de Joodsche 5. De Duitsehe minderheid heeft haar stemmen op de re- geeringscandidaten uitgebracht. Hoewel ver scheidene candidaten van het kamp der Na tionale Eenheid een nederlaag hebben gele den, beteekenen de verkiezingen in haar geheel een succes voor de regeering. Het is echter moeilijk conclusies te trekken, door dat de oppositiepartijen niet aan de verkie zingen hebben deelgenomen. Men zal bij de gemeenteraadsverkiezingen in December de politieke verhouding beter kunnen beoor- deelen. SPANJE Verrassende aanval der republikeinen Franco bewerkt ook steden ach ter het Ebro-front. De regeeringstroepen bebben bij verrassing een offensief ingezet aan de rivier de Segre en de plaatsen Seros, Aitona en Soses bezet. Zij zou den verscheidene honderden gevan genen hebben gemaakt. Toen Radio- Barcelona dit Reuterbericht beves tigde duurde de opmarsch over de Segre nog voort. Ook aan de kust, in het gebied van den Pie Puntal, zijn de regeeringstroepen opgerukt. Inmiddels maakten de Franco-troepen aan de Ebro verdere vorderingen. Radio Malaga deelt mede, dat de rechtsche troepen zich meester hebben gemaakt van Mora de Ebro. De republikeinen zijn naai den linkeroever van de rivier teruggeslagen. De beide voornaamste bruggen zijn vernield. Bovendien heeft Radio Malaga medege deeld, dat de republikeinsche luchtmacht het dorp Cubra in de provincie Cordova heeft gebombardeerd. Alle bommen kwamen op een school terecht en maakten 200 slacht offers. NOORDSCHARWOUDE, 8 Nov. Aanvoer: 2500 Kg. aardappelen: Eigenh. 2.102.20; 12600 kg. uien 3.20—3.50; drielin gen 2.703; grove 2.803.50; gele nep 5.90 2300 kg. peen 1.802.10; kleine peen 0.80; 57600 kg roode kool 1.302; 23900 kg. witte kool 0.901.08; 700 kg. groene kool 1.80; 18200 kg. andijvie 11.40 BROEK OP LANGENDIJK, 8 Nov. 400 kg. bl. eigenh. 3; uien 3.20—3.50; drie lingen 2.70; grove 2.903.30; gele nep 6. stek 11.60; peen 1.702.30; 12,5 kg. sper- cieboonen 11.30; kroten 90—1,70; roode kool 1,50—2.40, groene kool 2.20—2,60; witte kool 901.30; gele kool 11.70; d. witte kool 901.60 200 kg. tomaten A 970, B 8; C 6.90; CC 4; 460 kg. druiven Alicant 25.20 —27.70; 31000 kg. andijvie 1.10—1.40 PURMEREND, 8 Nov. Koeien, totaal 590 stuks: 300 vette 64— 69 ct. per Kg., gelde 115—175, melk- 180— 260, 14 stieren 4452 ct., paarden 90—160, 83 vette kalveren 2S—48 ct. per Kg.. 270 nucht. kalveren 7—17, 293 vette varkens 5052 ct., 80 magere varkens 2232j 300 biggen 13—19, 1160 schapen 17—26, 75 bok ken 314.

Schager Courant | 1938 | | pagina 3